PDA

مشاهده نسخه کامل : تابلو برقMajidNemo
2007/08/09, 19:11
با سلام در این تایپک قصد دارم در مورد تابلوهای برق بحث کنم.


http://i15.tinypic.com/53szlvq.gif

H A M E D
2007/08/14, 12:13
خب مجید جان منتظریما

Bin_103
2007/08/16, 12:28
آقای مهندس شروع کنین دیگه. همه منتظر هستنا

MajidNemo
2007/08/16, 18:52
با عرض سلام

دوستان عزیز منو ببخشید فعلا در حال جمع آوری تصاویر و آماده سازی مطالب هستم . بزودی بهترین آموزش مربوط به تابلو برق رو شروع می کنم . این مطالب از پایه شروع شده و طرز ساخت و قرار گیری وسایل مربوط به تابلو برق رو توضیح می دهم.
تابلو های مورد آموزش از فشار ضعیف تا فشار قوی می باشد . تصاویر هم در نوع خود عالی هستند .
فعلا چند روزی منتظر باشید ........

MajidNemo
2007/08/17, 20:42
مقدمه

http://i13.tinypic.com/67zm060.jpg

مشخصات تابلو ها
در تابلوهای جریان زیاد و ولتاژ کمتر از 1000 ولت از مقررات VDE100 پیروی می نمایند که بنابر این مقررات سیم های الکتریکی باید طوری تعیین شوند که دارای اطمینان الکتریکی و مکانیکی خوب و کافی باشند .
بنابر این مقررات مقدار افت ولتاژ بین شبکه و محل اتصال به مصرف کننده نباید از میزان درصد نوشته شده تجاوز نماید.
در ضمن در این تابلوها باید از وسایل حفاظتی استفاده شود که سیم ها و دستگاهها را در برابر بارهای اضافی و اتصال کوتاه توسط قطع به موقع جریان محافظت نماید.
در این تابلو ها برای انشعاب گرفتن وسایل مختلف از شین ها یا باس بار (تسمه های مسی ) استفاده می شود و این شین ها باید طوری انتخاب شوند که تحمل جریان عبوری مورد مصرف را داشته باشند.
شین ها باید از بدنه تابلو ها عایق شوند که این عمل توسط مقره ها انجام می شوند. و فواصل بین شین ها باید از یکدیگر نیز رعایت شوند.

نقشه کشی تابلوها :
تابلوهای توزیع را برای سهولت کار در شمای فنی رسم می نمایند که با علایم و ارقامی که در کنار هر عنصر نوشته می شود اطلاعات نقشه را تکمیل می نمایند.
در یک تابلو یک یا چند خط بعنوان رزرو همیشه باید در نظر گرفته شود تا در هنگام خرابی یکی از خطوط یا نیاز به مصرف کننده جدید از آن استفاده شود.
سیم اتصال زمین با مقطع زیاد برای حفاظت در تابلوها نباید فراموش شود که این ارتباط توسط سیم بافته شده نرم بین قسمتهای متحرک و ثابت تابلو برقرار می شود.

ساخت تابلوها :
در یک تابلوی توزیع قبل از آنکه وسایل الکتریکی در آن نصب شود باید اسکلت فلزی یا پلاستیکی یا کائوچویی آن مونتاژ شود و با نصب ریل ها و سوراخ های مناسب آماده گردد تا وسایل الکتریکی در داخل آن مونتاژ شود.
پس از نصب وسایل الکتریکی (مانند کلید و فیوزها )‌ترمینال های تابلو را سیم کشی می کنند که این سیمکشی باید با سیم های تک لا و با فرم خاصی صورت گیرد. می توان سیم کشی داخل تابلو را با سیم های افشان که در داخل کانال های پلاستیکی (داکت) قرار می گیرند انجام داد.

تقسیم بندی تابلوهای برق: تابلو های برق رو در 3 بخش 1- فشار ضعیف 2- فشار متوسط 3- فشار قوی تقسیم بندی می کنند. در این بخش به آموزش تابلوهای فشار ضعیف می پردازم و بعد به
سراغ تابلوهای فشارقوی می روم.

