PDA

مشاهده نسخه کامل : مقاله پنج سمبل به رنگ حلقه‌های المپیکArasH
2008/08/09, 08:01
پنج سمبل به رنگ حلقه‌های المپیک

http://i38.tinypic.com/2uo1jep.jpg


مقامات برگزار‌کننده المپیک از ابتدا تلاش کردند شعار دوستی، صلح و برابری را با ارائه این پنج سمبل جدید به بهانه المپیک ۲۰۰۸ پکن منتشر کنند. از طرفی سعی شد این سمبل‌ها برای کودکان بسیار آشنا و ملموس باشد.


مقامات برگزار‌کننده المپیک از ابتدا تلاش کردند شعار دوستی، صلح و برابری را با ارائه این پنج سمبل جدید به بهانه المپیک ۲۰۰۸ پکن منتشر کنند. از طرفی سعی شد این سمبل‌ها برای کودکان بسیار آشنا و ملموس باشد. طراحی چنین سمبل‌هایی کار ساده‌ای نیست؛ چراکه باید توقع چند مقطع سنی برآورده شود. بدین‌منظور طراحان چینی به احترام شرکت تبلیغاتی «فوآ» کنار رفتند تا این پروژه بزرگ توسط بزرگ‌ترین شرکت طراحی چین کلید بخورد. «فوآ»، شرکت بین‌المللی با اهداف گوناگون است و در اجرای این پروژه بزرگ از اروپایی‌ها کمک گرفت. نکته کلیدی در طراحی پنج سمبل این بود که به دستور رئیس‌جمهوری چین سنت این کشور نباید فراموش می‌شد. در فرهنگ باستانی چین سمبل‌های فراوانی برای بازگویی سنت‌‌‌ها وجود دارد که کودکان نیز با آنها آشنا هستند و تمام آنها در خوش‌شانسی و داشتن آرزوی خوب برای دیگران مشترکند.
بدین‌منظور سمبل‌های مخصوص ارتفاعات و جنگل‌های چین با ویژگی‌های افسانه‌ای آنها و پنج رنگ حلقه‌های المپیک ارائه می‌شود به‌طوری‌که از آنها بتوان در بازی‌های کامپیوتری، تولید عروسک و داستان‌های کودکانه استفاده شود. بی‌بی به رنگ آبی، جینگ جینگ به رنگ مشکی، هوآن هوآن به رنگ قرمز، یینگ یینگ به رنگ نارنجی و نی‌نی به رنگ سبز پنج سمبل بیست‌وهشتمین دوره بازی‌های المپیک پکن را تشکیل می‌دهند.

● بی‌بی، ماهی و آب برای بقای زندگی
بی‌بی یکی از سمبل‌های المپیک پکن و نام ماهی در فرهنگ چینی‌ها است. سر این عروسک ‌(BeiBei) که به رنگ آبی طراحی شده، ماهی را در امواج خروشان آب نشان می‌دهد. صورت بی‌بی بسیار آرام و باشخصیت است. در هنر و فرهنگ سنتی چین رابطه بین ماهی و آب، سمبلی از تلاش برای بقا و زندگی است. «بی‌بی» نام ماهی در فرهنگ چینی‌هاست که با رویت آن سالی خوب و پر از موفقیت رقم خواهد خورد.

● جینگ جینگ، سمبلی برای سعادتمندی
جینگ جینگ سمبل حلقه مشکی المپیک و همان پاندای معروف چینی‌ها است. این عروسک jing jing باعث لبخند بچه‌ها می‌شود و به نوعی سمبل سعادتمندی و خوشحالی برای آینده کودکان چین است. این موضوع از صورت پرامید این عروسک درک می‌شود. در مراسم افتتاحیه جینگ‌جینگ بیش از سایه سمبل‌ها جنب و جوش دارد چرا که پاندا به واقع سمبل اصلی چین است و قرار بود از ابتدا تنها پاندا معرف این بازی‌ باشد. مردم در تمام نقاط چین شناخت کاملی از این سمبل و ویژگی‌های باستانی آن دارند. جینگ جینگ برای شناسایی رابطه بین طبعیت و مردم طراحی شده است و در کلیپ‌های تصویری و بازی‌های کامپیوتری کنار جنگل‌های سرسبز چین دیده می‌شود.
به هیچ وجه سعی نشده مسئله قدرت از این عروسک تداعی شود.

● هوآن هوآن، برادر بزرگ سمبل‌ها
هوآن هوآن به عنوان برادر بزرگ سمبل‌های دیگر شناخته شده است. این عروسک به رنگ قرمز طراحی شده است، روی سرش آتش قرار دارد. او فرزند آتش است. وی همیشه مثل حلقه قرمز المپیک در مرکز قرار دارد و از همه سریع‌تر می‌دود، می‌پرد و قوی‌ترین است. از طرفی مهمان‌نوازی با آغوش گرم چینی‌ها با این اسم تبلیغ می‌شود. در ورزش‌های توپی بیشتر این عروسک تقسیم می‌شود.

● یینگ یینگ، بزی سریع و خوش‌خنده
یینگ یینگ سمبل نارنجی این دوره المپیک است که به شکل بزی سریع و خوش خنده طراحی شده است. این عروسک ying ying مثل بقیه بزها بسیار سریع و خوش‌خنده است و در مسابقات روی زمین و حتی ارتفاعات همیشه اول است. این سمبل وسعت، عظمت و بهره‌وری است و بزرگی کشور و ملت چین را تداعی می‌کند. مردم چین با رویت این بز نایاب در ارتفاعات شمالی سالی سراسر سلامتی و خوشبختی پیش‌رو خواهند داشت. یینگ یینگ گاهی چنان پرسرعت می‌دود که بی‌اختیار پرواز می‌کند. این بز از نوعی اسانس ارتفاعات تبت تغذیه می‌کند که بسیار مغذی و انرژی‌زاست. او در کنار رنگ سبز سمبلی از طراوات است.

● نی‌نی، پرنده‌ای برای خوش‌شانسی کودکان
نی‌نی، نوعی چلچه دریایی و پرنده‌ای برای خوش‌شانسی کودکان است. این پرنده را هر بهار و تابستان یکبار می‌شود مشاهده کرد و این کار فقط از عهده بچه‌ها برمی‌آید. صورت زیبا و خندان او توسط کسانی رویت می‌شود که مانند خودش باشند. بر روی سر این عروسک سبز، پرنده‌ای به نام کایت در حال پرواز است که از کودکان مراقبت می‌کند. این پرنده در چین باستان نوعی چلچله دریایی است که در سختی‌های فراوان و توفان‌های شدید هرگز فرزندان خود را تنها نمی‌گذارد. بال‌های طلایی این پرنده سمبلی از تسخیر آسمان‌ها و خوش‌شانسی کودکان است که تحت پوشش او هستند. در ورزش ژیمناستیک این عروسک بیشتر توزیع خواهد شد.روزنامه کارگزاران