PDA

مشاهده نسخه کامل : سرطان سرویکسsolale
2007/12/26, 12:10
سرطان دهانه رحم دومین علت مرگ و میر زنان در کشورهای در حال توسعه است
یک متخصص زنان، زایمان و نازایی، سرطان دهانه رحم را دومین علت مرگ زنان در كشور‌های در حال توسعه عنوان کرد، در حالی كه این بیماری در كشور‌های پیشرفته ریشه‌كن شده است.
دكتر فاطمه قائم مقامی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران با بیان این كه سرطان دهانه رحم صد درصد قابل پیشگیری است گفت: این نوع سرطان در زنانی كه سن ازدواج آنها پایین است و خود یا همسرشان اعتیاد به سیگار دارند، شایع‌تر است.
وی ادامه داد: همچنین تعدد ازدواج‌ و حاملگی نیز در بروز این بیماری تاثیرگذار هستند.
دکتر قائم مقامی، عامل ایجاد این نوع سرطان را وجود ویروس پاپیلومای انسانی دانست و بیان داشت: این ویروس از طریق روابط زناشویی منتقل می‌شود و دوره نهفتگی آن طولانی است، همچنین دوره كمون این بیماری شامل تغییرات مخاط تا مراحل پیشرفته است.
رئیس انجمن سرطان‌های زنان با اشاره به امكان اجرای طرح غربالگری در این نوع سرطان گفت: به دلیل قابل دسترس بودن عضو درگیر در سرطان دهانه رحم، غربالگری در این نوع بیماری به سادگی انجام پذیر است.
وی افزود: غربالگری سرطان دهانه رحم از سن ۲۰ سالگی و در زنانی كه فعالیت جنسی دارند سالی یك بار به وسیله تست پاپ اسمیر امکان پذیر است.
این عضو هیات‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در صورت منفی بودن تست پاپ اسمیر می‌توان فواصل انجام آن را طولانی‌تر كرد. اما به دلیل احتمال خطای ۲۰ تا ۳۰ درصدی این تست، انجام هر ساله آن توصیه می‌شود.
رئیس انجمن سرطان‌های زنان خاطرنشان كرد: اگر سلول‌های غیرطبیعی در آزمایش پاپ اسمیر و یا در ظاهر گردن رحم حالت غیرطبیعی مشاهده شود، پزشك دهانه رحم را از طریق كولپوسكوپی مورد بررسی قرار داده و در صورت وجود ضایعات مشكوك از آنها تكه برداری خواهد کرد.
خبرگزارى ايسنا

MESSENGER
2008/01/02, 11:13
سرطان دوم برای زنان
سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در زنان است که در سال های اخیر قربانیان زیادی بویژه در کشورهای صنعتی داشته است .

به گزارش خبرنگار سلامت نیوز ، از جمله زنانی که در معرض خطر می باشند زنان سنین 25 تا 45 ساله می باشند . این سرطان در زنانی که مجرد هستند خیلی کم وجود دارد و بیشتر بیماران بیوه و یا طلاق گرفته اند و با افراد متعدد روابط جنسی دارند .
این سرطان در زنان فاحشه آمار بیشتری را بخود اختصاص داده است . هم چنین فعالیت جنسی و بچه زائی زود هنگام از عوامل خطرساز می باشند .
زگیل های تناسلی از عامل های قابل توجه و خطرساز می باشد که باید به آن دقت زیادی معطوف داشت .

koorosh_kabir
2008/07/11, 18:56
سرطان گردن رحم
عبارت است از يك سرطان شايع ولي قابل معالجه در گردن رحم (يك سوم تحتاني رحم ، كه به درون مهبل باز مي شود). سن متوسط تشخيص اين سرطان در زنان ، 45 سالگي است ، اما اين سرطان مي تواند در تمام سنين رخ دهد.
علايم شايع
در مراحل اوليه كه معالجه به راحتي انجام مي گيرد:
بدون علامت در مراحل بعدي :
خونريزي بدون توجيه از راه مهبل
ترشح مداوم از مهبل
درد و خونريزي پس از نزديكي در مراحل انتهايي :
درد شكمي
نشت مدفوع و ادرار از راه مهبل
بي اشتهايي و كاهش وزن
كم خوني
علل
ناشناخته است . احتمالاً با عفونت هاي ويروسي ارتباط دارد، از جمله ويروس پاپيلوماي انساني (زگيل ناحيه تناسلي )
عوامل افزايش دهنده خطر
انجام اولين نزديكي در سنين پايين
داشتن چند شريك جنسي
حاملگي هاي متعدد
عفونت با ويروس پاپيلوماي انساني (زگيل ناحيه تناسلي )
عفونت هاي مكرر در مهبل (باكتريايي يا ويروسي ، از جمله هرپس ناحيه تناسلي و زگيل ناحيه تناسلي )
سيگار كشيدن
پيشگيري
حتي الامكان از خطراتي كه در بالا ذكر شد پرهيز كنيد.
به طور منظم براي معاينه پزشكي مراجعه كنيد.
به طور منظم پاپ اسمير انجام دهيد (آزمايشي كه براي شناسايي سرطان گردن رحم در مراحل اوليه و قابل معالجه انجام مي شود)
انجام منظم معاينه پزشكي و پاپ اسمير، در شناسايي تغييرات پيش سرطاني يا سرطان گردن رحم در مرحله بدون علامت ، بسيار مؤثر است .
عواقب مورد انتظار
در صورتي كه پيش از گسترش تومور تشخيص داده شود معمولاً قابل معالجه است .
عوارض احتمالي
اگر سرطان گردن رحم زود درمان نشود، به خارج از رحم گسترش يافته و ديگر بخش هاي بدن را بيمار مي كند و منجر به مرگ مي شود.
درمان اصول كلي
امكان دارد آزمايشات تشخيصي عبارت باشند از معاينه پزشكي لگن و پاپ اسمير، و نمونه برداري در صورتي كه ضايعه مشكوكي وجود داشته باشد.
جراحي براي برداشتن ناحيه سرطاني . در مراحل اوليه ، سرطان ممكن است تنها ناحيه كوچكي از گردن رحم را متأثر كرده باشد، كه در اين صورت توانايي بچه دار شدن حفظ شده است . در مراحل پيشرفته تر ممكن است نياز به برداشتن اعضاي توليدمثل و ساير بافت هاي درگير باشد (هيستركتومي، برداشتن رحم)
شيمي درماني و اشعه درماني (داخلي ، خارجي ، يا هر دو) از جمله درمان هاي قابل انجام در مراحل پيشرفته هستند.
داروها
اگر اين سرطان زود تشخيص داده و درمان شود، معمولاً دارو براي آن لازم نيست . اگر نياز به جراحي گسترده و درمان كمكي وجود داشته باشد، امكان دارد از داروهاي ضد سرطان استفاده شود.
فعاليت
هيچ محدوديتي براي آن وجود ندارد. با نظر پزشك مي توان فعاليت جنسي را مجدد از سر گرفت .
رژيم غذايي
رژيم خاصي توصيه نمي شود.
در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد
اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان خونريزي مداوم از راه مهبل يا ساير علايم سرطان گردن رحم را داريد.
اگر بيش از يك سال است كه معاينه نشده ايد يا پاپ اسمير براي شما انجام نشده است .

