PDA

مشاهده نسخه کامل : :: معرفی گرایش های کارشناسی ارشد عمران ::J A V A D
2009/04/26, 02:13
معرفی گرایش های کارشناسی ارشد عمران


گرایش سازه

گرایش سازه یکی از مهمترین گرایش های رشته مهندسی عمران است، به این دلیل که اکثر زمینه های مهندسی عمران را پوشش می دهد.

http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/saze.jpg


کاربرد

مهندسی سازه در ارتباط با تحلیل و طراحی سازه ها "ساختمان، پل، سد و ..." می باشد. این گرایش دارای حوزه وسیعی است بنابراین موضوعات متنوعی را می توانید برای انجام پژوهش و پایان نامه انتخاب نمائید. موضوعاتی مانند:

- سازه های فولادی و مسائل مرتبط با آن ها

- سازه های بتن مسلح و مسائل مرتبط با آن ها
- سازه و زلزله

- روش های تحلیل سازه ها

و ....
دروس گرایش سازه در مقطع ارشد

تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد عمران در تمام گرایش ها 32 واحد است که شامل
24 واحد دروس تئوری و عملی

2 واحد سمینار
6 واحد پایان نامه است.

دروس اصلی گرایش سازه عبارتند از:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، دینامیک سازه ها، تئوری الاستیسیته و پلاستیسیته و اجزاء محدود (finite elements)
همچنین تعدادی دروس اختیاری نیز باید بگذرانید، مانند سازه های فولادی پیشرفته، سازه های بتن آرمه پیشرفته، پایداری سازه ها و ...

لیست دروس مربوط به گرایش سازه را از لینک زیر دانلود کنید:
دروس و سرفصل های مصوب شورای عالی برنامه ریزی مربوط به گرایش سازه (http://arshadeomran.persiangig.com/document/sarfasl/saze%20sarfasl.pdf)

پذیرش
گرایش سازه یکی از محبوب ترین گرایش های مهندسی عمران در مقطع ارشد است که دارای پذیرش بالایی است "در سال 87 بیش از 440 نفر". می توان گفت تقریبا تمام دانشگاه هایی که دارای مقطع کارشناسی ارشد عمران هستند، این گرایش را دارند. تمام دانشگاه ها مقطع ارشد خود را با گرایش سازه شروع می کنند.

جدول مربوط به پذیرش گرایش سازه در دانشگاه های مختلف را از لینک زیر دانلود کنید.
ظرفیت پذیرش گرایش سازه (http://arshadeomran.persiangig.com/document/paziresh/sarasari/saze.pdf)http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/saze1.jpg

بازار کار علیرغم اینکه این گرایش، پذیرش و در نتیجه فارغ التحصیل زیادی دارد، اما بازار کار خوبی دارد. چون این گرایش طیف وسیعی از کارهای عمرانی را تحت پوشش قرار می دهد. فارغ التحصیلان گرایش سازه می توانند در شرکت های مشاور به کار طراحی بپردازند، یا کار نظارت انجام دهند و یا به پیمانکاری روی آورند. همچنین امکان استخدام آن ها در وزارتخانه ها (راه و ترابری، مسکن و شهر سازی، نیرو و ...) ادارات دولتی نظیر (استانداری، شهرداری، اداره گاز و ...) و نیز شرکت های خصوصی وجود دارد.
ادامه تحصیل
امکان ادمه تحصیل در داخل کشور در مقاطع بالاتر (دکترا و فوق دکترا) وجود دارد.

نکته مهم: به دوستانی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارند، اکیدا توصیه می شود دانشگاهی را انتخاب کنند که دارای مقطع دکترا در آن گرایش یا گرایش مشابه هم باشد. چون اساتید معمولا دانشجویانی را به عنوان دانشجوی دکترا گزینش می کنند که از آن ها شناخت داشته باشند. بنابراین در صورتی که دانشگاه شما دارای مقطع دکترا هم باشد، شانس بیشتری برای قبولی در مقطع دکترا خواهید داشت.

