PDA

مشاهده نسخه کامل : گرفتگی صداMESSENGER
2007/12/22, 11:11
گرفتگي صدايتان راجدي بگيريد
آيا تا به حال با يک بيمار مبتلا به سرطان حنجره مواجه بوده ايد. شناخت شما از اين بيماري چه ميزان است؟ آيا مي توان به زندگي مشترک با يک بيمار مبتلا به سرطان حنجره فکر کرد؟
جام جم

متاسفانه تا چندي پيش فردي که به سرطان حنجره مبتلا مي شد، زماني از بيماري خود مطلع مي شد که در واقع ديگر درمان جدي موثري برايش قابل اجرا نبود، اما خوشبختانه گروهي از متخصصان بيماري هاي حنجره در کشور، موفق شده اند با استفاده از ميکروسکوپ و جراحي با روش ميکروسرجري با ليزر و بدون ليزر به درمان عارضه سرطان ابتدايي حنجره پرداخته و اين اميد را در دل بيماران مبتلا براي درمان موثر بدون از دست دادن حنجره ، زنده کنند. در واقع گزارش پيش رو به بهانه ارائه فناوري هاي نوين در تشخيص و درمان سرطان حنجره در اولين کنگره بين المللي بيماري هاي حنجره و اختلالات صوتي ارائه مي شود.

منشا توليدصدا حنجره است و موثرترين قسمت حنجره که در توليد صدا نقش دارد، تارهاي صوتي است که کوچکترين تار عضلاني بدن نيز به حساب مي آيد که پوشش مخاطي پيچيده اي از اين تارها محافظت مي کند و صداي توليد شده با تارهاي صوتي که صوت با فرکانس پايه اي گفته مي شود، کيفيت کلام را ندارد و اين صوت اوليه با عبور از قسمتهاي مختلف حلق و دهان و بيني که در اصطلاح آن را تونل صوتي گويند، فرم کلامي را پيدا مي کند.
فرکانس پايه اي حنجره در خانمها 240 هرتز است. يعني 240 بار در ثانيه اين تارها به لرزش در مي آيند يعني براي توليد صدا به مدت 5 ثانيه 1200 بار تارهاي صوتي به لرزش در مي آيند و در آقايان فرکانس پايه اي 140 هرتز است و علت اختلاف اصلي بين صداي آقايان و خانم ها تفاوت فرکانس پايه اي است و به همين دليل صداي خانمها زيرتر از آقايان است.
چگونگي گرفتگي صدا در خانمها، اطفال و سالمندان ، ناشي از تروما و سرطان حنجره و همچنين مسائل شغلي و مشکلات موجود:
- عامل تغييرات هورموني در دوران تخمک گذاري دوران حاملگي و دوران يائسگي
- عامل تغييرات روحي و خلقي که در ساعات مختلف روز رخ مي دهد و گفتني است که اولين تظاهرات و تغييرات روحي و خلقي در کيفيت صدا اثرگذار است.
- در صورت بروز بيماري هاي التهابي حنجره ، بهبودي به علت بالا بودن فرکانس پايه اي و رعايت نکردن استراحت صوتي باتاخير رخ مي دهد و گفتني است که صحبت کردن با تلفن بيش از حد، حنجره را خسته مي کند و مخصوصا در زمان بيماري لارنژيت باعث تاخير در بهبودي مي شود.
- استفاده بيش از حد از مواد شوينده شيميايي و همچنين لوازم آرايشي و استنشاق انواع عطر و اسپري عامل موثر گرفتگي صدا در خانمهاست.
استفاده از داروهاي محرک ، تاثير نامطلوب بر لايه هاي مخاطي محافظتي حنجره دارد و در برخي موارد اين تغييرات در خانمها غيرقابل برگشت است و باعث تغيير صداي ماندگار خواهد شد.

MESSENGER
2007/12/22, 11:17
گرفتگي صدا در سالمندان

درست است که با گذشت زمان ، ظاهر انسان ضعيف مي شود و صدا هم از اين امر مستثنا نيست ، اما مي توان شرايط مناسبي را براي حفظ کيفيت صدا فراهم کرد. ايجاد صدا به 2 عامل بستگي دارد: 1- حجم هواي ذخيره شده در ريه در موقع بازدم 2- توانايي عضلات تارهاي صوتي و منضمات آن که با مشاوره با متخصصان آسيب شناسي گفتار و انجام تمرينات ورزشي و تنفسي مي توان بر اين کاستي ها فائق آمد. استفاده از دخانيات در سنين بالا آسيب شديدي به حنجره وارد مي کند.

