PDA

مشاهده نسخه کامل : کوتاه با سلامت و تغذیهnumber one
2007/08/01, 10:54
نكات جالب تغذيه‌اي

number one
2007/08/01, 10:57
نگهداری و مصرف روغن برای پخت و پز


نکات مهم در انتخاب ، نگهداری و مصرف روغن

۱- پخت و پز با روغن:

پخت و پز در درجه حرارت بالا می‌تواند به روغن آسیب برساند، اسید چرب امگا۳ بالا در روغن برای سرخ کردن کمتر مناسب است، حرارت نه تنها باعث تخریب اسیدهای چرب می‌شود.


بلکه می‌تواند باعث تغییر آن به مواد مضر نیز گردد. روغن‌های هیدروژنه شده اغلب برای پخت و پز استفاده می‌شوند زیرا این روغن‌ها قبلاً به وسیله فرآیند شیمیایی به ترکیباتی که کمتر در اثر حرارت آسیب می‌بینند تغییر داده شده اند. روغن‌هایی که اشباع و تک اشباع بالایی دارند بیش‌تر در برابر حرارت پایدارند مانند روغن بادام زمینی و زیتون و روغن‌های آسیب‌پذیر بهتر است در دمای اتاق مورد استفاده قرار گیرند مانند سالاد.
هیچ‌گاه روغن را تا نقطه دود حرارت ندهید. زیرا این مسأله نه تنها به محتویات اسید، چرب روغن آسیب می‌زند بلکه طعم آن‌ها را نیز تغییر می‌دهد.

بهترین روغن‌ها و چربی‌ها عبارتند از: کره، بادام زمینی، روغن آفتابگردان اولئیک بالا و روغن گلرنگ اولئیک بالا و روغن زیتون.

تا جایی که ممکن است خوردن غذاهای حاوی دانه های روغن را ارج بدانید بر روغن استخراج شده زیرا این غذاها شامل مواد مغذی حیاتی دیگری علاوه بر چربی‌های انرژی زا و اسیدهای چرب می‌باشند.

۲- نگهداری روغن:

اگر روغن به مقدار زیادی می‌خرید باید در بطری‌های تیره نگه‌داری شوند. شیشه‌های شفاف یا بطری‌های پلاستیکی اجازه می‌دهند نور نفوذ کرده و باعث اکسیداسیون اسیدهای چرب شود. اگر روغن در بطری‌های شفاف عرضه شده است با پوشش تیره آن را بپوشانید. درب بطری را بعد از هر بار مصرف کاملاً ببندید چرا که تماس با هوا بر کیفیت روغن اثر می‌گذارد. روغن را در مقادیر کم خریداری کرده و در یک یا دو ماه استفاده کنید.

هر چه روغن طبیعی‌تر باشد زودتر فاسد می‌شود. روغن را در جای تاریک و خنک نگه‌داری کنید.

۳- خواندن برچسب‌ها

از خریدن روغن‌هایی که فقط بر روی برچسب نوشته شده است روغن گیاهی خودداری کنید. یک مشتری باید به خوبی بداند از کدام روغن گیاهی در تولید محصول استفاده شده است. احتمالاً کارخانجات از روغن‌های ارزان و زیاد فرایند شده برای پر کردن بطری استفاده می‌کنید بر روی برچسب معمولاً انواع اسیدهای چرب روغن برای مثال چه مقدار امگا۳ (لینولتیک چه مقدار امگا (لینولئیک اسید) ارایه می‌شود. مشتری باید به طور صحیح بداند چه مقدار باقی مانده مواد شیمیایی را ممکن است مصرف کند.

در مورد عبارت گمراه‌کننده بدون کلسترول شما باید آگاه باشید زیرا اصولاً روغن‌های گیاهی فاقد کلسترول می‌باشند. هنگام خواندن برچسب فقط به مقدار کلسترول توجه نکنید بلکه همچنین مقدار روغن‌های اشباع را چک کنید. روغن نارگیل و پالم کرنل اسیدهای چرب اشباع بالایی دارند هر چند بدون کلسترول هستند. جایگزین چربی‌های اشباع در روغن ذرت، کانولا و روغن مایع مخلوط پیدا می‌شود.

۴- مصرف بهینه (اقتصادی):

به خاطر داشته باشید که روغن‌ها چربی های مایع می باشند. هر چند بهترین روغن‌ها در حدود ۱۲۰ کالری انرژی در یک قاشق غذاخوری دارند، روغن‌ها را بهینه مصرف کنید.

روغن را در قاشق ریخته و سپس بر روی سالاد پخت کنید. اگر روغن را به طور مستقیم از داخل بطری نریزید روغن کمتری مصرف خواهید کرد.

در انتها لازم به ذکر است که عبارت “روغن بدون کلسترول “عبارتی گمراه‌کننده است. اصولا روغن های گیاهی روغن‌های گیاهی فاقد کلسترول می‌باشند. هنگام خواندن برچسب فقط به مقدار کلسترول توجه نکنید.بهتر است مقدار روغن‌های اشباع را چک کنید. روغن نارگیل و پالم کرنل اسیدهای چرب اشباع بالایی دارند، هر چند بدون کلسترول هستند. جایگزین چربی‌های اشباع در روغن ذرت، کانولا و روغن مایع مخلوط پیدا می‌شود.

روغن را تا چه مدت‌زماني مي‌توان نگه‌داري كرد؟
مدت‌زمان ماندگاري محصولات روغني جامد و مايع روي ظرف آن‌ها درج شده است. اما بايد توجه داشت كه اين مدت‌زمان ماندگاري به ميزان زيادي به شرايط نگه‌داري و استفاده آن‌ها بستگي دارد. براي دست‌يابي به بهترين نتيجه، محصولات روغني بايد در يك مكان سرد، خشك، دور از بوهاي شديد و تابش مستقيم آفتاب و نيز منابع گرمايشي (بخاري، ماشين ظرف‌شويي و موتور سردكننده‌ها) نگه‌داري شوند.

آیا لازم است روغن در يخچال نگه‌داري شود؟
پيشنهاد مي‌شود روغن‌ها در شرايط معمول در كابينت آشپزخانه (دماي ۱۵-۲۵ درجه سانتیگراد) نگه‌داري شوند. اگر در يك منطقه آب و هوايي گرم زندگي مي‌كنيد و ترجيح مي‌دهيد كه روغن را در يخچال نگه‌داري كنيد، به اين موضوع توجه داشته باشيد كه سرما باعث مي‌شود روغن‌هاي جامد سفت‌تر شوند و روغن‌هاي مايع نيز غليظ‌تر شده و تا حدودي ابري به نظر برسند. اگر اجازه دهيد كه محصول به دماي محيط باز گردد ظاهر آن به حالت نرمال برخواهد گشت و نتيجه بهتري را به شما خواهد داد.

چرا وقتي روغن سرخ كردني براي سرخ كردن عميق در ماهیتابه ريخته مي‌شود، كف مي‌كند؟
همه مواد غذايي حاوي رطوبت هستند. وقتي حتي مقدار كمي رطوبت در سطح ماده غذايي وجود داشته باشد، هنگام تماس با روغن داغ كف كرده و يا كمي مي‌جوشد. براي ايمني هيچ‌گاه محفظه سرخ‌كن را بيش‌ از يك سوم حجمش از روغن پر نكنيد. مطمئن شويد كه ماده غذايي قبل از اضافه شدن به روغن داغ تا حد امكان خنك شده باشند. اين كار را مي‌توان با حوله، دستمال و… و يا با پوشانيدن سطح ماده غذايي با آرد انجام داد. هميشه از یک انبر یا سبد مربوط به سرخ کن برای اضافه کردن ماده غذایی به روغن استفاده کنید و این کار را با دقت انجام دهید.

آیا روغن‌های سرخ کردنی را می‌توان چندین بار برای سرخ کردن استفاده کرد؟
در صورتی که از روغن‌های سرخ کردنی به نحو مناسبی استفاده شود، می‌توان آن‌ها را چندین بار مورد استفاده مجدد قرار داد. بعد از سرد شدن روغن آن را با استفاده از یک صافی یا دو لایه کاغذ حوله‌ای ضخیم صاف کرده، در ظرف تمیز و خشک ریخته، دور آن را بپوشانید و در یخچال نگه‌داری کنید. کف کردن از علایم استفاده مجدد زیاد روغن می‌باشد، در صورت مشاهده این مسأله روغن را دور اندازید.

منظور از چربی و اسیدهای چرب چیست؟
چربی‌ها دسته‌ای از ترکیبات شیمیایی ساخته شده از اسیدهای چرب هستند. انرژی در بدن عموماً به صورت چربی ذخیره می‌شود. همچنین چربی ها برای تأمین اسیدهای چرب اساسی که برای رشد بدن لازم هستند و بدون قادر به ساخت آن‌ها نیست، در رژیم غذایی لازم هستند. اسیدهای چرب به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند: اشباع شده، یک غیراشباعی و چند غیراشباعی

چربی ترانس چیست؟
چربی ترانس که نام اسیدهای چرب ترانس نیز عنوان می‌شود یک نوع خاصی از روغن است که هنگام تبدیل روغن مایع به روغن‌های جامد (مانند شورتنینگ‌ها و مارگارین‌های سخت) تولید می‌شود. با این وجود، مقدار کمی از چربی‌های ترانس به طور طبیعی در برخی غذاهای با پایه حیوانی نیز وجود دارد.

چربی ترانس در چه روغن‌هایی وجود دارد؟
شورتنینگ‌های گیاهی، برخی از مارگارین‌ها، اسنک‌ها و مواد غذایی دیگر تهیه شده و یا سرخ شده با روغن‌های نیمه هیدروژنه حاوی چربی‌های ترانس هستند

نقش چربی‌ها در رژیم غذایی چیست؟
چربی‌ها منبع عمده انرژی برای بدن بوده و به جذب ویتامین‌هایe, D, A و K و نیز کاروتنوئیدها کمک می کنند. هم محصولات حیوانی و هم محصولات استخراج شده گیاهی حاوی چربی‌ها هستند و خوردن آن‌ها در حد متعادل برای رشد مناسب، پیشرفت و حفظ سلامت لازم هستند. در یک ترکیب غذایی، چربی تأمین‌کننده طعم، ثبات و پایداری ماده غذایی بوده و حس خوبی را در فرد ایجاد می‌کند

آیا همه چربی‌ها و روغن‌ها یکسان هستند؟
به طور ساده‌تر، چربی های غیراشباع (یک غیراشباعی و چند غیراشباعی) اگر در حد متعادل استفاده شوند، سودمند هستند. اما چربی‌های اشباع و ترانس‌ها این گونه نیستند و کلسترول به را افزایش می‌دهند. بنابراین، توصیه می‌شود برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، از غذاهایی که حاوی چربی‌های اشباع و ترانس پایینی هستند، استفاده شود.


کلسترول چیست؟
کلسترول یک ماده مومی شکل است که به طور طبیعی در بافت‌های بدن تمام حیوانات وجود دارد. بدن انسان برای عملکرد صحیح مانند تولید ویتامین دی ، اسیدهای صفراوی برای هضم چربی‌ها، و نیز بسیاری هورمون‌ها، به کلسترول نیاز دارد. با توجه به توانایی همه بافت ها به ساخت مقادیر کافی کلسترول، هیچ نیاز بیولوژیکی به وجود کسترول در رژیم غذایی نمی‌باشد. شواهد علم یک تمایل خطی مثبت را بین میزان کلسترول دریافتی و کلسترول نشان می‌دهند. روغن‌های گیاهی فاقد کلسترول هستند.

آیا سرخ کردن عمیق روغن‌های چند غیراشباعی را به چربی اشباع شده تبدیل می‌کند؟
خیر، ممکن است در طول سرخ کردن تغییرات جزئی در روغن رخ دهد و باعث کاهش مقدار چربی‌های چند غیراشباعی شود. اما، حرارت دادن به تنهایی نمی‌تواند چربی چند غیراشباعی را اشباع کند.

number one
2007/08/01, 11:08
وسواس تغذیه ای چیست؟

خواهش ميكنم اگر وسواس تغذيه اي داريد آنرا كنار بكذاريد. لابد مي پرسيد وسواس تغذيه اي چيست؟

اين ناراحتي حالتي است كه در اثر آموزش زياده از حد مسائل تغذيه اي و مسائلي كه دانش آن براي عموم مردم لازم نيست (مانند ميزان نياز روزانه توصيه شده ويتامين ها ) و در حقيقت اطلاعاتي كه حتي گاهي عده اي با قصد قبلي درمورد سود جويي و يا فروش كالايشان و یا بدون قصد قبلي و به مصداق خاله خرسه بودنشان با نهفته گذاشتن يا بد فهماندن قسمتي از آن به عامه مردم باعث ايجاد نوعي وسواس مي شوند مثلاً قضيه ويتامين ها و نياز بدن به آنها.

اين مسأله بقدري در اذهان بعضي از افراد بد فهمانده شده است كه فكر مي كنند تنها راه تغذيه متناسب استفاده از منابع غني ويتامين ها و به مقدار زياد است كه در نتيجة اين امر حتي گاهي مسموميت هاي ويتامينی ( با ويتامين هاي ( A,e,k,d,c‌ ) رخ مي دهد. اين افراد با بيشترين اطمينان ارزش بيولوژيك غذا را فقط از روي ميزان ويتامين هاي آن مي سنجند و دست آخر مانند پيرزن هاي وسواسي كه روزي چند بار تمام خانه شان را وارسي مي كنند و در جستجوي ذره اي نجاست تمام خانه رازير و رو مي كنند و چيزي نمي يابند. هر روز چندين بار خودشان را بررسي مي كنند و براي خودشان ويتامين تجويز مي كنند و از انواع قرص ها و مكمل ها اتفاده مي كنند وآخر هم، هيچ.

اكثر آنها علاوه بر سوء تغذيه دچار نوعي بيماري روحي هم مي گردند كه ممكن است حتي گاهي منجر به پرخوري و افزايش فوق العاده وزن در آنها گردد.

براي اينكه خيالتان را راحت كند بگويم كه ويتامين ها بصورتي در غذاها وجود دارند كه با رعايت آن هشت اصل تغذيه اي هيچگاه سوء تغذيه اي بر انسان عارض نمي گردد و الباقي هر چه هست قصه است و داستان كه عده اي بيكار سود جو سر هم كرده اند.

number one
2007/08/01, 11:13
چقدر غذا بخوریم

يكي از راههايي كه احتمالاً شما بعنوان يك فرد چاق به آن متوسل شده ايد يا مي شويد رژيم هاي محدود از كالري است. با مصرف كم مواد غذايي و دريافت كالري در حد كمتر از نياز واقعی تان در مدت كوتاهي كاهش وزن پيدا مي كنيد.

با رسيدن به وزن ايده آلتان خيالتان راحت مي شود و دوباره همان وضع سابق تكرار مي شودو دوباره شروع ميكنيد به خوردن بي رويه و چاق مي شويد و اين دفعه چند كيلو هم از دفعة قلب بيشتر.

راه حل اين مشكل بدست من است. از همان ابتدا و هنگامي كه هنوز لاغر نشده ايد به رژيم درمان مراجعه كنيد و از و بخواهيد رژيمي متعادل و متناسب با وزن ايده آلي كه بعد از دورة رژيم درماني قصد رسيدن به آن را داريد برايتان تهيه كند و به شما آموزش دهد با اين روش هم به تدريج لاغر مي شويد و از عوارض كاهش ناگهاني وزن ايمن مي شويد و هم ضمن آموزشي تدريجي و بلند مدت، عادات و روشهاي صحیح غذا خوردن را آموزش مي بينيد.

اين نكته را همواره آويزه گوشتان كنيد.

« فكر نكن چاق هستي و بايد لاغر بشوي

فكر كن لاغر هستي و بايد به اندازة يك آدم لاغر غذا بخوري تا چاق نشوي »

number one
2007/08/01, 11:16
یک نکته جالب تغذیه ای
مي گويند يكي از دلايلي كه ياكان روزگار تن به گناه نمي آلايند اين است كه هنگام ارتكاب هر عمل مفسده آميزي خود را در ميان شعله هاي آتش يا بر فراز پرتگاهي بلند و يا بر لبه تيغي بدان مي بينند و همين امر باعث مي شود كه هيچگاه برگرد اين عمل نمي گردند.يكي از روشهاي رعايت رژيم هاي غذايي هم همين است يعني هنگام پرخوري و بد خوري ( كه بخصوص در ميهماني ها مشاهده مي شود ) خود را مانند كسي ببینيم كه بعلت چاقي زياده از حد نمی تواند راه برود و همه او را خيكي صدا مي زنند يا در حالكيه لقمه اي در گلويش گير كرده است خفه مي شود با به صورت زشت و ترسناك ديگري كه خودمان تمایل داريم. آنگاه است كه بخوبي و آساني مي توانيم خود را لاغر كنيم و زندگي بهتر و سالمتري را پيش روي خود قرار دهيم.

number one
2007/08/01, 11:17
با خودتان راحت باشيد.
يكي از كليدهاي طلايي تغذيه مناسب همين عبارت است . با خودتان راحت باشيد و به يك شرط هر چه ميلتان مي كشد بخوريد. آن شرط اين است كه

« تا هنگاميكه گرسنه نشده ايد به سراغ غذا نرويد و قبل از آنكه سير شويد دست از غذا بكشيد.»

مطمئن باشيد بدنتان هيچگاه به شما دروغ نمي گويد. همانگونه كه روياهاي شما بيانگر شرايط و نيازهاي روحي و عقدهايي ضمير ناخودگاه شما است در حالتي كه دچار جنون خوردن- يك نمونه اش آن چيزي است كه در ميهماني ها رخ مي دهد- نشده ايد و عقلتان كاملاً سر جايش است با آرامش كامل بر روي اين موضوع كه چه مي خواهيد بخوريد فكر كنيد و آنگاه غذايي را انتخاب كنيد و از آن بمقداري كه سير شويد و باز هم تاكيد مي كند بمقداري كه سير شويد بخوريد و همواره سلامت باشيد.

number one
2007/08/01, 20:00
بهترین گوشت

گوشت مرغ و ماهی به دلیل مقادیر پایین کلسترولی که دارند برای کاهش چربی خون توصیه می شوند از این رو توصیه می شود تا بیشتر از مرغ خصوصاً سینه مرغ و ماهی استفاده کنند،

البته بهترین روش پخت برای این مواد غذایی کباب و یا آبپز کردن است از آنجائی که ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است میتواند سطوح کلسترول تری گلیسرید و حتی فشار خون را بکاهد و امکان چسبندگی پلاکت ها را کم کند؛ به علاوه ماهی غنی از پروتئین و ویتامین های گروه B و فقیر از چربی های اشباع است بنابراین خوردن ماهی 2 تا3 بار در هفته به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی سالم،الزامی است در حالی که گوشت قرمز در مقایسه یا سایر انواع گوشت ها، کالسترول بالاتریدارد و برای افرادی که چربی خون بالا دارند توصیه نمی شود در رژیم این افراد مصرف گوشت قرمز هفته ای یک بار و آن هم فقط در یک وعده غذایی مجاز است.

number one
2007/08/01, 20:01
كدام روغن را بخوريم؟

عمده‌ترين منبع اسيدهاي چرب ترانس، روغن‌هاي نباتي جامد (هيدروژنه) هستند كه يكي از فاكتورهاي مهم در امراض قلبي- عروقي به شمار مي‌روند. مرگ و مير در اثر بيماري‌هاي غير واگير از جمله امراض قلبي به طور مستقيم با”تغذيه” ارتباط دارد و نوع ميزان روغن مورد مصرف نيز يكي از عوامل مهم است.


اسيدهاي چرب ترانس، بخشي از غذاي روزانه ماست، شايد در تمام وعده- هاي غذايي و يا حتي بيشتر در تنقلات روزانه، بيسكويت، كيك و كلوچه، شيريني بستني، چيپس، كافي ميت، شكلات كره‌گياهي، سيب زميني سرخ شده، قورمه سبزي، آش رشته مادر بزرگ و بسياري ديگر از خوراكي‌هاي ايراني و فرنگي كه روزانه مصرف مي‌كنيم، اسيد چرب ترانس وجود دارد.
روغن‌ها و چربي‌هاي جامد حيواني يا روغنهاي جامد هيدروژنه، حاوي اسيدچرب ترانس هستند و مصرف آنها، ميزان “كلسترول بد” بدن را بالا مي‌برد.

براي كاهش بيماري‌هاي قلبي عروقي و مرگ ناشي از آن كه رتبه اول در كشور را دارد، تمامي كارشناسان و متخصصان تغذيه و پزشكان، تغذيه ناسالم و درراس آن مصرف روغن نباتي جامد را از مهمترين عوامل ايجاد مي‌دانند.
* دكتر مسعود پزشكيان استاد دانشگاه و جراح قلب:
“من هر بار كه سينه‌اي را مي‌شكافم تا اين عروق گرفته را اصلاح كنم، به اين مساله فكر مي‌كنم كه مي‌شد با هزينه‌اي اندك اما با پشتكار از دوران كودكي و يا بهتر بگويم از دوران جنيني، مراقب اين رگ‌هاي ظريف كه قلب و مغز ما را تغذيه مي‌كنند، بود و نگذاشت كه اينگونه در تهاجم چربي‌ها حيات ما را تيره كنند و ناتواني و مرگ به بار آورند.”
دكتر پزشكيان با ابراز تاسف مي‌گويد: “بيماري‌هاي قلبي و يا كامل‌تر بگويم بيماري‌هاي غير واگير كه قبلا معضل كشورهاي توسعه يافته بود، اكنون در اغلب كشورهاي جهان و كشورهاي در حال توسعه نيز به طور فزاينده جان انسان‌ها را مي‌گيرد.”
اين جراح قلب مي‌گويد: متاسفانه بخش قابل توجهي از بودجه‌هاي بهداشتي دراين كشورها صرف درمان‌هاي دارويي طولاني و استفاده از فناوري‌هاي پيشرفته براي درمان و يا انواع جراحي‌هايي مي‌شود كه تنها طبقات مرفه به آن دسترسي دارند و محرومان يا با ناتواني و معلوليت ناشي ازاين بيماري ها سال‌هاي آخر عمر راطي مي‌كنند و يا دچار مرگ زودرس مي‌شوند، در حالي كه بخش عمده اين بيماري قابل پيشگيري هستند.”
دكتر پزشكيان اضافه مي‌كند كه “اگر به دقت به شيوه زندگي مردم توجه كنيم متوجه مي‌شويم كه عواملي مثل تغيير “الگوهاي تغذيه‌اي” و ماشيني شدن زندگي اثر انكارناپذيري دراين روند دارد.”
او مي‌گويد: “براساس گزارش سازمان بهداشت جهاني در سال ‪ ،۲۰۰۱‬حدود ‪۶۰‬ درصد از ‪ ۵۶/۵‬ميليون مرگ در سراسر جهان به علت بيماري‌هاي غير واگير رخ داده است. خطر اصلي بيماري‌هاي غير واگير در جهان مرتبط با تغذيه، فعاليت بدني و بالا بودن فشار خون است و بعد از آن سيگار و كلسترول قرار داد.” اين وزير سابق وزارت بهداشت خاطرنشان مي‌كند كه بيش از ‪ ۸۰‬درصد بيماري‌هاي عروق كرونر و بيش از ‪ ۹۰‬درصد از ديابت نوع دوم با تغيير در شيوه زندگي و “تغذيه” قابل پيشگيري است.

دكتر پزشكيان مي‌گويد: روغن‌ها و چربي‌هاي جامد حيواني و يا روغن‌هاي گياهي كه با هيدروژنه كردن جامدشان كرده‌اند و حاوي اسيدهاي چرب ترانس هستند عامل مهمي در افزايش كلسترول بد (‪ (ldl‬هستند.

او يادآور مي‌شود كه جانشين كردن روغن اشباع نشده يا مايع به جاي روغن جامد به طور موثر كلسترول بد را كاهش مي‌دهد و احتمال ابتلا به بيماري‌هاي ايسكميك قلب را كاهش مي‌دهد.

دكتر شيخ‌الاسلام در گفت‌وگويي با خبرنگار علمي ايرنا درباره خطر روغن‌هاي جامد مي‌گويد:”براي اسيدهاي چرب ترانس در استاندارد ملي حدي تعيين نشده اما توصيه بين‌المللي در جهت به حداقل رساندن آن در رژيم غذايي است كه بايد كمتر از “پنج گرم” در روز يا دو درصد انرژي دريافتي روزانه باشد.”
مدير موسسه تغذيه، سلامت و توسعه مي‌گويد: نتايج به دست آمده از طرح جامع مطالعات مصرف مواد غذايي در ‪ ۲۴‬استان كشور درسال‌هاي دهه هفتاد نشان مي دهد متوسط فراهمي چربي از تمام گروه‌هاي غذايي ‪ ۶۶‬گرم در روز است كه ‪ ۳۸‬گرم آن از چربي‌ها و روغن‌ها است.

وي مي‌گويد: براساس‌اين مطالعات متوسط مصرف چربي‌ها و روغن در خانوار شهري و روستايي ‪ ۳۹‬گرم براي هر نفر در روز (‪ ۴۰‬گرم در شهر و ‪ ۳۸‬گرم در روستا)است.

خانم شيخ‌الاسلام مي‌گويد: با توجه به روند افزايش مصرف چربي و رابطه آن با بيماري‌هاي قلبي - عروقي ، برنامه ريزي صحيح در مورد افزايش توليد و مصرف “روغن نباتي مايع” به جاي “روغن جامد” وآموزش جامعه در زمينه نحوه صحيح نگهداري و مصرف روغن نباتي مايع، ضروري است.

او مي‌گويد: براساس مطالعات انجام شده، ميزان اسيدهاي چرب ترانس در روغن‌هاي نباتي جامد، حدود ‪ ۳۵‬تا ‪ ۴۰‬درصد و در كره‌هاي نباتي حدود ‪۲۰‬ درصد است.

اين كارشناس تغذيه توصيه مي‌كند كه از مصرف شيريني‌هاي چرب كه با روغني با كيفيت پايين تراز روغن نباتي تهيه مي‌شود، بايد جدا خودداري كرد و در مهماني‌ها به جاي آن از ميوه استفاده شود.

اين عضو هيات علمي وزارت بهداشت به عموم مردم توصيه كرد كه مصرف غذاهاي آماده، سرخ كردني و پرچربي را كاهش دهند و به جاي آن از غذاهاي آب پز، تنوري و كبابي و انواع ميوه و سبزي استفاده كنيم و براي پخت و پز و سالاد از روغن مايع گياهي و براي سرخ كردن در منزل تنها از روغن‌هاي مخصوص سرخ كردن استفاده شود.

متاسفانه بخشي از مردم ما تمايل زيادي به مصرف روغن‌هاي جامد و استفاده از غذاهاي سرخ كرده دارند كه براساس همين ذايقه برخي از كارخانجات داخلي موفق شده‌اند “روغن نيمه‌جامد” بااسيد چرب ترانس كمتر از دو درصد توليد كنند.

در كشور ما با وجود توليد انواع روغن‌هاي مايع گياهي كه به طور طبيعي فاقد “ايزومر ترانس” هستند، باز هم مردم از روغن‌هاي جامد با ترانس بالا استفاده مي‌كنند و روغن‌هاي يارانه‌اي هم كه با كوپن در اختيار
اقشار كم‌درآمد قرار مي‌گيرد نيز هنوز جامد است.
* چه روغن‌هايي مصرف كنيم:
كارشناسان تغذيه توصيه مي‌كنند كه ساده‌ترين و عملي‌ترين راه براي اجتناب از مصرف روغن‌هايي كه حاوي‌اسيدهاي چرب است اين كه باروغن نباتي جامد خداحافظي كنيم و براي خريد منزل تنها دو نوع روغن را درنظر بگيريم:
روغن كلزا(كانولا)،آفتابگردان، سويا، ذرت و زيتون و يا تركيب آنها باشد و يا روغن مايع مخصوص سرخ كردن.

روغن “دانه‌انگور” كه براساس تحقيقات انجام شده اسيد لينوئيك روغن هسته‌انگور موجب كاهش كلسترول بد(‪ (ldl‬و افزايش كلسترول خوب (‪ (hdl‬مي‌شود ضمن اينكه طعم آن براي افرادي كه طعم روغن زيتون برايشان مطلوب نيست قابل قبول تر است.

روي برچسب قوطي‌هاي روغن درصد هر يك از اسيدهاي چرب تشكيل‌دهنده روغن درج شده، لذا هنگام خريد، اگر كمي حوصله به خرج بدهيم، مي‌توانيم نوعي را انتخاب كنيم كه”اسيد چرب اشباع شده ” كمتري داشته باشد و “اسيد چرب ترانس” نداشته باشد و يا در كمترين مقدار (كمتراز دو درصد) باشد.

اداره كل نظارت بر مواد غذايي و آشاميدني و بهداشتي سال ‪ ۸۲‬بخشنامه‌اي به تمامي دانشگاه‌هاي كشور صادر كرد كه بر اساس ان از صنايع روغن كشور خواسته است كه روي بسته بندي روغن‌هاي خوراكي حداكثر اسيدهاي چرب اشباع و اسيدهاي چرب ترانس درج شود كه توليدكنندگان موظف شدند از ابتداي سال ‪۸۳‬ يعني دو سال پيش براي مصرف‌كنندگان ، اين ارقام را ذكر كنند.

number one
2007/08/01, 20:01
تاثير تعداد وعده هاي غذايي بر روي كلسترول خون

دانشمندان به اين نتيجه رسيده اند كه تقسيم غذاي خورده شده بوسيله يك فرد به وعده هاي متعدد ميتواند باعث كاهش سطح كلسترول بد يا Ldl در خون اين اقراد گردد.اين محققين 14600 نفراز افراد بين 45 تا 75 ساله را كه تحت مطالعات مربوط به سرطان هم قرار داشتند را مورد آزمايش قرار دادند. نتايج حاصله نشان داد كساني كه روزانه 5 تا 6 وعده غذا مصرف ميكردند نسبت به كساني كه 1 تا 2 وعده غذا ميخوردند از سطح كلسترول كلي و Ldl پايين تري برخوردار بودند. همچنين افرادي كه روزانه 1 تا دو وعده غذا ميخوردند هنگامي كه عادات غذايي شان را تغيير دادند تعداد وعده هاي غذايي شان را به 5 الي 6 وعده رساندند توانستنند ميزان كلسترول كل خودشان را تا 5% كاهش دهند و همچنين ميزان Ldl شان هم كاهشي محسوس يافت.

number one
2007/08/01, 20:02
آيا مصرف سويا مفيد است؟

بر كسي پوشيده نيست كه در سالهاي اخير تقريبا در تمامي محافل علمي تغذيه اي صحبت از جانشيني سويا بجاي گوشت استو عده اي از كارشناسان تغذيه و پزشكان به علت عدم وجود كلسترول در سويا و همچنين بالا بودن ميزان پروتئين موجود در اين ماده غذايي و همچنين بعضي ديگر از خواص سويا, آنرا به عنوان جانشيني مناسب براي گوشت بالاخص در بيماران قلبي و عروقي و داراي فشار خون و كلسترول بالا پيشنهاد مي نمايند.

نكته اي كه در اين زمينه نبايد از نظرتان دور بماند اين است كه سويايي كه اكنون در بازار و بصورت بسته بندي ارائه ميشود در حقيقت تفاله سوياست كه بعد از عمل روغن كشي در كارخانه هاي تهيه روغن نباتي از سويا به دست مي آيد. اين ماده غذايي به سبب از دست دادن روغن خود, هنگام پخت مقادير زيادي روغن به خود جذب ميكند كه با توجه به وجود راديكالهاي آزاد و چربي هاي ترانس در روغن هاي موجود در بازار ميتواند براي سلامتي شما مضر باشد. همچنين فراموش نكنيد كه يكي از جنبه هاي تاثير گذار سويا مربوط به اسيدهاي چرب ضروري موجود در ساختمانش است كه تقريبا بطور تمام و كمال حين عمل روغن كشي از بين ميرود. لذا اگر ميخواهيد براي حفظ سلامتي تان سويا مصرف نماييد سعي نماييد از دانه هاي روغني آن استفاده نماييد نه از دانه هاي روغن كشي شده

food_technology
2007/08/26, 12:22
گروه بزرگي از ترکيبات با نام مواد شيميايي گياهي در انواع سبزيها از سير گرفته تا کلم و برگهاي سبز چاي پيدا شده اند که مشخص شده است ، مي توانند به وسيله جلوگيري از تخريب سلولي با انواع بيماري ها مبارزه کنند.

همچنين مشخص شده است يک رژيم غذايي پرفيبر مي تواند کمکي باشد به کاهش خطر بيماري هاي قلبي ، فشار خون بالا، چاقي ، ديابت و سرطان.

پس چرا ما از خوردن برخي سبزيها امتناع مي ورزيم؟

براي رفع اين معضل ، بايد سعي کنيد به خودتان حقه بزنيد، يعني روشهايي بيابيد که سلسله گياهي را براي شما به غذايي لذيذ تبديل کنند.

دوست نداريد يک بشقاب پر از باميه يا کلم بروکلي روبه روي شما باشد؟ مجبور نيستيد سعي کنيد به تنوع روي آوريد و سبزيهاي مختلف را در سالادها، سوپها و سس ماکاروني و غذاهاي مختلف ديگر بگنجانيد.

گرچه تازه خوري بهترين کار است ، اما اگر ميوه و سبزي تازه در دست نداشتيد، مي توانيد از انواع کنسروي و يا منجمد آنها استفاده کنيد. يک سيب در هر روز ميوه يک منبع انرژي آن هم از نوع طبيعي است.

از آنجا که ميوه ها بسيار متنوع هستند، مي توانيد از انواع طعمها و مزه هاي ميوه هاي مختلف لذت ببريد. سعي کنيد به روشهاي جديدي براي افزودن ميوه به خوراکي هاي روزمره تان بينديشيد.
هر روز صبح را با يک نوع ميوه از قبيل موز يا ميوه هاي توتي و ريز آغاز

کنيد؛ هلو، گلابي يا خربزه و هندوانه را به وعده غذايي ظهر خود بيفزاييد و ميوه هاي تازه يا خشک را به عنوان شيريني و تنقلات و ميان وعده برگزينيد. ماجراجو باشيد. نترسيد و انواع ميوه و سبزي ها را در انواع غذاها امتحان کنيد، تا در نهايت به طعم دلخواه خود دست يابيد.
بايد ذائقه خود را از حالت کنوني تغيير دهيد و آن را با ديگر طعمها آشنا کنيد.

سيب زميني

سيب زميني شايد جزو يکي از محبوبترين غذاها باشد. چربي کمي دارد و کربوهيدرات بالا که تقريبا بسرعت در بدنمان تبديل به قند مي شود.

آبميوه ها

سعي کنيد روز خود را با يک ليوان آب ميوه شروع کنيد، تا صبحي سالم داشته باشيد. اگرچه بايد به خاطر داشته باشيم ، آب ميوه کالري بيشتر و فيبر کمتري نسبت به ميوه تازه دارد، اما بازهم به عنوان يکي از 5 بخش توصيه شده ميوه و سبزي هاي روزانه به شمار مي آيد.

سبزي هاي برتر

بر حسب متوسط مقداري که هر ساله از سوي يک امريکايي مصرف ميشود:

کاهو: 11 کيلوگرم براي هر نفر

گوجه فرنگي: 42 کيلوگرم براي هر نفر (80 درصد آن به شکل فرآوري شده از قبيل کچاپ يا سس پاستا مصرف مي شود.)

خلال سيب زميني سرخ شده: 23 کيلوگرم براي هر نفر.

فيتو کميکال ها (مواد شيميايي گياهي)

برخي از شناخته شده ترين اين مواد فلاوونوئيدها هستند، که به طور طبيعي در خانواده مرکبات ، پيازها، سيبها و انگورها وجود دارند.

