PDA

مشاهده نسخه کامل : با نرم افزار میر عماد، خط خوش را تجربه کنیدGreen heart
2008/04/26, 01:13
با نرم افزار میر عماد، خط خوش را تجربه کنید

خط نستعلیق یکی از خط‌هایی است که در نوشتن متن‌های فارسی و اردو و گاه عربی به کار می‌رود. این خط بیشتر از هر جای دیگر در ایران رواج دارد و خوشنوسیان ایرانی اغلب با این خط به هنرنمایی می‌پردازند.

در اواخر سده هشتم و اوایل سده نهم هجری، یعنی در عهد تیموری از درآمیختن دو خط نسخ و تعلیق، خوشنوسی جدیدی برای خط فارسی در ایران بوجود آمد که «نسخ تعلیق» نامیده شد و بعدها به نام «نستعلیق» شهرت یافت.

خط نستعلیق دومین خط خاص ایرانیان است. خط نستعلیق فاقد علایم زیر و زیر و پیش است و با توجه به ظرافت‌ها و گردش‌های لطیفی که در حرکت‌ها و شکل حروف دارد کم‌کم جایگاه خود را در خوشنویسی جهان باز کرد. برخی آن را «عروس خطوط اسلامی» می‌نامند. ابداع خط نستعلیق را به هنرمندی به نام میرعلی تبریزی نسبت داده‌اند. وی در اوایل قرن نهم هجری می‌زیسته است. نقش میرعلی تبریزی در تدوین نستعلیق آنچنان مهم و اساسی بود که استادان بعدی از وی به عنوان ابداع کننده نام برده‌اند.http://www.tebyan.net/image/big/1386/12/789616222173206144323831954090119215241.jpg

از دیگر کسانی که در تکامل خط نستعلیق نقش داشته‌اند، می‌توان از «سلطان علی مشهدی» و «میرعلی هروی» نام برد. اما هنرمندی که نستعلیق را به اوج تکامل و زیبایی رساند «عماد الحسنی قزوینی» معروف به «میرعماد» بود که در قرن یازدهم و در دوره صفویه زندگی می‌کرد. میرعماد با ابتکار و خلاقیت خود و مهارت بالایی که در نستعلیق به دست آورد دارای سبک و مکتبی شد که هنرمندان خوشنویس سالیان بسیار پس از او از سبک وی پیروی کردند.

از آنجا که کاربران علاقه بسیار زیادی به استفاده از این خطوط دارند به تازگی دیبرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی با عرضه آزاد فونت نستعلیق گامی بزرگ در زمینه ترویج استفاده از این خط زیبا پرداخته است. و اما نرم‌افزاری که قصد معرفی آن را داریم میرعماد نام دارد. میرعماد یکی از بهترین و کامل‌ترین نرم‌افزارهایی است که طراحان و کاربران خوش ذوق ایرانی با آن آشنایی کامل دارند.

نرم‌افزار میرعماد دارای خطوط زیبایی همچون نستعلیق، شکسته، تحریری، ثلث، نسخ، معلی و پیر‌آموز است که به راحتی و بدون نیاز به نرم‌افزارهای اضافی و تنظیمات پیچیده می‌توان در محیط‌های WordPad، NotePad، Word و تمام نرم‌افزارهای Office از آن استفاده کرد این نرم‌افزار دارای روش کار بسیار ساده‌ای است و انعطاف‌پذیری فوق‌العاده آن کاربران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. امکاناتی همچون:

- تغییر کشیدگی و ترکیب و جابجایی حروف، نقاط و اعراب

- پشتیبانی حروف فارسی، عربی، کردی و بلوچی

- اعراب گذاری کامل

- انتقال به برنامه‌های گرافیکی بصورت منحنی

- قابل اجرا در ویندوزهای XP و Vista

- امکان استفاده در Office 2000 تا Office 2007

از ویژگی‌های بارز این نرم‌افزار است.

از دیگر نرم‌افزارهای مشابه این محصول می‌توان به چلیپا، کلک، خوش قلم، نستعلیق و ... اشاره کرد.

برای حمایت و دلگرمی بخشیدن به سازندگان نرم افزارهای ایرانی نسخه اصل این نرم افزار را تهیه نماییم.منبع: هفته نامه کلیک- امیر عصاری