PDA

مشاهده نسخه کامل : بارداری در سنین بالاZ a H r A
2009/12/18, 20:11
6 نكته درباره بارداري بعد از 35 سالگيبالا رفتن سن ازدواج باعث شده است كه خيلي‌ها دير بچه ‌دار شوند يا ديرتر از معمول به فكر بچه‌ دار شدن بيفتند. محققان مي‌گويند در قرن بيست و يكم، تقريبا يك نوزاد از هر 10 نوزاد، از مادري متولد مي‌شود كه بيشتر از 35 سال سن دارد. اگر شما هم مثل خيلي‌هاي ديگر، چيزهايي درباره عوارض حاملگي و زايمان در سنين بالا شنيده‌ايد و نگرانيد كه اين عوارض، گريبان شما را هم بگيرد،‌ توصيه مي‌كنم سوال و جواب‌هاي زير را بخوانيد. شايد پاسخ سوال‌هاي خودتان را هم در لابه‌لاي اين سوال و جواب‌‌ها پيدا كنيد...

1- آيا مي‌توانم بعد از 30 تا 35 سالگي باردار شوم؟

امروزه بسياري از متخصصان مراقبت‌هاي بارداري، خطرات دوران بارداري را با وضعيت سلامت مادر قضاوت مي‌كنند. سابقه پزشكي قبلي، شاخص‌ترين نشانه سلامت يك زن در دوران بارداري است. براي مثال، احتمال آنكه يك زن 39 ساله سالم دچار مشكلات ناشي از بارداري شود، كمتر از زني بيست ساله است كه از يك بيماري مزمن مانند ديابت رنج مي‌برد. سلامتي و تناسب يك زن، بيشتر از سن او بر بارداري تاثيرگذار است.

2- آيا سن مادر در باروري او تاثير دارد؟

بزرگ‌ترين مانع بارداري كه ممكن است براي خانم‌هاي بالاي 35 سال پيش آيد، احتمال باردار نشدن آنها است. بيشترين احتمال باروري، در سنين 20 تا 24 سال است. در 35 تا 39 سالگي، اين احتمال به حدود يك چهارم تقليل مي‌يابد و در 40 تا 45 سال، باروري فرد، 95 درصد كمتر از دهه سوم زندگي‌اش خواهد بود. بنابراين اگر بيش از 35 سال سن داريد و 6 ماه است كه اقدام به بارداري كرده‌ايد، در صورت باردار نشدن، فرصت را از دست ندهيد و حتما به متخصصان زنان و زايمان يا مراكز ناباروري مراجعه نماييد.

3- آيا سن پدر نيز موثر است؟

اگر در سنين ميانسالي باشيد، احتمالا همسرتان نيز در همين گروه سني قرار دارد. البته تعيين اين مساله كه سن پدر چه‌قدر بر بارداري تاثيرگذار است، آسان نيست. بعضي تحقيقات نشان داده‌اند كه مردان 55 ساله و مسن‌تر به احتمال بيشتري صاحب فرزنداني مبتلا به نشانگان داون مي‌شوند ولي اين احتمال آن‌قدر زياد نيست كه جاي نگراني داشته باشد. برخي كارشناسان پيشنهاد مي‌كنند كه بهتر است مردان پيش از 40 سالگي پدر شوند، البته اين يك ديدگاه محافظه‌كارانه است و همه با آن موافق نيستند. پيش از اظهارنظر قطعي در مورد سن پدر و تاثير آن بر بارداري، داده‌ها و تحقيقات بيشتري مورد نياز است.