محققان معتقدند، فلاوونوئيدها ما را در برابر سرطان حفاظت مي کنند. ايندول ها هم که نوعي ديگر از فيتوکميکال ها هستند در خانواده کلمها بوفور يافت مي شوند و ما را از انواع امراض مزمن محافظت مي کنند.

کاروتنوئيدها

بتاکاروتن ها که شناخته شده ترين کاروتنوئيدها هستند، به هويج و ديگر سبزيها و ميوه ها رنگهاي نارنجي ، قرمز و زرد مي دهند و در بدن ما به ويتامين A تبديل مي شوند.

ليکوپن نيز که در گوجه فرنگي وجود دارد، ما را از بيماري هاي آب مرواريد، سرطان ، بيماري هاي قلبي عروقي و بيماري هاي چشمي حفاظت مي کنند. اين هم دليلي مهم براي لزوم مصرف غذاهاي رنگي (البته از نوع طبيعي).

ايزوفلاوون ها

اين دسته از مواد جزو استروژن هاي گياهي هستند و به نظر مي رسد اثراتي مشابه استروژن داشته باشند. فوايد آنها شامل موارد زير است:

کاهش چربي خون: کاهش خطر سرطان هاي وابسته به هورمون ، مانند سرطان هاي سينه ، تخمدان ، پروستات و سرطان رحم.

فيبر: فيبر محلول که در آب به حالت نامحلول و چسبناک درمي آيد؛ گوارش غذا را آهسته مي کند و به شکم احساس پر بودن بيشتري مي بخشد. مي توان آنها را در سيب ، مرکبات و هويج يافت.

فيبر نامحلول هم سرعت رد شدن غذا را از روده ها افزايش مي دهد و در سبوس گندم ، سبزيها و تمامي دانه ها يافت مي شود.

هر فرد آلماني سالانه 7 کيلو کاهو به همراه 16 کيلوگرم گوجه فرنگي مصرف مي کند. براي رشد 225 گرم کاهو نياز به 23 ليتر آب است.

پس سعي کنيد از سالادهايي که بيشتر مغذي هستند استفاده کنيد و در آنها از کاهو چيني نيز استفاده کنيد. هر فرد ايتاليايي سالانه 85 کيلو ميوه تازه مانند 20 کيلوگرم سيب و 3 کيلوگرم انگور را ميل مي کند.

number one
2007/08/27, 09:28
هر عسلی را با عنوان عسل طبیعی نخرید
یک عضو کمیسیون تخصصی بهداشت و درمان زنبورعسل و کرم ابریشم با بیان اینکه استاندارد عسل‌های تولیدی کشور با آن چیزی که در بروشور استاندارد ملی ایران تعریف شده بسیار متفاوت است، افزود: این بروشور ترجمه‌ای از کدکس‌های خارجی بوده ولی شرایط آب و هوایی کشور ما متفاوت است و نمی‌توان کدکس‌های اروپایی را ترجمه و معیاری برای تولید عسل ایران قرار دهیم

دکتر سعیده هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در این خصوص پیشنهادی را به نظام دامپزشکی کشور دادیم که یک طرح تحقیقاتی در سطح کشور انجام بدهند به این ترتیب که پنج منطقه آب و هوایی را انتخاب و بطور مداوم طی دو سال از این مناطق نمونه‌برداری و عسل تولید این مناطق در پنج آزمایشگاه مرجع کشور بررسی و آزمایش شود تابراساس این آزمایش‌ها، استاندارد جدیدی تدوین کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نمی‌توانیم برای هیچ یک از عسل‌های تولید کشور مهر استاندارد دریافت کنیم، ادامه داد: عسل‌های داخل کشور به هیچ‌ وجه با استاندارد تدوین شده مطابقت ندارند.

سیف هاشمی به قیمت پایین عسل در کشورمان اشاره کرد و افزود: وقتی عسل زنبورداران با قیمت‌های پایین خریداری می‌شود آنها نیز برای تغذیه مناسب زنبورها به دنبال مکان‌های مناسب برای زیست و تعذیه نمی‌گردند و از روی ناچار زنبورهای خود را با شکر و غذاهای مصنوعی تغذیه می‌کند.

وی با بیان اینکه زنبورداری کشور رو به انقراض است، گفت: با وضعیت فعلی کمتر کسی برای زنبورداری رغبت نشان می‌دهد و چنانچه این رویه طی شود زنبورداری کشور کاملا از بین می‌رود.

این عضو کمیته تخصصی بهداشت و درمان زنبورعسل و کرم ابریشم با تاکید بر اینکه وضعیت عسل در کشور ما نیاز به یک بررسی کلی و اساسی دارد، افزود: باید مصرف کنندگان را آگاه کرد تا هر عسلی را به عنوان عسل طبیعی خریداری و مصرف نکنند.

وی تاکید کرد: با تغییر استاندارد فعلی و در صورتی که کارخانه‌های بسته‌بندی عسل براساس بروشور ایران مهر استاندارد بگیرند حداقل مصرف کنندگان از خرید عسل طبیعی مطمئن می‌شوند.

سیف هاشمی با اشاره به اینکه هیچگاه نمی‌توان عسل طبیعی را از روی خصوصیات ظاهری آن تشخیص داد، گفت: در حال حاضر حتی از سیب‌زمینی و اسید عسل‌هایی ساخته می‌شود که به هیچ وجه قابل تشخیص برای مصرف کنندگان نیست و در عین حال دارای عوارضی برای مصرف‌کنندگان نیز است.

وی با مخاطب قراردادن مصرف کنندگان عسل گفت: بهتر است از عسل‌هایی در کشور استفاده شود که دارای پروانه بسته‌بندی از وزارت بهداشت و درمان باشند. در حال حاضر کمیته‌ هایی در نظام دامپزشکی کشور بنام کمیته تخصصی زنبورعسل و کرم ابریشم تشکیل شده که کار این کمیته مدتی تعطیل بود ولی در چند روز گذشته فعالیت خود را مجدد آغاز و هدف اولیه خود را تدوین این بروشور قرار داده است.

این عضو کمیته تخصصی بهداشت و درمان زنبورعسل و کرم ابریشم در پایان خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم تحقیقات مناسبی در این زمینه انجام و بروشور مناسبی نیز نوشته شود تدوین این استاندارد حداقل دو سال به طول می‌انجامد

number one
2007/09/02, 19:16
روش كباب كردن گوشت روي ذغال سرطان‌زا است
متخصصان تغذيه هشدار دادند كه مصرف گوشت كبابي احتمال ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد.

متخصصان مركز بهداشت منطقه‌اي بايلور در آمريكا اعلام كردند كه خوردن گوشت‌هاي كبابي در بيشتر موارد مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزايش دهد. اين متخصصان مي‌گويند: كباب كردن يك روش كم چربي براي طبخ غذا است اما بايد هوشيار باشيم كه اگر گوشت كبابي زياد مصرف شود خطر ابتلا به سرطان را در پي خواهد داشت. اين مطالعات نشان مي‌دهد كه برگرها و كباب‌هاي آبدار بويژه در حالت نيم سوز و ذغالي شده حاوي مواد سرطان‌زا هستند. محققان در توضيح اين مطلب مي‌گويند: وقتي شما گوشت را روي ذغال كباب مي‌كنيد، مقداري از چربي گوشت روي ذغال و خاكستر مي‌ريزيد و وقتي چربي با اين حرارت بسيار زياد برخورد مي‌كند ماده سرطان‌زا توليد مي‌شود كه اين ماده با دود حمل شده و دوباره به گوشت برمي‌گردد و براي بدن خطرناك است. لذا متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند كه يك روش سالم و بي ضرر براي كباب كردن گوشت، سرخ كردن و يا تنوري كردن اين ماده خوراكي است. اين متخصصان تاييد مي‌كنند كه طبخ غذا در مدت زمان طولاني تر و در دماهاي پايين‌تر روش بسيار بهتر و سالم تري است. به علاوه طبخ جوجه بدون پوست‌ و مرغ و گوشت لخم نيز توصيه مي‌شود چرا كه مقدار چربي كه از اين نوع گوشت‌ها ممكن است روي ذغال بريزد به ميزان قابل توجهي كمتر است و در نتيجه از مقدار مواد سرطان‌زايي كه ممكن است توليد شوند، كاسته خواهد شد.

H A M E D
2007/09/02, 21:42
پاسخ: نکات جالب تغذیه ای
هر عسلی را با عنوان عسل طبیعی نخرید
یک عضو کمیسیون تخصصی بهداشت و درمان زنبورعسل و کرم ابریشم با بیان اینکه استاندارد عسل‌های تولیدی کشور با آن چیزی که در بروشور استاندارد ملی ایران تعریف شده بسیار متفاوت است، افزود: این بروشور ترجمه‌ای از کدکس‌های خارجی بوده ولی شرایط آب و هوایی کشور ما متفاوت است و نمی‌توان کدکس‌های اروپایی را ترجمه و معیاری برای تولید عسل ایران قرار دهیم

دکتر سعیده هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در این خصوص پیشنهادی را به نظام دامپزشکی کشور دادیم که یک طرح تحقیقاتی در سطح کشور انجام بدهند به این ترتیب که پنج منطقه آب و هوایی را انتخاب و بطور مداوم طی دو سال از این مناطق نمونه‌برداری و عسل تولید این مناطق در پنج آزمایشگاه مرجع کشور بررسی و آزمایش شود تابراساس این آزمایش‌ها، استاندارد جدیدی تدوین کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نمی‌توانیم برای هیچ یک از عسل‌های تولید کشور مهر استاندارد دریافت کنیم، ادامه داد: عسل‌های داخل کشور به هیچ‌ وجه با استاندارد تدوین شده مطابقت ندارند.

سیف هاشمی به قیمت پایین عسل در کشورمان اشاره کرد و افزود: وقتی عسل زنبورداران با قیمت‌های پایین خریداری می‌شود آنها نیز برای تغذیه مناسب زنبورها به دنبال مکان‌های مناسب برای زیست و تعذیه نمی‌گردند و از روی ناچار زنبورهای خود را با شکر و غذاهای مصنوعی تغذیه می‌کند.

وی با بیان اینکه زنبورداری کشور رو به انقراض است، گفت: با وضعیت فعلی کمتر کسی برای زنبورداری رغبت نشان می‌دهد و چنانچه این رویه طی شود زنبورداری کشور کاملا از بین می‌رود.

این عضو کمیته تخصصی بهداشت و درمان زنبورعسل و کرم ابریشم با تاکید بر اینکه وضعیت عسل در کشور ما نیاز به یک بررسی کلی و اساسی دارد، افزود: باید مصرف کنندگان را آگاه کرد تا هر عسلی را به عنوان عسل طبیعی خریداری و مصرف نکنند.

وی تاکید کرد: با تغییر استاندارد فعلی و در صورتی که کارخانه‌های بسته‌بندی عسل براساس بروشور ایران مهر استاندارد بگیرند حداقل مصرف کنندگان از خرید عسل طبیعی مطمئن می‌شوند.

سیف هاشمی با اشاره به اینکه هیچگاه نمی‌توان عسل طبیعی را از روی خصوصیات ظاهری آن تشخیص داد، گفت: در حال حاضر حتی از سیب‌زمینی و اسید عسل‌هایی ساخته می‌شود که به هیچ وجه قابل تشخیص برای مصرف کنندگان نیست و در عین حال دارای عوارضی برای مصرف‌کنندگان نیز است.

وی با مخاطب قراردادن مصرف کنندگان عسل گفت: بهتر است از عسل‌هایی در کشور استفاده شود که دارای پروانه بسته‌بندی از وزارت بهداشت و درمان باشند. در حال حاضر کمیته‌ هایی در نظام دامپزشکی کشور بنام کمیته تخصصی زنبورعسل و کرم ابریشم تشکیل شده که کار این کمیته مدتی تعطیل بود ولی در چند روز گذشته فعالیت خود را مجدد آغاز و هدف اولیه خود را تدوین این بروشور قرار داده است.

این عضو کمیته تخصصی بهداشت و درمان زنبورعسل و کرم ابریشم در پایان خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم تحقیقات مناسبی در این زمینه انجام و بروشور مناسبی نیز نوشته شود تدوین این استاندارد حداقل دو سال به طول می‌انجامد

90% عسلها غیر طبیعی هستن یا نیمه طبیعی هستن.

number one
2007/09/14, 17:50
9 اشتباه در تغذیه

در دنـیای اینترنـت پـرسـرعـت، ماشـیـن های خـودپــرداز، اتومبیل های تند رو و غذاهـای حـاضـری، وقـت گـذاشـتـن برای حفظ عادتهای سالم و مناسب غذایی دشـوار بنـظر میرسد.
غذاخوردن که پیش ازاین یک اولویت مهم محسوب میشد، به موضوعی جنبی تبدیل گشته است که توجه زیـادی به آن نشده و معمولا در لابه لای کارهای روزانه دیگر گنجانده می شود.
گذشته از این، برخی از عادتهای غذایی که بتصور شـما موجب کاهش وزن می گردند، در واقع ممکن است منجر به افزایش وزن شوند. خوشبختـانه ترک عادتهای غذایی غلط آسـان بـوده و وقـت زیادی نمی گیرد و موجب خواهد شد تا از زندگی سالم تر و اندامی متناسب تر برخوردار شده و از غذا خوردن بیشتر لذت ببرید.
برخی از این عادت های نادرست بشرح زیر می باشند:1- نخوردن صبحانه

اشکال چیست؟
نخوردن صبحانه یک اشتباه بزرگ محسوب میشود. صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و بازشدن فکر و ذهـن میـگردد، بـلـکه مـوجب انتخاب و مصرف مناسب وعده های غذایی دیگر در ادامه روز توسط شما خواهد شد.

همچنین خوردن صبحانه ممکن است به شـما در مـصـرف کمتر کالری در ادامه روز کمک نماید. یک تحقیق دانشگاهی نشان داده که مصرف مقدار کالری مشخص در ابتدای روز اثر سیر کنندگی بیشتری نسبت بمصرف همان مقدار کالـری در ساعتهای دیرتر خواهد داشت که این امر موجب کاهش مجموع کالری مصرفی در روز می گردد.

راه حل
خوردن صبحانه مناسب احتمال بکارگیـری عـادتهای نادرسـت غـذایـی را در وعـده هـای دیگر کاهش میدهد. صبحانه را کامل صرف نـمایـیـد. از مـواد لـبنی کم چرب، تخم مرغ و نانهای سبوس دار استفاده کنید.

2- غذا خورن پیش از خواب

اشکال چیست؟
اگر میخواهید رویاهای شیرین ببینید، پیش از خواب از غذا خوردن دوری کنـیـد. با اینکه نتایج قطعی مبنی بر افزایش وزن بر اثر خـوردن غذا پیـش از خواب وجود ندارد، پرخوری، مصرف غذاهای ادویه دار و چرب، یـک تا سـه سـاعت پیش از وقت خواب منجر به کاهش کیـفیت و مدت خواب و مـوجـب کـسـالـت، خـستـگـی و کـوفــتــگی در روز بــعد خواهــد شد. خوردن غذاهای چرب پیش از خواب سبب کند شدن تخلیه معده و تشدید سوءهاضمه و مصرف غذاهای ادویه دار منتهی به صـدمات و سـوزشـهای قلـبی و نـیز سوء هاضمه خواهد شد.

راه حل
سعی کنید حداقل 4 ساعت قبل از خواب اقدام به خـوردن غذا نـموده و چنانچه پیش از خواب احساس گرسنگی کردید مقداری میوه جات تازه مصرف نمایید.

3- پرخوری
اشکال چیست؟
شـاید اگـر پرخوریهای رایج مربوط به سبزیجات میشد، متخصصان تغذیه مشکلی با این نوع خوردن پیدا نمیکردند، اما متاسـفـانـه پرخـوری مـعـمـولا" در مـورد غـذاهـای چـرب و نشاسه دار نـمودار میشود. زیاده روی در ایـن نـوع مـواد غـذایی منجر به افزایش وزن و نارضایتی شده و جنبه اجتماعی خوشایندی به دنبال نخواهد داشت.
راه حل
وعده های غذایی خود را بجای 3 وعده پرحجم، به 5 یا 6 وعـده کـم حـجـم تـر تـقـسـیم کنید. خوردن غذاهای سالم و کم حجم حاوی کربوهیدراتهای کمپلکس و پروتئین درطول روز نه تنها اشتهای شما را کنترل می کند، بلکه احتمال پرخوری را نیـز کـاهـش خواهـد داد.تعدد وعده های غذایی همچنین باعث سوزانده شدن مقدار بیشتری کالری میگردد چرا که متابولیسم بدن همواره به فعالیت می پردازد.

4- گرسنه ماندن
اشکال چیست؟
برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث میشود وزن بدن بدلیل ذخیره سازی چربـی افزایـش یابد. هنگامیکه برای مدتی طولانی غذا نمی خورید، بدن شما بدلیل مـحروم مـانـدن از مواد غذایی دچار آشفتگی میگردد و در انتها هنگامیکه دوباره شروع به خوردن میکنید، بدن شما گمان میکند که باید کالری مصرفی را بچربی تبدیل نماید چون نمیداند چـقدر طول می کشد که دوباره غذا بخورید. بنابراین چربیها با شما باقی میمانند.
راه حل
اگر هدفتان از گرسنگی کشیدن کاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدید نظر نمایید. بجای گرسنگی یک برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین نموده و بـیشـتـر بـه باشگاه بروید.از میوه جات، سبزی جات، حبوبات، گوشتهای کم چرب و ماهی استفاده کنید. سعی کنید چهار یا پنج بار در هفته طبق یک برنامه منظم ورزش نـمایـیـد. بهترین روش کاهش وزن تمرینات مرتب و رژیم غذایی مناسب است و نه محـروم کـردن بـدن از مواد غذایی مورد نیاز آنهم به مدت طولانی.

5- انجام کاری دیگر بهمراه غذا خوردن
اشکال چیست؟
نه تنها پرداختن به کاری دیگر همزمان با غذا خـوردن مـوجب ریـخت و پـاش آن در اطراف شما می شود، منجر بـه پـرخوری و در نتیجه افزایش وزن نیز خـواهد شـد. اگـر هنـگام تماشای تـلوزیـون، صـحبـت بـا تـلفـن و یا بـازی ویـدئـویی مشــغول غـذا خـوردن شوید، این عوامل خارجی پرت کننده حواس باعث میشوند شـما توجه کمتری به گـرسنـگی و نشانه های سیرشدن که بیان کننده کافی بودن مقدارغذا و احساس سیری میباشند، بنمایید. بعلاوه وقتی در حین انجام کاری شروع به غـذا خوردن میـکنید، دیگر توان توقف نخواهیـد داشت چرا که عمل خوردن تبدیل بـه حرکـی غـیر هوشیارانه و مکانیکی بدون توقـف می شود.
راه حل
سعی کنید در هر لحظه فقط روی یک چیز تمرکز نمایید. چرخ زدن در آشپزخـانـه هـنـگام صحبت با تلفن ایده مناسبی نیست. اگر فقط می خواهـید دست یا دهانـهتـان مشغول باشد، سرگرمی غیر از مواد خوراکی پیـدا کـنـیـد. آدامـس بجوید، گیتار بنوازید و یا گردن همسرتان را ماساژ دهید.

6- سریع خوردن
اشکال چیست؟
زندگی بسرعت می گذرد. ولی آیا دوست دارید زندگی شما نیز سریع تمام شود؟ بعید اسـت. دفـعـه بـعـد سـعـی کنـید غـذای خود را آهسته تر بخورید چون سریع غذا خوردن کمکی بـشما نکرده و برعکس باعث افزایش وزن می گردد. از زمان شروع غذا تقریبا 20 دقیقه طول میـکشد که علائم سیری به مغز برسند بنابراین اگر شما ظرف 5 یا 6 دقیقه غذای خود را تمام کنید، مغز فرصتی پیدا نمی کند که به بدنتان بگوید که سیر شده اید و این باعث زیاده خوری و پر کردن معده بیش از مقدار مورد نیاز خواهد گردید.
راه حل
آهسته غذا بخورید،ریلکس باشید، خوب بجوید و از مزه غذا لذت ببرید. به اینصورت مغز شما متوجه می شود که در حال غذا خوردن هستید بنابراین می تواند به بدنتان بگوید که سیر شده اید.

7- آب نخوردن به اندازه کافی

اشکال چیست؟
پوشـیده نیـسـت که آب مایعی حیات بخش برای هـمـه موجودات طبـیعت از جـمله انـسـان اسـت. نـکتـه جالب اینجا است که ننـوشـیدن مقـدار کـافـی آب در طـول روز متابولیسم و سـوخت ساز بدن را کنـد نـمـوده و مـمکن است باعث اضافـه وزن نیـز بـشـود. آب ماده ای ضـروری برای فعالیتهای متابولیک بدن، از جمله سوزاندن کالری، محسوب می گردد.

راه حل
تا زمانیکه در کویر لوت زندگی نمی کنید، آب فراوانی اطراف شما وجود داشته و باید زیاد از آن بـنـوشـیـد. 8 تا 10 لیـوان و اگر ورزش میـکـنید حتی بیشتر از این مقدار. خوردن آب بجای انـواع نـوشـانه نـیـز بـسیـار مـنـاسـب است. نوشابه ها معمولا" زودتر احساس تشنگی را نـسبت به آب از بـیـن مـی بـردنـد و دارای کالریهای بی ارزش بوده و باعث می شود بعد از 30 دقـیـقه مـجددا" احساس گرسنگی نمایید.

8- نخوردن میوه و سبزیجات به مقدار کافی

مشکل چیست؟
بسیاری از مواد غذایی مـورد نـیـاز بـدن در انـواع میـوه و سبزی وجـود دارند که امتناع از خودن آنها باعث کمبودها و مشکلاتی در بدن خواهد شد.

راه حل
تنها راه تامین مواد معدنی و ویتامینهای مورد نیاز بـدن، مـصرف مـیـوه و سـبـزیجات تازه و خالص می باشد. بنـابـرایـن بـاید سـعی شـود این مواد را جزء لاینفک رژیم غذایی قرار داده و همیشه به مقدار کافی از آنها استفاده نمایید.

9- خوردن تنقلات هنگام گرسنگی

مشکل چیست
خوردن تنـقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادتهای غذایی ناسالم میشوند. استفاده از مـواد غـذایـی کم ارزش و شکم پرکن مانند شکلات، چیپس و پوفک، تنـها باعث برهم خوردن رژیم غذایی شده و مشکلاتی را برای بدن به همراه خواهد داشت.

راه حل
با شکم سیر از خانه خارج شوید. گـرسـنـگی مـمکـن اسـت منـجـر بـه خـریدن و خوردن تنقلات گردد. شکلات، پوفـک و چـیـپس هیـچ کـدام نـمی توانند جای یک صبحانه، نهار و شام سالم و رضایت بخش را بگیرند.خوب بخورید، خوب زندگی کنید

برنـامـه هـای غـذایـی سـاده و دخیل نمودن خوردنی های سبک و سالم میتواند دنیایی از تغییرات در رژیم غذایی ایجاد کنـد. مـتـنـاسب بـمانید، انرژی خود را افزایش دهید و از غذا خوردن لذت ببرید.

food_technology
2008/03/20, 21:27
رعايت چند نكته در انجماد موادغذايي

1- انجماد، بهترين نحوه نگهداري موادغذايي بوده و موجب متوقف شدن فعاليت ميكرب ها مي شود.

2- با استفاده از يخچال هاي خانگي مي توان موادغذايي منجمد را حداكثر تا سه ماه نگهداري كرد.

3- بعضي از غذاهاي منجمد را مي توان به طور منجمد طبخ كرد. اين عمل موجب تسريع و صرفه جويي در وقت و حفظ رنگ و طعم موادغذايي مي شود.

4- سبزي ها را قبل از انجماد، توسط بخار و يا با مقدار كمي آب بپزيد. سپس آن را سرد كرده، بسته بندي و منجمد كنيد. اين عمل فعاليت دياستازها را متوقف مي سازد.

5- مواد پروتئيني، چربي ها، هيدارتهاي كربن، ويتامينهاي B وc موادغذايي را در 18- درجه سانتيگراد مي توان حفظ كرد.

6- درجه حرارت نگهداري مواد يخ زده نبايد كمتر از 15- درجه سانتيگراد باشد.

7- كيسه حاوي موادغذايي قبل از انجماد بايد خالي از هوا بوده و پاره نباشد.

8- هنگام استفاده از محصول منجمد شده بايد آن را از فريزر به يخچال انتقال داد تا يخ آن باز شود. اين عمل موجب نگهداري رنگ، طعم و صرفه جويي در وقت است.

9- خريد محصول منجمد بايد در مرحله آخر خريد انجام گيرد و به محض ورود به منزل در يخچال نگهداري شود.

10- گوشتهاي منجمد را در يخچال و يا در درجه حرارت محيط زيست باز كنيد.

11- طبخ سبزي هاي منجمد بايد در مدت زمان كوتاه تري انجام گيرد، زيرا قبل از انجماد سبزي ها طبخ شده اند.

12- موادغذايي را در كيسه هاي نايلوني، ظروف پلاستيكي يا آلومينيومي سربسته فريز كنيد.

13- هيچ گاه قطعات ماهي فريز شده را در آب باز نكنيد زيرا جذب آب موجب مي شود كه طعم آن تغيير كند. اما انجام اين كار در مورد ماهي درسته اشكالي ندارد.

14- مدت زمان نگهداري موادغذايي گوشتي به صورت انجماد 2 الي 3 ماه، شيريني ها ، ميوه ها و اغلب سبزيها 6 ماه الي يك سال است.15- موادي كه هيچ گاه نبايد منجمد كرد عبارتند از: خامه، شير، ژله، سس مايونز، كاهو، موز، تربچه، خربزه، طالبي و تخم مرغ سفت.

16- بعضي از سبزي ها را كه به صورت خام مصرف مي شوند، نبايد منجمد كرد.

17- سبزي ها را قبل از انجماد، تميز شسته، پاك كنيد. سپس با بخار پخته ، فريز كنيد.

18- كندي در انجماد موجب فاسد شدن سبزي مي شود.

19- گوشت پرندگان فريز شده را توسط آب جاري و يا با قراردادن در يخچال باز كنيد.

20- مواد نشاسته اي حساسيت كمتري به سرعت انجماد دارند.

21- گوشت سفيد مثل مرغ و ماهي در اثر انجماد نسبت به گوشت قرمز آسيب پذيرتر است.

food_technology
2008/06/08, 03:01
11 ماده غذايي افزايش دهنده طول عمر


فـکـر مـی کنـید راز زندگی جاودان کشف شده است؟ در
فیـلـم های سینـمـایــی مثل "آسمان وانیلی" و "آستین
پـاورز" مـــی بینیم که می توان با منجمد کردن جسم به
آن زنـدگـی جـــاوید داد. اما هیچگاه خود را از این تخیلات
دور نمیکنیم تا ببینیم که در دنیای واقعی چطور میتوانیم
طولانی زندگی کنیم.


خوب است بدانید که با خوردن بعضی مواد غذایی می توانید به این مسئله کمک کنید و به طول عمرتان بیفزایید.


این مواد غذایی که به خاطر همین مسئله مشهور شده اند، حاوی دسته ای ویتامینها و مواد شیمیایی مخصوص هستند که به شما برای مقابله با بسیاری از بیماری های کشنده کمک می کند. در اینجا به دسته ای از این مواد غذایی اشاره می کنیم.


1-سیب
محتویات: سیب سرشار از آنتی اکسیدان هایی مثل کورستین است. همچنین حاوی فیبرهای قابل حل مثل پکتین می باشد.


اثرات آن روی سلامتی: کورستین که یکی از بهترین آنتی اکسیدان ها به شمار میرود، از ابتلا به سرطان و از لخته شدن خون جلوگیری می کند. پکتین نیز سطح کلسترول خون را پایین می آورد و سموم سرطان زا را از جریان خون دفع می کند.


بهترین راه استفاده: بهتر است سیب را به حالت خام و با پوست استفاده کنیم چون کورستین در پوست سیب موجود است.

2-آوکادو
محتویات: آوکادو حاوی مقدار قابل توجهی فیبر است و حتی بیش از موز پتاسیم در خود دارد.


اثرات آن روی سلامتی: نه تنها باعث صافی و نرمی پوست می شود، بلکه از بالا رفتن فشار خون، بیماری های قلبی و انواع بخصوصی از سرطان ها به ویژه سرطان روده نیز جلوگیری می کند.


بهترین راه استفاده: فقط کافی است که پوست آن را کنده و خام بخورید. می توانید آن را با گوجه فرنگی، آبلیمو، فلفل هالپانو و نمک نیز ترکیب کرده و سس گواکامولی از آن بسازید.


3-موز
محتویات: موز حاوی مقدار زیادی پتاسیم، منیزیم و فلیت است.


اثرات آن روی سلامتی: پتاسیم از بالا رفتن فشار خون جلوگیری کرده و احتمال سکته را پایین می آورد. فلیت به رشد صحیح بافت ها کمک کرده و از ایتلا به بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری می کند.

بهترین راه استفاده: دقیقاً مثل میمون ها به راحتی موز را پوست کنده، بخورید و لذت ببرید. به نظر می رسد که میمون ها بیش از آنچه ما فکر می کنیم باهوش هستند.

4-تخم مرغ
محتویات: تخم مرغ حاوی مقدار قابل توجهی کولین، پروتئین، کاروتینوئید و زآکسانتین می باشد.


اثرات آن روی سلامتی: فایده ی عمر طولانی چیست اگر حتی نتوانید به یاد بیاورید که دندان مصنوعی هایتان را کجا گذاشته اید؟ خوردن تخم مرغ به شما کمک می کند. کولین موجود در تخم مرغ به حفظ حافظه در زمان پیری کمک می کند. کاروتینوئید نیز از ابتلا به بیماری های چشمی مربوط به پیری مثل آب مروارید جلوگیری می کند.


بهترین راه استفاده: تخم مرغ را می توانید به حالت آب پز، جوشانده یا خاگینه استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که پختن آنها با مقدار زیادی کره یا روغن برایتان ضرر دارد.

5-سیر
محتویات: سیر هم حاوی مقدار زیادی از آنتی اکسیدان ها می باشد.


اثرات آن روی سلامتی: سیر از لخته شدن خون جلوگیری کرده و خطر سکته را کاهش می دهد. همچنین با کشتن سلول های سرطانی مقدار زمان زنده ماندن را در افراد سرطانی افزایش می دهد.

بهترین راه استفاده: بهتر است که سیر را به حالت خام استفاده کنید. می توانید آن را خرد کرده و به محتویات سالادتان اضافه کنید.6-لوبیا قرمز
محتویات: حاوی مقدار زیادی فیبر قابل حل می باشد.


اثرات آن روی سلامتی: فیبر به حفظ سلامتی سیستم گوارشی کمک بسیاری میکند و یک سیستم گوارشی سالم نیز از ابتلا به دیابت و سرطان روده جلوگیری میکند. فیبر قابل حل همچنین کلسترول و قند خون را پایین می آورد.


بهترین راه استفاده: هم لوبیای خشک و هم لوبیای کنسرو شده این اثرات خوب را روی سلامتی می گذارند. خوب است که مقداری از این لوبیاها را هم در غذاهای مورد علاقه تان بیندازید یا آنها را به غذاهای مکزیکی اضافه کنید.

7-گردو
محتویات: گردو حاوی مقدار قابل توجهی اسید چرب امگا 3 است.


اثرات آن روی سلامتی: اسید چرب امگا 3 نه تنها از لخته شدن خون و ابتلا به بیماری های قلبی جلوگیری می کند، همچنین می تواند از افسردگی و ورم مفاصل هم جلوگیری کند.


بهترین راه استفاده: بهتر است که گردو را به حالت تازه بعد از بیرون آمدن آن از پوست استفاده کنید، اما تا دو هفته بعد از بیرون آمدن از پوست هم می توانند تا حدودی تازگی خود را حفظ کنند به شرط اینکه در مکان های خشک و خنک نگهداری شوند. از گردو می توانید برای تزئین روی سالاد هم استفاده کنید.

8-محصولات سویا و توفو
محتویات: حاوی هورمون های گیاهی ایزوفلاون می باشد.


اثرات آن روی سلامتی: سویا به پایین آمدن میزان LDL ناسالم در کلسترول خون کمک می کند که فشار خون را پایین آورده و احتمال حملات قلبی را نیز کاهش می دهد.


بهترین راه استفاده: توفوی سفت بهترین منبع سویا می باشد و برخلاف باور عموم توفو طعم بدی ندارد.9-انگور قرمز
محتویات: انگور قرمز حاوی آنتی اکسیدان های قوی کاتچین و نوعی پلی فنول به نام رسیراترول می باشد.


اثرات آن روی سلامتی: کاتچین به از بین بردن رادیکال های آزاد کمک کرده و از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند. تحقیقات جدید نیز نشان می دهد که رسیراترول میزان کلسترول خون را کاهش می دهد و از پیشرفت سرطان های پوستی و سایر سرطان ها جلوگیری می کند.


بهترین راه استفاده: نوشیدن یک یا دو لیوان آب انگور در روز برای این منظور کافی است. اما مصرف بیشتر از این میزان می تواند اثرات خوب این ماده را از بین ببرد.


10-اسفناج
محتویات: اسفناج یکی از سالم ترین سبزیجات به حساب می آید. به اندازه ی سیر در خود آنتی اکسیدان داشته و منبع خوبی برای اسید فولیک و ویتامین های A و C به شمار می رود.


اثرات آن روی سلامتی: اسفناج تاثیرات بسیار مثبتی روی سلامتی شما دارد. با سرطان، بیماری های قلبی و اختلالات مغزی مبارزه می کند.


بهترین راه استفاده: اسفناج خام یا بخارپز شده بهترین نوع خوردن این ماده ی مفید غذایی می باشد. می توانید آن را با گوجه فرنگی، گردو و تخم مرغ آبپز ترکیب کرده و سالادی خوشمزه بسازید.

11-رازیانه
محتویات: رازیانه که جزء سبزیجات ایتالیایی است، حاوی مقدار زیادی ویتامین A، کلسیم، پتاسیم و آهن می باشد.

اثرات آن روی سلامتی: رازیانه به برطرف کردن مشکلات گوارشی کمک می کند. آهن و ویتامین A موجود در این گیاه به سلامت پوست و ناخن کمک بسزایی می کند. از خستگی و کم خونی نیز جلوگیری می کند.


بهترین راه استفاده: رازیانه را می توانید به صورت های مختلفی استفاده کنید: خام، بخار پز شده یا سرخ شده.بخورید تا زنده بمانید...
ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــ
حال که با فواید این مواد غذایی آشنا شدید، بهتر است که حتماً آنها را در برنامه غذاییتان بگنجانید تا همیشه سالم مانده و عمری طولانی داشته باشید.

http://citoz2.blogfa.com/

food_technology
2008/06/19, 12:08
چگونه مي توانم قد بلندي داشته باشم؟
اين سؤالي است که براي بسياري از نوجوانان مطرح است.