تابلوها با آمپراژ مصرفی و شدت جریانی که ازاون عبور می کند مشخص می کنند که این آمپراژ از مقدار شدت جریان ذکر شده بر کلیدهای قدرت اصلی مشخص می شود .مثلا در یک تابلو از کلید اتوماتیک 40 آمپری در ورودی استفاده شده است بنابراین اون تابلو رو تابلوی 40 آمپری می نامند.
تابلوها بیشتر نقش توزیع برق رو برعهده دارند و بعضی از تابلوها نیز تابلوهای توزیع و کنترل و فرمان هستند که برای راه اندازی خط تولید یا وسایل الکتریکی خاصی بکاربرده می شوند.

شروع بکار ساخت تابلو:
بعد از اینکه اسکلت فلزی تابلو بنا به درخواست و با توجه به وسایلی که باید در آن نصب شود و جریان مصرفی آن ساخته شد و رنگ آمیزی بر روی آن انجام گرفت مراحل مونتاژ تابلو در بخش برق شروع می شود.
اسکلت تابلو از چند بخش 1- اسکلت اصلی 2- سینی یا محل قرار گیری وسایل الکتریکی 3- روبند 4- درب تابلو تشکیل شده است.
به اسکلت اصلی که کاری نداریم و کار اصلی بر روی سینی وسایل انجام می گیرد.
سینی ثابت است که یا مستقیما به اسکلت اصلی جوش خورده یا قابل باز کردن است و توسط پیچ و مهره به اسکلت اصلی بسته می شود . برای نصب وسایل الکتریکی نظیر کلید ها و فیوزها و کنتاکتورها و غیره ابتدا باید محل قرار گیری آنها را بر روی سینی مشخص شود و بعد از گذاشتن روبند سینی با انجام جابجایی مناسب محل قرار گیری آنها رو طوری تنظیم کرد که در زیر روبند صاف و مناسب قرار گیرند و کج نباشند و وقتی از روبرو به آنها نگاه می کنیم صاف و شکیل باشند .
بعد از تنظیم نمودن وسایل با روبند روبند رو به آهستگی برداشته و شروع به علامت گذاری محل سوراخ کاری پیچ وسایل الکتریکی نظیر فیوز های گچی یا بکس - کنتاکتورها - ریل کلیدهای مینیاتوری - ریل ترمینال و کیلدهای اتوماتیک و غیره می نماییم .
بعد از سوراخ کاری شروع به نصب وسایل توسط پیچ و مهره یا پیچ های خودکار و دستگاه پرچ می نماییم.
بعد از فیکس کردن وسایل حال نوبت سیم کشی بین وسایل الکتریکی می باشد و قبل از کانال کشی در درون تابلو و بین وسایل الکتریکی توسط کانال های پلاستیکی یا داکت می باشد . اندازه کانال ها از نظر پهنا و ارتباط از روی تعداد سیم های که از آن عبور می کند انتخاب می کنند .
در برخی تابلو ها که شدت جریان مصرفی بالا بوده وبکار گیری سیم در اندازه بالا مقدور و به صرفه نیست از شین ها یا تسمه های مسی با توجه به شدت جریانی که در مقطع و قطر مشخص تحمل می کنند استفاده می نمایند . و بعد از انتخاب شین مناسب شروع به سوراخکاری در فواصل متناسب با تعداد سیمی که برای هر فاز از آن ورودی گرفته می شود با توجه به قطر سوراخ کابلشو یا سرسیم می کنند و سپس بعد رنگ آمیزی جاهای که سوراخ کاری نشده است شین ها رو توسط مقره متناسب با آن و عایق شده از بدنه بر روی اسکلت فلزی پیچ می کنند.
حال با توجه به کلید و فیوزو وسایل الکتریکی و شدت جریانی که از آنها عبور می کند به اندازه یک رنج بالاتر و در برخی شرکتها برابر رنج ذکرشده در استاندارد بین سیم ها و فیوزها شروع به اندازه گیری سیم ها ازمحل قرارگیری شین ها تا ورودی وسایل الکتریکی کرده و بریدن سیم ها می کنیم . هر سیم با توجه به اینکه از کدام فاز گرفته شده است با همان رنگ شین مربوط به خودش انتخاب می شود.
بعد از اندازه کردن و بریدن سیم ها در قسمت اتصال به شین ها از کابلشوی مخصوص سیم و در بخش دیگر سیم بسته به نوع وسیله الکتریکی از کابلشو یا سرسیم و یا اینکه مستقیما به وسیله الکتریکی وصل می شود که قبل از آن باید قسمت لخت سیم لحیمکاری شود.
در قسمت خروجی وسیله الکتریکی که یک سر آن به ترمینال خروجی می رود نیز باید سر لخت سیم لحیمکاری شده وبه ترمینال پیچ شود.
تمام مواد بالا بر روی سینی وسایل صورت می گیرد و نمایشگرها مانند چراغ سیگنالها و ولتمترها و آمپرمترها و شاسی استپ و استارت بر روی درب متحرک یا درب بیرونی ثابت قرار می گیرد که این وسایل توسط سیم های بلند از بخش شینها و بخش فرمان کنتاکتورها و توسط سرسیمهای مخصوص خود بهم وصل می شود. سیم های که بیرون از کانال قرارگرفته اند یا توسط نوارفرم کنار هم قرار میگرند یا از داخل لوله خرطومی عبورداده می شوند. برای اینکه نوارفرمها و لوله های خرطومی در جای خود ثابت شوند از بستهای کمربندی استفاده می شود.
در آخر سیمهای ارت بین درب و اسکلت فلزی وصل می شود و سیم نول مربوط به بوبین کنتاکتورها - چراغ سیگنال و وسایل الکتریکی که نول نیاز دارند به شین نول وصل می شوند که معمولا کل سیم های نول توسط یک کابلشو به یکی از سوراخهای شین نول وصل می شود.
حال که تمام مراحل بالا صورت گرفت تابلو رو به ولتاژ شبکه وصل نموده و تستهای مربوطه رو انجام می دهند و بعد از تست تابلو روبند سینی رو بسته و آچارکشی نهایی رو انجام داده و با نصب پلاک مربوط به تابلو که مشخصات تابلو در آن ذکر شده است کار مونتاژ تابلو به پایان می رسد.