J A V A D
2009/04/26, 02:15
گرایش زلزله

گرایش زلزله در سال های اخیر مورد توجه فراوانی قرار گرفته است. این گرایش علاوه بر در بر گرفتن مسائل مربوط به زلزله، تا حدودی گرایش های سازه و خاک و پی را هم پوشش می دهد.http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/zel%201.gif

کاربرد
محور اصلی این گرایش پیرامون تحلیل و طراحی سازه ها در برابر زلزله، تحلیل و طراحی سازه های خاکی (پی، دیوار حائل، شمع و ...) در برابر زلزله و بارهای دینامیکی، بهسازی و مقاوم سازی لرزه ای، تحلیل خطر و ... است.
دروس گرایش زلزله در مقطع کارشناسی ارشد
تعداد واحد های مقطع کارشناسی ارشد عمران در تمام گرایش ها برابر 32 واحد است که شامل
24 واحد دروس تئوری و عملی
2 واحد سمینار
6 واحد پایان نامه است.
دروس اصلی گرایش زلزله عبارتند از:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، مهندسی زلزله، دینامیک سازه ها و دینامیک خاک
همچنین تعدادی دروس اختیاری نیز باید بگذرانید، مانند طراحی سازه ها در برابر زلزله، اجزاء محدود، تحلیل ریسک، تحلیل خطر پذیری و ...
لیست دروس مربوط به گرایش زلزله را از لینک زیر دانلود کنید.
دروس و سرفصل های مصوب شورای عالی برنامه ریزی مربوط به گرایش زلزله (http://arshadeomran.persiangig.com/document/sarfasl/sarfasle%20zelzele.pdf)
پذیرش
گرایش زلزله در سال 87 در حدود 150 نفر پذیرش داشته است. علاوه بر دانشگاه های سراسری پژوهشگاه بین المللی زلزله و پژوهشکده ساختمان نیز در این گرایش دانشجو می پذیرند. جدول مربوط به پذیرش گرایش زلزله در دانشگاه های مختلف را می توانید از لینک زیر دانلود کنید.
ظرفیت پذیرش گرایش زلزله (http://arshadeomran.persiangig.com/document/paziresh/sarasari/zelzele.pdf)http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/zel2.gif

بازار کار

گرایش زلزله دارای بازار کار مناسبی است، فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در شرکت های مهندسی به کار طراحی سازه بپردازند، یکی از زمینه های مناسب کاری گرایش زلزله مقوله مقاوم سازی است (بحث مقاوم سازی در چند سال اخیر مورد توجه شایانی قرار گرفته است )، یکی دیگر از زمینه های کاری گرایش زلزله وارد شدن در بحث تحلیل خطر است که در سال های اخیر نقش پر رنگ تری پیدا کرده است. (همانطور که دوستان عزیز مطلع اند، برای طراحی سازه های متعارف از آئین نامه زلزله استفاده می شود، اما طراحی سازه های خاص نظیر سدها، نیروگاه ها، برج ها و ... مستلزم مطالعات جامع تحلیل خطر است)
ادامه تحصیل
امکان ادامه تحصیل در گرایش زلزله در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد.

J A V A D
2009/04/26, 02:16
گرایش خاک و پی

گرایش خاک و پی یا ژئوتکنیک پایه و اساس مهندسی سازه می باشد، زیرا سازه بطور مستقیم بر روی خاک و پی قرار می گیرد.

http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/1khak.jpg
کاربرد

در مهندسی ژئوتکنیک در مورد مکانیک خاک، دینامیک خاک و پی بحث می شود. همچنین مباحث مربوط به سازه های خاکی نظیر تونل‌ها، سدهای خاکی، شیروانی ها، دیوار های حایل و آزمایشگاه‌های مکانیک خاک در زمرۀ فعالیت‌های مهندسی ژئوتکنیک قرار می‌گیرد.
دروس گرایش خاک و پی در مقطع کارشناسی ارشد
تعداد واحد های مقطع کارشناسی ارشد عمران در تمام گرایش ها برابر 32 واحد است که شامل
24 واحد دروس تئوری و عملی
2 واحد سمینار
6 واحد پایان نامه است.
دروس اصلی گرایش خاک و پی عبارتند از:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، مکانیک خاک پیشرفته، مهندسی پی پیشرفته، دینامیک خاک
همچنین تعدادی دروس اختیاری نیز باید بگذرانید، مانند مهندسی تونل، سدهای خاکی، اجزاء محدود، اندرکنش خاک و سازه، مکانیک محیط های پیوسته و ...
لیست دروس مربوط به گرایش خاک و پی را از لینک زیر دانلود کنید.
دروس و سرفصل های مصوب شورای عالی برنامه ریزی مربوط به گرایش خاک و پی (http://arshadeomran.persiangig.com/document/sarfasl/khak%20o%20pei.pdf)
پذیرش
گرایش خاک و پی دارای ظرفیت پذیرش نسبتا زیادی است. این گرایش در سال 87 در حدود 335 نفر پذیرش داشته است. جدول مربوط به پذیرش گرایش خاک و پی از لینک زیر قابل دانلود است.
ظرفیت پذیرش گرایش خاک و پی (http://arshadeomran.persiangig.com/document/paziresh/sarasari/khak.pdf)