pezhmzn
2010/08/29, 10:33
سرطان گردن رحم یا سرطان دهانه رحم نوعی بیماری است که در آن رشد بافت سرطانی بدخیم از ناحیه گردن رحم نشأت می‌گیرد و به طور نامنظم و فزاینده‌ای تکثیر و منجر به تراریختگی آن می‌شود.
سرطان گردن رحم دومین سرطان رایج در زنان است. هر سال حدود ۵۰۰ هزار زن به این بیماری مبتلا می‌شوند و حدود ۳۰۰ هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند که بیشتر آنها در کشورهای در حال توسعه هستند.
عوامل بیماری
علت بیماری ناشناخته است‌. ولی دانشمندان احتمال می‌دهند که با عفونت‌های ویروسی ارتباط داشته باشد که از آن جمله ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل ناحیه تناسلی‌) را می‌توان نام برد.[۳]هنگامی که این ویروس برای چند سال در بدن باقی می‌ماند، به تدریج برخی از سلول‌ها را در گردن رحم به سلول‌های سرطانی بدل می‌کند و این سلول‌ها به طور پیشرونده مهاجم‌تر می‌شوند.[۴] ضعف سیستم ایمنی به ویژه به صورت اکتسابی بیماری ایدز و مصرف داروهای سرکوب ایمنی (به انگلیسی: immuno suppressor) عاملی مستعد کننده در ابتلا به سرطان دهانه رحم است.
علایم تشخیص
برخی از علایم تشخیص این بیماری به شرح زیر است [۶]:
• خونریزی بدون توجیه از راه مهبل
• ترشح مداوم از مهبل
• درد و خونریزی پس از نزدیکی در مراحل انتهایی‌:
• درد شکمی
• نشت مدفوع و ادرار از راه مهبل
• بی‌اشتهایی و کاهش وزن
• کم‌خونی‌
درمان
جراحی، پرتو درمانی به صورت داخلی و خارجی و شیمی درمانی از روش‌های درمان این سرطان می‌باشد. واکسن گارداسیل (به انگلیسی: Gardasil) که توسط شرکت مرک ساخته شده برای دختران و زنان در فاصله سنی ۹ تا ۲۶ سالگی تجویز می‌شود. سازمان دارو و مواد غذایی آمریکا پس از آزمایش این واکسن اعلام کرد که گارداسیل تقریبا ۱۰۰ درصد در جلوگیری از ویروس پاپیلومای انسانی موثر است.این واکسن باید در سه نوبت تزریق شود و در ابتدای عرضه به بازار آمریکا ۳۶۰ دلار قیمت داشت.
غربالگری
یکی از روشهای تشخیص و غربالگری بیماری تست پاپ اسمیر می‌باشد. تست پاپ اسمیر یک آزمایش ساده و بدون درد است که طی آن سلولهای غیرعادی داخل یااطراف رحم شناسایی می‌شوند. زنان باید این تست راهنگامی که قاعده نیستند انجام دهند . از تقریبا ۲ روز پیش از تست پاپ اسمیر بایداز شستشوی مهبل به جز آن‌چه توسط پزشک متخصص توصیه شده اجتناب کرد چرا که ممکن است هر سلول غیرعادی شسته یا مخفی شود.
آزمایش پاپ اسمیر پس ازشروع فعالیت جنسی سالی یک بار و پس از دو تست منفی هر ۳ سال یک بار تکرار می‌شود. این آزمایش معمولاً دو هفته پس از اتمام عادت ماهانه و حداقل ۴۸ ساعت پس از مقاربت جنسی توصیه می‌شود.نمونه برداری یا بیوپسی (biopsy) و آزمایش شیلر(Schiller test) نیز از روشهای غربالگری است. شمار کشورهایی که در صدد اجرای غربالگری در زمینه سرطان رحم هستند رو به افزایش است. اما مشکل این است که آزمایش پاپ اسمیر نتایج مثبت کاذب بسیاری دارد، به این معنا که در برخی موارد نتیجه آزمایش پاپ اسمیر زنان از تغییرات بالقوه سرطانزا یا پیش سرطانزایی حکایت می‌کند در حالی که در واقع اینطور نیست.

nasirii
2011/01/21, 14:04
آشنایی با سرطان دهانه رحم ( Cervical cancer ) و چگونگی تشخیص و پیشگیری

http://www.pezeshk.us/wp-content/uploads/R5TYHE76587454.jpg
رحم یک عضو عضلانی تو خالی است که در محوطه لگن بین مثانه و راست روده قرار گرفته است. این عضو در قسمت بالا پهن و در قسمت پایین باریک شده و دارای سه بخش جسم رحم، تنگه رحم و دهانه رحم می باشد.
دهانه رحم تهتانی ترین بخش رحم می باشد.

http://www.pezeshk.us/wp-content/uploads/546546564.jpg
● سرطان دهانه رحم ( Cervical cancer ) چیست؟سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان های دستگاه تناسلی زنان است که به راحتی در مراحل اولیه قابل تشخیص و درمان کامل می باشد و در صورتی که تشخیص آن به تاخیر افتد درمان مشکل و گاهی ناموفق خواهد بود. خانمهایی که چندین بار ازدواج کرده اند بیشتر مستعد ابتلا به این سرطان هستند.
سرطان دهانه رحم شایعترین سرطان دستگاه تولید مثل زنان است این سرطان با یک آزمایش ساده و بدون درد بنام پاپ اسمیر به راحتی تشخیص داده می شود با انجام این آزمایش می توان تغییرات سلولهای دهانه رحم را در مراحل اولیه آن تشخیص داده و اقدام به درمان کرد بدیهی است میزان موفقیت درمان دراین مراحل صد در صد بوده و بیمار بهبودی کامل خود را بدست خواهد آورد به همین علت و به دلیل اهمیتی که این آزمایش دارد توصیه میشود خانمها هر ۳ سال یکبار برای اطمینان از سلامتی خود برای انجام آن به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند .
با تشخیص زود رس و درمان به موقع میتوان به طور کامل سرطان دهانه رحم را درمان کرد .
سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه اغلب بدون علامت است اما با پیشرفت بیماری می توان علائمی را مشاهده نمود که شایعترین آنها عبارتند از: خونریزی غیرطبیعی و ترشح واژینال غیرطبیعی که اغلب نیز بدبو می باشد.
تقریبا ۸۰ تا ۹۰ درصد از بیماران الگوهای مختلفی از خونریزیهای غیرطبیعی را نشان می دهند شامل:
خونریزی پس از مقاربت
خونریزی غیرطبیعی قاعدگی
لکه بینی بین قاعدگی ها
خونریزی پس از یائسگی
همچنین مشاهده شده است که در بعضی از بیماران تنها نشانه وجود سرطان دهانه رحم ، ترشح واژینال غیرطبیعی می باشد.
● در افراد زیر خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ( Cervical cancer ) افزایش می یابد:
▪ زنانی که در سنین پایین ازدواج می کنند.
▪ زنانی که شوهر آنها قبلاً همسر مبتلا به سرطان دهانه رحم داشته است.
▪ زنانی که دخانیات مصرف می کنند.
▪ زنانی که دچار کمبود ویتامین aوc و اسید فولیک هستند.
● در صورت مشاهدههر یک از علائم زیر باید به پزشک مراجعه شود:
▪ هر گونه خونریزی غیرطبیعی (لکه بینی، خونریزی پس ازنزدیکی و خونریزی پس از یائسگی )
▪ هرگونه ترشح غیر طبیعی
▪ درد شدید لگنی
▪ کاهش شدید وزن و بی اشتهایی
● علت سرطان دهانه رحم چیست ؟این سرطان یکی از سرطانهایی است که علت آن نسبتاً شناخته شده است وویروس پاپیلومای انسانی ( HPV ) از علل اساسی آن است . این ویروس امروزه به عنوان یک عامل قطعی سرطان شناخته شده است . این ویروس انواع کم خطر و پرخطر دارد . نوع کم خطر آن اغلب باعث زگیل تناسلی می شود و نوع پرخطر بیشتر تبدیل به سرطان می گردد . البته وجود این ویروس شرط لازم است اما کافی نیست . هر خانمی در طول زندگی خود ۷۹٪ احتمال ابتلا به این ویروس را دارد و حدود ۹۰٪ این عفونت ها خود به خود بهبود می یابند .
سرطان دهانه رحم در طبقات پائین اجتماعی – اقتصادی بیشتر دیده می شود . همچنین پائین بودن سن اولین آمیزش جنسی ، تعدد شریک جنسی و همچنین تعداد شریک جنسی در همسر فرد نیز عوامل مؤثری هستند ( این سرطان بدون مقاربت جنسی دیده نمی شود ) . سایر علل مؤثر عبارتند از : سیگار کشیدن ، تعدد بارداری ، سابقه فامیلی ، عفونت ها و عدم ختنه شدن شریک جنسی .
● عوامل خطرزا در ایجاد سرطان دهانه رحم :مطالعات بسیاری نشان می دهند که مهمترین عوامل خطرزا و موثر در ایجاد سرطان دهانه رحم عبارتند از:
پایین بودن سن در زمان اولین مقاربت (کمتر از ۱۶ سالگی)
داشتن شریکهای جنسی متعدد
داشتن شریک جنسی ای که خود شرکای جنسی متعددی داشته باشد.
پایین بودن سن در هنگام اولین بارداری
بالا بودن تعداد زایمانها
استعمال دخانیات
ابتلا به عفونت پاپیلوما ویروس انسانی ( این ویروس از طریق جنسی انتقال می یابد و عمدتا در اثر ابتلا به آن سرطان ایجاد می شود)
وضعیت اجتماعی اقتصادی نامناسب
مصرف کم سبزیجات و میوه جات

