PDA

مشاهده نسخه کامل : درمان بیماریهای قلبیBlue_Dream
2007/09/03, 23:52
ایرنا-بنا بر تازه‌ترين يافته‌هاي پزشكي به نظر مي‌رسد كه مردها و زن‌ها واقعا در قلب خود داراي تفاوت‌هايي هستند.
به گزارش رويترز از وين، پژوهشگران روز دوشنبه در گردهمايي "انجمن قلب شناسي اروپا" در پايتخت اتريش گفتند: روش‌هاي درماني تهاجمي براي درمان بيماري‌هاي حاد قلبي كه مي‌تواند جان مردها را نجات دهد، ممكن است براي زن‌ها زيان‌آور باشد هر چند كه دليل اين مسئله هنوز مشخص نشده است.

يك مطالعه تحليلي پزشكان سوئدي بر روي ‪ ۱۸۴‬بيمار زن نشان داد كه روش‌هاي درماني تهاجمي موجب مرگ هشت نفر از آنان شده است در حالي كه در گروه ديگري كه در مدت يك سال تحت روش‌هاي درماني محتاطانه‌تري قرار گرفتند تنها يك مورد مرگ گزارش شد.

"اوا سوان" از پژوهشگران ارشد سوئدي گفت: هر چند بايد اين يافته‌ها را با دقت بيشتري مورد بررسي قرار دهيم اما اينها در كنار يافته‌هاي پيشين نشان مي‌دهد كه نتايج درمان بيماري‌هاي قلبي در مردها لزوما در مورد زنان كاربرد ندارد.

وي افزود: زنان بايد به طور يكسان با مردها تحت درمان قرار گيرند اما يكساني به معناي مشابهت شيوه درماني نيست.

در مطالعه پژوهشي تحت نظارت پزشك سوئدي زناني با ميانگين سني ‪ ۶۸‬سال به دو گروه تقسيم شدند سپس يكي از اين گروه‌ها تحت روش‌هاي درماني تهاجمي عكسبرداري از قلب با اشعه ايكس و در مواردي حتي عمل جراحي قرار گرفتند، در حالي كه گروه دوم تنها تحت نظارت قرار گرفتند و درصورت مشاهده علايم خاص از آنان عكسبرداري شد.

در مجموع ‪ ۵۸‬درصد از گروه اول تحت عمل جراحي "باي‌پس" يا شيوه درماني "آنژيوپلاستي" قرار گرفتند در حالي كه در گروه دوم تنها ‪ ۳۱‬درصد تحت چنين شيوه‌هاي درماني قرار گرفتند.

يكي از تفاوت‌هاي آشكار اين بود كه خونريزي‌هاي شديد در گروه اول بسيار متداول‌تر بود كه به گفته سوان اين مسئله ممكن است به دليل استعداد بالاتر خونريزي در زنان باشد و از اين رو كاربرد شيوه‌هاي تهاجمي درمان بيماري‌هاي قلبي در زنان خطرناك‌تر است.

"دانيل جونز" كارديولوژيست مركز درماني دانشگاه "مي‌سي‌سي‌پي" و رئيس انجمن قلب آمريكا، گفت: نتايج اين پژوهش قطعي نيست اما به هر حال تاكيدي است بر اين كه بايد تحقيقات بيشتري در اين زمينه انجام شود.

MESSENGER
2008/01/15, 10:21
پزشکان به روح و روان بیماران قلبی توجه کنن
در تازه ترین جلسه انجمن دوستان قلب کشور که محل ان در شهر اصفهان قرار دارد بر لزوم آموزش همه جانبه مردم به ویژه بیماران قلبی عروقی در زمینه آخرین شیوه های پیشگیری از این بیماری ها تاکید شد.

طبق گزارش رسیده به سلامت نیوز،این انجمن که شعبه ایرانی انجمن بین المللی دوستان قلب (مستقر در استرالیا)است از مهر ماه سال 1379 فعالیت خود را به صورت یک سازمان مردم نهاد (NGO)آغاز کرده است.در این جلسه در سالن کنفرانس مراکز اموزشی درمانی نور و حضرت علی اصغر برگزار شد اعضای هیات مدیره انجمن،متخصصین قلب و عروق استان ونیز کارشناسان و نمایندگان مراکز آموزشی ،کارشناسان و نمایندگان مراکز درمانی آموزشی اصفهان حضور داشتند.در ابتدای این جلسه درکتر علی اکبر توسلی عضو هیات علمی دانشگاه و متخصص قلب طی سخنانی با تاکید بر دو بعدی بودن انسان گفت طبیب برای آنکه بتواند به طور کامل بیمار خود را درمان کند،علاوه بر جسم بیمار بر روح و روان نیز باید توجه کند و این امر در بیماران قلبی عروقی نیز صدق می کند.سپس دکتر مسعود پور مقدس متخصص قلب و رئیس هیات مدیره این انجمن طی سخنانی به تشریح تاریچه و فعالیتهای 8 ساله انجمن پرداخت و گفت :گر چه هنوز تا نقطه ایده آل فاصله زیادی داریم اما انجمن در طول سالهای قبل موفق شده است تا حدود زیادی مردم و مسئولین را نسبت به خطرات بیماری های قبی عروقی آموزش داده و انان را نسبت به این مسئله توانمند سازیم.وی افزود ارائه راهکارهای جدید و کاربردی برای پیشگیری از بیماری های قلبی و نیز تلاش برای کاهش هزینه های درمانی و کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری ها از دیگر موفقیتهای انجمن بوده است.پس از آن دکتر حمید شمس الکتابی دیگر متخصص قلب و عروق به بیان فعالیتهای در دست اقدام انجمن پرداخت و گفت برگزاری همایشهای ورزشی همراه با صبحانه سالم و نیز ایجاد تریا های سالم در بیمارستان ها از جمله فعالیتهای جاری انجمن می باشد.پس از آن دکتر محمد هاشمی نیز سیاستهای آینده انجمن را تشریح کرد.

MESSENGER
2008/03/15, 10:15
اهمیت درمان به موقع بیماران قلبی
محققان آمریکایی می گویند 10 درصد بیماران قلبی آنژیوپلاستی یا داروهای منهدم کننده لخته خون که برای باز کردن عروق بکار می روند را دریافت نمی کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازساینس دیلی ، محققان دانشگاه میشیگان می گویند احتمال از دست دادن درمان فوری نجات بخش زندگی برای بیمارانی که علائم مشخص حمله قلبی ندارند و یا آنها که چند ساعت بعد از وقوع حمله به بیمارستان می رسند و همچنین دربیماران زن و افراد بالای 75 سال کمتر است.
با توجه به اینکه بسیاری از افراد دچار شده به حمله قلبی به خوبی تحت درمان قرار می گیرند اما درمان بهموقع برای همه بیماران باید صورت گیرد و بنابراین لازم است با بهبود اقدامات تشخیصی و درمانی این گروه از افراد بدون علائم تیپیک هم شناسایی و به موقع درمان شوند.