خوب تمام موارد بالا مقدمه بود و در ادامه شما رو با نصب انواع وسایل الکتریکی و طرز نصب شین ها و غیره بهمراه تصاویر آشنا می کنم. ادامه دارد...........

H A M E D
2007/08/17, 21:04
مجید جان من می خوام اینو از پایه خوب درک کنم.
مقاله رو می خونم و اگه سوالی بود از خدمتت می پرسم
تشکر

MajidNemo
2007/08/24, 13:13
وسایل برقی که در تابلوها نصب می شود.

کلیدها :
شامل کلید 0 -1 مانند کلیدهای سلکتوری - کلید اتومات - کلید اهرمی و ...
کلید اصلی با آمپر ذکرشده جریان نامی تابلو رو می رساند . این کلید که در ورودی قرار دارد به تسمه های مسی متصل شده و خطوط ورودی رو برای تقسیم برق به بخش های دیگر تابلو می دهد . با قطع این کلید کل برق تابلو قطع می شود . در واقع این کلید کلید اصلی یا MAIN است. این کلیدها در آمپرهای مختلف ساخته می شوند.
نمونه ای از کلیدهای مورد استفاده در تابلوها:

http://i18.tinypic.com/4lrvsdw.jpg

http://i11.tinypic.com/4xwcn45.jpg

http://i9.tinypic.com/61ovau0.jpg


http://i14.tinypic.com/5znv0i0.jpg

فیوزها :
فیوزها که نقش حفاظت از سیم ها و سایر وسایل الکتریکی رو بر عهده دارند از وسایل ضروری در تابلوها هستند . عملکرد این وسیله در زمان افزایش جریان و بیشتر از جریان ذکر شده بر روی فیوز است.
فیوزها در انواع مختلف وجود دارند که می توان فیوزهای گچی یا بکس - فیوزهای شیشه ای - فیوزهای کات اوت - فیوزهای اتوماتیک مانند آلفا و کلیدهای مینیاتوری را که امروزه بیشترین موارد مصرف را دارند نام برد.
در زیر نمونه های از این فیوزها نمایش داده شده است. نوعی وسیله نیز بنام بیمتال یا رله حرارتی وجود دارد که به کنتکتور وصل شده و وظیفه محافظت در اثر اضافه جریان با خاصیت حرارتی را دارند.