به عقيده ي بيشتر افراد ، قد بلند مشخصه ي بسيار خوبي است و پسران ما عموماً آرزو دارند بلندتر و درشت اندام تر باشند. اما بلند قد شدن به عوامل متعددي بستگي دارد. سايز بدن افراد نتيجه اي از تداخل عوامل داخلي و محيطي در طول دوران رشد است. عوامل داخلي تعيين کننده قد ، فاکتورهاي ژنتيکي است که فرد از والدينش دريافت مي کند و قابل تغيير نيست ، عوامل محيطي تاثير گذار نيز عبارتند از : تغذيه ، آب و هوا ، اقليم و بيماريها و .... مثلاً شواهد موجود نشان مي دهد نزديکي يا دوري به خط استوا در اندازه بدن افراد موثر است .
اگر چه نمي توان عوامل محيطي و ژنتيکي را به راحتي جدا کرد ولي با بررسي ملل مختلف ، نژادها و سرزمينهاي گوناگون اين نتيجه به دست مي آيد که عوامل محيطي بسيار مهم اند . ضمنا افراد نيز مي توانند رژيم غذايي مناسبي را انتخاب کنند تارشدي آرام و طولاني تر داشته باشند.
طي تحقيقاتي مشخص شده که انسان کنوني از انسان اوليه بسيار بلند قامت تر است ؛ اين نتيجه که با مقايسه ستون مهره ها در سنگواره هاي به دست آمده حاصل شده است . از لحاظ فيزيولوژيک ، يک مادر بلند قد ، نوزادي با وزن گيري بهتر خواهد داشت زيرا فضاي لگن مادر بيشتر است و جنين رشد بهتري در رحم دارد .
بلند قد بودن مردان يکي از معيارهاي خانم ها براي انتخاب همسر است ، مرد بلند قد ، قوي تر به نظر مي رسد.
در ميان مواد مغذي مورد نياز براي رشد قدي ، مصرف به اندازه پروتئين ها و املاح از اهميت ويژه اي برخوردار است .

بيشتر رشد قدي با افزايش طول استخوانهاي دراز بدن صورت مي گيرد بدين ترتيب که در سنين کودکي در انتهاي استخوانهاي دراز بدن مثل استخوان ران و ساق پا ، منطقه اي بنام اپي فيز موجود است که هنوز استخواني نشده و از جنس غضروف است. اين بخش مولد با تکثير سلولي موجب افزايش قد استخوانها مي شود و در انتهاي سنين بلوغ ، اين بخش استخواني شده و در اين مرحله رشد قدي فرد متوقف مي شود ، لذا قد فرد بلندتر نخواهد شد.

در بدن ، هورموني به نام هورمون رشد موجود است که در سنين کودکي و نوجواني تکثير سلولي ، در اين مناطق غضروفي را تحريک و موجب افزايش استخوان سازي مي شود. استخوان سازي تا پايان سنين بلوغ ، ادامه دارد يعني تا اوايل 20 سالگي هنوز امکان افزايش قد وجود دارد.
يکي از عوامل تاثيرگذار بر رشد قدي تغذيه است . ژاپني ها توانسته اند با تغذيه سالم ، متوسط قد جوانانشان را افزايش دهند. در ميان مواد مغذي مصرف به اندازه ي پروتئين ها و املاح بسيار اهميت دارد. يک نوجوان بايد پروتئين مورد نيازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دريافت کند. بهتر است پروتئين مصرفي از منابع پروتئين حيواني باشد مثل گوشت گوسفند و گاو ، مرغ و ماهي ، تخم مرغ و شير. در ميان املاحي که براي رشد قدي لازم اند کلسيم ، فسفر ، منيزيم ، روي و فلوئور از اهميت ويژه برخوردار هستند. منابع کلسيم: لبنيات مثل شير ، ماست ، پنير خامه و بستني است . فسفر و منيزيم در گوشت و ديگر منابع پروتئين و حبوبات فراوان است. فلوئور نيز در آب موجود است و آب مصرفي بايستي محتوي ppm 1 فلوئور باشد.
تحقيقات اخير ، اذعان مي دارد که مصرف " روي " به مقدار کافي موجب رشد قدي مناسب خواهد شد ، در خاورميانه و خصوصاً ايران مصرف کم روي موجب کوتاه قدي و قدرت جنسي پايين مردان جوان مي شود. به علاوه با کمبود روي سطح توانايي هاي مغزي و ايمني بدن پائين آمده و ابتلا به بيماريهاي مسري زياد تر رخ مي دهد.
توصيه متخصصان تغذيه براي نوجوانان ، مصرف روزانه 150 گرم گوشت ، نصف تا 1 ليوان حبوبات پخته ، 2 تا 3 ليوان شير و لبنيات ديگر به همراه سبزيجات فراوان است.
نوجواناني که در سنين رشد هستند و افزايش قد خوبي ندارند مي توانند با مصرف مکمل ويتامينها و املاح ، طبق دستور و مصرف هفتگي آهن ، رشد قدي شان را بهبود بخشند. پس توصيه مي شد کساني که مي خواهند قد بلند تري داشته باشند هفته اي يکبار جگر و دو بار غذاي دريايي ميل کنند و هر روز چند عدد ، بادام ، بادام زميني و گردو بخورند .
غذاهاي دريايي مثل ماهي ، ميگو ، جگر و دانه هاي روغني حاوي املاح زيادي هستند و فوائد بسياري براي نوجوانان دارند.
پس توصيه مي شود کساني که مي خواهند قد بلندتري داشته باشند هفته اي 1 مرتبه جگر و 2 مرتبه غذاي دريايي ميل کنند و هر روز چند عدد بادام و بادام زميني و گردو بخورند .
يک نکته بسيارمهم در افزايش قد ، انجام فعاليت هاي ورزشي است . هر چه تحرک ما بيشتر باشد گردش املاح استخواني بيشتر خواهد بود و اين مساله به رشد قدي کمک خواهد کرد. ورزشهايي مثل بسکتبال ، واليبال ، شنا ، بدمينتون و تنيس براي کمک به افزايش قد بسيار مفيد اند.
در دهه ي اخير با انجام عملي بر روي افراد کوتاه قد ، به طور مصنوعي طول استخوانهاي درازشان را افزايش مي دهند ، بدين ترتيب که استخوانهاي پا را شکسته و محل شکستگي را به پوششي از جنس استيل متصل مي کنند .
در نهايت بهتر است با تامين رژيم غذايي مناسب و با تشويق آنها به فعاليت بيشتر زمينه رشد قدي نوجوانان را فراهم سازيم.

food_technology
2008/06/20, 21:24
انتخاب و نگهداري مواد غذايي

روغن بسياري از غذاها در روغن سرخ مي شوند و به بسياري ديگر روغن را به عنوان چاشني اضافه مي کنند. مانند برنج ، سالاد و... . روغن مصرفي ما دو منشا مختلف دارد: حيواني و نباتي. روغن حيواني مملو از کلسترول است و مصرف آن توصيه نمي شود. روغن نباتي هم به دو صورت مايع و

جامد عرضه مي شود. فرم مايع داراي اسيدهاي چرب اشباع نشده است که ارزش غذايي بيشتري دارد ؛ ولي در مقابل حرارت و نور آفتاب آسيب پذيرتر است.

روغن نباتي جامد هيدروژنه فاقد اسيدهاي چرب اشباع نشده است ؛ اما در مقابل تغييرات دما مقاومتر است و ديرتر خراب ميشود.نکات قابل توجه در خصوص تهيه و مصرف روغن:

1 - علايم ظاهري فساد در روغن شامل افزايش بو، غليظتر شدن روغن مايع ، تغيير رنگ و تند شدن آن است.

2 - هنگام خريد روغن به برچسب توليد آن )پروانه بهره برداري و پروانه بهداشتي و تاريخ مصرف دقت کنيد.

3 - روغن را در محلي خنک و دور از نور و هوا و در ظروف دربسته نگاهداري کنيد. درظرف روغن را پس از مصرف حتما ببنديد.


4 - هنگام مصرف روغن ، از حرارت کم استفاده کنيد. حرارت دادن زياد و طولاني ، روغن مايع را خراب مي کند و روغن سوخته مي تواند سرطانزا باشد.5 - روغن اضافي مصرف شده را به ظرف اصلي روغن برنگردانيد.

6 - از مصرف مجدد روغني که چندبار حرارت ديده ، جدا خودداري کنيد.

7 - روغن مايع نبايد از سويا تهيه شده باشد. روغن حاصل از سويا براي توليد روغن جامد استفاده مي شود و در حالت مايع بسرعت خراب مي شود. روغنهاي مايع استاندارد موجود در بازار ايران ، معمولا از آفتابگردان تهيه شده است.

8 - در مجموع سعي کنيد حتي الامکان روغن کمتري براي طبخ غذا استفاده کنيد. غذاهاي آب پز معمولا ارزش غذايي بيشتري دارند و خطر افزايش چربي خون نيز بااستفاده از آنها کمتر ميشود.

food_technology
2008/06/23, 21:59
رژيم هاي غذايي بر سردردهاي ميگرني موثرند

موادغذايي بر الگوي سردردهاي ميگرني موثر است ولي بيش از آنكه بر تعداد حملات موثر باشد , برطول مدت زمان يك حمله تاثير مي گذارد و موادي چون پياز , كاكائو و مركبات به ترتيب بيشترين اثر تشديدكندگي را دارد. سردرد بطور متوسط 50 درصد عامل شكايت اصلي مراجعه

كنندگان به پزشكان و شايعترين علت غيبت بچه ها از مدرسه و علت اصلي غيبت بزرگسالان از كار است .

ميگرن كه در راس سردردهاي عروقي قرار دارد سالانه هزينه زيادي را در جهت درمان پيشگيري كننده بر بيماران تحميل مي كند و از سويي ديگر مواد غذايي يكي از عوامل خطر اصلي ميگرن است كه مي توان با رعايت مسائل تغذيه مناسب تعداد حملات را در طول سال كاهش داد و زمان حمله را نيز كوتاه كرد

food_technology
2008/06/23, 22:13
خیلی زود همه چیز را فراموش می کنید. دلیل آن چیست نمی دانید اما بهتر است غذاهای زیر را امتحان کنید تا تاثیر آن را مشاهده کنید.


چه بخورید:

گل کلم
زرده ی تخم مرغ
سیب
آوکادو
کلم بروکلی
گوجه فرنگی
میگو


این غذاها چطور حافظه را تقویت می کنند؟
گل کلم و زرده ی تخم مرغ هر دو حاوی کولین هستند که یکی از مواد مغذی مهم است که به تولید انتقال دهنده ی عصبی استیل کولین (نقشی مهم در ارتباطات سلول های عصبی دارد و بیماران آلزایمری از کمبود این ماده رنج می برند) کمک می کند. افزایش استیل کولین قدرت تمرکز شما را بالا برده و حافظه تان را تقویت می کند.

سیب، آوکادو و کلم بروکلی حاوی مقدار زیادی بور هستند که ماده ی معدنی مهم در تمرکز و تقویت حافظه ی کوتاه مدت است.

گوجه فرنگی و میگو منابع خوبی از آنتی اکسیدان سلنیوم و لیکوپن هستند. آنتی اکسیدان ها در نگهدری حافظه نقشی اساسی دارند چون به خنثی کردن رادیکال های آزاد که باعث از بین رفتن حافظه و اختلالات حافظه می شوند کمک می کنند.

A30_processor
2008/07/09, 22:01
آب میوه‌ها را باید در یخچال نگهداری کرد؟
نگهداشتن مواد غذایی در یخچال مدت‌هاست که برای جلوگیری از رشد میکروب‌ها و فاسدشدن آنها به کار می‌رود
این کار رشد میکروب‌های بالقوه بیماری‌زا را کند می‌کند و در عین حال جلوی خراب‌شدن رایحه، رنگ و قوام بسیاری از غذاها را می‌گیرد.

اغلب آب میوه‌هایی که در بازار عرضه می‌شوند، پاستوریزه شده‌اند تا باکتری‌های بالقوه زیانبار در حین روند تولید کشته شوند.

تولیدکنندگان آب میوه‌ای که فراورده‌های خود را پاستوریزه نمی‌کنند، باید سایر شیوه‌‌های میکروب‌کشی مانند استفاده از پرتوهای ماورای‌بنفش یا ضدعفونی کردن پوست مرکبات قبل از فشردن آنها برای آبگیری را به کار برند.

مصرف‌کنندگان باید به کلمات "در یخچال نگهدارید" یا "پس از بازکردن در یخچال نگهدارید" روی برچسب آب‌میوه‌ها دقت کنند تا بدانند باید آن را در یخچال نگهداشت یا نه.

food_technology
2008/07/10, 18:52
زعفران به هضم طبیعی غذا و تقویت معده کمک می کند


زعفران گیاهی است بومی استان خراسان که از قدیم در سفره غذای مردم ایران به عنوان یک چاشنی و رنگ دهنده ، پای ثابت غذاهای ایرانی بوده است . به گزارش ایسنا ، از زمانهای قدیم برای زعفران نیز همچون سایر ادویه جات ، خواص درمانی مختلفی در نظر می گرفتند . امروزه بر مبنای تحقیقات علمی که در ادامه استفاده فراگیر از زعفران در طب سنتی و گیاهی انجام شده ، خواص متعدد زعفران و اثر بخشی ترکیبات موثر آن توجه بسیار زیاد محققان ، شرکتهای داروسازی و دست اندرکاران علم پزشکی را به خود جلب نموده است . نتایج نشان می دهد که در آینده ای نزدیک ، زعفران یکی از مهمترین جایگزین های داروهای شیمیایی خواهد بود . براساس این تحقیقات زعفران به هضم طبیعی غذا و تقویت معده کمک می کند . این ماده خوراکی علاوه بر آنکه محرکه و تقویت کننده تمایلات جنسی است ، به عنوان مسکن به ویژه در درمان دردهای لثه و قولنج نیز تأثیرگذار است . تحقیقات پزشکی ثابت کرده زعفران خواص ضد سرطانی داشته و به عنوان یک داروی ضد تومور و جمع کننده رادیکالهای آزاد عمل می کند .

زعفران همچنین ماده ای شادی بخش ، آرام بخش ، تقویت کننده حافظه ، افرایش دهنده تمرکز ، ضد تشنج ، افسردگی ، اسپاسم ، آلزایمر و پارکینسون است که در درمان دردهای عصبی و کم خوابی نیز مفید است . بنابر یک تحقیق دارویی دیگر زعفران به علت وجود تیامین ، ریبوفلاوین و مواد معدنی برای درمان فشار خون ، کاهش درصد احتمال بروزبیماریهای قلبی ، تصلب شرائین و افرایش سلامت قلب نیر بسیار مفید است .

این گیاه دارویی در درمان بیماریهای تنفسی نظیر آسم ، سرماخوردگی ، سرفه ، افزایش جریان خون در شبکیه ، درمان اختلالات لکه زرد شبکیه در اثز پیری نیز کاربرد دارد .زعفران در صورت استعمال خارجی برای درمان کوفتگی و روماتیسم نیز مفید است . همچنین تحقیقات فراوان انجام شده نشان می دهد که ترکیبات موجود در زعفران در درمان برخی از انواع سرطانها در حیوانات آزمایشگاهی تأثیر داشته است .
منبع :www.saharkhizsaffron.com

A30_processor
2008/07/15, 01:15
وزن سالم چقدر است؟:-?

«وزن سالم» یکی از موضوعاتی است که این روزها بسیار مورد علاقه می‌باشد و در بسیاری از مقالات و مطالبی که درباره سلامتی چاپ می‌شود مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. و به نظر می‌رسد که هر کس در این باره، عقیده خاص خودش را دارد. امّا در واقع، تعیین وزن سالم به راحتی با مراجعه به یک جدول و یا انجام یک محاسبه ساده به دست نمی‌آید. وزن ایده‌آل هر کس، مختص خود اوست و به عوامل متعددی چون ژنتیک، سن و ترکیب بدن بستگی دارد.

● تأثیر عوامل ژنتیکی
ما معمولاً این‌گونه فکر می‌کنیم که وزن بدنمان تماماً به نحوه تغذیه و میزان فعالیت‌مان بستگی دارد. البته این دو عامل تأثیر مهمی بر سلامتی و ترکیب بدن ما دارند امّا عوامل خانوادگی نقش مهم‌تری در تعیین وزن ما دارند.
مطالعات نشان می‌دهد که بچه‌ای که به فرزندخواندگی پذیرفته می‌شود، به احتمال زیاد مشخصات فیزیکی پدرخوانده و مادرخوانده خود را پیدا نخواهد کرد، حتی با وجودی که با بچه‌های واقعی آن‌ها در یک محیط زندگی کند (اندرسون، کان و هالبروک، ۲۰۰۰). اگر پدرخوانده و مادرخوانده خیلی اضافه وزن داشته باشند، فرزندان خونی آن‌ها نیز به احتمال زیاد همان‌گونه خواهند شد امّا بچه‌ای که به فرزندخواندگی پذیرفته‌اند، تحت تأثیر این محیط قرار نخواهد گرفت.

● تأثیر سن
برخی مطالعات نشان می‌دهد که سالم‌ترین افراد نیز همراه با افزایش سن، دچار مقداری افزایش وزن می‌شوند (آندرس، مولر و سورکین، ۱۹۹۳). به عبارت دیگر، افزایش وزن فوق‌العاده و کاهش وزن زیاد، هر دو از افزایش وزن تدریجی، مسأله سازترند. البته این نتیجه با آن چه که صنعت تغذیه به ما می‌گوید متفاوت است. آن‌ها به ما درباره افزایش وزن در میانسالی هشدار می‌دهند و این‌گونه القاء می‌کنند که افزایش وزن، یکی از نشانه‌های خراب شدن و سیر قهقرایی پیمودن بدن است.

● نمودارهای وزن
نمودارهای وزن غالباً توسط شرکت‌های بیمه تهیه می‌شوند (اندرسون، کان و هالبروک، ۲۰۰۰) و هدف از تهیه آن‌ها، ایجاد حاشیه امنیت برای شرکت‌های بیمه در مقابل ادعاهای پیش‌بینی نشده بیمه‌شوندگان است. واضح است که این شرکت‌ها جانب احتیاط را به نفع خود حفظ می‌کنند و تفاوت‌های فردی را در نظر نمی‌گیرند.

● نمایه توده بدن
این تفاوت‌های فردی، به هنگام در نظر گرفتن نمایه توده بدن، بسیار مهم هستند. نمایه توده بدن یا Bmi که میزان چربی در بدن را برآورد می‌کند، به روش‌های متعددی قابل محاسبه است. ساده‌ترین راه محاسبه Bmi استفاده از وزن و قد است. امّا این شیوه محاسبه فایده محدودی دارد و همیشه معیار دقیقی برای سلامتی یا ترکیب بدن نیست.

● وزن طبیعی و سالم
وزن سالم واقعی، چیزی نیست که در یک جدول یافته شود. وزن سالم وزنی است که بدن شما در صورتی که به طور عادی غذا بخورید و به طور عادی فعالیت داشته باشید، به طور طبیعی نگه می‌دارد. کسی که دچار بی‌اشتهایی عصبی است و یا فردی که تا خرخره غذا می‌خورد، هیچیک غذاخوردنشان طبیعی و عادی نیست. کسی که در رژیم غذایی به سر می‌برد نیز غذا خوردنش طبیعی نیست. بدن شروع به ذخیره غذا می‌کند زیرا می‌فهمد که روزانه به مقدار کافی غذا جذب نمی‌شود و متابولیسم بدن کندتر می‌شود. به طور مشابه، روزی ۴ ساعت ورزش کردن نیز طبیعی و سالم نیست.

این فعالیت‌ها به بدن اجازه نمی‌دهند که وزن سالم و طبیعی خود را به دست آورد. وزن سالم شما تنها به کمک یک متخصص تغذیه یا پزشکی که در این زمینه آموزش دیده باشد قابل تعیین است.

A30_processor
2008/07/15, 01:58
بستنی‌هایی که چاق نمی‌ کنند:arrow:


شرکت unlieve که چند مارک معروف بستنی را در آمریکا تولید می ‌کند، توانسته است با استفاده از تکنولوژی اصلاح ژنتیکی (GH) مجوز لازم برای تولید این بستنی را در آمریکا به دست آورد، ولی هنوز هم از پای ننشسته است و سخت در تلاش است تا با کسب مجوز تولید این بستنی در انگلستان، بازار این نوع بستنی را در این کشور نیز از آن خود کند.

این ماهی جالب، یک مار ماهی است که در اقیانوس اطلس شمالی زندگی می ‌کند. در خون این ماهی پروتئینی وجود دارد که باعث می شود، خون او در اعماق اقیانوس‌های نزدیک به قطب شمال یخ نزند و به این ترتیب این مارماهی به حیات خود ادامه دهد. جالب است بدانید در طبیعت مشابه این نوع پروتئین زیاد یافت می‌ شود و در خون حشرات، گیاهان و ماهی‌های دیگر نیز پروتئین‌های مشابهی وجود دارند که با تغییر اندازه و شکل بلورهای یخ در بدن این جانداران به ادامه حیات آنها کمک می‌ کنند.
محققان شرکت آنلیور می‌ گویند: چون استخراج این پروتئین از ماهی از نظر تجاری برایشان مقرون به صرفه نبود با استفاده از یک مخمر اصلاح ژنتیکی شده، پروتئین را در مخزن‌های بزرگ در بسته، تولید کرده‌اند. صاحبان این شرکت ادعا دارند در فرآورده نهایی، هیچ ماده ی اصلاح ژنتیک شده‌ای به بستنی وارد نخواهد شد و مخمرها نیز به بستنی افزوده نمی‌ شوند. از سوی دیگر میزان این پروتئین در بستنی‌هایی که به این روش ساخته می ‌شوند، بسیار اندک است.
بستنی‌هایی که با این روش تولید می شوندند، ۵۰ درصد چربی کمتر و ۳۰ درصد کالری کمتری دارند، بنابراین در میان افراد چاق که در به در دنبال وزن کم کردن هستند، طرفداران زیادی خواهند یافت.

food_technology
2008/07/18, 10:38
عسل و گردو چربي خون را پايين مي آورند

عسل و ميوه هاي مغزدار مثل گردو، فندق و پسته باعث کاهش کلسترول خون مي شوند.

افرادي که تصميم دارند کلسترول خود را کاهش دهند بايد عسل ، بادام ، پسته و فندق را هم به ميوه ها و سبزي هاي رژيمي خود اضافه کنند.

تحقيقات نشان داده که عسل حاوي مقادير زيادي آنتي اکسيدان است و

مانند اسفناج ، سيب ، پرتقال و توت فرنگي مي تواند با راديکال هاي آزاد توليد شده در بدن که به سلولها آسيب مي رساند، مبارزه کند.

در يک بررسي ، 25مرد 18تا 68ساله در مدت پنج هفته آزمايش شدند و در اين مدت هر يک از آنها روزانه 4قاشق غذاخوري عسل که در يک ليوان آب حل شده بود، مي خوردند.

پس از پايان 5هفته نشان داده شد که سطح آنتي اکسيدان ها در خون اين افراد نسبت به پيش بالاتر رفته و ميزان کلسترول آنها پايين تر آمده است.

در مطالعه ديگري هم نشان داده شده که مصرف ميوه هاي مغزدار مثل بادام با اين که خودشان حاوي چربي هستند، ولي چون چربي آنها از نوع چربي غيراشباع است ، باعث کاهش ميزان کلسترول بد يا ldlشده است و در نتيجه خطر بيماري هاي قلبي را کاهش مي دهد هم عسل ، هم بادام و فندق و... تنها در صورتي که به اندازه و به همراه ساير ميوه ها و سبزي هاي مصرف شوند تاثيرگذار خواهند بود.

food_technology
2008/07/30, 20:20
غذاهاي مرتبط با سردرد

غذاهاي زيادي مي توانند سبب سردرد شوند. اما اين بدان معنا نيست که فقط غذاهاي خاصي باعث سردرد مي شوند ، بلکه عادات غذايي هم در اين ميان نقش تعيين کننده اي دارد. روزه داري، تشنگي يا عدم مصرف يک وعده غذايي نيز سبب سردرد مي شوند. با دنبال کردن روند سردرد ممکن است بتوانيد تشخيص دهيد که چه غذاهايي سبب سردرد شما مي شوند.

مواد غذايي حاوي تيرامين ، الکل ، غذاهاي سرد و تعدادي مواد غذايي ديگر باعث سردرد مي شوند. روزه داري ، تشنگي يا عدم مصرف يک وعده غذايي نيز سبب سردرد مي شوند.


تعدادي از غذاها ، نوشيدني ها و افزودني هايي که به طور معمول با سردرد در ارتباط مي باشند ،عبارتند از :
پنير کهنه و ساير غذاهاي حاوي تيرآمين

تيرآمين ماده اي است که به طور طبيعي در تعدادي از غذاها وجود دارد. اين ماده در اثر شکستن زنجيره ي پروتئيني غذاهاي مانده به وجود مي آيد. معمولاً هر قدر ماده ي غذايي پروتئيني مانده تر باشد، حاوي تيرآمين بيشتري نيز مي باشد. ميزان تيرآمين در پنير، با توجه به نوع فرآيند، نوع تخمير، قدمت، نوع فساد و حتي نوع آلودگي باکتريايي متفاوت است. پرهيز از مصرف مواد غذايي حاوي تيرآمين مانند پنير مانده ، نوشيدني هاي الکلي ، برخي گوشت هاي فرآيند شده و غذاهاي ايجاد کننده ي فشار خون ، به خصوص براي افرادي که از داروهاي بازدارنده ي مونوآمين اکسيداز براي درمان سردرد خود استفاده مي کنند، ضروري به نظر مي رسد.

پنيرهاي ذکر شده در زير داراي بيشترين ميزان تيرآمين مي باشند :

- پنير آبي (نوعي پنير که قارچي آبي رنگ روي آن مي نشيند) ، چدار، استيلتون (نوعي پنير انگليسي)، فتا ، موزارلا، پارمزان، سوئيسي و پنير پرورده .

الکل

هنگام مصرف الکل، خون بيشتري به سمت مغز مي رسد. بسياري از دانشمندان عامل ايجاد کننده ي سردرد را ناخالصي موجود در الکل يا محصول فرعي ناشي از سوخت و ساز الکل در بدن مي دانند.
غذاهاي سرد

غذاهاي سرد نيز در برخي افراد سبب سردرد مي شود. زماني که درجه ي حرارت بدن، به دليل ورزش يا حرارت بالاي محيط افزايش يافته باشد و ماده ي غذايي سردي مصرف شود، دردي که در ناحيه ي پيشاني حس مي شود حداقل 60-25 ثانيه و حداکثر براي دو دقيقه به طول مي انجامد. بيش از 90 درصد افرادي که از ميگرن رنج مي برند، حساسيت به بستني و مواد غذايي سرد را اظهار کرده اند.
ساير مواد غذايي ايجاد کننده سردرد

بادام زميني ، کره ي بادام زميني ، ساير مغرها نظير پسته و گردو و بادام ، پيتزا ، چيپس سيب زميني ، جگر مرغ يا ساير قسمت هاي گوشت ، ماهي دودي ، نان ، کراکر و دسرهاي حاوي پنير، موز رسيده ، ميوه هاي اسيدي مانند مرکبات ، آلو قرمز، تمشک ، کيوي ، آناناس ، انواع ميوه هاي خشک مانند انجير خشک ، کشمش ، خرما ، سوپ تهيه شده با عصاره ي گوشت يا سوپ رقيق (به جز آب گوشت تهيه شده در منزل) ، فرآورده هاي شيري پرورده نظير خامه ي ترش ، سرشير ، ماست ، کافئين موجود در شکلات ، کاکائو و نوشيدني هايي مانند قهوه ، چاي و نوشابه هاي غيرالکلي گازدار و همچنين کافئين موجود در برخي داروها ، آسپارتام و ساير شيرين کننده هاي مصنوعي .

food_technology
2008/08/05, 12:00
خاصيت ضدسرطاني روغن زيتون

روغن زيتون بهترين ضدسرطان و ضدبيماري هاي كرونر قلب است . مصرف روغن زيتون خالص كه از نظر آنتي اكسيدان مانند اسيداولئيك غني است **** براي جلوگيري از سرطان كولون **** سرطان سينه و پوست و بيماري هاي كرونر قلب بسيار مفيد است . همچنين فنولي موجود در روغن زيتون به علت فعاليت آنتي اكسيداني است كه اين آنتي

اكسيدانها قادرند راديكالهاي آزاد را حذف كنند و مسئول محافظت در برابر پراكسيداسيون هستند در نتيجه از بروز سرطان جلوگيري مي كنند.

روغن زيتون بهترين داروي سرفه : روغن زيتون **** در رفع سرفه هاي خشك همراه با حالتهاي تحريك آميز و بيماريهايي كه ايجاد التهاب در دستگاههاي داخلي مي كند مفيد است .


روغن زيتون نرم كننده و ملين و صفرابر است و از آن براي رفع سنگهاي صفراوي **** رفع يبوستهاي مزمن **** قولنجهاي ناشي از نفريت و مسموميت استفاده مي كنند. وي افزود : برگ درخت زيتون **** بازكننده مجاري عروقي سطحي است و باعث پايين آمدن فشار خون مي شود بدون آنكه اثر مضعف قلب داشته باشد و همچنين براي آن اثر ضدقند و اوره خون نيز قائل شده اند و حالت برافروختگي را از بين مي برد. در طب سنتي معتقدند كه جوشانده غليظ برگ زيتون در رفع عوارض

نقرس و رماتيسم موثر است و همچنين در پيشگيري از ارترواسكروز و تصلب شرايين موثر است و از بين برنده عفونتهاي قارچي و يا عفونتهاي ايجادشده از طريق مخمرها و همچنين در از بين بردن برخي كرمها نيز موثر است .

A30_processor
2008/08/05, 14:40
از 14 غذای معجزه گر غافل نشوید

غذاهایی که رنگ دارند یعنی قرمز، سبز، بنفش و نارنجی هستند، موادی دارند که مانع ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان می شوند و در ضمن به حالت تعادل روحی، حافظه و قدرت تفکر نیز کمک می کنند.

ایران مانیا: همه انسان ها می خواهند با رعایت رژیم غذایی خوب و صحیح از سلامت کامل برخوردار باشند، رژیمهای غذایی گوناگونی نیز از سوی متخصصان تغذیه توصیه می شود که هر یک به نوبه خود مفید هستند ، اما آیا می توان با مصرف برخی مواد غذایی ، تمام مواد مورد نیاز بدن را تامین کرد و از سلامت و انرژی کافی برخوردار بود؟

پاسخ این سوال مثبت است. تحقیقات اخیر نشان داده است که اگر 14 ماده غذایی را در برنامه خود قرار دهید و مصرف کنید، شاهد نتایج فوق العاده ای در وضع سلامت خود خواهید بود.

یکی از پزشکانی که در بیمارستان کالیفرنیا مشغول کار است ، می گوید: بسیاری از بیماران با رعایت یک رژیم غذایی ساده پیشرفت خوبی در جریان درمان از خود نشان دادند.

او می گوید: مهم نیست که شما قصد دارید از ابتلا به بیماری های قلبی ، ضعف عضلانی ، یا سرطان پیشگیری کنید، زیرا تمام بدن یک سیستم واحد است و سلامت قلب به اندازه سلامت چشم یا پوست اهمیت دارد، پس با رعایت رژیم غذایی سالم و مفید به سلامت کل بدن کمک می کنید و نیاز ندارید برای سلامت هر عضوی یک رژیم غذایی خاص داشته باشید.

و اما این موادغذایی فوق العاده 14 مورد هستند و عبارتند از:

1- انواع لوبیا
2- زغال اخته
3- گل کلم
4- جو
5- پرتقال
6- کدوتنبل
7- ماهی آزاد
8- سویا
9- اسفناج
10- چای (سبز یا سیا )
11- گوجه فرنگی
12- بوقلمون
13- گردو
14- ماست

به عقیده آقای استیون پرت که یکی از محققان مواد غذایی است. وقتی شما این مواد را به رژیم غذایی خود بیفزایید، بسیاری از تغییراتی که در بدن ایجاد شده و منجر به بیماری هایی نظیر دیابت ، فشار خون بالا، آلزایمر و برخی سرطان ها می شوند، متوقف شده و شما از بدنی سالم برخوردار خواهید بود.

نکته جالب دیگر این است که در هر نقطه از جهان که زندگی کنید، می توانید آنها را مصرف کنید و غذاهایی نیستند که مصرف آنها برای افرادی در مناطق خاص دشوار باشد و اما حالا بپردازیم به دلیل مصرف این گونه مواد:

گردو: حاوی چربی خوب

گردو یکی از بهترین مواد غذایی است ، حتی چرب ترین انواع آن حاوی روغن امگا 3 است که بسیار مفید می باشد.

این روغن در ماهی آزاد نیز یافت می شود و ماهی آزاد برای سلامت قلب نیز مورد توجه است و می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

اگر شما 5 بار در هفته هر بار یک مشت گردو بخورید، علاوه بر مصرف کالری خوب از فواید آن نیز بهره مند می شوید.

به رژیم غذایی خود کمی هم رنگ بدهید

یک ضرب المثل می گوید: همیشه چیزهای خوب در بسته های کوچک هستند. زغال اخته نیز از جمله موادی است که شامل مواد مغذی گوناگون است ؛ یعنی نمی توان گفت سرشار از یک نوع ماده مفید است ، اما شامل ویتامین c، اسید فولیک ، فیبر، کاروتن و صدها ماده مفید دیگر است که در یک میوه خوش رنگ کوچک جمع شده است.

بورسی کلویدنس از محققان تغذیه است و عقیده دارد غذاهایی که رنگ دارند یعنی قرمز، سبز، بنفش و نارنجی هستند، موادی دارند که مانع ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان می شوند و در ضمن به حالت تعادل روحی ، حافظه و قدرت تفکر نیز کمک می کنند.

اما چگونه به غذاهای خود رنگ بیفزاییم؟ به سوپ یا کباب ، گوجه فرنگی اضافه کنید.

در ساندویچ نیز از فلفل دلمه ای ، گوجه فرنگی و اسفناج یا جعفری تازه استفاده کنید. در میان روز از بادام ، گردو، گل کلم و انگور به عنوان میان وعده غافل نشوید.

انواع میوه ها نیز علاوه بر داشتن مواد مغذی ، انرژی کافی نیز برای بدن تامین می کنند.

سویا و تاثیر خوب آن بر کلسترول

استفاده از سوی به این معنا نیست که تا حد ممکن از سویا سس در غذاها استفاده کنیم. بلکه از انواع دانه های محتوی سویا بهره مند شویم.
سویا یکی از موادی است که برای قلب مفید است ، زیرا کلسترول را پایین می آورد و دارای فیبر و پروتئین فراوان نیز هست.

جو و لوبیا ، سرشار از فیبر

فیبری که در جو و لوبیا موجود است مانع بالا رفتن قند و کلسترول خون می شود و به تنظیم کار روده نیز کمک می کند.

مطالعات حاکی از آن است که غذاهایی شامل جو، لوبیا، برنج ، میوه ها و سبزی بویژه سیب منابع سرشار فیبر هستند که علاوه بر فواید خود بتدریج هضم می شوند و مانع بالا رفتن ناگهانی قند خون می شوند، در صورتی که نان و شیرینی ها چنین نیستند، منابع سرشار فیبر به کنترل وزن نیز کمک می کنند.

در ضمن مصرف 5 تا 9 وعده در روز از میوه ها و سبزی ها برای سلامت بسیار مفید است. از آنجا که انواع لوبیا سرشار از پروتئین است ، می توان آن را به سوپ ، سالاد و تخم مرغ نیز اضافه کرد.

کلسیم و استخوان ها

ماست و دیگر محصولات لبنی با تقویت استخوان ها مانع شکستگی آنها می شود. همچنین در سلامت دندان ها و کمک به انقباض عضلات و تنظیم ضربان قلب نیز موثر است.

احتمال ابتلا به بیماری های روده را کاهش می دهد و در کاهش وزن نیز تاثیر دارد. مصرف روزانه حداقل 1000 میلی گرم کلسیم نیز مانع افزایش وزن مریض می شود.

می توانید روز را با یک استکان چای آغاز کنید و یک لیوان شیر کم چرب و تازه به همراه تکه ای از نان گندم کامل برای صبحانه کافی است ، با غذا ماست را فراموش نکنید و در میان روز نیز از هویج و میوه استفاده کنید.

از پنیر نیز برای رفع گرسنگی و تامین انرژی می توانید استفاده کنید. مطمئن باشید اگر این 14 غذا را در برنامه خود بگنجانید، علاوه بر سلامت کلی نیازی به رژیمهای کاهش وزن نیز نخواهید داشت و از ظاهری شاداب تر برخوردار خواهید شد.