MESSENGER
2008/04/23, 10:34
خوردن سير باعث بهبود وضعيت جريان خون در بيماري‌هاي عروقي وكاهش چربي خون مي‌شود

سيرميزان گلوكز خون را پايين مي آورد و فشار سيستولي و دياستولي خون را كاهش مي‌دهد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه مرکزي، سير ميزان گلوكز خون را پايين مي آورد و فشار سيستولي و دياستولي خون را كاهش مي‌دهد. همچنين داراي اثرات ضد ميكروبي، ضد سرطان، آنتي اكسيدان و تنظيم سيستم ايمني است.
سير جلوي تجمع پلاكتي را مي‌گيرد و در بيماري‌هاي آتروسكلروز نقش پيشگيري كننده و احتمالا درماني دارد.
اثرات درماني استفاده از سير شامل بهبود وضعيت جريان خون در بيماري‌هاي عروقي و درمان مقادير بالا رفته چربي خون است كه اغلب به واسطه رژيم غذايي ايجاد شده‌اند. البته بطور سنتي از سير براي رهايي از سرفه، سرماخوردگي و رينيت هم استفاده مي‌شود.
همچنين سير مي تواند به عنوان يك عامل كمكي در درمان هيپرليپيد، پيشگيري از آتروسكلروز وابسته به افزايش سن و هيپرتانسيون خفيف مورد استفاده قرار گيرد.
سير مورد منع مصرف شناخته شده‌اي ندارد. بعضي منابع متذكر شده‌اند كه سير نبايد پيش از جراحي مورد استفاده قرار گيرد زيرا ممكن است كه زمان خونريزي را افزايش دهد.
مصرف سير باعث افزايش اثرات ضد انعقادي وارفارين مي‌شود. از اين رو بيماراني كه از وارفارين استفاده مي كنند بايد به مصرف هم زمان سير و اثرات آن توجه داشته باشند. زيرا در بيماراني كه از سير و وارفارين به طور هم زمان استفاده مي كرده‌اند ، زمان تشكيل لخته خوني به دو برابر رسيده است.

MESSENGER
2008/06/10, 12:34
نقش تقویت روحیه در بهبود بیماران قلبی
مبتلایان به بیماری های قلبی می توانند با تقویت روحیه ، از بروز عوارض ناشی از بیماری خود پیشگیری كنند.

محققان بر اساس بررسی 9 ساله گروهی از مبتلایان به بیماری های قلبی اعلام كردند ، افرادی كه علاوه بر بیماری قلبی ، به افسردگی نیز دچارند ، دو برابر دیگران در خطر ابتلا به سكته مغزی قرار دارند.

به گفته محققان : با تقویت روحیه بیماران قلبی می توان پیشرفت این بیماری ها را به گونه چشمگیری كاهش داد .

ArasH
2009/04/09, 00:48
بای‌پس یا آنژیوپلاستی؟ مساله این است!

http://www.img98.com/images/hq973y66bco7mgtyul4t.jpg


یک قلب بیمار و یک انتخاب از بین دو راهکار ....


بر اساس آخرین مطالعات انجام شده، آن دسته از بیماران قلبی که برای رفع انسداد شریان‌های خونی‌شان روش آنژیوپلاستی را برگزیده‌اند، امکان اینکه مجبور باشند در آینده مجددا از این روش یا روش‌های درمانی دیگر استفاده کنند، زیاد است...
در نشستی که اخیرا جامعه‌ جراحان قلب و عروق اروپا درباره درمان بیماران مبتلا به انسداد عروق قلبی در مونیخ برگزار کردند، این سوال مطرح بود که بین روش‌های درمانی بای‌پس و آنژیوپلاستی‌، انتخاب کدام بهتر و عاقلانه‌تر است تا کمترین مشکل و عوارض جانبی را برای بیمار در پی داشته باشد و احتمال برگشت‌پذیری بیماری را هم به حداقل برساند؟
نتیجه بحث‌ها و تحقیقات این متخصصان نشان داد که احتمال بازگشت بیماری و احتیاج مجدد به روش‌های درمانی دیگر (پس از یک سال) در بیمارانی که آنژیوپلاستی کرده‌اند، دو برابر است. به گفته دکتر هینز درکسل، استاد دانشگاه اینسبراک استرالیا، اگر بیماران قلبی می‌خواهند حداقل ۱۰ سال از شر مشکلات قلبی خلاص شوند باید جراحی‌ای را بپذیرند که لازمه‌اش شکافتن قفسه سینه است. به عبارت دیگر عمل باز قلب بهترین پیشنهادی است که می‌توان به بیماران دچار انسداد عروق قلب کرد.


● وقتی رگ‌های قلب ‌گرفتگی دارد
وقتی رگ‌های قلب دچار گرفتگی می‌شوند، متخصصان قلب و عروق ۲ گزینه پیش‌رو دارند. اولین گزینه که قدمت بیشتری هم دارد، انجام عمل بای‌پس قلب است. گزینه دیگر هم که در سال‌های اخیر وارد بازار پزشکی شده، آنژیوپلاستی است که طرفداران زیادی دارد. شاید به این خاطر که در این روش احتیاج به عمل باز قلب از بین می‌رود. در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالن می‌شناسند، پزشکان بالنی را وارد رگ‌های مسدود قلب می‌کنند و با این کار سبب خارج شدن زایداتی می‌شوند که باعث گرفتگی رگ شده؛ در نتیجه، خون دوباره در رگ‌ها به جریان درمی‌آید. پزشکان اروپایی بیش از ۳ هزار بیمار قلبی اروپایی و آمریکایی را که عمل باز قلب یا آنژیوپلاستی انجام داده بودند مورد مطالعه و بررسی قرار دادند. البته این فقط بیمارانی را که یک یا دو رگ مسدود داشتند، دربرمی‌گرفت. یک سوم این بیماران به علت شرایط خاص ژنتیکی نیاز به جراحی داشتند اما روی بقیه بیماران به صورت تصادفی عمل باز قلب یا آنژیوپلاستی انجام شد و نتیجه این بود: «بیمارانی که آنژیوپلاستی‌ شده بودند، به طور متوسط به ۵ استنت در رگ‌هایشان نیاز داشتند.» استنت‌ها فنرهای کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ‌ها کار گذاشته می‌شوند تا مانع رشد دیواره رگ و به هم چسبیدگی و انسداد آن شوند.بعد از گذشت یک سال، محققان به این نتیجه رسیدند که میزان مرگ و میر در بین هر ۲ گروه از بیماران تقریبا یکسان و برابر است: «۷/۷ درصد در بین بیمارانی که عمل باز قلب انجام داده بودند و ۶/۷ درصد در بین آنهایی که مورد آنژیوپلاستی قرار گرفته بودند اما حدود ۱۴ درصد از بیمارانی که آنژیوپلاستی شده بودند پس از یک سال دوباره مجبور بودند این روش یا روش‌های درمانی دیگری را به خاطر بازگشت بیماری‌شان تجربه کنند، در حالی که این رقم در بین بیماران عمل شده تنها حدود ۶ درصد بود.» از طرفی، امکان حمله قلبی در افرادی که عمل باز انجام داده بودند ۲ درصد بود که این رقم در بین آنژیوپلاستی‌ها صفر بود و به عقیده پزشکان این امر به خاطر آن است که خطر حمله به طور ذاتی در بیمارانی که عمل باز قلب انجام داده‌اند، وجود دارد؛ در حالی که این خطر بیماران آنژیوپلاستی‌شده را معمولا تهدید نمی‌کند.