http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/2khak.jpg

بازار کار


گرایش خاک و پی دارای بازار کار مناسبی است، از آنجا که هر سازه بر روی فونداسیون و یا خاک بنا می شود، وجود مهندس خاک و پی در تمام کارهای عمرانی ضروری است. فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در شرکت های مشاور مشغول به کار شوند، همچنین در آزمایشگاه های مکانیک خاک نیز وجود آنها ضروری است. مهندسان خاک و پی می توانند در وزارتخانه ها و سازمانهای مسئول برنامه ریزی،طرح و نظارت طرحهای عمرانی نظیر وزارت راه و ترابری-وزارت مسکن و شهر سازی-شهرداری ها استخدام شوند.

ادامه تحصیل

امکان ادامه تحصیل در گرایش خاک و پی در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد.

J A V A D
2009/04/26, 02:17
گرایش راه و ترابری

همانطور که اطلاع دارید رشته عمران در گذشته راه و ساختمان (راه: راه و ترابری، ساختمان: سازه) گفته میشد. این خود بیانگر ریشه دار بودن گرایش راه و ترابری است.

http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/rah1.jpg
کاربرد
در مهندسی راه و ترابری در مورد طراحی هندسی راه، طراحی روسازی، ترافیک، راه آهن و ... بحث می شود. ههمچنین طراحی پل، تونل در این شاخه هم مطرح می شود.
دروس گرایش راه و ترابری در مقطع کارشناسی ارشد
تعداد واحد های مقطع کارشناسی ارشد عمران در تمام گرایش ها برابر 32 واحد است که شامل
24 واحد دروس تئوری و عملی
2 واحد سمینار
6 واحد پایان نامه است.
دروس اصلی گرایش راه و ترابری عبارتند از:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، راه سازی پیشرفته، روسازی پیشرفته، ترافیک پیشرفته،
همچنین تعدادی دروس اختیاری نیز باید بگذرانید، مانند راه آهن، مهندسی تونل، مهندسی پل، مهندسی فرودگاه، اجزاء محدود و ...
لیست دروس مربوط به گرایش راه و ترابری را از لینک زیر دانلود کنید.
[/URL]دروس و سرفصل های مصوب شورای عالی برنامه ریزی مربوط به گرایش راه و ترابری (http://arshadeomran.persiangig.com/document/sarfasl/rah%20o%20tarabari.pdf)
پذیرش
گرایش راه و ترابری دارای ظرفیت پذیرش نسبتا کمی است. این گرایش در سال 87 در حدود 82 نفر پذیرش داشته است. جدول مربوط به پذیرش گرایش راه و ترابری از لینک زیر قابل دانلود است.
ظرفیت پذیرش گرایش [URL="http://arshadeomran.persiangig.com/document/paziresh/sarasari/rah.pdf"]راه و ترابری (http://arshadeomran.persiangig.com/document/paziresh/sarasari/rah.pdf)

http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/rah2.jpg

بازار کار


اگرچه گرایش راه و ترابری نسبت به گرایش هایی ماند سازه، زلزله و خاک و پی فرصت های کاری کمتری دارد، اما بدلیل اینکه فارغ التحصیلان نسبتا کمی دارد، دارای بازار کار خوبی است. فارغ التحصیلان گرایش راه و ترابری می توانند در شرکت های مشاور مشغول بکار شوند و یا در اداراتی نظیر راه و ترابری، شهرداری و ... استخدام شوند. یکی از دلایلی که بیشتر آقایان این گرایش را انتخاب می کنند، محیط کاری خاص آن است، چون ممکن است محل کار آنها خارج از شهر باشد(مثلا کارهای راهسازی)
ادامه تحصیل

امکان ادامه تحصیل در گرایش راه و ترابریدر مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد. یکی از مزایای گرایش راه و ترابری این است که فارغ التحصیلان آن می توانند راحت تر از فارغ التحصیلان گرایش های دیگر جذب هیئت علمی دانشگاه ها شوند.