A30_processor
2008/08/05, 14:41
از 14 غذای معجزه گر غافل نشوید

غذاهایی که رنگ دارند یعنی قرمز، سبز، بنفش و نارنجی هستند، موادی دارند که مانع ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان می شوند و در ضمن به حالت تعادل روحی، حافظه و قدرت تفکر نیز کمک می کنند.

ایران مانیا: همه انسان ها می خواهند با رعایت رژیم غذایی خوب و صحیح از سلامت کامل برخوردار باشند، رژیمهای غذایی گوناگونی نیز از سوی متخصصان تغذیه توصیه می شود که هر یک به نوبه خود مفید هستند ، اما آیا می توان با مصرف برخی مواد غذایی ، تمام مواد مورد نیاز بدن را تامین کرد و از سلامت و انرژی کافی برخوردار بود؟

پاسخ این سوال مثبت است. تحقیقات اخیر نشان داده است که اگر 14 ماده غذایی را در برنامه خود قرار دهید و مصرف کنید، شاهد نتایج فوق العاده ای در وضع سلامت خود خواهید بود.

یکی از پزشکانی که در بیمارستان کالیفرنیا مشغول کار است ، می گوید: بسیاری از بیماران با رعایت یک رژیم غذایی ساده پیشرفت خوبی در جریان درمان از خود نشان دادند.

او می گوید: مهم نیست که شما قصد دارید از ابتلا به بیماری های قلبی ، ضعف عضلانی ، یا سرطان پیشگیری کنید، زیرا تمام بدن یک سیستم واحد است و سلامت قلب به اندازه سلامت چشم یا پوست اهمیت دارد، پس با رعایت رژیم غذایی سالم و مفید به سلامت کل بدن کمک می کنید و نیاز ندارید برای سلامت هر عضوی یک رژیم غذایی خاص داشته باشید.

و اما این موادغذایی فوق العاده 14 مورد هستند و عبارتند از:

1- انواع لوبیا
2- زغال اخته
3- گل کلم
4- جو
5- پرتقال
6- کدوتنبل
7- ماهی آزاد
8- سویا
9- اسفناج
10- چای (سبز یا سیا )
11- گوجه فرنگی
12- بوقلمون
13- گردو
14- ماست

به عقیده آقای استیون پرت که یکی از محققان مواد غذایی است. وقتی شما این مواد را به رژیم غذایی خود بیفزایید، بسیاری از تغییراتی که در بدن ایجاد شده و منجر به بیماری هایی نظیر دیابت ، فشار خون بالا، آلزایمر و برخی سرطان ها می شوند، متوقف شده و شما از بدنی سالم برخوردار خواهید بود.

نکته جالب دیگر این است که در هر نقطه از جهان که زندگی کنید، می توانید آنها را مصرف کنید و غذاهایی نیستند که مصرف آنها برای افرادی در مناطق خاص دشوار باشد و اما حالا بپردازیم به دلیل مصرف این گونه مواد:

گردو: حاوی چربی خوب

گردو یکی از بهترین مواد غذایی است ، حتی چرب ترین انواع آن حاوی روغن امگا 3 است که بسیار مفید می باشد.

این روغن در ماهی آزاد نیز یافت می شود و ماهی آزاد برای سلامت قلب نیز مورد توجه است و می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

اگر شما 5 بار در هفته هر بار یک مشت گردو بخورید، علاوه بر مصرف کالری خوب از فواید آن نیز بهره مند می شوید.

به رژیم غذایی خود کمی هم رنگ بدهید

یک ضرب المثل می گوید: همیشه چیزهای خوب در بسته های کوچک هستند. زغال اخته نیز از جمله موادی است که شامل مواد مغذی گوناگون است ؛ یعنی نمی توان گفت سرشار از یک نوع ماده مفید است ، اما شامل ویتامین c، اسید فولیک ، فیبر، کاروتن و صدها ماده مفید دیگر است که در یک میوه خوش رنگ کوچک جمع شده است.

بورسی کلویدنس از محققان تغذیه است و عقیده دارد غذاهایی که رنگ دارند یعنی قرمز، سبز، بنفش و نارنجی هستند، موادی دارند که مانع ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان می شوند و در ضمن به حالت تعادل روحی ، حافظه و قدرت تفکر نیز کمک می کنند.

اما چگونه به غذاهای خود رنگ بیفزاییم؟ به سوپ یا کباب ، گوجه فرنگی اضافه کنید.

در ساندویچ نیز از فلفل دلمه ای ، گوجه فرنگی و اسفناج یا جعفری تازه استفاده کنید. در میان روز از بادام ، گردو، گل کلم و انگور به عنوان میان وعده غافل نشوید.

انواع میوه ها نیز علاوه بر داشتن مواد مغذی ، انرژی کافی نیز برای بدن تامین می کنند.

سویا و تاثیر خوب آن بر کلسترول

استفاده از سوی به این معنا نیست که تا حد ممکن از سویا سس در غذاها استفاده کنیم. بلکه از انواع دانه های محتوی سویا بهره مند شویم.
سویا یکی از موادی است که برای قلب مفید است ، زیرا کلسترول را پایین می آورد و دارای فیبر و پروتئین فراوان نیز هست.

جو و لوبیا ، سرشار از فیبر

فیبری که در جو و لوبیا موجود است مانع بالا رفتن قند و کلسترول خون می شود و به تنظیم کار روده نیز کمک می کند.

مطالعات حاکی از آن است که غذاهایی شامل جو، لوبیا، برنج ، میوه ها و سبزی بویژه سیب منابع سرشار فیبر هستند که علاوه بر فواید خود بتدریج هضم می شوند و مانع بالا رفتن ناگهانی قند خون می شوند، در صورتی که نان و شیرینی ها چنین نیستند، منابع سرشار فیبر به کنترل وزن نیز کمک می کنند.

در ضمن مصرف 5 تا 9 وعده در روز از میوه ها و سبزی ها برای سلامت بسیار مفید است. از آنجا که انواع لوبیا سرشار از پروتئین است ، می توان آن را به سوپ ، سالاد و تخم مرغ نیز اضافه کرد.

کلسیم و استخوان ها

ماست و دیگر محصولات لبنی با تقویت استخوان ها مانع شکستگی آنها می شود. همچنین در سلامت دندان ها و کمک به انقباض عضلات و تنظیم ضربان قلب نیز موثر است.

احتمال ابتلا به بیماری های روده را کاهش می دهد و در کاهش وزن نیز تاثیر دارد. مصرف روزانه حداقل 1000 میلی گرم کلسیم نیز مانع افزایش وزن مریض می شود.

می توانید روز را با یک استکان چای آغاز کنید و یک لیوان شیر کم چرب و تازه به همراه تکه ای از نان گندم کامل برای صبحانه کافی است ، با غذا ماست را فراموش نکنید و در میان روز نیز از هویج و میوه استفاده کنید.

از پنیر نیز برای رفع گرسنگی و تامین انرژی می توانید استفاده کنید. مطمئن باشید اگر این 14 غذا را در برنامه خود بگنجانید، علاوه بر سلامت کلی نیازی به رژیمهای کاهش وزن نیز نخواهید داشت و از ظاهری شاداب تر برخوردار خواهید شد.

food_technology
2008/08/10, 17:39
غذا و پوست

در زیبا یی و سلامت پوست عوامل بسیاری موثر می باشند.با خوردن غذا های مناسب سلامت پوست خود را تضمین کنید.

چنانچه میداند پوست شما نیاز به توجه مخصوص تغذیه ای داردتا سالم و زیبا باشد.سعی کنید این غذاهارا در برنامه ی غذایی خد بگنجانید تا پوست و بدنی سالم داشته باشید.

۱-سوپ صدف

۲-سوپ هویج و پرتقال

۳-سوپ اسفناج

۴-سوپ خیار و نعناع

۴-سوپ سیب و هویج

۵-جگر سیاه و مرغ

۶-سالاد جعفری و گوجه فرنگی

۷-کمپوت میوه

۸-مرکبات در کارامل

۹-سیب و آلو همراه بادارچین

خبرگزاری آفتاب

food_technology
2008/08/12, 22:01
کنترل دیابت و فشار خون با مصرف ماست

به نقل از مهر؛ اگرچه افراد مبتلا به دیابت همواره از خوردن خوراک های شیرین، ماست های سبوس دار و میوه ای منع می شوند، اما به نظر می رسد که این خوردنی ها آنزیم های تاثیرگذار بر سطح قند خون را تنظیم می‌کنند.
دیابت نوع ۲ که درحدود ۱۵۰ میلیون نفر را در سراسر دنیا درگیر ساخته، با افزایش قند خون بلافاصله پس از خوردن وعده غذایی شناخته می شود. این تاثیر که به "ازدیاد قند خون" معروف است، به رگ های خونی، کلیه ها، قلب، چشم ها و رشته های عصبی آسیب می رساند.
محققان دانشگاه "ماساچوست آمهرست" در خصوص ترکیبات گیاهی خاص تاثیرگذار بر آنزیم های "آلفاآمیلاز" و "آلفاگلوکوسیداس" که با داروهای ضد دیابت هدف قرار می گیرند، مطالعاتی را انجام دادند. همچنین تاثیرات ماست بر آنزیم برگردان Angiotensin یا بازدارنده های ACE که داروی ضد فشار خون بالا است، بررسی شد.
یافته های این تحقیق که در نشریه "بیوشیمی غذا" به چاپ رسید، نشان داد: ماست زغال اخته سبوس دار به طور ویژه ای بر هر سه آنزیم تاثیرگذار است. ماست توت فرنگی و هلو نیز بر آنزیم های "آلفاآمیلاز" و "آلفاگلوکوسیداس" اثر دارد. همچنین ماست غنی از سبوس بهترین بازدارنده از ترشح آنزیم ACE به عنوان عامل اصلی باریک شدن رگ های خونی و افزایش فشار خون به شمار می رود.
جوامع فقیر بیش از دیگر جوامع به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند. تغییر رژیم غذایی و برگشت به عادات غذایی سنتی که مملو از این آنتی اکسیدان های حفاظتی است، به عنوان راهکاری موثر برای مقابله با این بیماری به شمار می رود

food_technology
2008/08/23, 12:24
" کالری منفی"


شاید عنوان " کالری منفی" قدری باعث تعجب شود؛ به هر حال همه ی غذاها دارای میزان خاصی کالری هستند و هیچ غذایی را نمی توانید پیدا کنید که به هیچ وجه دارای کالری نباشد. کلیه غذاهایی که ما به طور روزانه مصرف می کنیم، دارای میزان مشخصی کربوهیدرات، پروتئین، و چربی هستند. باید توجه داشته باشید که کلیه ی غذاهای مصرفی، به عنوان یک منبع ضروری به منظور ایجاد انرژی محسوب می شوند که بدن با استفاده از آنها انرژی لازم برای خود را تامین می کند.

غذاها با کالری منفی به آن دسته از مواد غذایی اطلاق می شود که دارای کالری و میزان انرژی بسیار پایینی می باشند و بدن همان میزان انرژی را که به واسطه ی مصرف آنها جذب می کند، باید صرف هضم و جذب آنها کند. این نوع مواد غذایی میتوانند به کسانیکه در پی کاهش وزن هستند کمک کنند چرا که کالری کمی را در بردارند و بدن مجبور می شود تا از انرژی های ذخیره شده خود نیز در کنار آنها استفاده کند.

نظرهای گوناگونی در مورد رعایت رژیم غذایی بدون کالری ارائه می گردد. برخی از محققین بر این باورند که به هیچ دردی نمی خورند و جز ضرر چیزی برای بدن به همراه نخواهند داشت. برخی دیگر معتقدند که میزان کارایی و بهره وری این نوع رژیم ها به مواد غذایی بستگی دارد که در رژیم غذایی مورد مصرف قرار می گیرد. به عبارت دیگر می توان اظهار داشت که این غذاها کاملاً فاقد کالری نیستند، بلکه تفاوت در اینجاست که همان درصدی از انرژی که در این غذا ها وجود دارد، صرف هضم و گوارش و جذب این نوع مواد غذایی در بدن می شود. بنابراین نمی توانیم ادعا داشته باشیم که این غذاها فاقد کالری هستند؛ با این وجود تحقیقات جدید بر روی "کرفس" حاکی از این امر هستند که این گیاه به سختی در بدن هضم می شود و خیلی دیر آماده جذب میگردد. به همین دلیل میزان انرژی که آزاد می کند خیلی کمتر از میزان انرژی است که صرف هضم شدن آن می شود. از اینرو می توان اظهار داشت که کرفس دارای کالری منفی است.

البته هنوز هم به طور قطعی نمی توان ادعا کرد که غذاهایی با کالری منفی وجود دارند و نمی توان گفت که این امر حققیت دارد یا در حد یک تئوری مردود است. برای اثبات این تئوری نیاز به تحقیقات بیشتری است. به هر حال ما فقط روی این امر میتوانیم تاکید کنیم که مصرف غذاهایی که ظاهراً حاوی کالری بالایی نیستند، سبب می شود تا افراد بتوانند وزن خود را پایین بیاورند و همین امر خود می تواند به عنوان گزینه ی مثبتی برای یک شروع ایده آل پیرامون کاهش وزن دائمی قلمداد شود.

بدن برای اینکه بتواند سالم باقی مانده و به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد، نیازمند میزان خاصی کالری است. مصرف بیش از اندازه ی میوه ها، سبزیجات و یا گیاهانی که دارای کالری منفی هستند می توانند به شما کمک کنند تا وزنتان را کاهش دهید، اما باید تنها بخشی از رژیم غذایی روزانه شما را تشکیل دهند. بهره گیری از یک رژیم غذایی متعادل را هیچ گاه فراموش نکنید.

لیستی از سبزیجاتی که دارای کالری منفی هستند:
مارچوبه- بادمجان* - بروکلی - کلم* - هویج - کل کلم - کرفس* - کاسنی* - شاهی* - خیار* - رازیانه* - کدو* - تره فرنگی - کاهو* - ترب* - فلفل - تربچه* - اسفناج - گوجه فرنگی* - شلقم

میوه هایی که دارای کالری منفی هستند:
زردآلو - شاه توب* - توت سیاه - ترنج - گوجه سبز - گریف فروت - گلابی* - گرمک - لیمو - پرتقال - طالبی* - هلو - آلو - تمشک* - ریواس** - توت فرنگی - نارنگی - هندوانه

با آمیختن غذاهایی که دارای کالری منفی هستند به همراه یک منبع خوب پروتئین، نه تنها قادر خواهید بود تا اشتهای خود را کنترل کنید، بلکه سوخت و ساز بدن خود را نیز افزایش می دهید. در این وضعیت بدن با ذخیره ی آمینو اسید های لازم می تواند از افت میزان ماهیچه ها نیز جلوگیری بعمل آورد.

* نشان دهنده ی غداهایی با کالری منفی خوب هستند.
** نشان دهنده ی غذاهایی هستند که کالری منفی آنها عالی است، اما باید با میزان کمی شکر جوشانده شوند.

A30_processor
2008/08/24, 11:17
مضرات زیاد نوشیدن آب

با وجود این که تا کنون بارها در مورد منافع نوشیدن مقادیر زیاد آب بحث شده است و بسیاری از پزشکان مردم را به نوشیدن روزانه ۸ لیوان آب توصیه می‌کنند، اما به تازگی بحث‌هایی در نکوهش افراط در نوشیدن آب مطرح می‌شود.
به گفته پزشکان به همان اندازه که کم آب خوردن خطرناک است، زیاده روی در نوشیدن آب هم سلامتی را به خطر می‌اندازد.
در واقع حداکثر میزان مجاز نوشیدن آب برای انسان‌ها حدود ۲ لیتر است.
از سوی دیگر، در صورتی که در مدت زمانی کوتاه، مقدار بسیار زیادی آب نوشیده شود، فرد به اختلال پر آبی بدن دچار شده و در این مورد احتمال گیجی، کما و حتی مرگ وجود دارد.
به عقیده پزشکان در صورتی که فرد در هر ۲ ساعت بیش از یک بار به دستشویی برود و سابقه بیماری خاصی نداشته باشد، به این معناست که بیش از حد آب نوشیده است.
البته نمی‌توان مقدار مشخصی آب برای نوشیدن روزانه تجویز کرد و این امر به فیزیک بدنی و میل افراد بستگی دارد.
اما به طور معمول نوشیدن روزانه یک و نیم لیتر آب(۶ لیوان) توصیه می‌شود.

food_technology
2008/10/06, 16:02
به طور کلی، آدامس از پنج ترکیب عمده ساخته شده است:

1- صمغ 2- شیرین کننده 3- نرم کننده 4- طعم دهنده و رنگ دهنده 5- مواد نگاه دارنده.

ترک سیگار به وسیله آدامس
محققان به این نتیجه رسیده اند که جویدن آدامس باعث دریافت کمتر نیکوتین می گردد. بنابراین اگر می خواهید سیگار را کنار بگذارید، آدامسی که دارای نیکوتین است را بجوید، زیرا به این وسیله شما می توانید از نشانه های ترک سیگار نظیر: خستگی، بیقراری و گرسنگی در امان باشید. علاوه بر آن کم کم سیگار کشیدن را فراموش می کنید و چه بسا ممکن است به جای آدامس های نیکوتین دار ، آدامس های بدون قند را بجوید که در این صورت سلامتی خود را تضمین می کنید.

تاثیر آدامس بر دندان ها
عموم مردم بر این باورند که جویدن آدامس برای سلامتی دندان ها مضر است. با این وجود بسیاری از دندانپزشکان به مردم توصیه می کنند بعد از غذا، آدامس های بدون قند بجوند. لازم به توضیح است که در ساخت آدامس های بدون قند، از قندهای مصنوعی مانند آسپارتام و یا گزیلیتول استفاده می شود که جزو شیرین کننده های کم کالری هستند.فرآیند پوسیدگى دندان با تولید اسید شروع مى شود که ناشى از متابولیسم باکترى ها در پلاک دندانى است. جویدن آدامس بعد از غذا باعث کاهش مقدار اسید پلاک می گردد، لذا از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.پلاک دندان یک توده ی بى رنگ و چسبناک از میکروارگانیسم ها و پلى ساکاریدها است که در اطراف دندان تشکیل مى شود و به دندان ها و لثه مى چسبد. پلاک باعث پرورش باکترى تولید کننده ی اسید در دهان می شود.

عملکرد بزاق با جویدن آدامس
جویدن آدامس باعث تولید بزاق می شود و بزاق عامل بیرون انداختن باکتری های درون دهان می باشد. همچنین بزاق دارای کربنات هیدروژن می باشد که باعث خنثی کردن باکتری های دندانی یا همان پلاک ها می گردد. برای همین است که بعضی از خمیر دندان ها دارای کربنات هیدروژن می باشند.بزاق همچنین دارای عناصر معدنی از قبیل: کلسیم، فسفات و فلوراید می باشد. تمام این عناصر باعث استحکام دندان می شوند.یکی از ترکیبات بزاق، آنزیمی است که موجب تسریع هضم کربوهیدرات ها در دهان می شود، بنابراین کربوهیدرات ها خیلی زود وارد مری می شوند و مدت زمان کمتری با دندان ها در تماس هستند که این خود به حفظ سلامت دندان ها کمک می کند.

تاثیر آدامس بر حافظه
یکی دیگر از خواص آدامس جویدن این است که باعث افزایش تمرکز و هوشیاری می شود. ثابت شده است که جویدن، باعث تحریک قسمتی از مغز به نام " هیپوتالاموس" می گردد. هیپوتالاموس، باعث آزادسازی هورمونی می شود که در بیداری و هوشیاری موثر است.جویدن آدامس باعث تقویت حافظه و افزایش ضریب هوشی (IQ) می شود. افرادی که آدامس می جوند، بهتر اسامی را به خاطر می آورند و حافظه قوی تری دارند.به خاطر آنکه جویدن آدامس باعث افزایش ضربان قلب می گردد، پس مغز اکسیژن بیشتری دریافت می کند و این باعث افزایش ادراک و شناخت می گردد.

تاثیر آدامس بر وزن
جویدن آدامس، باعث از بین رفتن 50 کیلو ژول انرژی در هر ساعت می شود. بدین ترتیب اگر فردی در تمام روز آدامس بجود، حدود 5 کیلوگرم در سال از وزن خود می کاهد.اما این روش کم کردن وزن خوب نیست، زیرا دیده شده افرادی که دائما در حال جویدن آدامس هستند، دچار بیماری دردناکی در فک به نام temporomandibular joint disorder می گردند.

آدامس و اثر آن در جراحی روده
محققان انگلیسی گفته اند، جویدن آدامس بعد از عمل جراحی روده، روند بهبودی را تسریع می کند، زیرا باعث سرعت بخشیدن به عملکرد روده می گردد. دیده شده است، افرادی که عمل جراحی روده را انجام می دهند و بعد آدامس می جوند، سریع تر گاز روده را خارج می کنند و حرکات روده ای در آنها سریع تر انجام می شود.

خواص دیگر آدامس جویدن
آدامس جویدن باعث کاهش تنش و استرس می شود.

از سوزش قلب و برگشت اسید معده یا برگشت غذا جلوگیری می کند.

باعث خوشبو شدن دهان می شود.

نکته جالب توجه:
اگر آدامس تان را قورت دادید، نگران نباشید، زیرا تمامی ترکیبات آدامس طی مراحلی در دهان، معده، روده کوچک و روده بزرگ هضم می شوند و در آخر از بدن دفع می گردند، یعنی آدامس در معده تان باقی نمی ماند.

ParHam
2009/02/27, 02:50
ایرنا-محققان "دانشگاه دولتي لوزيانا" دريافتند كه زنان چاق و داراي اضافه وزن كه در رژيم غذايي شان روزانه دو عدد تخم مرغ درصبحانه مصرف مي‌كنند، وزن بيشتري از دست مي‌دهند. به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از واشنگتن، "نيخيل وي. دوراندار" استاديار در بخش عفونت و چاقي، در اين مطالعه زناني را كه در بخشي از رژيم غذايي خود براي كاهش چربي، پنج روز يا بيشتر در هفته از اين الگو پيروي مي‌كردند براي مدت هشت هفته مورد بررسي قرار داد. وي در اين مطالعه مشاهده كرد كه اين زنان ‪ ۶۵‬درصد وزن بيشتري از دست دادند و كاهش چربي در ناحيه اطراف كمر آنها ‪ ۸۳‬درصد بيشتر بود. اين يافته‌ها در نشست سالانه "بيولوژي تجربي" سال ‪ ۲۰۰۷‬در واشنگتن ارايه شد.

ParHam
2009/03/02, 08:33
سلام
تو این تاپیک میخوام جملات کوتاه در مورد سلامت و تغذیه ای:02: رو که پایین امضام میزارم و هر روز هم سعی میکنم عوضشون کنم رو قرار بدم-;{@

ParHam
2009/03/02, 08:35
مطالعات نشان میدهد مصرف روزانه 9 يا 10 واحد ميوه و سبزي به همراه 3 واحد لبنيات كم چرب، در كاهش فشار خون بالا:02:بسيار مؤثر است

ParHam
2009/03/03, 01:07
خواص گل گاو زبان
تصفیه کننده خون و ارام بخش است.عصاره و جوشانده این گیاه سرشار از منگنز و منیزیم میباشد و گیاهی با طبیعت سرد محسوب میگردد.
جوشانده گل و برگ گیاه گل گاو زبان تصفیه کننده خون.ارام کننده اعصاب .تعرق زا تقویت کننده کلیه و برطرف کننده سرما خوردگی است.دم کرده گل گاو زبان برطرف کننده سرفه نیز میباشدو به درمان برونشیت کمک میکند. درمان التهاب و ورم کلیه و بیماریهای سرخک ومخملک از دیگر خواص دارویی
این گیاه است.لازم به ذکر است گیاه گل گاو زبان حاوی مقدار فراوانی ویتامین ث نیز میباشد.

ParHam
2009/03/03, 01:08
ارتباط بین مصرف گوشت قرمزوخطر سرطان پستان
تومورهای پستان از نظر داشتن گیرنده هورمون به لحاظ بالینی و بیولوزیک متفاوت هستند.
طی مطالعه ای که در سالهای اخیر روی این موضوع صورت گرفت مشخص شد که مصرف گوشت قرمز ارتباط قوی با افزایش خطر سرطان پستان از نوع دارای گیرنده استروزن و پروزسترون در سنین پیش از یاسگی داشت.
اما با سرطانهای بدون گیرنده استروزن پروزسترون بی ارتباط بود.

ParHam
2009/03/03, 01:11
کاسنی
گیاه کاسنی نقش مهمی در درمان سنگهای صفراوی و کلیوی دارد.
خشک شده این گیاه عطری شبیه ادویه و طعمی تلخ دارد.ریشه کاسنی اشتها اور و جوشانده اش برای کبد مفید است.
کاسنی خاصیت تب بری دارد و در درمان دیابت موثر است که از ان به عنوان تصفیه کننده خون استفاده میشود.

ParHam
2009/03/03, 01:12
خواص شفا بخش زیتون

*
پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی و عروقی
*
کاهش ldl خون
*
اثر بر کاهش لخته شدن خون
*
اثر بر کاهش فشار خون
*
درمان بیماری سنگ کیسه صفرا
*
درمان خونریزی لثه
*
تقویت حافظه
*
جلوگیری از سفید شدن مو
*
تسکین دردهای روماتیسمی

ParHam
2009/03/03, 01:13
.سیب. اووکادو. جو. هویج. سیر. سبوس .لوبیا سویا. گردو. بادام

ParHam
2009/03/03, 01:15
خوراکیهای ضد فشار خون

کرفس . شنبلیله . روغن ماهی . روغن زیتون . پیاز . سیر . کدو

ParHam
2009/03/03, 01:16
خوراکیهای ضد نفخ

رازیانه . شوید .بابونه . ریحان .سیر . نعناع

ParHam
2009/03/03, 01:16
خواص سیر

از سیر برای کاهش کلسترول مضر خون استفاده میگرددو این گیاه از بروز بیماریهای قلب و عروق جلوگیری میکند.سیر خاصیت ضد میکروبی نیز داردو از انجا که سیر پخته شده خواص طبی کمتری دارد توصیه میشود بصورت خام مصرف شود.این گیاه خطر ابتلا به سرطان معده و روده را کاهش میدهد

ParHam
2009/03/03, 01:17
ریواس
این گیاه به خاطر داشتن ویتامینهای ا .ب . ث مورد توجه میباشد همچنین لوزالمعده را وادار به ترشح انسولین میکند که در درمان بیماری قند موثر است

ParHam
2009/03/03, 01:18
تحقيقات اخير انجمن تغذيه نشان داد كه مصرف زياد نان خطر ابتلا به سرطان كليه را افزايش ميدهد.

ايتاليا : ر‍‍‍‍‍ژيم غذايي حاوي مقادير زياد غلات به ويژه نان خطر ابتلا به نوع مهمي از سرطان كليه موسوم به Rcc را افزايش ميدهد.

ParHam
2009/03/03, 01:21
ارتباط بين رژيم غذايي با كربوهيدرات كم و خطر بيماري قلبي در زنان

امروزه از رژيم هاي غذايي با كربو هيدرات كم براي كاهش وزن و پيشگيري از چاقي حمايت زيادي ميشود اما بي خطري طولاني مدت اين رژيم ها تا كنون مورد مطالعه قرار نگرفته است.
طي 20 سال پيگيري 1994 مورد جديد بيماري كرونري قلب ثبت گرديد.پس از تعديل از نظر متغيير هاي گوناگون خطر نسبي بيماري كرونري قلب در مقايسه دهك هاي افرادي كه كمترين و بيشترين مصرف كربو هيدرات را داشتند 94% اندازه گيري شد. اين خطر نسبي بر اساس در صد انرژي گرفته شده از كربوهيدرات /پروتئين حيواني و چربي حيواني 94% و بر اساس در صد انرژي گرفته شده از كربوهيدرات /پروتئين گياهي و چربي گياهي 70% بود.مصرف بالاتر گلوكز همراهي قوي با افزايش خطر بيماري كرونري قلب داشت.(pمساوي با 0.003).
يافته هاي اين مطالعه نشان ميدهد رژيم هاي غذايي كه كربوهيدرات كمتر و چربي بيشتري دارند با افزايش خطر بيماري كرونري قلب در زنان همراه نيستند.در صورتي كه رژيم هاي كم كربوهيدرات با منابع گياهي چربي و پروتئين تركيب شوند حتي مي توانند به صورت خفيفي خطر بيماري كرونري قلب را كاهش دهند.

ParHam
2009/03/03, 01:21
جوانتر به نظر بياييد

بادام خواص فوق العاده ضد پيري دارد.نه تنها حاوي ميزان زيادي ويتامين e است بلكه حاوي ميزان زيادي اسيد چرب هم ميباشد.همچنين حاوي
انتي اكسيدان سلنيم ميباشد.اما در مصرف اين ماده غذايي زياده روي نكنيد چرا كه ميزان كالري ان بالاست و ممكن است باعث چاقي گردد.

ParHam
2009/03/03, 01:22
ناخن هاي محكم داشته باشيد

با خوردن پروتئين ميتوانيد به ناخن هايتان استحكام بيشتري داده و انها را تقويت كنيد.پروتئين بائث ساخت كراتين (ماده تشكيل دهنده ناخن) ميشود.
سينه مرغ بدون پوست و استخوان / گوشت بوقلمون /تن ماهي وحبوبات همه در اين منظور به شما كمك مي كند.

ParHam
2009/03/03, 01:22
خشكي پوستتان را از بين ببريد

ماهي به شما در اين زمينه كمك زيادي ميكند.ماهي حاوي اسيد چرب امگا3 مي باشيد كه به مرطوب كردن و تقويت پوست كمك ميكند.

ParHam
2009/03/03, 01:23
چين وچروك پوستتان رابر طرف كنيد

ويتامينcسازنده كلاژن به راستي در بر طرف كردن و از بين بردن چين و چروك موثر است.كيوي منبع عالي از اين ويتامين به حساب مي ايد.چون تقريبا"هر كيوي بيش از 100 درصد از اين ويتامين را در خود دارد.وقتي بدن ميزان بيشتري از كلاژن در خود داشته باشد پوست قابليت ارتجاعي و كششي بيشتري پيدا كرده و چين و چروك راحتتر از بين مي رود.منابع ديگر اين ويتامين مركبات / انبه /شهد عسل و پاپايه است.

ParHam
2009/03/03, 01:23
دندانهايتان را سفيدتر كنيد

همه ما ميدانيم كه سودا /قهوه /چاي و غذاهاي شيرين باعث تغيير رنگ ولكه دار كردن دندانها مي شوند.اما ايا مي دانستيد كه سيب و كرفس به از بين بردن اين تغيير رنگ و سفيدتر كردن دندانها كمك ميكند؟

ParHam
2009/03/03, 01:23
گود رفتگي و سياهي دور چشمتان را از بين ببريد

اگر به اين وضعيت دچار شده ايد از ويتامينc به همراه اهن استفاده كنيد.اين دو ماده با هم بهترين راه براي از بين بردن سياهي و گود افتادگي زير چشم هستند.از سينه مرغ بدون استخوان و پوست (منبع عالي از اهن) به همراه فلفل سبز /زرد يا قرمز(منبع ويتامينc)
استفاده كنيد.

ParHam
2009/03/03, 01:24
پوستتان را براق كنيد

براي شاداب مرطوب و سالم نگاه داشتن پوستتان اب بخوريد.ممكن است تا به حال خيلي اين را شنيده باشيد اما صحت دارد.اب سموم را ازبين برده و باعث رطوبت دادن به پوستتان مي شود.

ParHam
2009/03/03, 01:25
از سرطان پوست پيشگيري كنيد

گوجه فرنگي در اين زمينه بسيار موثر است چون حاوي سه انتي اكسيدان مهم ضد سرطان است: بتا كاروتن / ويتامين cوليكوپن.
گوجه فرنگي را به هر شكلي ميتوانيد استفاده كنيد: خام / پخته يا حتي به شكل سس.اگر مي خواهيد جذب ليكوپن را در بدنتان بالا ببريد گوجه فرنگي را ميتوانيد در مقدار كمي روغن زيتون بپزيد.

ParHam
2009/03/03, 01:25
پايان عصر ملوان زبل

يكي از باورهاي موجود ان است كه مصرف بيشتر كلسيم چه در كودكي و چه در بزرگسالي ميتواند از طريق افزايش تراكم معدني استخوان باعث كاهش شكستگي ها گردد.اخيرا"محققان انگليسي براي ارزيابي اثر بخشي مكمل هاي كلسيم در افزايش تراكم معدني استخوان در كودكان سالم و بررسي پايداري اثر مكمل ها بعد از قطعشان يك متا اناليز انجام داده اند.
در اين مطالعه دو مرورگر به صورت مستقل داده هاي مربوط به تمامي كارازمايي هاي باليني تصادفي شده با شاهد دارونما در مورد دادن مكمل كلسيم به كودكان سالم حداقل به مدت سه ماه و پيامدهاي استخواني ان پس از حداقل شش ماه پيگيري را بررسي كردندكه مجموعا"19 مطالعه روي 2859 كودك را شامل ميشد.پس از تحليل مجدد داده ها مشخص شد كه تجويز مكمل كلسيم هيچ اثري بر تراكم معدني استخوان در نواحي گردن فمور يا مهره هاي كمري ندارد.البته تاثيري جزئي برمحتواي معدني استخواني كل بدن و تراكم معدني استخوانها ي اندام فوقاني يافت شد كه اين اثر پس از قطع درمان با كلسيم تنها در اندام فوقاني باقي ماند هيچ گونه شواهدي مبني ير اين يافت نشد كه جنسيت/دريافت پايه كلسيم/مرحله بلوغ/نژاد يا ميزان فعاليت جسماني تاثيري بر متغيرهاي مورد بررسي داشته باشد.اثر مختصر درمان با كلسيم بر تراكم معدني استخوان اندامهاي فوقاني كه در اين مطالعه يافت شده بعيد است بتواند خطر شكستگي را در كودكي يا بزرگسالي كاهش دهد يا از نظر سلامت عمومي تاثير حائز اهميتي داشته باشد.

ParHam
2009/03/03, 01:26
رژیم غذایی کم چرب بهترین راه کاهش وزن نمی باشد:
رژیم غذایی کم چرب میزان کلسترول را تنها 12% کاهش میدهد در حالیکه رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین میزان کلسترول را 20% کاهش میدهد.طبق تحقیقاتی که دانشگاهیان آکسفورد روی 322 فرد چاق انجام دادند مشخص شدگروهی که برننامه غذایی کم چرب داشتند طی 2سال تنها دو کیلو ونهصد گرم وزن کم کردند در حالیکه در رژیم غذایی با حداقل کربوهیدرات ممکن چهار کیلو و هفتصد گرم کاهش وزن داشتند.

ParHam
2009/03/03, 01:29
و من این تاپیکو ترکوندم :04:
استفاده کنید به نعفتونه بخد :17: چون یکدهم پول دوادرمونو اگه درست بخورین از عمرتون بیشتر لذت میبرین :16: :18:
با جدید تراش برمیگیدم :19:
البته وقت واسه تایپ ندارم وگرنه کلی گفتنی هست <":
برمیگردم ;-)

food_technology
2009/03/03, 20:24
آب هندوانه براي مقابله با چاقي مفيد است

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، به گفته اين محققان، در آب هندوانه، ميوه‌هاي مغزدار و برخي از غذاها نوعي اسيد آمينه وجود دارد كه براي كاهش وزن سودمند و قابل استفاده است. اين اسيد آمينه آرجينين نام دارد. محققان آرجينين را روي موشهاي آزمايشگاهي با رژيم‌هاي غذايي مختلف كم چرب و پرچرب مورد آزمايش قرار دادند. اين مطالعه مدت 12 هفته طول كشيد.