● مقاله پر سر و صدا
در یکی از پر سر و صداترین مقالاتی که در مجله معتبر پزشکی نیو انگلند در ژانویه ۲۰۰۹ به چاپ رسید، متخصصان اعلام کردند که هنوز هم عمل بای‌پس بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای باز کردن عروق مسدود قلب است. به همین خاطر پزشکان متخصص قلب و عروق قبل از هر کاری باید در مورد اثربخشی بیشتر بای‌پس و امکان برگشت‌پذیری بیشتر در روش آنژیوپلاستی صحبت و سعی می‌کند او را متقاعد کنند که بهترین روش را با توجه به شرایطش برگزیند. طول مدت عمل باز قلب تقریبا ۵ ساعت است که بیمار در تمام این ساعات در بی‌هوشی کامل به سر می‌برد و حدودا یک ماه بعد از عمل، او سلامت خود را به دست می‌آورد و فعالیت‌های روزمره‌اش را از سر می‌گیرد اما بیمارانی که آنژیوپلاستی می‌شوند حدودا از ۳ یا ۴ روز بعد از عمل می‌توانند مانند سابق (اگر در مواردی منع پزشکی نداشته باشند) به کارهای خود بپردازند.با این حال توجه به این نکته مهم است که هرچند مدت عمل و بهبودی و پشت‌سر گذاشتن علایم پس از آن در بای‌پس بیشتر از آنژیوپلاستی است اما نتیجه و اثربخشی بای‌پس بیشتر از رقیب امروزی‌‌اش می‌باشد.وقتی که در سال ۲۰۰۳ استنت‌های پوشیده شده با دارو به جهانیان معرفی شد، بیشترین میزان فروش تجهیزات پزشکی را به خودش اختصاص داد زیرا اعتقاد پزشکان در آن دوره بر این بود که این فنرهای کوچک وقتی در رگ‌ها کار گذاشته می‌شوند دارویی از خود ترشح می‌کنند که باعث جلوگیری از رشد دیواره رگ و در نتیجه پیشگیری از انسداد آن می‌شوند و می‌توانند آنژیوپلاستی را به عملی اثربخش‌تر با امکان برگشت‌پذیری کمتری نسبت به بای‌پس تبدیل نمایند اما تحقیقات و مطالعاتی که در سال ۲۰۰۶ انجام شد، نشان داد که خطر لخته شدن خون و عوارض جبران‌ناپذیر آن در آن دسته از بیمارانی که از استنت‌های دارویی استفاده کرده بودند، بعد از چند ماه یا حتی یک سال پس از انجام آن بسیار افزایش یافت و همین امر باعث شد تا پزشکان در استفاده از این نوع استنت‌ها احتیاط بیشتری بکنند و فقط در موارد خاص و در بیمارانی که چاره‌ای جز استفاده از استنت دارویی ندارند، از آن استفاده نمایند. پزشکان بر این امر تاکید دارند که اطلاعات و تحقیقات بیشتری برای پی بردن به معایب و مزایای عمل بای‌پس و آنژیوپلاستی در مقایسه با هم نیاز است و برای اینکه مشخص شود روش‌های درمانی مختلف چه تاثیری روی بیماران داشته است تا بتوان نتیجه‌گیری صحیحی از آنها کرد حداقل به ۵ سال زمان پس از درمان نیاز است و شاید پس از ۵ سال بتوان گفت که آیا درمانی که روی بیمار انجام شده نتیجه موثر و دلخواه را برایش در پی داشته یا نه؟
روش جراحی CABG یا پیوند بای‌پس عروق کرونر قلب یک عمل جراحی باز است که در آن، از یکی از شریان‌های پا که به عضلات خون می‌رساند، پیوند برداشته و یک سر‌ آن را به آئورت و سر دیگر آن را به پشت قسمت مسدود شده قلب پیوند می‌زنند. این روش معمولا در افرادی استفاده می‌شود که بیش از دو یا سه رگ تنگ داشته و رگ‌هایش خراب و مشکل‌دار هستند یا هر سه رگ اصلی کرونر آنها تنگی‌های وسیع دارد. اما در افرادی که یک یا دو رگ از رگ‌های خون‌رسان قلب‌شان به خصوص در قسمت‌های ابتدایی رگ مسدود شده و هنوز کلفت است آنژیوپلاستی کرده و بالون‌می‌زنند تا لوله‌هایی وارد سرخرگ‌های مسدود شود و آنگاه بالون‌های متصل به آن را باد می‌کنند تا راه باز شده و سپس استنت می‌گذارند. ضمن اینکه دوجور استنت داریم: دارویی و غیردارویی. استنت دارویی به ندرت لخته می‌شود ولی در استنت غیردارویی بیمار نیاز دارد روزی یک عدد قرص بخورد در صورتی که بعد از استنت‌گذاری حتی پس از گذشت یک سال، قرص‌های ضد انعقاد خون بیمار قطع شود، حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد خطر سکته قلبی وجود دارد و بنابراین در این روش بیمار محکوم است که یک عمر از داروهای ضد انعقادی استفاده کند.
معمولا در آنژیوپلاستی یکی از عوارض‌ نسبتا شایع این است که اگر پزشک تبحر کافی نداشته باشد، طی فشاری که توسط بالون به رگ وارد می‌شود، رگ پاره می‌شود که البته در بیمارستان‌هایی که آنژیوپلاستی انجام می‌شود دکتر بی‌هوشی و جراح قلب آماده‌اند تا در صورت نیاز به بیمار کمک کنند. از عوارض روش قلب باز هم این است که ممکن است رگ‌ها خوب به هم پیوند نخورند یا به هم بچسبند. از طرف دیگر در جراحی‌های باز، باز شدن قفسه سینه بار روانی زیادی را برای بیمار به همراه دارد و وضعیت عمومی بیمار پس از عمل و بهبود و ترمیم زخم‌ها از دیگر مشکلات بیماران بعد از جراحی‌های باز قفسه سینه است.
در آنژیوگرافی مشخص می‌شود که کدام بیمار برای عمل جراحی قلب باز و کدام بیمار برای استنت مناسب‌تر است و این بستگی به قسمتی از رگ‌های کرونر دارد که مسدود شده است.منبع: آسوشیتدپرس
نظر کارشناس - دکتر حسن عارفی
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، متخصص قلب و عروق
ترجمه: ندا احمدلو

ArasH
2009/07/02, 00:03
درمانی ‌برای‌ قلب‌های ‌بیمار

http://www.img98.com/images/6t8i5sdbtbgyprxgkfpi.jpg


تازه‌های علم در یازدهمین‌ كنگره سراسری قلب و عروق . . .