J A V A D
2009/04/26, 02:18
گرایش سازه های دریایی

سازه های دریایی از گرایش های جدید رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد است. این گرایش در چند سال اخیر و برای اولین بار در دانشگاه های تهران و تربیت مدرس ایجاد شد.
http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/darya3.JPG

کاربرد
در گرایش سازه های دریایی سه محور offshore, near shore, onshore مطرح است. در بخش offshore به تحلیل و طراحی سازه های دور از ساحل مانند سکوهای نفتی، سکوهای تفریحی و خطوط لوله کف دریا در آبهای عمیق پرداخته می شود. near shore , offshre به سازه های ساحلی و نزدیک ساحل اختصاص دارد، از این سازه ها می توان به اسکله های فولادی و بتنی، موج شکن ها و خطوط لوله ساحلی اشاره کرد. در کشورهای پیشرفته سازه های دریایی به سه بخش مهندسی دریا، مهندسی سواحل و مهندسی سازه های دریایی تقسیم می شود که در کشور ما کلیه این گرایش ها تحت عنوان سازه های دریایی تدریس می شود. دروس گرایش سازه های دریایی در مقطع کارشناسی ارشد
تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد عمران در تمام گرایش ها برابر 32 واحد است که شامل
24 واحد دروس تئوری و عملی
2 واحد سمینار
6 واحد پایان نامه است.
دروس اصلی گرایش سازه های دریایی عبارتند از:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، مبانی هیدرولیک دریا، دینامیک سازه های دریایی، ژئوتکنیک دریایی، اصول طراحی سازه های متعارف دریایی
همچنین تعدادی دروس اختیاری نیز باید بگذرانید، مانند سکوهای دریایی، طراحی بنادر، مهندسی سواحل، اجزاء محدود و ...
لیست دروس مربوط به گرایش سازه های دریایی را از لینک زیر دانلود کنید.
دروس و سرفصلهای مصوب شورای عالی برنامه ریزی گرایش سازه دریایی (http://arshadeomran.persiangig.com/document/sarfasl/saze%20daryaei.pdf)
پذیرش گرایش سازه های دریایی دارای ظرفیت پذیرش کمی است. این گرایش در سال 87 در حدود 58 نفر پذیرش داشته است. جدول مربوط به پذیرش گرایش سازه های دریایی از لینک زیر قابل دانلود است.
ظرفیت پذیرش گرایش سازه دریایی (http://arshadeomran.persiangig.com/document/paziresh/sarasari/daryaei.pdf)

http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/darya1.JPG

بازارکار
گرایش سازه های دریایی بدلیل مرتبط بودن با صنعت نفت و گاز نسبت به سایر گرایش های عمران دارای بازار کار بهتر و درآمد بالاتری است. فارغ التحصیلان این گرایش یا باید در دفاتر مشاور تهران مشغول بکار شوند و یا برای کارهای اجرایی در جنوب و یا شمال مقیم شوند.
ادامه تحصیل
امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در داخل کشور در دانشگاه تهران وجود دارد. همچنین فارغ التحصیلان سازه های دریایی می توانند در گرایش های سازه یا آب ادامه تحصیل دهند.

J A V A D
2009/04/26, 02:18
گرایش سازه های هیدرولیکی

گرایش سازه های هیدرولیکی در واقع ترکیبی از گرایش های سازه و آب است.http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/Dam.jpg

کاربرد
سازه های هیدرولیکی اساسا با سازه هایی که به نوعی با آب سروکار دارند مرتبط است، از این سازه ها می توان به انواع سدها، کانال های آبرسانی، سیستم های زهکشی، لوله های انتقال آب و ... اشاره نمود. در هر یک از موارد فوق فازهای طراحی سازه های هیدرولیکی، اجرا و نظارت بر آنها بطور مستقیم زیر نظر مهندسان سازه های هیدرولیکی انجام می شود.
دروس گرایش سازه های هیدرولیکی در مقطع کارشناسی ارشد
تعداد واحد های مقطع کارشناسی ارشد عمران در تمام گرایش ها برابر 32 واحد است که شامل
24 واحد دروس تئوری و عملی
2 واحد سمینار
6 واحد پایان نامه است.
دروس اصلی گرایش سازه های هیدرولیکی عبارتند از:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، هیدرولیک پیشرفته، طراحی هیدرولیکی سازه ها، اجزاء محدود، سدهای بتنی یا خاکی
همچنین تعدادی دروس اختیاری نیز باید بگذرانید، مانند هیدرودینامیک، سدهای خاکی، ، اندرکنش آب و سازه، مکانیک محیط های پیوسته و هیدرولیک محاسباتی و ...
لیست دروس مربوط به گرایش سازه های هیدرولیکی را از لینک زیر دانلود کنید.
دروس و سرفصل های مصوب شورای عالی برنامه ریزی مربوط به گرایش (http://arshadeomran.persiangig.com/document/sarfasl/saze%20hidroliki.pdf)سازه های هیدرولیکی (http://arshadeomran.persiangig.com/document/sarfasl/saze%20hidroliki.pdf)
پذیرش
گرایش سازه های هیدرولیکی دارای ظرفیت پذیرش خوبی است. این گرایش در سال 87 در حدود 140 نفر پذیرش داشته است. جدول مربوط به پذیرش گرایش سازه های هیدرولیکی از لینک زیر قابل دانلود است.
ظرفیت پذیرش گرایش (http://arshadeomran.persiangig.com/document/paziresh/sarasari/hidroliki.pdf)سازه های هیدرولیکی (http://arshadeomran.persiangig.com/document/paziresh/sarasari/hidroliki.pdf)

http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh%20ha/hydraulic%201.jpg