http://i9.tinypic.com/6ezzg41.jpg

http://i12.tinypic.com/66v2m83.jpg

http://i18.tinypic.com/4ziwfv9.jpg

http://i15.tinypic.com/4mufp07.jpg

http://i10.tinypic.com/4pb1p2h.jpg


کنتاکتورها :
کنتاکتورها یا کلیدهای مغناطیسی نیز از وسایل پرمصرف در تابلوهای برق می باشند که در راه اندازی موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرارمی گیرند . کنتاکتورها در واقع نوعی رله هستند که با عبور جریان از بوبین شان و ایجاد خاصیت مغناطیسی تیغه ها را جذب و عمل سوئیچ زنی رو انجام می دهند و در اتوماسیون نیز کاربرد دارند . کنتاکتورها نیز در آمپرهای مختلف و کاربردهای گوناگون ساخته می شوند.
نمونه ای از کنتاکتور و رله:
http://i14.tinypic.com/63r5vkg.jpg

http://i11.tinypic.com/6gjjiad.jpg

MajidNemo
2007/08/24, 13:55
مقره ها :

مقره ها یکی از وسایلی هستند که در بیشتر تابلوها وجود دارند و کارشان نگهداشتن و تثبیت تسمه های مسی و ایزوله کردن آنها از بدنه تابلو می باشد . مقره ها در اندازه ای گوناگون ساخته می شود و هر مقره برای تسمه یا شین مخصوص خود می باشد .

http://i12.tinypic.com/4yrl2t5.jpg

گلند :
این وسیله نقش تثبیت کابلها و سیم های که به تابلو داخل یا خارج می شوند رو دارند و بصورت رزوه و با عایق لاستیکی مانع عبور آب بداخل تابلو از سوراخهای ورودی یا خروجی می شوند.

http://i15.tinypic.com/4yslz4h.jpg

میکروسوئیچ ها :
این وسیله ها که در واقع نوعی کلید می باشند و بیشتر دو وضعیتی می باشند بیشتر در قسمت درب تابلوها نصب می شوند که با بازکردن درب تابلو چراغی که داخل تابلو رو روشن می کند روشن یا در تابلوهای فشارقوی باعث شروع بکار آلارم هشدار یا قطع دژنکتور و برداشته شدن ولتاژ فشارقوی از داخل تابلو می شوند.

http://i12.tinypic.com/62ehm4i.jpg

چراغ های سگنال :
این لامپها که در رنگهای مختلف وجود دارند وظیفه نمایش وجود ولتاژ یا کارکرد کلیدی خاص یا راه اندازی موتوری رو نمایش می دهند .

http://i15.tinypic.com/4ytzb87.jpg

شاسی های استپ و استارت :
این شاسی ها که بیشتر در راه اندازی بخش فرمان کنتاکتورها مورد استفاده قرار می گیرند و بر روی درب تابلو نصب می شوند.

http://i15.tinypic.com/6geeuj9.jpg

وسایل نمایشگر یا سنجش :
این وسیله ها که نقش نمایش دادن ولتاژ شبکه یا جریان عبوری از تابلو رو بر عهده دارند و در مدل آنالوگ و دیجیتال ساخته می شوند . در مورد آمپرمترها باید به این نکته اشاره کرد که هر آمپرمتر تحمل جریان خاصی را دارد که بر روی آن ذکر شده است و برای استفاده در جریانهای بیشتر باید از ترانسهای مبدل استفاده نمود.