افزایش ۲۹ درصدی شیوع چاقی، اضافه وزن ۴۴ درصدی جمعیت بالای ۵۰ سال، مصرف سالانه ۶۰ میلیارد نخ سیگار در كشور، شیوع ۲۵ درصدی فشار خون بالا، ناسالم بودن۷۰ درصد روغن‌های خوراكی كشور و خیلی از عوامل دیگر در كنار بسیاری از زمینه‌های خطر مانند دیابت، كم تحركی و تغذیه نامناسب، جامعه را به سمتی سوق می‌دهد كه در سال‌های پیش‌رو، شاهد همه گیری بیماری‌های قلبی عروقی در جوانان خواهیم بود. این در حالی است كه به اعتقاد متخصصان وكارشناسان با آموزش و برنامه‌ریزی می‌توان از بروز درصد قابل توجهی از بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری كرد و در نهایت با درمان بیماری‌های قلبی و عروقی از تبدیل اختلالات قلبی به نارسایی‌های حاد جلوگیری كرد. در این میان به كارگیری موثرترین روش‌های نوین درمانی همواره از چالش‌های پیش روی كشورها بوده است. یازدهمین كنگره سراسری تازه‌های قلب و عروق هم با هدف ارائه جدیدترین دستاوردهای این رشته در سالن همایش‌های رازی برگزار شد و در آن، علاوه بر بررسی دلایل افزایش مشكلات قلبی عروقی، جدیدترین روش‌های متداول جهان در درمان این بیماری‌ها مطرح شد.
سالانه ۱۷ میلیون نفر در دنیا بر اثر بیماری‌های قلبی جان خود را از دست می‌دهند كه البته حدود ۷۰ درصد این مرگ و میرها در كشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتد.متاسفانه در كشور ما بیماری‌های قلبی عروقی با ۳۸ تا ۴۰ درصد شیوع، شایع‌ترین علت مرگ و میر محسوب می‌شود و روزانه ۱۹۸ ایرانی (سالانه ۷۰ هزار ایرانی) بر اثر سكته قلبی جان خود را از دست می‌دهند. به این ترتیب سالانه ۳۱۳۶ سال از عمر مفید ایرانی‌ها بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی از دست می‌رود. در این میان، افرادی كه دچار بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت، چربی خون بالا و‌ فشار خون بالا هستند یا اضافه وزن دارند و دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند؛ هر چند علایم دال بر بیماری‌های قلبی عروقی را هم نداشته باشند. در ضمن افراد سیگاری نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و بخصوص سكته‌های قلبی قرار دارند.
به گفته دكتر مسعود قاسمی، رئیس یازدهمین كنگره تازه‌های قلب و عروق ایران، هدف اصلی تمام درمان‌های بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری از تبدیل اختلالات قلبی به نارسایی‌های حاد قلبی است و در مرحله بعدی، هدف این است كه فرد بیمار را با به كارگیری موثرترین روش‌های نوین درمان كرد.
قاسمی كه در حاشیه كنگره سخن می‌گفت، در خصوص اصول مهم جلوگیری از شروع مرحله نارسایی حاد قلبی، گفت: در درجه اول افرادی كه در معرض خطر قرار دارند یعنی گرفتار بیماری‌های زمینه‌ای همچون سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، اضافه وزن، سیگار، فشار خون، چربی خون و قند خون بالا هستند، باید تا حد امكان بیماری خود را كنترل كنند. به این منظور به طور مداوم تحت كنترل باشند تا دچار عوارض و نارسایی‌های ناشی از آن نشوند. مرحله بعدی برای ممانعت از نارسایی حاد قلبی این است كه چنانچه فرد دچار عوارض ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی شد، به محض تشخیص بیماری نسبت به درمان بموقع اقدام كند. به طور مثال، اگر بیماری قلبی در حد گرفتگی رگ است باید در اولین فرصت نسبت به باز كردن رگ اقدام شود كه یكی از روش‌هایی كه در یازدهمین كنگره تازه‌های قلب و عروق ایران مطرح شد هم در خصوص راهكاری جدید برای گرفتگی رگ‌ها بود.
به گفته قاسمی، این كنگره به عنوان مرجعی برای متخصصان و نمایش و تازه‌هایی در زمینه پیشگیری از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مادرزادی قلب، روش‌های درمانی غیر جراحی، تازه‌هایاكوكاردیوگرافی،‌ تازه‌های الكتروفیزیولوژی، سلول‌های بنیادین و جراحی قلب مورد بحث و تبادل نظر پزشكان متخصص داخل و خارج قرار گرفت.
این كنگره با حضور متخصصان رشته‌های قلب و عروق،‌جراحی قلب، بیهوشی قلب، رادیولوژی و پزشكی هسته‌ای برپا شد و در آن سالن ویژه‌ای برای متخصصان رشته‌های فوق در نظر گرفته شده و ۴ كارگاه نیز در زمینه‌های اكوكاردیوگرافی، سی تی آنژیوگرافی، بیهوشی و بازتوانی قلب برگزار ‌شد. تبادل اطلاعات علمی برای درمان بهتر بیماران، ایجاد انگیزه در پزشكان جوان به منظور ارتقای سطح علمی و آشنایی پزشكان مقیم خارج از كشور با قابلیت‌های علمی داخل كشور را می‌توان اهداف اصلی این كنگره برشمرد ضمن آن كه همزمان با این كنگره كه از سوی انجمن آترواسكلرز ایران برگزار شد جدیدترین تجهیزات و وسایل پزشكی در قالب نمایشگاهی در معرض دید بازدیدكنندگان قرار گرفتند.
● باز كردن رگ بدون عمل جراحی باز
روش جدید باز كردن رگ‌های بسته قلب و عروق محیطی بدون نیاز به عمل جراحی تحت عنوان روش آتركتومی (atherectomy) توسط دكتر مسعود ارباب‌زاده، فوق تخصص جراحی‌های عروق از دانشگاه ایالتی نیویورك، در این كنگره معرفی شد.
هدف اصلی تمام روشهای درمان بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری از تبدیل اختلالات به نارسایی‌های حاد استارباب‌زاده در توضیح این روش جدید گفت: در این روش كه هم اینك در آمریكا مورد استفاده قرار می‌گیرد، بدون نیاز به باز كردن رگ، داخل آن تمیز می‌شود و رگ به مدت طولانی تری باز می‌ماند. وی با بیان این‌كه این روش در درمان تنگی شریان‌های پا در بیماران دیابتی و افرادی كه دچار فشار خون بالا هستند كاربرد دارد، افزود: افراد مبتلا به دیابت و فشار خون، بیشتر مستعد گرفتگی رگ‌های پا هستند. یكی از روش‌هایی كه در گذشته برای رفع گرفتگی عروق پا مورد استفاده قرار می‌گرفت، عمل بای پس بود كه قسمتی از رگ برداشته و به قسمت‌های دیگر وصل می‌شد. روش‌های جدیدتر رفع این گرفتگی كه اكنون در ایران هم مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش آنژیوپلاستی و گذاشتن استنت داخل رگ است. اما آتركتومی به عنوان جدیدترین روش در مقایسه با روش‌های گفته شده مزایای بیشتری دارد؛ چرا كه وقتی استنت یا بالن گذاشته می‌شود بیشتر از یك سال جوابگو نیست و گرفتگی رگ‌ها مجددا بر می‌گردد. وی با بیان این‌كه روش آتركتومی به مدت طولانی‌تری رگ‌ها را باز نگه می‌دارد، گفت: بعد از مدتی گذاشتن استنت داخل رگ‌ها خود ایجاد گرفتگی می‌كند و باید برداشته شود و در روش آنژوپلاستی نیز بعد از ۶ تا ۷ ماه گرفتگی رگ مجددا بر می‌گردد.
در حالی كه در این روش دستگاهی داخل رگ گذاشته می‌شود كه تیغی كه همراه این دستگاه است داخل رگ‌ها را تمیز می‌كند و پلاك‌های داخل رگ را برمی‌دارد، بدون این‌كه نیازی به استنت یا گذاشتن بالن باشد. این روش علاوه بر این‌كه به مدت طولانی تری در مقایسه با سایر روش‌ها رگ را تمیز می‌كند، هزینه كمتری هم دارد و با توجه به این‌كه نیازی به عمل جراحی باز ندارد، عوارض بعد از عمل جراحی وجود ندارد و بیمار زودتر به زندگی عادی خود بازمی‌گردد. در ضمن از آنجا كه با تنگ شدن رگ‌ها و مسدود شدن آن بر اثر پلاك‌ها، خون به عضله نمی‌رسد، پلاك‌ها به دیواره رگ می‌چسبد و با استنت یا بالن برداشته نمی‌شود؛ اما شیوه جدید قادر به برداشتن پلاك‌های جداره رگ است، بدون این‌كه آسیبی به رگ وارد شود. با این روش رگ به مدت ۲ تا ۳ سال می‌تواند باز بماند.
● جایگزینی روش‌های جراحی بسته قلب با روش‌های باز
با پیشرفت‌های اخیر دانش پزشكی و جراحی، روش‌های جراحی بسته (آندووسكولر) بتدریج جایگزین روش‌های جراحی قلب باز می‌شود. به گفته دكتر محمد حسین ماندگار، در روش آندووسكولر با كمك استنت (فنرهای مخصوص) می‌توان جراحی عروق بزرگ و كوچك را از شریان‌های كاروتید، كلیوی، آئورت نزولی و آئورت شكمی و عروق محیطی دست و پا از درون رگ‌ها بدون نیاز به اعمال جراحی انجام داد. وی یادآور شد: انجام چنین اعمالی به دلیل آن كه به اتاق ویژه اعمال جراحی مجهز به امكانات دستگاه‌های قوی آنژیوگرافی نیازمند است، بسیار هزینه بر است. دكتر ماندگار ابراز امیدواری كرد كه در صورت رفع موانع فوق و تخصیص بودجه به این بخش، روش‌های تهاجمی جراحی قلب به سوی روش‌های كمتر تهاجمی حركت كند.
ماندگار همچنین روش «هیبرید» یا توام كردن جراحی‌های معمولی با روش‌های جراحی بسته به كمك فنرهای مخصوص (آندووسكولر) را از دیگر موارد جدید مورد بحث این كنگره برشمرد و افزود: روش «هیبرید» از مراكز جراحی قلب‌بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشكی تهران، مركز قلب تهران و دكتر شریعتی شروع شده است.
مدل سازی بافت عضله قلب به صورت مكانیكی نیز از جمله روش‌های جدیدی است كه به همت دو تن از متخصصان كشورمان برای نخستین بار انجام شده و جزئیات آن در حضور دانشمندان ایرانی و خارجی حاضر در كنگره برای نخستین بار مطرح شد. دكتر مرسده كروندی عضو كمیته علمی یازدهمین كنگره سراسری تازه‌های قلب و عروق و عضو تیم تحقیقاتی پروژه در این زمینه گفت: این پروژه كه طی ۳ مرحله تكمیلی صورت می‌پذیرد در مرحله نخست به صورت نرم‌افزاری است كه به دستگاه‌های اكوكاردیوگرافی متصل می‌شود تا به تشخیص دقیق بیماری‌های قلبی كمك كند.برنامه ریزی نرم افزاری برای ربات‌های جراحی كننده عضله قلب برای كمك به جراحی قلب در حال تپش و در نهایت ساخت بافت قلب مصنوعی مراحل دوم و سوم این پروژه است.
این اختراع با عنوان فرآیند مدل سازی بافت عضله قلب توسط فرمول‌های دیفورماسیون و توان قلب اردیبهشت ماه ۸۸ در اداره ثبت اختراعات ایران به ثبت رسیده است و در حال حاضر چند كشور پیشرفته برای ادامه تحقیقات و ثبت این اختراع به نام ایران در آمریكا یا سوئیس اعلام آمادگی كرده‌اند.