گرفتگي صدا و حرفه اي ها

افرادي که حرفه آنها به صحبت کردن وابسته است ، بايد بيش از افراد معمولي به حفظ و سلامتي صداي خود توجه کنند. چنانچه فردي در مواقع سرمازدگي استراحت صوتي را رعايت نکند و با شدت و بلند صحبت کند، باعث خونريزي هاي کوچک در تارهاي صوتي مي شود که تدريجا اين تغييرات به علت رعايت نکردن بهداشت حنجره به گره صوتي تبديل مي شود که نياز به عمل جراحي دارد. تعداد کمي از مدرسان در ساعات استراحت و پس از تدريس از سيگار استفاده مي کنند که بسيار مضر است ، زيرا بيشترين آسيب تارهاي صوتي در مواقع خستگي و خشکي مخاط پوششي تارهاي صوتي رخ مي دهد که به مدرسان عزيز توصيه مي شود با مصرف آب باعث افزايش رطوبت و لطافت تارهاي صوتي شوند و از آسيبهاي متعدد در امان باشند.
اما چندکلامي با آنهايي که مي خواهند صداي حرفه اي داشته باشند: صداي حرفه اي داراي شرايط خاصي از نظر فيزيولوژي و آناتومي تارهاي صوتي و همچنين توانايي هاي ويژه است که پس از بررسي هاي دقيق با تمرينات صحيح مي توان اين توانايي را افزايش داد. در غير اين صورت ، صرفا به دليل يک ميل و تفکر احساسي و تمرينات ناصحيح و غيراستاندارد توانايي ذاتي و اصلي حنجره مختل شده و تغييرات غيرقابل جبران در تارهاي صوتي ايجاد مي کند. نکته ديگر اين که بعضي افراد با تقليد صداي خواننده هاي حرفه اي در زمان کوتاهي کيفيت صداي واقعي خود را از دست مي دهند که اين اتفاق در بعضي قاريان و مداحان ديده شده است.
توصيه ما اين است که با ارزيابي هاي دقيق و بررسي توانايي هاي حنجره و با مشورت با کارشناسان قدم به ورطه صوت حرفه اي بگذارند.

گرفتگي صدا ناشي از تروما

امروزه با افزايش آمار تصادفات و نزاعها آمار آسيب و تروماي حنجره بالا رفته که بيشترين آنها مربوط به تصادفات ، اتومبيل است که به علت عدم استفاده از کمربند ايمني در تصادفات صورت و گردن به فرمان اتومبيل برخورد مي کند و باعث آسيب گردن مخصوصا حنجره که برجسته ترين عضو گردن است ، خواهد شد و همچنين در نزاعها و استفاده غيرصحيح از فنون ورزشهاي رزمي همان اتفاق و آسيب به گردن و حنجره وارد مي شود.


گرفتگي صدا در کودکان

گرفتگي صدا در کودکان جز تعداد محدودي که به صورت مادرزادي است ، بيشتر اکتسابي است و قابل ذکر است که گريه يک پديده طبيعي است و نمي تواند ايجاد آسيب در حنجره کند.
- جيغ زدن هاي ناگهاني که منشا اختلال خلقي است و منشا اصلي آن اختلافات و ناهنجاري هاي رفتاري در خانواده است ، مي تواند نقش مهمي در گرفتگي صداي اطفال داشته باشد.
- سرفه هاي شديد نيز ناشي از بيماريهاي التهابي ريه ، حلق و سينوس که به طور ناقص درمان شده است يا وجود عامل آلرژي در محيط زندگي و يا آلرژي به مواد غذايي در کنار تقليد از صداهاي مختلف شخصيت هاي تلويزيوني يا ديگران مي تواند به وارد آمدن آسيب هايي به حنجره منجر شود.
شايان ذکر است که تشخيص بموقع گرفتگي صدا در کودکان و درمان بهنگام ، در بهبودي موثر استعلامت اوليه اين عارضه تنگي نفس است که به درجات مختلف صورت مي گيرد و مصدوم بايد به بخش اورژانس منتقل شود. علامت ديگري که به علت شکستگي غضروف حنجره ايجاد مي شود؛ ادم و خونريزي زير مخاطي است که پس از حادثه رخ مي دهد و عوارض ناشي از آن شامل گرفتگي صدا، تنگي نفس و احساس درد در هنگام بلع غذا است. نکته قابل توجه در زمان کمک رساني به اين گونه مصدومان ، خودداري از جابه جايي و کشش گردن آنها است.

