PDA

مشاهده نسخه کامل : معرفی فیلم های خارجی سال 2004Ali Miller
2011/12/27, 15:09
معرفی فیلم های خارجی سال 2004آموزش بد (BAD EDUCATION)
محصول سال 2004
اسپانيا - درام - تريلر
رنگي - 106 دقيقه
بازيگران عمده: گائل گارسيا برنال، فله مارتينس، دانيل خيمنس کاچو، يوييس هومار، فرانسيسکو مائستر، خوآن فرناندس، ايگناسيو پرس، پترا مارتينس و فرانسيسکو بويرا.
کارگردان: پدرو آلمودووار.
خلاصه ي داستان: دهه ي 1960، دوران حکومت فرانکو. «انريکه» (مارتينس) و «ايگناسيو» (برنال) دو دوست نوجوان در يک مدرسه ي کاتوليگ عشق، سينما و ترس را کشف مي کنند. در بزرگي «ايگناسيو» که داستاني نيمه خود سرگذشت نامه اي در مورد ماجراهاي دوره ي نوجواني خود و «انريکه» نوشته به سراغ او مي آيد. «انريکه» حالا فيلم ساز است و مي تواند اين قصه را به فيلم برگرداند.
شرح فيلم: آلمودووار، پيوند دهنده ي سليقه ي خاص با قالب عامه پسند، در آموزش بد حتي بيش از فيلم اسکاري همه چيز درباره ي مادرم (1999) به سمت دوم گرايش پيدا مي کند و براي دستکاري در قالب، قانع است به تغيير دادن جنسيت شخصيت هاي يک ملودرام نوآر و به طور مشخص تر چيزي در مايه هاي ميلدرد پيرس (مايکل کورتيز، 1945).

Ali Miller
2011/12/27, 15:10
اره (SAW)
محصول سال 2004
امريکا - ترسناک - جنايي
رنگي - 102 دقيقه
بازيگران عمده: کري الوز، دني گلاور، مانيکا پاتر، مايکل امرسن، توبين بل، مکنزي وگا، شوني اسميت و لي وانل.
کارگردان: جيمز ون.
خلاصه داستان: «آدام» (وانل)، مردي جوان، چشم که باز مي کند خود را زنجير شده به ديوار يک دستشويي نيمه ويرانه مي يابد، در حالي که «لارسن گوردون» جراح (الوز) را نيز به ديوار مقابل زنجير کرده اند. به «لارسن» مي گويند بايد «آدام» را تا ساعت شش بکشد اگر نه همسرش، «آليسن» (پاتر) و دخترش، «دايانا» (وگا) به قتل خواهند رسيد.
شرح فيلم: اره اثري کليشه اي و سطحي است که از شخصيت پردازي عميق و پرداخت نو در صحنه هاي خشن بازمانده؛ گفت وگوهاي ضعيف و بازي هاي ابتدايي (به خصوص زوج اصلي فيلم) فرصت جذاب شدن مضمون هاي متفاوت داستان و احساسات و رفتار متناقض و تکان دهنده ي شخصيت ها را از بين برده. دنباله ها: اره 2 (دارن لين باوسمن، 2005)؛ اره 3 (باوسمن، 2006) و اره 4 (باوسمن، 2007).

Ali Miller
2011/12/27, 15:10
• اسپارتي (SPARTAN)
محصول سال 2004
آلمان و امريکا - حادثه اي - جنايي
رنگي - 106 دقيقه
بازيگران عمده: تيا تکسادا، درک لوک، وال کيلمر، جرمي کامبل، باب جنينگز، ويليام ه. ميسي و ران باتلر.
کارگردان: ديويد ممت.
خلاصه داستان: «رابرت اسکات» (کيلمر) افسري نظامي است که براي يک نيروي عملياتي ويژه ي سري کار مي کند. او مأمور مي شود تا «لورا نيوتن» (بل) دختر نوجوان رئيس جمهور را پيدا کند...
شرح فيلم: فيلم ممت، ميان خشونت برآمده از يک توطئه ي سياسي و احساساتي گري معلق مانده، و خشم و عصبانيت او درباره ي صاحبان قدرت که چگونه توده هاي مردم را مي فريبند، به گلچيني از فيلم هاي مختلف و گزيده اي از موقعيت هاي دشوار اما آشنا در آثار پيش از خود تبديل شده است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:10
• اسپايدر من 2 (SPIDER - MAN 2)
محصول سال 2004
امريکا - حادثه اي - فانتزي
رنگي - 127 دقيقه
بازيگران عمده: توبي مگواير، کرستن دانست، جيمز فرانکو، آلفرد مولينا، رزمري هريس و بيل نان.
کارگردان: سام ريمي.
خلاصه داستان: «پيتر پارکر» - «اسپايدرمن» (مگواير) خود را از فعاليت هاي نجات بخش کنار کشيده و با زحمت درسش را در دانشگاه کلمبيا ادامه مي دهد و کما کان به عنوان عکاسي نيمه وقت براي روزنامه ي «ديلي با گل» کار مي کند. تا اين که ناچار مي شود براي مقابله با تهديدات دانشمند ديوانه اي به نام «دکتر اکتاويوس» (مولينا) وارد عمل شود...
شرح فيلم: اسپايدرمن 2 به واسطه ي خبيث فوق العاده اي که دارد، تماشاگرش را کاملا در انتخاب نيک و بد سردرگم مي کند. از يک طرف «پيتر پارکر» که مي خواهد به زندگي واقعي برگردد چشم به زشتي هاي جامعه اش مي بندد و از طرف ديگر «دکتر اکتاويوس» چنان قرباني اتفاقي که برايش رخ داده مي شود که تماشاگر نمي تواند برايش دل نسوزاند. دنباله: اسپايدرمن 3 (ريمي، 2007).

Ali Miller
2011/12/27, 15:10
اسپنگليش (SPANGLISH)
محصول سال 2004
امريکا - کمدي - عشقي
رنگي - 131 دقيقه
بازيگران عمده: آدام سندلر، تئا ليوني، پاس وگا، کلوريس ليچمن، شلبي بروس و سارا استيل.
کارگردان: جيمز ل. بروکس.
خلاصه داستان: «فلور» (وگا)، زني که از شوهرش جدا شده و با زحمت و مشقت دخترش، «کريستينا» (بروس) را بزرگ کرده، اسباب هايش را جمع و خانواده را به کاليفرنيا منتقل مي کند. او کار پر در آمدي به عنوان خدمتکار در خانه ي «دبورا کلاسکي» (ليوني) گير مي آورد. «دبورا» يک کلمه هم اسپانيايي نمي داند ولي اتفاقا اين، مهم ترين مانع ارتباط بين آن دو نيست...
شرح فيلم: اسپنگليش کمدي «مهربان» و دلچسبي است. سندلر در نقش تقريبا جدي شوهر خانواده اي لس آنجلسي - يک سرآشپز معروف - ظاهر شده که همسرش، زني با افکار ليبرال، دختر پيشخدمت مکزيکي خانه را زير بال و پر خود مي گيرد. فيلم را همين دختر مکزيکي الاصل روايت مي کند که ماجراهاي شش سال قبل را به ياد مي آورد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:10
استارسکي و هاچ (STARSKY & HUTCH)
محصول سال 2004
امريکا - حادثه اي - کمدي
رنگي - 101 دقيقه
بازيگران عمده: بن استيلر، اوئن ويلسن، اسنوپ داگ، فرد ويليامسن، وينس وون، جوليت لوييس، جيسن بيتمن و ايمي اسمارت.
کارگردان: تاد فيليپس.
خلاصه داستان: «سروان دوبي» (ويليامسن) پليس عصبي مزاج سن فرانسيسکو، «کارآگاه ديويد استارسکي» (استيلر) و «کارآگاه کن «هاچ» هاچينسن» (ويلسن) را کنار هم قرار مي دهد تا از شر هر دو خلاص شود. اين دو تحقيقات خود را درباره ي جنايتي آغاز مي کنند که به ائتلافي از چند دارودسته ي قاچاقچي ا رتباط دارد.
شرح فيلم: بازسازي مجموعه ي تلويزيوني موفق سال هاي 1975 تا 1979، پر از ترانه هاي نوستالژيک دهه ي 1970 و با حضور دو بازيگر بسيار با استعداد سال هاي اخير. به سياق اغلب بازسازي هاي سال هاي اختير در صحنه اي از فيلم سروکله ي دو بازيگر نسخه ي اصلي پيدا مي شود: پل مايکل گلازر و ديويد سول.

Ali Miller
2011/12/27, 15:10
• استيم بوي (STEAMBOY)
محصول سال 2004
ژاپن - نقاشي متحرک
رنگي - 126 دقيقه
کارگردان: کاتسوهير و اوتومو.
خلاصه داستان: منچستر، سال 1866. «جيم ري استيم» مخترع جواني است که مي کوشد تا يک اختراع جديد قدرتمند و اسرارآميز در اختيار بنياد اهريمني اوهارا قرار نگيرد.
شرح فيلم: استيم بوي انيميشن پر هزينه اي است که با تبليغات فراوان روانه ي سينماهاي امريکا مي شود. اوتومو زيبايي شناسي پست مدرني در حد تيغ رو (ريدلي اسکات، 1982) يا برزيل (تري گيليام، 1985) را به نمايش مي گذارد و بعد تکنولوژي را مثل «گودزيلا» - هيولاي بومي ژاپني ها - به جان همه چيز مي اندازد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:11
اسکندر (ALEXANDER)
محصول سال 2004
فرانسه - ماجرايي - تاريخي
رنگي - 175 دقيقه
بازيگران عمده: آنتوني هاپکينز، آنجليکا جوي، وال کيلمر، کريستوفر پلامر، کالين فارل، جارد لتو، رزاريو دوسن و برايان بلسد.
کارگردان: آليور استون.
خلاصه داستان: «اسکندر»، شاه مقدونيه مي شود و به رغم جواني، تصميم مي گيرد دنيا را فتح کند.
شرح فيلم: اسکندر که نخستين تجربه ي استون در ساخت يک فيلم عظيم تاريخي بود، از عوامل زيادي ضربه خورد: شناخت نداشتن استون از اين عرصه، انتخاب هاي بد بازيگران، سر درگمي فيلم ميان حماسه بودن يا نيش زدن به تاريخ معاصر که دوپارگي لحن را به وجود آورده و دست آخر متن بسيار بد کريستوفر کايل که کار ديگري در حوزه ي تاريخ کهن ندارد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:11
لماس سفيد (THE WHITE DIAMOND)
محصول سال 2004
انگلستان و آلمان - مستند
رنگي - 90 دقيقه
کارگردان: ورنر هرتسوگ.
خلاصه داستان: يک مستند به معناي دقيق کلمه هرتسوگ ي درباره ي يک تلاش جنون آميز و ذهنيتي که اين تلاش را به هدف و معناي غايي زندگي اش تبديل کرده است: گراهام دارينگتن مي خواهد با کشتي هوايي اش روي جنگل هاي گويان پرواز کند. فيلم از نياز او به اين پرواز و جزييات و مشکلات آن، حماسه ي پوچ و کوچک مورد علاقه ي فيلم ساز را استخراج مي کند. «الماس سفيد» نام وسيله ي اختراعي دارينگتن است - يک ميني زپلين که وقتي بر فراز مناظر سبز شناور است، خيره کننده مي شود.

Ali Miller
2011/12/27, 15:11
باورناپذيرها (THE INCREDIBLES)
محصول سال 2004
امريکا - نقاشي متحرک
رنگي - 115 دقيقه
کارگردان: براد برد.
خلاصه داستان: «خانواده ي باور ناپذيرها» بار ديگر پا به قلمرو آشناي شان، مبارزه با جنحه و جنايت مي گذارند - البته مأموريت آنان اين بار خيلي خاص تر است: بايد دنيا را از شر «سيندروم»، يکي از کشته مرده هاي سابق «آقاي باورناپذير» خلاص کنند.
شرح فيلم: در باورناپذيرها، ابر قهرمان هاي جذاب فيلم لحظه هاي اکشن بسياري را با ريتمي حساب شده تدارک مي بينند و در کنار اين اکشن، با هر حرکت ريز صورت و اندام هاي عجيب شان مي تواند جلوه اي انساني را به بهترين شکل به تماشاگر منتقل کنند. فيلم به دليل حضور برد در مقام کارگردان در ميان محصولات درجه ي يک پيکسار تشخص و ويژگي هاي خاصي دارد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:11
برتري بورن (THE BOURNE SUPREMACY)
محصول سال 2004
آلمان و امريکا - تريلر - معمايي
رنگي - 108 دقيقه
بازيگران عمده: مت ديمن، فرانکا پوتنته، برايان کاکس، جوليا استايلز، گابريل مان، جون آلن و تام گالوپ.
کارگردان: پيتر گرين گراس.
خلاصه داستان «جيسن بورن» (ديمن)، مأمور سيا، که دچار فراموشي شده هم چنان مي کوشد تا از گذشته ي خود سر در بياورد...
شرح فيلم: يکي از خوش ساخت ترين تريلرهاي سال هاي اخير. مثلت رابطه ي ديمن - آلن - جاسوس پير، يادآور رابطه اي اوديپي است و البته سفر پر مشقت ديمن براي ديدار مادر مثالين نيز اين شباهت را برجسته مي کند. دنباله: اولتيماتوم بورن (گرين گراس، 2007).

Ali Miller
2011/12/27, 15:11
بله (YES)
محصول سال 2004
انگلستان و امريکا - عشقي
رنگي - 100 دقيقه
بازيگران عمده: سام نيل، جون آلن، سايمن آبکاريان، ويل جانسن، گري لوييس و استفاني لئونيداس.
کارگردان: سلي پاتر.
خلاصه داستان: يک زن دانشمند امريکايي ايرلندي الاصل (آلن) از زنديگ خود با سياستمداري بريتانيايي (نيل) راضي نيست. تا اين که يک شب در جريان مهماني شامي در خانه ي يکي از دوستان، زن با يک مرد مهاجر لبناني (آبکاريان) آشنا مي شود که در ميهن خودش جراح معتبري بوده ولي حالا در تبعيد، زندگي خود را با آشپزي در يک رستوران تأمين مي کند.
شرح فيلم: اين ساخته ي غريب و به ظاهر نامعمول پاتر بريتانيايي، موزيکالي غريب و ملودرامي عاشقانه است که پس زمينه اي سياسي دارد: چگونه شرقي ها مي توانند کنار غربي ها زندگي کنند و به مشکل نخورند. غريب ترين نکته ي فيلم، گفت و گوهايش هستند و شخصيت ها، عملا به زبان شعر حرف مي زنند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:11
بيمار (TWISTED)
محصول سال 2004
آلمان و امريکا - جنايي - معمايي
رنگي - 97 دقيقه
بازيگران عمده: اشلي جاد، ساموئل ل. جکسن، اندي گارسيا، ديويد استرتئرن، راسل وونگ و مارک پلگرينو.
کارگردان: فيليپ کافمن.
خلاصه داستان: «جسيکا شپارد» (جاد) پس از حل و فصل پرونده ي مهم يک قاتل زنجيره اي، به يکي از پليس هاي خوش آتيه ي اداره ي پليس خوش نام سن فرانسيسکو تبديل شده است. تا اين که مردي کشته مي شود و «جسيکا» و هم کار جديدش «مايک دلمارکو» (گارسيا) مأمور پي گيري اين پرونده مي شوند. مرد مرده، يکي از کساني است که «جسيکا» با او رابطه داشته و اکنون به او شک کرده اند...
شرح فيلم: تماشاگر در مي ماند که چطور کافمن اين فيلم کم مايه را ساخته است. بيمار که در لوکيشن هاي آشناي سن فرانسيسکو فيلم برداري شده، گفت و گوهاي شلخته اي دارد و در داستان آن هم خلأهاي بسياري هست و گويي سازندگان آن تلاش کرده اند تا اين همه نقص را در اتاق تدوين رفع و رجوع کنند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:12
بيگانه عليه ويران گر (ALIEN VS. PREDATOR)
محصول سال 2004
انگلستان،... - ترسناک - تريلر
رنگي - 100 دقيقه
بازيگران عمده: سانا ليتن، رائول بووا، لنس هنريکسن، يوئين برمنر، کالين سالمن، تامي فلاناگان، جوزف راي و ايان وايت.
کارگردان: پل و. ا. آندرسن.
خلاصه داستان: گروهي دانشمند باستان شناس مأموريت پيدا مي کنند که درباره ي هرمي در جزيره اي در اقيانوس منجمدجنوبي تحقيق کنند که ظاهرا قدمتش به پيش از تاريخ ثبت شده ي بشريت باز مي گردد. اين گروه خيلي زود درگير جدالي مي شوند که ميان موجودات فضايي، «ويران گرها» و «بيگانه ها»، در جريان است.
شرح فيلم: شخصيت هاي «بيگانه» و «ويران گر» که با فيلم هايي با همين اسامي (ريدلي اسکات، 1979) و (جان مک تيرنان، 1987) به علاقه مندان فيلم هاي ترسناک و افسانه - علمي معرفي شدند، اين بار به ترتيب در پنجمين و سومين حضور خود بر پرده ي سينما رودروي هم قرار مي گيرند. گرچه اين دو هيولا از سينما به عرصه ي داستان هاي مصور راه يافتند، اما ايده ي رويارويي اين دو از داستان هاي مصور به سينما رفت.