4- در اين قبيل زوج‌ها، احتمال بروز چه مشكلاتي در دوران بارداري بيشتر است؟

برخي مشكلات وابسته به سن هستند و خطر بروز آنها با افزايش سن بيشتر مي‌شود مانند فشار خون بالا ، ديابت و جفت سرراهي (زماني كه جفت در قسمت پايين رحم جايگزين شده و قسمتي يا تمام دهانه رحم را پوشانده است). هر يك از اين اختلالات مي‌توانند باعث ايجاد مشكل جدي در دوران بارداري شوند و بايد به خوبي تحت كنترل درآيند. به دليل اين كه اختلالات كروموزومي‌ يكي از شايع‌ترين علل سقط است، احتمال وقوع سقط با افزايش سن بيشتر مي‌شود. احتمال دوقلوزايي نيز در زنان ميانسال بيشتر است. به علاوه، بسياري از مطالعات نشان داده است كه نياز به زايمان با روش جراحي سزارين در خانم‌هاي باردار بالاي 35 سال بيشتر است شايد به اين دليل كه دردهاي زايماني و زايمان ممكن است بيشتر طول بكشد و يا چون زنان ميانسال اغلب كودكان بزرگ جثه‌اي دارند. پس از زايمان نيز ممكن است رحم، به سرعت رحم يك زن جوان منقبض نشده و خون‌ريزي پس از زايمان بيشتر و طولاني‌تر باشد.

5- چه خطراتي فرزندمان را تهديد مي‌كند و چه‌كار بايد بكنيم؟

مشكل ديگري كه با افزايش سن رخ مي‌دهد، افزايش احتمال اختلالات كروموزومي‌ و ژنتيك است. براي مثال، خطر نشانگان داون از يك نوزاد در 385 نوزاد متولد از مادر 30 ساله به يك نوزاد از 109 مادر 40 ساله مي‌رسد. مشاوره ژنتيك اقدامي‌ عاقلانه است اما اگر بالاي 40 سال داريد، انجام مشاوره ژنتيك قويا توصيه مي‌شود. در مشاوره ژنتيك، پدر و مادر و متخصصاني حضور مي‌يابند كه زمينه تخصص آنها بررسي مشكلات همراه با بروز و يا خطر بروز نوعي اختلال ژنتيكي است. در مشاوره ژنتيك ، اطلاعات موجود درباره ژنتيك انسان در مورد يك زوج به خصوص به كار گرفته مي‌شوند. اين اطلاعات تفسير مي‌شوند تا زوج بتوانند آن را درك كنند و براساس آن در مورد بچه‌دار شدن، تصميم‌گيري كنند. شايد هم لازم باشد برخي تست‌هاي به خصوص مانند آمنيوسنتز يا نمونه‌برداري از پرزهاي جفتي را در دوران بارداري و به منظور ارزيابي سلامت جنين انجام دهيد.

6- چگونه مي‌توانم در اين سن بارداري راحت‌تري را بگذرانم؟

با توجه به بالا بودن سن‌تان ممكن است وزن بيشتري اضافه كنيد، خطوط كشش پوستي در مكان‌هايي ظاهر شوند كه قبلا وجود نداشته‌اند، سينه‌ها آويزان‌تر شوند و احساس كنيد كه قدرت عضلاني خود را از دست داده‌ايد. در تمام اين موارد دقت به روش زندگي، تغذيه و ورزش مناسب مي‌تواند بسيار كمك‌كننده باشد. به دليل صرف انرژي و زمان بيشتر، خستگي و ضعف يكي از بزرگ‌ترين مشكلات شما خواهد بود. اين وضعيت، يكي از شايع‌ترين مشكلات زنان باردار است. استراحت براي سلامتي خودتان و جنين ضروري است. از هر فرصتي براي استراحت يا خواب مختصر استفاده كنيد. مسئوليت‌هاي جديد بر عهده نگيريد. در شغل خود، داوطلب انجام پروژه‌هاي بزرگ نشويد. به دليل شرايط جديدتان مي‌توانيد به درخواست‌هاي ديگران نه بگوييد.


ترجمه: دكتر زهرا نوروزي
منبع: Yahoohealth

Z a H r A
2010/05/12, 08:47
احتمال وجود خطر در حاملگي به موازات افزايش سن


اين روزها بارداري در سن بالا بين زنان در حدي غير محسوس شايع شده است. مطالعات نشان مي دهد كه بارداري در سنين 40-44 بين زنان از سال 2007 تا 2008 به ميزان 4 % افزايش يافته است.