● حقایقی در مورد سرطان دهانه رحم :سرطان دهانه رحم از سرطانهایی است که به راحتی در مراحل اولیه تشخیص داده می شود و دراین مرحله کاملاً قابل درمان است .
هر چه سرطان دهانه رحم زودتر تشخیص داده شود درمان آن آسانتر و موفقیت آمیزتر است . از راههای تشخیص زودرس سرطان دهانه رحم انجام پاپ اسمیر است .
در موارد بسیاری سرطان دهانه رحم بدون علامت است.
● به خاطر داشته باشید در افراد زیر خطر ابتلاء به سرطان دهانه رحم افزایش می یابد :
۱- زنانی که در سنین پایین ازدواج می کنند .
۲- زنانی که همسرانشان ختنه نشده اند .
۳- زنانی که چندین بار ازدواج کرده اند .
۴- زنانی که شوهرشان قبلاً همسرمبتلاء به سرطان دهانه رحم داشته است .
۵- زنانیکه دخانیات مصرف می کنند . هرچه تعداد سیگار مصرفی بیشتر باشد خطر ابتلاء افزایش می یابد.
۶- زنانی که دچار کمبود ویتامین A,C و اسید فولیک هستند .
تأخیر در تشخیص سرطان دهانه رحم ، فرصت طلایی درمان را از بین می برد .
درصورت مشاهده هریک از علائم زیر به پزشک مراجعه نمایید .
۱- هر گونه خونریزی غیر طبیعی ( لکه بینی ، افزایش میزان خونریزی قاعدگی ، خونریزی در فاصله بین دو قاعدگی ، خونریزی پس از نزدیکی ، خونریزی پس از یائسگی .)
۲- هر گونه ترشح غیر طبیعی .
۳- درد شدید لگنی .
۴- کاهش شدید وزن و بی اشتهایی .
علائم سرطان دهانه رحم اختصاصی نیستند و به همین جهت ممکن است با علائم سایر بیماریها اشتباه شود .
● پیشگیری و تشخیص سرطان دهانه رحم :
شناسایی راههای پیشگیری ابتلا به سرطان دهانه رحم و آموزشهای لازم به بیماران می تواند موفقیت بزرگی را در کاهش میزان ابتلا به سرطان دهانه رحم ایجاد نماید. بهترین راه شناسایی سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه که اغلب بدون علامت نیز می باشد انجام تست پاپ اسمیر است.
این تست بایستی در کلیه زنان از زمانی که از نظر جنسی فعال شده اند هر سا ل یک بار انجام گیرد. بعد از سن سی سالگی در صورت وجود سه تست متوالی سالانه طبیعی و عدم مواجهه با عوامل خطرزا می توان فواصل تست مزبور را به دو یا سه سال افزایش داد.
● برای انجام این تست بهتر است که شرایط زیر رعایت شود:
تست پاپ اسمیر در طول خونریزی قاعدگی گرفته نشود.
چهل و هشت ساعت قبل از انجام تست پاپ اسمیر از مقاربت خودداری شود.
چهل و هشت ساعت قبل از انجام تست پاپ اسمیر از تامپون، کرم و دوش واژینال استفاده نشود.
جهت انجام تست پزشک یا ماما در حین انجام معاینه دستگاه تناسلی زنان مقداری از سلولهای مخاط دهانه رحم را بدون ایجاد درد و ناراحتی با وسیله مخصوصی برداشته و بر روی یک لام شیشه ای منتقل و پس از تثبیت جهت بررسی به آزمایشگاه ارسال می شود تا لام پاپ اسمیر توسط پاتولوژیست در زیر میکروسکوپ از نظر وجود سلولهای پیش بدخیم و سرطانی بررسی گردد.
اگر در جواب پاپ اسمیر سلولهای پیش بدخیم و سرطانی گزارش شود لازم است از بافت دهانه رحم نمونه برداری گردد زیرا تنها با یک نمونه بافتی از دهانه رحم تشخیص قطعی سرطان دهانه رحم مشخص می شود.