بهاره صفوی

گزارش : جام‌جم

PlaCebo
2009/09/08, 13:09
http://www.Free-Picture-Host.com/images/Sdq2rf1252398481.jpg


اگر اين روش عملي شود امكان درمان مبتلايان به حمله قلبي، بيماران مبتلا به نارسايي قلبي و كودكان مبتلا به نواقص قلبي مادرزادي فراهم خواهد شد.

دانشمندان موفق به كشف روشي جديد براي ترميم و بهبود آسيب‌هاي وارد شده به قلب شده‌اند.
دانشمندان روشي را ابداع كرده‌اند كه به كمك آن سلولهاي ماهيچه قلب را ترغيب مي‌كنند كه دوباره وارد چرخه سلولي شوند و به اين ترتيب به سلولهاي بالغ متمايز شده امكان مي‌دهد تقسيم شوند و بافت سالم قلب را پس از تجربه حمله قبلي در گذشته، دوباره توليد و تكثير نمايند.
اين پژوهش فعلا روي موشهاي آزمايشگاهي و در بيمارستان اطفال بوستون صورت گرفته و شرح آن در مجله «سلول» منتشر شده است.
بر اساس اين گزارش، اگر مكانيسم‌هاي مشابه كه توسط محققان شناسايي شده‌اند روي قلب انسان كارايي داشته باشند، فرصت‌هاي واقعي بسياري براي درمان بيماران قلبي با شيوه‌هاي جديد و موثرتر فراهم خواهد آمد و اميدي تازه براي شفاي اين بيماران تا حد مطلوب و غيرمنتظره بوجود خواهد آمد.
محققان مي‌گويند: اگر اين روش عملي شود امكان درمان مبتلايان به حمله قلبي، بيماران مبتلا به نارسايي قلبي و كودكان مبتلا به نواقص قلبي مادرزادي فراهم خواهد شد.
كليد اصلي اين روش جديد، يك فاكتور رشد موسوم به (NRG1) است. پيش از اين گمان مي‌شد قلب قادر به ترميم خود نيست اما پژوهش اخير نشان داده است كه سلولهاي بالغ نيز تا حدودي توانايي آن را دارند كه در سطحي پايين‌تر جايگزين خود را توليد كنند.
منبع : سلامت نیوز

YAGHOT SEFID
2009/10/17, 09:25
استفاده از پروتئين هاي جهش يافته در درمان بيماري هاي قلبي ... ;-)(-B

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري ساينس ديلي، محققان دانشگاه فلوريدا به يك شكل جهش يافته پروتئين انساني تحقيق مي كنند كه اين شكل جهش يافته به بدن كمك مي كند تا رگ هاي خوني جديد را رشد دهد تا جريان خون را در منطقه اي در قلب كه تخريب شده به حالت عادي باز گرداند.

اين گزارش حاكيست، گرفتگي رگ هاي خوني و بسته شدن يا مسدود شدن رگ ها عمدتاً توسط آنژيوپلاستي درمان مي شود ولی با اين وجود بعضي از بيماران گرفتگي هاي كوچك بسيار زيادي دارند كه نمي توان با روش هاي سنتي آن را درمان كرد.

بنابراين گزارش، محققان توانستند پروتئين هاي جهش يافته مصنوعي را در آزمايشگاه درست كردند كه شبيه پروتئين هاي انساني است كه در آنژيونيك درماني استفاده مي شود.

Amitis
2010/07/28, 19:05
يک متخصص قلب و عروق با بيان اينکه عوامل بسياري در انتخاب بالون يا جراحي براي افراد مبتلا به بيماري عروق کرونر (رگ هاي تغذيه کننده قلب) موثر است، از مهمترين عوامل را شرايط و آنوتومي رگ، رگ هاي درگير و بيمار (نه حتي شدت و ميزان ضايعه يا درصد تنگي بلکه شرايط رگ)، گستردگي بيماري، تعداد رگ‌هاي درگير، وجود آنفاكتوس قلبي در در منطقه اي که رگ درگير است، شرايط پمپاژ قلب، سن و ميزان سلامت بيمار، بيان کرد.

دکتر مسعود قاسمي، فلوشيپ فوق تخصصي آنژيوپلاستي - بالون زدن در گفت‌وگو با ايسنا، افراد مبتلا به بيماري عروق کرونر را به دو گروه بي‌نياز از مداخله غيردارويي و گروهي که بدون مصرف دارو يا در کنار مصرف آن به مداخله‌ها ي غير دارويي نيز نياز دارند ، تقسيم کرد و گروه اخير را شامل افرادي دانست که بايد عمل قلب باز برايشان انجام شود و يا اينکه درمانشان با بالون زدن يا استنت گذاري و دارو انجام شود.

وي با بيان اينكه عوامل بسياري در انتخاب گزينه درماني ارجح برا ي گروه دوم دخالت دارند، گفت: در نهايت بر اساس اين عوامل و معيارهايي که در دست داريم گزينه ارجح را مشخص مي کنيم که ممکن است درمان بيماري، صرف آنژيوپلاستي يا صرف جراحي قلب باشد و يا اينکه امکان اولويت بندي وجود داشته باشد؛ به عنوان مثال پيشنهاد درمان طبي شود که در صورت جوابگو نبودن اين روش، از جراحي استفاده شود.

به گفته دکتر قاسمي، طبيعي است که اگر پزشکان متخصص قلب، فردي را به جز مصرف دارو به جراحي يا بالون زدن توصيه کردند، اين مقوله به معناي به مصلحت نبودن اکتفا به مصرف دارو براي آن فرد است.

اين متخصص قلب و عروق، اين نکته را نيز اضافه کرد که تعداد زيادي از بيماراني که قبلاً تحت يکي از دو تکنيک درماني بالون يا جراحي قلب باز قرار گرفته اند ممکن است درمرحله بعدي نياز به گزينه دوم داشته باشند، به اين معني که ممکن است يکي از رگ ها يي که هنگام جراحي تنگ نبوده است يا يکي از رگ هاي پيوندي، تنگ شود و اين بار بيمار کانديد بالون يا آنژيوپلاستي گردد و يا اينکه بيماري که يک يا چند بار از بالون (آنژيوپلاستي) استفاده کرده است، درمراحل بعد و در طول سالهاي بعد به اين نتيجه در مورد وي برسيم که اکنون ديگر بايد جراحي شود.