محققان پس از پايان اين دوره دريافتند كه وجود اين اسيد آمينه در هر دو نوع رژيم غذايي باعث مي‌شود كه موشها 60 درصد از چربي و در نتيجه وزن اضافي خود را از دست بدهند. اين پژوهش در مجله «تغذيه» منتشر شده است.

محققان دانشگاه a&m تگزاس در كالج استيشن در بيانيه‌اي اظهار داشتند: اين يافته را مي‌توان مستقيما بعنوان ابزاري براي مبارزه با چاقي در انسان به كار گرفت. در اين زمان آرجينين در رژيم غذايي روزانه ما وجود ندارد، اما مي‌توانيم در آينده اين امكان را فراهم كنيم.

آنها تاكيد كردند: با توجه به شيوع گسترده چاقي در سراسر جهان، اين يافته از اهميت بسزايي برخوردار است.

محققان مي‌گويند: بعلاوه تحقيقات نشان داده است آرجينين مزاياي متابوليسمي ديگري نيز دارد و مي‌تواند براي ماهيچه‌ها مفيد باشد.

ParHam
2009/03/04, 09:24
ر‍‍‍‍‍ژيم غذايي حاوي مقادير زياد غلات به ويژه نان خطر ابتلا به نوع مهمي از سرطان كليه موسوم به Rcc را افزايش ميدهد:02:

ParHam
2009/03/05, 08:28
به دليل وجود آهن و كلسيم در انواع دانه‌هاي آفتابگردان، كنجد، كتان، شويد، هندوانه و كدو مصرف اين گروه از دانه ها براي افرادي كه از منابع حيواني استفاده نمي‌كنند بسيار مفيد است:02:

ParHam
2009/03/05, 08:30
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران- واحد علوم پزشكي تهران مريم چمري، كارشناس ارشد علوم تغذيه از دانشكده بهداشت و انستيتو تحقيقات بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي تهران در تحقيقات خود در خصوص ارزش غذايي دانه ها و مغزها آورده است: دانه هاي گياهي منابع خوب پروتئين، اسيدهاي چرب غير اشباع و انواع مواد معدني و ويتامين‌ها بوده و از لحاظ ارزش تغذيه‌اي مانند مغزها هستند.

انواع مختلفي از دانه‌هاي خوراكي مي‌توانند به صورت خام يا پخته به غذا اضافه شوند، به علاوه مغز دانه‌ها از نظر ميزان ويتامين e نيز غني هستند كه میزان آن در بادام، فندق و تخمه آفتابگردان بيشتر است.

مغز تخمه آفتابگردان از منابع خوب ويتامين e است كه از آنتي اكسيدان‌هاي مفيد براي سلامت محسوب مي‌شود و مصرف آن در تقويت سيستم ايمني موثر است.

تخمه كدو نيز از منابع غني املاحي مانند روي، آهن و سلنيوم بوده و حاوي پروتئين، فيبر، مس، منيزيم، منگنز، كلسيم، پتاسيم، روي، اسيدهاي آمينه آرژي نين و گلوتاميك است. اسيد لينولنيك نيز از تركيبات موجود در تخمه كدو است كه از اسيدهاي چرب مفيد براي سلامت عروق محسوب مي‌شود.

ParHam
2009/03/05, 08:30
برخي از مطالعات نشان می دهد كه مصرف تخمه كدو ممكن است در كاهش خطر پيشرفت سرطان پروستات موثر باشد. اين دانه براي درمان عفونت دستگاه ادراري و در برخي از مناطق اروپا براي درمان اختلالات يادگيري مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در چين نيز اين دانه در درمان افسردگي به کار می رفته است.

مصرف 15 گرم تخمه كدو، حدود 10 درصد آهن مورد نياز روزانه یک زن بالغ را تأمين مي‌كند و مصرف 50 گرم آن برای تأمین نيمي از نياز روزانه يك مرد کافی است.

ParHam
2009/03/06, 21:44
غذاهاي زيادي مي توانند سبب سردرد شوند. اما اين بدان معنا نيست که فقط غذاهاي خاصي باعث سردرد مي شوند ، بلکه عادات غذايي هم در اين ميان نقش تعيين کننده اي دارد. روزه داري ، تشنگي يا عدم مصرف يک وعده غذايي نيز سبب سردرد مي شوند. با دنبال کردن روند سردرد ممکن است بتوانيد تشخيص دهيد که چه غذاهايي سبب سردرد شما مي شوند.
مواد غذايي حاوي تيرامين ، الکل ، غذاهاي سرد و تعدادي مواد غذايي ديگر باعث سردرد مي شوند. روزه داري ، تشنگي يا عدم مصرف يک وعده غذايي نيز سبب سردرد مي شوند.
تعدادي از غذاها ، نوشيدني ها و افزودني هايي که به طور معمول با سردرد در ارتباط مي باشند ،عبارتند از :
پنير کهنه و ساير غذاهاي حاوي تيرآمين
تيرآمين ماده اي است که به طور طبيعي در تعدادي از غذاها وجود دارد. اين ماده در اثر شکستن زنجيره ي پروتئيني غذاهاي مانده به وجود مي آيد. معمولاً هر قدر ماده ي غذايي پروتئيني مانده تر باشد، حاوي تيرآمين بيشتري نيز مي باشد. ميزان تيرآمين در پنير، با توجه به نوع فرآيند، نوع تخمير، قدمت، نوع فساد و حتي نوع آلودگي باکتريايي متفاوت است. پرهيز از مصرف مواد غذايي حاوي تيرآمين مانند پنير مانده ، نوشيدني هاي الکلي ، برخي گوشت هاي فرآيند شده و غذاهاي ايجاد کننده ي فشار خون ، به خصوص براي افرادي که از داروهاي بازدارنده ي مونوآمين اکسيداز براي درمان سردرد خود استفاده مي کنند، ضروري به نظر مي رسد.
پنيرهاي ذکر شده در زير داراي بيشترين ميزان تيرآمين مي باشند :
- پنير آبي (نوعي پنير که قارچي آبي رنگ روي آن مي نشيند) ، چدار، استيلتون (نوعي پنير انگليسي)، فتا ، موزارلا، پارمزان، سوئيسي و پنير پرورده .
الکل
هنگام مصرف الکل، خون بيشتري به سمت مغز مي رسد. بسياري از دانشمندان عامل ايجاد کننده ي سردرد را ناخالصي موجود در الکل يا محصول فرعي ناشي از سوخت و ساز الکل در بدن مي دانند.
غذاهاي سرد
غذاهاي سرد نيز در برخي افراد سبب سردرد مي شود. زماني که درجه ي حرارت بدن، به دليل ورزش يا حرارت بالاي محيط افزايش يافته باشد و ماده ي غذايي سردي مصرف شود، دردي که در ناحيه ي پيشاني حس مي شود حداقل 60-25 ثانيه و حداکثر براي دو دقيقه به طول مي انجامد. بيش از 90 درصد افرادي که از ميگرن رنج مي برند، حساسيت به بستني و مواد غذايي سرد را اظهار کرده اند.
ساير مواد غذايي ايجاد کننده سردرد
بادام زميني ، کره ي بادام زميني ، ساير مغرها نظير پسته و گردو و بادام ، پيتزا ، چيپس سيب زميني ، جگر مرغ يا ساير قسمت هاي گوشت ، ماهي دودي ، نان ، کراکر و دسرهاي حاوي پنير، موز رسيده ، ميوه هاي اسيدي مانند مرکبات ، آلو قرمز، تمشک ، کيوي ، آناناس ، انواع ميوه هاي خشک مانند انجير خشک ، کشمش ، خرما ، سوپ تهيه شده با عصاره ي گوشت يا سوپ رقيق (به جز آب گوشت تهيه شده در منزل) ، فرآورده هاي شيري پرورده نظير خامه ي ترش ، سرشير ، ماست ، کافئين موجود در شکلات ، کاکائو و نوشيدني هايي مانند قهوه ، چاي و نوشابه هاي غيرالکلي گازدار و همچنين کافئين موجود در برخي داروها ، آسپارتام و ساير شيرين کننده هاي مصنوعي .
به نقل از سایت پارس دایت

ParHam
2009/03/13, 12:41
يكي از كليدهاي طلايي تغذيه مناسب همين عبارت است . با خودتان راحت باشيد و به يك شرط هر چه ميلتان مي كشد بخوريد. آن شرط اين است كه

« تا هنگاميكه گرسنه نشده ايد به سراغ غذا نرويد و قبل از آنكه سير شويد دست از غذا بكشيد.»

مطمئن باشيد بدنتان هيچگاه به شما دروغ نمي گويد. همانگونه كه روياهاي شما بيانگر شرايط و نيازهاي روحي و عقدهايي ضمير ناخودگاه شما است در حالتي كه دچار جنون خوردن- يك نمونه اش آن چيزي است كه در ميهماني ها رخ مي دهد- نشده ايد و عقلتان كاملاً سر جايش است با آرامش كامل بر روي اين موضوع كه چه مي خواهيد بخوريد فكر كنيد و آنگاه غذايي را انتخاب كنيد و از آن بمقداري كه سير شويد و باز هم تاكيد مي كند بمقداري كه سير شويد بخوريد و همواره سلامت باشيد

ParHam
2009/03/19, 19:23
Answer the phone by LEFT ear:02:
برای صحبت با موبايل از گوش چپ استفاده کنيد.
Do not drink coffee TWICE a day
روزانه بيش از دو فنجان قهوه ننوشيد.
Do not take pills with COOL water
قرص و داروها را با آب خيلی سرد تناول نکنيد.
Do not have HUGE meals after 5pm
از خوردن غذای چرب بعد از ساعت5:00 خوداری کنيد
Reduce the amount of TEA you consume
مصرف چای روزانه را کم کنيد
منبع:عصرایران

ParHam
2009/03/19, 19:56
Reduce the amount of OILY food you consume
از مقدار غذای چرب و اشباع شده با روغن در وعده های غذايی کم کنيد
Drink more WATER in the morning, less at night
در صبح آب بيشتر و در شب آب كمتر بنوشيد.
Keep your distance from hand phone CHARGERS
از گوشی موبايل در زمان شارژ شدن دوری کنيد.
Do not use headphones/earphone for LONG period of time
از سمعکهای تلفن ثابت و موبايل برای مدت طولانی استفاده نکنيد
Best sleeping time is from 10pm at night to 6am in the morning
بهترين زمان خواب از ساعت 10:00 شب تا ساعت 6:00 صبح است
Do not lie down immediately after taking medicine before sleeping
بعد از خوردن دارو فورا" به خواب نرويد.

ParHam
2009/03/20, 14:07
When battery is down to the LAST grid/bar, do not answer the phone as the radiation is 1000 times
زمانيکه باتری موبايل ضعيف است با جايی تماس نگيريد و تماس کسی را جواب ندهيد چون در اين حالت امواجی که گوشی منتشر می کند 1000 برابر است
Forward this to those whom you CARE about
لطفا" به هركسي كه نگران سلامتي او هستيد بفرستيد.

ParHam
2009/03/28, 18:23
http://www.akkasi.ir/albums/userpics/10001/gerdoo.jpg

گردو داراي پروتئين،قند ،آب و ويتامين، املاح معدني و همچنين مواد چربي است. مقدار فسفر موجود در گردو با ماهي و برنج و حتي تخم مرغ نيز برابري ميكند. برگ و پوست گردو مقوي و تصفيه كننده خون است . برگها و پوست آن بخصوص بخاطر مادهءتلخ و تانن آن در مداواي بيماريهاي جلدي و خنازير مفيد واقع مي شوند .

ParHam
2009/04/24, 14:47
كلم بروكلی، ضد سرطان
كلم بروكلی یكی از منابع سرشار آهن در میان سبزی‌های جهان است و علاوه بر این كه خاصیت ضد سرطانی دارد، منبع غنی ویتامین‌‌های c و e و مواد معدنی است. خاصیت ضد سرطانی این سبزی به دلیل وجود موادی چون ایندول، گلوكز رینولات، بتا كاروتن و ویتامین c است. مصرف مقادیر فراوان كلم بروكلی در رژیم غذایی افراد سبب كاهش خطر ابتلا به سرطان‌های مری، ریه، حنجره، مثانه، پروستات، سینه و روده‌ی بزرگ می‌شود. كلم بروكلی منبع غنی ویتامین c است؛ لذا از سرماخوردگی و بروز سرطان‌های دستگاه گوارش پیشگیری می‌‌كند.
مواد موجود در این سبزی بدون ایجاد اختلال در سازوكار سلول‌های طبیعی، سلول‌های سرطانی را در دونوع سرطان تخمدان و لوزالمعده از بین می‌برد. مصرف توام كلم بروكلی و گوجه‌فرنگی مانع از ابتلا به سرطان پروستات می‌شود. توصیه می‌شودمردان روزانه یك چهارم فنجان كلم بروكلی و دو پنجم فنجان گوجه‌فرنگی تازه مصرف كنند.

ParHam
2009/04/24, 14:48
جعفری، ضد سوء هاضمه:
جعفری غنی از ویتامین a است و البته كلسیم، منیزیوم و آهن هم در آن یافت می‌شود و غنی از ویتامین c، اسید آمینه، پتاسیم و اسید فولیك است. جعفری برای بهبود زخم و آبسه موثر استو پاك كننده‌ی كلیه، كبد و دستگاه ادراری است و موجب تحریك معده برای هضم بهتر می‌شود. اگر جعفری به میزان فراوان مصرف شود، موجب كاهش ضربان قلب و فشار خون می‌شود. جعفری در دهای معده و دردهای تورم مفاصل را تسكین می‌دهد.

ParHam
2009/04/24, 14:55
بـادرنج، موثر در درمان آلزایمـر
گیاه بادرنج در درمان بیماری آلزایمر موثر است؛ این گیاه در بهبود عملكرد شناختی و حافظه‌ی بیماران آلزایمری تاثیر گذار است، این گیاه خواص آنتی‌اكسیدانی دارد كه تاثیر رادیكا‌ل‌های آزاد را می‌گیرد و تا حد زیادی به بهبود وضعیت مبتلایان به آلزایمر كمك می‌كند

ParHam
2009/04/24, 15:01
پیــاز، كاهش دهنده‌ی چربی خون و محافظ پوست.
پیاز خام، دارای ویتامین c فراوان، ویتامین‌های a و b و املاح معدنی مانند گوگرد، آهن، فسفر، پتاسیم ، سدیم، ید، كلسیم، و ... است. فسفر قدرت فكر را بالا می‌برد و گوگرد موجود در پیاز برای ضدعفونی‌كردن خون، ریه‌‌ها و برطرف‌كردن آسم، ورم گلو، برونشیت و گریپ موثر است.
ید موجود در پیاز برای درمان گواتر تاثیر دارد. آنتی‌بیوتیك پیاز موجب ضدعفونی خون و مجاری تنفسی می‌شود. پیاز فشار خون را كاهش می‌دهد و با كاهش چربی خون در درمان تصلب شرائین موثر است. پیاز پایین آورنده‌ی قند خون و اشتهاآور است و رفع مسمومیت می‌كند و در درمان عفونت مثانه اثر گذار است. پیاز قدرت ترمیم سوختگی را دارد و در جلوگیری از ریزش مو و رفع بعضی از قارچ‌ها و درمان آبسهو تاول نیز موثر است. خوردن پیاز به علت داشتن خواص فراوان به زنان باردار توصیه می‌شود. مصرف پیاز خام برای افرادی كه ناراحتی معده دارند توصیه نمی‌شودو آنها می‌توانند از پیاز پخته استفاده كنند. پیاز تا حدی می‌تواند مشكل افرادی كه دچار بی‌خوابی هستند را رفع كند. پیاز خطر ابتلا به سرطان معده را كاهش می‌دهد.

ParHam
2009/04/24, 15:03
تـرخون، اشتهاآور و ضد میكروب
تـرخون قدرت دفاعی بدن را در برابر برخی از ویروس‌ها و باكتری‌ها افزایش می‌دهد. ترخون اشتهاآور و مدر است و به رفع سكسكه ودر مفاصل كمك می‌كند. این سبزی تقویت‌كننده‌ی معده و رفع كننده‌ی سوء هاضمه است و از خونریزی لثه جلوگیری می‌كند و زخم‌های دهان را التیام می‌بخشد.

ParHam
2009/05/05, 01:48
به گفته متخصصان تغذيه نوشيدن ۵/۱ ليتر مايعات در طول روز ضروري است و مانع از ناراحتي‌هايي مي‌شود که در اثر کاهش آب در بدن به وجود مي‌آيد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از خبرگزاری فرانسه ، تحقيقات اخير نشان داده است وقتي بدن ۲ درصد از آب مورد نياز خود را از دست مي‌دهد، کارکرد مغز ۱۱ درصد کاهش مي‌يابد .

اين موضوع در افراد سالمند و کودکان حساس‌تر است و آنها به مقدار کاهش فوق‌العاده کم‌آب حساس‌ترند.


براي پيشگيري از بروز هر گونه مشکلي در هر وعده غذايي بايد يک تا دو ليوان آب نوشيده شود و در طول روز و در هنگام تشنگي نيز مايعات مصرف شود.

تنها لزوما نياز به نوشيدن آب نيست بلکه مصرف قهوه، آب ميوه و ميوه نيز مي‌تواند جايگزين مناسبي باشد. ۵/۱ ليتر آب معادل ۶ ليوان آب است.

food_technology
2009/05/30, 09:53
روزی یکبار بستنی بخورید
یک متخصص تغذیه گفت: بهتر است بستنی به عنوان دسر غذا به کودکان داده شود و برای جلوگیری از بروز چاقی بیش از یک عدد آن در روز مصرف نشود

دکتر سیدعلی کشاورز با اعلام این مطلب افزود: با این که در تهیه بستنی از شیر استفاده می‌شود، بستنی می‌تواند منبع مفیدی برای مواد مغذی همچون کلسیم، پروتئین و ویتامین 2 b و a باشد، ولی با این حال باید مصرف آن در کودکان و بزرگسالان با احتیاط باشد.

به گفته وی، از آنجا که به بستنی، شکر نیز افزوده می‌شود، مصرف بیش از اندازه آن برای افراد کم‌تحرک یا آن دسته که دچار اضافه وزن هستند، می‌تواند خطر چاقی را دربرداشته باشد.

دکتر کشاورز در ادامه افزود: گاهی شاهد آن هستیم که در فصل گرم تابستان، کودکان با خوردن 2 تا 3 عدد بستنی در روز، از خوردن غذا در وعده‌های غذایی اجتناب می‌کنند که توصیه می‌شود والدین با تعدیل این رفتار غلط غذایی، کودکان خود را از مصرف بیش از یک عدد بستنی در روز منع کنند.

وی همچنین مصرف بستنی‌های یخی و یخمک‌ها را که شامل شکر، رنگ و آب هستند، فاقد ماده غذایی مفید دانست.

ParHam
2009/06/16, 16:06
هلو ملين است و باعث تسكين تشنگي مي شود . روغن مغز هسته هلو براي درد گوش و گرفتگي مجراي گوش مفيد است . ضمنا داراي منيزيوم و بروميوم نيز مي باشد . براي برطرف كردن زخم هايي كه در بدن اطفال و پشت گوش آنها مي زند هسته هلو را در آتش بياندازيد تا بسوزد سپس مغز هسته را در آورده و له كنيد و بر محل زخم بماليد

food_technology
2009/06/20, 18:45
مبارزه با کلسترول , با يک رژيم جديد غذايي

يک رژيم ترکيبي جديد غذايي مي تواند به اندازه داروها در مبارزه با کلسترول مازاد خون موثر باشد. متخصصان تغذيه در امريکا موفق به کشف راه جديدي براي کاهش ميزان کلسترول خون تا حدود 30درصد بدون استفاده از داروها شده اند. آنها ترکيبي جديد از مواد غذايي را


يافته اند که تاثيري تقريبا مشابه با روش هاي درماني رايج دارد. کلسترول مازاد خود موجب لخته شدن خون و تصلب شريان هاي قلب مي شود.

تا پيش از اين دانشمندان مي دانستند که برخي از مواد غذايي مثل بافت هاي چسبناک جو و يا برخي از گياهان برگدار قادر به کاهش کلسترول خون تا حدود 7درصد مي باشند، اما تاثير جمعي اين مواد را مورد آزمايش قرار دادند. براي اين کار 13بيمار به مدت يک ماه تحت اين رژيم ترکيبي قرار گرفته اند که نتايج اوليه اين آزمايشات کاملا رضايت بخش بوده است.

هر چه اين ترکيب غذايي بيشتر رعايت شود، درصد کاهش ميزان کلسترول به 30نزديک تر خواهد شد. با اين وجود پژوهشگران معتقدند که توليد نهايي اين ترکيب گياهي همچنان نيازمند مطالعات بيشتري مي باشد.

Z a H r A
2009/09/22, 07:39
10غذا براي تقويت هوش

http://www.img98.com/images/kk6r8507w5yv6owi9g75.jpg

بهتر است از غذاهايي كه ارزش غذايي ندارند بپرهيزيد،غذاهايي كه فقط باعث چاقي شما ميشوند،نه تنها حافظه شما را تقويت نمي كنند بلكه كلسترول خونتان را نيز بالا مي برند .

اين ده ماده غذايي به ترتيب زير مي باشد :


1- اسفناج :
اسفناج به دليل بافت هاي گياهي كه دارد از بسياري از بيماري ها در خانم هاي پيشگيري مي كند.تحقيقات نشان مي دهد خانم هايي كه از اسفناج و سبزي هاي سبز ديگري استفاده مي كنند،پير شدن سلول هايشان را به تاخير مي اندازند.اسفناج به دليل آنزيم هايي كه در برگ هاي آن وجود دارد،سيناپس بين سلول هاي را تسهيل مي بخشد.و هوش را تقويت مي كند.اسفناج داراي ماده ي دارويي به نام فوليك اسيد است كه در جهت تقويت حافظه موثر مي باشد.و هم چنين براي افرادي كه داراي عارضه ي قلبي هستند نيز بسيار مفيد مي باشد.اسفناج حاوي مواد آنتي اكسيدان نيز مي باشد،


2- قهوه :
قهوه داراي موادي مانند :آنتي اكسيدانها،آمينو اسيد،ويتامين و مينرال است.بخصوص اگر دانه هاي قهوه را دم كنيد و بخوريد در جهت تقويت حافظه بسيار مفيد مي باشد.قهوه به دليل كافئيني كه دارد در جهت تقويت حافظه مفيد است.قهوه ي هم چنين بر ضد آلزايمر ميباشد و با مصرف مداوم قهوه دچار آلزايمر نخواهيد شد .


3- غلات:
غلاتي مانند سويا ،لوبيا،نخود فرنگي،عدس سبزيجات داراي روغن بسيار مفيدي هستند كه در جهت تقويت حافظه لازم مي باشد .


4- ميوه و سبزيجات :
ميوه و سبزيجات داراي آنتي اكسيدان هاي بسيار مفيدي هستند.ميوه و سبزيجات بسيار براي تقويت حافظه مفيدند.


5- تخم مرغ :
تخم مرغ ماده ي بسيار مفيدي در جهت تقويت حافظه مي باشد بخصوص اين كه مادران باردار به هنگام بارداري و در هنگامي كه جنيني را در رحم دارند،تخم مرغ مصرف كنند در هوش فرزندشان بسيار موثر است .


6- ماست :
آيا مي دانيد يك پياله ماست داراي امگا 3 و دي اچ اي مي باشد.امگا 3 و دي اچ اي مواد بسيار مفيدي در جهت تقويت حافظه مي باشند .اگر فرزندتان در زمان رشدش هر روز ماست مصرف كند،تاثير بسياري را بر روي رشد او مي گذارد .


7- انبه :
اين ميوه ماده ي ديگري است كه در تقويت حافظه بسيار مفيد مي باشد.با اين كه ميوه چرب است و داراي بافتهاي چربي مي باشد اما باعث مي شود كه گردش خون تسريع يابد.هنگامي كه گردش خون سريعتر شود باعث مي شود خون بيشتري به مغز برسد و همچنين اين ميوه در حافظه نيز موثر است .


8- سيب زميني :
محققان استراليايي به تازگي دريافته اند كه موادي مانند كربوهيدرات هاي،كه به وفور در سيب زمني يافت مي شوند باعث تقويت حافظه مي شوند .


9- ماهي :
ماهي نيز يكي ديگر از مواد غذايي است كه باعث تقويت و رشد سرييع تر سلول هاي مغز مي شود . در نتيجه باعث تقويت حافظه مي شود .ماهي براي عارضه ي قلبي نيز مفيد است .


10- شكلات :

شكلات نيز يكي ديگر از موادي است كه باعث تقويت حافظه مي شود،البته بهتر است شكلات هايي را مصرف كنيد كه يا تلخ هستند و يا شكلات هايي را كه حاوي شير باشند.

منبع : هم پرواز

مترجم : ندا فراهاني

YAGHOT SEFID
2009/11/09, 12:23
متخصص تغذيه اعلام كرد:
اسفناج ؛ پايين آورنده تب ....


جام جم آنلاين: اسفناج داراي خواص ويتاميني فراوان و منابع پروتئيني A ،B 3 ،C ، آهن و پتاسيم است كه در درمان بيماري‌ها موثر بوده و پايين آورنده تب است.


http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1388/08/12/100921701336.jpg


دكتر غلامرضا اشهدي متخصص تغذيه در گفتگو با ايسنا افزود: اسفناج سبزي مفيدي براي تقويت اعصاب است و همچنين براي رفع بيماري‌هاي آسم و گرفتگي صدا بسيار مفيد است.

وي گفت: اسفناج به دليل داشتن ماده‌اي به نام اسپيناسين، هضم غذا را تسريع مي‌كند. اين ماده باعث تحريك معده و ازدياد ترشحات آن مي‌شود. اسفناج سبزي خنك‌كننده بوده و براي پايين آوردن تب مفيد است. همچنين اين ماده غذايي داراي خاصيت مليني و برطرف كننده يبوست است.

دكتر اشهدي افزود: تحقيقات نشان مي‌دهد؛ اسفناج در پيشگيري از سرطان روده بزرگ ، معده، پروستات، حنجره و رحم موثر است. همچنين اسفناج ، كلسترول خون را پايين مي‌آورد و بهترين دارو براي كساني است كه مبتلا به كم‌خوني هستند.

YAGHOT SEFID
2009/11/09, 12:24
متخصصان تغذيه:
نوشابه گازدار براي كليه خطرناكند ... http://www.mypersianforum.com/images/smilies/icon_pf%20%2817%29.gif


جام جم آنلاين: متخصصان تغذيه هشدار دادند: مصرف زياد نوشيدني‌هاي گازدار و شيرين، عملكرد كليه را دچار اختلال مي‌كند.


http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/06/15/100948311515.jpg


به گزارش ايسنا، ‌نتايج يك تحقيق جديد كه در نشست سالانه انجمن نفرولوژي آمريكا ارائه شده است، نشان مي‌دهد: افرادي كه رژيم غذايي آنها حاوي مقادير زيادي سديم يا نوشابه‌هاي شيرين مصنوعي است بيشتر دچار مشكل و كاهش عملكرد كليه‌ها مي‌شوند.

محققان در آمريكا روي بيش از 3000 زن شركت‌كننده در مطالعه بهداشت پرستاري آزمايش كردند تا تاثير سديم و نوشابه‌هاي شيرين را روي كارايي كليه‌ها بررسي كنند.

دكتر جولي لين، متخصص بيمارستان زنان بريگهام در اين باره اظهار كرد: در حال حاضر اطلاعات محدودي در زمينه نقش رژيم غذايي در بروز بيماري‌هاي كليه وجود دارد و مطالعات بيشتر بايد روي اين موضوع انجام گيرد.

وي تصريح كرد: در پژوهش جديدي معلوم شد كه مصرف نوشابه‌هاي شيرين و گازدار بدون الكل به ميزان زيادي توان و كارايي كليه‌ را كاهش مي‌دهد.هرچه مقدار مصرف اين نوشابه‌ها بيشتر باشد ميزان كاهش كارايي كليه‌ها افزايش مي‌يابد.

YAGHOT SEFID
2009/11/09, 12:40
كدو تنبل مانع رشد عفونت‌هاي قارچي مي‌شود ....


http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1388/08/10/100921529935.jpg


گروه سلامت: محققان كره‌اي دريافتند پروتئين موجود در پوست كدو تنبل مي‌تواند از عفونت‌هاي قارچي جلوگيري كند و مانع از رشد قارچ‌ها شود.

به گزارش ايسنا، محققان كره‌اي با آزمايش روي كدو تنبل دريافتند كه پروتئين موجود در آن مانع رشد قارچي موسوم به كنديدا آبيكن مي‌شود.


محققان معتقد هستند؛ پروتئين موجود در كدوتنبل مي‌تواند درمان خوبي براي انواع قارچ‌ها و عفونت‌ها در افراد باشد و همچنين براي مقابله با قارچ‌هاي گياهي در محصولات نيز استفاده شود.


كدوتنبل به عنوان داروي سنتي در بيشتر مناطق جهان به كار مي‌رود و محققان معتقدند كه داراي قدرت آنتي‌بادي قوي است.

YAGHOT SEFID
2009/11/09, 12:42
معجزه عسل و دارچینhttp://www.mobin-group.com/image/reg/images/415237030.jpg

١ . درمان بیماری قلبی
مخلوطی از عسل و پودر دارچین را تهیه کنید و به جای مربا روی نان قرار دهید و به طور منظم در وعده صبحانه صرف کنید.این روش در کاهش کلسترول،جلوگیری از بروز حمله قلبی، تنفس راحت و تقویت ضربان قلب موثر است.بیماران مبتلا به حمله قلبی نیز با مصرف روزانه این مخلوط از حمله قلبی بعدی درامان خواهند بود.بررسی روی سالمندان در آمریکا و کانادا نشان داده است،با بالا رفتن سن شاهرگ های حیاتی و سیاهرگ ها خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد.عسل و دارچین به شاهرگ ها و سیاهرگ ها قدرتی تازه میبخشد.


٢ . از بین بردن اثر خارش نیش های حشرات
مخلوطی از یک سهم عسل، ٢ سهم آب ولرم و یک قاشق چای خوری پودر دارچین را روی قسمتی از بدن که احساس خارش می کنید،قرار دهید خارش و درد در عرض یک یا ٢ دقیقه فروکش خواهد کرد.


٣ . درمان التهاب مفصل(آرتریت)
روزانه،یک وعده صبح و یک وعده شب،مخلوطی از یک فنجان آب گرم، ٢ قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر دارچین مصرف شود.این مخلوط معجزه گر در صورت مصرف به طور منظم آرتریت های مزمن را نیز درمان می کند.بررسی های اخیر روی ٢٠٠ بیماری که قبل از صرف صبحانه از این مخلوط استفاده کردند نشان داد، ٧٣ نفر از آنان در عرض یک هفته کاملا از درد رهایی پیدا کردند و پس از یک ماه بیشتر افرادی که قادر به راه رفتن یا حرکت نبودند،بدون احساس هیچ دردی توانایی راه رفتن و تحرک خود را به دست آوردند.


٤ . جلوگیری از ریزش مو
قبل از دوش گرفتن مخلوطی از مقداری روغن زیتون داغ،یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق پودر دارچین را به مدت ٥ تا ١٥ دقیقه روی سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.


٥ . از بین بردن عفونت مثانه٢ قاشق غذاخوری عسل به همراه یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با مقداری آب ولرم حل کنید و آن را بنوشید.این روش باعث می شود که میکروب های مثانه از بین برود. ٦ . درمان درد دندان
مخلوطی از یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٥ قاشق چای خوری عسل تهیه کنید و روی دندان خراب بمالید.این عمل را ٣ بار در روز تکرار کنید تا درد تسکین یابد.


٧ . کاهش کلسترول٢ قاشق غذاخوری عسل را با ٣ قاشق چای خوری پودر دارچین در یک لیوان چای حل کنید و بنوشید.این کار میزان کلسترول خون را طی ٢ ساعت به ١٠ درصد کاهش می دهد. ٨ . درمان سرماخوردگي
به مدت ٣ روز از مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل با یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین استفاده کنید.این روش برای درمان سرفه مزمن و سرماخوردگی و سینوزیت به کار می رود.


٩ . درمان ناباروری
برای برطرف کردن این مشکل،به مردان توصیه می شود ٢ قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند.در کشورهای چین،ژاپن و خاوردور که با مشکل ناباروری مواجه اند،در طول روز مخلوطی از مقداری پودر دارچین و یک دوم قاشق چای خوری عسل را به طور مرتب روی لثه و داخل دهان خود قرار می دهند تا مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود.زوجی که مدت ١٤ سال بچه دار نمی شدند با شروع مصرف عسل و دارچین پس از مدت کوتاهی صاحب دوقلو شدند.

١٠ . درد معده
مصرف عسل و پودر دارچین علاوه بر درمان درد و نفخ معده،زخم معده را نیز درمان می کند.


١١ . تقویت سیستم ایمنی
استفاده روزانه از عسل و پودر دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بدن را از حمله باکتری و ویروس محافظت می کند.دانشمندان دریافتند که عسل دارای مقدار زیادی ویتامین و آهن است..مصرف مداوم عسل گلبول های سفید خون را تقویت می کند تا بتواند با باکتری ها و بیماری های ویروسی مقابله کند.


١٢ . برطرف کردن سوء هاضمه
قبل از هر وعده غذا،پودر دارچین را روی ٢ قاشق غذاخوری عسل بریزید و میل کنید تا از ترشح اضافی اسید معده رهایی پیدا کنید زیرا این مخلوط غذاهای سنگین را به راحتی هضم میکند.


١٣ . جلوگیری از آنفلوآنزا
دانشمندی در اسپانیا ثابت کرده که مخلوط عسل و دارچین دارای مواد مفید طبیعی است که از میکروب های آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری به عمل می آورد .


١٤ . افزایش طول عمر
مصرف دائم و مرتب عسل و پودر دارچین مانع پیری زودرس می شود.مخلوطی از ٤ قاشق چای خوری عسل،یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٣ فنجان آب گرم را با هم بجوشانید.سپس مخلوط به دست آمده را ٣ الی ٤ بار در روز به مقدار یک چهارم فنجان میل کنید.این مخلوط علاوه بر طراوت بخشیدن و نرم نگه داشتن پوست از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.


١٥ .برطرف کردن جوش صورت
قبل از خواب مخلوط ٣ قاشق غذاخوری عسل و ١ قاشق چای خوری دارچین را روی جوش ها قرار دهید و روز بعد با آب ولرم بشویید.تکرار روزانه این کار به مدت ٢ هفته،جوش ها را از بین می برد.


١٦ . درمان عفونت های پوستی
قرار دادن مخلوطی به مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین روی قسمت های مختلف پوست، عفونت های پوستی و اگزما را نیز درمان می کند.


١٧ . درمان سرطان
تحقیقات جدید انجام گرفته در ژاپن و استرالیا نشان داده،سرطان های پیشرفته معده و استخوان به طور موفقیت آمیزی درمان شده است.بیماران مبتلا به این سرطان ها ٣ بار در روز و به مدت ٣ ماه یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری دارچین را مخلوط و مصرف می کنند.


١٨ . از بین بردن خستگی مفرط
مصرف نصف قاشق غذاخوری عسل و مقداری پودر دارچین در یک لیوان آب اول صبح و بعد از ظهر که بدن با افت نشاط روبه رو است طی یک هفته نیروی حیاتی بدن را افزایش می دهد.


١٩ . از بین بردن بوی بد دهان
شما می توانید پس از بیدار شدن از خواب با محلولی از یک قاشق چای خوری عسل،مقداری پودر دارچین و آب گرم غرغره کنید تا در طول روز مشکل بوی بد دهان را نداشته باشید.