Ali Miller
2011/12/27, 15:12
• بيل را بکش: جلد دو (KILL BILL: VOL.2)
محصول سال 2004
امريکا - حادثه اي - جنايي
رنگي - 136 دقيقه.
بازيگران عمده: اوما تورمن، ديويد کارادين، لوسي ليو، ويوکا فاکس، چيا هويي ليو، مايکل مدسن، داريل هانا، مايکل پارکس و بو سونسن.
کارگردان: کوئنتين تارانتينو.
خلاصه داستان: پس از معدوم کردن دو تن از چهار آدم کش «بيل» (کارادين) در قسمت اول، «عروس» (تورمن) به سراغ «باد» (مدسن) برادر کوچک تر «بيل» مي رود که در کاراواني نزديک بارستوي کاليفرنيا زندگي مي کند. اما «باد» موفق مي شود که به «عروس» شمشير زدن رودست بزند و با زنده به گور کردنش سرنوشتي بدتر از مرگ را بر او تحميل کند...
شرح فيلم: اين اثر تارانتينو خيلي تکه تکه است و به هيچ عنوان تمرکز و انسجام قسمت اول را (که کهن الگوي انتقام، به آن نيرو و هدف بخشيده بود) ندارد. اما اين از هم گسيختگي و چند پارگي هم بخشي از مايه ي فيلم است. براي کساني که تا آخرين دقيقه ي فيلم ايمان شان به تارانتينو را از دست نمي دهند، در ثانيه هاي آخر و بعد از تمام شدن عنوان بندي، يک سورپرايز وجود دارد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:12
• پس از غروب (AFTER THE SUNSET)
محصول سال 2004
امريکا - حادثه اي - کمدي
رنگي - 97 دقيقه
بازيگران عمده: پيرس برازنان، سالما هايک، وودي هارلسن، دان چيدل، نيومي هريس، کريس پن و تروي گاريتي.
کارگردان: برت راتنر.
خلاصه داستان: «ماکس بردت» (برازنان)، سارق ماهر جواهر، مدتي پيش به کمک هم دست و محبوبه اش، «لولا سيريلو» (هايک)، دو قطعه از سه قطعه الماس هاي «ناپلئون» را - که از با ارزش ترين جواهرات دنيا محسوب مي شوند - ربوده است و حالا «استنلي لويد» (هارلسن) مأمور FBI، عزمش را جزم کرده تا او را به دام بيندازد...
شرح فيلم: براي نبش قبر جسد پوسيده ي ژانر «سرقت جواهر»، دليل واقعا قرص و محکمي لازم است که سازنده هاي پس از غروب نتوانسته اند چنين چيزي را عرضه کنند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:12
پسر دوزخي (HELLBOY)
محصول سال 2004
امريکا - ماجرايي - فانتزي
رنگي - 132 دقيقه
بازيگران عمده: ران پرلمن، جان هرت، سالما بلر، روپرت اوانز، کارل رودن، جفري تامبور، داگ جونز و برايان استيل.
کارگردان: گيلرمو دل تورو.
خلاصه داستان: جنگ جهاني دوم. موجودي شيطاني که از دوزخ فراخوانده شده به دست نيروهاي امريکايي اسير مي شود و تحت تعليم و آموزش قرار مي گيرد تا به موجود خوبي تبديل شود. شصت سال بعد اين موجود که حالا به «پسر دوزخي» (پرلمن) شهرت دارد، به يکي از اعضاي يک گروه مخفي دفاعي تبديل شده است...
شرح فيلم: حاصل اقتباس دل تورو از داستان مصور مايک مينيولا سرگرم کننده و جالب توجه است: در پس ماجراهاي هيجان انگيز و صحنه هاي پر حادثه و جلوه هاي ويژه ي معمول و مناسب ژانر خود، اين فيلم اثري احساسي و فکاهي درباره ي آدم ها و هيولاهايي تنها و عاشق پيشه است. موسيقي فيلم با تم اصلي غمناک خود در کنار تکه هايي از ترانه هاي تام ويتس، نيک کيو و ويرا لين حاشيه ي صوتي فيلم را غني کرده است

Ali Miller
2011/12/27, 15:12
2 ضربدر 5 (2 ضربدر 5)
محصول سال 2004
فر انسه - درام - عشقي
رنگي - 90 دقيقه
بازيگران عمده: والريا بروني - تدسکي، استفان فرايس، فرانسواز فابيان، ميشل لونسدال، ژرالدين پايا، مارک روشمان و آنتوان شاپي.
کارگردان: فرانسوا اوزن.
خلاصه داستان: پنج مرحله از رابطه ي «ژيل» (فريس) و «ماريون مزون» (بروني - تدسکي) که از آخر به اول - طلاق به آشنايي - روايت مي شود.
شرح فيلم: مرور يک رابطه ي زناشويي از پايان به آغاز، چه حاصلي دارد؟ اين حاصل بايد به نظر اوزن نوعي بازنگري تلخ باشد، از آن بازنگري هايي که پس از پايان يک رابطه، به دغدغه اي گريزناپذير براي طرفين تبديل مي شود.

Ali Miller
2011/12/27, 15:12
وست اسرارآميز (MYSTERIOUS SKIN)
محصول سال 2004
هلند و امريکا - معمايي
رنگي - 99 دقيقه
بازيگران: جرج وبستر، چيس اليسن، بريدي کوربت، مري لين راجسکاب، بيل سيج، اليزابت شو.
کارگردان: گرگ آراکي.
خلاصه داستان: جواني هجده ساله به نام «برايان» (کوربت) به ياد مي آورد که در سال 1981، در هشت سالگي در باراني سيل آسا از هوش رفته و پنج ساعت بعد در زيرزمين خانه شان چشم باز کرده است. او با ديدن عکسي به ياد دوران هم بازي بودنش با پسر بچه اي به نام «نيل» مي افتد و با او تماس مي گيرد و به اين ترتيب سرانجام در مي يابد که در سال 1981 چه اتفاقي براي او و «نيل» رخ داده است...
شرح فيلم: «پسر بد» سينماي دهه ي 1990، با اين فيلم بازگشتي خيره کننده را نشان مي دهد. آراکي مضمون «تابو»ي سينماي امريکا، که البته معضل غيرقابل لاپوشاني رسانه اي اين سال هاي آن جامعه نيز بوده، يعني آزار کودکان را مي گيرد و طوري به آن مي پردازد که به زعم منتقدان هيچ فيلم ديگري نظير آن نبوده است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:13
پيدا کردن سرزمين رؤيايي (FINDING NEVERLAND)
محصول سال 2004
انگلستان و امريکا - سرگذشت نامه اي
رنگي - 106 دقيقه
بازيگران: جاني دپ، کيت وينسلت، جولي کريستي، رادا ميچل، داستين هافمن، فردي هايمور، کلي مک دانلد و ايان هارت.
کارگردان: مارک فورستر.
خلاصه داستان: لندن، اوايل قرن بيستم. آشنايي نويسنده اي به نام «جيم بري» (دپ) با زني بيوه به نام «سيلويا» (وينسلت) و فرزندانش منجر به خلق نمايش نامه ي «پيتر پن» مي شود...
شرح فيلم: يک اثر حساب شده درباره ي نيروي تخيل. حدود يک سال پس از نمايش آخرين اقتباس پر خرج از نمايش نامه ي پيتر پن، اين فيلم داستان زندگي خالقش جيمز م. بري را مبناي کار قرار داده و البته به اندازه ي کافي از اسطوره ي «پيتر پن» به عنوان پسري که قرار نيست بزرگ شود، بهره برده است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:13
پيش از غروب (BEFORE SUNSET)
محصول سال 2004
امريکا - عشقي
رنگي - 77 دقيقه
بازيگران عمده: ايتان هوک، ژولي دلپي، ورنون دوبچف، رودولف پولي، ديابولو و آلبر دلپي.
کارگردان: ريچارد لينکليتر.
خلاصه داستان: «جسي» (هوک) و «سلين» (ژولي دلپي) غريبه هايي بودند که شب پر حرفي را به اتفاق در وين اتريش صبح کردند. نه سال بعد، «جسي» کتابي درباره ي برخورد کوتاه آن شب شان نوشته است. «جسي»، طي يک «تور» سريع اروپايي براي معرفي و تبليغ کتابش، در پاريس دوباره «سلين» را ملاقات مي کند.
شرح فيلم: دنباله ي پيش از طلوع (لينکليتر، 1995). لينکليتر و بازيگران وفادار و فداکارش، هوک و دلپي، تصميم گرفتند نه سال بعد ملاقاتي دوباره براي «سلين» و «جسي» برگزار کنند. آن ها نه تنها فرصت دومي به مخلوقات خود مي دهند، بلکه فيلمي تفکر برانگيز را به آن ها تقديم مي کنند. پيش از طلوع باعث شد بعضي از منتقدان لينکليتر را بدل امريکايي اريک رومر بدانند و اين مقايسه اي است که با پيش از غروب تأييد و اثبات مي شود.

Ali Miller
2011/12/27, 15:13
تاجر ونيزي (THE MERCHANT OF VENICE)
محصول سال 2004
انگلستان، ايتاليا، لوکزامبورگ - درام
رنگي - 138 دقيقه
بازيگران عمده: آل پاچينو، جرمي آيرونز، جوزف فاينز، لين کالينز، زليخا رابينسن، کريس مارشال و چارلي کاکس.
کارگردان: مايکل رادفورد.
خلاصه داستان: «باسانيو» (فاينز) براي خواستگاري از «پورشيا» (کالينز) به سه هزار سکه نياز پيدا مي کند و دوستش، «آنتونيو» (آيرونز) براي تهيه ي اين پول به نزول خوار يهودي، «شايلاک» (پاچينو) روي مي آورد. اما «شايلاک» به شرطي اين پول را در اختيار «آنتونيو» مي گذارد که در صورت بازپرداخت نشدن وام در تاريخ مقرر، «آنتونيو» به جايش تکه اي از گوشت بدنش را تقديم کند.
شرح فيلم: بازآفريني بي تکلف و درخشان رادفورد، که يکي از بهترين اقتباس هاي ادبي سال هاي اخير و نخستين نسخه ي سينمايي انگليسي زبان اين نمايش نامه ي ويليام شکسپير است، به واسطه ي بازي عالي پاچينو در نقش «شايلاک»، از يک فيلم متعارف شکسپيري فراتر مي رود.

Ali Miller
2011/12/27, 15:13
تابستان عاشقانه ي من (MY SUMMER OF LOVE)
محصول سال 2004
انگلستان - عشقي
رنگي - 86 دقيقه
بازيگران عمده: ناتالي پرس، اميلي بلانت، پدي کانسيدين، دين اندروز، ميشل برن، پل آنتوني باربر و کاترين سامر.
کارگردان: پاول پاوليکوفسکي.
خلاصه داستان: شهرکي معدني در يورکشر. دو دختر نوجوان، «مونا» (پرس) و «تمسين» (بلانت)، با هم آشنا مي شوند، اما زياد با هم جور در نمي آيند - رفتار طبقه ي کارگري «مونا» چندان سنخيتي با رفتار «تمسين» که از خانواده اي تحصيل کرده و مرفه تر مي آيد، ندارد. اما از آن جا که به آدم هاي هم سن و سال ديگري دسترسي ندارند، «مونا» و «تمسين» با هم دوست مي شوند. در حالي که برادر بزرگ تر، «مونا»، «فيل» (کانسيدين)، اطمينان دارد که ارواح شيطاني در وجود «تمسين» حلول کرده اند...
شرح فيلم: تابستان عاشقانه ي من بيش تر از اين که حکايتي طبقاتي باشد، فيلم ساده نماست اما کاوش هم دلانه و دقيقي در رؤياها و تصورات دو دختر نوجوانش مي کند که به زعم منتقدان مرهون علاقه ي پاوليکوفسکي مستندگرا به تحقيق و شناخت موضوع فيلم هايش و بداهه پردازي است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:13
• تاکسي (TAXI)
محصول سال 2004
فرانسه و امريکا - حادثه اي - کمدي
رنگي - 97 دقيقه
بازيگران عمده: کوبين لطيفه، جيمي فالن، هنري سايمنز، جنيفر اسپوزيتو، آن - مارگرت، ماگالي آمادئي، ژيزل بوندچن و کريستيان کين.
کارگردان: تيم استوري.
خلاصه داستان: افسر پليسي به نام «واشبرن» (فالن)، براي دستگيري عده اي سارق مؤنث بانک از کمک هاي يک راننده ي تاکسي زن سياه پوست به نام «بل» (لطيفه) بهره مي گيرد.
شرح فيلم: فيلم اريژينال بسون (به کارگرداني ژرار پيره، 1998) را مي شد کم و بيش تحمل کرد، اما اين يکي، از بيهوده ترين بازسازي هاي امريکايي چند سال اخير است. حتي خل و چل بازي هاي لطيفه نيز نتوانسته به اين حکايت هميشه بي مزه ي پليس - راننده ي تاکسي کمي شور و انرژي بدمد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:13
ترمينال (THE TERMINAL)
محصول سال 2004
امريکا - درام - عشقي
رنگي - 128 دقيقه
بازيگران عمده: تام هنکس، استنلي توتچي، کاترين زيتا - جونز، چي مک برايد، ديه گو لونا، بري شاباکا هنلي و ريني بل.
کارگردان: استيون اسپيلبرگ.
خلاصه داستان: «ويکتور ناورسکي» (هنکس)، مردي اهل اروپاي شرقي که خيال دارد به نيويورک مهاجرت کند، به خاطر وقوع کودتايي در کشورش، در فرودگاه کندي نيويورک گير مي افتد. او نه اجازه ي بازگشت به کشورش دارد و نه حق خروج از فرودگاه.
شرح فيلم: يکي ديگر از پروژه هاي جمع و جور اسپيلبرگ ي که لابه لاي توليدهاي عظيم و پر هزينه اش مي سازد و بدون کمک هيولاها موجودات بيگانه و سفينه ها و دايناسورها و ده ها چيز عظيم و مرعوب کننده ي ديگر، قصه ي امروزي آدم هاي معمولي دوروبر را تعريف مي کند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:15
تروآ (TROY)
محصول سال 2004
امريکا،... - حادثه اي - تاريخي
رنگي - 163 دقيقه
بازيگران عمده: براد پيت، اريک بانا، اورلاندو بلوم، دايان کروگر، برايان کاکس، شان بين، برندان گليسن، جولي کريستي، جوليان گلاور، پيتر اوتول و رز برن.
کارگردان: ولفگانگ پترسن.
خلاصه داستان: 3200 سال قبل. ماجراهاي حمله ي سربازان يوناني براي تصرف تروآ و بازگرداندن «هلن» (کروگر)، همسر پادشاه اسپارت ها.
خلاصه داستان: نسخه ي هاليوودي جنگ تروآ براساس منظومه ي ايلياد هومر، حاصل چراغ سبز کمپاني هاي هاليوودي به توليد محصولات پرخرج تاريخي پس از موفقيت همه جانبه ي گلادياتور ريدلي اسکات (2000) بود. ويژگي مهم نسخه ي پترسن اين است که تکليفش با خودش روشن است. يعني قرار بوده تروآ يک فيلم پرفروش تابستاني باشد و به ستاره هايش تکيه کند که دقيقا همين کار را مي کند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:15
تلفن همراه (CELLULAR)
محصول سال 2004
آلمان و امريکا - تريلر - جنايي
رنگي - 94 دقيقه
بازيگران عمده: جيسن استيتم، کيم بيسينگر، ويل بينبرنيک، جسيکا بيل، کريس اوانز، ويليام ه ميسي، آدام تيلر گوردون و ريچارد برگي.
کارگردان: ديويد ر. اليس.
خلاصه داستان: لس آنجلس. جواني به نام «رايان» (اوانز) از طريق تلفن هم راه خود، به طور اتفاقي، در جريان ربوده شدن «جسيکا مارتين» (بيسينگر) قرار مي گيرد. او با اين که نه «جسيکا» را مي شناسد و نه مي داند در کجا و براي چه گرفتار شده مي کوشد تا کمکش کند...
شرح فيلم: تريلري تلفني، که بايد آن را ادامه ي امروزي نمونه هاي کلاسيک اين ژانر مثل ببخشيد، شماره ي عوضي گرفتيد (آناتول ليتواک، 1948) محسوب کرد. امتياز اصلي در به روز کردن موفق قراردادهاي ژانر را بايد نه به اليس کارگردان، بلکه به لري کوئن نويسنده ي داستان مبناي فيلم نامه به عنوان مؤلف واقعي فيلم داد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:15
تمام شرايط مربوط (THE WHOLE TEN YARDS)
محصول سال 2004
امريکا - کمدي - جنايي
رنگي - 98 دقيقه
بازيگران عمده: بروس ويليس، ماتيو پري، آماندا پيت، کوين پولاک، ناتاشا هنستريج، فرانک کاليسن، جاني مسنر و تاشا اسميت.
کارگران: هوارد دويچ.
خلاصه داستان: «جيمي تادسکي» (ويليس)، قاتل مزدور سابق، از زندگي بزهکارانه اش کناره گرفته و در مکزيکو زندگي آرامي را با آشپزي و خانه داري سر مي کند. اما همسرش، «جيل» (پيت) کما کان دلش مي خواهد از راه هاي خلاف و هيجان انگيز زندگي شان را بگذرانند...
شرح فيلم: ويليس و پري در اين دنباله ي سر زنده ولي بيهوده ي تمام شرايط مربوط (جاناتان لين، 2000) - که خودش يک کمدي سرگرم کننده ولي فراموش شدني بود - دوباره کنار هم قرار گرفته اند. فيلم، حالت تماشاي اپيزود چهارم يا پنجم يک مجموعه ي تلويزيوني را دارد که تماشاگر با شخصيت ها و پي رنگش کم و بيش آشنايي دارد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:15
توطئه ي قتل ريچارد نيکسن (THE ASSASSINATION OF RICHARD NIXON)
محصول سال 2004
مکزيک و امريکا - تريلر - جنايي
رنگي - 95 دقيقه
بازيگران عمده: شان پن، نيومي واتسن، دان چيدل، جک تامپسن، براد ويليام هنک، نيک سيرسي، مايکل وينکات و ايپريل گريس.
کارگردان: نيلس مولر.
خلاصه داستان: ايالات متحده، سال 1973. وقتي پخش جلسات استيضاح «نيکسن» از تلويزيون آغاز مي شود، «سام بيکلي» (پن) از رياکاري آشکار پرزيدنت، خشمگين مي شود. او پس از تماشاي گزارشي تلويزيوني درباره ي خلباني که هلي کوپترش را در زمين چمن کاخ سفيد فرود آورده، به فکر مي افتد هواپيمايي را بربايد و آن را به محل سکونت رئيس جمهور بکوبد.
شرح فيلم: مضمون اصلي فيلم به گونه اي است که در وهله ي اول مي شود آن را يکي از فيلم هاي پس از 11 سپتامبر دانست که دولت امريکا، و در رأس آن ها جرج بوش را هدف گرفته است و اساسا دارد از گذشته حرف مي زند تا حواس آدم هاي ديگر را جمع کند. پن مشوق اصلي مولر در ساخت اين فيلم کاملا سياسي بوده است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:15
• تولد (BIRTH)
محصول سال 2004
امريکا - معمايي
رنگي - 100 دقيقه
بازيگران عمده: نيکول کيدمن، کامرون برايت، دني هيوستن، لورن باکال، آليسن اليوت، آرليس هوارد، آن هيچ و پيتر استورمار.
کارگردان:جاناتان گليزر.
خلاصه داستان: «شان»، شوهر «آنا» (کيدمن) موقع دويدن در پارک مرکزي سکته مي کند و مي ميرد. پس از گذشت ده سال، در جريان يک مهماني خانوادگي ناگهان سرو کله ي پسرکي ده ساله پيدا مي شود که ادعا مي کند «شان» است، همان شوهر «آنا» که ده سال پيش درگذشته بود...
شرح فيلم: گليزر با تولد، کارگرداني توانا معرفي مي شود که مي داند چطور بايد با ميزانسن به خلق فضايي رازآميز برسد و اين فضاسازي را طوري جلو ببرد که تماشاگر از واقع گرايي روزمره ي آدم هاي درگير ماجرا هم دور نشود. فيلم طراحي صحنه ي هوشمندانه و صاحب سبکي (کار کوين تامپسن) دارد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:15
• تيم امريکا: پليس جهاني (TEAM AMERICA: WORLD POLICE)
محصول سال 2004
امريکا - عروسکي
رنگي - 98 دقيقه
کارگردان: تري پارکر.
خلاصه داستان: تيم امريکا، پليس دنيا، مي کوشد تا جلوي فعاليت تروريست ها را بگيرد.
شرح فيلم: يک کمدي - اکشن تبليغاتي دست راستي پر از شخصيت و ماجرا و حادثه و آواز که عوض بازيگر زنده، عروسک ها نقش هاي اصلي آن را بازي کرده اند. فيلم چه به لحاظ سياسي و چه اخلاقي، تند و جسورانه از کار درآمده، هر چند که نمي توان پشتوانه ي بينش سياسي چندان منسجمي را در پس اشاره هاي سياسي فراوان آن يافت.