بازارکار
در سالهای اخیر با توجه به نگرش تازه ای که به استفاده بهینه از آبهای کشور شده است، امور مربوط به سدسازی مورد توجه قرار گرفته است و تمامی شرکتهای سدسازی نیازمند تخصص مهندسان سازه های هیدرولیکی می باشند، این خود بازارکار مناسبی را فراهم می کند. البته فارغ التحصیلان سازه های هیدرولیکی می توانند در شاخه های دیگر مانند سازه، آب و سازه دریایی نیز مشغول بکار شوند. شرکتهای مشاور و ادارات دولتی نیز پذیرای مهندسان هستند.ادامه تحصیلامکان ادامه تحصیل در گرایش سازه های هیدرولیکی در مقطع دکترا در داخل کشور فراهم است. دانشگاههایی مانند تهران، تربیت مدرس، سهند تبریز دارای مقطع دکترا سازه هیدرولیکی هستند.

aminkzm
2010/02/05, 12:13
میشه در مورد گرایش آب هم توضیح بدید و اینکه بازار کارش چه جوریه ؟

پاریس
2010/02/05, 12:36
خیلی مفید بود ممنون.

ojanyuli
2010/02/22, 20:13
اطلاعاتت عالی بود.

مهزاد سامی
2010/03/15, 13:18
خیلی عالی بود

مرسییییییییییییییییی

wtayyeb
2010/09/10, 13:22
خوب بود
البته تنها 4 گرایش توضیح داده شد
عمران در فوق لیسانس 13 گرایش را شامل میشود.

maede66
2010/09/10, 21:50
معرفی گرایش حمل و نقل

کاربرد و موضوعات مرتبط
موضوعات تحت پوشش گرایش حمل و نقل را در یک تقسیم بندی کلی می توان به چهار دسته کلی حمل و نقل دریایی، ریلی، هوایی و جاده ای تقسیم نمود. متناسب با تحولات دهه اخیر، بسیاری از زمینه های علوم در حال نزدیک شدن به هم بوده و هر چه بیشتر شاهد تعامل بین رشته ای هستیم. به عنوان نمونه می توان به ارتباط نزدیک رشته های مهندسی برق، کامپیوتر و صنایع در مباحث سیستم های حمل و نقل هوشمند اشاره نمود. نمونه های بسیار زیادی همچون تعامل رشته های مهندسی مکانیک و شبیه سازی تصادفات و نیز مباحث ایمنی ترافیک، رفتار شناسی رانندگی و ... را می توان برشمرد.
به منظور آشنایی بیشتر با زمینه های فعالیت گرایش حمل و نقل شاید مناسب باشد تا بطور فهرست وار به برخی از موضوعات تحت پوشش آن در زیر اشاره شود:
- برنامه ریزی حمل و نقل شامل: مدیریت سیستم های حمل و نقل، مطالعه تولید، توزیع و جذب سفر، مکان یابی احداث پارکینگ ها و ...
- سیستم های هوشمند حمل و نقل شامل: طراحی چراغ های راهنمایی با زمانبندی های هوشمند، تسهیلات هوشمند حمل و نقل مانند تشخیص تصادفات، فاصله ایمنی وسایل نقلیه، پارکینگ های هوشمند و ...
- ایمنی ترافیک، تصادفات و ریسک شامل: بهبود ایمنی معابر و راه ها، تعیین نقاط حادثه خیز، مدلسازی و پیش بینی تصادفات و ...
- حمل و نقل ریلی شامل: طراحی خطوط حمل و نقل ریلی بین شهری و درون شهری، برنامه ریزی ایستگاه ها و فواصل زمانی حرکت قطارها
- حمل و نقل هوایی و دریایی شامل: برنامه ریزی حمل و نقل هوایی و دریایی، طرح فرودگاه ها و بنادر
- مهندسی ترافیک شامل: مدلسازی جریان ترافیک با و یا بدون استفاده از نرم افزار های کامپیوتری، بررسی تاثیرات پارامترهای جریان ترافیک مانند سرعت، حجم و تاخیر بر مصرف سوخت و محیط زیست، فرهنگ سازی ترافیک و ...