MESSENGER
2007/12/22, 11:17
گرفتگي صدا در سرطان حنجره

شناخت بيشتر ما از يک بيمار با سرطان حنجره فردي است که قدرت تکلم ندارد و با يک دستگاه با صداي خاصي صحبت مي کند و سوراخي در جلوي گردن براي تنفس دارد. نکته قابل توجه اين است که اين بيماران اگر چه از نظر عارضه سرطان بهبود کامل يافته اند و بيماري آنها مسري نيست ، ولي متاسفانه از نظر اجتماعي و خانوادگي با پديده عدم پذيرش صحيح مواجه هستند. از طرف ديگر، اين بيماران امکان ارتباط کلامي مناسبي با اطرافيان ندارند و اطرافيان آنها نيز با چشم ديگري به آنها نگاه مي کنند و جاي تاسف است که اين پديده در کشور ما مشاهده مي شود در صورتي که در کشورهاي پيشرفته با برنامه ريزي هاي صحيح براي اين بيماران شرايط مناسبي فراهم مي کنند که آنها احساس کمبود نداشته باشند. حال اگر بخواهيم با مشکلات ذکر شده مواجه نشويم ، راهکار چيست؟
به نظر مي رسد فرهنگ سازي صحيح در جامعه از سوي رسانه ها براي معرفي بهتر اين بيماران و کمک به آنها و همچنين آشنايي بيشتر مردم با اين بيماري لازم است به نحوي که چنانچه فردي دچار گرفتگي صدا و عدم بهبودي آن در 3 هفته شد بايد به پزشک متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه کند تا با معاينات دقيق و بررسي هاي لازم و با تشخيص و بررسي نسج مخاط حنجره ، علت گرفتگي صدا مشخص شود و در صورتي که احتمال عارضه سرطان ابتدايي حنجره مطرح شد، با انجام معاينات دقيق تر تحت بيهوشي عمومي و با استفاده از ميکروسکوپ و انجام بيوپسي (نمونه برداري از نسج) به تشخيص صددرصد رسيده و با استفاده از ميکروسکوپ و جراحي با روش ميکروسرجري با ليزر و بدون ليزر به درمان عارضه سرطان ابتدايي حنجره پرداخته و گاه با استفاده از روش پرتودرماني مي توان درمان را کامل کرد و مي توانيم مطمئن باشيم که درمان بدون از دست دادن حنجره انجام پذيرفته و خوشبختانه در حال حاضر در کشورمان با حضور متخصصان و همچنين فناوري نوين در تشخيص و درمان سرطان حنجره مي توان گفت درمان اين گونه بيماران همانند کشورهاي پيشرفته انجام مي شود.
اما متاسفانه بيماران مبتلا به عارضه سرطان ابتدايي با بي توجهي ، باعث پيشرفت عارضه سرطان به قسمتهاي مختلف حنجره شده که به ناچار نياز به اعمال جراحي وسيع تر و با نقص عضو بيشتر خواهد شد

MESSENGER
2008/02/16, 22:33
سكوت بهترين راه درمان گرفتگي صدا
متخصصان معتقدند هنگام گرفتگي صدا كه درفصل زمستان رخ مي دهد، سكوت بهترين درمان است.

به نقل از خبرگزاري آلمان، متخصصان آلماني معتقدند صحبت نكردن به بهبود گرفتگي صدا كمك مي كند زيرا باعث وارد شدن فشار كمتري به تارهاي صوتي و حنجره مي شود.
بنابراين گزارش: نجوا كردن به دليل واردكردن فشار صوتي و تحريك سيستم صوتي كمتر به بهبود گرفتگي صدا كمك مي كند.علت اصلي گرفتگي صدا اغلب سرايت عوامل بيماري سرما خوردگي است به همين دليل متخصصان توصيه مي كنند هنگام بروز سرما خوردگي از مكانهاي پردود اجتناب كرده و آب زيادي مصرف كنيم.
علاوه بر اين بستن گلو وگرم نگه داشتن آن و كاهش استفاده از مواد محرك، به جلوگيري از بروز گرفتگي صدا كمك مي كند. هواي خشك ايجاد شده درنتيجه وسايل گرم كننده باعث تحليل رفتن تارهاي صوتي ميشود.
بر اساس اين گزارش متخصصان معتقدند: افرادي كه دچار گرفتگي صدا شده اند بايد به طور منظم هواي تازه استنشاق كرده و درهواي آزاد پياده روي كنند.