Ali Miller
2011/12/27, 15:16
جنب و جوش کنگ فو (***G FU HUSTLE)
محصول سال 2004
چين و هنگ و کنگ - ورزش هاي رزمي - کمدي
رنگي - 95 دقيقه
بازيگران عمده: استيون چو، فنگ شيائوگانگ، يوئن وا، دونگ ژي هوا، چان کووک - کوان، لئونگ سيو لونگ و لام چي چونگ.
کارگردان: چو.
خلاصه داستان: سارقي ناشي به نام «سينگ» (چو) براي عضويت در دار ودسته ي خطرناک «تبر به دست ها» بايد قتلي مرتکب شود. وقتي «سينگ» سعي مي کند از يک مجتمع آپارتماني نيمه ويران و پر جمعيت سرقت کند، اهالي با استفاده از تکنيک هاي کنگ فو از خود دفاع مي کنند و جنگي ميان استادان رزمي کار محل و باند «تبر به دست ها» در مي گيرد...
شرح فيلم: چو، چهره ي شاخص نسل جديد فيلم سازان سينماي ورزش هاي رزمي شرق آسيا، با پيروي از فرمولي که پيش از اين با موفقيت آن را در فوتبال شائولين (2001) آزموده بود، به ارائه ي اثري در چارچوب ژانر و در عين حال هجو قواعد و اصول آن مي پردازد. دنباله: جنب و جوش کنگ فو 2 (چو، 2006).

Ali Miller
2011/12/27, 15:16
• جواني (THE YOUTH)
محصول سال 2004
هند - ماجرايي - جنايي
رنگي - 160 دقيقه
بازيگران عمده: آجاي دوگان، آبهيشک باچان، ويوک اوبروي، اوم پوري، راني موکرجي، کارينا کاپور و آنانت ناگ.
کارگردان: ماني راتنام.
خلاصه داستان: داستان سه زندگي جدا از هم: يک - «مايکل موکرجي» (دوگان) معلمي است که سعي دارد از قدرت شاگردانش براي تغيير در ساختار سياسي قدرت استفاده کند... دو - «لالان» (باچان) مي خواهد زندگي آرامي را با همسرش، «شاشي» (موکرجي) سپري کند اما در گذر زمان تبديل به تروريست مي شود... سه - «ارجون» (اوبروي) آينده اي پر از پول را براي خودش مي خواهد و در جست و جوي اين رؤيا، راهي امريکا مي شود...
شرح فيلم: اين فيلمي است که ثابت مي کند جايگاه راتنام آن قدر تثبيت شده هست که بتواند هر داستاني را با هر ميزان از پيچيدگي، با آدم هايي که دوست دارد در کارش بازي کنند و با بهترين گروه فني ممکن در دل باليوود جلوي دوربين ببرد. جواني يک جور «قاچاق» (استيون سودربرگ، 2000) در روايت هندي اش است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:16
جوليا بودن (BEING JULIA)
محصول سال 2004
کانادا،... - درام - کمدي
رنگي - 104 دقيقه
بازيگران عمده: آنت بنينگ، مايکل گامبن، لي لوسن، شون اوانز، مري کيس، جرمي آيرونز، لوسي پانچ و ميريام مارگوليس.
کارگردان: ايشتوان سابو.
خلاصه داستان: «جوليا لمبرت» (بنينگ) بازيگر معروف و معتبر با «تام» (اوانز)، جوان امريکايي خوش سيمايي آشنا مي شود. اما ديري نگذشته که «جوليا» پي مي برد «تام» با بازيگر جوان ديگري (پانچ) حشر و نشر دارد و در واقع از او براي پيش رفت در زندگي حرفه اي اش سوء استفاده کرده است...
شرح فيلم: اقتباس سينمايي سابو (و فيلم نامه نويس اش، رانلد هاروود) از يک داستان کوتاه سامرست موآم فيلم مفرح و بامزه اي از کار در آمده است؛ اما احتمالا بيش تر به مذاق آن هايي خوش مي آيد که به دنياي تياتر علاقه دارند، يا با بازيگران و پشت صحنه ي تياتر آشنا هستند، يا تاريخ تياتر انگلستان (به خصوص لندن) را تا حدودي مي شناسند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:16
حسادت (ENVY)
محصول سال 2004
کمدي
رنگي - 99 دقيقه
بازيگران عمده: بن استيلر، جک بلک، ريچل وايس، ايمي پولر، کريستوفر واکن، آري يل گيد، سام لرنر و ليلي جکسن.
کارگردان: بري لوينسن.
خلاصه داستان: «نيک» (بلک) و «تيم» (استيلر) دو دوست صميمي اند که همسايه و هم کار نيز هستند. «نيک» با اختراع يک محصول نظافت که مدفوع حيوانات را به طرز سحرآميزي ناپديد مي کند به ثروت و رفاهي دست مي يابد که خوابش را هم نمي ديده است. اما «تيم»، همان آدم معمولي باقي مي ماند و از رفيق قديمي اش کينه به دل مي گيرد.
شرح فيلم: حسادت، حکايتي کوچک و غريب، درباره ي غبطه خوردن به مال و اموال همسايه، نمي تواند تکليفش را با خودش روشن کند: يک کمدي سياه غيرمتعارف باشد يا يک فيلم سرگرم کننده در باب دوران ميان سالي. طرفداران استيلر و بلک هم تکليف شان با اين فيلم روشن نيست.

Ali Miller
2011/12/27, 15:16
خاطرات موتور سيکلت (THE MOTORCYCLE DIARIES)
محصول سال 2004
فرانسه،... - سرگذشت نامه اي
رنگي - 126 دقيقه
بازيگران عمده: گائل گارسيا برنال، رودريگو د لا سرنا، مرسدس موران، ژان پي ير نوئر، مارينا گلسر و سوفيا برتولوتو.
کارگردان: والتر سالس.
خلاصه داستان: «آلبرتو گرانادو» ي بيست و نه ساله (دلا سرنا)، دانشجوي شيمي، و دوستش، «ارنستو گه وارا»ي بيست و سه ساله (برنال)، دانشجوي پزشکي، موتورسيلکت زهوار در رفته اي مي خرند و به جاده مي زنند تا کشورهاي امريکاي لاتين را در نوردند.
شرح فيلم: فيلم نامه ي اين چندمين سرگذشت نامه ي چه گه وارا، که عملا از روي يادداشت هاي شخصي خود او نوشته شده، آميزه اي از تاريخ و سينما است و در قالب فيلمي جاده اي، ماجرايي را به تصوير مي کشد که طي آن دو «دکتر بعد از اين» مسافتي نزديک به ده هزار کيلومتر را سوار بر موتورسيکلت مي پيمايند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:17
خانه ي خنجرهاي پران (HOUSE OF FLYING DAGGERS)
محصول سال 2004
چين و هنگ کنگ - حادثه اي - فانتزي
رنگي - 119 دقيقه
بازيگران عمده: تاکشي کانشيرو، لواندي، ژانگ زي يي، سونگ داندان، ژائو هونگنئي و ژانگ شو.
کارگردان: ژانگ ييمو.
خلاصه داستان: چين، سال 859 ميلادي. دو فرمانده نظامي، «ليو» (اندي) و «جين» (کانشيرو)، مأموريت يافته اند تا رهبر يک گروه ضد دولتي معروف به «خنجرهاي پرنده» را دستگير کنند. با گزارش يک خبرچين سرو کار اين دو به گيشاخانه اي مي افتد که در آن يکي از مظنونان، يعني رقاصه اي نابينا به نام «مئي» (زي يي) مشغول کار است...
شرح فيلم: فيلم ادامه ي منطقي قهرمان (2002) در کارنامه ي ييمو است و يکي از نفس گيرترين تجربه هاي بصري سينما و نمونه اي دست نيافتني از کار با رنگ و نور و چشم اندازهاي خيره کننده. ييمو قطعا فيلم را فقط و فقط براي «تماشا» ساخته است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:17
• دختر فروشنده (SHOPGIRL)
محصول سال 2004
امريکا،... - درام - عشقي
رنگي - 104 دقيقه
بازيگران عمده: استيو مارتين، کلر دينز، جيسن شوارتسمن، بريجت ويلسن - سمپراس، سام باتمز و فرانسس کانروي.
کارگردان: آناند تاکر.
خلاصه داستان: لس آنجلس. «ميرابل باترزفيلد» (دينز) دختري است که آرزوي نقاش شدن را در سر مي پروراند. او بايد ميان جواني به نام «جرمي» (شوارتسمن) و تاجر ميان سال، «ري پورتر» (مارتين)، يک نفر را انتخاب کند.
شرح فيلم: در دختر فروشنده، مارتين بازيگر و فيلم نامه نويس، به مارتين نويسنده، خوب خدمت کرده و اقتباس سينمايي وفادار و در عين حال هوشمندانه ي قصه ي کوتاه خودش را خيلي و خوب از کار درآورده است. دختر فروشنده، رمانس تلخ و شيريني است درباره ي درس هاي غم انگيزي که در زندگي مي گيريم.

Ali Miller
2011/12/27, 15:17
دختر مقدس (HOLY GIRL)
محصول سال 2004
آرژانتين،... - درام
رنگي - 106 دقيقه
بازيگران عمده: ماريا آلچه، آلخاندرو اورداپيلتا، مرسدس موران، خوليتا سيلبربرگ، کارلوس بلوسو، مارتا لوبوس و ميا مائسترو.
کارگردان: لوکرسيا مارتل.
خلاصه داستان: دختر نوجواني به نام «آماليا» (آلچه) به اين نتيجه مي رسد که «دکتر خانو» (بلوسو) اسير افکاري شيطاني شده و او و دوستش «خوزفينا» (سيلبربرگ) وظيفه ي خود مي دانند که پيش از آن که کار از کار بگذرد، دکتر را از شر افکار شيطاني اش رهايي بخشند.
شرح فيلم: مکان کلاستروفوبيک و سبک مارتل گنگ است (خود کارگردان، دليلش را با خجالت نزديک بيني عنوان کرده!)، طوري که امکان تمرکز را سلب و تماشاي فيلم را با زحمت توأم مي کند. دختر مقدس روان شناسي فردي نيست، ولي نقد اجتماعي هم نيست.

Ali Miller
2011/12/27, 15:17
دختر ميليون دلاري (MILLION DOLLAR BABY)
محصول سال 2004
امريکا - درام - ورزشي
رنگي - 132 دقيقه
بازيگران عمده: کلينت ايست وود، هيلاري سوانک، مورگان فريمن، جي بئرچل، لوسيا رايکر و مايک کولتر.
کارگردان: ايست وود.
خلاصه داستان: «فرانکي دن» (ايست وود)، صاحب يک باشگاه بوکس در لس آنجلس است. يک روز «مگي» 31 ساله (سوانک) به باشگاه «فرانکي» مي آيد و از او مي خواهد مربي اش باشد. پافشاري هاي او سرانجام باعث مي شود «فرانکي» مربي گري او را بپذيرد. «مگي» تمام بازي هاي اوليه اش را در همان راوند اول مي برد؛ ولي «فرانکي» کما کان حاضر نيست ترتيب مسابقه اي رسمي را براي او بدهد...
شرح فيلم: دومين فيلم اسکار گرفته ي ايست وود در مقام کارگردان سزاوارتر از اولي يعني نابخشوده (1992) است و پس از سال ها، مطمئن ترين و بهترين کارش و نيز بهترين بازي خودش. فيلمي که براي احترام به کليشه ها، آن ها را از نو و با احساس مسئوليت و قدري غم غربت باز مي آفريند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:17
درخشش ابدي ذهن بي آلايش (ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND)
محصول سال 2004
امريکا - درام - عشقي
رنگي - 108 دقيقه
بازيگران عمده: جيم کري، کيت وينسلت، تام ويلکينسن، کرستن دانست، مارک رافالو، ايلايجا وود، جين آدامز و ديويد کراس.
کارگردان: ميشل گوندري.
خلاصه داستان: «جوئل» (کري) حيرت مي کند وقتي در مي يابد محبوبه اش «کلمانتاين» (وينسلت)، خاطره ي رابطه ي پر هياهويشان را از ذهن خود پاک کرده است. او نيز از سر استيصال با ابداع گر اين فرايند، «دکتر هوارد ميرزوياک» (ويلکينسن) تماس مي گيرد و از او مي خواهد تا خاطره ي «کلمانتاين» را از ذهن اش بزدايد...
شرح فيلم: درخشش ابدي از يک سو در فهرست عاشقانه هاي غريب تاريخ سينما جاي مي گيرد و از سوي ديگر اين دومين هم کاري چارلي کافمن فيلم نامه نويس و گوندري (فيلم قبلي: طبيعت انساني، 2001) شبيه آزمايشگاهي پيش رفته براي بررسي رابطه ي سرگيجه آور عشق، خاطره و سينماست. گوندري، نابغه ي فرانسوي ويدئوهاي موسيقي که ظاهرا هيچ چيز نتوانسته سد راه بلند پروازي هاي بصري اش در اين فيلم کم هزينه شود، يکي از استعدادهاي حيرت آور هزاره ي جديد است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:17
درياي درون (THE SEA WITHIN)
محصول سال 2004
ايتاليا، فرانسه و اسپانيا - سرگذشت نامه اي
رنگي - 125 دقيقه
بازيگران عمده: خاوي ير باردم، مابل ريورا، تامار نوواس، سلسو بوگالو، کارلا سگورا و بلن روئدا.
کارگردان: آلخاندرو آمنابار.
خلاصه داستان: «رامون سامپدرو» (باردم) ماهي گير شاعر مسلکي بود که در بيست و شش سالگي بر اثر حادثه اي دريايي فلج شد و به بستر افتاد. حالا در پنجاه و چهارسالگي، «رامون» زندگي اش را بي معنا و پوچ يافته و در حالي که هنوز کمي عزت نفس و غررو در وجودش مانده، آرزوي مرگ دارد...
شرح فيلم: فيلمي در ستايش از «زندگي». درام فيلم در حقيقت درباره ي «حق» زندگي يا «التزام و وظيفه ي» زندگي است. به همين دليل، لحظه هاي تخيل مرد که فارغ از مشکل بي تحرکي در دل زيبايي هاي ناب طبيعت اسپانيا به پرواز در مي آيد و کنار ساحل دريا قدم مي زند، از نمونه هاي موفق انتقال شور زندگي در سينماي بي حس و حال اين سال هاست.