بيماران کرونري نبايد به هيچ عنوان به صورت سليقه اي خود را با ديگران مقايسه کنند

وي در ادامه با اين نتيجه گيري که انتخاب بالون يا جراحي بسيار وابسته به مجموع شرايط بيمار است که نهايتاً توسط پزشک يا گروه انجام دهنده مشورت درماني مشخص مي شود، گفت: لذا افراد به هيچ عنوان نبايد به صورت سليقه اي خود را با ديگران مقايسه کنند.

اين متخصص قلب و عروق،ادامه داد: انتخاب بالون يا جراحي برحسب تمام اين مشخصات و شرايط بيمار وابسته است و تصميم نهايي مجموعه پزشکان معالج به طور قطع مشخص مي شود.

وي در پاسخ به اين سوال که تکليف بيمار در صورت اختلاف نظر پزشکان در خصوص گزينه درماني ارجح چيست؟ گفت : بيمار مي تواند با اضافه کردن موارد طرف مشورت خود به تصميم گيري نهايي برسد.

جامونده از شهدا
2011/05/12, 07:26
استفاده از دستگاه‌هاي كمك قلبي به عنوان يك راهكار درماني موثر در بهبود بيماران ازجمله روش‌هاي نوين در درمان بيماري‌هاي قلبي است كه هزينه بسيار زياد اين دستگاه‌ها، استفاده از اين روش در درمان بيماران مبتلا به بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي را با مشكلات بسيار زيادي مواجه ساخته است.

متاسفانه به دليل گرانقيمت بودن، در حال حاضر از اين دستگاه‌ها در درمان بيماري‌هاي قلبي استفاده نمي‌شود و اين در حالي است كه با استفاده از اين دستگاه‌ها حتي در افرادي كه پيوند قلب انجام نداده‌اند شانس زنده ماندن بيماران 50 تا 60 درصد افزايش خواهد يافت، اما در افرادي كه تحت عمل پيوند قلب قرار گرفته‌‌اند نيز در صورت موفقيت فرآيند درمان در مدت زمان 5 سال، شانس زنده ماندن بيماران تا 80 درصد افزايش خواهد يافت.

افراد نيازمند به پيوند قلب نيز با كمك اين دستگاه‌ها تا زمان انجام پيوند، در وضعيت بهتري به زندگي خود ادامه خواهند داد.

به گفته حسيني در دنياي امروز استفاده از فناوري‌هاي نوين بسياري از موانع موجود در زمينه درمان بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي را از ميان برداشته است و اگر امكان استفاده از اين فناوري‌ها در داخل كشور وجود داشته باشد مي‌توانيم اميدوار باشيم كه در آينده‌اي نه‌چندان دور بتوانيم امكان زنده ماندن افراد مبتلا به اين گروه از بيماري‌ها را بيش از پيش افزايش دهيم.

جامونده از شهدا
2011/05/26, 16:08
اميدهاي تازه براي كمك به ميليون‌ها بيمار قلبي در راه است

http://www.pic.daneshju.ir/images/28907701039139234541.jpg (http://www.pic.daneshju.ir/)

حیات انسان به عملكرد قلب بستگی دارد. به همین دلیل ساده است كه بخش قالب توجهی از تلاش دانشمندان علوم پزشكی در سال‌های اخیر متوجه این عضو حیاتی بوده است. هم‌اكنون میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به دلیل ابتلا به ناراحتی و نارسایی‌های قلبی و عروقی رنج می‌برند و در این میان شمار قابل توجهی از بیماران نیز جان خود را از دست می‌دهند.

گرچه این یادآوری چندان خوشایند به شمار نمی‌آید، اما در سال‌های اخیر و به لطف پیشرفت‌های چشمگیری كه در عرصه تكنیك‌ها و فناوری‌های نوین مرتبط با قلب ـ عروق صورت گرفته است، امید این دسته از بیماران به ادامه حیات افزایش یافته است. یكی از مهم‌ترین این فناوری‌ها، نانوست. از سال‌ها قبل ایده‌های خلاقانه‌ای درخصوص استفاده از حامل‌های نانویی برای درمان گرفتگی‌های قلبی و عروقی ابداع شده است و اكنون نیز تحول نوینی تحت عنوان بخیه‌های نانویی به چشم می‌آید كه خود نویدبخش آینده روشنی برای این دسته از بیماران به شمار می‌رود.

بخیه نانویی جدیدی كه البته پیش‌بینی می‌شود چند سال دیگر روانه بیمارستان‌های سراسر جهان شود محصول مشترك تفكر خلاقانه محققان دانشگاه براون آمریكا و گروهی از محققان هندی است. این فناوری نوین نگرشی نو به سوی درمان بیمارانی است كه دچار حمله‌های قلبی می‌شوند. این محققان با استفاده از فیبرهای كربنی و نوعی پلیمر، بخیه نانویی مورد نظرشان را ارائه كرده‌اند و امیدوارند در چند سال آینده به یكی از وسایل ثابت اتاق‌های عمل و فرآیند درمان بیماران قلبی تبدیل شود. در هفته‌های اخیر آزمایش‌هاي گوناگونی روی این بخیه و كاركردهای آن صورت گرفته است. محققان در این آزمایش‌ها روي سلول بافت طبیعی قلب چند نمونه آزمايشگاهي كار كردند و اتفاقا نتايج جالب توجهي نيز به دست آوردند.

زماني كه فردي دچار بيماري قلبي مي‌شود، بخشي از قلب مي‌ميرد. سلول‌هاي عصبي در ديواره قلب و كلاس خاصي از سلول‌ها كه به طور خودكار گسترش پيدا كرده و به يكديگر متصل مي‌شوند و در كل ضربان قلب را موجب مي‌شوند نيز براي هميشه مي‌ميرند. در چنين شرايطي جراحان نمي‌توانند مناطق آسيب‌ديده را ترميم كنند.

اين وضعيت دقيقا مشابه زماني است كه راننده در جاده با چشم‌اندازي روبه‌رو مي‌شود كه در آن به دليل ريزش كوه بخش قابل توجهي از راه بسته شده است و تنها كاري كه مي‌توان انجام داد وارد نشدن به اين مسير و انتخاب جاده‌اي ديگر است. اما پيدا كردن اين راه جديد در دنياي كمك به بيماران قلبي كار بسيار دشواري است چون در اينجا قرار است مهم‌ترين بخش بدن ترميم شود.

بهترين راهي كه محققان براي كمك به اين دسته از بيماران پيدا كرده‌اند تلاش براي ترميم‌بخشي از مناطق آسيب‌ديده قلب است. آنها استفاده از فناوري نانو را بهترين و سريع‌ترين مسير ممكن دانسته‌اند. از اين رو در محيط آزمايشگاهي و با استفاده از تركيب نانوفيبرهاي كربني ساختار اسكلتي داربست مانندي ساخته‌اند كه در تلفيق با نوعي پليمر قابليت‌هاي خيره‌كننده‌اي پيدا مي‌كند. آزمايش‌هاي اوليه نشان داده‌اند كه اين اسكلت نانويي كه بهتر است آن را نوعي بخيه نانويي عنوان كنيم، سلول‌هاي بافت طبيعي قلب موسوم به cardiomyocytesها را ترميم مي‌كنند.