Non-Existent
2008/04/17, 00:02
گرفتگي يا خشونت صدا چيست؟

هر گونه تغيير وضعيت صوت از حالت نرمال را گرفتگي يا خشونت صدا ميگويند که معمولا ثانويه به اختلالات حنجره و طناب هاي صوتي است . در حالت نرمال به هنگام تنفس طناب هاي صوتي از يکديگر فاصله گرفته و باز ميشوند و هنگام حرف زدن و آواز خوانده به يکديگر نزديک شده وهوايي که از ريه به سمت بالا ميايد آنها را به ارتعاش در آورده و باعث توليد صوت ميشود . تورم طنابهاي صوتي يا وجود برجستگي روي آنها مانع رسيدن طناب هاي صوتي به يکديگر شده و نحوه ارتعاش طنابهاي صوتي را تغيير ميدهد و در نتيجه صدا تغيير ميکند.


علل خشونت صدا

لارنژيت حاد – علل فراواني براي گرفتگي صدا وجود دارد . خوشبختانه اکثر آنها علل جدي و خطرناکي نيستند و در مدت کوتاهي بر طرف ميشوند. شايعترين علت خشونت صدا حاد است که معمولا بدليل تورم طنابهاي صوتي در اثر سرماخوردگي يا بدليل استفاده بيش از حد از حنجره مثل داد و فرياد زدن و جيغ کشيدن ايجاد ميشود .

ندول طناب صوتي – خشونت صداهاي طولاني مدت معمولا ناشي از استفاده طولاني مدت ،زياد و نامناسب از حنجره است ، مثل حالتي که در خواننده ها ، قاري هاي قرآن ، معلمان ، دوره گرد ها و بچه هايي که حين بازي خيلي جيغ ميکشند ديده ميشود. اين نحوه استفاده از حنجره باعث ايجاد ندول طناب صوتي ميشود که به آن ندول خوانندگان هم گفته ميشود. اگر اين وضعيت ادامه يابد و ندول بزرگتر شود ممکن است باعث پوليپ طناب صوتي شود . هم ندول و هم پوليپ طناب صوتي خطرناک نبوده و سرطاني نيستند.

رفلاکس معده به مري - رفلاکس نيز يکي از علل شايع خشونت صدا است . به طور نرمال بين مري و معده دريچه اي است که فقط اجازه عبور مواد غذايي از مري به معده را فراهم مي سازد . در مواردي که اين دريچه شل شود محتويات معده به مري وارد ميشود که به آن رفلاکس گفته ميشود. چون حنجره و مري در يک قسمت در مجاورت هم هستند ،رفلاکس ميتواند باعث تحريک و التهاب حنجره و طناب صوتي گردد.اکثر مبتلايان به رفلاکس از سوزش سر دل و ترش کردن رنج ميبرند. گرفتگي صداي اين افراد صبحها بيشتر است و در طي روز خشونت صداي آنها کمتر ميشود. مبتلايان به رفلاکس ممکن است احساس کنند چيزي داخل گلويشان گير کرده است ، يا ا ز ترشحات غليظ حلقشان ناراحت باشند ، يا تمايل به تخليه مکرر ترشحات حلقشان داشته باشند .

دود سيگار- استعمال دخانيات نيز ميتواند منجر به گرفتگي صدا شود و از آنجائيکه دخانيات علت اصلي سرطانهاي حلق و حنجره است اگر فردي سيگاري دچار خشونت صدا شود حتما بايد به متخصص گوش حلق و بيني مراجعه نمايد.

ساير علل – علل ناشايع ديگري نيز ميتوانند منجر به خشونت صدا شوند که ميتوان از آلرژي ، مشکلات تيروئيد ، اختلالات نورولوژيک و ضربه به حنجره نام برد .گاهي اوقات بعضي از خانمها در طي دوران پريود خود دچار گرفتگي صدا ميشوند.


اگر به خشونت صدا مبتلا شديد به چه کسي بايد مراجعه کنيد

خشونت صداي ناشي از سرماخوردگي يا آنفلوآنزا توسط پزشک عمومي ، متخصص اطفال ، و متخصص داخلي نيز قابل درمان است اما در موارد زير حتما بايد به متخصص گوش حلق و بيني مراجعه کنيد:
- خشونت صدايي که بيشتر از 2 هفته طول کشيده است بخصوص اگر بيمار سيگاري باشد.
- وقتي علت واضحي براي ايجاد گرفتگي صدا وجود نداشته باشد.
- اگر خشونت صدا با سرفه هاي خوني همراه باشد.
- اگر اشکال در بلع نيز وجود داشته باشد.
- اگر همراه با گرفتگي صدا برجستگي هايي حتي خيلي کوچک در گردن ظاهر شده باشد.