● تشخیص سرطان دهانه رحم از راههای زیر امکان پذیر است :۱- پاپ اسمیر :برداشتن نمونه از سلولهای دهانه رحم و بررسی آن زیر میکروسکوپ.
پاپ اسمیر آزمایش ساده ای است که قادر به تشخیص سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه است این آزمایش ممکن است در تشخیص سایر سرطانهای دستگاه تناسلی نیز کمک کننده باشد .پاپ اسمیر باید برای کلیه زنان ۶۵ – ۲۰ ساله ازدواج کرده حداقل هر سه سال یکبار انجام شود .(با نظر پزشک فاصله آزمایشها قابل تغییر است .)درصورتیکه نتیجه پاپ اسمیرغیرطبیعی بود ،باید آزمایشات تشخیصی بیشتر مانند کولپوسکوپی ،کورتاژدهانه رحم ، بیوپسی انجام شود .
۲- کولپوسکوپی :یک آزمایش ساده تشخیص سرطان دهانه رحم است که بیش از چند دقیقه طول نمی کشد این آزمایش به وسیله دستگاهی به نام کولپوسکوپ که قادر است سلولهای دهانه رحم را چندین برابر بزرگتر و در معرض دید معاینه کننده قرار دهد صورت می پذیرد.
۳- کورتاژ دهانه رحم :
خراش دادن و برداشتن سلولهای داخلی دهانه رحم .
۴- بیوپسی :
یک عمل جراحی کوچک است که به صورت نمونه برداری از نسج دهانه رحم به منظور تشخیص غیر طبیعی توسط متخصص زنان انجام میشود این عمل بسیار ساده و بدون درد است .
سرطان دهانه رحم از سرطانهایی است که به راحتی قابل تشخیص و پیشگیری بوده و درمان در مراحل اولیه امکان پذیر است .
● شرایط لازم برای انجام پاپ اسمیر۴۸ ساعت قبل از پاپ اسمیر شستشوی داخلی واژن صورت نگرفته باشد .
۲۴ قبل از انجام پاپ اسمیر نزدیکی صورت نگرفته باشد .
۲۴ ساعت قبل از انجام پاپ اسمیر لکه بینی و خونریزی وجود نداشته باشد .
یک هفته قبل از انجام پاپ اسمیر از کرمهای واژینال جهت درمان استفاده نشود .
درصورتیکه نتیجه پاپ اسمیر غیر طبیعی بود باید آزمایشات تشخیصی بیشتر مانند کولپوسکوپی ، کورتاژ دهانه رحم و بیوپسی انجام گیرد .
پایبندی به اصول اخلاقی ، اسلامی و خانوادگی احتمال بروز بیماریهای مقاربتی و سرطان دهانه رحم را کاهش می دهد .
● چرا هر خانمی در سنین باروری باید مرتباً تست سرطان یا پاپ اسمیر انجام دهد ؟
سرطان دهانه رحم حدود ۵۰ سال پیش اولین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای پیشرفته بوده است ، اما میزان مرگ ومیر ناشی از آن اکنون به دو سوم تقلیل پیدا کرده است و در حال حاضر هشتمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان است . ( شایع ترین سرطان ها در زنان به ترتیب عبارتند از : ریه ، پستان ، روده بزرگ ،‌لوزالمعده ، تخمدان ،‌غده لنفاوی و خون )
علت چنین کاهشی در مرگ و میر ، تشخیص زودرس و بموقع بیماری است که بسیاری از این رامدیون آزمایش سلول شناسی به روش پاپانیکولا یعنی پاپ اسمیر می باشیم .
● تشخیص سرطان دهانه رحم چگونه صورت می گیرد ؟امروزه خانم ها با مراجعه به پزشکان متخصص زنان یا ماماها می توانند به راحتی آزمایش پاپ اسمیر بدهند . وسایل مختلفی برای نمونه برداری وجود دارد . این نمونه برداری خیلی راحت و بدون درد و بدون بیهوشی در مطب صورت می گیرد و نمونه سلولهای دهانه رحم با وسیله چوبی یا پلاستیکی روی لام شیشه ای کشیده شده و ثابت میگردد . سپس برای رنگ آمیزی و بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه ارسال می گردد و متخصص پاتولوژی یا سلول شناس آن را بررسی می کند .
در این بررسی ها تغییرات قبل از بدخیمی ، علائم عفونت با ویروس پاپیلوما و تغییرات بدخیمی واضح و پیش رفته دهانه رحم دیده می شود . علاوه بر آن عفونت های دهانه رحم و واژن ( مهبل ) مثل کاندیدا ، تریکومونا ، کوکوباسیل و … نیز خود را نشان می دهند . گاهی نیز علائم بدخیمی در سایر قسمت های تناسلی زنان مثل رحم ، واژن و لوله ها هم مشخص می شود اما این آزمایش روش مناسبی برای غربالگری این بدخیمی ها نیست و فقط به طور اتفاقی این بیماریها را ممکن است نمایان کند . علاوه بر این با این آزمایش می توان وضعیت هورمونی بدن را هم در شرایط خاصی بررسی کرد . برای بررسی ابتدا باید نمونه مناسب باشد . تعداد کافی ( ۸تا ۱۲ هزار سلول ) ازاین ناحیه باید در اسلاید دیده شود . خون ، مواد زاید و سلولهای التهابی نباید روی لام را گرفته باشند ، لام باید سالم و نشکسته باشد .
* قبل از نمونه گیری چه مسائلی باید رعایت شود ؟۱ – بهتر است نمونه گیری در زمان قاعدگی یا زمانی که ترشحات خیلی زیاد هستند و عفونت خیلی واضحی وجود دارد صورت نگیرد .
۲ – قبل از نمونه گیری نباید به مدت ۴۸ ساعت نزدیکی صورت گرفته باشد .
۳ – از پمادهای داخل واژن یک هفته قبل از نمونه گیری استفاده نشده باشد .
انجام این آزمایش برای کلیه خانم هایی که فعالیت جنسی دارند یا داشته اند در تمامی سنین الزامی است و باید در ابتدای شروع فعالیت جنسی در سه سال اول ، هر سال یکبار و بعد در صورتی که آزمایش طبیعی باشد هر ۳ سال یکبار انجام شود .
البته گاهی اوقات با توجه به تغییرات خاص یا عفونت ها ، پزشک متخصص زنان تشخیص می دهد که این فواصل کمتر شود و پس از درمان نیز با یک آزمایش دیگر نتایج درمان بررسی شود .سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان های دستگاه تناسلی زنان است که به راحتی در مراحل اولیه قابل تشخیص و درمان کامل می باشد و در صورتی که تشخیص آن به تاخیر افتد درمان مشکل و گاهی ناموفق خواهد بود.● پاپ اسمیر(آزمایش زودرس سرطان دهانه رحم) این آزمایش بسیار ساده، به تشخیص سریع و درمان به موقع سرطان دهانه رحم قبل از آنکه پیشرفت کرده و علائم دیگری را نشان بدهد کمک می کند.
در آزمایش پاپ اسمیر نمونه ای از سلولهای دهانه رحم جهت بررسی تغییرات خوش خیم و یا بد خیم برداشته می شود.
انجام پاپ اسمیر برای چه افرادی لازم می باشد.
کلیه زنان ازدواج کرده باید تا سه سال متوالی پاپ اسمیر را انجام بدهند و در صورت طبیعی بودن نتیجه آزمایشات، آزمایش هر سه سال یکبار تکرار گردد.
همچنین در صورت وجود هرگونه ابهام در نتیجه آزمایش، این آزمایش باید بر طبق نظر پزشک و یا ماما در فواصل کمتر تکرار گردد و در صورت نیاز آزمایشات تشخیصی کاملتر انجام گارد.
افراد زیر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم بوده و بایستی آزمایش را به طور مرتب انجام دهند:
زنانی که اولین بارداری آنها قبل از سن ۲۰ سالگی بوده و یا زایمان های متعدد داشته اند.
۱) زنانی که روابط زناشویی قبل از ۱۸ سالگی داشته اند.
۳) زنانی که مبتلا به عفونتهای ناحیه تناسلی مثل تبخال باشند.
۴) زنانی که شوهرانشان تعدد زوجات دارند.
۵) زنانی که در روابط جنسی پایبند اصول اخلاقی نیستند.
قبل از آزمایش پاپ اسمیر توجه به نکات ذیل ضروری است.
- ۲۴ ساعت قبل از آزمایش نزدیکی صورت نگرفته و لکه بینی و خونریزی وجود نداشته باشد.
- ۴۸ ساعت قبل از آزمایش شستشوی داخل واژن صورت نگرفته و از کرمهای واژینال استفاده نشده باشد.
- بهترین زمان نمونه برداری در اواسط سیکل قاعدگی است، و می توان از روز دهم تا بیست و سوم قاعدگی نمونه برداری را انجام داد.
● پاپ اسمیر، تشخیص سریعتر، درمان بهتر
▪ چگونگی انجام پاپ اسمیر
از شما خواسته می شود بر روی تخت مخصوص معاینه زنان قرار بگیرید. سپس پزشک یا کارشناسان بهداشتی زن با استفاده از وسایل مخصوص که کاملاً بی خطر هستند دهانه واژن را باز نموده و توسط یک قاشقک سلولهای دهانه رحم را جمع آوری می نماید آنگاه سلولهای جمع آوری شده را بر روی لام با استفاده از محلولهای مخصوص ثابت می کند تا از تغییر شکل سلولها هنگام خشک شدن در هوای معمولی جلوگیری شود.
بعد از گرفتن نمونه، لام توسط افراد متخصص دیده شده تا از میان صدهزار سلول، سلولهای سرطانی و یا در حال سرطانی شدن را تشخیص دهند.
بعد از انجام آزمایش پاپ اسمیر، پزشک یا کارشناسان بهداشت زن با پوشیدن دستکش های استریل به انجام معاینات مخصوص و بررسی جسم رحم و تخمدان می پردازند.
طبق آمار زنانی که هر سال این آزمایش را انجام میدهند ۷۰درصد کمتر از دیگران دچار مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم می شوند.
تشخیص سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه و درمان به موقع آن ۹۰ درصد موارد طول عمر را افزایش می دهد.
برای انجام تست پاپ اسمیر می توان به مراکز بهداشتی ودرمانی یا به مطب پزشکان عمومی و یا متخصصین زنان و زایمان مراجعه نمود