http://i18.tinypic.com/5x99xs1.jpg

http://i15.tinypic.com/5yx6bgo.jpg


اتصالات :
زمانی که می خواهیم یه وسیله برقی رو به خط شبکه یا به وسیله دیگری در مدار برقی وصل نماییم . راه های مختلفی وجود دارد. در کل این ارتباطات اگر از سیم استفاده شود می توان از روش ساده یعنی دو سر سیم رو لحیم کاری و به ترمینالهای مربوطه یا به پایه های کلید یا هر وسیله الکتریکی پیچ کرد . ولی بهترین روش و نسبتا زیباتر استفاده از سر سیم ها یا کابلشوها می باشد . کابلشوها در سایزها و مدلهای مختلف ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند.

http://i10.tinypic.com/4p9bmme.jpg

http://i18.tinypic.com/6313ddj.jpg

http://i18.tinypic.com/6313ddj.jpg

http://i18.tinypic.com/681dzec.jpg

http://i13.tinypic.com/6crae53.jpg

ادامه دارد...

MajidNemo
2007/08/24, 13:57
کسی اگر سوالی دارد ذکر نماید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود ....

Vast_vision_office
2007/08/24, 22:48
سلام مجید جان
خوبه ادامه بده خیلی خوب و کامل هست جای سوال نزاشتی دمت گرم

با تشکر
بای

H A M E D
2007/08/27, 12:50
مجید جان فعلا که سوالی برام پیش نیومده چون کامل توضیح دادی.

MajidNemo
2007/09/14, 22:07
تصاویری از چند تابلو برق

تابلو برای راه اندازی موتور با راه انداز نرم

http://www.10pix.com/out.php/t133383_01.jpg (http://www.10pix.com/show.php/133383_01.jpg.html)

تابلو سنجش - توزیع بهمراه بانک خازنی

http://www.10pix.com/out.php/t133384_02.jpg (http://www.10pix.com/show.php/133384_02.jpg.html)

تابلوی توزیع

http://www.10pix.com/out.php/t133385_03.jpg (http://www.10pix.com/show.php/133385_03.jpg.html)

تابلو ی 20 کیلو ولت

http://www.10pix.com/out.php/t133386_04.jpg (http://www.10pix.com/show.php/133386_04.jpg.html)

تابلو 6000 آمپری

http://www.10pix.com/out.php/t133387_05.jpg (http://www.10pix.com/show.php/133387_05.jpg.html)

MajidNemo
2007/09/14, 22:20
رنگ ها در تابلو برق

رنگ های سیم در سیستم 3 فاز

فاز R قرمز
فاز S زرد
فاز T آبی
و برای نول بوبین ها و چراغ سیگنال ها سیاه
ارت زرد با خط سبز

رنگ شمش های باسبار

فاز R قرمز
فاز S زرد
فاز T آبی
نول مشکی
ارت سبز

Vast_vision_office
2007/09/14, 22:51
سلام مجید جان
لطفا عکس ها رو کوچیک تر بزار
بازم ممنون از مطالبت

با تشکر
بای

MajidNemo
2007/09/14, 23:09
باشه بر روی چشم
ولی تصاویر کوچک که بصورت لینکه اشکالی که نداره

rezaee.gh
2007/09/16, 05:54
باشه بر روی چشم
ولی تصاویر کوچک که بصورت لینکه اشکالی که نداره

با سلام

از دوست خوبمان مجيد جان از اينكه اين همه مقالات اموزشي مي زنند متشكرم

عكسها را برا اپلود در 10pix.com بگذاريد

براي راحت باز شدن پست را ويرايش كردم با اجازه

MajidNemo
2007/10/05, 10:35
چند تا تصویر از یک تابلو ی سنجش و توزیع(تست)

http://www.10pix.com/out.php/t136908_1.jpg (http://www.10pix.com/show.php/136908_1.jpg.html)

http://www.10pix.com/out.php/t136909_2.jpg (http://www.10pix.com/show.php/136909_2.jpg.html)

http://www.10pix.com/out.php/t136910_3.jpg (http://www.10pix.com/show.php/136910_3.jpg.html)

sk. shin
2007/10/05, 12:06
سلام بسيار جالب بود البته مطالب مربوط به تابلو بندي گسترده است و بسيار كاربردي انشالله دسته بندي كنيم و مطالبشو بذاريم
ممنون