٢٠ . مشکل شنوایی
مصرف روزانه مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین در صبح و شب مشکل شنوایی را برطرف می کند.
شایان ذکر است،عسل مورد مصرف باید خام و پاستوریزه نشده باشد.

YAGHOT SEFID
2009/11/19, 09:22
5 ماده غذايي براي بهبود احساسات خيلي از مراجعه كنندگان به كلينيك هاي تغذيه به دنبال راه حلي براي بهبود افسردگي خود مي باشند. واقعيت آن است كه اگرچه مواد غذايي مي توانند تاثير مستقيم در حالات و رفتارهاي شما داشته باشند، ولي فقط مواد غذايي خاصي نيستند كه احساسات شما را بهبود مي بخشند، بلكه تركيب مواد غذايي با هم و نيز عادات غذايي سالم در بهبود حالات روحي شما موثر خواهد بود.

در ادامه به 5 گروه غذايي كه باعث بهبود احساسات شما مي شوند، اشاره شده است:


ويتامين b12 و فولات به پيشگيري از اختلالات سيستم اعصاب مركزي، اختلالات رواني و جنون كمك مي كنند.

مطالعه اي كه اخيرا بر روي مردان ژاپني انجام گرفته نشان مي دهد كه افزايش مصرف غذاهاي غني از فولات با شيوع كمتر افسردگي ارتباط دارد. اسيد فوليك اغلب در حبوبات و سبزيجات يافت مي شود. ويتامين b12 اغلب در گوشت ها، ماهي و محصولات لبني وجود دارد.

از غذاهاي غني از ويتامين b12 و اسيد فوليك مي توان به موارد زير اشاره كرد:

* سالاد مرغ كه از سينه مرغ بدون پوست و كاهو تهيه شده است.

* ماهي سالمون (آزاد دريايي) كبابي به همراه كلم بروكلي

* خوراك حاوي لوبيا و گوشت( گوشت قرمز كم چرب، گوشت مرغ)

* سالاد اسفناج با ماهي به ويژه سالمون

* استفاده از سفيده تخم مرغ يا اسفناج تفت داده شده و پنير كم چرب به جاي زرده تخم مرغ و يا به عنوان چاشني در تهيه املت


ميوه و سبزيجات حاوي مواد مغذي مهم و آنتي اكسيدان ها هستند، لذا در بهبود سلامت و بالا بردن كيفيت زندگي شما سهم بسزايي دارند.

در يك بررسي، مشاهده شد كه افزايش دو واحد ميوه و سبزي در روز، احتمال سلامت عملكردهاي اعضاء بدن را 11 درصد افزايش مي دهد و افرادي كه مقادير بيشتري از ميوه جات و سبزيجات را مصرف مي نمايند، سلامت جسمي بهتري دارند.

علاوه بر اين ميوه جات و سبزيجات به دليل داشتن فيبرهاي غذايي و قندهاي پيچيده و عدم نوسانات ناگهاني قند خون، در ايجاد حس مطلوب رواني موثرند.


سلنيوم يك ماده معدني است كه به عنوان آنتي اكسيدان در بدن فعاليت مي كند. اما مواد آنتي اكسيداني چه نقشي را در ايجاد احساس بهتر و كاهش احساس نامطلوب بر عهده دارند؟

مطالعات اخير پيشنهاد مي كنند كه در افراد مسن، استرس اكسيداتيو ناشي از راديكال هاي آزاد در مغز باعث افسردگي خفيف تا متوسط مي گردد. آنتي اكسيدان ها موادي هستند كه جلوي عمل راديكال هاي آزاد را مي گيرند.

در يك برسي جديد، ميزان افسردگي را در افراد مسني كه از مكمل سلنيوم ( 200 ميكرو گرم در روز) و دارونما (مكمل بدون سلنيوم) استفاده كرده بودند، ارزيابي نمودند.

نتايج اين بررسي نشان داد، افرادي كه مكمل سلنيوم دريافت كرده بودند داراي سلنيوم بيشتري در جريان خون شان بودند و نشانه هاي افسردگي در آنها به طور واضحي كاهش پيدا كرد.

لذا سعي نماييد حداقل مقادير مجاز توصيه شده براي سلنيوم را(55 ميكروگرم در روز براي مردان و زنان) روزانه دريافت نماييد.

غلات سبوس دار، منبع عالي اي از سلنيوم هستند و با مصرف غلاتي مانند: جو، نان سبوس دار و برنج قهوه اي، مي توانيد به راحتي 70 ميكروگرم سلنيوم را در روز دريافت نماييد. ساير مواد غذايي غني از سلنيوم عبارتند از: لوبيا و حبوبات، گوشت هاي عاري از چربي (مثلا گوشت قرمز بدون چربي و يا مرغ بدون پوست)، شير و لبنيات كم چرب، آجيل و دانه هاي خوراكي، غذاهاي دريايي و ماهي.


چندين مطالعه جديد نشان مي دهد كه اگر زنان و مردان، مقادير فراواني ماهي به خصوص ماهي هاي چرب مثل ماهي آزاد دريا كه غني از اسيدهاي چرب امگا 3 هستند، را مصرف نمايند، كمتر در معرض افسردگي قرار دارند.

به نظر مي رسد كه امگا 3 موجود در ماهي، اثرات مثبتي را در بهبود برخي از نوسانات روحي مثل افسردگي پس از زايمان و ... بر عهده دارد. البته لازم به ذكر است كه مواد غذايي حاوي امگا 3 ، به صورت فوري و آني تاثير نخواهند كرد.


آيا مي دانيد كه قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشيد، حال شما را بهترمي كند؟ تابش نور خورشيد، به ساخت و تنظيم ويتامين d در بدن تان كمك مي كند. مطالعات اخير نشان داده اند كه تابش كم و ناكافي نور آفتاب به پوست، با افزايش بروز بيماري هاي رواني چهارگانه شامل سندرم پيش از قاعدگي(pms)، اختلالات رفتاري فصلي، اختلالات رواني نامشخص و اختلال عمده افسردگي همراه مي باشد.

پژوهشگران چنين پيشنهاد مي كنند كه افراد با دريافت حداقل 1000 تا 1200 واحد ويتامين d در روز بهتر مي توانند وضعيت روحي- رواني خود را كنترل كنند كه البته اين مقدار به ميزان مشخصي بيشتر از مقادير پيشنهاد شده (يعني iu 200 براي بزرگسالان زير 50 سال ، 400 iu براي بزرگسالان سنين 51 تا 70 سال و iu 600 براي افراد بالاي 70 سال )مي باشد.

غذاهاي كمي هستند كه به طور طبيعي حاوي ويتامين d باشند، با اين حال، ما مي توانيم ويتامين d را از منابع مختلفي مثل قرار گرفتن هاي كوتاه مدت در معرض تابش نور آفتاب، مكمل هاي ويتامين d و غذاها تامين كنيم.

منابع غذايي ويتامين d عبارتند از ماهي هاي چرب، جگر گاو، پنير و زرده تخم مرغ.

ولي منابع عمده ويتامين d در رژيم غذايي، غذاهاي غني شده مي باشند، مانند: غلات صبحانه، نان ها، آبميوه و شير هاي غني شده. 1- غذاهاي غني از ويتامين b12 و اسيد فوليك 2- ميوه ها و سبزيجات 3- غذاهاي غني از سلنيوم 4- ماهي 5- ويتامين d

YAGHOT SEFID
2009/11/19, 09:24
♠♠♠ اگر زخم معده دارید ماست بخورید! ♠♠♠ تحقيقات محققان در تايوان نشان مي دهد مصرف چهار هفته ماست قبل از درمان با آنتي بيوتيك ، نتايج مثبتي را در بهبود زخم معده بيماراني كه درمان دارويي قبلاً در آنها موفقيت آميز نبوده ، به همراه داشته است. باكتري Helicobacter Pylori يكي از عوامل اصلي ابتلا به زخم معده است . در 129 بيماري كه درمان دارويي معمول براي از بين بردن اين باكتري در آنها موفق نبوده ، با چهار نوع دارويي تركيبي در فواصل رژيم غذايي شان كه " درمان چهارگانه " نام داشت تحت درمان قرار گرفتند .

در عين حال مقرر شد نيم ديگر بيماران ، قبل از شروع درمان دارويي ، روزانه به مدت چهارهفته در حدود 14 اونس ( معادل 397 گرم ) ماست بخوريد كه اين ماست با كشت دو نوع باكتري Lactobacillus و Bifidobacterium توليد شده بود .

پس از آن هر دو گروه به مدت يك هفته ، درمان دارويي را شروع كردند . بيماراني كه قبل از درمان ، در رژيم غذايي خود ماست مصرف مي نمودند ، در مقايسه با گروهي كه فقط تحت " درمان چهارگانه" با دارو بودند ، نه تنها باكتري H.Pylori در معده آنها به طور قابل توجهي از بين رفته بود بلكه از اثرات جانبي كمتري نيز ناشي از درمان صرف با دارو رنج مي بردند

Z a H r A
2009/11/21, 10:15
مصرف سير، بهترين راه پيشگيرى از آنفلوآنزا

http://www.img98.com/images/92z7fumve53sqw22tif.jpg

در تازه‌ترين نظرسنجى انجام شده، 26 درصد از مردم بلاروس معتقدند که مصرف سير تازه مى‌تواند ايمنى بدن را در برابر آنفلوآنزا تقويت کند. در نظرسنجى انجام شده توسط موسسه اينترفاکس بلاروس، 25 درصد از پرسش‌شوندگان اعلام کرده‌اند که ترسى از ابتلا به آنفلوآنزاى خوکى ندارند، 26 درصد معتقدند که همانند همه‌گيرى آنفلوآنزا در قرن 16 ميلادي، سير بهترين دارو براى پيشگيرى از اين بيمارى است و 18 درصد بر اين باورند که مصرف داروهايى که اين روزها براى افزايش ايمنى بدن تبليغ مى‌شود، راه مناسبى براى مقابله با آنفلوآنزاى نوع A است. ه
مچنين 14 درصد بر اين عقيده‌اند که مصرف ويتامين‌ها مى‌تواند آنان را در برابر آنفلوآنزاى نوع A ايمن کند و 8 درصد ترجيح مى‌دهند که در خانه بمانند تا به اين بيمارى مبتلا نشوند. در اين نظرسنجى 4 درصد هم اعلام کرده‌اند که به اين بيمارى مبتلا شده‌اند و برايشان ديگر فرقى نمى‌کند که چه کارى براى پيشگيرى انجام دهند.
گفتنى است، در اين نظرسنجى بيش از 3 هزار نفر از مردم بلاروس شرکت کردند.

Z a H r A
2009/11/26, 18:33
توصيه هايي براي بهره مندي از اعجاز خوراکي ها


بشر همواره به دنبال راز طول عمر جاويدان بوده و هسـت. با به کار بستن شيوه صحيح تغذيه و مصرف خوراکي هـاي مغذي قادر خواهيم بود طول عمر خود را افزايش دهيم. به گزارش سايت «مردمان» ايـن خـوراکـي ها کـه بـه دارا بودن خواص ضـدپيري مشهور هستند، حاوي مواد خاصي هستند که به نظـر مي رسد قابليت بدن ما را براي مبارزه با اغلب بيماري هاي شايع و تهديدکننده افزايش مي دهند. به همين دليل برخي از آشپزخانه به عنوان داروخانه منزل ياد مي کنند. اکــنون به برخي از اين خوراکي ها اشاره مي کنيم.


1- سيب
ترکيبات؛ سـيب سـرشار از چندين آنتي اکسيدان قـوي به خصوص «کوئرستين» و همچنين حاوي مقدار زيادي از فيبر قابل حل «پکتين» است.
خواص غذايي؛ آنتي اکسيدان «کـوئـرستين» با لخته شدن و هـمچنين سرطان خون مبارزه مي کند. مصرف به اندازه «پکتين» نيز کمک مي کند کـلستـرول خون کاهش يافته و سموم سرطان زا از جريان خون حذف شوند.
بهترين روش مصرف؛ خام و همراه با پوست، به خـاطر آنکه اين پوست سيب است که حاوي «کوئرستين» است.

2- موز
ترکيبات؛ موز حاوي مقادير بسيار زيادي از پتاسيم، منيزيم و اسيدفوليک است.
خواص غذايي؛ پتاسيـم با فـشارخـون بـالا مبـارزه کـرده و خـطر سـکتـه هاي قلبي را کاهــش مي دهد. اسيد فوليک نيز براي رشد مـناسب بافت هاي بــدن ضـروري بــوده و از بيماري هاي قلبي جلوگيري به عمل مي آورد.
بهترين روش مصرف؛ تنها پوست آن را جدا کرده و ميل کنيد.

3- تخم مرغ
ترکيبات؛ تخم مرغ غني از «کولين»، پروتئين و کاراتيـنوئيدهاي «لوتين» و «زاکسانتين» است.
خواص غذايي؛ «کولين» موجود در تخم مرغ در حفظ حافظه در دوران پيري موثر است. از آن گذشته کاراتينوئيدهاي موجود در تخم مرغ از ايجاد آب مرواريد که مي تـواند منجر به کوري شود، جلوگيري به عمل مي آورد.
بهترين روش مصرف؛ به صورت آب پـز، سفت پز، نيمرو و املت تفاوتي نمي کند. از آغشته کردن بيش از اندازه تخم مرغ به روغن و کره اجتناب کنيد.

4- سير
ترکيبات؛ سـير نـيز همانند بسـيـاري از غـذاهـاي ضـدپـيـري منبع بسيار خوبي از آنتي اکسيدان هاست.
خواص غذايي؛ سير در خون مانند يک ماده ضدانعقاد عمل مي کند و خـطر سکته را کاهش داده و با انهدام سلول هاي سرطاني، دوره زندگي بيماران سرطاني را نيز افزايش مي دهد.
بهترين روش مصرف؛ با آنکه سير سبب بوي دهان مي شود، اما اگر به صورت خام مصرف شود بسيار سودمند خواهد بود.

5- لوبيا
ترکيبات؛ سرشار از فيبر قابل حل است.
خواص غذايي؛ فيبر سلامتي دستگاه گوارش شما را حفظ کرده و سـيستم گوارشي سالم از ابتلا به سرطان روده بزرگ و ديابت پيشگيري به عمل مي آورد. فـيـبـر قـابل حل همچنين سبب کاهش کلسترول و قند خون مي شود.
بهترين روش مصرف؛ به صورت خشک و کنسروشده هر دو مفيد هستند.

6- گردو
ترکيبات؛ يک مشت گردو به همان ميزان حاوي اسيدچـرب امـگا-3 است که 100 گرم ماهي آزاد داراست.
خواص غذايي؛ نـه تـنـها امـگا-3 به حل لخته هاي خون کمک مي کند، بـلکه از التـهاب مفاصل و افسردگي نيز جلوگيري به عمل مي آورد.
بهترين روش مصرف؛ هنگامي که گردو از پوسته خود خارج مي شود، تازه تر از هر زماني است، اما اگر در مکان خنک و خشک نگهداري شود تـا دو هفـتـه تـازگي خود را حفظ مي کند. مي توان گردو را به صورت خام يا همراه با سالاد استفاده کرد.

7- سويا
ترکيبات؛ حاوي هورمون «ازوفلاون» است.
خواص غذايي؛ کاهش سطح کلستـرول بد خون يا همان HDL که سـبب کـاهش فشارخون و جلوگيري از حملات قلبي مي شود.
بهترين روش مصرف؛ برخلاف عقيده عموم سويا مي تواند خوش طعم و قابل مصرف شود. براي اين کار سويا را همراه با سس سويا يا آب ليموترش يا با ديگر سبزيجات سرخ کنيد.

8- اسفناج
ترکيبات؛ منبع خوبي از اسيدفوليک و ويـتامين هاي A و C بوده و هم اندازه سير حاوي آنتي اکسيدان است.
خواص غذايي؛ يـک سـبـزي چـنـدمـنـظـوره اسـت که با سرطان، بـيـماري هاي قـلبـي و اختلالات رواني مبارزه مي کند.
بهترين روش مصرف؛ اسفناج خام يا بخارپز بسيار ايده آل است.

9- گل کلم
ترکيبات؛ گل کلم بيش از هر ميوه از خانواده مرکبات حاوي ويتامين است. کلسيم بيشتري از يک ليوان شير و فيـبـر آن از يک تـکه نـان سـفيـد بـيـشتر بـوده و داراي مقادير زيادي آنتي اکسيدان است.
خواص غذايي؛ يک ضدسرطان بسيار قدرتمند است زيرا بدن را تحريک مي کـند مواد نابودکننده سلول هـاي سـرطـاني را تـوليد کـند. هـمـچنيـن از بـيماري هاي قلبي، آب مرواريد و زخم معده پيشگيري مي کند.
بهترين روش مصرف؛ خام يا بخارپز.

10- ماهي
ترکيبات؛ ماهي هاي آزاد، قزل آلا و شاه ماهي حاوي مقادير زيادي امگا 3 هستند.
خواص غذايي؛ کاهش فشارخون و پيشگيري از سکته و لخته شدن خون
بهترين روش مصرف؛ پخته، کبابي و سرخ شده آن مطلوب است.

11- ليموترش
ترکيبات؛ ليموترش غني از ويتامين C است.
خواص غذايي؛ نه تنها به بدن کمک مي کند تا در برابر عفونت ها از خود دفاع کند، بـلکه طبيعت اسيدي آن خواص ضدباکتريايي دارد که آن را قادر مـي سازد با زخم هاي دهاني و گلودرد مبارزه کند.
بهترين روش مصرف؛ چکاندن ليموترش تازه روي ماهي يا داخـل يـک ليـوان آب يا به عنوان چاشني در سس و سالاد

12- پياز
ترکيبات؛ حاوي ويتامين C و آنتي اکسيدان «کوئرستين» و «سولفور» است.
خواص غذايي؛ با آنکه سبب بوي بد دهان مي شود، اما به کنترل بسياري از بيماري هاي تنفسي همچون آسم و ديگر بيماري هاي التهابي کمک مي کند. همـچنـيـن سطح کلسترول خوب خون را افزايش داده و سلول ها را در برابر سرطان محافظت مي کند.
بهترين روش مصرف؛ خام، همراه با سالاد يا با ساندويچ.

13- گوجه فرنگي
ترکيبات؛ حاوي آنتي اکسيدان «ليکوپين» است.
خواص غذايي؛ سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند، کاهش خطر برخي از سرطان ها خصوصاً سرطان هاي پروستات، ريه و معده
بهترين روش مصرف؛ بهـتـرين زمان وقتي است که گـوجه فـرنـگي داغ بـاشـد، گـوجـه فـرنـگي پـخـتـه نسبت به گوجه فرنگي خام حاوي مقادير بيشتري «ليکوپين» است. همچنين گوجه فرنگي کنسروشده و سس گوجه فرنگي به تـرتيب 3 و 5 برابر گوجه فرنگي تازه حاوي «ليکوپين» است.
14- چاي سبز
ترکيبات؛ حاوي آنتي اکسيدان هاي «کاتچين» و «پلي فنول» و ويتامين هاي A، D و C است.
خواص غذايي؛از اکسـيـداسيون سلول ها که مي تواند منجر به سرطان شود، جلوگيري مي کند. سـيستم ايــمني را تقويت کرده و خون را رقيق مي سازد.
بهترين روش مصرف؛ تنها آب جوش به آن اضافه کرده و ميل کنيد.

*اعتماد

YAGHOT SEFID
2009/11/29, 11:13
يك متخصص تغذيه:
روغن زيتون اشتها را كاهش مي‌دهد ....


جام جم آنلاين: دكتر حميدرضا حقيقي متخصص تغذيه اظهار كرد: برخي چربي‌هاي مواد غذايي مي‌توانند باعث افزايش اشتها در افراد شوند.


http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1388/09/07/100923859014.jpg
اين متخصص تغذيه در گفتگو با ايسنا گفت: برخي چربي‌ها مي‌توانند بر مغز اثر گذاشته و مانع از صدور فرمان چاقي شوند از جمله اين نوع چربي‌ها مي‌توان به اسيدهاي پالميتيك كه در كره و پنير موجود هستند، اشاره كرد.

وي افزود: به عبارت ديگر غذاهاي چرب ، اسيدهاي چرب را به مغز مي‌رسانند و به طور غيرمستقيم سبب مقاوم شدن بدن در مقابل انسولين و ليپتين و 2 هورمون مسوول كنترل وزن مي‌شوند و به اين ترتيب ديگر مغز براي توقف غذا خوردن فرماني صادر نمي‌كند و فرد دچار چاقي مي‌شود.
اين متخصص تغذيه تصريح كرد: اسيدهاي پالمتيك سبب افزايش اشتها و اسيدهاي اولئيك كه در روغن زيتون وجود دارند، سبب كاهش اشتها مي‌شوند.

YAGHOT SEFID
2009/11/29, 11:19
روغن زيتون ضد سنگ‌هاي صفراوي‌ ....


http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/07/29/100952199386.jpg
گروه سلامت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد؛ مصرف روغن زيتون موجب تخليه كيسه صفرا شده و از ايجاد سنگ‌هاي صفراوي جلوگيري مي‌كند.

نتايج بررسي‌ها نشان مي‌دهد روغن زيتون با داشتن استرول‌ها مانع جذب كلسترول در روده كوچك شده و جذب عناصر معدني چون كلسيم ، منيزيم و آهن را افزايش مي‌دهد.


گفتني است، روغن زيتون با جلوگيري از يبوست، ايجاد هموروئيدهاي دردناك را كاهش داده و تا حد زيادي مشكلات ناشي از دستگاه گوارشي را نيز از بين مي‌برد.

YAGHOT SEFID
2009/11/29, 11:20
بيماران قلبي هفته‌اي 3 بار ماهي بخورند ....


جام جم آنلاين: يك استاد جراحي قلب ، با اشاره به تاثير مصرف ماهي در جلوگيري از بيماري‌هاي قلبي گفت: استفاده از ماهي به ميزان 3 بار در هفته براي بيماران قلبي ، از نظر درمان بيماري و جلوگيري از عوارض خطرناك بيماري قلب ، بسيار موثرتر از كپسول روغن ماهي است.


http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1388/09/07/100923858965.jpg


دكتر معصوم معصومي، استاد گروه جراحي قلب دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه با بيان اين‌كه ممكن است انواعي از كپسول‌هاي حاوي روغن ماهي موجود در بازار مورد اطمينان نباشد به ايسنا گفت: تجويز اين كپسول‌ها بايد مانند تجويز دارو، توسط پزشك يا كارشناس تغذيه صورت گيرد.

به گفته وي، انجمن قلب آمريكا كه يكي از مطمئن‌ترين مراكز علمي قلب دنياست، تجويز كپسول‌هاي حاوي روغن ماهي را تنها در افرادي توصيه مي‌كند كه بيماري تنگي عروق در آنها مسجل شده است.


انجمن قلب آمريكا معتقد است كه براي برخورداري از مزاياي روغن ماهي به منظور پيشگيري از بيماري‌هاي قلب، بايد حداقل 3 بار در هفته از ماهي استفاده شود بنابراين بايد قبول كرد كه كپسول مذكور يك دارو است.
اين استاد دانشگاه، استفاده از ماهي تازه را به دليل حفظ خواص طبيعي روغن ماهي مهم ارزيابي كرد و گفت: بهتر است ماهي را سرخ نكنيد.


دكتر معصومي ادامه داد: از آنجا كه جيوه به مقدار كم در فضا وجود دارد، طي بارندگي اين ماده وارد درياها مي‌شود و ممكن است در طول زمان مقداري از جيوه در بدن ماهي‌هايي كه جوان نيستند، باقي بماند.


وي در ادامه با بيان اين‌كه به اعتقاد صاحبنظران اگر 3 بار در هفته از انواع متنوع ماهي دريايي استفاده شود، عملا خطر مسموميت با جيوه وجود ندارد، افزود: اين موضوع در افرادي كه 6 تا 7 بار در هفته از ماهي استفاده مي‌كنند، بيشتر مطرح است.

Z a H r A
2009/12/01, 17:26
آب انار عليه سرطان و بيماري‌هاي قلبي


خواص آنتي اكسيداني انار تاثير زيادي بر كاهش احتمال ابتلا به سرطان و بيماري‌هاي قلبي دارد
آب انار به خاطر داشتن مقادير فراواني فلانوئيد( نوعي آنتي اكسيدان) تاثير فوق‌العاده‌اي بر خنثي سازي سرطان ناشي از راديكال‌هاي آزاد دارد.


طي نتايج حاصله از تحقيقات روي موش‌ها در سال جاري، اين ميوه مي‌تواند در پيشگيري از سرطان پوست و سينه موثر باشد و نيز طي يافته‌هاي جديد محققان آمريكائي در هفته اخير، مصرف آب انار، روند رشد سلول هاي سرطان پروستات را كاهش مي‌دهد.

نوشيدن روزانه يك ليوان آب انار مي‌تواند تا بيش از يك سوم، جريان خون به قلب را افزايش دهد.

خواص آنتي اكسيداني اين ميوه، از ايجاد كلسترول بد پيشگيري مي‌كند و سرخرگ‌ها را تميز نگه مي‌دارد و احتمال حملات قلبي و سكته مغزي را كاهش مي‌دهد.

YAGHOT SEFID
2009/12/10, 12:31
پژوهشگران آلماني كشف كردند
مصرف سبزيجات عامل تقويت هوش ....


جام جم آنلاين: پژوهشگران آلماني در تحقيقات خود کشف کردند که مصرف روزانه 400 گرم ميوه و سبزيجات به شدت بر توانايي شناختي و تقويت هوش کمک مي کند.


http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/06/16/100948396160.jpg


محققان موسسه شيمي زيستي و بيولوژي مولکولي دانشگاه «هنريش – هين» در دوسلدورف با بررسي حدود 200 فرد بين 45 تا 102 سال نشان دادند افرادي که به طور متوسط 400 گرم ميوه و سبزي تازه در روز مصرف مي کنند داراي بالاترين سطح آنتي اکسيدانها هستند.

سطح بالاي آنتي اکسيدانها شاخصي براي نشان دادن سطح پايين راديکالهاي آزاد است. آنتي اکسيدانها يکي از حاميان اصلي شکستن لپيدها به شمار مي روند.

همچنين در اين تحقيقات مشخص شد که در اين افراد توسعه توانايي شناختي نسبت به افرادي که روزانه کمتر از 100 گرم سبزيجات و ميوه مصرف مي کنند بالاتر است.


به گفته اين محققان، اثرات مفيد ميوه و سبزيجات کاملا مستقل از ساير فاکتورهاي سن ، جنس، وزن ، قد ، سواد ، سطح چربي ها و سطح آلبومين است. اين فاکتورها به طور عادي بر روي کيفيت آنتي اکسيدان هاي حاضر در ارگانيسم و توسعه مغزي اثر مي گذارند.

براساس گزارش ساينس ديلي ، نتايج اين بررسي ها ارتباط چندگانه ميان ميوه و سبزي ، دفاع آنتي اکسيدانها و توانايي هاي شناختي را نشان مي دهد.

YAGHOT SEFID
2009/12/10, 13:01
نوشيدن زياد چای به دليل داشتن فلورين ،
می تواند موجب تضعيف استخوانها می شود ...

نوشيدن چاي به ويژه انواع چاي سياه و چاي چيني اولانگ (بين سبز و سياه) به مدت طولاني مي تواند به دليل داشتن فلورين سمي، موجب تضعيف استخوانها شود.

به گزارش ایندیا تایم ،محققان موسسه سلامت توياما در ژاپن از وجود اين ماده شيميايي در نوشيدني هايي مانند چاي اولانگ و چاي سياه خبر دادند.

نتايج اين تحقيقات در نشست انجمن ژاپني تحقيقات زيست پزشکي که اخيرا در توکيو برگزار شد، منتشر گرديده است.

پژوهشگران تاييد کردند که غلظت فلورين در چاي از حد استاندارد اين ماده در آب لوله کشي بالاتر است. به گفته آنها در ۷۰ درصد از ۱۳۰ نمونه بررسي شده اين موضوع به تاييد رسيده است.

هيچ معياري براي ميزان فلورين در چاي سبز سياه و اولانگ وجود ندارد، اما براي آب لوله کشي و آب صنعتي اين ميزان کمتر از ۸/۰ ميليگرم در ليتر و براي آب معدني نيز زير دو ميليگرم در ليتر است.

پژوهشگران با انجام تحقيقاتي بر روي ساکنان منطقه اي در چين دريافتند استخوانهاي افرادي که به مدت طولاني آب و نوشيدني هاي حاوي مقادير زيادي فلورين مي نوشند مستعد شکستگي است.
به گفته دانشمندان اين افراد در معرض خطر فوري قرار ندارد؛ با اين حال بهتر است براي چاي نيز استانداردي تهيه و اعلام شود.

YAGHOT SEFID
2009/12/10, 13:02
ماءالشعير باعث آرامش اعصاب مي‌شود

يك متخصص تغذيه گفت: مصرف ماءالشعير باعث رفع خستگي اعصاب مي‌شود و به دفع سنگ‌هاي كليه كمك مي‌كند.

مرتضي صفوي افزود: ماءالشعير يكي از نوشيدني‌هاي رايج است كه از جوانه ي جو به دست مي آيد و در رفع تشنگي مؤثر است.

اين نوشيدني داراي انواع ويتامين هاي گروه ب شامل B1، B2، B3، B6، اسيد پانتوتنيك (B5)، بيوتين، اسيد فوليك، B12 و ويتامين C است.
وي گفت: عصاره مالت جو براي افرادي كه دچار يبوست هستند، مي‌تواند مفيد باشد و هر فردي بايد در برنامه غذايي روزانه خود به مقدار كافي فيبرهاي غذايي محلول و غيرمحلول را مصرف كند.

فيبرها اثرات مفيد بسياري دارند، از جمله باعث تنظيم عملكرد روده، كاهش خطر بيماري‌هاي قلبي و بعضي انواع سرطان مي‌شوند.

اين متخصص تغذيه افزود: عصاره مالت جو نيز منبع خوبي از فيبرهاي غذايي محلول است كه براي افرادي كه دچار التهاب روده، يبوست يا فتق معده هستند بسيار مفيد است.
وي اضافه كرد: تنها ماده‌اي كه به عنوان افزودني در ماءالشعير استفاده مي‌شود، عصاره رازك است كه خواص طبي زيادي دارد؛ از آن جمله مي‌توان به دفع سنگ كليه، ادرار آور بودن، ضدعفوني كننده دستگاه گوارش و دستگاه تنفس اشاره كرد.

صفوي ادامه داد: ماءالشعير با دارا بودن ويتامين‌هاي گروه B و اسيد آمينه براي پوست و مو بسيار مناسب است و خواص درماني بسياري براي خانم‌هاي باردار و شيرده دارد و تا حدودي در افزايش ضريب هوشي مؤثر است.

وي اضافه كرد: ماءالشعير در رفع خستگي اعصاب، موثر است، به دفع سنگ‌هاي كليوي كمك مي‌كند. ماءالشعير در تأمين آب و الكتروليت‌هاي بدن مؤثر است.

صفوي گفت: ماءالشعير داراي چند نوع تركيب مختلف از جمله ساكارز، گلوكز، مالتوز و ويتامين C، ويتامين‌هاي گروه B، اسيدهاي آلي، انواع آمينواسيدها، املاح، اسيد نوكلئيك و آب گازدار است كه در مراحل ساخت آن، بعضي از اين اجزا از مواد خاصي حاصل مي‌شوند و در طول انجام فرآيند، بدون تغيير باقي مي‌مانند.

اين متخصص تغذيه افزود: جو تحت تأثير فرايندهاي مختلف، از لحاظ كمي و كيفي بهبود مي‌يابد. سپس غربال شده و ضايعاتش گرفته مي شود. بعد از آن خيس خورده و جوانه مي‌زند.

وي گفت: جوهاي جوانه‌زده را مالت مي‌گويند كه در مرحله جوانه‌زني بر اثر عملكرد آنزيم‌هاي مختلف موجود در جو، مواد مغذي بسياري تشكيل و يا افزايش مي‌يابند (مثل ويتامين‌هاي گروه B و اسيدهاي آمينه ضروري). سپس مالت را مي‌جوشانند و با افزودن مواد خوراكي مجاز و رازك، مايع حاصل را صاف و بسته‌بندي مي‌كنند.

اين متخصص تغذيه افزود: مزه تلخ ماءالشعير، مربوط به رازك است. رازك خاصيت آنتي‌بيوتيكي دارد كه به پايداري ماءالشعير كمك مي‌كند.

وي گفت: ويتامين‌هاي گروه B و آمينواسيدهاي موجود در آن براي پوست و مو بسيار مناسب هستند و براي رشد مو و جلوگيري از ريزش آن مي‌توانند مفيد باشند. اين ويتامين‌ها محلول در آب هستند و در سنتز واسطه هاي عصبي نقش مهمي دارند كه باعث رفع استرس و بسياري از اختلالات عصبي ديگر مي‌شوند.

اين متخصص تغذيه افزود: ماءالشعير از منابع خوب برخي فيتوكميكال‌ها از جمله فلاوونوئيدها، كاروتنوئيدها و آنتوسيانين‌ها است و مصرف آن مي‌تواند در بهبود عملكرد خون‌رساني قلب و همين‌طور كاهش ابتلا به پرفشاري خون و سلامت كليه‌ها، محافظت از بدن در برابر بروز سرطان‌ها، سكته‌هاي قلبي و مغزي مؤثر باشد.

Z a H r A
2009/12/10, 14:47
پیشگیری از سرطان با فلفل و زردچوبهزردچوبه و فلفل با محدود کردن رشد سلول های اولیه سرطانی، می تواند در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه موثر واقع شود.
پژوهشگران اعلام کردند مصرف ادویه هایی مثل فلفل و زردچوبه از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری می کند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، دانشمندان در مرکز پزشکی دانشگاه میشیگان اعلام کردند زردچوبه و فلفل با محدود کردن رشد سلول های اولیه سرطانی، می تواند در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه موثر واقع شود.

روش های کنونی شیمی درمانی در رویارویی با سلول های اولیه سرطانی کارساز نیستند و همین امر اغلب موجب بازگشت بیماری و عود سرطان می شود.

بر اساس این گزارش پژوهشگران دریافتند هنگامی که ترکیبات مشتق از ادویه های غذایی مثل زردچوبه و فلفل به محیط کشت سلولهای سرطانی سینه اضافه شود، رشد سلول های اولیه سرطانی تا حدود 20 برابر متوقف می شود واین در حالیست که رشد سلول های عادی تمایز یافته در محیط کشت، تغییر نمی کند.

Z a H r A
2009/12/10, 14:47
زیاده روی در مصرف غذاهای چرب و شیرین مغز را معتاد می کندپژوهشگران آمریکایی و ایتالیایی دریافتند که زیاده روی در مصرف غذاهای سرشار از چربی و قند در مغز تغییراتی ایجاد کرده و به این ترتیب ذهن به مصرف این غذاها معتاد می شود.

محققان مدرسه پزشکی دانشگاه بوستون و دانشگاه ساپینزا در رم در تحقیقات خود نشان دادند که مصرف زیاد غذاهای بسیار چرب و شیرین موجب ایجاد تغییراتی در مغز می شود این تغییرات مشابه تغییرات مغز افرادی است که به مواد مخدر اعتیاد دارند.

نتایج این کشف توضیح می دهد که چرا پرهیز شدید از غذاهایی مثل انواع پاستا و شیرینیهای خامه ای برای کسانی که رژیم غذایی می گیرند بسیار دشوار است و اغلب این افراد پس از دوره چشم پوشی از غذاهای پر چرب دچار ناهنجاریهای غذایی می شوند.

این دانشمندان به منظور دستیابی به این نتایج، رفتار گروهی از افراد چاق یا افراد با ناهنجاریهای غذایی را که در دوره پرهیز از غذاهای شیرین و پرچرب قرار داشتند تحت کنترل قرار دادند و دریافتند که برای این افراد پرهیز و کنترل غذایی بسیار دشوار است و به همین علت وزن آنها در طول رژیم تغییر نمی کند.