● پاسخ به سوالاتی در مورد سرطان دهانه رحم :تست پاپ اسمیر چیست وکاربرد آن کدام است؟
سرطان دهانه رحم که دومین سرطان شایع خانمها در سراسر جهان است، پس از ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم ، ایجاد میشود. فاصله زمانی بین تبدیل ضایعات پیش سرطانی به سرطان واقعی ، طولانی وحداقل ۵سال است . از این رو استفاده از روش بیمار یابی این سرطان که به وسیله ی بررسی سلولهای ریزش شده دهانه رحم ایجاد میشود دردرمان ضایعات ، قبل از سرطانی شدن اهمیت ویژه ای دارد.
استفاده وسیع از بیماریابی که به وسیله ی تست پاپ اسمیر یا تست سلول شناسی دهانه رحم امکان پذیر است، باعث کاهش ۷۰درصد مرگ ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم طی ۵۰ سال اخیردر کشورهای پیشرفته شده است؛ درحالیکه در کشورهای درحال توسعه به دلیل عدم اطلاع از روش بیماریابی ودر مواقعی ، عدم امکان انجام آن به صورت گسترده در سطح جامعه ، کاهش مرگ ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم به این اندازه نیست.
عوامل خطر سازسرطان رحم چیست؟ به چه دلیل ایجاد میشود؟
مطالعات متعدد نشان داده اند که سرطان دهانه ی رحم وضایعات پیش سرطانی آن مشخصات یک بیماری مقاربتی رادارد . نادر بودن این بیماری در راهبه ها وشیوع آن در زنان روسپی نشان دهنده ی این است که فعالیت جنسی ، سن اولین مقاربت وتعداد شرکای جنسی نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارند.
محققین نشان داده اند که شیوع سرطان دهانه ی رحم در خانمهایی با حاملگی متعدد ( بیش از ۱۰ حاملگی) وشرکای جنسی متعدد بیشتر از ۵ برابر است.
آیا عامل ویروسی یا باکتریایی خاصی در سرطان دهانه رحم شناخته شده است؟
بله، عامل ایجاد کننده سرطان دهانه ی رحم و ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم ، ویروسی بنام ویروس پاپیلوم انسانی است که در اثر مقاربت جنسی منتقل می شود .
طی ۱۵الی۲۰ سال اخیر شواهد فراوانی برنقش ویروس پاپیلوم انسانی در ایجاد سرطان دهانه رحم وضایعات پیش سرطانی قبل از آن تاکید داشته است .
تا کنون بیش از ۶۰نوع از این ویروس شناخته شده است که حداقل ۲۰ نوع آن در دستگاه تناسلی وجود دارند ومطالعات متعددی همراهی این ویروس وسرطان دهانه رحم را نشان داده اند. این ویروس به طور کلی به ۳ گروه تقسیم بندی میشود:
۱- گروه با خطر کم که شامل انواع ۶،۱۱،۴۲،۴۳،۴۴ ویروس پاپیلوم انسانی است که در ایجاد زگیل تناسلی نقش دارند.
۲- گروه با خطر متوسط که شامل ویروسهای نوع ۳۱،۳۳،۵۱،۳۵،۵۲ پاپیلوم انسانی است.
۳- انواع خطر ناک شامل ۱۶،۱۸،۴۵،۴۶ است.
عمده خطرایجاد سرطان دهانه رحم متوجه الودگی با ویروس شماره ۱۶-۱۸ پاپیلوم انسانی است؛بطوریکه ثابت شده است خطر نسبی ایجاد سرطان با این دو ویروس ۱۱درصد وعفونت ناشی از سایر انواع معادل ۵/۳ درصد است.
شیوع سرطان دهانه رحم چقدر است ؟همیشه برای آنکه اهمیت موضوعی بهتر مشخص شود ضروری است از شیوع آن اطلاع داشته باشیم . سرطان دهانه ی رحم از نظر شیوع پس از سرطان پستان و ریه و … در مرتبه ی هفتم قرار دارد . حدود ۱۰ % از سرطان های مهاجم زنان مربوط به رحم است که نیمی از آنها مربوط به گردن رحم است .
سرطان دهانه ی رحم بیشتر در چه سنینی بروز می کند ؟:
اوج شیوع تغییرات اولیه در مراحل پیش سرطانی در سنین ۳۸ ـ ۳۵ سالگی است ولی بیشترین شیوع سرطان درسنین ۴۸ ـ ۴۵ سالگی است . با این وجود بیماری می تواند حتی در دهه دوم زندگی و در دوران حاملگی نیزبروز کند.خوشبختانه سرطان دهانه ی رحم جزء آن دسته از بیماری ها است که دوره ی تبدیل از مراحل ابتدای آن تاظهور سرطان زمانی نسبتاً طولانی است . به نحوی که از مرحله ی دیسپلازی که زودرس ترین تغییر سلولی قابل تشخیص است تا مرحله ی سرطان محدود حدود ۵ سال است و از این مرحله تا سرطان مهاجم حدود ۱۰ ـ ۷ سال طول می کشد و حدود ۹۵ % بیمارانی که در مراحل ابتدایی قرار دارند در صورت تشخیص به موقع قابل درمان هستند .
عوامل مساعد برای ابتلا به سرطان : دهانه رحم کدام اند ؟۱ ـ شروع رابطه جنسی در سنین پایین
۲ ـ داشتن شرکای جنسی متعدد
۳ ـ داشتن شریک جنسی با روابط جنسی متعدد
۴ ـ استعمال سیگار
۵ ـ وجود بیماری های مقاربتی به خصوص ویروس پاپیلوما (خصوصاً سوش ۱۸ ـ ۱۶ )
۶ ـ مصرف قرص های جلوگیری از بارداری به مدت طولانی (طولانی تر از ۵ سال )
۷ ـ ابتلا همسر به سرطان آلت تناسلی و پروستات
عامل مستعد کننده غیر جنسی سرطان دهانه ی رحم کدامند؟
اعتیاد بیمار ویا همسر وی به سیگار ، احتمال سرطان دهانه رحم را بیشتر می کند. عامل دیگر رژیم وعادت غذایی است ؛ بطوریکه کمبود ویتامین َAوC وفولات باعث استعداد بیشتر ابتلا به سرطان دهانه رحم شده ودر نتیجه استفاده از رژیمهای غذایی حاوی این مواد پروتئینی باعث پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم میشود.
سطح اجتماعی – اقتصادی پائین و عدم رعایت بهداشت نیز از عوامل مستعد کننده این نوع سرطان است .ارتباط استفاده از قرصهای پیشگیری از بارداری وبروز سرطان دهانه ی رحم ثابت نشده است؛ اگر چه مطالعات نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از قرصهای پیشگیری از بارداری خطر ابتلا به سرطان دهانه ی رحم را ۳/۱ برابر نسبت به افرادی که از روشهای ممانعتی پیشگیری از بارداری استفاده می کنند، افزایش میدهد.