MajidNemo
2007/11/06, 17:08
تصاویری از تابلو فشار قوی

1- سینی مدار فرمان دژینکتور و وسایل اندازگیری

http://www.10pix.com/out.php/t143917_01112007.jpg (http://www.10pix.com/show.php/143917_01112007.jpg.html)

2- نمایی از درب تابلو با وسایل اندازه گیری و ....

http://www.10pix.com/out.php/t143928_01112007003.jpg (http://www.10pix.com/show.php/143928_01112007003.jpg.html)

3-اتصال سکسیونر ها - دژینکتورها و مقره ها بهم

http://www.10pix.com/out.php/t143921_jug.jpg (http://www.10pix.com/show.php/143921_jug.jpg.html)

MajidNemo
2007/12/06, 23:44
این هم یه تابلوی مجهز به پی ال سی

http://www.10pix.com/out.php/t152825_plc.jpg (http://www.10pix.com/show.php/152825_plc.jpg.html)

Vast_vision_office
2007/12/07, 09:55
سلام دوستان
خیلی عالیه
اگر یک زحمت می کشیدید که به صورت word می زاشتید بهتر بود اینجوری هم وقت شما کمتر گرفته می شد و یک فایل ورد آپلود می کردید و هم ما نمی خواست این همه سیو کنیم و اسم روش بزاریم دوستان اگر نظری دارن بگن

با تشکر
بای

kotlas
2008/06/04, 20:53
سلام خسته نباشید من مهندسی قدرت خوندم میشه لطف کنید کتاب یا منبعی در مورد مونتاژ تابلو ها و مدهرهت فرمان داخل تابلو معرفی کنید

MajidNemo
2008/06/04, 23:01
می توانید از کتاب :

تابلو ساز و کابین ساز برق تالیف علی عسگری استفاده نمایید .

در این حرفه که بیشتر بر مبنای سلیقه استوار است . ابتدا بایستی بهترین چیدمان وسایل رو با قابلیت تعویض و سرویس راحت بدست آورد . سپس باید ایمنی و کیفیت رو در حد بالا در نظر گرفت . وسایل هم از نظر کیفیت بهترین مارک باشد .

موفق باشید .

gholam47
2008/11/03, 09:12
مجید جان برای ادامه مطالبت هم میتونم مطلب بدم هم می تونم عکسهای تاپ تقدیم کنم کدوم رو می پسندی؟

gholam47
2008/11/03, 09:13
مجید جان
برای ادامه بحثت هم مطلب دارم و هم عکسهای تاپ ................

yaser_38
2009/06/01, 19:09
سلام .
با تشکر /
این کتاب و از کجا میتونیم تهیه کنیم . ?

glx0311
2009/08/07, 23:46
سلام آقا مجید
بسیار مفید بود البته من مهندسی مکانیک هستم ولی الان توی کارآموزیم با تبلو برق یک دستگاه بسته بندی روبهرو هستم. خوب آقا مجید کی بقیه مطالب رو ادامه میدین شرمندم من برای گذارش کارآموزیم خیلی نیاز دارم.
باز هم تشکر .

glx0311
2009/08/11, 13:40
مجید جان
برای ادامه بحثت هم مطلب دارم و هم عکسهای تاپ ................

عذر می خوام چرا این مبحث نیمه کاره رهاش کردند؟؟؟؟

0111111110
2010/02/04, 13:15
سلام یه گزارش کاراموزی در مورد تابلو های برق میخواستم

hiva_hasanpor
2010/10/18, 22:19
سلام چرا من نمی تونم عکسها رو مشاهده کنم از show picture هم استفاده می کنم نمی یاره

polic
2012/01/04, 19:22
با سلام متاسفانه برای من عکسها باز نمیشه؟

احمدی احمد
2012/12/08, 20:29
سلام من یه نقشه از یک تابلو برق خواستم برا گارگاه تخصصی تابلو