درمان

درمان خشونت صدا بستگي به علت ايجادي آن دارد . در اغلب موارد با استراحت صوتي ، نوشيدن مايعات و مصرف داروهاي خلط آور و اجتناب از سيگار مشکل بر طرف ميشود. در مواردي نيز ممکن است متخصص گوش حلق و بيني شما را براي ياد گرفتن نحوه استفاده از حنجره به گفتار درمان ارجاع دهد. در موارد کمي مثل پوليپ و يا سرطان حنجره ممکن است لازم باشد که تحت عمل جراحي قرار گيرد.


اقداماتي که از خشونت صدا جلوگيري کرده يا باعث بهبود آن ميشود:

- اگر سيگاري هستيد آنرا ترک کنيد.
- در صورت امکان از کسي که سيگار ميکشد فاصله داشته باشيد.
- ازمصرف موادي که باعث کاهشن آب بدن ميشود مثل الکل و کافئين اجتناب کنيد.
- روزانه مقادير فراواني آب بنوشيد.
- -هواي محيط کار و منزل شما مرطوب باشد.
- از صدايتان به مدت طولاني و به ميزان زياد استفاده نکنيد.
- هنگام صحبت در مقابل يک جمع بهتر است از ميکروفون استفاده کنيد.
- وقتي دچار خشونت صدا شديد از صحبت کردن زياد و از خوانندگي خودداري کنيد.

Stellar
2012/02/04, 14:39
http://www2.irib.ir/health/Image/roup.jpg

همه ما کمابيش در مقطع زماني خاصي دچار گرفتگي صدا شده ايم. اما چه وقت براي اين مشکل بايد به پزشک مراجعه کرد؟

1. گرفتگي صدا بيش از 2 هفته طول کشيده است.
2. گرفتگي صدا بدون وجود سرماخوردگي، آلرژي يا آسيب روي داده است.

3. همراه با گرفتگي صدا، برجستگي يا تورّم در گردن، درد به هنگام حرف زدن، يا ترشح سبز رنگ از بيني وجود دارد.- گرفتگي صدا نشانه چيست؟

تـارهـاي صـوتي، که نـوارهـاي کوچـک ماهـيچه اي در گلـو هسـتند، بـا تنفـس حـرکت مي کننـد و هـنگام حـرف زدن دچـار لـرزش مي شـونـد. وقتي صـدا مي گـيرد، معـلوم مي شـود که چـيزي مانـع انجـام درسـت لـرزش آنـها شـده اسـت. ايـن رخـداد معمـولاً التهـاب اسـت- در اثـر داد زدن براي تشـويق تيـم مـورد علاقـه در زمـين فـوتبال، حـرف زدن زيـاد با صـداي بلنـد، فريـاد زدن بـر سـر کـودکانتـان، يـا حـتي آواز خواندن با صداي بلند. کساني که استفاده (يا سوء استفاده) بيش از حدّ از صدايشان مي کنند (مثل آواز خوانان يا مداحان و ....) گرهک هاي کوچکي بر روي تارهاي صوتيشان پديدار مي شود که باعث گرفتگي صدا مي گردند.

الـبته اين تنهـا عـلت گرفـتگي صـدا نيسـت. عفـونت سـينوس ها يا دسـتگاه تنفـس فـوقاني، مـثل سـرمـاخـوردگي نيـز تارهـاي صـوتي را ملتهـب مي کند. لارنژيت که اصطلاحاً خروسک ناميده مي شود نيز مصداق همين حالت است. هر حالتي که به سرفه هاي مکرر منجر شود مي تواند باعث گرفتگي صدا شود.


علت شايع ديگري براي گرفتگي صدا برگشت شبانه اسيد معده به مري و گلو است که در خواب اتفاق مي افتد. اشکال اين برگشت در اين است که انسان متوجه نمي شود. يکي از نشانه هاي آن بدبويي تنفس در صبح است. پس اگر گرفتگي بدون دليل صدا همراه با بدبوئي تنفس صبحگاهي داريد، ممکن است برگشت شبانه اسيد معده علت آن باشد.


آلـرژي هـا هـم مي تـواننـد عـامل غيرمسـتقيم گـرفتگي صـدا باشـند، چـون باعـث سـرفه کردن، تنفـس از دهـان و آبـريـزش پشـت بينـي بـه داخل حلق مي شوند که التهاب تارهاي صوتي را به همراه دارد. چيزهايي مثل سيگار کشيدن و بخار مواد شيميائي هم تارهاي صوتي را تحريک کرده و گرفتگي صدا ايجاد مي کنند.