در مرحله دوم آزمایشات، این محققان با هدف بررسی اثرات غذاهای چرب بر روی ذهن از 155 موش استفاده کردند و پاسخهای نوروبیولوژیکی آنها را مورد بررسی قرار دادند.

این حیوانات به دو گروه تقسیم شدند: برای گروه اول به مدت 5 روز رژیم غذایی منظم برپایه غذاهای مورد علاقه جوندگان و برای دو روز دیگر غذاهای پرچرب و بسیار شیرین با طعم شکلات تجویز شد و سپس غذاهای عادی به آنها داده شد. گروه دوم تنها از غذاهای استاندارد می خوردند.

نتایج این تحقیقات نشان داد پس از مصرف غذاهای چرب و شیرین، موشهای گروه اول زمانی که به غذاهای عادی بازگشتند تمایلی به خوردن آن نداشتند و از خوردن امنتاع کردند و اگر در اثر گرسنگی زیاد مجبور می شدند غذای استاندارد را به آرامی بخورند به طور ناگهانی عصبی، استرسی و مضطرب می شدند و بی تابی می کردند، درحالیکه اگر به آنها غذای چرب و شیرین داده می شد این حیوانات دوباره آرام شده و با اشتیاق غذای چرب را می خوردند.

براساس گزارش Pnas، در مرحله سوم آزمایشات، این دانشمندان نقش سیستمی را که استرس را در مغز تنظیم می کند بررسی و کشف کردند که این سیستم همانند همان سیستمی است که استرس ناشی از اعتیاد به مواد مخدر را برمی انگیزد به طوریکه در دوره پرهیز، در موشها افزایش بیان ژن Crf در بادامه مغز مشاهده می شد و تنها زمانی که به موشها غذاهای چرب و شیرین داده می شد سطح این ژن به حالت طبیعی باز می گشت.

بادامه، فضایی از مغز است که با پاسخ به ترس، اضطراب و استرس ارتباط دارد.

Z a H r A
2009/12/25, 14:02
پوسته انار
پوسته اناردر مبارزه با ابرميکروبها


گروهي از پژوهشگران دانشگاه کينگ استون شهر لندن به اين نتيجه رسيدند که انار مي‌تواند در مقابله با ابرميکروبهايي مانند «MARSA» نقش مهم و تايين کننده‌اي داشته باشد.

نتايج پژوهش اين گروه از محققان نشان داد که با استفاده از پوست انار براي ساخت نوعي پماد مي‌توان به جنگ با ابرميکربها و باکتريهاي عفونت زاي بيمارستاني رفت.

اين پژوهشگران پس از سه سال آزمايش بر روي انار به اين نتيجه رسيدند که با ترکيب پوست انار با دو ماده طبيعي ديگر – ويتامين C و نمکهاي متال- مي‌توان پمادي درست كرد که با آن بتوان ابرميکروبهاي مقاوم در برابر دارو و آنتي بيوتيک را از بين برد.

در اين پژوهش از يک نوع ميکروب بيمارستاني معروف، موسوم به«MARSA» يا باکتري "استافيلوکوک طلايي مقاوم به متي‌سيلين" استفاده شد که از جمله ميکروبهاي شايع ايجاد عفونت بيمارستاني و بسيار مقاوم در برابر آنتي بيوتيکها به شمار مي‌رود.

با استفاده از پماد ترکيبي ياد شده در مقابل اين ميکروب مقاوم، پژوهشگران متوجه شدند که اين ترکيب از بيشترين تاثير براي مقابله با ابرميکروب ياد شده برخوردار است.

YAGHOT SEFID
2010/01/19, 21:11
ماهي نخوردن، ممنوع!...

http://img.tebyan.net/big/1388/10/229151316515532092546618610912162233170174.jpg
فوايد مصرف غذاهاي دريايي (http://www.tebyan.net/nutrition_health/%28foods%29/meats/2002/11/22/732.html)بر کسي پوشيده نيست و توصيه ي پزشکان به خوردن ماهي، آن هم دو بار در هفته، نشان از خواص فراوان آن دارد. اما خيلي ‌ها صرفا به علت دلچسب نبودن طعم و بوي ماهي يا ميگو (http://www.tebyan.net/nutrition_health/%28foods%29/meats/2009/12/22/111168.html)، اين محصولات غذايي مغذي را از رژيم غذايي ‌شان حذف مي‌ کنند. اگر شما هم چنين دلايلي براي حذف غذاهاي دريايي از رژيم غذايي ‌تان داريد، حرف ‌هاي جالبي براي تان داريم، با ما همراه شويد.

اولين و مهم‌ ترين عامل نخوردن يا کم خوردن ماهي يا ساير محصولات دريايي در بين مردم، دوست نداشتن مزه آن ها است. آن هايي که ماهي دوست ندارند، فکر مي ‌کنند که ماهي بدمزه است، اما در حقيقت نمي‌ دانند که شايد مشکل اصلي در نحوه طبخ خودشان باشد. بنابراين از اولين روزي که قصد درست کردن ماهي براي وعده غذايي‌ تان را داشتيد، سعي کنيد هر بار با ادويه‌ ها و تركيبات معطر ديگر ماهي ‌تان را مزه‌ دار کنيد تا بالاخره به طعم دلخواه‌ تان برسيد. شما مي ‌توانيد براي اين کار از فلفل (http://www.tebyan.net/nutrition_health/%28foods%29/vegetables/2007/5/21/41534.html) سياه يا قرمز، آب ‌ليمو يا سرکه (http://www.tebyan.net/nutrition_health/%28foods%29/vegetables/2008/12/13/80712.html)، فلفل دلمه ‌اي يا حتي گوجه ‌فرنگي (http://www.tebyan.net/nutrition_health/%28foods%29/vegetables/2008/5/8/66076.html) و هويج (http://www.tebyan.net/nutrition_health/%28foods%29/vegetables/2008/12/13/80712.html) استفاده کنيد. سُس ‌هاي مختلفي مثل خردل، چيلي يا کچاپ هم مي ‌توانند براي رسيدن شما به مزه مطلوب تان کمک کننده باشند.
اگر طبخ ماهي سخت است...

شکايت خيلي از خانم‌ ها سخت بودن طبخ ماهي است. آن ها مي‌ گويند چون هنگام سرخ کردن، (http://www.tebyan.net/nutrition_health/nutrition_news/food_maintenance/2006/11/25/29675.html)روغن زيادي به اطراف پخش مي ‌شود و اين کار باعث آلودگي محيط اطراف مي ‌شود، بنابراين ترجيح مي ‌دهند که دفعات طبخ ماهي را محدود کنند.


ما براي اين دسته از خانم ها چند توصيه داريم:
اول، روغن کمي کف تابه بريزيد و ماهي را درون آن قرار دهيد و در ‌آن را ببنديد. اين طوري هم ماهي تان مغزپخت مي ‌شود و هم روغن به اطراف نمي ‌پاشد.
دوم، بعد از آبکش کردن برنج (http://www.tebyan.net/nutrition_health/%28foods%29/cereals_legumes/2009/8/15/99564.html)، ماهي را کف قابلمه قرار دهيد و برنج را روي آن بريزيد. سوم، اگر کلسترول (http://www.tebyan.net/nutrition_health/nutrients/fats/2004/6/13/7014.html) خون تان هم بالا است مي ‌توانيد ماهي‌ تان را با آب ‌ليموي تازه بخارپز کنيد.
http://img.tebyan.net/big/1388/10/114216241231172266317051253198126496321817.jpg
اگر از بوي ماهي متنفريد...

نمي ‌توان انکار کرد که ماهي، ميگو و ساير غذاهاي دريايي بوي خوبي ندارند و تنفر خيلي از افراد از اين محصولات به دليل بوي ناخوشايند شان است.
شما مي ‌توانيد اين بوي نامطبوع را با افزودن کمي آب ‌ليمو، سرکه يا هر ماده اسيدي خوراکي ديگري قبل از طبخ به ماهي، از بين ببريد.
همچنين قرار دادن ماهي به مدت نيم ساعت درون ظرفي پر از شير (http://www.tebyan.net/nutrition_health/%28foods%29/dairy_products/2009/7/1/95950.html) هم مي تواند بوي ناخوشايند آن را از بين ببرد.
اگر ميگو را خيلي چرب مي ‌دانيد...

درست است که برخي محصولات دريايي مانند ميگو کلسترول بالايي دارند. اما تحقيقات نشان داده‌اند که اين نوع از کلسترول براي قلب بي ‌ضرر است. نتايج مطالعاتي هم که اخيراً روي مصرف کنندگان ميگو انجام شده است، حاكي از اين است كه افرادي که هر روز و به مدت 3 هفته ميگو مصرف کرده بودند، سطح چربي بد خون ‌شان(LDL) خيلي کم افزايش پيدا کرده بود و در عوض سطح کلسترول خوب خون شان(HDL) به طرز چشم‌ گيري افزايش يافته بود و در نتيجه اين امر، خطر بيماري و حمله قلبي در آن ها پايين آمده بود.
شايد بتوان ماهي ها را بهترين منبع براي دريافت امگا 3 (http://www.tebyan.net/nutrition_health/nutrients/fats/2004/7/28/7658.html)به شمار آورد. اگر از طرفداران زندگي و غذاي سالم هستيد، بد نيست که بدانيد در بين انواع ماهي‌ ها، ماهي خال خالي، قزل‌ آلا، تيغ ماهي، آزاد، ماهي تن، ساردين، سفيد و کولي، غني‌ ترين ماهي ‌ها براي دريافت امگا 3 هستند، پس آن ها را بيش از انواع ديگر ميل كنيد.
اگر به ماهي آلرژي داريد...

بسياري از افراد به غذاهاي دريايي آلرژي دارند و با مصرف آن ها دچار مشکل مي‌ شوند. براي رفع اين مشکلات راه‌ کارهاي زير را به شما توصيه مي ‌کنيم:
* آلرژي به ماهي نبايد سبب حذف اين ماده ي مغذي از رژيم غذايي تان شود. شما ممکن است به نوع خاصي از ماهي حساسيت داشته باشيد اما بهتر است قبل از حذف کليه ماهي ‌ها از رژيم‌ تان، انواع مختلف آن را امتحان کنيد. امکان دارد آلرژي شما نسبت به ماهي دودي، ماهي هاي جنوب يا شمال باشد. بنابراين قبل از تصميم ‌گيري به کنار گذاشتن ماهي از سفره‌ تان، طعم تمام ماهي ها را تجربه كنيد.
* قبل از خوردن ميگو براي اولين بار، تکه ‌اي از آن را مزه‌ مزه کنيد. زيرا آلرژي به ميگو از حساسيت هاي شايع است که امکان دارد شما را از خوردن همه محصولات دريايي منصرف کند.
* اگر هنگام طبخ، به ماهي يا ميگوي ‌تان موادي را اضافه مي کنيد، اطمينان کامل داشته باشيد که آن افزودني براي تان آلرژي ‌زا نباشد و شما به اشتباه تقصير را به گردن غذاي دريايي نيندازيد.
* مصرف انواع آبميوه ‌هاي حاوي ويتامين C (http://www.tebyan.net/nutrition_health/nutrients/vitamins/2008/1/21/58861.html) مثل آب پرتقال (http://www.tebyan.net/nutrition_health/nutrition_news/nutrition_news/2006/9/5/22069.html) تازه مي‌ تواند در کاهش آلرژي نسبت به ماهي به شما کمک كند.
* فلفل، گوجه فرنگي يا ساير محصولات آلرژي‌ زا را همراه با غذاهاي دريايي استفاده نکنيد.
http://img.tebyan.net/big/1388/10/1171146317240102813217016912723891655770.jpg
5 نکته درباره نگهداري از ماهي و ميگو

همه افراد وقت کافي براي تهيه و مصرف تازه به تازه محصولات دريايي را ندارند و مجبور به خريد يکباره و نگهداري چند ماهه آن ها هستند. اگر شما هم جزو اين دسته از افراد هستيد، رعايت اين چند نکته را براي نگهداري (http://www.tebyan.net/nutrition_health/nutrition_news/food_maintenance/2008/10/12/76332.html) غذاهاي دريايي جدي بگيريد:
1- بعد از خريدن ماهي و ميگو، آن ها را سريعاً بسته‌ بندي کنيد و درون فريزر قرار دهيد. اگر زمان زيادي براي رساندن آن ها به منزل طول مي ‌کشد، تا رسيدن به خانه درون محفظه‌ اي پر از يخ قرارشان دهيد و اگر به صورت يخ زده تهيه‌ شان مي‌ کنيد، قبل از باز شدن يخ شان، آن ها را به فريزر برسانيد.
2- بسته ها را به اندازه نياز روزانه‌ تان آماده کنيد تا مجبور به باز کردن چند باره يخ آن ها نشويد زيرا اين کار باعث فساد محصولات دريايي مي‌ شود.
3- ماهي يا ميگوي تازه را بعد از شستن و قبل از طبخ، درون دستمالي نخي قرار دهيد و چند ساعتي داخل يخچال بگذاريد. با اين کار هم از فساد و بدبو شدن ‌شان جلوگيري کرده‌ ايد و هم باعث شده‌ ايد که هنگام سرخ کردن روغن کمتري ببرند.
4- هواي درون بسته‌ هاي حاوي ماهي و ميگو را قبل از قرار دادن در فريزر با دقت خالي کنيد.
5- نگهداري ماهي يا ميگو بيشتر از 2 روز درون يخچال و بيشتر از 4 ماه داخل فريزر توصيه نمي‌ شود.

YAGHOT SEFID
2010/01/19, 21:15
زنجبیل، موثر در کاهش دردهای قاعدگی ...


http://img.tebyan.net/big/1388/10/21147141166667917610312872987910531232119.jpg
نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد: کپسول زنجبیل در بهبود درد دیسمنوره ی اولیه مانند مفنامیک اسید و ایبوپروفن عمل می کند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا علوم پزشکی تهران؛ این مطالعه با هدف مقایسه میزان اثربخشی کپسول زنجبیل با داروهای شناخته شده در درمان دیسمنوره اولیه، مفنامیک اسید و ایبوپروفن توسط "گیتی ازگلی" پژوهشگر دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعی از همکارانش انجام شده است.

تحقیق از نوع کارآزمایی بالینی بر روی 150 دانشجو با سابقه دیسمنوره اولیه انجام شد.
نمونه ها از نظر شدت دیسمنوره مشابه سازی شده و سپس به صورت تصادفی در سه گروه 50 نفری قرار گرفتند.
افراد سه گروه از لحاظ سن، سن منارک، وزن، قد، BMI (http://www.tebyan.net/nutrition_health/dites/loss_weight/2002/10/13/635.html)، رشته و سنوات تحصیلی، سمت در شغل پدر، تحصیلات و شغل مادر، ورزش (http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=66171) منظم، طول و فاصله و مقدار خونریزی قاعدگی مشابه بودند.
زنجبیل به اندازه مفنامیک اسید و ایبوپروفن در کاهش درد قاعدگی موثر است.

برای افراد گروه زنجبیل، کپسول حاوی 250 میلی گرم زنجبیل، چهار بار در روز، به مدت سه روز از شروع خونریزی تجویز شد و به افراد گروه مفنامیک اسید و ایبوپروفن کپسول های مشابه با همان دستورالعمل و حاوی به ترتیب 250 میلی گرم مفنامیک اسید و 400 میلی گرم ایبوپروفن داده شد.
تاثیر داروها بر دیسمنوره پس از پایان دوره ی درمان به وسیله سیستم امتیازبندی چند بعدی گفتاری بررسی و مورد قضاوت آماری قرار گرفت.
http://img.tebyan.net/big/1388/10/12111234845172184130218210221042785201249.jpg
یافته ها حاکی از آن بود که بهبود شدت دیسمنوره اولیه در سه گروه زنجبیل (64 درصد)، ایبوپروفن (66 درصد) و مفنامیک اسید (58 درصد) تفاوت آماری معنی داری نداشت.
به عبارتی کپسول زنجبیل همانند دو داروی شیمیایی مرسوم در درمان دیسمنوره اولیه موثر بود.

نتایج نشان می دهد: کپسول زنجبیل در بهبود شدت دیسمنوره اولیه مانند داروهای رایج در تسکین درد قاعدگی موثر است. بررسی تاثیرات زنجبیل بر دیگر علایم همراه با دیسمنوره اولیه توصیه می شود.
خلاصه ی این تحقیق در مجله ی "پژوهش در پزشکی" دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به چاپ رسیده است.

Z a H r A
2010/01/24, 16:31
چرا سيب سلا‌متي مي‌آورد؟


محققان به تازگي دريافته‌اند كه ماده‌اي موسوم به «پكتين» در سيب، راز سلامت‌آفريني اين ميوه خوش طعم است.


به گزارش ايسنا، شرح اين يافته كه در مجله علمي «بي.ام.سي ميكروبيولوژي» منتشر شد، مبين آن است كه پكتين مي‌تواند تعداد ميكروب‌هاي مفيد در دستگاه گوارش را افزايش دهد.

در اين تحقيق، متخصصان ميكروبيولوژي دانشگاه دانمارك تاثير مصرف سيب را روي موش‌هاي آزمايشگاهي با خوراندن سيب يا آب اين ميوه به آنها مورد بررسي قرار دادند تا دريابند كه آيا مصرف اين ميوه مي‌تواند بر ميزان باكتري‌ها يا ميكروب‌هاي مفيد تاثيري داشته باشد.

محققان متوجه شدند كه رژيم غذايي حاوي مقادير بالا از پكتين كه در سيب به وفور يافت مي‌شود، در افزايش ميزان اين دسته از باكتري‌هاي مفيد دستگاه گوارش بسيار موثر است.

متخصصان خاطر نشان مي‌كنند كه باكتري‌هاي مفيد ماده‌اي شيميايي به نام «بوتيريت» توليد مي‌كنند كه سوختي مهم براي سلول‌هاي ديواره روده‌اي هستند.

Z a H r A
2010/01/24, 16:31
ماست را با معده خالي بخورید


حسيني گفت: هنگام خريد ماست دقت شود كه حتماً تازه باشد. هرچه‌قدر به تاريخ توليد آن نزديك‌تر باشيد باكتري‌هاي مفيد آن فعال‌تر خواهند بود.فارس: يك متخصص تغذيه گفت: مصرف ماست با معده خالي ميزان جذب كلسيم آن را بيشتر مي‌كند، البته اين بدين معني نيست كه بعد از غذا كلسيم جذب نمي‌شود.

سعيد حسيني افزود: ماست حاوي مقداري فسفر و 84 درصد آب است. افرادي كه در معرض خطر ابتلا به پوكي استخوان هستند، بايد روزانه حداقل يك وعده ماست مصرف كنند.

وي گفت: ماست‌هاي كم‌چرب يا رژيمي براي افرادي كه كلسترول بالايي دارند، مناسب است. اين نوع ماست‌ها براي كاهش وزن نيز مناسب هستند.

اين متخصص تغذيه افزود: براي اين كه بتوانيد مقدار بيشتري ماست در روز مصرف كنيد بايد آن ‌را به گونه‌اي جايگزين مواد غذايي پرضرر كنيد به عنوان مثال مي‌توانيد به‌ جاي سس مايونز از آن به ‌همراه آب‌ليمو براي روي سالاد فصل‌ استفاده كرد.

حسيني گفت: هنگام خريد ماست دقت شود كه حتماً تازه باشد. هرچه‌قدر به تاريخ توليد آن نزديك‌تر باشيد باكتري‌هاي مفيد آن فعال‌تر خواهند بود. در نهايت دقت كنيد كه آن‌را سرد نگه داريد و سرد مصرف كنيد. باكتري‌هاي مفيد ماست در گرماي طولاني زنده نمي‌مانند.

وي افزود: بنا به توصيه كارشناسان تغذيه، مصرف لبنيات از جمله ماست با معده خالي توصيه مي‌شود چون در اين حالت ميزان جذب كلسيم از اين محصولات بيشتر است. مصرف ماست قبل از غذا از نظر جذب كلسيم بهتر است. البته اين بدين معني نيست كه بعد از غذا جذب كلسيم نخواهيم داشت.

اين متخصص تغذيه گفت: ماست فقط يك عصرانه يا دسر خوشمزه نيست و خواص بسيار زيادي دارد. ماست منبع غني پروتئين، كلسيم، ريبوفلاوين و ويتامين B12 است. ماست در مقايسه با شير، به دليل افزودن باكتري‌هاي مفيد مقدار بيشتري كلسيم و پروتئين دارد.

YAGHOT SEFID
2010/01/26, 13:36
يك متخصص تغذيه خبر داد:
موز؛ پيشگيري كننده از بيماري قلبي


جام جم آنلاين: مريم مراداف متخصص تغذيه گفت: پتاسيم موجود در موز باعث گشاد شدن رگ‌هاي خوني مي‌شود و از فعاليت راديكال‌هاي آزاد جلوگيري مي‌كند؛ بنابراين مصرف موز از بيماري‌هاي قلبي ‌و ‌عروقي پيشگيري مي‌كند.


http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1388/11/05/100865713904.jpg


اين متخصص تغذيه در گفتگو با فارس، افزود: موز، منبع انرژي است، فاقد كلسترول است و به پايين نگه داشتن فشار خون كمك مي‌كند.

وي گفت: كربوهيدرات موجود در موز در دستگاه گوارش سريع هضم، جذب و وارد خون مي‌شود. جذب سريع قند موز شاخص گلايسمي بالايي دارد و مصرف آن به افراد مبتلا به ديابت توصيه نمي‌شود. موز كال و نارس براي افراد ديابتي كه بايد ميزان قند خون خود را ثابت نگه دارند، مفيد است.اين متخصص تغذيه اضافه كرد: موز حاوي سديم پايين و پتاسيم بالايي است كه براي فشارخوني‌ها مفيد است. براي داشتن فشارخون مناسب، مصرف كم نمك (سديم) و مصرف زياد منابع پتاسيم، كلسيم و منيزيم بسيار مفيد است.مراداف گفت: پتاسيم موجود در موز باعث دفع سديم از بدن مي‌شود، باعث گشاد شدن رگ‌هاي خوني و كاهش فشار خون مي‌شود. مصرف موز مي‌تواند، از بروز بيماري‌هاي قلبي جلوگيري كند زيرا پتاسيم موجود در موز از فعاليت راديكال‌هاي آزاد مضر جلوگيري مي‌كند و همچنين مانع از تصلب و گرفتگي عروق مي‌شود.

YAGHOT SEFID
2010/01/26, 13:43
عروق خوني با خوردن موز باز مي‌شود


http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/07/28/100952113446.jpg


گروه سلامت: يك متخصص تغذيه گفت: مصرف موز باعث باز شدن عروق خوني مي‌شود. منيزيم موجود در موز از تصلب و گرفتگي عروق جلوگيري مي‌كند.

مريم مراداف در گفتگو با فارس افزود: 100 گرم موز حدود 95 كيلو كالري انرژي، 75 گرم آب و حاوي ويتامين 6 B ، پتاسيم، منيزيم، فولات، كلر و فسفر است.


وي گفت: موز به علت داشتن پتاسيم سبب كاهش فشار خون مي‌شود. موز از بيماري‌هاي قلبي جلوگيري مي‌كند. موز حاوي پتاسيم بالايي است. زيرا پتاسيم، باعث باز‌شدن رگ‌هاي خوني و كاهش فشار خون مي‌شود.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: منيزيم يك عامل گشادكننده عروق است. مصرف موز از بروز بيماري‌هاي قلبي جلوگيري مي‌كند. پتاسيم موجود در موز از فعاليت راديكال‌هاي آزاد مضر جلوگيري مي‌كند و مانع از تصلب و گرفتگي عروق مي‌شود. موز ملين و براي رفع يبوست مفيد است.

مراداف افزود: موز به دليل داشتن فولات و 6 B خونساز است بنابراين براي اشخاص لاغر و كم‌خون مي‌تواند مفيد باشد. موز بعلت دارا بودن قند زياد براي مبتلايان به مرض قند مضر است و نبايد در خوردن آن افراط كنند.

YAGHOT SEFID
2010/01/26, 13:49
براي مبارزه با افسردگي؛
فصل پاييز موز و شکلات بخوريد


جام جم آنلاين: تحقيقات محققان نشان مي دهد براي مبارزه با افسردگي و کسالت در فصل پاييز، موز، آجيل و شکلات بسيار مفيد هستند.


http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/07/27/100952005528.jpg


به گزارش ريانوستي، محققان به اين نتيجه رسيده اند كه اگر انسان دائماً مواد غذايي يکساني را مصرف کند، دچار افسردگي مي شود و بهترين مواد غذايي براي مقابله با افسردگي به خصوص در فصل پاييز، شکلات، موز و آجيل است.موز، ‌شكلات و آجيل داراي موادي هستند كه كمبود انرژي خورشيد را در اين فصل جبران مي كند. بي دليل نيست که بلژيک که مردم آن به علت کمبود انرژي خورشيدي دچار افسردگي هستند، يکي از زادگاه هاي شکلات محسوب مي شود. دقيقا به همين دليل موز در مواد غذايي مردم اسکانديناوي از جايگاه ويژه اي برخوردار است.

Z a H r A
2010/01/30, 13:53
معجزه چاي سبز


بهتر از 3 روز خود را بدون غذا سر كني تا اينكه حتي يك روز خود را بدون چاي بماني" ضرب المثل قديمي چيني.
آيا تا كنون درباره غذا يا نوشيدني كه فوايدي به اندازه چاي سبز داشته باشد، چيزي به گوشتان خورده است؟

چيني ها از زمان هاي بسيار قديم به فوايد چاي سبز آگاهند بطوري كه از سر درد تا افسردگي را با آن درمان مي كرده اند. در كتاب " رموز طبيعي براي داشتن زندگي بهتر" خانم نادين تايلور اظهار مي كند كه چاي سبز به عنوان دارويي با قدمت 4000 سال در چين مورد استفاده بوده است. امروزه، تحقيقات دانشمندان در آسيا و اروپا شواهد محكمي در رابطه با نوشيدن چاي سبز اعلام مي كند بطور مثال در سال 1994 مجله موسسه ملي سرطان، تحقيقاتي را عرضه كرد كه نشان دهنده اين مطلب بود كه چاي سبز تا حدود 60 درصد سرطان حنجره را بين زنان و مردان چيني كاهش مي دهد. تركيبات موجود در چاي سبز از رشد سلول هاي سرطاني جلوگيري مي كند و همچنين ميزان كلسترول را پايين مي آورد. همچنين باعث مي شود نسبت كلسترول خوب به بد افزايش يابد. بطور خلاصه شرايط زير مواردي است كه خوردن چاي سبز در آن توصيه مي شود.

• سرطان
• دردهاي روماتيسمي
• كلسترول بالا
• بيماري هاي وابسته به قلب و رگهاي خوني
• عفونت
• سيستم ايمني آسيب ديده

چه چيزي چاي سبز را انقدر ويژه كرده است؟

رمز اصلي چاي سبز وجود فنل هاي زيادي است كه در آن است مخصوصا به دليل وجود ماده اي به نام EGCG كه آنتي اكسيدان بسيار قوي است و نه تنها از رشد سلولهاي سرطاني جلوگيري مي كند بلكه مانع از وارد شدن صدمه اي به سلولهاي سالم مي شود. همچنين در كاهش ميزان كلسترول نيز نقش بسيار ارزنده اي دارد. مانع از لخته شدن غير طبيعي خون مي گردد. چرا كه لخته شدن خون باعث گرفتگي عروق مي گردد كه در نهايت منجر به حمله قلبي مي شود. سالها دانشمندان بر اين مسئله بودند كه عليرغم غذاي چربي كه فرانسوي ها مصرف مي كنند كمتر از امريكايي ها به مشكلات قلبي دچار مي شوند. جواب اين سوال شراب قرمز بود كه منبع عظيمي از پلي فنل هاست كه اثرات منفي مصرف دخانيات و چربي هاي چاق كننده را از بين مي برد. در تحقيق سال 1997 كه در دانشگاه كانزاس انجام شد فهميدند كه EGCG دو برابر فنل ها، قوي است و همچنين توجيه بسيار خوبي براي اين مطلب است كه چرا مردهاي ژاپني كمتر دچار حمله قلبي مي شوند. با وجود اينكه تقريبا 75 درصد سيگار مي كشند .

چرا ساير چايي هاي چيني چنين خواص مفيدي ندارند؟

چايي سبز و مشكي هر دو از گياهي به نام كاميليا به دست مي آيد. تنها چيزي كه چاي سبز را متمايز مي كند نحوه پروسه شدن آن است. برگ هاي برگ هاي چاي سبز وقتي در معرض بخار قرار مي گيرند تركيبات EGCG شان اكسيد مي شود. در مقايسه چاي مشكي وقتي تحت بخار قرار مي گيرند EGCG موجود در آن به تركيبات ديگري تبديل مي شود كه اين مواد براي مقابله با عوامل بيماري زا مقاومت چنداني ندارند.

ساير فوايد

شواهد اخير نشان مي دهد كه چاي سبز حتي به رژيم گيرنده ها هم كمك مي كند. در نوامبر سال 1999 مجله تغذيه امريكا نتيجه تحقيقات را در دانشگاه ژنوا در سوئيس منتشر كرد. محققين دريافتند كه مرداني كه تركيبي از كافئين و چاي سبز را بيش از حد معمول مصرف مي كنند كالري بيشتري را نسبت به كساني كه فقط كافئين يا فقط پلاسيبو ( داروي مسكن) استفاده مي كنند مي سوزانند.

اثرات مضر

تا امروز تنها اثر مضري كه از خوردن چاي سبز بر جاي بر جاي مانده بي خوابي است آنهم به دليل كافئين زيادي كه در اين نوشيدني وجود دارد. با اين وجود چاي سبز كافئين كمتري نسبت به قهوه دارد تقريبا 30 تا 60 ميلي گرم كافئين در 6 تا 8 انس از چاي وجود دارد در مقايسه در قهوه 100 ميلي گرم كافئين در 8 انس از قهوه موجود است.
منبع : مجله اينترنتي فريا

YAGHOT SEFID
2010/02/06, 11:02
عصاره انار؛ موثر در جلوگيري از تهاجم سلول‌هاي سرطاني ...


http://www.jamejamonline.ir/media/images/1388/10/26/100864945625.jpg (http://www.jamejamonline.ir/media/images/1388/10/26/100864945625.jpg)


گروه سلامت: براساس پژوهشي كه در دانشگاه ميشيگان آمريكا روي عصاره ميوه انار صورت پذيرفت محققان دريافتند كه عصاره انار منجر به مهار رشد و شروع مرگ از پيش برنامه‌ريزي شده در سلول‌هاي سرطاني مي‌شود.

به گزارش ايسنا، براساس اين پژوهش كه در سپتامبر سال 2009 انجام پذيرفت، محققان دريافتند: تركيبات پلي فنوليك موجود در ميوه انار بر روي فاكتورهاي رونويسي هسته‌اي نقش مهمي ايفا مي‌كنند.


عصاره ميوه انار حاوي مواد مختلفي از جمله تركيبات پلي فنوليك است كه داراي اثرات ضد رشد برنامه‌ريزي شده در سلول‌ سرطان‌هاي مختلف از جمله سرطان‌هاي پروستات، ريه و پستان است. از آنجا كه فاكتور رونويسي هسته‌ايkb ، بقا، تكثير، التهاب و فعاليت توموري سلول‌ها را تنظيم مي‌كند به نظر مي‌رسد كه اثر عصاره انار تا حدود زيادي مربوط به مهار اين آنزيم باشد. بر اساس اين مطالعه، محققان به روش‌هاي مولكولي دريافتند كه عصاره اين ميوه با مهار رونويسي ژن‌ها از طريق مهار عملكرد فاكتور رونويسي هسته‌ايkb باعث كاهش تكثير و قدرت تهاجمي و متاستاز سلول‌هاي سرطان پستان مي‌شود.

Z a H r A
2010/02/09, 19:35
غذاهاي مفيد براي افزايش حافظه‌


قبل از هر چيز بايد به اين مساله اشاره كرد كه ظرفيت ياد گيري و ميزان هوش و وسعت انديشه عمدتا از طريق توارث تعيين مي شود و عوامل ارثي در اين مساله موثرترند اما عوامل محيطي، شرايط اقليمي، ميزان، نوع و كيفيت غذا نيز تاثير غيرقابل انكاري روي مساله هوش دارند...

اولين مساله استفاده از منابع حاوي روغن ‌هاي مايعي است كه دربردارنده اسيد هاي چرب امگا 3 هستند. بهترين منبع امگا 3 آبزيان به‌ خصوص ماهيان چرب هستند. دانه ‌هاي روغني نظير بادام، گردو، بادا‌م ‌زميني، كنجد و تخم ‌كتان هم از منابع اسيدهاي چرب امگا 3 هستند. اما اكنون كه آلودگي محيط ‌زيست با جيوه مطرح است، نمي ‌توان به خانم‌ هاي باردار توصيه كرد كه زياد ماهي مصرف كنند اما به جاي آن مي ‌توانند از منابع گياهي امگا 3 بهره ببرند.

علاوه بر روغن ‌ها، ويتامين‌ هاي گروه B نيز در اين موضوع دخيل هستند و غلات كامل، جوانه گندم،‌ مخمر آب ‌جو و جگر به عنوان منابع تامين‌ كننده آنها محسوب مي ‌شوند.

مساله‌ ديگر ماده‌اي به نام ليستين است كه عدس، ذرت، شير، زرده ‌تخم‌ مرغ، تخمه آفتابگردان، جوانه گندم، بادام‌ زميني، آرد جوي‌ دوسر و جگر گوساله از منابع آن به حساب مي ‌آيند. ليستين نقش مهمي در ميانجي‌ هاي عصبي دارد. اين ماده با توليد استيل ‌كولين موجب افزايش قدرت حافظه مي ‌شود. مخصوصا در نوزاداني كه مادرانشان در دوران بارداري مواد حاوي كولين مثل كاهو، كلم و كره‌ بادام ‌زميني را در جيره هفتگي ‌اشان گنجانده اند.يكي ديگر از مواردي كه روي هوش و تقويت قدرت حافظه موثر است، استفاده از مواد غذايي حاوي آنتي‌ اكسيدان‌ هاست. موادي نظير سبزيجات تازه با خنثي كردن راديكال ‌هاي آزاد حالت ارتجاعي رگ ‌ها را حفظ كرده و موجب خون ‌رساني بهتر به مغز و اعصاب شده و به طور غيرمستقيم از كاهش توانايي فكري جلوگيري مي ‌كنند.

ماده ديگر سويا و بهتر از آن روغن سويا است كه هم كلسترول بد خون LDL را كاهش مي ‌دهد و هم از اكسيداسيون كلسترول خوب HDL جلوگيري كرده و در كنار آن راديكال‌ هاي آزاد را خنثي كرده و از تشكيل پلاك هاي عروقي جلوگيري مي‌ كند. سويا همچنين داراي فيتو استروژن‌هايي است كه در تقويت حافظه موثرند.

بنا به آنچه در طب سنتي آمده است يكي از موادي كه در دوران بارداري به افزايش هوش كمك مي ‌كند مصرف به اندازه يك دانه عدس كندر است.

يادتان باشد كه در بارداري و شير دهي ذخاير كولين مادر تخليه مي ‌شود و كولين كافي براي رشد مغز در دسترس نيست از اين جهت براي حفظ سلامت مادر بايد از منابع غذايي حاوي كولين استفاده شود. كولين روي پيام‌هاي عصبي موثر است و سرعت ساخت استيل‌كولين را براي حفظ قدرت حافظه و فعاليت‌هاي عضلاني افزايش مي ‌دهد. از اين رو، مادران در دوران شيردهي بايد 4 واحد (4 ليوان 240 سي‌سي) شير مصرف كنند و علاوه بر اين، جگر، تخم‌ مرغ و بادام ‌زميني بخورند.