البته نمي توان گفت كه نقصان جنين و خطرات احتمالي كه مادر را در اين سن تهديد مي كند صددرصد است ولي خالي از اشكال نيز نخواهد بود. از جمله فاكتورهاي مهم در امر بارداري كه به موازات افزايش سن مادر ممكن است تغيير يابد عبارتند از:
1- افزايش خطر سقط جنين در سن 20 : 1 مورد در هر 10 زن درسن 35 : 1 مورد در هر 5 زن درسن 40 : 1 مورد در هر 3 زن در سن 45 : 1 مورد در هر 2 زن تومورهاي غير سرطاني كه در واقع رشد زايده در ديواره رحم است منجر به سقط جنين مي شود.
2- افزايش اختلالات كوروموزمي در سن 20 : 1 مورد از هر 526 تولد در سن 30 : 1 مورد از هر 385 تولد درسن 40 : 1 مورد از هر 66 تولد در سن 45 : 1 مورد از هر 21 تولد زنان با تمام تخمك هايي كه دارند به دنيا مي آيند و به موازات افزايش سن ، تخمك هاي آن ها نيز پير و پيرتر مي شود. و تمام اختلالات ژنتيكي به موازات پيرتر شدن تخمك افزايش مي يابد. تخمك ها در تخمدان زخيره مي شوند و احتمال تغيير به مرور زمان دارند.
3- احتمال ابتلا به سندرم داون در سن 25 سالگي: 1 مورد از هر 1250 تولد درسن 30 سالگي: 1 مورد از هر 1000 تولد در سن 35 سالگي: 1 مورد از هر 400 تولد در سن 40 سالگي: 1 مورد از هر 100 تولد در سن 45 سالگي: 1 مورد از هر 30 تولد در سن 49 سالگي: 1 مورد از هر 10 تولد به موازات افزايش سن خانم ها احتمال ابتلاي جنين آنها به سندرم داون افزايش مي يابد. اين اختلال به دليل تقيسم بندي غلط سلولي اتفاق مي ا فتد. البته انواع گوناگوني از اين اختلال وجود دارد كه دلايل آنها به درستي مشخص نيست.
4- احتمال ابتلا به ديابت در دوران بارداري در سن 20 سالگي: 22 مورد از هر 1000 زن در سن 25 سالگي: 36 مورد از هر 1000 زن در سن 30 سالگي: 51 مورد از هر 1000 زن در سن 35 سالگي: 67 مورد از هر 1000 زن در سن 40 سالگي: 84 مورد از هر 1000 زن باراداري بدن را تحت فشار قرار مي دهد و پانكراس بايد انسولين بيشتري توليد كند. در زنان مسن تر بارداري احتمال ابتلا به ديابت را در مادر افزايش مي دهد، زيرا پانكراس قادر به پاسخ گويي نياز بدن نيست.
5- افزايش احتمال ابتلا به پريكلامسي(پيدايش پروتئين در ادرار به همراه ادم) در سن 20 سالگي: 38 مورد از هر 1000 زن در سن 25 سالگي : 37 مورد از هر 1000 زن در سن 30 سالگي: 36 مورد از هر 1000 زن در سن 35 سالگي: 39 مورد از هر 1000 زن در سن 40 سالگي: 48 مورد از هر 1000 زن اين اختلال گاها مرگ آور است و دال بر افزايش فشار خون و پيدايش پروتئين در ادرار مي باشد. ا گر چنين عارضه اي بروز كرد جنين بايد زايمان شود تا سلامت مادر و نوزاد حفظ شود. و اما شايد بد نباشد كه كمي نيز از مزاياي مادر شدن در سنين ميانسالي گفتگو كنيم. زنان كارمند اگر در سنين بالا بچه دار شوند اين شانس را دارند كه زمان بيشتري را صرف تربيت كودكان خود كنند. از طرفي توان مالي نيز به مراتب بهتر خواهد شد و موفقيت در تربيت را نيز افزايش مي دهد.

Amitis
2010/11/13, 18:22
زنانی که بعد از سن 45 سالگی تصمیم به فرزنددار شدن می‌گیرند، خود و فرزندشان را در معرض خطر قرار می‌دهند.