سـيگاري هـا از طـريق ديگري هـم دچـار گرفتگي صـدا مي شـوند: بـا به وجـود آمدن تومـور سـرطاني يا رشـد غـيرعـادي تـارهاي صـوتي اين مـورد در سيگاري ها بيشتر از سايرين ديده مي شود و در تمام اين موارد خشکي هوا، گرفتگي صدا را تشديد مي کند.درمان ها

اگر عضو گروه آواز يا هم آوايي يا هرگونه خوانندگي هستيد، به اين معني نيست که با گرفتگي صدا حتماً بايد از اين کار دست برداريد. راههايي براي بهبود آن و برگشت صداي طبيعي وجود دارد.


- به صدايتان استراحت بدهيد. سکوت کامل بهترين راه بهبود گرفتگي صداست. لااقل از پچ پچ کردن و فرياد زدن بپرهيزيد. پچ پچ کردن فشار زيادي بر تارها وارد مي کند. اگر لازم است با صداي آرام حرف بزنيد.


- گلو را مرطوب کنيد. استنشاق بخار آب داغ از درمان هاي بسيار مؤثر است. از دوش آب گرم يا دستگاه بخور کمک بگيريد. گذاشتن دستگاه بخور در اتاق خواب از خشک شدن هواي آن جلوگيري مي کند.

در درون بدن هم نياز به آب کافي داريد. خوردن آب را به قدري زياد کنيد تا ادرارتـان بي رنگ شود. اگر ويتامـين هـايي مـثل A و يا B12 يا داروهـاي تغيير دهنده رنگ ادرار مصرف مي کنيد و ادراري رنگ نمي شود، خوردن روزانه 10 تا 12 ليوان آب کافي است.


- سوپ مرغ بخوريد. اگر دچار گرفتگي صدا در اثر سرماخوردگي شده ايد، سوپ مرغ با سير بخوريد. گرماي آن هم اثر ضد التهابي و مرطوب کننده دارد، ترشح مخاطي را کم مي کند و نوتروفيل ها را افزايش مي دهد.


- ترشـحات مخاطي را کـم کنيـد. داروهـاي کاهـش دهـنده ترشـحات مخـاطي مصـرف کنيد. امـا از مصـرف داروهـاي ضـد حسـاسيت خـودداري کنيـد (مثل آنتي هيستامين)، چـون گلو را خشـک مي کننـد. داروهـاي ضـد احـتقان هـم در کاهـش ترشحات مخاط مؤثرند، ولي اگر ناراحتي قلبي داريد، قبل از مصرف آنها با پزشک مشورت کنيد. برخي از اين داروها فشار خون را بالا مي برند.


- آسپيرين مصرف نکنيد. در التهـاب ناشـي از سـرماخـوردگي تارهـاي صـوتي، آسـپيرين باعـث آسـيب بيشـتر بـه آنهـا مي شـود و گرفـتگي صـدا را تشديد مي کند. از مسکن هاي ديگري استفاده کنيد.


- سرفه خود را درمان کنيد. براي جلوگيري از سرفه و آسيب بيشتر به تارهاي صوتي، از داروهاي ضد سرفه و خلط آور استفاده کنيد.


- غرغره نکنيد. برخلاف عقيده شايع، غرغره کردن با دهان شويه عملاً گرفتگي صدا را بدتر مي کند. بيشتر دهان شويه ها حاوي الکل هستند و تارهاي صوتي را دچار خشکي و بي آبي مي کنند. محلول هاي غرغره اصلاً نزديک به تارهاي صوتي نمي شوند و خود عمل غرغره کردن مضر است، چون تارهاي صوتي را به هم زده و تورم آنها را بيشتر مي کنند.


- کافئين مصرف نکنيد. کافئين موجود در قهوه، کوکا و شکلات يک عامل خشک کننده گلو است و کمکي به تارهاي صوتي نمي کند.