Ali Miller
2011/12/27, 15:18
دفتر يادداشت (THE NOTEBOOK)
محصول سال 2004
امريکا - درام - عشقي
رنگي - 123 دقيقه
بازيگران عمده: رايان گازلينگ، ريچل مک آدامز، جيمز گارنر، جينا رولندز، جيمز مارسدن، کوين کانولي، ديويد تورنتن، جيمي آن براون، سام شپارد و جون آلن.
کارگردان: نيک کاساوتيس.
خلاصه داستان: کارولايناي شمالي. زمان حال. در يک خانه ي سالمندان، پيرمردي، داستان دو عاشق و معشوق جوان را براي يکي از خانم هاي مقيم آن جا مي خواند. معلوم مي شود که نام مرد «نوآکلهون» (گارنر) و آن زن، همسرش، «آلي» (رولندز) است که حالا از آلزايمر رنج مي برد. «نوآ» حکايت زندگي خودشان را برايش مي خواند...
شرح فيلم: فيلمي عاشقانه، پر انرژي و جذاب بر مبناي نخستين رمان نيکلاس اسپارکس، يکي از پر فروش ترين رمان هاي عامه پسند در ايالات متحد. دفتر يادداشت، شباهت چنداني به کارهاي قبلي کاساوتيس ندارد. فيلم، بسيار ساده است و او تحت تأثير فضاي رمان، سادگي محيط دوروبر شخصيت ها را حفظ کرده است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:18
2046 (2046)
محصول سال 2004
هنگ کنگ،... - عشقي - فانتزي
رنگي - 129 دقيقه
بازيگران عمده: توني لئونگ، گونگ لي، کيمورا تاکويا، وونگ فايه، ژانگ زي يي ولائوکارينا.
کارگردان: وونگ کار - واي.
خلاصه داستان: هنگ کنگ، سال 1966. «چو مو - ون» (لئونگ)، در بازگشت از سنگاپور، در مقام مقاله نويس روزنامه مشغول به کار مي شود. او در هتل اورينتال، کنار شماره ي 2046، اتاق مي گيرد. اين شماره راه خود را در داستاني پيدا مي کند که او دارد درباره ي آدم هايي مي نويسد که از سفر زمان براي رسيدن به سال 2046 استفاده مي کنند- سالي که طي آن مي توانند يادها و خاطرات شان را دوباره کشف کنند.
شرح فيلم: سه گانه ي عاشقانه و سودايي کاري - واي که با روزهاي وحشي بودن (1991) شروع شده بود، در در طلب عشق (2000) به شاه غزل فيلم ساز تبديل شد و در 2046، در قالب ژانر افسانه - علمي، کيفيتي بي زمان و بي مکان مي يابد. کريستوفر دويل فيلم بردار دوست و هم کار هميشگي کار - واي هم تخيلات بصري او را زنده مي کند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:18
دوازده يار اوشن (OCEAN'S TWELVE)
محصول سال 2004
استراليا و امريکا - کمدي - جنايي
رنگي - 125 دقيقه
بازيگران عمده: اندي گارسيا، جوليا رابرتس، جرج کلوني، براد پيت، مت ديمن، برني مک، دان چيدل، کارل راينر، اليوت گولد، ادي جيمسن، شائوبو کين، کيسي افلک، اسکات کان، ونسان کاسل و کاترين زيتا جونز.
کارگردان: استيون سودربرگ.
خلاصه داستان: «تري بنديکت» (گارسيا) رد «دني اوشن» (کلوني) و ده رفيقش را گرفته و سرانجام آنان را يافته است. او به آنان پيشنهاد مي کند که اگر در طول دو هفته بتوانند 160 ميليون دلارش را به او برگردانند، صدمه اي به آنان نخواهد زد...
شرح فيلم: هر چه يازده يار اوشن (ساخته ي خود سودربرگ، 2001)، با وجود همه ي پيچيدگي هاي بصري و داستاني اش، راحت و روبه راه جلو مي رود؛ دنباله ي دوازده تايي اش متأسفانه توي دست انداز مي افتد، و... به هدفش نمي رسد. در اين جا ستاره ها و لوکيشن ها، کم و بيش همان هايي هستند که بودند. دنباله: سيزده يار اوشن (سودربرگ، 2007).

Ali Miller
2011/12/27, 15:18
دور دنيا در هشتاد روز (AROUND THE WORLD IN 80 DAYS)
محصول سال 2004
امريکا،... - ماجرايي - کمدي
رنگي - 120 دقيقه
بازيگران عمده: جکي چان، استيو کوگان، جيم برودبنت، سسيل دو فرانس، کتي بيتس، جان کليز، آرنولد شوارتسنگر، لوک ويلسن و اوئن ويلسن.
کارگردان: فرانک کوراسي.
خلاصه داستان: لندن، اواخر قرن نوزدهم. مخترعي نابغه به نام «فيلئاس فاگ» (لوگان) شرط مي بندد که مي تواند دنيا را در هشتاد روز دور بزند. در اين سفر جواني چيني به نام «لو شينگ» (چان) نيز که به خدمت «فاگ» درآمده، او را هم راهي مي کند.
شرح فيلم: اقتباس کوراسي ارتباط چنداني با رمان ژول ورن ندارد اما فيلم چند فصل خوب دارد که به يادماندني ترين آن ها صحنه ي مواجهه با «برادران رايت» است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:18
دهکده (THE VILLAGE)
محصول سال 2004
امريکا - تريلر - معمايي
رنگي - 108 دقيقه
بازيگران عمده: برايس دالاس هوارد، جواکين فينيکس، ايدري ين برودي، ويليام هرت، سيگورني ويور، برندان گليسن، چري جونز، سليا وستن و جودي گرير.
کارگردان: م. نايت شامالان.
خلاصه داستان: سال 1897. دورتادور دهکده ي کاوينگتن را جنگل هاي انبوه فراگرفته است. مي گويند موجودات خطرناکي در اطراف دهکده زندگي مي کنند. اين موجودات پيماني ننوشته با اهالي دهکده بسته اند که طبق آن، مادامي که اهالي دهکده پا به جنگل نگذاشته اند، خطري آنان را تهديد نمي کند...
شرح فيلم: دهکده درست مرز مياني دو سينماي مورد علاقه ي شامالان است. فيلمي که مؤلفه ها و ويژگي هاي سه فيلم پيشينش، حس ششم (1999)، شکست ناپذير (2000) و نشانه ها (2002) را به هم پيوند مي زند و مقدمه ي ورود شامالان به دنياي بانوي در آب (2006) است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:18
رازهاي بسيار محرمانه (CONFIDENCES TROP INTIMES)
محصول سال 2004
فرانسه - درام - معمايي
رنگي - 104 دقيقه
بازيگران عمده: ساندرين بونر، فابريس لوشيني، ميشل دوشوسوي، آن بروشه و ژيلبر ملکي.
کارگردان: پاتريس لوکنت.
خلاصه داستان: «آنا» (بونر) در نخستين وعده ي ملاقاتش با «دکتر مونيه ي» روان کاو (دوشوسوي)، به خطا وارد دفتر «ويليام فابر» (لوشيني) وکيل مالياتي مي شود و او را به جاي دکترش مي گيرد و رازهايي را بر او فاش مي کند. حتي وقتي «آنا» به اشتباهش پي مي برد باز نزد «فابر» تنها و وسواسي بر مي گردد، چون تشخيص داده که او شنونده ي خوبي است...
شرح فيلم: اين فيلمي است درباره ي معجزه ي «گوش دادن» و اثرات درماني آن. فيلم مثل بيش تر آثار کارنامه ي لوکنت، يک درام بسته ي عاري از ظرافت است، سربه زير، پرحرف و نه چندان برآشوبنده. براي بونر، که بازيگر بزرگي است، اين نقش چيزي جز انجام وظيفه به نظر نمي رسد. اما لوشيني در مقابل، مي درخشد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:18
راه هاي جانبي (SIDEWAYS)
محصول سال 2004
امريکا - کمدي - عشقي
رنگي - 123 دقيقه
بازيگران عمده: پل جياماتي، توماس هيدن چرچ، ويرجينيا مدسن، ساندرا اوه، مري لوييز برک و ميسي دوتي.
کارگردان: الکساندر پين.
خلاصه داستان: «مايلز» (جياماتي) معلم و نويسنده ي ناموفقي است که در ميان سالي از همسرش جدا شده است. «جک» (چرچ) نيز دوستي صميمي است که «مايلز» او را از دوران دانشجويي مي شناسد. «جک» قرار است هفته ي آينده ازدواج کند و «مايلز» به عنوان هديه ي ازدواج به او پيشنهاد مي کند که يک هفته اي به کاليفرنيا بروند...
شرح فيلم: فيلمي که يک لحظه را هم از دست نمي دهد. پين به قدري خوب نااميدي و بحران دوران چهل سالگي را به تصوير مي کشد که آدم حيفش مي آيد از تماشاي صحنه ي اميدوارکننده ي آخر. راه هاي جانبي يکي از بهترين فيلم هاي «دو رفيق» است که بازيگرانش خوب برگزيده شده اند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:19
روح در پوسته 2 (GHOST IN THE SHELL II)
محصول سال 2004
ژاپن - نقاشي متحرک
رنگي - 100 دقيقه
کارگردان: مامورو اوشي.
خلاصه داستان: در سال 2029، تمام دنيا با يک شبکه ي گسترده ي الکترونيک که در همه ي جنبه هاي زندگي رخنه کرده، به شدت به هم ارتباط پيدا کرده است. مأمور روباتي، «سرگرد موتوکو کوساناگي» مأموريت يافته تا هکر زبردستي را که به «عروسک چرخان» معروف است، دستگير کند. اما «عروسک چرخان» نيز خود به دنبال «کوساناگي» است...
شرح فيلم: بي ربط نيست اگر بگوييم اين انيميشني است که مثلا آندري تارکوفسکي مي توانست ساخته باشد. در اين جا به رغم خون و مرگ، تيراندازي هاي جان وويي و معماهاي پيچيده ي نوآرگونه، شخصيت ها ترجيح مي دهند که از پنجره اي بيرون را نگاه کنند و از کنفوسيوس يا عهد عتيق نقل قول کنند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:20
رودررو (HEAD-ON)
محصول سال 2004
آلمان و ترکيه - درام - عشقي
رنگي - 121 دقيقه
بازيگران عمده: برول اونل، سي بل ککيلي، کاترين اشتريبک، ملتم کومبول، زارا مکنزي، فرانچسکا فياناکا، هرمان لاوزه و مونا مور.
کارگردان: فاتح آکين.
خلاصه داستان: در يکي از محله هاي کارگري هامبورگ دو مهاجر ترک با ازدواجي مصلحتي به هم مي پيوندند.
شرح فيلم: رودررو که در سال 2004 سه جايزه ي معتبر اروپايي را به دست آورد، البته نخستين فيلمي نيست که به مضمون ترک هاي مقيم آلمان مي پردازد، (شمار فيلم هاي مربوط به اين مضمون، تقريبا يک ژانر ساخته است). در اين جا آکين به جاي الگوي فيلم هاي مربوط به مهاجرت به پيچيدگي قهرمانانش وفادار مي ماند و کار درست و بکري هم مي کند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:20
روز پس از فردا (THE DAY AFTER TOMORROW)
محصول سال 2004
امريکا - فاجعه - افسانه - علمي
رنگي - 124 دقيقه
بازيگران عمده: دنيس کواييد، جيک جيلنهال، امي راسم، دش ميوک، جي ا. ساندرز، سلا وارد، آستين نيکولز، کنت والش، ايان هولم و آرجي اسميت.
کارگردان: رولند امريک.
خلاصه داستان: متخصص و کارشناس علم هواشناسي، «جک هال» (کواييد) معتقد است که ظرف پنجاه تا صد سال آينده يک عصر يخ بندان جديد در انتظار ساکنان کره ي خاک است. «هال» با دانشمندي بريتانيايي به نام «تري راپسن» (هولم) آشنا مي شود که به اين نتيجه رسيده که «روز فاجعه» بسيار زودتر از آن تاريخي خواهد بود که هال پيش بيني کرده...
شرح فيلم: فيلمي از يکي از ژانرهاي فرعي سينماي فاجعه، با مضمون نابودي کره ي زمين (به معناي ديگر، جهان متمدن) بر اثر عوامل طبيعي، که به عنوان يکي ديگر از نمونه هاي معاصر آن مي توان به مرکز زمين (جان آميل، 2003) اشاره کرد. روز پس از فردا مثل اغلب آثار فانتزي و افسانه - علمي امروز (صرف نظر از کيفيت هاي متفاوت آن ها) به لحاظ طرح نکات سياسي - اجتماعي روز در خور توجه است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:20
روز نهم (DER NEUNET TAG)
محصول سال 2004
آلمان... - درام - جنگي
رنگي - 98دقيقه
بازيگران عمده: اوديش ماتيس، اوگوست ديل، هيلمار تاته، بيبيانا بگلا، گرمين واگنر، ايوان ييريک و آدولف فيليپ.
کارگردان: فولکر شلوندورف.
خلاصه داستان: جنگ جهاني دوم. «سروان گبهارت» (ديل) افسر گشتاپو سعي مي کند «کشيش آبه هانري کرمر» (ماتيس) را راضي کند تا يک اسقف را از مقاومت در برابر آلماني ها باز دارد و به علاوه نامه اي از طرف کليساي کاتوليک لوکزامبورگ به واتيکان بنويسد و پاپ را متقاعد کند که از «هيتلر» و رژيم نازي حمايت کند.
شرح فيلم: شلوندورف در بررسي اش از جدل ها و استدلال هايي که در يک مقطع تاريخي مي تواند توجيه گر سرکوب و جنايت باشند، کوتاه نمي آيد و بار سنگيني از ترديد، ناباوري و مقاومت را بر دوش ماتيس، در نقش کشيش و شنونده ي همه چيز مي ريزد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:20
روز هفتم (7TH DAY)
محصول سال 2004
اسپانيا - درام
رنگي - 104 دقيقه
بازيگران عمده: خوآن ديه گو، خوزه لوييس گومس، خوزه گارسيا، ويکتوريا آبريل، يوهانا کوبو و کارلوس هيپوليتو.
کارگردان: کارلوس سائورا.
خلاصه داستان: دهکده اي در شمال اسپانيا. عشق دختر و پسر جواني خيلي زود از پرده بيرون مي افتد و يکي از اعضاي متعصب خانواده ي دختر، پسرک را به قتل مي رساند. دختر، «لوسيانا» (آبريل) نام دارد و ديري نگذشته که خانواده اش تقاص اين قتل را مي پردازد...
شرح فيلم: روز هفتم نشان مي دهد که هنوز کارگردانش مي تواند موقعيت هاي دراماتيک نيرومندي را در يک فيلم غير موزيکال بسازد. در حالي که فيلم براساس فيلم نامه اي موجز از ري لوريگا و بهره مند از نغمه هاي زيبا و به ياد ماندني روکه بانيوس، حس دقيقي از ضرباهنگ و تدوين دارد که بي ارتباط با قريحه ي موزيکال سائورا نيست.