http://www.up.patoghu.com/images/yjvmgp9fiew7tuuc4jty.jpg

تحقیقات نشان می‌دهد این زنان با احتمال 3 برابر بیش‌تر نسبت به همتایان جوان‌تر خود ممکن است در طول دوران بارداری به دیابت و فشار خون بالا دچار شوند. هم‌چنین احتمال تولد زودرس و مشکلات زایمان نیز در این زنان بیش‌تر از زنان جوان‌تر است.
دکتر ماکسی‌میلیان فرانز از دانشگاه وین در این باره گفت: با افزایش سن سطح سلامت انسان‌ها کاهش پیدا می‌کند که این عامل در بارداری باعث بروز خطرات بیش‌تر می‌شود.
امروزه زنان زمان فرزند دار شدن خود را به تاخیر می‌اندازند و به همین دلیل محققان سرگرم مطالعاتی هستند تا خطرات بارداری در سنین بالا را بررسی کنند. در برخی مطالعات دانشمندان متوجه شدند خطرات بارداری در سنین بالا بیش‌تر است ، اما در برخی دیگر تفاوت‌های چندانی از این لحاظ بین زنان سن بالا و جوان‌ترها مشانده نشده است. اما با این حال بیش‌تر این تحقیقات روی زنان بالای 35 سال انجام شده بود و زنان بالای 40 سال چندان مورد توجه نبودند.
در آخرین تحقیقات، مطالعاتی روی 80 هزار زن در بین سال‌های 2000 تا 2008 انجام شد که تعداد بسیار کمی از آن‌ها بالای 45 سال سن داشتند. در این مطالعات مشخص شد نزدیک به 17 درصد از زنان بالای 45 سال در دوران بارداری خود به دیابت مبتلا شدند و 6 درصد نیز به فشار خون بالا دچار شدند.
بارداری در سنین بالا خطر تولد زودرس را نیز افزایش می‌داد به طوری که 20 درصد از زنانی که در این تحقیقات شرکت داشتند این مشکل را تجربه کردند. هم‌چنین احتمال تب و خونریزی شدید نیز در میان این زنان بیش‌تر از دیگران بود. این زنان هم‌چنین زمان بیش‌تری باید بعد از تولد فرزندشان در بیمارستان بستری می‌شدن و نوزاد آن‌ها نیز بیش‌تر به مراقبت‌های ویژه نیاز پیدا می‌کرد.

Amitis
2011/12/18, 21:15
در سال های اخیر سن ازدواج برای خانم ها و آقایان بالا رفته و درنتیجه سن صاحب فرزند شدن هم بالا رفته است. سن بالای پدرومادر از لحاظ پزشکی خطرات و عوارضی را برای فرزندان شان به دنبال خواهد داشت، به علاوه این موضوع می تواند در مورد بارداری در سنین خیلی پایین نیز صدق کند بنابراین یکی از مهم ترین مسائلی که زنان باید قبل از بچه دار شدن به آن توجه کنند سن مناسب برای بارداری است که در پی آن سلامت مادر و نوزاد تامین می شود. دکتر آمنه لاهوتی اشکوری، دارای بورد تخصصی زنان، زایمان و نازایی، عوارض و پیامدهای بارداری در سنین نامناسب را به طور کامل برای شما شرح می دهد.

مادران با سن بالا می توانند در دوران بارداری از طریق معاینات مرتب توسط پزشک متخصص زنان و انجام یکسری آزمایش های غربالگری که ناهنجاری های جنینی را در ۳ ماهه اول بارداری تشخیص می دهد یا انجام آمیوسنتز و کوریوسنتز که از روش های نمونه برداری مایع دور جنین و بندناف هستند که منجر به تشخیص زودرس ناهنجاری ها می شوند، زودتر متوجه مشکلات شان شوند و خوشبختانه در کشور ما اجازه سقط برای ناهنجاری های جنینی برای کسانی که در کمتر از ۳ ماهه اول بارداری تشخیص داده می شود وجود دارد

● ایمنی مادر و فرزند

طب مامایی با مسئله تولیدمثل انسان ها سروکار دارد و هدف این رشته تخصصی ارتقای سلامت و افزایش تندرستی زن باردار و جنین از طریق مراقبت های با کیفیت در طول دوران بارداری است.

از طرفی سلامت مادران و نوزادان حین و پس از بارداری به عنوان یکی از شاخص های کیفیت سلامت زندگی جامعه انسانی محسوب می شود و برنامه جهانی ایمن سازی زنان باردار به منظور ارتقای سلامت مادر حمایت و تلاش تمامی سازمان های دولتی و غیردولتی را طلب می کند زیرا پرداختن به ایمنی و سلامت مادران نوعی سرمایه گذاری اجتماعی و اقتصادی اساسی و لازم است و موجب ارتقای سلامت زنان و بهداشت و بقای خانواده می شود.