درمان هاي طبي

اگر گرهـک هايي روي تارهـاي صـوتي مشـاهده شـود و يا انـدازه آنهـا بزرگ شـود، بايد به پزشـک متخصـص گوش و حـلق و بينـي مراجعـه کنيـد. اگر گرهک هاي تارهاي صوتي با استراحت و روش هاي رفع گرفتگي صدا از بين نروند، پزشک شما را به متخصصي براي آموزش دوباره تارهاي صـوتي معرفي مي کند. در موارد شـديد، ممکن اسـت عمـل جـراحي لازم شــود. اگر پزشـک وجود تومـوري را تشخيص دهد، زياد نگران نشـويد. بيشتر تومورهاي تارهاي صوتي کوچکند و اگر در مراحل اوليه ديده شوند، به آساني قابل درمان هستند.پيشگيري

اگر يک بار دچار گرفتگي صدا شديد، مي توانيد از تکرار آن جلوگيري کنيد.


1. کسي که زياد از صدايش استفاده مي کند، يک ورزشکار صوتي است و مانند هر ورزشکاري بايد پيش از مسابقه خود را گرم کند. شما هم قبل از سخنراني يا آواز خواندن کمي حنجره خود را تمرين بدهيد.

ماهيچه هاي گردن را با دست هايتان به آرامي مالش دهيد و به راحتي تنفس کنيد و فک هايتان را آزاد بگذاريد. شانه هايتان را در جهات مختلف بگردانيد و آنها را به آرامي تکان دهيد. چند جرعه آب بخوريد. زبان را کمي در دهان حرکت دهيد و بيرون بياوريد. چند خميازه بکشيد و با لب هاي بسته صداهاي آرامي ادا کنيد تا لرزش آنها را حس کنيد. بعد از سخنراني يا آواز هم همين کارها را تکرار کنيد تا دچار گرفتگي صدا نشويد.


2. گلـو را تحـريک نکـنيد. دود سـيگار، بخـارهاي شيميائي و خاک ارّه باعث گرفتگي صـدا مي شـوند. سـيگار نکشيد و با سيگاري ها هم نشين نشويد. در جاهايي که مواد محرک و خاک ارّه وجود دارد ماسک بزنيد.


3. صـدا را صـاف نکنيد. صاف کردن صدا عادت بدي است که ترک آن سخت است. به جاي آن آب دهان را قورت بدهيد. يک عمل بلع را به آهستگي انجام دهيد، انگار که واقعاً لقمه اي از غذا را مي بلعيد. اين کار احساس وجود چيزي در گلو را از بين مي برد.

4. پيش از پرواز دوش بگيريد. اگر زياد با هواپيما مسافرت مي کنيد، صدايتان 2 دشمن پيدا مي کند: هواي خشک و لزوم صحبت کردن در ميان موتور هواپيما. دوش گرفتن با آب گرم پيش از پرواز و خوردن مقدار زيادي آب در حين پرواز مي تواند کمک کننده باشد.


5. نزديک به هم حرف بزنيد. اگر در محيط پر سر و صدايي مجبور به صحبت با کسي هستيد، در ميـدان شـنوايي او صـحبت کنيد. بهـترين روش صـحبت رو در رو است که در آن، شنونده حرکات لب ها را نيز مي خواند.

BUTTERFLY
2012/06/21, 20:13
خشونت صدا

در حالت طبیعی، هنگام تنفس طناب های صوتی از یکدیگر فاصله گرفته و باز می شوند و هنگام حرف زدن به یکدیگر نزدیک شده و هوایی که از ریه به سمت بالا می آید، آنها را به ارتعاش در آورده و باعث تولید صوت می شود.

تورم طناب های صوتی یا وجود برجستگی روی آنها، مانع رسیدن طناب های صوتی به یکدیگر شده و نحوه ارتعاش طناب های صوتی را تغییر می دهد و در نتیجه صدا تغییر می کند.
چرا صدا می گیرد؟
علل فراوانی برای گرفتگی صدا وجود دارند. خوشبختانه اکثر آنها علل جدی و خطرناکی نیستند و در مدت کوتاهی بر طرف می شوند.
- لارنژیت (التهاب حنجره) حاد: شایع ترین علت خشونت صدا، لارنژیت حاد است که معمولا به دلیل ورم طناب‌های صوتی در اثر سرماخوردگی یا به دلیل استفاده بیش از حد از حنجره مثل داد و فریاد زدن و جیغ کشیدن ایجاد می شود .
- ندول طناب صوتی: معمولا ناشی از استفاده طولانی مدت، زیاد و نامناسب از حنجره است، مثل حالتی که در خواننده ها، قاریان قرآن، معلمان، دوره گردها و بچه هایی که حین بازی خیلی جیغ می کشند دیده می شود. این نحوه استفاده از حنجره باعث ایجاد ندول طناب صوتی می شود که به آن ندول خوانندگان هم گفته می شود. اگر این وضعیت ادامه یابد و ندول بزرگتر شود، ممکن است باعث پولیپ طناب صوتی شود. هم ندول و هم پولیپ طناب صوتی خطرناک و سرطانی نیستند.
وقتی دچار خشونت صدا هستید، از صحبت کردن زیاد و از خوانندگی خودداری کنید