دروس گرایش مهندسی حمل و نقل در مقطع کارشناسی ارشد
تعداد واحد های مقطع کارشناسی ارشد عمران در تمام گرایش ها برابر 32 واحد است که شامل
24 واحد دروس تئوری و عملی
2 واحد سمینار
6 واحد پایان نامه است.
دروس اصلی گرایش حمل و نقل عبارتند از:

تحلیل سیستم های حمل و نقل، مهندسی ترافیک پیشرفته، برنامه ریزی حمل و نقل، تحقیق در عملیات، تقاضا در حمل و نقل
همچنین تعدادی دروس اختیاری نیز باید بگذرانید، مانند حمل و نقل هوایی، حمل و نقل دریایی، اقتصاد حمل و نقل، طراحی فرودگاه، ایمنی در ترافیک و ...


پذیرش
گرایش حمل و نقل دارای ظرفیت پذیرش محدودی است. این گرایش در سال 87 در حدود 42 نفر پذیرش داشته است


بازارکار و ادامه تحصیل
عموما فارغ التحصیلان گرایش حمل و نقل جذب مهندسان مشاور، واحدها و ادارات مختلف راه و ترابری، شهرداری ها، سازمان های حمل و نقل ترافیک، شرکت های مطالعات جامع حمل و نقل می گردند. همچنین بدلیل اینکه متخصصین این گرایش نسبت به سایر گرایش های عمران کمتر است، زمینه مناسبی جهت ادامه تحصیل و نیز فعالیت های آموزشی و آکادمیک وجود دارد.
امکان ادامه تحصیل در گرایش حمل و نقل در مقطع دکترا در داخل کشور فراهم است.

mosi1366
2010/11/07, 20:39
age rahnemaee ham konid ke chetori mishe ghabol shod aly mishe

zeinaba
2011/01/10, 10:03
سازه هاي هيدروليكي هم رشته خوبيه و هم جذابه.

vivandi
2011/01/14, 03:22
سلام

zeinaba
2011/01/17, 08:56
سلام
به لطف خدا، امسال توی گرایش سازه هیدرولیکی قبول شدم. اینجا زیاد نمیام ولی هر سوالی داشته باشید میتونم با ایمیلم hsh2180@gmail.com در خدمتتون باشم.

سلام هم رشته اي.
من هم ترم اول سازه هاي هيدروليكي هستم.
:04:

ATCexplorer
2011/01/30, 14:08
با تشکر از جواد عزیز که زحمت کشیدن مطالب این تاپیک رو شروع کردن و دوستانی که کامل کردن.

من سالهاست که از دانشگاه دورم و اخیرا به این فکر افتادم که برای ارشد راه و ترابری اقدام کنم. با توجه به 14 سال سابقه کار در هواپیمایی، و نتیجه ی تحقیقات مختصری که انجام دادم و مطالبی که دوستان نوشتن، انگیزه ی دوچندان برای تحصیل در این رشته پیدا کردم.

ولی از اونجاییکه رشته تحصیلی من در دوره ی کارشناسی عمران نبوده (من کارشناس مراقبت پرواز هستم)، از جزئیات موارد درسی و امتحانی و نحوه ی مطالعه و نکات ریز نحوه ی قبولی در ارشد (دولتی یا آزاد) اطلاعی ندارم.

چنانچه دوستانی در این زمینه مطالب مفصل تری بنویسند یا راهنمایی کنند که چیکار کنم، سپاسگزار خواهم بود.

aria.aria
2011/01/30, 19:30
چه محیط دوستانه ای.
کسی از تهران هست که امسال بخواد برای آزاد سازه (ارشد)درس بخونه؟ پایه درس میخوام.پارسال آزاد 123 شدم.فعلا هم که از تکمیل ظرفیت خبری نشده.کسی در سطح درس خودم(یه کم بالا پایین)پایه با هم درس خوندن باشه ایمیل بده.تحلیل و مقاومتم عالیه.پارسال 84 86 %زدم.امسالم باز خوندم.خاک رو امسال خوب خوندم(کامل).پارسال نخونده بودم.فولاد بتن هم اوضام 60%به بالاست.ریاضیم نه.چندان جالب نیست.کسی باشه ریاضیش خوب باشه با هم بخونیم,تحلیل مقاومت م عالیه همینطور فولاد بتن متقابل کمک میکنم.باهم تست میزنیم و کار میکنیم.دو سر برد...
fa.afsh@gmail.com
راستی منابع درسیم کامله.تست هامم همینطور.
جدایی ازاین مسایل هر کی کمک بخواد یا سئوالی باشه من خوشحال میشم...چه کنکور برای کنکوریها.چه درسی برا ی دانشجوها.
از همه بجه های این پی ج هم ممنون.موفق باشید.