تامین مراقبت بارداری از اولویت های بهداشت همگانی است که ثمره آن ایمنی میلیون ها زن و فرزندان آن ها و پیشگیری از مرگ و ناتوانی حاصل از بارداری خواهد بود که هنوز هم از مشکلات های بسیار شایع در میان زنان شمرده می شود.

مسلما در دو انتهای طیف سنی یعنی سنین خیلی بالا یا خیلی پایین به علت ایجاد عوارض برای مادر و جنین باعث کاهش شاخص های کیفیت زندگی می شود. به طور کل در هر ۲ انتهای طیف سنت تولیدمثل باید پیامدهای منحصربه فردی مدنظر قرار بگیرد.

● مادران نوجوان

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی وقتی می گوییم نوجوان یعنی به دختران ۱۰ تا ۱۹ سال اشاره می کنیم. همانطور که می دانیم دختران در این سال ها در سنین رشد قرار دارند با این که سن بلوغ در کل دنیا به علت بهبود وضعیت تغذیه کم شده اما دختران از زمانی که علائم بلوغ در آ ن ها آغاز می شود تا حدود ۱۸ یا ۱۹ سالگی درحال رشد، استخوان سازی و تکامل اعضا و اندام ها هستند. احتمال کم خون بودن زنان زیر ۱۹سال بیشتر است و باتوجه به این که در بارداری نیازهای آهن و کلسیم جنین که برای خون سازی و استخوان سازی لازم است از بدن مادر تامین می شود کاملا مشخص است اگر ذخایر بدن نوجوانی از این مقادیر کامل نشده باشد بخواهد موجود دیگری را نیز تغذیه کند به شدت دچار مشکل می شود. این مسئله کمترین عارضه ای است که بارداری در این دوران نوجوان ها را تهدید می کند و ممکن است تاحدودی با مکمل های تغذیه ای قابل جبران باشد مثلا به مادر نوجوان مقادیر بیشتری آهن و کلسیم تجویز می شود تا کمترین ضرر و زیان متوجه او و جنین شود.

● خطر مرگ مادران نوجوان

مادران نوجوان به دلیل قرار داشتن درسنین رشد نیاز به کالری بیشتری نسبت به زنان باردار در سایر سنین دارند و اگر پزشک برای خانم های باردار ۳۰۰ کالری اضافه بر ذخیره روزانه شان توصیه کند، در خانم های نوجوان این مقدار حداقل ۴۰۰ کالری اضافه بر میزان کالری مصرفی روزانه آن ها توصیه می شود. مشکل دیگری که بارداری در سنین نوجوانی زنان را تهدید می کند افزایش مر گ ومیر مادران باردار است.

همانطور که می دانید میزان مرگ و میر مادران باردار یکی از شاخص های مهم کیفیت بهداشتی هر کشور است و هرمورد از مرگ مادر باید مورد بررسی قرار گیرد و اگر میزان مرگ و میر مادران باردار در کشوری بالا باشد نشان دهنده ناکارآمد بودن سیستم بهداشتی آن کشور است.

● زایمان طبیعی یا سزارین؟

مشکل دیگری که در این مورد وجود دارد مشکلات زایمان طبیعی یا سزارین برای خانم های نوجوان باردار است. از آن جایی که بدن یک دختر نوجوان هنوز قدرت و استحکام لازم را پیدا نکرده و به احتمال زیاد لگن او به اندازه کافی رشد نکرده است عمل زایمان طبیعی برای چنین فردی مشکل زا می شود و عمل سزارین نیز به هرحال یک عمل جراحی محسوب می شود و طبیعتا مانند هرعمل جراحی دیگری می تواند در نوجوانان عوارض بیشتری داشته باشد. گذشته از معضلات و عوارضی که برای مادر و نوزاد به وجود می آید متاسفانه مشکلات اجتماعی بسیاری را نیز به دنبال بارداری نوجوانان داریم و از جمله آن ها این است که چون خود نوجوان هنوز به بلوغ جسمی و فکری کامل نرسیده از لحاظ فیزیکی و عقلانی توانایی تربیت نوزاد سالم را ندارند.