علایم سرطان دهانه ی رحم چیست ؟شیوع سنی سرطان دهانه رحم در سنین ۴۵-۵۰ سالگی است . سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه کاملا بدون علامت بوده وتنها با بررسی سلولهای ریزش کرده از دهانه ی رحم (تست پاپ اسمیر) قابل تشخیص است. در مراحل پیشرفته ی بیماری شایع ترین شکایت ، خونریزی غیر طبیعی واژینال است. این خونریزی ممکن است به صورت خونریزی بین دو عادت ماهیانه ، خون ریزی پس از نزدیکی و یا خونریزی پس از دوش وارژینال باشد. گاهی ترشحات بدبو ، رقیق وخونی نیز وجود دارد.
در مراحل پیشرفته ی بیماری فشار یا درد لگنی وجود دارد . انتشار تومور سرطانی به عروق لنفاتیک اطراف رشته های عصبی باعث درد میشود که به صورت درد سیاتیک است، همچنین در مراحل پیشرفته اختلال کار روده ، مثانه، وورم در پاها دیده می شود.
بیمار یابی سرطان دهانه رحم چگونه است؟
دهانه رحم بهترین عضو برای بررسی سلولی است . توصیه ی انجمن بین المللی سرطان بانوان برای بیماریابی سرطان دهانه رحم انجام تست پاپ اسمیر و معاینه لگنی به صورت سالیانه در همه خانم هایی است که از نظر جنسی فعال بوده و بالای ۱۸ سال سن دارند . بعد از سه بار آزمون پی در پی یا بیشتر تست پاپ اسمیر وطبیعی بودن آن ، با پزشک معالج میتوان فواصل انجام ازمایش را بیشتر کرد.
اگر تست پاپ اسمیر به صورت مرتب انجام نشود چه خطراتی بانوان راتهدید میکند ؟
خطر سرطان دهانه رحم در خانمهایی که به مدت سه سال یا بیشتر بیمار یابی نشده اند ، ۹/۳ بیشتر از کسانی است که به صورت سالیانه بیمار یابی میشوند وبرای کسانی که در مدت ۱۰ سال اخیر بیمار یابی نشده اند ، خطر ابتلا ۳/۱۲ برابر بیشتر است . اهمیت تست پاپ اسمیر تا بدانجا است که حتی طی دوران بارداری هم توصیه میشود ، بدون اینکه هیچگونه خطری برای ادامه بارداری داشته باشد .
در مورد انجام تست پاپ اسمیر بیماران چه نکاتی را باید در نظر بگیرند؟
۱) بهتر است تست پاپ اسمیر بعد از اتمام عادت انجام شود ودر خلال آن به هیچوجه انجام نشود.
۲) ۲۴ ساعت قبل از انجام تست پاپ اسمیر از دوش واژینال استفاده نشده باشد .
۳) یک هفته قبل از انجام تست از داروهای واژینال استفاده نشده باشد .
در ضمن چون حدود ۲۰ درصد از موارد تست پاپ اسمیر جواب منفی کاذب دارد ، یعنی با وجود این بیماری این آ زمایش نمی تواند این بیماری را تشخیص دهد ، در صورت شک به بیماری دهانه رحم، برای مثال وجود ضایعه غیر طبیعی روی دهانه رحم که به وسیله پزشک دیده شده و یا علائم بالینی به صورت خونریزی بعد از مقاربت ویا ابتلا به زگیل های تناسلی که به دلیل عفونت ناشی از انواع ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می شود ، بررسی دقیق تر با میکروسکوپ سه بعدی به نام کولپوسکوپ ضروری است.
روشهای قطعی تشخیص سرطان دهانه رحم چیست؟اگر در تست پاپ اسمیر وبررسی سلولی ، تغییرات غیر طبیعی به وسیله آسیب شناسی دیده شود باید نمونه بافت دهانه رحم زیر میکروسکوپ سه بعدی (کولپوسکوپی) بررسی شود ؛ در صورتیکه در بررسی میکروسکوپی تمام نواحی در معرض خطر قابل رویت بود ، نمونه بافت از محل مشکوک تهیه شده ودرمان بر اساس شدت بیماری شروع می شود.
در مواردی که در بررسی با کولپوسکوپ تمام ناحیه در معرض حطر قابل رویت نباشد یا تشخیص بافتی با این روش مبهم باشد از تمام نواحی در معرض خطر نمونه گیری می شود که این روش در اتاق عمل انجام می شود .با این روش که هم تشخیصی است وهم درمانی ، میتوان سرطان دهانه رحم را در مراحل اولیه کشف کرد.درمان سرطان رحم در این مرحله بدون هیچگونه تاثیر در طول عمر انسان امکان پذیر است .
ایا احتمال ابتلا به سرطان رحم در هر زنی وجود دارد ؟هر زنی در هر سنی که باشد ممکن است به سرطان رحم دچار شود. در کشورهای اروپایی نظیر فرانسه سالانه ۳ هزار زن به این سرطان مبتلا می‌شوند.
آیا ویروس عامل ابتلا به سرطان رحم است ؟
برخلاف سایر سرطان‌ها، سرطان دهانه رحم در اثر نوعی از ویروس‌ها از خانواده پاپیلوما ویروس‌های انسانی یا HPV منتقل می‌شوند. این ویروس از طریق رابطه جنسی به رحم راه پیدا می‌کند و تقریبا ۷۰ درصد زنان در طول زندگی خود با آن مواجه‌اند. این ویروس در اکثر موارد توسط دستگاه ایمنی بدن از بین می‌رود اما گاهی نیز می‌تواند در اثر بروز جراحات قبل سرطانی در ناحیه واژن زمینه بروز سرطان رحم و دهانه رحم را فراهم کند.
آیا جراحات قبل سرطانی دهانه رحم همیشه سبب بروز سرطان می‌شوند ؟
اکثر این جراحات را می‌توان به کمک نوعی روش جراحی به نام Conisation درمان کرد. با این حال تعداد کمی از این جراحت‌ها می‌توانند به ویژه در دوران بارداری یا بیماری‌های شدید جسمانی به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند.
آیا می‌توانیم از ابتلا به سرطان رحم پیشگیری کنیم ؟
جالب است بدانید سرطان‌ دهانه رحم از جمله سرطان‌های نادری است که می‌توانیم با مراقبت از بروز آن پیشگیری کنیم. واکسیناسیون می‌تواند تا ۷۰ درصد از آلوده‌شدن انسان به این ویروس پیشگیری کند به همین دلیل توصیه می‌شود تمامی دختران از ۱۴ سالگی به بعد این واکسن را بزنند. آزمایش فروتیز نیز روش دیگری است که به کمک آن می‌توان جراحاتی را که ممکن است به سرطان مبدل شوند تشخیص داد. متخصصان زنان و زایمان توصیه می‌کنند هر ۳ سال یک بار خانم‌ها این آزمایش ساده و بدون درد را انجام دهند.
آیا زدن واکسن موجب بروز بیماری می‌شود ؟واکسن ضد سرطان دهانه رحم در واقع خود ویروس HPV نیست بلکه تنها ذرات صنعتی شبیه به آن است که DNA نداشته و تنها سبب تحریک سیستم ایمنی می‌شوند تا جلوی ابتلای شخص به بیماری را بگیرند.