احمدی احمد
2012/12/08, 20:32
سلام من یه نقشه از یه تابلو برق به همراه توضیح خواستم برا گارگاه تخصصی تابلو خدایی اگه میشه برام بزارین خیلی احتیاج دارم

dramkz
2014/01/21, 15:03
آقایون مهندس لطفا تمام قطعات موجود در تابلوی برق داخل عکس رو توضیح بدین که هرکدام چی هست و چه کاری انجام میده ، این تابلوی فرمان بالابر داروخانه بندست که هر 2-3 ماهی یبار قاطی میکنه از کار میوفته ! کلا کلیدهای کنترل بالابرش بالا+توقف+پایین و درب بازکن برقی - و بالابر فقط یک توقف در زیر زمین داره و بعد میاد بالا همین ! یعنی کلا یک طبقه

http://www.uploadax.com/images/55861758326597344244_thumb.jpg (http://www.uploadax.com/viewer.php?file=55861758326597344244.jpg)

http://www.uploadax.com/images/08249815316178469035_thumb.jpg (http://www.uploadax.com/viewer.php?file=08249815316178469035.jpg)

لطفا راهنمایی بفرمایید امکان خراب شدن کدوم یکی از این قطعات زیادتره ؟ و اینکه تمام اجزای داخل این تابلو رو توضیح بیدید .

omidwar
2014/08/24, 11:11
با عرض سلام خدمت دوستان
من قرار شده تو کارگاه 6تا تابلو برق که 2تاش مربوط به لایتینک و 4تا مربوط به برق رساتی از دیزل ژنراتور هاست رو ببندم
قبلن تابلو های جریان پایینترو بستم اما تابلو ها در این جریان برای اولین باره
باید پوسته تابلو ها رو سفارش بدم
همه ابزار های لازمو (دریل فرز، پیچ گوشتی و...) رو بخرم
ریل ها ،داکت ها ، سر سیم ها و ... رو پیشبینی کنم.
خلاصه کلی دردسر. انجوریه که کمک میخوام
نمیدونم لیست ابزاری که تهیه کردم کامله یا نه
نمیدونم چه شین . مقره ای مناسب جریانمه، تو نت دارم میگردم
اگه کسی مطلبی داره که میتونه کمکم کنه ممنون میشم
راستی اینجا نمیتونم فایل سینگل لاین هارو بزارم؟؟؟

EhsanMohseni2
2014/09/01, 18:37
با عرض سلام خدمت دوستان
من قرار شده تو کارگاه 6تا تابلو برق که 2تاش مربوط به لایتینک و 4تا مربوط به برق رساتی از دیزل ژنراتور هاست رو ببندم
قبلن تابلو های جریان پایینترو بستم اما تابلو ها در این جریان برای اولین باره
باید پوسته تابلو ها رو سفارش بدم
همه ابزار های لازمو (دریل فرز، پیچ گوشتی و...) رو بخرم
ریل ها ،داکت ها ، سر سیم ها و ... رو پیشبینی کنم.
خلاصه کلی دردسر. انجوریه که کمک میخوام
نمیدونم لیست ابزاری که تهیه کردم کامله یا نه
نمیدونم چه شین . مقره ای مناسب جریانمه، تو نت دارم میگردم
اگه کسی مطلبی داره که میتونه کمکم کنه ممنون میشم
راستی اینجا نمیتونم فایل سینگل لاین هارو بزارم؟؟؟

با سلام و عرض ادب، دوست عزیز مگر ممکنه که چنین کاری رو به کسی بسپارند که هیچ چیز در این مورد نمیدونه!!؟ شما این موارد رو در " نت " پیدا نمی کنی!

barghschool
2017/12/05, 11:39
در رابطه با بحث ترسیم نقشه تابلو برق که مطالبی را مطرح فرمودید باید عرض کنم که یک وب سایت خوب ایرانی که در زمینه آموزش نرم افزار بسیار خوب کار کرده و دوستان هم می توانند از آن استفاده نمایند www.barghschool.com (http://www.barghschool.com) هست . امیدوارم معرفی این وب سایت مفید واقع شود .