- رفلاکس معده به مری : یک دلیل شایع خشونت صدا در بزرگسالان مسن، بازگشت محتویات معده به مری می باشد.
به طور طبیعی، بین مری و معده دریچه ای است که فقط اجازه عبور مواد غذایی از مری به معده را فراهم می سازد .در مواردی که این دریچه شل شود، محتویات معده به مری وارد می شود که به آن رفلاکس یا ترش کردن غذا گفته می شود. چون حنجره و مری در مجاورت هم هستند، رفلاکس می تواند باعث تحریک و التهاب حنجره و طناب صوتی گردد.
در این حالت معمولا خشونت صدا صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب بدتر است و در طول روز بهتر می شود. ممکن است چنین افرادی احساس یک توده و چسبیدن ترشحات در گلو یا احساس نیاز بیش از حد به پاک کردن گلویشان را داشته باشند.
- دود سیگار: استعمال دخانیات نیز می تواند منجر به گرفتگی صدا شود. از آنجایی که دخانیات علت اصلی سرطان های حلق و حنجره است، اگر فرد سیگاری دچار خشونت صدا شود، حتما باید به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه نماید.
- سایر علل: علل ناشایع دیگری نیز می توانند منجر به خشونت صدا شوند که می‌توان از آلرژی، مشکلات غده تیروئید، اختلالات عصبی و ضربه به حنجره نام برد. گاهی اوقات بعضی از خانم ها، در دوران پریود خود دچار گرفتگی صدا می شوند.
چه علائمی نشان دهنده یک مشکل جدی برای خشونت صدا هستند؟
کشف هم‌زمان توده در گردن
سابقه مصرف دخانیات یا الکل
علایم نورولوژیک (عصبی)
علایمی که پس‌از جراحی (لوله گذاری داخل نای یا جراحی گردن) بهبود نیابند
علایم در فرد دچار ضعف سیستم ایمنی بدن
علایمی که پس‌ از تروما رخ دهند
کاهش وزن بدون علت
چه کسی می تواند خشونت صدا را درمان کند؟
خشونت صدای ناشی از سرماخوردگی یا آنفلوانزا ممکن است توسط پزشک متخصص کودکان و متخصص داخلی که با چگونگی معاینه حنجره آشنا هستند ارزیابی شود.

http://www.pezeshkonline.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=8084

BUTTERFLY
2012/06/21, 20:14
خشونت صدا

چه موقع باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنیم؟
- خشونت صدا بیش از 2 تا 3 هفته طول بکشد.
- خشونت صدا همراه با علایمی مانند درد (اما نه در اثر سرماخوردگی یا آنفلوانزا)، سرفه خونی، بلع مشکل غذا یا احساس یک توده در گردن باشد.
- فقدان یا تغییر شدید صدا که بیش از چند روز طول بکشد.

درمان گرفتگی صدا چگونه است؟
درمان خشونت صدا بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد.
در اغلب موارد با استراحت صوتی، نوشیدن مایعات و مصرف داروهای خلط آور و اجتناب از مصرف سیگار، مشکل برطرف می شود.
در مواردی نیز ممکن است متخصص گوش و حلق و بینی، شما را برای یاد گرفتن نحوه استفاده از حنجره، به گفتار درمان ارجاع دهد.
در موارد کمی مثل پولیپ و یا سرطان حنجره، ممکن است عمل جراحی لازم باشد.
چه اقداماتی از خشونت صدا جلوگیری کرده یا باعث بهبود آن می شود؟
اگر سیگاری هستید، آن را ترک کنید.
در صورت امکان از کسی که سیگار می کشد، فاصله بگیرید.
از مصرف موادی که باعث کاهش آب بدن می شوند مثل الکل و کافئین، اجتناب کنید.
روزانه مقادیر فراوانی آب بنوشید.
هوای محیط کار و منزل خود را با دستگاه بخور، مرطوب نگه دارید.
از صدایتان به مدت طولانی و به میزان زیاد (شدید) استفاده نکنید.
هنگام صحبت در مقابل یک جمع بهتر است از میکروفون استفاده کنید.
وقتی دچار خشونت صدا شدید، از صحبت کردن زیاد و از خوانندگی خودداری کنید.

http://www.pezeshkonline.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=8140