همچنين ترميم نورون‌هاي آسيب‌ديده مرتبط با قلب نيز از ديگر قابليت‌هاي اين بخيه نانويي است كه دانشمندان را به اثرگذار بودن آن بسيار اميدوار كرده است. اگر قرار باشد در يك جمله نتايج اين آزمايش‌ها را اعلام كرد بايد گفت: با استفاده از اين بخيه نانويي بخش‌هايي از قلب كه بنا به دلايل مختلفي مي‌ميرند بار ديگر جان مي‌گيرند. ديويد اسكات از اعضاي تيم اين پروژه مي‌گويد: ما خود نيز هيجان‌زده شده‌ايم چون انگار چيزي را در جايي كه بافت مرده قلبي قرار دارد مي‌گذاريم و به آن كمك مي‌كنيم تا آن را دوباره احيا كند. اين واقعا هيجان‌انگيز است.

اين فناوري هم‌اكنون در مراحل اوليه و آزمايشگاهي خود قرار دارد، اما گفته مي‌شود اگر با نتايج موفقيت‌آميزي همراه شود ميليون‌ها بيمار قلبي ـ عروقي در سراسر جهان به ادامه زندگي اميدوار خواهند شد. تنها در سال 2009 بالغ بر 785 هزار آمريكايي حملات قلبي را تجربه كرده‌اند و اين درحالي است كه به گفته پزشكان يك سوم زنان و يك پنجم مرداني كه حمله قلبي را تجربه مي‌كنند تا 6سال پس از آن، حمله ديگري را نيز متحمل مي‌شوند. در سال‌هاي گذشته و با توجه به چنين نگراني‌هايي، تحقيقات زيادي صورت گرفته و در كنار آنها فناوري‌هاي متعددي نيز ارائه شده‌اند، اما چه نكته‌اي موجب شده تا دستاورد اخير محققان دانشگاه براون و همتايانشان در هند تا اين حد خبرساز شود؟ بدون شك استفاده از فيبر كربني پاسخ قطعي به اين پرسش است.

اين مواد چيزي نيستند جز لوله‌هاي مارپيچي شكلي كه تنها بين 60 تا 200 نانومتر قطر دارند. اين لوله‌ها عملكرد بسيار خوبي دارند چون‌هادي‌هاي بسيار عالي براي الكترون‌ها هستند. اين محققان با استفاده از اين نانولوله‌ها نوار مخصوصي به طول 22 ميلي‌متر و 15 ميكرون ضخامت ساخته‌اند كه در لباس يك بخيه نانويي ايفاي نقش مي‌كند. آنها براي اين‌كه مطمئن شوند اين ساختار قابليت لازم براي ترميم بافت مرده را دارد يا نه دست به چند سري آزمايش زدند. در برخي از اين آزمايش‌ها بخيه ياد شده روي سطح مخصوص شيشه‌اي گذاشته شده و رشد و تجمع سلول‌هاي بافت طبيعي قلب را زير نظر گرفتند. نتيجه اين بررسي‌ها در نوع خود شگفت‌انگيز بوده است. آنها متوجه شدند تنها با گذشت 4 روز سطح مورد نظر تا 5 برابر متراكم از سلول‌هاي بافت طبيعي قلب مي‌شود و جالب‌تر اين‌كه پس از گذشت 5روز تراكم اين سلول‌ها تا 6 برابر نمونه اوليه كنترلي افزايش مي‌يابد. اما اين پايان ماجرا نبوده چون تراكم نوروني نيز در مدت 4 روز تا 2 برابر افزايش مي‌يابد.

دانشمندان اميد زيادي به تأثيرگذار بودن اين فناوري نوين دارند. از آنجا كه اين ساختارها كشسان و پايدار هستند تقريبا مي‌توان گفت تا مدت زيادي كارايي خود را حفظ مي‌كنند. اين اسكلت‌ها قابليت آن را دارند كه همچون بافت قلبي بسط پيدا كرده و دقيقا شبيه بافت طبيعي قلب عمل كنند. اين نظر توماس وبستر از اعضاي تيم محققان اين پروژه در دانشگاه براون است.

اما گام بعدي در اين فرآيند چيست؟ محققان اين پروژه به دنبال بهبود كيفيت عملكرد اين داربست‌هاي نانويي هستند. در حقيقت آنها راهي را جستجو مي‌كنند كه در آن بتوانند داربست‌هايي با ظرفيت رسانايي به مراتب بهتر از نسخه‌هاي فعلي ارائه كنند. در اين صورت رسيدن اين فناوري به مرحله توليد انبوه چندان دور از دسترس نخواهد بود.

R O Y A
2011/06/08, 01:30
قلب اندام اصلی دستگاه گردش خون است. با هر ضربان قلب، خون به سراسر بدن فرستاده می شود و اکسیژن و مواد غذایی به همه سلول های بدن می رسد. قلب معمولا بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می زند، اما بر حسب ضرورت می تواند تندتر هم بزند. تعداد ضربان قلب ۱۰۰ هزار بار در روز و بیشتر از ۳۰ میلیون بار در سال و حدود ۵/۲ میلیارد بار در یک عمر ۷۰ ساله است.

بیماری های قلب و دستگاه گردش خون به ۲ گروه مادرزادی و اکتسابی تقسیم بندی می شود. منظور از بیماری مادرزادی، بیماری است که از لحظه تولد همراه نوزاد وجود دارد، اما در بیماری های اکتسابی بیماری طی دوران نوزادی، کودکی، نوجوانی و بزرگسالی به وجود می آید. بیماری های مادرزادی قلب، ناهنجاری هایی هستند که در ساختار قلب از بدو تولد وجود دارند. از هر هزار تولد تقریبا ۸ نوزاد دچار بیماری های قلبی مادرزادی هستند که ممکن است خفیف تا شدید باشد. بیماری های مادرزادی قلب هنگام رشد جنین در رحم مادر به وجود می آید و در بعضی موارد دلیل آن ناشناخته است. آنچه در بیماری های مادرزادی قلب مشترک است، روند رشد غیرطبیعی و ناقص قلب و یکی از نشانه های رایج این بیماری صدای غیرعادی قلب است که به هنگام معاینه پزشکی مشخص می شود. چندی پیش سومین همایش قلب کودکان برگزار شد و در آن جدیدترین روش های مداخله ای غیرجراحی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. از این رو با دکتر پریدخت نخستین داوری، دبیر علمی همایش و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت وگو کردیم تا اطلاعات بیشتری از بیماری های مادرزادی قلبی به دست آوریم.

چه نوع بیماری هایی به بیمارهای مادرزادی قلبی معروف هستند؟

بیماری های قلبی کودکان اکثرا مادرزادی هستند، اما به این معنی نیست که مقصر ابتلای نوزاد به بیماری، مادر است بلکه چون نوزاد از زمانی که به دنیا آمده این بیماری را همراه خود دارد، بیماری مادرزادی نامیده می شوند چرا که برخی تصور می کنند در ابتلای نوزاد به این نوع بیماری ها، مادر مقصر است در حالی که ممکن است پدر هم در ابتلا به بیماری مادرزادی قلبی سهم داشته باشد.

چرا بیماری مادرزادی در نوزادان بروز می کند؟

علت اصلی بروز بیماری های قلبی مادرزادی تا به حال شناخته نشده است. بیماری های ژنتیکی یا نواقص ژنتیکی بخش کوچکی از بیماری های مادرزادی قلبی را شامل می شوند. اما به نظر می رسد در ایجاد بیماری قلبی مادرزادی چندین عامل دخیل باشند که هنوز هم متعدد و ناشناخته باقی مانده اند.

این بیماری ها هم به ۲ دسته سیانوتیک و غیر سیانوتیک تقسیم می شوند که از جمله بیماری های شایع می توان به نقص دیواره بین بطنی اشاره کرد. البته بخش کمی از بیمارانی که دچار عارضه های قلبی می شوند، درمان ناپذیرند که ۲ دلیل عمده دارد؛ یکی مراجعات دیرهنگام به پزشک است و دلیل دوم مربوط به همزمانی مشکلات متعدد داخلی قلب می شود.