● عوارض بارداری در سنین پایین

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی خطر مرگ در دختران زیر ۱۵ سال هنگام زایمان ۵ برابر بعد از ۱۵ تا ۱۹ سال و ۲ برابر زنانی است که بعد از ۲۰ سالگی زایمان می کنند، است از طرف دیگر مرگ و میر نوزاد و عوارض دوران بارداری هم در این سنین بیشتر است، به عنوان مثال خطر تولد نوزادان مبتلا به محدودیت رشد، احتمال زایمان زودرس و مرگ و میر نوزادان هم در این گروه سنی بیشتر است. نوزادان متولد شده با محدودیت رشد یعنی کم وزن و نوزادانی که به صورت زودرس متولد می شوند هم در معرض خطر مرگ و میر بالاتری قرار دارند و هم خطر عوارض جسمی و جنسی در آن ها بیشتر است و باید بدانید که بسیاری از این عوارض ماندگار هستند و هزینه های مادی، جسمی، روحی زیادی را به فرد و جامعه تحمیل می کنند.

حتی در آمارهای سازمان بهداشت جهانی هم افزایش در مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال مادران جوان هم دیده شده است. دریک تحقیق علمی که در ۲۰کشور مختلف جهان به عمل آمده این میزان ۲۸درصد افزایش دارد و احتمال مرگ کودکان زیر یک سال که مادران شان زیر ۱۸ سالگی هستند ۶۰درصد بیشتر از مادران بالای ۱۹ سال است. متاسفانه آمار سقط جنین نیز در این افراد افزایش پیدا کرده است و طبیعتا انجام چنین سقط هایی غالبا در شرایط غیربهداشتی انجام می شود که می تواند هم باعث مرگ و هم موجب ایجاد عوارض ماندگار در رحم شوند؛ این آزردگی ها می تواند همیشه مادر را از لحاظ فیزیکی و روحی رنج دهد.

● هشدار برای مادران

خطرهای جنینی وابسته به سن مادر عمدتا شامل این مواردمی شوند؛ زایمان زودتر از موعد که معمولا ناشی از اقدامات پزشکی هستند؛ به دلیل این که مادری که سن بالا دارد احتمال ابتلای او به بیماری هایی مثل فشارخون و دیابت بیشتر است و اگر این مسئله با بارداری همراه شود می تواند تشدید یابد و عوارضی را برای مادر و جنین به همراه داشته باشد که گاهی پزشک برای نجات جان مادر یا حتی گاهی برای نجات جان جنین مجبور است که بارداری را ختم دهد و جنین را به دنیا بیاورد چون گاهی اوقات به علت عوارض این بیماری رحم دیگر نمی تواند به اندازه کافی مواد لازم را برای جنین تامین کند و زندگی داخل رحم برای جنین خطرناک تر از زندگی خارج از رحم با وجود امکانات بیمارستانی است، زایمان زودرس خود به خود است یعنی زودتر از موعد مقرر دردهای زایمانی شروع می شود و جنین به دنیا می آید.

● اگر در سن پایین مادر شوید

یکی دیگر از خطراتی که بارداری های سنین پایین را تهدید می کند و درواقع از پیامدهای ناگوار سقط جنین است، ناخواسته بودن بارداری است که درواقع به بدون برنامه بودن بارداری اشاره می کند. به طورکلی مشاوره در مورد خطرهای بالقوه بارداری و راهکارهای مربوط به پیشگیری از آن ها باید قبل از بارداری انجام شود و فرد موردنظر باید تحت توصیه های بهداشتی فعلی پزشک متخصص قرار گیرد.

وقتی خانمی قصد باردار شدن دارد باید یک سال قبل از بارداری تحت نظر پزشک قرار بگیرد؛ از طرف دیگر وقتی مادر متوجه بارداری خود می شود، معمولا یک یا ۲ هفته بعد از موعدی است که فرد باید عادت ماهانه شود ولی این اتفاق نمی افتد در این صورت طناب نخاعی جنین تشکیل شده و قلب او درحال تپش است بنابراین بسیاری از راهکارهای پیشگیری مانند مصرف اسیدفولیک برای جلوگیری از نقایص طناب عصبی در صورتی که در این زمان شروع شوند دیگر موثر نخواهند بود، به همین دلیل توصیه می کنیم اگر فردی به هردلیلی در سنین نوجوانی ازدواج می کند باید در ابتدا درحدامکان از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کند و درصورتی که تمایل به بارداری دارد باید حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کند که هم از نظر تغذیه بررسی شود و هم از لحاظ دریافت مکمل هایی مثل اسیدفولیک قبل از بارداری راهنمایی شود و درطول بارداری نیز حتما تحت نظر پزشک متخصص باشد تا درصورت بروز هرگونه مشکل تشخیص داده شود و راه حل مناسب و روش درمانی صحیح به کار گرفته شود.