Stellar
2011/11/09, 21:00
سرطان دهانه ي رحم :

دستگاه تناسلي در خانم ها شامل رحم و يک جفت تخمدان است که خود رحم به دو قسمت تنه رحم در بالا و گردن رحم در قسمت پايين تقسيم مي شود . در سراسر عمر يک زن گردن رحم در معرض تماس با مواد خارجي متنوعي قرار مي گيرد ، بنابراين ابتلاي آن به بيماري هاي مختلف تعجب آور نيست .
شيوع سرطان دهانه رحم چقدر است ؟

هميشه براي آنکه اهميت موضوعي بهتر مشخص شود ضروري است از شيوع آن اطلاع داشته باشيم . سرطان دهانه ي رحم از نظر شيوع پس از سرطان پستان و ريه و ... در مرتبه ي هفتم قرار دارد . حدود 10 % از سرطان هاي مهاجم زنان مربوط به رحم است که نيمي از آنها مربوط به گردن رحم است .

سرطان دهانه ي رحم بيشتر در چه سنيني بروز مي کند ؟

اوج شيوع تغييرات اوليه در مراحل پيش سرطاني در سنين 38 ـ 35 سالگي است ولي بيشترين شيوع سرطان درسنين 48 ـ 45 سالگي است . با اين وجود بيماري مي تواند حتي در دهه دوم زندگي و در دوران حاملگي نيزبروز کند.خوشبختانه سرطان دهانه ي رحم جزء آن دسته از بيماري ها است که دوره ي تبديل از مراحل ابتداي آن تاظهور سرطان زماني نسبتاً طولاني است . به نحوي که از مرحله ي ديسپلازي که زودرس ترين تغيير سلولي قابل تشخيص است تا مرحله ي سرطان محدود حدود 5 سال است و از اين مرحله تا سرطان مهاجم حدود 10 ـ 7 سال طول مي کشد و حدود 95 % بيماراني که در مراحل ابتدايي قرار دارند در صورت تشخيص به موقع قابل درمان هستند .

عوامل مساعد براي ابتلا به سرطان دهانه رحم کدام اند ؟

1 ـ شروع رابطه جنسي در سنين پايين
2 ـ داشتن شرکاي جنسي متعدد
3 ـ داشتن شريک جنسي با روابط جنسي متعدد
4 ـ استعمال سيگار
5 ـ وجود بيماري هاي مقاربتي به خصوص ويروس پاپيلوما (خصوصاً سوش 18 ـ 16 )
6 ـ مصرف قرص هاي جلوگيري از بارداري به مدت طولاني (طولاني تر از 5 سال )
7 ـ ابتلا همسر به سرطان آلت تناسلي و پروستات

علائم باليني سرطان دهانه رحم کدام است ؟

علامت مخصوصي وجود ندارد اما ممکن است بيمار با ترشحات بدبو و غيرطبيعي ، لکه بيني ، خونريزي بين دوره هاي قاعدگي ، خونريزي پس از نزديکي مواجه مي شود که بايد به پزشک مراجعه کند . در صورتي که ارگان هاي مجاور دهانه رحم درگير شده باشند دردهاي کمر ، ورم لنفاوي يک طرفه ، کاهش وزن در مراحل انتهايي بيماري خواهيم داشت .

تشخيص سرطان دهانه رحم چگونه است ؟

تشخيص سرطان دهانه ي رحم بر اساس سيتولوژي و پاتولوژي است . تست بيماريابي يا غربالگيري پاپ اسمير مي باشد . از سال 1950 پاپ اسمير در کاهش ميزان بروز سرطان دهانه ي رحم تا 79 % و در کاهش مرگ و مير ناشي از آن تا 70 % موفق بوده است . با اين حال امروزه ثابت شده پاپ اسمير صرفاً در نيمي از موارد مي تواند سلول هاي غيرطبيعي را شناسايي کند .

پاپ اسمير به 2 روش انجام مي شود :

1ـ پاپ اسمير بر روي لام شيشه اي
2 ـ پاپ اسمير با استفاده از محيط بر پايه مايع
از آنجا که در روش قديمي که همان روش اول است حساسيت تست فقط 51 % بود چرا که ممکن است حين نمونه برداري ـ آماده سازي لام ـ و تفسير آن اشتباهاتي داشته باشيم . فعلاً بهتر است از روش دوم استفاده کنيم که حدود 90 ـ 80 درصد سلول ها به محيط مايع انتقال يافته و حساسيت تست به 80 درصد مي رسد .

براي انجام تست پاپ اسمير چه شرايطي وجود دارد ؟

بهتر است تست در زماني که دوره ي قاعدگي را به اتمام رسانده و خونريزي نداشته باشد و نيز حداقل از يک هفته قبل از مراجعه از پمادهاي واژينال استفاده نکرده باشد و نيز از 48 ساعت قبل رابطه جنسي نداشته باشد انجام شود . بهتر است عفونت هاي شديد واژينال درمان شوند سپس تست انجام گيرد .

پاپ اسمير را با چه فواصلي انجام دهيم ؟

خانم ها در کشور ما سالانه تست را انجام داده و پس از اين که سه سال متوالي جواب تست طبيعي بود به صورت سه سال يک بار انجام مي گيرد . بديهي است که پزشک معالج بيمار بر حسب شرايط بيمار و جواب پاپ اسمير از بهترين فرد براي تصميم گيري زمان انجام مجدد تست است .

کولپوسکوپ چيست و در تشخيص سرطان دهانه رحم چه نقشي دارد ؟

تشخيص قطعي سرطان دهانه رحم تنها با نمونه برداري از دهانه ي رحم ميسر است . بهترين روش نمونه برداري از دهانه رحم در زير ديد مستقيم کولپوسکوپ است . کولپوسکوپ وسيله اي است که نور کافي براي ديدن گردن رحم را فراهم مي کند و با استفاده از آن مي توان دهانه رحم را با بزرگ نمايي 40 ـ 10 برابر مورد بررسي قرار داد .