Ali Miller
2011/12/27, 15:20
ري (RAY)
محصول سال 2004
امريکا - سرگذشت نامه اي
رنگي - 152 دقيقه
بازيگران عمده: جيمي فاکس، کري واشينگتن، کليفتن پوئل، اونجانو اليس، هري لنيکس، لارنز تيت و رجينا کينگ.
کارگردان: تيلر هکفورد.
خلاصه داستان: سرگذشت خواننده - نوازنده ي نابينا، «ري چارلز» (فاکس).
شرح فيلم: ري، با بازي هاي درخشان، کارگرداني عالي، داستاني جذاب، و البته قطعه هاي موسيقي شگفت انگيز، همه ي مواد لازم را براي به تصوير کشيدن يک درام برنده ي اسکار دارد. فاکس آن چنان در نقش خود فرود مي رود و با چنان عشق و احساسي نسبت به ري چارلز، او را بازآفريني مي کند که در باور پذيري اش ترديدي باقي نمي گذارد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:21
زن گربه اي (CATWOMAN)
محصول سال 2004
امريکا - حادثه اي - فانتزي
رنگي - 104 دقيقه
بازيگران عمده: هالي بري، بنجامين برات، لامبرت ويلسن، فرانسس کانروي، شارون استون، برند مکنزي و کين اسميت.
کارگردان: پيتوف.
خلاصه داستان: شهري امريکايي، زمان حال. «پيشنس فيليپس» (فيليپ) در قسمت تبليغات کارخانه ي سازنده ي لوازم آرايش هدير کار مي کند. او از تأثيرات مضر يک نوع کرم پوست مطلع مي شود و کمي بعد، براي جلوگيري از افشاي راز، به قتل مي رسد. با اين همه توسط يک گربه دوباره زنده مي شود، در حالي که اين بار داراي قابليت هاي ادراکي و حسي و چابکي يک گربه شده است...
شرح فيلم: بر مبناي شخصيت هايي خلق شده توسط باب کين، پيتوف، کارگردان فرانسوي نشان مي دهد که در انتخاب لحني مناسب براي اقتباس از داستان مصور مبناي کار زن گربه اي و بازآفريني فضا و عناصر آن در قالب سينما، هم چنين در حفظ فضاي فراواقع گرا و روح فانتزي حاکم بر اثر، در کنار پيوندهايش با جهان «واقعي» معاصر فاقد توانايي لازم است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:21
زندگي در آب با استيو زيسو (THE LIFE AQUATIC WITH STEVE ZISSOU)
محصول سال 2004
امريکا - ماجرايي - کمدي
رنگي - 119 دقيقه
بازيگران عمده: بيل موراي، اوئن ويلسن، کيت بلانشت، آنجليکا هيوستن، ويلم دافو، جف گلدبلوم، مايکل گامبن، نوآ تيلر، باد کورت و رابين کوئن.
کارگردان: وس آندرسن.
خلاصه داستان: «استيو زيسو» ي اقيانوس شناس (موراي) و گروهش عازم سفري دريايي هستند تا کوسه اي پلنگي که «استبان»، دوست صميمي «زيسو» را بلعيده شکار کنند. به دعوت «استيو»، خلبان جواني به نام «ند» (ويلسن) هم هم راهي شان مي کند. يکي ديگر از سرنشينان کشتي، «جين وينسنت ريچاردسن» (بلانشت)، خانم روزنامه نگار بارداري است که در حال نوشتن مقاله اي درباره ي «استيو» است...
شرح فيلم: زندگي در آب... از نوعي هجو بر فيلم هاي مستند تحقيقاتي ژاک کوستوي اقيانوس شناس شروع مي کند و از تماشاگر دعوت مي کند فوق مهارت شغلي و سرسپردگي روحي «گروه زيسو» را به سفرهاي علمي شان باور کند (اگر هم باور نکند، فرقي ندارد!). آندرسن تخيل دوست داشتني، کم ياب و اصيلي دارد که در زندگي... سخاوتمندانه جاري است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:21
زندگي معجزه است (LIFE IS A MIRACLE)
محصول سال 2004
صرب و مونته نگر و فرانسه - کمدي - عشقي
رنگي - 155 دقيقه
بازيگران عمده: اسلاوکو استيماچ، ناتاشا سولاک، وسنا تريواليچ، ووک کوستيچ استريبور کوشتوريستا.
کارگردان: امير کوشتوريتسا.
خلاصه داستان: سال 1992. با آن که جنگ بوسني در شرف وقوع است، ريش سفيدان شهر گولوبوچي تصميم مي گيرند نقشه ي احداث يک خط راه آهن را کما کان به اجرا در بياورند، تا توريست هاي بيش تري به شهرشان جلب شوند. مسئوليت پياده کردن پروژه را «لوکا» (استيماچ) به عهده گرفته که با همسرش، «يادرانکا» (تريواليچ) زندگي مي کند که دچار افسردگي است. پسرشان، «ميلوش» (کوستيچ)، فوتباليست با استعداد نيز - که آرزو دارد روزي حرفه اي شود - در کنار آن دو به سر مي برد...
شرح فيلم: زندگي معجزه است کمدي کمابيش سرراستي است با شخصيت هاي سرراست با مضمون ضد جنگ داخلي. سبک سري مشي زندگي آدم هاي فيلم است و فرصتي براي شوخي هاي مبالغه آميزي که کوشتوريتسا از آن ها لذت مي برد و تماشاگران را عادت داده (يا شايد هم وادارش کرده!) تا از آن ها لذت ببرد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:21
زندگي و مرگ پيتر سلرز (THE LIFE AND DEATH OF PETER SELLERS)
محصول سال 2004
انگلستان و امريکا - سرگذشت نامه اي
رنگي - 122 دقيقه
بازيگران عمده: جفري راش، شارليز ترون، اميلي واتسن، جان ليتگو، ميريام مارگوليس، پيتر وون، سونيا آکويينو، استيون فراي، نايجل هيورز و استنلي توتچي.
کارگردان: استيون هاپکينز.
خلاصه داستان: سرگذشت «پيتر سلرز» (راش)، بازيگر سرشناس انگليسي.
شرح فيلم: فيلم تقريبا نکته اي از زندگي خصوصي «سلرز» را ناگفته نمي گذارد. فيلم ساز با استفاده از شگردهاي نوين فاصله گذاري، مي کوشد مخاطبان را هرچه بيش تر از شخصيت اصلي دور سازد، تا امکان برخوردي بي طرفانه، از جهات و ديدگاه هاي مختلف با او را فراهم کند. در موفقيت فيلم در ارائه ي تصويري ناشناخته و به کلي متفاوت از چهره اي مثل سلرز، راش سهمي مهم تر از ساير عوامل، حتي کارگردان دارد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:22
زن کش ها (THE LADYKILLERS)
محصول سال 2004
امريکا - کمدي - جنايي
رنگي - 104 دقيقه
بازيگران عمده: تام هنکس، ايرما پ. هال، مارلون وينز، ج. ک. سايمنز، تسي ما، رايان هرست، جرج والاس، جان مکانل و داين دلنو.
کارگردان: ايتان کوئن و جوئل کوئن.
خلاصه داستان: «پرفسور ج. اچ. دور» (هنکس) که در واقع دزدي سابقه دار است قصد دارد با هم کاري چند نفر به کازينويي در نيواورليانز دست برد بزند. او براي اجراي نقشه اش اتاقي را در خانه ي پيرزني ساده دل و به شدت مذهبي و پاي بند اخلاق به نام «ماروا مانسن» (هال) اجاره مي کند.
شرح فيلم: بازسازي کمدي محبوب الکساندر مکندريک (1955)، فيلمي است که دغدغه هاي هميشگي برادران کوئن را کاملا نشان مي دهد. هنکس در نقش يک پروفسور کلاهبردار (در واقع دزد) که سعي مي کند خود را آدمي مبادي آداب جلوه دهد و معمولا از ادگار آلن پو شاهد مثال مي آورد، مثل هميشه ديدني است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:22
سحرگاه مردگان (DAWN OE THE DEAD)
محصول سال 2004
امريکا - ترسناک - تريلر
رنگي - 109 دقيقه
بازيگران عمده: سارا پالي، وينگ رامس، جيک وبر، مک هاي فيفر، تاي برل، مايکل کلي، کوين زگرز و ليندي بوت.
کارگردان: زاک اسنايدر.
خلاصه داستان: طاعوني ناشناخته و کشنده به جان ساکنان کره ي زمين افتاده و مردگان از اين پس مرده باقي نمي مانند. جسدهايي که حسرت وعده ي غذاي بعدي شان را مي خورند و فکر سير کردن خود با گوشت موجودات زنده آن ها را به حرکت و جنب و جوش واداشته، حالا به دنبال همان معدود موجودات زنده ي باقي مانده به راه افتاده اند...
شرح فيلم: بازسازي نسخه ي کلاسيک سحرگاه مردگان (جرج رومرو، 1979) با ساخت بالنسبه حرفه اي صحنه هاي ترسناک، به وظيفه ي اصلي خود، ترساندن تماشاگر امروزي ژانر (به خصوص اگر نسخه ي اصلي را نديده باشد) عمل مي کند. اما به لحاظ مضموني از اصالت فيلم رومرو بي بهره است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:22
سرزمين ما (OUR COUNTRY)
محصول سال 2004
هند - درام
رنگي - 210 دقيقه
بازيگران عمده: شاهرخ خان، گاياتري جوشي، جايا آواستي، ويشوا بادولا، کيشوري بالال و راجش بالواني.
کارگردان: آشوتوش گوواريکر.
خلاصه داستان: هند مدرن. «موهان بهارگاوا» (شاهرخ خان)، برنامه ريز يکي از پروژه هاي بزرگ ناسا پيش از اجراي پروژه اي که مدت ها روي آن زحمت کشيده، به زادگاهش سفر مي کند تا دايه اش را پيدا کند. اين سفر نوستالژيک خيلي زود به مکاشفه اي دروني و بازگشت به ريشه هاي قديم بدل مي شود.
شرح فيلم: پس از موفقيت غيرقابل پيش بيني لاگان (2000) و نامزد شدن فيلم در شاخه ي بهترين فيلم غير انگليسي زبان در آکادمي اسکار، گوواريکر سعي مي کند در گام بعدي هم يک فيلم ملي بسازد و در اين راه از کمک يک فوق ستاره ي ديگر هندي يعني شاهرخ خان بهره مي گيرد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:22
سقوط (DE UNTERGANG)
محصول سال 2004
اتريش، آلمان و ايتاليا - درام - تاريخي
رنگي - 178 دقيقه
بازيگران عمده: برونوگانتس، الکساندرا ماريا لارا، اولريش ماتس، يوليانه کولر و هاينو فرش.
کارگردان: اوليور هيرشبيگل.
خلاصه داستان: آخرين روزهاي زندگي «آدولف هيتلر» (گانتس) در پناهگاهي زيرزميني در برلين به روايت منشي خصوصي او، «ترودل يونگه» (ماريا لارا).
شرح فيلم: اعلام موجوديت سينماي آلمان در دو جبهه ي متفاوت. اول اين که آلماني ها آن قدر بر روحيه ي ناسيوناليستي شان فائق شده اند که مي توانند روايتي با جزييات کامل تاريخي از زندگي ديکتاتور بزرگ تاريخ شان بسازند و دوم به رخ کشيدن توانايي هاي تکنيکي سينمايي که در اين سال ها چيز زيادي از آن ديده نشده بود.

Ali Miller
2011/12/27, 15:22
سه گانه: علفزار گريان (TRILOGY: THE WEEPING MEADOW)
محصول سال 2004
يونان،... - درام - عشقي
رنگي - 185 دقيقه
بازيگران عمده: الکساندرا ايديني، نيکوس پورسانيديس، يورگوس آرمنيس، واسيليس کولووس، تاليا آرگيريو، کولا استاتوپولو و اوا کوتامانيدو.
کاگردان: تئو آنگلوپولوس.
خلاصه داستان: پس از انقلاب اکتبر، پناهنده هاي يوناني از ادسا وارد يونان مي شوند؛ از جمله خانواده ي «اسپايروس» (کولووس) که دختر يتيمي به نام «الني» (ايديني) را به فرزندي پذيرفته اند. فيلم ماجراهاي زندگي «الني» را تا سال هاي پس از جنگ جهاني دوم پي مي گيرد.
شرح فيلم: آخرين فيلم آنگلوپولوس نخستين قسمت از سه گانه اي است که به گفته ي فيلم ساز روايت زندگي زني خواهد بود که موفق مي شود از قرن بيستم جان به در برد. در اين جا آنگلوپولوس، که بارها هومر سينما خوانده شده، چشم انداز طبيعي را طوري قاب مي گيرد که تبديل به يک چشم انداز عاطفي بيکران شود.

Ali Miller
2011/12/27, 15:23
سيلورسيتي (SILVER CITY)
محصول سال 2004
امريکا - کمدي - معمايي
رنگي - 128 دقيقه
بازيگران عمده: کريس کوپر، ريچارد دريفوس، دني هيوستن، مايکل مورفي، کريس کريستوفرسن، داريل هانا، تورا برچ، جيمز گامن و آلما دلفينا.
کارگردان: جان سيلز.
خلاصه داستان: «ديکي پيليجر» (کوپر) در ميانه ي يک رقابت سر سخت انتخاباتي است و مي خواهد فرماندار کلرادو شود. مدير انتخاباتي «ديکي»، «چاک ريون» (دريفوس) براي پيروز کردن کانديدايش، از هيچ حقه و ترفندي روي گردان نيست. از اين رو وقتي «ديکي» موقع ماهي گيري براي استفاده در يکي از فيلم هاي تبيلغاتي - انتخاباتي اش، جسدي به قلابش گير مي کند، «ريون» به در و ديوار مي زند تا دريابد نکند مي خواهند براي صاحب کارش پاپوش بدوزند...
شرح فيلم: ساختن فيلم هايي با مضمون سياسي يکي از دغدغه هاي هميشگي سيلز بوده و سيلورسيتي از اين منظر، در کارنامه ي او نمونه ي قابل قبولي است که سياست هاي ضد محيط زيستي سياستمدارهاي امريکايي را بررسي مي کند به اين شيوه، موضعي «ضد بوش» مي گيرد. «ديکي» (که کوپر نقشش را بازي مي کند) عملا کاريکاتوري است از جرج بوش.

Ali Miller
2011/12/27, 15:23
• سينت رالف (SAINT RALPH)
محصول سال 2004
کانادا - کمدي - ورزشي
رنگي - 98 دقيقه
بازيگران عمده: آدام بوچر، کامبل اسکات، گوردون پينست، جنيفر تيلي، شونا مک دانلد و تامارا هوپ.
کارگردان: مايکل مگووان.
خلاصه داستان: سال 1954، شهرک هميلتن، کانادا. «رالف»، (بوچر)، پسرک چهارده ساله ي يتيمي است که مادرش نيز به شدت بيمار است ولي خودش خوب مي داند که آينده اي درخشان پيش رو دارد؛ البته آن چه نمي داند اين است که اين «آينده ي درخشان» چطور و چگونه و چه وقتي خود را نشان خواهد داد. تا اين که به گروهي ملحق شود که براي مسابقه ي دو استقامت تمرين مي کنند...
شرح فيلم: مگووان با دقت و ظرافت، اين کمدي - درام تلخ و شيرين را کارگرداني کرده و به اندازه ي درست و متعادل، طنز و صحنه هاي عاطفي لازم را کنار هم قرار داده است. بوچر، بازيگر تازه کار در نقش «رالف»، قهرمان چهارصد ضربه (فرانسوا تروفو، 1959) را با آن شيطنت و روحيه ي مقاومتش به ياد مي آورد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:23
شاه آرتور (KING ARTHUR)
محصول سال 2004
امريکا - حادثه اي - تاريخي
رنگي - 140 دقيقه
بازيگران عمده: کلايو اوئن، يوئان گريفاد، ماس ميکلسن، جوئل اجرتن، هيو دنسي، ري وينستون، ري استيونسن، کيرا نايتلي، استون ديلين و استلان اسکارسگارد.
کارگردان: آنتوان فوکوآ.
خلاصه داستان: «آرتور» (اوئن) شواليه ي دلاور و مسيحي با ايمان، در تنگناي غريبي گير افتاده: از يک سو مايل است به رم سفر کند و در خدمت مذهب و ايمانش درآيد و از سوي ديگر، به شدت به سرزميني که در آن به دنيا آمده، پاي بند است. در حالي که انگلستان در کام شورش و بي قانوني فرو غلتيده...
شرح فيلم: در اين روايت، «آرتور شاه» برخلاف فيلم هاي قبلي که در دنياي رؤيايي شواليه ها و جادوگر بدجنس و ملکه ي بي تاج و تخت مي گذرد، چهره اي جدي به خود گرفته و فيلم، آگاهانه اسطوره ي «آرتور» را در يکي از لحظات تاريخي خشن و پر از خون و خونريزي قرار داده است. در اين جا رابطه ي «آرتور» و «گينيوير» بيش از آن که رمانتيک باشد، حساب شده است و فقط اشاره ي ظريفي به رابطه ي مخفيانه ي «گينيور» و «لانسلو» شده است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:23
شاهان و ملکه (ROIS ET REINE)
محصول سال 2004
فرانسه - ملودرام
رنگي - 150 دقيقه
بازيگران عمده: ماتيو آمالريک، ناتالي بوتفو، کاترين دونوو، امانوئل دووو، موريس گارل، هيپوليت ژيراردو، ماگالي ووش و والنتن لولونگ.
کارگردان: آرنو دپلشن.
خلاصه داستان: زني به نام «نورا» تصميم مي گيرد در روزهاي آخر عمر پدرش، «لويي» (گارل) که مبتلا به سرطان شده، در کنار او باشد. از طرف ديگر «اسماعيل» (آمالريک)، همسر سابق «نورا» بدون رضايت خودش در يک بيمارستان رواني بستري شده است. پس از مرگ «لويي»، «نورا» با نامزدي که داشته ازدواج مي کند. «اسماعيل» نيز پس از مرخصي، با يکي از بيماران بيمارستان به نام «آري يل» (ووش) رابطه اي صميمانه برقرار مي کند.
شرح فيلم: ملودرامي خانوادگي که برخلاف تصور اوليه از ژانر، لحظه اي آرام و قرار ندارد و غريب و دمدمي بودنش - برخاسته از نوعي شور سينمايي براي تجربه گري با ساختار - آدم را شگفت زده مي کند. دپلشن به عنوان کارگردان بازيگران شناخته شده است، و بازي هاي شاهان و ملکه واقعا مي خواهند از پرده بيرون بزنند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:23
شبح اپرا (THE PHANTOM OF THE OPERA)
محصول سال 2004
انگلستان و امريکا - موزيکال - تريلر
سياه و سفيد و رنگي - 143 دقيقه
بازيگران عمده: جرالد باتلر، امي راسم، پاتريک ويلسن، ميراندا ريچاردسن، ميني درايور، سايمن کالو، سياران هيندز و جنيفر اليسن.
کارگردان: جوئل شوماکر.
خلاصه داستان: اواخر قرن نوزدهم. جواني به نام «رائول» (ويلسن)، حامي جديد اپراي پاريس، پي مي برد که «کريستين» (راسم)، دختر محبوب دوران کودکي اش، به عنوان جانشين «کارلوتا» (درايور) خواننده ي اصلي انتخاب شده است. «کريستين» را «شبح» (باتلر) آموزش داده - مردي عاشق موسيقي که چهره اش از شکل افتاده و مدتي است در زير عمارت اپراخانه کرده...
شرح فيلم: فيلم شوماکر بيش از آن که برداشتي از رمان گاستون لورو (1910) باشد، اقتباسي از نمايش نامه ي موزيکال اندرو لويد - وبر به همين نام است. شوماکر با تکيه بر تجربيات گذشته اش به عنوان طراح لباس و صحنه، توجه فراواني به اين وجه فيلم مي کند، اما اين رويکرد تزييني فيلم ساز بر ساختار روايي اثر سايه انداخته و توجه او به عنوان کارگردان - فيلم نامه نويس را از جنبه هاي ديگر کار منحرف کرده است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:23
شرک 2 (SHREK 2)
محصول سال 2004
امريکا - نقاشي متحرک
رنگي - 92 دقيقه
کاگردان: اندرو آدامسن، کلي آزبري و کانراد ورنن.
خلاصه داستان: «شرک» و «پرنسس فيونا» که از ماه عسل برگشته اند، دعوتي دريافت مي کنند براي شرکت در يک مهماني درباري که پدر و مادر «فيونا» شاه و ملکه ي سرزمين خيلي خيلي دور، برپا کرده اند. اين زوج تازه ازدواج کرده نيز هم راه با «خر» به سرزمين خيلي خيلي دور مي روند...
شرح فيلم: شرک 2 اگر بهتر از شرک 1 (آدامسن و ويکي جنسن، 2001) نباشد، به همان خوبي است. تنها پرسشي که در پايان مطرح مي شود اين است که چرا ساير انيميشن ها يک چهارم اين يکي خوب از آب در نمي آيند. تماشاگر بايد يک غول واقعي باشد که از اين فيلم خوشش نيايد. دنباله: شرک سوم (کريس ميلر و رامن هويي، 2007).