mohammmmad1370
2011/02/23, 13:31
ممنون. بسی مفید بود.
من عاشق سازه‌های هیدرولیکی هستم.

maede66
2011/06/06, 01:39
معرفی رشته مهندسی عمران - مهندسی محیط زیست - مقطع کارشناسی ارشد


الف- تعریف : کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست دوره ای است آموزشی- پرورشی با تاکید بیشتر بر روی آموزشی، مرکب از تعدادی دروس نظری، کاربردی و آزمایشگاهی و برنامه تحقیقاتی در زمینه مهندسی محیط زیست جهت افزایش اطلاعات کارشناسائی نظیر کارشناسان مهندسی عمران، مهندسی آب، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست، مهندسی مکانیک و مهندسی بهداشت محیط و نیز ایجاد زمینه کافی جهت درک و توسعه و کاربرد تکنیک های موجود در این رشته .
ب: هدف دوره کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست، آموزش افرادی است که دارای توانائیهای لازم جهت طراحی و نظارت برحسن اجرای پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط – زیست بوده و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی مورد نظر این برنامه عبارتند از:
1- شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک وهوا
2- طراحی تاسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی و صنعتی
3- کنترل آلودگیهای حاصل از مواد زائد جامد
4- برنامه ریز و مدیریت اجرای طرحهای زیست محیطی


طول دوره تحصیل

الف: طول دوره: مدت اسمی این دوره 2 سال می باشد پذیرفته شدگان میتوانند در صورت دارا بودن فعالیتهای مطلوب آموزشی طی 2سال تحصیلی این دوره را به پایان برسانند. نظام آموزشی آن واحدی است. و دروس در 4 نیمسال ارائه میشود. زمان هر نیسمال 17 هفته و مددت تدریس یک واحد نظری 17 ساعت، آزمایشگاهی 24 ساعت، کارآموزی حداقل 68 ساعت است.
ب: برنامه آموزشی و پژوهشی: با توجه به ویژگیهای و تنوع موضوعات در رشته مهندسی محیط زیست، برنامه آموزشی و پژوهشی این دوره شامل موارد زیر می باشد:
1- دروس اصلی(اجباری) 15 واحد
2- دروس اختیاری (انتخابی) : 15 واحد حتی الامکان از دروس مربوط به یکی از گرایشهای مهندسی محیط زیست
3- سمینار2 واحد
4- پایان نامه 6 واحد

vahid shokry
2011/06/12, 00:21
خیلی ممنون
اطلاعات مفید و جامعی بود

alidiab
2011/09/26, 15:55
مرسی مهندس;-)

kasbepoul
2012/08/05, 00:59
بسمه تعالی
با سلام خدمت شما
بنده سوالی از شما درمورد گرایش های ارشد عمران داشتم
من دارای مدرک مهندسی نرم افزار هستم و میخواستم در پیام نور ادامه تحصیل دهم و دو گرایش سازه های هیدرولیکی و راه و ترابری دارد
و علاقه زیادی به این رشته دارم
آیا تفاوتی بین سازه و سازه های هیدرولیکی در نظام مهندسی و دیگر جاها وجود دارد
به نظر شما کدام گرایش را انتخاب کنم
با سپاس
:20:-;{@

Reza-A
2012/08/05, 09:24
بسمه تعالی
با سلام خدمت شما
بنده سوالی از شما درمورد گرایش های ارشد عمران داشتم
من دارای مدرک مهندسی نرم افزار هستم و میخواستم در پیام نور ادامه تحصیل دهم و دو گرایش سازه های هیدرولیکی و راه و ترابری دارد
و علاقه زیادی به این رشته دارم
آیا تفاوتی بین سازه و سازه های هیدرولیکی در نظام مهندسی و دیگر جاها وجود دارد
به نظر شما کدام گرایش را انتخاب کنم
با سپاس
:20:-;{@

سلام دوست عزیز

گرایش سازه همان طور که از اسمش مشخصه به بنا میپردازه

مهندسی ترابری و راه سازی به راه و ایجاد فضاهای راهی میپردازه

ولی هیدرولیک زیر مجموعه عمران-آب به سد ها و سدسازی میپردازه

حالا شما باید ببینید که به کدام ضمینه علاقه دارید

از نظر نظام مهندسی هم زیاد فرقی نمیکنه

هر کدوم از گرایشها آیین نامه خودشو داره و دستورالعمل مخصوص خودشو

موفق باشید-;{@

ghesmati
2012/09/30, 02:45
-;{@
گرایش سازه های هیدرولیکی

گرایش سازه های هیدرولیکی در واقع ترکیبی از گرایش های سازه و آب است.http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh ha/Dam.jpg