دكتر سيد ضياء الدين مظهري متخصص تغذيه و رژيم ‌درماني

ParHam
2010/02/17, 23:06
آفتاب: مدير مركز مطالعات دانشگاه ولنگ جسوت و دانشجویانش با بررسی اثر نعنا و دارچین به این نتیجه رسیدند که این گیاهان ،حالت خواب آلودگی را از رانندگان دور کرده و باعث می شوند رانندگان دچار خواب آلودگي نشوند.
استنشاق بوی نعنا ،باعث کاهش اضطراب و نگراني می شود و مخلوط آن با دارچین،سطح هوشیاری فرد را افزایش می دهد.

Z a H r A
2010/02/18, 14:15
خواص چاي ريحان

رفع بي ‌اشتهايي، درمان اسهال، نفخ و زخم معده از خواص برجسته چاي معطر ريحان است.

ريحان گياهي است معطر كه ارتفاع آن به 20 تا 60 سانتي ‌متر مي ‌رسد.

برگ ‌هاي اين گياه، بيضي شكل و ساقه آن داراي كرك است و گل ‌هاي آن، به رنگ سفيد يا مايل به قرمز است.

در بسياري از نقاط براي تهيه غذا، از اين گياه معطر استفاده ‌هاي فراواني مي ‌شود.

بهترين شرايط آب و هوايي براي اين گياه، آب و هواي گرم و آفتابي است.

ريحان سرشار از ويتامين K، آهن، كلسيم و ديگر مواد مغذي است و داراي خواص آرام‌ بخش، ادرارآور و ضدعفوني كننده مي ‌باشد.

در اكثر نقاط دنيا، از ريحان براي درمان مشكلات شكمي و تنفسي استفاده مي‌ شود.
طرز تهيه چاي ريحان

يك يا 2 قاشق ريحان خرد شده را درون يك فنجان آب جوش بريزيد و چند دقيقه صبر كنيد تا خوب دم بكشد و پس از هر وعده غذايي 2 يا 3 فنجان از آن را ميل كنيد.
خواص درماني ريحان

* درمان دردهاي روده ‌اي

* درمان نفخ و زخم معده

* رفع بي‌ اشتهايي

* درمان عفونت ‌هاي ادراري

* درمان اسهال

* رفع بي‌ خوابي

* به عنوان دهان ‌شويه براي رفع التهابات و زخم‌ هاي دهاني

Z a H r A
2010/03/17, 16:12
خربزه درختي، خاصيت ضد سرطاني قوي دارد


محققان دانشگاه فلوريدا در مطالعات ازمايشگاهي ثابت كردند كه خربزه درختي، خاصيت ضد سرطاني دارد و مي‌تواند با رشد سلولهاي سرطاني مقابله كند.

نام دانگ محقق دانشگاه فلوريدا و دستيارانش در ژاپن به شواهد علمي معتبري دست يافته‌اند كه نشان مي‌دهد: اين ميوه تاثير ضد سرطاني فوق‌العاده زيادي دارد و توانسته در شرايط آزمايشگاهي با طيفي از سرطانها از جمله سرطان دهانه رحم، ‌سينه، كبد، ريه و پانكراس مقابله كند.

اين محققان از عصاره حاصل از برگ خشك شده گياه اين ميوه استفاده كرده و دريافتند كه تاثيرات ضد سرطاني آن وقتي با دوز بالا و به شكل چاي وارد بدن شود، بسيار قوي‌تر خواهد بود.

جزئيات اين تحقيق در مجله «اتنوفارماكولوژي» به چاپ رسيده است.

اين محققان هم چنين براي اولين بار دريافتند كه عصاره برگ خربزه درختي مي‌تواند نوع خاصي از سلولها را در سيستم ايمني بدن فعال كند و به اين ترتيب با مصرف آن، سيستم ايمني ترغيب به مقابله با سرطان مي‌شود.

علاوه بر اين، عصاره اين گياه هيچ عوارض و تاثير سمي و ناخوشايندي روي سلولهاي طبيعي و سالم ندارد، در حالي كه بسياري از رژيم‌هاي درماني سرطان، اغلب تاثيرات نامطلوبي روي بدن مي‌گذارند.

YAGHOT SEFID
2010/04/11, 10:16
يك متخصص تغذيه:
شاه‌توت ابتلا به سرطان را كاهش مي‌دهد ....

جام جم آنلاين: شاه‌توت ، توت‌فرنگي و عصاره آنها به‌طور موثري از رشد سرطان سينه و دهانه رحم جلوگيري مي‌كنند و به علاوه عصاره آن موثرترين عامل در كاهش رشد سلول‌هاي سرطاني در سينه است.

http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1389/01/20/100872107140.jpg
دكتر احمدرضا درستي متخصص تغذيه در گفتگو با ايسنا گفت: با توجه به وجود قند طبيعي فروكتوز در اين ميوه در صورت مصرف درست و به اندازه آن، براي افراد ديابتي نيز مفيد بوده و حتي مي‌تواند جايگزين مناسبي براي مصرف قند باشد.

وي افزود: شاه‌توت طبيعتي سرد داشته، بازكننده گرفتگي‌ها بوده و عوارض صفرا را از بين مي‌برد. همچنين براي تسكين زخم‌هاي روده‌اي مناسب است.

دكتر درستي تصريح كرد: اين ميوه داراي ويتامين ‌C و پيش ساز ويتامين آ بوده و داراي آنتي اكسيدان خوبي در مقابل سرطان است. استفاده از نوع خشك اين ميوه نيز با داروهاي كمكي و مقوي تحت نظر پزشك بسيار مفيد است.

Helen
2010/07/09, 12:49
آشنايي با 7 ماده غذايي چربي‌سوز

همه ما مي‌دانيم، اگر بيش از لازم كالري بگيريم، چاق مي‌شويم در اينجا 7 ماده غذايي از بين برنده چربي را به شما معرفي مي‌كنيم.

1- سیب

یك ضرب المثل قدیمی می گوید:" خوردن یك سیب در روز، دكتر را از شما دور می كند".در اینجا می توان گفت خوردن سیب نه تنها دكتر، بلكه چربی های اضافی بدن و اضافه وزن را نیز از شما دور می كند.

سیب سرشار از پكتین است كه همان فیبر خوراكی است و از بین برنده چربی می باشد.

طی تحقیقات محققان برزیلی، اگر سیب را قبل از غذا بخورید تاثیر آن در از بین بردن چربی و كاهش وزن 33 درصد بیشتر خواهد بود.2- سیراین ماده غذایی با داشتن تركیب فعال آلیسین، دارای خواص آنتی باكتریال است و سطح كلسترول و چربی های غیر سالم را كاهش می دهد و چربی سوز قوی محسوب می شود.

3- گوجه فرنگیسعی كنید این ماده غذایی مفید را در برنامه غذایی خود بگنجانید. خوردن گوجه فرنگی نه تنها باعث سوزاندن چربی های اضافی بدن می شود بلكه ضد سرطان بوده و به كاهش فشار خون بالا نیز كمك می كند.

4- هویجاستفاده از هویج قبل از هر وعده غذایی، كمك خوبی برای كاهش وزن و از بین بردن چربی های اضافی بدن خواهد بود.

5- پرتقال

پرتقال ها دارای ویتامین C فراوان هستند و حاوی خواص چربی سوز می باشند.

6- انبه

انبه ها مملو از فیبر هستند و و مقدار كالری آن ها بسیار كم است.

7- اسفناج

اسفناج سرشار از آهن می باشد و سطح كلسترول خون را پایین می آورد و ضد سرطان است.

Helen
2010/07/09, 14:49
انگور چاق مي كند؟انگور براي ديابتي ها مضر است؟


اگر مي خواهيد جواب بسياري از سوالات خود را در رابطه با انگور پيدا كنيد اين مطلب را بخوانيد...

برخی افراد می گویند قند انگور می تواند سبب چاقی یا افزایش قندخون شود. اینها همگی تفکرات اشتباه است.به گفته متخصصان تغذیه یک فرد مبتلا به دیابت با توجه به کالری ای که برای او تجویز شده و گفته شده که مثلا در روز می تواند 3 واحد میوه مصرف کند، می تواند یک واحد آن را انگور انتخاب کند و سایر واحدها را از سایر میوه ها بهره بگیرد تا نوسان قندخون کمتر باشد.این موضوع هم که گفته می شود انگور چاق کننده است درست نیست. قند انگور هم مانند سایر میوه ها است و می تواند مانند یکی از واحدهای میوه در طول روز مصرف شود. قند موجود در انگور به ویژه انگور خشک یا کشمش می تواند از کاهش شدید قندخون و نوسانات آن پیشگیری کرده و دقت و تمرکز را به ویژه در دانش آموزان در فصل امتحان افزایش دهد.

Helen
2010/07/09, 15:05
پخت نادرست، سبزيجات را مثل نوشابه‌هاي گازدار، خطرناك مي‌كند
يك پژوهش تازه كه در دانشكده دندانپزشكي دانشگاه داندي انجام شد، نشان داد كه نحوه پخت سبزيجات مي‌تواند سبب اسيدي شدن آنها تا حد نوشابه هاي گاز دار شود.اين نوشابه‌ها به دليل اسيدي بودن بسيار موجب پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند و پختن نادرست سبزيجات نيز مي‌تواند باعث همين پيامد شود. در تحقيقي كه انجام شد پژوهشگران دريافتند روش كباب كردن سبزيجات مانند فلفل سبز در فر يا سرخ كردن آن ها مي‌تواند قابليت اسيدي آن ها را تا ميزان بالايي افزايش دهد و خطر پوسيدگي دندان را به دنبال داشته باشد.اما در مقابل پخت سبزيجات با حرارت ملايم و آب پز كردن آنها يا به اصطلاح تهيه خورش با سبزيجات چنين خطراتي را به دنبال نخواهد داشت.
دكتر گراهام چادويك، نويسنده و سرپرست اين پژوهش مي‌گويد:<رعايت اين اصل در پخت سبزيجات مي‌تواند تا حد زيادي از ما در برابر پوسيدگي دندان محافظت كند. بنابراين دندانپزشكان مي‌توانند براي جلوگيري از پوسيدگي دندان اين توصيه را نيز به ساير توصيه هاي پيشگيرانه خود اضاف كنند.>
نتايج اين تحقيق كه در يكي از مجله هاي تخصصي دندانپزشكي اروپا چاپ شد حاكي از آن است كه گياهخواران به دليل تماس طبيعي دندان هايشان با مواد اسيدي طبيعي موجود در ميوه‌هاي اسيدي و سبزيجات بيشتر از ديگران در معرض خطر پوسيدگي دندان قرار دارند و اين موضوع به ويژه براي آنان از اهميت بيشتري برخوردار است.
علاوه بر اين، پژوهشگران دريافتند كه روش پخت تاثيري بر ميزان اسيدي بودن سيب زميني يا پياز ندارد اما در عوض فلفل قرمز هرگاه به روش تهيه خورش پخته شود،بيشتر خاصيت اسيدي پيدا مي كند.
خوردن غذاهاي اسيدي همچنين مي‌تواند موجب تحريك دستگاه گوارش از جمله معده شده و باعث ايجاد زخم مزمن در نواحي معده و روده شود.
همچنين خرد كردن و پختن بيش از حد سبزيجات مي‌تواند خواص غذايي مفيد آنها را كاهش دهد.به همين دليل توصيه مي‌شود سبزيجات را با آب كم پخته و در صورت اضافي آمدن،آب سبزيجات پخته شده را دور نريزيد.در بسياري از كشورهاي جهان مانند ژاپن سبزيجات اغلب به شكل آب پز و خرد نشده مصرف مي شوند

nasirii
2011/04/11, 22:58
خانواده ها در طول سفر از نگهداري و مصرف غذاهاي پخته شده خودداري كنند

بهداشت مواد غذايي يكي از مهم‌ترين موضوعاتي است كه در ميزان سلامتي افراد جامعه موثر است.
معاون مركز سلامت و محيط كار وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار وب‌دا گفت: با توجه به شروع سال جديد، افزايش تعداد مسافرت‌ها و جابه جايي خانواده‌ها از شهرهاي خود به شهرهاي ديگر، خانواده‌ها بايد توجه ويژه‌اي به نوع تغذيه خود و مواد غذايي مصرفي در طول مسافرت داشته باشند.
مهندس سيدرضا غلامي درباره رعايت نكات بهداشتي در جهت حفظ و ارتقاي سلامت خانواده‌ها در طول مسافرت ابراز داشت: تاكيد وزارت بهداشت اين است كه در هيچ شرايطي همراه خود غذاهاي پخته را حمل نكنند چه با وسايل شخصي و چه وسايل عمومي سلامت غذا دچار تهديدهاي جدي مي‌شود چرا كه غذاهاي پخته بايد در دماي زير 4 درجه يا بالاي 60 درجه نگهداري شوند و به همين خاطر خانواده‌ها از حمل مواد پخته خودداري كنند.
وي اضافه كرد: پيشنهاد مي‌شود كه تمامي محصولات و مواد غذايي فرآوري شده مثل مرغ، گوشت و ماهي را از همان شهري كه در آن مصرف مي‌كنند خريداري كنند و اگر مجبور به حمل آن از مبداء خود شدند طوري آن را نگهداري كنند كه از يخ‌زدگي خارج نشده و به طور غيرمستقيم (در كيسه يا ظرف دربسته) در مجاورت يخ قرار گيرد تا درجه حرارت خود را حفظ كرده و فاسد نشود ولي در هر صورت توصيه وزارت بهداشت اين است كه اين مواد غذايي به صورت تازه خريداري شود.
معاون مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت تصريح كرد: در خصوص مصرف تنقلات مخصوصاً براي كودكان توصيه مي‌شود كه از تنقلات سنتي مثل آجيل استفاده شود و در صورت خريد پفك، چيپس و لواشك (در صورت اصرار كودكان) براي تفنن از مواد بسته‌بندي داراي مجوز استفاده كرده و دقت كنند كه به هيچ عنوان پفك و چيپس زيرنور آفتاب قرار نگرفته باشد و داراي تاريخ توليد و انقضاء باشد.
مهندس غلامي درخصوص نشانه‌هاي فاسد شدن تنقلات مصرفي كودكان اظهار داشت: بوي نامطبوع و مزه تلخ تنقلات نشانه‌هايي از فساد آن محصول است و والدين حتماً محصولاتي را كه كودكان مي‌خواهند مصرف كنند را بچشد و از مراكزي خريد كنند كه اولاً حداقل شرايط بهداشتي را داشته باشد و داراي كارت معاينه پزشكي باشد.
وي با بيان اينكه ظاهر مراكز خريد از اهميت ويژه‌اي در سلامتي محصول برخوردار است گفت: اگر افراد با مراكز آشفته و به هم ريخته مواجه شدند براي اهميت به سلامتي خود از آن مركز خريد نكنند چرا كه كسي كه به ظاهر توجه نكند به سلامت و كيفيت محصولات هم توجه چنداني نخواهد داشت و همچنين خانواده‌ها به هيچ وجه مواد غذايي را از دكه‌داران و دست فروشان خريداري نكنند.
مهندس غلامي خاطرنشان كرد: توصيه مي‌شود اگر خانواده‌هاي مي‌خواهند با قرار گرفتن در مكان‌هاي تفريحي خود به پخت غذا بپردازند حتماً از مواد اوليه سالم (مثل گوشتي كه مهر دامپزشكي دارد) استفاده كنند و محصولات خود را از مراكز مجاز تهيه كنند.
وي درخصوص نشانه‌هاي فاسد شدن گوشت و فرآورده‌هاي مرغ و ماهي گفت: تنها بوي بد و رنگ نامناسب نشانه فساد اين مواد نيست بلكه اگر 4 تا 3 ساعت اين مواد در هواي آزاد قرار گيرد و بدون يخ باشد دچار فساد شده و هيچ علامت خاصي ندارد و تنها درجه حرارت نامناسب براي فساد مرغ، گوشت و مااهي كافي است.
مهندس غلامي ادامه داد: بهترين مواد براي مصرف در طول مسافرت نان و پنيرو استفاده از غذاي سالم و تازه است و بايد توجه كرد كه تخم‌مرغ پخته هم اگر بيشتر از 2 ساعت در هواي آزاد باقي بماند دچار فساد مي‌شود.
رييس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت درخصوص مصرف كنسروها در طول مسافرت گفت: مصرف كنسروها در صورت توجه به تاريخ انقضاء، توليد و دستورات روي قوطي مشكلي ايجاد نمي‌كند و اگر قوطي كنسرو داراي برآمدگي بود و با فشار دوطرف بر سر جاي خود برگشت، نشان از فساد آن محصول دارد ولي اگر برآمدگي در يك سمت بود و در صورت فشار به جاي خود برنگشت از لحاظ سلامتي و مصرف مشكلي ايجاد نمي‌كند. /

food_technology
2011/06/24, 11:45
آیا می دانید سس مایونز به دلیل ترکیب خاصی که دارد در کنفرانسهای علمی به عنوان سم کبد معرفی می شود

· آیا می دانید ساندیسها, نوشابه ها, بیسکویتها, کیکها و... با قندهای مصنوعی چون ساخارین که 1000 برابر شیرین تر از قند معمولی است ساخته می شود که دشمن کبد و کلیه می باشد

· آیا می دانید رنگهای افزودنی در نوشابه ها, ساندیس ها, کیکها, آدامسها و ... همه سرطان زا هستند

· آیا می دانید قیمت روغن ها مایع مثل آفتابگردان اگر واقعی باشد حدود 12 الی 15 هزار تومان خواهد بود ولی الان در بازار 900 الی 800 تومان است که از یک کیلو تخم آفتابگردان ارزانتر است.

· آیا می دانید بیشتر محتوای روغن های مایع از پارافین خوراکی که محصول پالایشگاهای نفت است درست شده است که کلسترول خون را افزوده موجب چربی خون و... می شود که کشنده است.

· آیا می دانید در اکثر کارخانه های آبلیموهای صنعتی حتی یک عدد لیمو هم وارد نمی شود و آب لیمو صنعتی از (( آب کاه)) بعلاوه برخی اسانسها و جوهر نمک تولید می شود که همین امر موجب ته نشین نشدن محتوای آب لیمو می باشد

· آیا می دانید کره گیاهی دروغی بیش نیست و با مواد پایه ای نفت و در برخی کشورها فضولات انسانی تولید می شود و موجب تشکیل پلاک اتروم در عروق کرونر قلب و بیماری های ایسکمیک قلبی می شود و شعار ((کره مارگارین(گیاهی)دوست قلب شما)) فریب افکارعمومیست.

· آیا می دانید مواد قندی موجود در نوشابه ها موجب پوسیدگی دندانها می شود (دندان شکسته داخل نوشابه پس از 7 ساعت حل می شود).

· آیا می دانید سس مایونز از همه غذاها مضرتر برای صدمه به پوست و جوش صورت است.

· آیا می دانید پنیر پفک اغلب پنیر تلخ( پنیر فاسد) و گندیده تاریخ مصرف گذشته می باشد چسبندگی پفک براساس تحقیقات تا 7 بار مسواک هم تمیز نمی شود و موجب بی اشتهایی میشود و آمار مصرف پفک در ایران روزانه هر نفر 2 عدد می باشد .

ZaHrA_A
2011/07/21, 00:00
چای بابونه باعث تقویت معده و تسکین درد می شود
چای بابونهمصرف چاي بابونه تسكين دهنده درد و تقويت كننده معده است و عفونت‌هاي انگلي و كرم را از بين مي‌برد. سلامت نیوز: يك متخصص تغذيه گفت: مصرف چاي بابونه تسكين دهنده درد و تقويت كننده معده است و عفونت‌هاي انگلي و كرم را از بين مي‌برد.

مرتضي صفوي در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: از زمان رومي‌ها خواص دارويي بابونه مورد توجه مردم بوده است. بابونه ضد اسپاسم، ضدالتهاب، قابض و خوشبوكننده است.

وي گفت: چاي بابونه عفونت‌هاي انگلي و كرم را از بين مي‌برد و براي شست و شوي زخم‌ها، بافت‌هاي سفت و سخت استفاده مي‌‌شود. همچنين تب و نفخ را از بين مي‌برد.

صفوي افزود: از بابونه براي رفع كرم معده و روده مي‌توان استفاده كرد. يكي از مهمترين خواص بابونه، درمان زخم و ورم معده است.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام براي رفع ناراحتي‌هاي پوستي نظير اگزما، كهير و خارش مي‌تواند باشد. بابونه تب بُر، تسكين دهنده درد و تقويت كننده معده است.

ZaHrA_A
2011/07/21, 00:03
خواص روغن زیتون

روغن زيتون و سرطان:سرطان يکي از علل عمده مرگ و مير در کشورهاي توسعه يافته است. انواع سرطان رابطه نزديکي با رژيم غذايي دارد. در سرطان‌هاي روده‌ بزرگ و راست روده و پستان کاملاً مشخص شده که نوع چربي مصرف شده، يکي از عوامل مهم در ايجاد اين سرطان‌هاست و مقدار چربي تأثير چنداني در بروز آنها ندارد.

مطالعات نشان داده که روغن ‌زيتون ميزان آسيب‌هاي سرطاني را کاهش داده و تعداد تومورهاي توسعه يافته را به شکل آشکاري ‌کاهش مي دهد و اين تومورها تهاجم کمتر و درمان پذيري بيشتري دارند. اين اثر مربوط به وجود اسيد لينولئيک است که يک اسيد چرب امگا 6 مي‌ باشد. اين اسيد چرب در توليد پروستاگلاندين‌هايي موثر است که از ايجاد و توسعه تومورها جلوگيري مي کنند.اکسيداسيون درون سلولي، عامل مهمي در ايجاد سرطان است و مواد آنتي اکسيدان موجود در روغن زيتون، مقاومت سلول‌ها را در برابر اکسيداسيون و سرطان افزايش مي‌ دهد.روغن زيتون و فشار خون:فشارخون بالا زماني تعريف مي ‌شود که ميزان فشار خون به طور دائم بالاتر از 90/140 ميلي ‌متر جيوه باشد. مصرف روغن زيتون به صورت منظم، هر دو فشار خون سيستولي و دياستولي را کاهش مي‌ دهد و مقدار دوز داروهاي لازم براي کاهش فشارخون را در بيماران کم مي‌ کند.
روغن زيتون و بيماري‌هاي قلبي:
سخت شدگي ديواره‌ رگ‌هاي خوني در اثر تجمع کلسترول، با شيوه زندگي ارتباط مستقيم دارد. شيوه زندگي مجموعه‌اي از عادات فردي و ميزان فعاليت بدني و نوع رژيم غذايي است. پايين‌ترين ميزان مرگ و مير از بيماري‌هاي قلبي و عروقي در کشورهايي وجود دارد که از روغن زيتون به عنوان تنها منبع چربي در رژيم غذايي خود استفاده مي‌ کنند. روغن زيتون به علت داشتن اسيدهاي چرب غيراشباع مي ‌تواند ميزان کلسترول خوب (HDL) را افزايش و کلسترول بد (LDL) را کاهش دهد و به اين ترتيب از رسوب کلسترول در رگ‌ها و سخت شدگي عروق جلوگيري مي ‌کند.روغن زيتون و التهاب روماتيسمي:التهاب روماتيسمي از بيماري‌هاي عفوني مزمن است که در مفاصل ايجاد مي‌ شود. عوامل عفوني، ژن‌ها، هورمون‌ها و رژيم غذايي در بروز آن نقش دارند. مصرف منظم روغن زيتون باعث تسکين علائم اين بيماري مي ‌شود. افرادي که ميزان کمي روغن زيتون مصرف مي ‌کنند، 5/2 برابر افرادي که رژيم غذايي سرشار از اين روغن را دارند به التهابات روماتيسمي مبتلا مي ‌شوند. مکانيسم اين عمل هنوز مشخص نشده است، ولي اين اثر احتمالاً به آنتي اکسيدان‌هاي موجود در روغن زيتون مربوط مي ‌شود.روغن زيتون و دستگاه گوارش:روغن زيتون، صفرا بر است و باعث تخليه کيسه صفرا مي‌ شود، به اين ترتيب که انقباض کيسه صفرا و توليد نمک‌هاي صفراوي را در کبد تحريک کرده و در نتيجه دفع کلسترول را از طريق صفرا افزايش مي‌ دهد و از ايجاد سنگ‌هاي صفراوي جلوگيري مي ‌کند.روغن زيتون به علت داشتن سيتواسترول‌ها مانع جذب کلسترول در روده کوچک مي‌ شود و جذب عناصر معدني مثل کلسيم، منيزيم و آهن را افزايش مي‌‌ دهد.روغن زيتون ملين است و از يبوست جلوگيري مي‌ کند همچنين اين روغن، انگل‌ها و کرم‌هاي روده را از بين مي ‌برد.روغن زيتون و احساس درد:ماده‌اي به نام اوله آکانتال در روغن زيتون وجود دارد که اثري مشابه قرص‌هاي مسکن مانند ايبوپروفن در کاهش درد دارد.آنزيم‌ مخصوصي در بدن وجود دارد که سبب آغاز درد مي ‌شود و ماده اوله آکانتال جلوي فعاليت اين آنزيم را مي ‌گيرد، در نتيجه فرآيند احساس درد متوقف مي‌ شود. با مصرف روزانه 50 گرم روغن زيتون، حدود 9 ميلي ‌گرم اوله آکانتال به بدن مي ‌رسد، اين مقدار يک دهم ميزان داروي ايبوپروفني است که براي کاهش درد يک فرد بزرگسال تجويز مي‌ شود.
روغن زيتون و چاقي: در کشورهاي غربي، چاقي مشکل بزرگ سلامت مردم است، زيرا ميزان کالري دريافتي از طريق غذاهاي مختلف افزايش يافته، ولي ميزان فعاليت روز به روز کاهش مي ‌يابد، در نتيجه چاقي اتفاق مي ‌افتد.
روغن زيتون مانند ساير چربي‌ها، 9 کيلو کالري انرژي دارد و به نظر مي‌ رسد که مصرف آن باعث چاقي مي ‌شود. ولي ثابت شده رژيم غذايي غني از روغن زيتون بيشتر از غذاهاي کم چرب به کاهش وزن کمک مي‌ کند. در واقع آنچه در بروز چاقي مؤثر است، نوع چربي مصرف شده است، نه مقدار چربي موجود در غذا.
از طرفي روغن زيتون کشش ماهيچه‌هاي حلقوي را در پايين معده کاهش مي‌ دهد و در حرکت توده غذا به سمت روده تأخير ايجاد مي‌ کند، در نتيجه محتويات معده به آهستگي و به تدريج وارد دوازده مي ‌شود و احساس سيري مدت بيشتري طول مي ‌کشد و با کاهش اشتها فرد مي‌ تواند غذاي کمتري مصرف کند.
روغن زيتون و تغذيه نوزاد:رشد نوزاداني که مادران آنها روغن زيتون مصرف مي ‌کنند، از نظر قد و وزن و رفتارهاي روان شناختي بهتر است. همچنين نوزاد براي جلوگيري از اکسيداسيون مواد در اثر ورود اکسيژن هوا، به ويتامين E نياز دارد. اگر چه ميزان اين ويتامين در روغن زيتون زياد نيست، ولي براي جلوگيري از اثرات اکسيداسيون کافي است.
اين ويتامين در مدت شيردهي در پستان‌ها تغليظ مي‌ شود و مادر بايد ذخيره کافي از آن را در بدن خود داشته باشد تا مقدار مورد نياز اين ويتامين براي نوزاد در شير ترشح شود.مصرف ميزان کافي ويتامين E در نوزادان داراي نارسايي لوزالمعده و کليه ضروري است. به علاوه روغن زيتون، اسيدهاي چرب مورد نياز براي رشد نوزاد را فراهم مي‌ کند و نسبت اسيد لينولئيک به اسيد لينولنيک آن مشابه شير مادر است.مصرف روغن زيتون در سنين رشد، سبب بهبود حافظه و بالا رفتن قدرت يادگيري در کودکان مي ‌شود.
روغن زيتون و پيري:
بسياري از بيماري‌هاي دورام پيري مثل پوکي استخوان و آلزايمر تحت تأثير رژيم غذايي قرار دارند.
روغن زيتون با کمک به جذب کلسيم، باعث رسوب آن در استخوان‌ها شده و از پوکي استخوان جلوگيري مي‌ کند.
روغن زيتون از بروز فراموشي و آلزايمر در افراد مسن جلوگيري مي‌ کند، ولي مکانيسم عمل آن ناشناخته است. به نظر مي ‌رسد اسيدهاي چرب غيراشباع موجود در روغن زيتون مي‌ تواند باعث حفظ ساختار غشاي سلول‌هاي مغزي شوند.
فرآيند پير شدن در انسان با آسيب‌ تدريجي و تغيير ساختمان پوست همراه است. تغييرات پوست مثل ضخيم شدن و از دست دادن قابليت ارتجاعي لايه‌هاي پوست، به علت تجمع کلاژن باعث مي‌ شود که پوست در برابر عوامل خارجي مثل تشعشات خورشيدي که راديکال‌هاي آزاد را ايجاد مي‌ کنند حساس شده و روند پيري تسريع شود. مواد آنتي اکسيدان خصوصاً ويتامين E موجود در روغن زيتون از ايجاد راديکال‌هاي آزاد و فرآيند اکسيداسيون در سلول‌هاي پوستي و ايجاد سرطان‌هاي پوست جلوگيري مي‌ کند و کمک مي ‌کند تا سلول‌هاي پوست انعطاف‌ پذيري خود را حفظ کرده و عوارض پيري ديرتر ظاهر شود.
روغن زيتون و پوست:
ويتامين E موجود در روغن زيتون براي حفظ سلامت و زيبايي پوست و مو ضروري است. مصرف مداوم آن، پوست را شاداب نگه مي ‌دارد. ماساژ پوست با روغن زيتون، تعريق را کاهش داده و مژه و ابرو را تقويت مي ‌کند. کمپرس پوست با روغن زيتون در موارد آفتاب‌ زدگي و سرمازدگي ، گزش مار و عقرب و نيش حشرات باعث التيام آن مي‌ شود. همچنين سوزش و درد ناشي از سوختگي را تسکين داده و از بروز تاول جلوگيري مي ‌کند.
براي برطرف کردن خشکي و ترک پوست مي ‌توان از مخلوط روغن زيتون با گليسيرين به نسبت مساوي استفاده کرد.

YAGHOT SEFID
2013/06/07, 14:05
جوانه گندم سرشار از انواع ویتامین ها است و پزشکان استفاده به اندازه از آن را برای رفع خستگی مناسب می دانند.

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1392/3/16/1189079_384.jpg


در جوانه گندم ویتامین های گروه B,E وجود دارد.

گفتنی است ویتامین B یکی از منابع اصلي تنظیم سیستم عصبی بدن، رفع کم خوابی و جلوگیری از آسیبهای روحی مانند استرس و افسردگی است.

بررسیها نشان می دهد؛ همچنین جوانه گندم دارای سلنیوم، منیزیم و همینطور ویتامین E است که سبب تقویت بدن و مبارزه با تشکیل رادیکال های آزاد و در نتیجه مقابله با سرطان ها می شود.

جوانه گندم به واسطه طعم خوبی که دارد می تواند توجه کودکان را به خود جلب نموده و باعث شود به خوردن آن در کنار غذا علاقه مند باشند.

جوانه گندم سبب افزایش رشد استخوانی به ویژه در سنین ماقبل بلوغ در کودکان می شود.

از دیگر موارد اصلی استفاده از جوانه گندم در زیبایی و طراوت پوست و مو و رفع مشکلات پوستی است.

برای زیبایی عده ای ازافراد از ماسک جوانه گندم بر روی پوست صورت خود نیز استفاده می کنند

YAGHOT SEFID
2013/06/07, 14:06
توت فرهنگی بهترین کاهنده کلسترول خون


در توت فرنگی ماده ای به نام الاگیتانین وجود دارد که به کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان کمک می‌کند و کلسترول خون را به شدت پایین می اورد.
http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1392/2/13/1064985_466.jpg


توت فرنگی این میوه قرمز رنگ دارای خواص فراوانی است که با تمیزی و سفیدی دندان ها و سلامت روده ها کمک می کند.

بررسی ها نشان می دهند،توت فرنگی حاوی دامنه وسیعی از مواد غذایی است که سرگروه آنها ویتامین c می باشد توت فرنگی همچنین محتوی مقادیر چشمگیری موادغذایی و آنتی اکسی دانها است که ضد رادیکالها ی آزاد میباشند و برای سلامتی قلب و عروق بسیار مفید اند.

توت فرنگی جریان خون را در بدن افزایش می دهد و چربی های ناحیه قلب را کاهش می دهد و عملکرد شریان های قلبی را بهبود می بخشد و سبب کاهش فشار خون و کلسترول خون نیز می شود

YAGHOT SEFID
2013/06/07, 14:07
http://images.seemorgh.com/iContent2/Files/165457.jpg

کلسترول خوب یا HDL (لیپوپروتئین با چگالی زیاد) بر خلاف LDL مانع بروز حمله قلبی می شود.


کلسترول در خون به دو صورت است:

کلسترول بد یا LDL

اگر میزان کلسترول بد خون یا LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم) در خون افزایش یابد، در دیواره رگ های خونی رسوب کرده و منجر به تنگ شدن و انسداد عروق می شود. این وضعیت می تواند انعطاف پذیری رگ ها را کم کرده و منجر به سخت شدن دیواره سرخرگ ها یا تصلب شرایین، ایجاد لخته و در نهایت حمله قلبی و سکته شود.

کلسترول خوب یا HDL

کلسترول خوب یا HDL (لیپوپروتئین با چگالی زیاد) بر خلاف LDL مانع بروز حمله قلبی می شود. کاهش آن در خون می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. این نوع کلسترول با پیشگیری از رسوب LDL، از انسداد رگ ها جلوگیری می کند.

افزایش كلسترول خوب یا HDL برخلاف كلسترول بد یا LDL یك مزیت محسوب می شود. در حقیقت نکته مهم در مورد چربی های خون، نسبت HDL بهLDL است و از آنجایی که افزایش HDL باعث بهبود این نسبت می شود، خطر بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد.

تحقیقات انجام شده در ژاپن نشان داد كه ورزش از جمله پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا حداقل 2 بار در هفته به مدت 1ساعت یا 4 بار در هفته به مدت 0.5 ساعت می تواند باعث افزایش HDL (كلسترول خوب خون) شود.

برای انجام این تحقیق بیش از 1400 زن و مرد مورد بررسی قرار گرفتند. افراد به 3 گروه مختلف تقسیم شدند، گروهی كه طی هفته 3 یا 4 بار بین 0.5 تا 1 ساعت ورزش های مختلف هوازی انجام می دادند، گروهی كه میزان ورزش هفتگی آنها كمتر از 1 ساعت بود و گروهی كه تقریباً هیچ ورزش و فعایت بدنی انجام نمی دادند. پس از 8 تا 12 هفته مشخص شد در افرادی كه ورزش منظم و مداوم انجام می دادند، افزایش نسبی HDL در خون قابل ملاحظه بود و در دو گروه دیگر این تغییر مشاهده نشد.

متخصصان معتقدند ورزش كردن حتی اگر فقط در اوقات بیکاری و فراغت افراد باشد، مثلا پیاده روی روزانه به مدت 15 دقیقه، یا به مدت 30 دقیقه 3 تا 4 بار در هفته می تواند تاثیرات بسیار مثبتی روی سلامتی افراد داشته باشد و از بیماری های قلبی- عروقی پیشگیری نماید.

برای رسیدن به این هدف، علاوه بر ورزش، پیروی از یک رژیم غذایی سالم نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health (http://www.seemorgh.com/health)
اختصاصی سیمرغ