ضايعات غير طبيعي که در زير ميکروسکوپ مشخص مي شود شامل ( عروق غير طبيعي ـ لکوپلاکي و ... ) نواحي مناسبي براي نمونه برداري است .

با مشاهده گردن رحم با چشم غير مسلح گرفتاري هاي خوش خيم اين عضو مثل زخم ساده ممکن است به فرم ضايعات بدخيم تظاهر کند در حالي که گردن رحمي که سرطان مهاجم وسيعي در بردارد ممکن است طبيعي به نظر برسد . متخصصين با تجربه کولپوسکوپي مي توانند ضايعات را بر مبناي ويژگي هاي فيزيکي و بافت شناسي ارزيابي کنند .

درمان سرطان دهانه رحم چگونه است ؟

نوع درمان بر اساس اينکه سرطان رحم از نظر بافت شناسي از چه نوعي بوده و در چه مرحله اي باشد متفاوت است و شامل جراحي و راديو تراپي است .

با اميد اينکه تمام زنان کشورمان با افزايش سطح آگاهي شان در برنامه ي غربالگيري سرطان هاي شايع بانوان شرکت کرده و با اين کار بتوانيم موارد موجود را در مراحل بسيار ابتدايي تشخيص داده و همواره جامعه اي با زنان سالم و توانمند داشته باشيم .

منبع: ماهنامه ي بين المللي هنر پارسي ،شماره17

darya75
2012/06/08, 13:36
سرطان سرویکس Cancer Of Cervix


رشد سرطانی در انتهای تحتانی سرویکس را سرطان سرویکس گویند .

سن : بیشترین شیوع بین 65- 45 سالگی است .
نحوۀ زندگی : تماس جنسی در سنین پایین بدون استفاده از کاندوم ، تعدد افراد در ارتباطات جنسی بدون استفاده از کاندوم و سیگار از عوامل خطر می باشند .
ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

سرطان سرویکس یکی از شایعترین سرطانها است که خانمها به آن مبتلا می شوند . در بریتانیا سالانه بیش از 4000 مورد جدید گزارش می شود . به هر حال این سرطان یکی از انواع سرطانی است که می توان با غربال سازی عادی از آن جلوگیری نمود . سرطان سرویکس معمولاً به کندی رشد می نمایند . در مرحله قبل از سرطانی شدن ، سلولهای سرویکس به تدریج از شکل خفیف غیر طبیعی به شکل شدید غیر طبیعی بودن تغییر می یابند که به این حالت دیسپلازی گویند . این تغییرات توسط آزمایش اسمیر سرویکس می تواند مشخص گردد و امکان درمان را قبل از سرطانی شدن به فرد می دهد .

علل بیماری
علت سرطان سرویکس نامشخص است ، اما گواهی دال بر این فرضیه وجود دارد که تغییرات سلولی در سرویکس با بعضی انواع پاپیلوما و ویروس انسانی ( HPV ) مرتبط می باشد . این ویروس در اثر مقاربت بدون استفاده از پوشش کاندوم منتقل می شود و خطر ابتلا به سرطان سرویکس افزایش می یابد و این در صورتی است که فرد مقاربت در سنین پایین بدون استفاده از کاندوم داشته باشد یا با افراد مختلف بدون پوشش کاندوم مقاربت نماید . سیگار نیز عامل خطری برای ابتلا به سرطان سرویکس است . خانمهایی که ایمنی آنها کاهش یافته یا داروهای ایمونوساپرسانت ( تضعیف کننده ایمنی ) Immunosuppressant استفاده می کنند در معرض خطر ابتلا به این سرطان می باشند .

علائم بیماری
سرطان سرویکس همیشه ایجاد علائم نمی نماید . به هر حال در بعضی خانمها ممکن است خونریزی غیر طبیعی واژینال ، به خصوص پس از مقاربت جنسی وجود داشته باشد . از آنجائیکه سرطان پیشرونده است ، علائم بعدی عبارتند از :

• ترشحات آبکی ، خون آلود شدید و بد بو از واژن
• درد لگن
• درد به هنگام مقاربت

در صورت عدم درمان ، سرطان سرویکس ممکن است به رحم منتشر شده و سپس غدد لنفازی لگن را مبتلا سازند . سرانجام سرطان ممکن است به بخشهای دیگر بدن نظیر کبد و ریه دست اندازی نماید .

تشخیص بیماری
در صورتیکه پزشک مشکوک به وجود سرطان سرویکس در فردی گردد ، آزمایش اسمیر انجام خواهد داد . اگر این آزمایش وجود سلولهای غیر طبیعی را نشان داد ، پزشک کلپوسکوپی انجام خواهد داد که در این اقدام سرویکس از طریق دوربینی که قدرت بزرگنمایی دارد بررسی شده و نواحی غیر طبیعی کنترل می گردند . نمونه ای از بافت سرویکس در طی این اقدام برداشته شده و جهت آزمایشات میکروسکوپی برای یافتن سلول سرطانی فرستاده می شود . در صورت تشخیص سرطان سرویکس ، آژمایشات تکمیلی جهت بررسی وجود متاستاز به سایر قسمتها انجام می شوند . این آزمایشات شامل رادیو گرافی قفسه سینه یا MRI از قفسه سینه جهت بررسی ریه ها و آزمایشات خون و CTاسکن شکم جهت ارزیابی عملکرد کبد خواهد بود .

درمان بیماری
درمان بیماری به مرحله بیماری و پیشامدهای خاص آن بستگی دارد . در صورتیکه سرطان محدود به سرویکس باشد و فرد قصد بچه دار شدن داشته باشد ، ممکن است فقط نواحی مبتلا برداشته شوند . اما اغلب در طی یک عمل هیسترکتومی ، سرویکس و رحم برداشته خواهند شد . در صورتیکه گسترش بیماری به رحم ، ممکن است برداشتن رحم به همراه لوله های رحم ، تخمدانها ، قسمت فوقانی واژن و غده های لنفازی نزدیک به آن قسمت ضرورت داشته باشد . در صورتی که خانمی در سنین قبل از یائسگی باشد ممکن است تخمدانها برداشته نشوند . زیرا تخمدانها عمل تولید هورمونهای جنسی را به عهده دارند و برداشتن آنها موجب یائسگی زود رس می گردد . در صورتیکه سرطان به سایر قسمتهای بدن گسترش یافته باشد ، رادیو تراپی و گاهی شیمی درمانی نیاز است .

پیش آگهی
در صورتیکه سرطان سرویکس تشخیص داده شده و سریعاً درمان شود ، اغلب تمامی خانمها بطور کامل بهود می یابند . به هر حال اگر بیماری به قسمت پشت سرویکس گسترش یافته باشد ، مرگ و میر دو پنجم می باشد.
آزمایش اسمیر روتین و درمان زود رس سلولهای غیر طبیعی سرویکس به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش سرطان سرویکس را در دنیا کاهش داده است .
علاوه بر انجام آزمایشات اسمیر بطور عادی ، بایستی سعی نمود خطر ابتلا به این سرطان را بوسیله نکشیدن سیگار و استفاده از روشهای ضد بارداری باریرbarrier ( مثل کاندوم ) کاهش داد .

منبع: سایت گل سرخ