کاربرد
سازه های هیدرولیکی اساسا با سازه هایی که به نوعی با آب سروکار دارند مرتبط است، از این سازه ها می توان به انواع سدها، کانال های آبرسانی، سیستم های زهکشی، لوله های انتقال آب و ... اشاره نمود. در هر یک از موارد فوق فازهای طراحی سازه های هیدرولیکی، اجرا و نظارت بر آنها بطور مستقیم زیر نظر مهندسان سازه های هیدرولیکیانجام می شود.
دروس گرایش سازه های هیدرولیکی در مقطع کارشناسی ارشد
تعداد واحد های مقطع کارشناسی ارشد عمران در تمام گرایش ها برابر 32 واحد است که شامل
24 واحد دروس تئوری و عملی
2 واحد سمینار
6 واحد پایان نامه است.
دروس اصلی گرایش سازه های هیدرولیکیعبارتند از:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، هیدرولیک پیشرفته، طراحی هیدرولیکی سازه ها، اجزاء محدود، سدهای بتنی یا خاکی
همچنین تعدادی دروس اختیاری نیز باید بگذرانید، مانند هیدرودینامیک، سدهای خاکی، ، اندرکنش آب و سازه، مکانیک محیط های پیوسته و هیدرولیک محاسباتی و ...
لیست دروس مربوط به گرایش سازه های هیدرولیکی را از لینک زیر دانلود کنید.
دروس و سرفصل های مصوب شورای عالی برنامه ریزی مربوط به گرایش (http://arshadeomran.persiangig.com/document/sarfasl/saze hidroliki.pdf)سازه های هیدرولیکی (http://arshadeomran.persiangig.com/document/sarfasl/saze hidroliki.pdf)
پذیرش
گرایش سازه های هیدرولیکی دارای ظرفیت پذیرش خوبی است. این گرایش در سال 87 در حدود 140 نفر پذیرش داشته است. جدول مربوط به پذیرش گرایش سازه های هیدرولیکی از لینک زیر قابل دانلود است.
ظرفیت پذیرش گرایش (http://arshadeomran.persiangig.com/document/paziresh/sarasari/hidroliki.pdf)سازه های هیدرولیکی (http://arshadeomran.persiangig.com/document/paziresh/sarasari/hidroliki.pdf)

http://arshadeomran.persiangig.com/image/gerayesh ha/hydraulic 1.jpg

بازارکار
در سالهای اخیر با توجه به نگرش تازه ای که به استفاده بهینه از آبهای کشور شده است، امور مربوط به سدسازی مورد توجه قرار گرفته است و تمامی شرکتهای سدسازی نیازمند تخصص مهندسان سازه های هیدرولیکی می باشند، این خود بازارکار مناسبی را فراهم می کند. البته فارغ التحصیلان سازه های هیدرولیکی می توانند در شاخه های دیگر مانند سازه، آب و سازه دریایی نیز مشغول بکار شوند. شرکتهای مشاور و ادارات دولتی نیز پذیرای مهندسان هستند.ادامه تحصیلامکان ادامه تحصیل در گرایش سازه های هیدرولیکی در مقطع دکترا در داخل کشور فراهم است. دانشگاههایی مانند تهران، تربیت مدرس، سهند تبریز دارای مقطع دکترا سازه هیدرولیکی هستند.

ZaHrA_A
2013/09/05, 00:23
ببخشید من زیاد تو رشته های مهندسی وارد نیستم میخاستم بپرسم پدافند غیر عامل زیر شاخه کدوم یک از رشته های مهندسیه ؟؟

m.zareii
2015/03/15, 18:46
سلام
پدافند غیر عامل یه رشته ی جدید هست که با فرمایشات رهبر عالیقدر انقلاب در چند سال اخیر توجه خاصی بهش شده.
دانشگاه امام حسین از اولین دانشگاه هایی میباشند که این رشته رو ارائه دادنمادر تمام رشته های مهندسی (http://civilm.ir)

Mostafa-najjari
2017/02/22, 22:09
دستگاه واکس کفش (http://www.sanatshargh.com/?categoryID=88) | جاروبرقی صنعتی (http://www.sanatshargh.com/category/91/%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%A8%D8%B1%D9%82%DB%8C-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C) | سطل زباله (http://www.sanatshargh.com/?categoryID=90)