Ali Miller
2011/12/27, 15:23
شريک جرم (COLLATERAL)
محصول سال 2004
امريکا - تريلر - جنايي
رنگي - 120 دقيقه
بازيگران عمده: نام کروز، جيمي فاکس، جادا پينکت اسميت، مارک رافالو، پيتر برگ، بروس مگيل و ريچارد ت. جونز.
کارگردان: مايکل مان.
خلاصه داستان: «وينسنت» (کروز) به يک راننده ي تاکسي به نام «ماکس» (فاکس) پيشنهاد مي کند که حاضر است پانصد دلار به او بدهد به شرط آن که در طول شب، در پنج مقصد متفاوت پياده اش کند و منتظرش بماند تا کارش را انجام دهد. «ماکس» قبول مي کند و خيلي زود پي مي برد که «وينسنت» يک قاتل مزدور است و پولي به او پرداخت شده تا پنج شاهد را از ميان بردارد.
شرح فيلم: مان تمام تلاش خود را به خرج داده تا از فيلم نامه ي پر هيجان استوارت بيتي، اثري شخصي بيرون بکشد و در اين مسير، بعضي وقت ها موفق است، بعضي وقت ها نه. فاکس در کنار کروز قرار است زوج مردانه ي هميشگي فيلم هاي مان را شکل دهد، اما اين بار رفاقتي شکل نمي گيرد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:24
صداهاي معصومانه (INNOCENT VOICES)
محصول سال 2004
امريکا - درام - جنگي
رنگي - 120 دقيقه
بازيگران عمده: کارلوس پاديلا، ليونور وارلا، شونا پريمس، گوستاوو مونيوس، خوزه ماريا ياسپيک و اوفليا مدينا.
کارگردان: لوييس مندوکي.
خلاصه داستان: «چاوا» (پاديلا) پسر بچه ي يازده ساله، در شهر کوچکي در ال سالوادور زندگي مي کند که جنگ بين شورشي ها و نيروهاي دولتي به يکي از وقايع عادي زندگي روزمره ي مردم تبديل شده است. پدر «چاوا»، خانواده را ترک کرده و او را به عنوان مرد خانواده بر جاي گذاشته...
شرح فيلم: صداهاي معصومانه به بهترين فيلمي که درباره ي شورش هاي امريکاي لاتين ساخته شده، يعني مردان مسلح (جان سيلز، 1998) شبيه است که در آن از هيچ کشوري نام برده نمي شود: اين استعاره اي است درباره ي کشورهايي که مردان مسلح، زندگي روزانه ي مردم را کنترل مي کنند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:24
فارنهايت 11 / 9 (11 / 9 FAHRENHEIT)
محصول سال 2004
امريکا - مستند
رنگي - 122 دقيقه
کارگردان: مايکل مور.
شرح فيلم: در کسوت يک سينماگر «متعهد»، عجيب نيست که مور پيش از پايين آمدن تب ماجراهاي مربوط به پس از يازده سپتامبر، سراغ فاجعه ي بين المللي يازدهم سپتامبر برود و به روش خاص خودش، بخش مربوط به ارتباط بين دو خانواده ي بوش و بن لادن را برجسته کند. موضوع اين مستند مور، طبعا از موضوع تقريبا محلي مستند قبلي مور، بولينگ براي کلمباين (2002)، ملتهب تر و جهان شمول تر است و کنجکاوان بيش تري دارد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:24
قصر متحرک هائورو (HAURU'S MOVING CASTLE)
محصول سال 2004
ژاپن - نقاشي متحرک
رنگي - 199 دقيقه
کاگردان: هايائو ميازاکي.
خلاصه داستان: «سوفي» دختر نوجواني است که در مغازه ي کلاه فروشي کار مي کند؛ ولي وقتي جادوگري خوش سيما و مرموز به نام «هائورو» دل از او مي ربايد و سپس ساحره ي مکار و خبيثي او را به پيرزني نودساله تبديل مي کند، آشوب و آشفتگي زندگي اش را فرامي گيرد...
شرح فيلم: اثر تماشايي و خيال انگيز ديگري از استاد پير انيميشن ژاپني. دنياي قصر متحرک هائورو فضايي فانتزي و خوفناک، ماليخولياي و شاعرانه است که در آن احساسات و آرزو از منطق و دلايل واقعي پيش مي افتد و زيباترين نامعقولي ها و شورانگيزترين لحظه ها را در جهاني آخرالزماني و هم زمان روزمره پديد مي آورد

Ali Miller
2011/12/27, 15:24
• قصه ي کوسه (SHRK TALE)
محصول سال 2004
امريکا - نقاشي متحرک
رنگي - 90 دقيقه
کارگردان: بيبو برگرون، و يکي جنسن و راب لترمن.
خلاصه داستان: «فرانکي» پسر «دن لينو»، ريش سفيد خانداني از کوسه ها، به طور تصادفي، بر اثر اصابت لنگري کشته مي شود و ماهي کوچک ولي جاه طلبي به نام «اسکار» به ناگهان (و به خطا) به عنوان «کوسه کش» شهرت پيدا مي کند...
شرح داستان: قصه ي کوسه در مقايسه با پيدا کردن نيمو (والت ديزني، 2003)، نقاشي متحرک مأيوس کننده اي از کمپاني دريم ورکس است. فيلم تماما امريکايي است - به عبارت ديگر، يک ماجراي جنايي هاليوودي است که در بستر دريا شکل مي گيرد. شخصيت هاي آن مصداق آدم هاي قصه ي فيلم هاي زنده هستند و از دل رحم و بي رحم گرفته تا دوست داشتني و منفور در ميان آنان مي توان يافت.

Ali Miller
2011/12/27, 15:44
قطار سريع السير قطب شمال (THE POLAR EXPRESS)
محصول سال 2004
امريکا - نقاشي متحرک
رنگي - 99 دقيقه
کارگردان: رابرت زمکيس.
خلاصه داستان: شب پيش از کريسمس، بيرون اتاق خواب پسر بچه اي که در وجود بابانوئل شک دارد، قطاري در ميان برف و بوران توقف مي کند. پسر سوار قطار مي شود و پي مي برد که بچه هاي ديگري که سوار قطارند، در سفري جادويي، عازم قطب شمال هستند...
شرح فيلم: از اين کارتون - فيلم کريسمسي زمکيس که با تمهيدات ديجيتالي تازه، بازيگرهاي واقعي را مدل قرار داده بود تا نمونه ي کارتوني شان را روي پرده بياورد، در برخورد اول چندان استقبالي نشد، ولي بالاخره به فروش معقولي رسيد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:44
قهوه و سيگار (COFFEE & CIGARETTES)
محصول سال 2004
امريکا،... - درام - کمدي
سياه و سفيد - 95 دقيقه
بازيگران عمده: روبرتو بنيني، استيو بوشمي، ايگي پوپ، تام ويتس، کيت بلانشت، آلفرد مولينا و بيل موراي.
کارگردان: جيم جارموش.
خلاصه داستان: يازده اپيزود که در کافه ها و رستوران ها مي گذرد...
شرح فيلم: درست مثل باقي فيلم هاي جارموش که بعضي هايش خوب هستند، بعضي ها متوسط و بعضي بد، اين فيلم هم تشکيل شده از تعدادي اپيزود خوب، بعضي متوسط و چند تا بد يا حداقل نامفهوم و زيادي شخصي. از همه بهتر اپيزودي است که بلانشت در دو نقش ظاهر مي شود.

Ali Miller
2011/12/27, 15:44
• کاپيتان اسکاي و دنياي فردا (SKY CAPTAIN AND THE WORLD OF TOMORROW)
محصول سال 2004
ايتاليا، انگلستان و امريکا - ماجرايي - معمايي
رنگي - 106 دقيقه
بازيگران عمده: گويينت پالترو، جود لو، جوواني ريبيزي، مايکل گامبن، باي لينگ، اميد جليلي، لارنس اوليوير و آنجلينا جولي.
کارگردان: کري کانرن.
خلاصه داستان: گزارش گري جسور به نام «پالي پرکينز» (پالترو) در مورد ناپديد شدن اسرارآميز شش دانشمند معروف تحقيق مي کند. او با کمک ماجراجويي معروف به «کاپيتان اسکاي» (لو) به اين نتيجه مي رسد که ماجرا زير سر دکتر خبيث، «تاننکوف» (اوليوير) است. اما مشکل اين جاست که هيچ کس از محل اقامت دکتر اطلاعي ندارد...
شرح فيلم: تکنولوژي امکان حرکت دادن ستاره هاي زنده را در زمينه ي جذاب و پر تحرکي از تصاوير مجازي امکان پذير کرده است. کارگردان که مي گويند خودش در پديد آوردن چنين نرم افزاري براي توليد مؤثر بوده، در عين حال موفق مي شود حس و حال جذاب و خاطره انگيزي به تصاوير داستان مصوروار فيلم ببخشد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:44
کالبدشناسي دوزخ (ANATOMIE DE L'ENFER)
محصول سال 2004
فرانسه - درام
رنگي - 87 دقيقه
بازيگران عمده: اميراکاسار، روکو سيفردي، الکساندر بلن، مانوئل تاگالانگ، ژاک مونژ و ديه گو رودريگس.
کارگردان: کاترين بريا.
خلاصه داستان: زني (کاسار) در يک کلوب شبانه با بريدن رگ دستش خودکشي مي کند. مردي (سيفردي) جان او را نجات مي دهد و زن مي گويد چون زن است، مي خواهد خودکشي کند. زن، منجي اش را استخدام مي کند تا چند روز به حرف هاي او گوش دهد و مناظر ناگواري را تاب بياورد.
شرح فيلم: اين فيلمي به معناي دقيق کلمه آزارنده از کارگرداني است که نبايد به اين کلمه اعتقادي داشته باشد. بريا براي پيوند دادن ديد جسورانه اش در زمينه ي کالبدشناسي با ايده هاي اساسا فلسفي اش نسبت به روابط زن و مرد راه درازي مي رود و فيلم پيچيده اي مي سازد که طبق معمول او سازش ناپذير و آزمون بردباري است

Ali Miller
2011/12/27, 15:44
کانديداي منچوري (THE MANCHURIAN CANDIDATE)
محصول سال 2004
امريکا - تريلر - معمايي
رنگي - 129 دقيقه
بازيگران عمده: دنزل واشينگتن، مريل استريپ، ليوشرايبر، جان وويت، کمبرلي اليز، جفري رايت، تد لوين، برونو گانتس، ميگل فرر و دين استاکول.
کارگردان: جاناتان دمي.
خلاصه داستان: کويت، سال 1991. «سرگرد بنت مارکو» (واشينگتن) و «گروهبان ريموند شا» (شرايبر) طي عملياتي غافل گير مي شوند و آن ها را به آزمايشگاهي مخفي مي برند و شست و شوي مغزي مي دهند... واشينگتن، زمان حال. «شا» خود را کانديداي معاونت رياست جمهوري مي کند و پس از چندي روشن مي شود که «مارکو» برنامه ريزي شده تا پرزيدنت جديد را بکشد تا بدين ترتيب رياست جمهوري به معاونش، «شا» برسد.
شرح فيلم: فيلم مبنا، ساخته ي جان فرانکن هايمر (1962) «کلاسيک» سينماي امريکا و به نوعي يادگاري تاريخي شده است (و تصويري غير عادي از عصر کندي). نسخه ي به روز شده ي دمي در ابتدا شک برانگيز بود (يک بازسازي زايد) اما هنگامي که به نمايش درآمد، تفاوت هايش را نشان داد. اين يکي از آن گستاخي شريرانه و شوخ نشاني ندارد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:44
کفش هاي مرد مرده (DEAD MAN'S SHOES)
محصول سال 2004
انگلستان - تريلر - جنايي
رنگي - 86 دقيقه
بازيگران عمده: پدي کانسيدين، توبي کبل، استوارت و ولفندن، گري استرچ، جو هارتلي، شيمس اونيل و استوارت وولفندن.
کارگردان: شين ميدوز.
خلاصه داستان: «ريچارد (کانسيدين)، پس از هفت سال خدمت در ارتش به منطقه اي روستايي - جايي که درش بزرگ شده - بر مي گردد و دست به کار مي شود تا انتقام برادر عقب افتاده اش، «آنتوني» (کبل) را که تعدادي از اوباش محلي او را مورد اذيت و آزار قرار داده اند، بگيرد.
شرح فيلم: فيلمي شخصي و ارزان که با دوربين ويدئوي روي دست گرفته شده؛ داستان ساده اي از انتقام، براساس ماجراي واقعي کسي که ميدوز مي شناخته، با سبک رآليستي معمولي و حوصله سربري که مجالي براي خلق فضا و حال و هوا و فرصتي براي درگيري عميق با شخصيت ها نمي گذارد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:45
کليدهاي خانه (LE CHIAVI DI CASA)
محصول سال 2004
ايتاليا... - درام
رنگي - 105 دقيقه
بازيگران عمده: آندره آ روسي، کيم روسي استوارت، شارلوت رامپلينگ، مانوئل کاستي، مايکل وايس، آلا فرويچ، و پير فرانچسکو فاوينو.
کارگردان: جاني آمليو.
خلاصه داستان: «جاني» (استوارت) که همسرش را سر زا از دست داده، تازه در پانزده سالگي پسرش «پائولو» (روسي)، تصميم مي گيرد که به سراغ او برود. در بدو امر «جاني» از وخامت وضع جسمي پسرش يکه مي خورد ولي ضمنا متوجه صميميت و گرماي وجود او مي شود تا جايي که در همان چند روز اول، براي نخستين بار، پيوند عاطفي شديدي نسبت به او احساس مي کند.
شرح فيلم: پرسشي که در بطن کليدهاي خانه، بررسي ظريف آمليواز استحاله ي يک مرد به يک پدر نهفته، اين است: آيا والدين با نگه داري از بچه هاي شان، در واقع از خود نگه داري نمي کنند؟ آمليو حس واقع گرايي خيره کننده اي دارد و اجازه مي دهد بازي ها - يا «حضور» ها- ي روسي و استوارت همه چيز را بگويد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:45
گارفيلد (GARFIELD)
محصول سال 2004
امريکا - زنده و نقاشي متحرک
رنگي - 80 دقيقه
بازيگران عمده: برکين ماير، جنيفر لاو هيوئيت، استيون توبولووسکي، بيل موراي، اوان آرنولد، مارک کريستوفر لارنس و ونسا کريستل.
کارگردان: پيتر هيوئيت.
خلاصه داستان: «جان آرباکل» (ماير) مردي دل چسب و البته کمي هم دست و پا چلفتي است که هم راه با گربه ي خانگي اش، «گارفيلد» (صداي موراي) زندگي مي کند. اما «گارفيلد» از آن گربه هاي معمولي نيست - چاق، سرزبان دار و خودپسند است، و وقتي «جان»، سگي دوست داشتني را به خانه مي آورد که تنها عيبش حماقت عجيب و غريبش است، «گارفيلد» از اين موضوع اصلا استقبال نمي کند...
شرح فيلم: بر مبناي داستان مصوري کار جيم ديويس. نبود سرزندگي، شخصيت و طنز در اين نسخه ي سينمايي کاملا مشهود است، اما آن چه «گارفيلد» را دوست داشتني مي کند، درست همين سه عنصر است. دنباله ي فيلم به کارگرداني تيم هيل در سال 2006 روي پرده آمد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:45
گنجينه ي ملي (NATIONAKL TREASURE)
محصول سال 2004
امريکا - ماجرايي - معمايي
رنگي - 130 دقيقه
بازيگران عمده: نيکلاس کيج، دايان کروگر، جاستين بارتا، شان بين، جان وويت، هاروي کايتل، کريستوفر پلامر و دبورا ييتس.
کارگردان: جان ترتلتاب.
خلاصه داستان: شش نسل از اعضاي خانواده ي «گيتس»، سر نخ هايي را دنبال کرده اند که بنيان گذاران امريکا بر جاي گذاشته اند؛ سر نخ هايي که مي تواند آنان را به گنجينه ي «شواليه هاي نگهبان معبد» رهنمون شود. و حالا نوبت «بنجامين فرانکلين گيتس» (کيج) است که اين رد پاها را پي بگيرد...
شرح فيلم: گنجينه ي ملي، يک فيلم «نظريه ي توطئه ي» تمام عيار و به شدت ملي گرايانه است که خيلي هم مورد استقبال قرار گرفت و فروش کرد. اما شايد يکي از علت هايش اين بود که موقع اکرانش، فيلمي مثل اينديانا جونز (استيون اسپيلبرگ، 1981، 1984، 1989) يا دزدان دريايي کاراييب (گور وربينسکي، 2002، 2006 و 2007) دم دست نبود. دنباله: گنجينه ي ملي: کتاب اسرار (ترتلتاب، 2007).

Ali Miller
2011/12/27, 15:45
ماريا سرشار از برکت (MARIA FULL OF GRACE)
محصول سال 2004
کلمبيا و امريکا - تريلر - جنايي
رنگي - 101 دقيقه
بازيگران عمده: کاتالينا ساندينو موره نو، ويرجينيا آريزا، رودريگو سانچس بورورکس، چارلز آلبرت پاتفينيو، جان الکس تورو و ويلسن گررو.
کارگردان: جاشوآ مارستن.
خلاصه داستان: بوگوتاي کلمبيا. يک روز دختري به نام «ماريا» (موره نو) با جوان زبان بازي به نام «فرانکلين» (تورو) آشنا مي شود. «فرانکلين» کاري را به «ماريا» پيشنهاد مي کند که هم از لحاظ مالي تأمين اش مي کند و هم فرصت سفر و گشت و گذار در اختيارش مي گذارد. اما اين کار متضمن آن است که نقش «محموله ي قاچاق» را بازي کند و به طور مخفيانه هرويين وارد خاک امريکا کند.
شرح فيلم: روايت امريکاي لاتيني از من ترانه پانزده سال دارم (رسول صدرعاملي، 1383) البته نشان دهنده ي اين نکته است که براي به چشم آمدن نزد نگاه غربي، هميشه فرمول هاي ثابتي وجود دارد، چه اين فرمول ها در کشوري خاورميانه اي به کار بسته شود و چه در کشوري امريکاي لاتيني.