در گذشته تعداد زیادی از بیماران به دلیل عدم وجود امکانات تشخیصی و درمانی جان خود را از دست می دادند، اما در حال حاضر با توجه به رشد علم و تکنولوژی، تعداد زیادی از این کودکان زنده می مانند و زندگی عادی خود را ادامه می دهند. بنابراین نمی توان تنها یک دلیل برای این بیماری مشخص کرد. گاهی اوقات ژن معیوبی باعث این بیماری شده، اما گاهی هم اختلال کروموزومی منجر به بروز این بیماری می شود. البته درصد قابل توجهی از این بیماران، دارای دلایل چندفاکتوری هستند که شامل عوامل محیطی مانند اشعه ایکس که به مادر در عکسبرداری برخورد می کند، آلودگی هوا، دود سیگار و داروهایی که مادر در دوران حاملگی استفاده می کند و نیز بیماری های مادر در زمان حاملگی است.

روش های تشخیص بیماری های مادرزادی قلبی چگونه اند؟

یکی از مراحل تشخیص قبل از تولد، اکو جنینی است. مادرانی که یک فرزند مبتلا داشته یا به مدت طولانی در معرض اشعه بوده اند یا در دوران بارداری داروهایی مضر مصرف کرده اند، می توانند از هفته هفدهم تا هفته بیستم حاملگی، اکو قلب جنینی با دستور متخصص قلب کودکان انجام دهند چراکه از این طریق می توان تشخیص داد که بیماری پس از تولد، قابل درمان است یا نه! البته معمولا متخصصان زنان و زایمان پس از غربالگری و شناسایی اولیه هنگام سونوگرافی، بیماران را به متخصص قلب ارجاع می دهند که با روش های نوین موجود، پزشکان قلب کودکان قادر به تشخیص این بیماری در دوران جنینی هستند.

البته پس از تشخیص، جنین در طول دوره بارداری در چند نوبت ویزیت می شود و تحت نظر پزشک متخصص قلب قرار می گیرد تا در زمان مناسب، اقدام درمانی لازم برای نوزاد صورت گیرد. همچنین زایمان طبیعی، بهترین روش زایمان برای این مادران است. در حال حاضر بخش عمده ای از این بیماران به طور کامل درمان می شوند و در ادامه زندگی خود با مشکلی روبه رو نخواهند بود.

آیا بیماری های مادرزادی قلبی در دوران جنینی قابل درمان هستند؟

تمامی انواع این بیماری امکان درمان در رحم را ندارند و برخی از آنها در خارج از کشور انجام شده، اما در ایران چنین اعمالی انجام نمی شود.

چرا؟

امکان درمان در دوره جنینی هنوز در ایران فراهم نشده است و تنها کشورهای اندکی به این تکنولوژی و شیوه درمان دست یافته اند. به رغم این که دانش انجام چنین اعمالی نزد پزشکان متخصص ایرانی وجود دارد به عنوان مثال نوزادان با بیماری هیپوپلازی طرف چپ قلب که پس از تولد آینده خوبی ندارند در خارج از کشور در دوران جنینی با عمل جراحی درمان می شوند. بنابراین چنانچه امکانات به پزشکان ایرانی داده شود مانند بسیاری از تخصص ها که تاکنون به آن دست یافته ایم می توانیم آن را انجام دهیم.

شیوع بیماری های مادرزادی قلبی به چه میزان است؟

شیوع بیماری های مادرزادی قلبی در تمام دنیا ۸ نفر در هر هزار تولد زنده است، اما در چند دهه اخیر با توجه به پیشرفت علم پزشکی اکثر این بیماری ها قابل درمان هستند. به عنوان مثال در زمان ورود بنده به بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی یعنی اوایل انقلاب اسلامی، بیماران زیادی برای درمان به خارج از کشور اعزام می شدند، اما در حال حاضر جراحان ایرانی به لحاظ دارا بودن دانش روز دنیا، پیشرفت فراوانی کرده اند و شاید بعد از دهه ۶۰ هیچ بیماری برای درمان به خارج از کشور اعزام نشده است. البته ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماری های مادرزادی قلبی در داخل کشور با اعمال جراحی و بخصوص اقدامات مداخله ای غیرجراحی قابل درمان هستند.

اقدامات مداخله ای غیرجراحی چه اقداماتی هستند و چه تاثیری بر روند درمان بیماری دارند؟

در روش های جراحی، جراح از طریق قلب باز یا بسته بیمار را درمان می کند، اما در روش های مداخله ای غیرجراحی که متخصصان داخلی قلب آن را انجام می دهند با استفاده از روش های خاص بدون انجام عمل جراحی مراحل درمان طی می شود به عنوان مثال هنگامی که دریچه شش تنگ باشد می توان آن را با «بالون» باز کرد.

چه نوع بیماری های مادرزادی قلبی شیوع بیشتری دارد؟

برخی از بیماری های مادرزادی قلبی با کبودی همراه است به طوری که مادر به هنگام مراجعه به پزشک می گوید وقتی نوزادش گریه می کند لب ها و انگشت هایش کبود می شود یا موقع شیر خوردن عرق کرده و نفس نفس می زند که مادران باید با مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنند. البته گاهی اوقات بیماری های مادرزادی قلبی علائم ندارند.

توصیه هایتان برای جلوگیری از بروز این بیماری ها چیست؟

برای این که بیماری های مادرزادی قلبی کاهش یابد ابتدا باید از ازدواج فامیلی جلوگیری کرد چون ممکن است ژن معیوبی در خانواده ها باشد که با ازدواج فامیلی فعال شده و یک بیماری مادرزادی قلبی ایجاد کند. همچنین دختران باید قبل از ازدواج علیه «بیماری سرخجه» واکسینه شوند چراکه سرخجه بیماری است که می تواند ۳۵ درصد نوزادانی را که مادرانشان واکسینه نشده اند به بیماری مادرزادی قلبی مبتلا کند. همچنین مادران دارای بیماری هایی مانند دیابت هنگام بارداری باید تحت نظر پزشک باشند.

بنابراین مادران باید بیشتر در ۳ ماهه اول حاملگی مراقب خود باشند چون که قلب نوزاد طی این مدت در حال شکل گیری است همچنین باید از مصرف داروهای غیرضروری در ۳ ماهه اول حاملگی اجتناب کنند و اگر مجبور به استفاده از دارو هستند، حتما با پزشک خود مشورت کنند تا عوارض داروها تحت کنترل قرار بگیرد. ممکن است همه داروها خطر نداشته باشند، اما داروهای آرام بخش، خواب آور، ضدافسردگی به روی جنین اثر مضر داشته و می توانند باعث بروز بیماری های مادرزادی قلبی شود.

در سومین همایش قلب کودکان ایران که در هفته های اخیر برگزار شد، به چه موضوعاتی پرداخته شد؟

در سومین همایش قلب کودکان ایران به ارائه روش های نوین جراحی و روش های نوین اقدامات مداخله ای غیرجراحی پرداخته شد.

روش های نوین تشخیصی شامل آنژیوگرافی، سی تی آنژیو و ام آرآی محور سخنرانی ها در این همایش بودند و بستن نواقص قلبی بین دهلیزی و بطنی، بستن مجرای شریانی باز، بازکردن دریچه های تنگ ریوی و آئورتی، بازکردن تنگی در مسیر آئورت نیز جزو اقدامات مداخله ای غیرجراحی هستند که در همایش مورد بررسی قرار رفت.

همچنین ۵۰ مقاله در این همایش به صورت سخنرانی، پوستر و معرفی موارد نادر بیماری ها و روش های درمان آن توسط پزشکان داخلی و خارجی ارائه شد. البته ۶ پخش زنده از اقدامات مداخله ای غیرجراحی در اتاق آنژیوگرافی توسط متخصصان داخلی و خارجی در بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی همزمان با برگزاری همایش انجام شد.
jamejamonline