Ali Miller
2011/12/27, 15:46
مأمور سه جانبه (TRIPLE AGENT)
محصول سال 2004
فرانسه،... - تريلر
رنگي - 115 دقيقه
بازيگران عمده: کاترينا ديداسکالوئو، سرژ رنکو، آماندا لانگله، امانوئل سالينژه، سيريل کلر، گريگوري مانوئوکوف و ديميتري رافالسکي.
کارگردان: اريک رومر.
خلاصه داستان: پاريس، دهه ي 1930. ژنرال سابق ارتش روسيه ي تزاري، «فيودور ورودين» (رنکو)، با همسر يوناني اش، «آرسينوئه» (ديداسکالوئو) زندگي مي کند که نقاش است و از فعاليت هاي مرموز شوهرش چندان چيزي نمي داند. تا اين که در خانه ي ييلاقي دوستان شان، «ماگوي» (کلر) و «باريس» (مانوئوکوف)، «آرسينوئه» از «ماگوي» مي شنود که شايع است که «فيودور» جاسوس کمونيست ها يا نازي هاست...
شرح فيلم: رومر حيرت انگيز است. فيلم سازي که در هشتاد و چهار سالگي و در دوره ي جديد کارش نيز هم چنان فيلم شخصي مي سازد و هم چنان در ابتدايي ترين پرسش هاي اخلاقي کندوکاو مي کند اما پيچيده ترين پاسخ ها را مي دهد: آيا مي توانيم هم ديگر را بشناسيم؟

Ali Miller
2011/12/27, 15:46
مردي در آتش (MAN ON FIRE)
محصول سال 2004
امريکا،... - حادثه اي - جنايي
رنگي - 145 دقيقه
بازيگران عمده: دنزل واشينگتن، داکوتا فانينگ. کريستوفر واکن، جان کارلو جانيني، رادا ميچل، مارک آنتوني، ريچل تيکوتين، ميکي رورک، روبرتو سوسا و جيزس اوچوئا.
کارگردان: توني اسکات.
خلاصه داستان: مکزيکو، زمان حال. «جان کريسي» (واشينگتن)، مأمور سابق سيا را که دائم الخمر هم شده، «ساموئل راموس» کارخانه دار (آنتوني) و همسر امريکايي اش، «ليزا» (ميچل)، استخدام مي کنند تا از دخترشان، «پتيا» (فانينگ) مراقبت کند. اما کمي بعد «پتيا» را مي ربايند و «کريسي» گلوله مي خورد...
شرح فيلم: همان جهان نسبتا آشناي اسکات کوچک (برادر کوچک تر ريدلي)، که دست مايه هاي تراژدي هاي يوناني را مبناي کارش قرار مي دهد و البته حاصل کار هم فيلم هاي متوسطي است که فقط نشان از تسلط فني و نه سبکي او دارند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:46
مصيبت مسيح (THE PASSION OF THE CHRIST)
محصول سال 2004
امريکا - درام - تاريخي
رنگي - 127 دقيقه
بازيگران عمده: جيمز کاويزل، مايا مورگنسترن، کريستو ژيوکوف، فرانچسکو د ويتو، مونيکا بلوچي، ماتيا سبراجا، لوکا ليونلو، لوکا د دومينيچس و هريستو شوپرف.
کارگردان: مل گيبسن.
خلاصه داستان: آخرين ساعت هاي زندگي «عيسي مسيح» (ع) (کاويزل) پيش از اين که در اورشليم به صليب کشيده شود.
شرح فيلم: بازيگر بامزه ي هاليوود و مسيحي معتقد، روايت سينمايي آخرين ساعت هاي زندگي عيسي مسيح (ع) را به قصد واقع گرايي ملهم از آموزه هاي ديني چنان سرشار از خشونت در نماهاي درشت کارگرداني کرده که عملا بعد از گذشت چند صحنه از فيلم باعث مصونيت تماشاگر مي شود.

Ali Miller
2011/12/27, 15:46
• مظنون شماره ي صفر (SUSPECT ZERO)
محصول سال 2004
امريکا - جنايي
رنگي - 99 دقيقه
بازيگران عمده: آرون اکهارت، بن کينگزلي، کري آن ماس، هري ج. لنيکس، کوين چمبر لين، کيت کامبل و جوليان ريز.
کارگردان: ا. الياس مريج.
خلاصه داستان: «توماس مکلووي» (اکهارت)، مأمور مغضوب FBI، به خاطر خطاهايش که در نهايت به رهايي يکي از معروف ترين جنايتکارهاي فهرست FBI منجر شده، به منطقه ي پرت و دور افتاده ي آلبيوکرکي در نيومکزيکو تبعيد شده است. اما وقتي مأموريت مي يابد تا در مورد قتل مرموز فروشنده اي سيار تحقيق کند، فرصتي در اختيار «توماس» گذاشته مي شود تا خطاهاي گذشته را جبران کند...
شرح فيلم: امتياز اصلي اين ساخته ي مريج تنها فکر اصلي درخشان قصه (قاتل زنجيره اي که قربانيانش را هم قاتلان زنجيره اي تشکيل مي دهند) است. کينگزلي اين جا نشان مي دهد که توان نمايش همه ي ابعاد چنين نقش پيچيده اي را ندارد و تصويري که از قاتل زنجيره اي هوشمند و خلاق ارائه مي دهد، در نهايت در حد کپي رنگ پريده اي از «هانيبال لکتر» آنتوني هاپکينز سقوط مي کند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:46
• ملاقات با فاکرها (MEET THE FOCKERS)
محصول سال 2004
امريکا - کمدي - عشقي
رنگي - 115 دقيقه
بازيگران عمده: رابرت دنيرو، بن استيلر، داستين هافمن، باربارا استرايسند، بلايت دانر و تري پولو.
کارگردان: جي روچ.
خلاصه داستان: «جک برنز» (دنيرو) و همسرش «دينا» (دانر)، به ميامي مي روند تا با پدر و مادر داماد آينده شان، «گرگ فاکر» (استيلر) ملاقات کنند. اما «گرگ» پيش بيني کرده که «جک» محافظه کار و مأمور سابق سيا از سبک زندگي «آزاد» پدر، «برني» (هافمن) و مادرش، «رز» (استرايسند) خوشش نخواهد آمد...
شرح فيلم: اين يکي از قسمت اولش، ملاقات با والدين (ساخته ي خود روچ، 2000) بهتر است. به خصوص به خاطر حضور جذاب هافمن و استرايسند که در نقش زوج يله و سرحال داستان، در برابر دنيروي سخت گير و مقرراتي و وسواسي قرار مي گيرند و اغلب موقعيت هاي طنزآميز فيلم را ايجاد مي کنند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:46
مليندا و مليندا (MELINDA AND MELINDA)
محصول سال 2004
امريکا - درام - کمدي
رنگي - 100 دقيقه
بازيگران عمده: والاس شون، نيل پپه، استفاني رات هابرل، لري پاين، رادا ميچل، مايکل ج. فارينا آماندا پيت، واينسا شا، کلوئه سوينيي، جان لي ميلر، چيوتل آيوفور و ويل فرل.
کارگردان: وودي آلن.
خلاصه داستان: نمايش نامه نويسي که به تراژيک بودن زندگي اعتقاد دارد، براي تشريح ديدگاهش داستان زني به نام «مليندا» (ميچل) را تعريف مي کند و دوستش که خلاف او فکر مي کند، روايتي کمدي از همان داستان را نقل مي کند.
شرح فيلم: سي و پنجمين فيلم استاد، مليندا و مليندا تماشگر را مشغول مقايسه ي دو داستانش نگه مي دارد و در گوشه و کنار قرينه سازي هايي مفرح هم انجام مي دهد، هر چند خيلي دلواپس خطوط ارتباطي ميان داستان ها نيست.

Ali Miller
2011/12/27, 15:47
من، روبات (I, ROBOT)
محصول سال 2004
امريکا - حادثه اي - افسانه - علمي
رنگي - 115 دقيقه
بازيگران عمده: ويل اسميت، بريجت مويناهان، آلن تاديک، جيمز کرامول، بروس گرين وود، ايدري ين ريکارد، شاي مک برايد و تري چن.
کارگردان: الکس پروياس.
خلاصه داستان: شيکاگو، سال 2035. روبات ها در همه جا به عنوان کارگر يا پيشخدمت به کار گرفته شده اند. در حالي که به سه قانون روباتي پاي بند هستند که ظاهرا باعث مي شود به آدم ها لطمه اي نزنند. تا اين که کارآگاه ويژه ي جنايي به نام «دل اسپونز» (اسميت) به شدت به روبات ها شک مي کند و سرانجام رودرروي روباتي به نام «ساني» مي شود که تکامل پيدا کرده و به ضوابط «سه قانون روباتي» پاي بند نيست...
شرح فيلم: بر مبناي داستاني نوشته ي آيزاک آسيموف. فيلم را مي توان در ادامه ي سير نزولي پروياس در ساليان اخير که پيش از اين به عنوان فيلم سازي بهره مند از ديدگاه خاص بصري، اميد فراوان برانگيخته بود دانست، که اين جا در حد ديگر کارچرخانان فيلم هاي پر سروصداي تابستاني هاليوود نزول کرده است. تنها امتياز کار موسيقي پر تخيل مارکو بلترامي است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:48
من هاکابيز را دوست دارم (I HEART HUCKABEES)
محصول سال 2004
آلمان و امريکا - کمدي
رنگي - 106 دقيقه
بازيگران عمده: جيسن شوارتسمن، ايزابل هوپر، داستين هافمن، ليلي تاملين، جود لو، مارک والبرگ، نيومي واتس و آنجلا گريلو.
کارگردان: ديويد ا. راسل.
خلاصه داستان: «برنارد» و «يويان جافي» (هافمن و تاملين) زوجي هستند که يک آژانس کارآگاهي را مي گردانند. کار آنان اين است که زندگي مشتري هاي خود را زيرورو مي کنند تا علت دل نگراني هاي شان را کشف کنند...
شرح فيلم: اين فيلمي است که در آن پيشنهاد مي شود براي رسيدن به «بودن محض» بايد مدام بادکنکي را به کله کوبيد و اين راه حل بايد از ذهن کارگرداني درآيد که از يک سو مي گويند دل مشغول بوديسم و مديتيشن است و از سوي ديگر آشکارا مي خواهد در برابر شيوه ي زندگي و تلقي امريکايي، ريشخندي از اعتراض بر چهره آورد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:48
وديلياني (MODIGLIANI)
محصول سال 2004
امريکا،... - سرگذشت نامه اي
رنگي - 128 دقيقه
بازيگران عمده: اندي گارسيا، السا ويلبرستاين، اميد جليلي، هيپوليت ژيراردو، اوا هرزيگووا، اودوکير، سوزي ايمي و پيتر کاپالدي.
کارگردان: مارک ديويس.
خلاصه داستان: سرگذشت «موديلياني» (گارسيا)، نقاش و مجسمه ساز بي نظير يهودي - ايتاليايي که در سال هاي دهه ي 1910 در پاريس زندگي مي کرد...
شرح فيلم: چيزي که بيش از همه در فيلم به چشم مي آيد، شيفتگي کارگردان است نسبت به موديلياني و در راه اين شيفتگي آدم هاي مشهور هم دوره ي او را به نوعي زير سئوال مي برد و حتي به اوگوست رنوار و پيکاسو هم رحم نمي کند. گارسيا در نقش «موديلياني»، از جان مايه گذاشته است. نقش «پيکاسو» را جليلي، بازيگر ايراني تبار بازي کرده است.

Ali Miller
2011/12/27, 15:48
موسيقي ما (NOTRE MUSIQUE)
محصول سال 2004
فرانسه و سوييس - درام
رنگي - 80 دقيقه
بازيگران عمده: سارا آدلر، ناد ديو، سيمون آين، ژان کريستوف بووه، محمود درويش، آلين شولمان و گدار.
کارگردان: ژان لوک گدار.
خلاصه داستان: ماجراهاي فيلم در سه قلمرو دانته اي مي گذرد: يک - «جهنم»، شامل تدويني از تصاويري از جنگ هم راه با نواي موسيقي؛ دو - «برزخ»، شرح سفر «گدار» در نقش يک فيلم ساز که به کنفرانسي ادبي در سارايوو دعوت شده و سه - «بهشت»، مؤخره ي کوتاهي که در کنار درياچه ي ژنو مي گذرد. در اين جا تعدادي از شخصيت ها در منظري رؤيايي و تحت نظر سربازان امريکايي قدم مي زنند.
شرح فيلم: فيلم هاي گدار را بايد «تجربه» کرد، پيش از آن که دنبال معاني مشخص و قطعي پشت سر فيلم گشت. جست وجويي که ممکن است بسيار گم راه کننده باشد و براي کارگردان هدف از پيش تعيين شده اي فرض کنند که خلاف ماهيت پرسش گر خود بسنده ي اثر باشد. اين سروکله زدن با تجربه ي ديداري، چيزي است که موسيقي ما مثل خيلي فيلم هاي ديگرش مي طلبد.

Ali Miller
2011/12/27, 15:48
مولاده (MOOLAADE)
محصول سال 2004
بورکينا فاسو،... - درام
رنگي - 124 دقيقه
بازيگران عمده: فاتوماتا کوليبالي، مايمونا هلن ديارا، ساليماتا ترائوره، آميناتا دائو و دومينيک ت. زيدا.
کارگردان عمده: عثمان سمبنه.
خلاصه داستان: جرسيو، دهکده اي در بورکينا فاسو، زمان حال. شش دختر جوان از «مراسم پاک سازي» (آيين ختنه ي دخترها) مي گريزند. چهار نفر از اين دخترها به زني به نام «ماماکول» پناه مي برند. «کول» که با اين سنت مخالف است پس از پناه دادن به دخترها طنابي رنگي - نماد «مولاده» محل تحصن، پناهگاه - دور خانه اش مي کشد...
شرح فيلم: مولاده دومين قسمت از سه گانه اي در بزرگداشت زنان افريقايي است. پس از فات کينه (2000) که کمدي سرزنده اي درباره ي يک زن شهري جسور و خودساخته بود، سمبنه اين جا روي همسر دوم و نافرمان مردي مسن در دهکده اي دورافتاده متمرکز مي شود که حاضر به پذيرش آيين سنتي تحقيرگر زنان نيست.

Ali Miller
2011/12/27, 15:49
نا- دوست داشتني (DE-LOVELY)
محصول سال 2004
انگلستان و امريکا - سرگذشت نامه اي
رنگي - 125 دقيقه
بازيگران عمده: کوين کلاين، اشلي جاد، جاناتان پرايس، کوين مک نالي، ساندرا نلسن، پيتر پوليکارپو و کيت آلن.
کارگردان: اروين وينکلر.
خلاصه داستان: «کول پورتر» (کلاين) ترانه ساز معروف، در حال تماشاي تمرين موزيکالي براساس زندگي اش، گذشته ي خود را به ياد مي آورد...
شرح فيلم: نا - دوست داشتني، يک موزيکال و يک فيلم - سرگذشت نامه است. فيلم به هر دو ژانر نوعي پيچيدگي و عمق بخشيده که در سينما به ندرت يافت مي شود. نا - دوست داشتني نه تنها پيچيدگي هاي شخصيت پورتر را قبول مي کند بلکه اساس فيلم را بر پايه ي همان ها مي ريزد. فيلم قطعات موزيکال زيادي دارد ولي موزيکال به نظر نمي رسد چون ترانه ها خيلي طبيعي از دل داستان سر بر مي آورند و در واقع شرح و تفسيري بر آن هستند.

Ali Miller
2011/12/27, 15:49
نردبان 49 (LADDER 49)
محصول سال 2004
امريکا - تريلر
رنگي - 115 دقيقه
بازيگران عمده: جواکين فينيکس، جان تراولتا، جاسيندا بارت، رابرت پاتريک، ماريس چستنات و بيلي برک.
کارگردان: جي راسل.
خلاصه داستان: «جک ماريسن» (فينيکس) آتش نشان جواني است که در واحد آتش نشاني «نردبان 49» اداره اش به رهبري «کاپيتان مايک کندي» (تراولتا) مشغول به کار است. او در هنگام فرونشاندن آتشي سهمگين، در عمارتي که در آتش مي سوزد، گير مي افتد و گذشته اش را مرور مي کند...
شرح فيلم: نردبان 49، قهرمان ها و آتش ها و عمليات نجاتي دارد ولي واقعا درباره ي آن ها نيست؛ درباره ي شخصيت است و درباره ي نوع آدمي که زندگي خود را براي نجات زندگي ديگري به خطر مي اندازد. هم چنين درباره ي کار است، و درباره ي اين که آتش نشان بودن يعني چه و براي آتش نشان شدن چه جور آدمي بايد بود.

Ali Miller
2011/12/27, 15:49
نزديک تر (CLOSER)
محصول سال 2004
امريکا - درام - عشقي
رنگي - 104 دقيقه
بازيگران عمده: ناتالي پورتمن، جود لو، جوليا رابرتس، کلايو اوئن، نيک هابز، کالين استينتن و اليزابت بوئر.
کارگردان: مايک نيکولز.
خلاصه داستان: لندن. «دن» (لو) نويسنده اي است که اتفاقي با دختري امريکايي به نام «آليس» (پورتمن) آشنا مي شود. «آليس» بلافاصله دل باخته ي «دن» مي شود و «دن» نيز محبت او را بي پاسخ نمي گذارد. اما کمي بعد «دن» جلب عکاسي به نام «آنا» (رابرتس) مي شود. در حالي که «آنا» با «لري» (اوئن)، متخصص پوست آشنا مي شود و با او ازدواج مي کند. اما «دن» حتي پس از ازدواج «آنا» نيز نمي تواند او را از ذهن خود خارج کند...
شرح فيلم: اقتباس نيکولز از يک نمايش موفق انگليسي به همين نام در سال 1997 (نوشته ي پاتريک ماربر)، به دلايل متعدد از شاخص ترين کارهاي کارنامه ي سينمايي فيلم سازش است. نزديک تر را مي توان يکي از بي پرواترين فيلم هاي جريان اصلي سينما درباره ي مسائل روابط مردان و زنان دانست.

Ali Miller
2011/12/27, 15:52
• وان هلسينگ (VAN HELSING)
محصول سال 2004
جمهوري چک و آلمان - ماجرايي - ترسناک
رنگي - 132 دقيقه
بازيگران عمده: هيو جکمن، کيت بکينسيل، ريچارد راکسبرگ، ديويد ونم، شولر هنزلي، النا آنايا، رابي کولترين، کوين ج. اوکانر و ويل کمپ.
کارگردان: استيون سامرز.
خلاصه داستان: اواخر قرن نوزدهم. «وان هلسينگ» (جکمن) شکارچي خون آشام ها و هيولاهاست و دستيارش، «کارل» (ونم) در اين زمينه به او کمک مي کند. واتيکان به «وان هلسينگ» مأموريت مي دهد که هرچه سريع تر «کنت دراکولا» را بيابد و نابود کند.
شرح فيلم: وان هلسينگ، سري فيلم هاي ترسناک کمپاني يونيورسال را در جايگاه جديدي مي نشاند. اما اين که اين جايگاه در اوج قرار دارد يا در حضيض، سخت مربوط است به سن تماشاگر يا احترام به سنت ژانر يا ميل تماشاگر براي له شدن زير بار جلوه هاي ويژه يا موسيقي و صداي رعدآساي فيلم.

Ali Miller
2011/12/27, 15:52
وردا دريک (VERA DRAKE)
محصول سال 2004
انگلستان،... - درام - جنايي
رنگي - 125 دقيقه
بازيگران عمده: ايملدا استونتن، ريچارد گراهام، ادي مارسان، الکس کلي، دانيل ميز، فيليپ ديويس و لسلي منويل.
کارگردان: مايک لي.
خلاصه داستان: انگلستان، دهه ي 1950. ايثار و از خودگذشتگي «ورا دريک» (استونتن) نسبت به خانواده اش، بين ساکنان شهر کارگري شان، مثال زدني است. اما از طرف ديگر، اگرچه سقط جنين در اين ساله ها غيرقانوني به حساب مي آيد، «ورا» به زناني که ناخواسته حامله شده اند کمک مي کند تا سقط جنين کنند...
شرح فيلم: مي توان ورا دريک را فيلمي اشک انگيز خواند، ولي واقعيت اين است که اگر همه ي فيلم هاي اين شبه ژانر با اين اندازه از جزييات، حساسيت و وضوح ساخته مي شد، معلوم نبود چه کلمه ي ديگري بايد به جاي اشک انگيز گذاشت.

Ali Miller
2011/12/27, 15:52
وير - زارا (VEER-ZAARA)
محصول سال 2004
هند - درام - عشقي
رنگي - 192 دقيقه
بازيگران عمده: شاهرخ خان، پريتي زينتا، راني موکرجي، کيرون کهر، ديويا دوتا، بومن ايراني، منوچ باجپاي، آميتاب باچان و هما ماليني.
کارگردان: ياش چوپرا.
خلاصه داستان: پسري پنجابي به نام «وير» (شاهرخ خان) به «زارا» (زينتا) دختري پاکستاني دل مي بازد. «زارا» براي ملاقات با خانواده به پاکستان مي رود. پس از مدتي که از «زارا» خبري به «وير» نمي رسد او به پاکستان سفر مي کند تا «زارا» را بيابد. اما در لاهور مي فهمد که «زارا» به جرم جاسوسي به بيست و دو سال زندان محکوم شده است...
شرح داستان: فيلم فقط تا نيمه ي راه يادآور فيلم هاي پيشين ياش چوپرا است و از نيمه به بعد تبديل به يک درام سياسي - دادگاهي مي شود که در سينماي هند پيشينه ي خيلي زيادي ندارد. تسلط چوپرا بر صحنه هاي دادگاه و کارگرداني صحنه هاي شلوغ در خيابان هاي لاهور چشم گير و بازي موکرجي با لهجه ي پاکستاني در همان دقايقي که در فيلم حضور دارد ديدني است.

Ali Miller
2011/12/27, 16:00
هري پاتر و زنداني آزکابان (HARRY POTTER AND THE PRISONER OF AZKABAN)
محصول سال 2004
امريکا و انگلستان - ماجرايي - فانتزي
رنگي - 141 دقيقه
بازيگران عمده: دانيل رادکليف، ريچارد گريفيتس، پم فريس، فيونا شا، هري ملينگ، ايدري يان رولينگز، روپرت گرينت، گري اولدمن، اما واتسن، ديويد تيوليس، مگي اسميت و رابي کولترين.
کارگردان: آلفونسو کوآرون.
خلاصه داستان: «سيريوس بلک» (اولدمن) پس از دوازده سال حبس از زندان آزکابان مي گريزد تا انتقام استادش، «لرد ولدمورت» را از «هري پاتر» (رادکليف) بگيرد و او را به قتل برساند.
شرح فيلم: پس از دو اقتباس اوليه از کتاب هاي اول و دوم سري هري پاتر نوشته ي ج. ک. رولينگ توسط کريس کولامبوس (در سال هاي 2001 و 2002)، کار به کوآرون مکزيکي سپرده شد. نتيجه فيلمي خوش رنگ و لعاب است با بازيگوشي هاي فراوان و مشهود فيلم ساز پشت دوربين که انگار دائم در حال کشف است و خودش نيز هم راه تماشاگر از ديدن هر چيز تازه اي ذوق مي کند.

Ali Miller
2011/12/27, 16:00
هتل روآندا (HOTEL RWANDA)
محصول سال 2004
امريکا،... - درام - تاريخي
رنگي - 121 دقيقه
بازيگران عمده: کسولاني مالي، دان چيدل، دزموند ديوب، سوفي اوکوندو، جواکين فينيکس، توني کگوروگ، نيل مکارتي و نيک نولتي.
کارگردان: تري جرج.
خلاصه داستان: روآندا. «پل روسساباجينا» (چيدل)، مدير هتل «هزار تپه» در کيگالي است. پس از چندي خشونت هاي قومي بالا مي گيرد و افراد قبيله ي هوتو آغاز به کشتار افراد قبيله ي توتسي مي کنند. «پل» نمي تواند درست روي دست بگذارد و با اين که خودش از قبيله ي «هوتو» است، به پناهندگان توتسي در هتل جا مي دهد...
شرح فيلم: نسل کشي سال 1994 روآندا، گذشته از همه ي تأثيراتي که بر جهان معاصر داشت (داشت؟) هاليوود را هم ديگر بار متوجه قاره ي سياه ساخت. در اين جا جرج با اتخاذ ديدگاهي سرد و عيني و خودداري از جهت گيري به نفع طرفين (دو قوم درگير ماجرا، نيروهاي سازمان ملل، خبرنگاران و افراد خارجي حاضر در معرکه و...) ضمن بخشيدن نوعي سنديت به ساخته اش، موفق به نماياندن وجوه ترسناک واقعيت نيز مي شود.

Ali Miller
2011/12/27, 16:01
• هم چون يک تصوير (COMME UNE IMAGE)
محصول سال 2004
فرانسه و ايتاليا - کمدي - عشقي
رنگي - 110 دقيقه
بازيگران عمده: ماريلو بري، آنيس ژائويي، ژان پي ير باکري، لوران گره ويل، ويرژين دزارنوت، کين بوئيزا، سرژ ريابوکين و ميشل مورتي.
کارگردان: ژائويي.
خلاصه داستان: فرانسه، زمان حال. «لوليتا» (بري) دختر خجالتي و قدري امل «اتي ين کاسار» (باکري)، نويسنده ي معروف است. «لوليتا» نزد زني به نام «سيلويا» (ژائويي) درس آواز مي گيرد که چندان اعتقادي به استعداد او ندارد. «لوليتا» که به هيچ ترتيبي نتوانسته توجه پدرش را جلب کند با مرد جواني به نام «سباستيان» (بوئيزا) صميمي مي شود و سرانجام با راهنمايي هاي «سيلويا» کنسرتي برگزار مي کند...
شرح فيلم: فيلم به بازي خارق العاده ي باکري مي نازد که در فيلم قبلي ژائويي، طعم ديگران (2000) نقش مردي معمولي را ايفا مي کرد که دل باخته ي بازيگري آماتور و گروه تياتري اش مي شود. هم چون يک تصوير بسيار حرفه اي ساخته شده و فيلم نامه، بازي ها و کارگرداني درخشاني دارد.

Ali Miller
2011/12/27, 16:01
همسران استپفورد (THE STEPFORD WIVES)
محصول سال 2004
امريکا - درام - کمدي - افسانه - علمي
رنگي - 93 دقيقه
بازيگران عمده: نيکول کيدمن، ماتيو برادريک، گلن کلوز، بتي ميدلر، کريستوفر واکن، راجر بارت، ديويد مارشال گرانت و جان لوويتس.
کارگردان: فرانک آز.
خلاصه داستان: يک مجري تلويزيوني به نام «جوانا ابرهارت» (کيدمن) و شوهرش، «والتر کرزبي» (برادريک)، به حومه ي آرام و بي سروصداي استپفورد نقل مکان مي کنند. پس از چندي «جوانا» که استپفورد را زيادي آرام و شسته رفته يافته، از رفتار برده وار و در عين حال، ظاهرا شاد و رضامندانه ي زنان آن جامعه ي کوچک يکه مي خورد. در اين ميان تنها مورد استثنايي، «بابي مارکوويتس» (ميدلر)، نويسنده اي پر شور است...
شرح فيلم: بر مبناي کتابي نوشته ي آيرا لوين و بازسازي همسران استپفورد (برايان فوربز، 1975) که بيش تر به تصويري هجوآميز از آن فيلم مي ماند. نسخه ي آز يکي از شکست هاي تجاري و انتقادي بزرگ سال 2004 شد.

Ali Miller
2011/12/27, 16:01
هم سرايان (LES CHORISTES)
محصول سال 2004
فرانسه، سوييس و آلمان - درام - کمدي
رنگي - 96 دقيقه
بازيگران عمده: ژرار ژونيو، فرانسوا برلئان، کاد مراد، ژان پل بونر، ماري بونل، ژان باتيست مونيه و ماکسانس پرن.
کارگردان: کريستف باراتيه.
خلاصه داستان: پانزده ژانويه 1949. «کلمان ماتيو» (ژونيو)، معلم موسيقي سابق، وارد مدرسه اي شبانه روزي مي شود که مختص بچه هاي يتيم يا مشکل دار است. او تصميم مي گيرد در اوقات بي کاري بچه ها، به ايشان آوازخواني در يک گروه هم سرايان را بياموزد...
شرح فيلم: بازسازي فيلم قفس بلبل ها (ژان درويل، 1945). فيلم سعي مي کند موسيقي را به عنوان راهي براي رهايي يا حداقل بردباري در مراحل خطير زندگي، تقديس کند. تازگي اي در کار نيست، اما فيلم به لطف بازي ژونيو و موسيقي برونوکوله قابل تماشاست.

Ali Miller
2011/12/27, 16:01
هوانورد (THE AVIATOR)
محصول سال 2004
آلمان و امريکا - سرگذشت نامه اي
رنگي - 170 دقيقه
بازيگران عمده: ليوناردو دي کاپريو، گوئن استفاني، کيت بلانشت، کيت بکينسيل، الک بالدوين. آلن آلدا، جان رايلي، ايان هولم، دني هيوستن، جود لو و آدام اسکات.
کارگردان: مارتين اسکورسيزي.
خلاصه داستان: سرگذشت ميليونر افسانه اي «هوارد هيوز» (دي کاپريو) که هم به سينما و توليد فيلم علاقه داشت و هم طراحي و ساختن هواپيماهاي مدرن...
شرح فيلم: دوره ي جديد کار فيلم سازي اسکورسيزي که دي کاپريوي خوش آب و رنگ و البته توليد عظيم ويژگي بارز آن است، در هوانورد، اندکي ارتقا مي يابد. دي کاپريو، در نقش هوارد هيوز، پخته تر شده است تا هم چون هميشه اين مايه ي مورد علاقه ي اسکورسيزي، يعني سويه ي روان پريشانه ي رؤياي امريکايي را بازسازي کند.

Ali Miller
2011/12/27, 16:02
هيچ کس نمي داند (NOBODY KNOWS)
محصول سال 2004
ژاپن - درام
رنگي - 141دقيقه
بازيگران عمده: يويا ياگيرا، آيو کيتورا، هيئي کيمورا، موموکو شيميزو، هانائه کان، يو و کازومي کوشيدا.
کارگردان: هيروکازو کوره - ادا.
خلاصه داستان: چهار خواهر و برادر هم راه با مادرشان (يو)، زندگي خوبي را در آپارتمان کوچکي در توکيو سر مي کنند. يک روز مادر، مقداري پول و يک يادداشت در خانه مي گذارد و پس از آن که پسر بزرگ ترش، «آکيرا» (ياگيرا) را موظف مي کند تا مواظب بچه هاي ديگر باشد، خانه را ترک مي کند؛ و بدين گونه است که سفر پر فراز و نشيب بچه ها آغاز مي شود...
شرح فيلم: زندگي در برزخ، ظاهرا عرصه ي ايده ال کوره - ادا کارگردان مؤلف ژاپني است. پس از برزخ به معناي متافيزيکي کلمه در فيلم پس از زندگي (1999)، در هيچ کس نمي داند او به سراغ نمونه اي روزمره و «زميني» تر مي رود و از حواشي و ظرايف يک گزارش خبري ژورناليستي که در 1988 در ژاپن جنجال آفريد، استفاده مي کند.

Ali Miller
2011/12/27, 16:02
هيدالگو (HIDALGO)
محصول سال 2004
امريکا - ماجرايي - وسترن
رنگي - 136 دقيقه
بازيگران عمده: ويگو مورتنسن، آدام الکسي - مال، عمر شريف، زليخا رابينسن، ج. ک. سايمنز و سايلاس کارسن.
کارگردان: جو جانستن.
خلاصه داستان: «فرانک ت. هاپکينز» (مورتنسن)، افسر سواره نظام امريکا، در ملاقاتي در نيويورک، با «عزيز» (الکسي - مال) آشنا مي شود که يکي از دستياران «شيخ رياض» (شريف)، عربي ثروتمند است. «شيخ» صحبت قابليت هاي «هاپکينز» را شنيده و مايل است که او در «اقيانوس آتش» - مسابقه ي اسب دواني سالانه اي که شرکت کنندگانش مسافتي سه هزار مايلي را از عربستان تا عراق مي پيمايند - شرکت کند...
شرح فيلم: هيدالگو يک حکايت ماجراجويي نوجوانانه و قديمي را به سبکي به همان اندازه قديمي و از مد افتاده تعريف مي کند. شايد استفاده از کليشه هاي عهد عتيق به مذاق برخي خوش آيد ولي حتما از ديدگاه برخي ديگر بسيار غريب خواهد آمد، به خصوص که پايان مسابقه، فکر مي کنيد به کجا ختم مي شود؟ عراق!

Ali Miller
2011/12/27, 16:03
يک رشته وقايع ناگوار لموني اسنيکت (LEMONY SNICKET'S A SERIES OF UNFORTUNATE EVENTS)
محصول سال 2004
آلمان و امريکا - ماجرايي - کمدي
رنگي - 108 دقيقه
بازيگران عمده: جيم کري، مريل استريپ، جود لو، اميلي براونينگ، ليام ايکن، لوييس گوسمان، بيلي کانلي، کارا هافمن و شلبي هافمن.
کارگردان: براد سيلبرلينگ.
خلاصه داستان: «وايولت» (براونينگ)، «کلاوس» (ايکن) و «ساني» کوچولو (کارا هافمن و شلبي هافمن) زندگي بي دغدغه اي با پدر و مادرشان دارند تا اين که خانه شان در آتش از بين مي رود و پدر و مادرشان نيز کشته مي شوند. ثروت هنگفتي براي بچه ها باقي مي ماند که وقتي به سن بلوغ برسند، مي توانند آن را تحويل بگيرند. و بدين ترتيب است که بچه ها تحت قيموميت يکي از خويشاوندان شان به نام «کنت اولاف» (کري) در مي آيند که مي خواهد بر پول و ثروت آنان چنگ بيندازد...
شرح فيلم: بر مبناي رمان هايي نوشته ي دانيل هندلر. سيلبرلينگ که مي خواست فيلمي «ديدني» بسازد، دست به دامان بازيگرهايي مثل کري و استريپ و لو شد. کري که از فانتزي فيلم نامه خوشش آمده بود، حاضر شد براي بازي در نقش «کنت اولاف» حدود بيست کيلو وزن کم کند. فيلم، خوش آب و رنگ از آب درآمد، اما آن قدر که پارامونت فکر مي کرد، مورد استقبال عمومي قرار نگرفت.

Ali Miller
2011/12/27, 16:03
يکشنبه ي طولاني نامزدي (UN LONG DIMANCHE DE FIANCAILLES)
محصول سال 2004
فرانسه و امريکا - درام - معمايي
رنگي - 133 دقيقه
بازيگران عمده: اودري توتو، گاسپار اوليل، دومينيک پينون، شانتال نوورت، آندره دوسوليه، تيکي هولگادو. ماريون کوتيار و جودي فاستر.
کارگردان: ژان پي ير ژونه.
خلاصه داستان: پنج سرباز فرانسوي در جبهه ي جنگ جهاني اول، متهم به اين هستند که براي گريز از جنگ خود را عمدا زخمي کرده اند. يکي از آنان، «مانش» (اوليل)، بي گناه است ولي هر پنچ نفر محکوم به تيرباران مي شوند. پس از پايان جنگ، «ماتيلد» (توتو) که نامزد «مانش» بوده، نامه اي دريافت مي کند حاکي از اين که احتمالا هر پنج سرباز مورد نظر کشته نشده اند. بنابراين سفري طولاني را در جست وجوي «مانش» در پيش مي گيرد...
شرح فيلم: فيلم در فرانسه کانديداي دريافت چندين جايزه ي سزار بود و در باقي دنيا پاسخي براي کنجکاوي تماشاگران درباره ي اين که ژونه پس از معجزه ي آملي پولن (2001) ديگر چه در آستين دارد. در اين جا واقعيت غيرقابل انکار، پيش رفت تکنيکي ژونه است که واقعا روي دست خودش بلند مي شود. البته بازي توتو نيز قابل توجه است.

negin2012
2011/12/27, 16:38
من فیلم اول دیدم جالب بود................._)+