● اگر در سن بالا مادر شوید

در سال های اخیر با ورود زنان به دنیای کار و تحصیل از یک طرف و شرایط سخت ازدواج برای مردان از سوی دیگر باعث شده که سن ازدواج افزایش پیدا کند و این مسئله همراه با تمایل نداشتن زن و شوهر به بچه دار شدن تا فراهم شدن شرایط مناسب باعث می شود که بارداری در سن بالا اتفاق عجیب و غریبی نباشد. امروزه بارداری بعد از ۳۵ سالگی را به عنوان بارداری پرخطر درنظر می گیرند چون ۳۵ سالگی، سنی است که بعد از آن خطرات و عوارض بارداری، ناهنجاری های جنین، مرگ و میر مادر و جنین در آن افزایش پیدا می کند درحالی که بسیاری از خانواده ها برای ایجاد شرایط زندگی بهتر قبل از تولد اولین فرزندشان بارداری را به تعویق می اندازند. تعویق انداختن بارداری تا سنین ۳۰ سالگی دوران بارداری را با دشواری ها و مخاطرات زیادی همراه می سازد اما از طرفی میزان تقاضا برای مشاوره قبل از بارداری در زنان مسن تر بیشتر است برخلاف نوجوانان که همان طور که اشاره شد بارداری ناخواسته در آن ها بیشتر است چون زنان مسن تر یا قبلا بارداری خود را به تعویق انداخته اند و حالا می خواهند پیامد بارداری آن ها درحد بهینه باشد یا این که به علت ناباروری سن آن ها بالا رفته است و حالا می خواهند تحت درمان ناباروری قرار بگیرند و به هرحال معمولا چنین افرادی تحت نظر پزشک متخصص هستند.

● ناهنجاری بارداری در سن نامناسب

اختلالات رشد جنین در رابطه با بیماری های مزمن یا بارداری های چندگروهی است و چون بارداری چندگروهی هم در بارداری های خودبه خودی سن بالا به خاطر شرایط خاص هورمونی در آن زمان شایع تر است و هم به علت این که خیلی از بارداری ها در سن بالا ناشی از روش های کمک باروری صورت می گیرد احتمال بارداری چندگروهی را بالاتر می برد. ناهنجاری های کروموزومی جنین که بحث بسیار مهمی است و منجر به ناهنجاری هایی در جنین می شود که یکی از انواع آن که برای خانواده ها آشناتر است سندرم داون یا همان منگولیسم است که همه می دانیم این ناراحتی عوارض خانوادگی، عاطفی و اجتماعی دارد. عارضه بعدی، عارضه بارداری در سنین بالا بارداری های حاصل از کاربرد فناوری های کمک باروری و درنتیجه عوارض ناشی از این روش هاست البته اگر عوارضی مثل افزایش زایمان سزارین هم به علت این که بافت های مادر توانایی و قابلیت ارتجاعی لازم را برای انجام زایمان طبیعی بدون عارضه ندارد و هم به این علت که شانس بارداری بدون عارضه بعدی به خاطر سن بالای مادر کم است وجود داشته باشد، پزشک متخصص و مادر ترجیح می دهند عمل سزارین را انتخاب کنند.

● مادران مبتلا به دیابت هوشیار باشند

جدا شدن زودرس جفت و جفت سرراهی یعنی جفتی که دردهانه رحم قرار گرفته و وضعیتی خطرناک برای مادر و جنین به شمار می آید از عوارضی هستند که سلامت بارداری زنان مسن تر را تهدید می کنند و معمولا این موارد در زمینه بیماری های مزمن مادر اتفاق می افتد. به علاوه افزایش احتمال سقط خود به خود در مادران مسن معمولا به بیماری های زمینه ای مادر مثل دیابت یا ناهنجاری های ژنتیک خود جنین نسبت داده می شود. یکی دیگر از عوارض بارداری در سن بالای ۳۵ سال همانطور که اشاره کردیم ناراحتی های ژنتیک است که به خصوص بعد از ۳۵ سالگی افزایش زیادی پیدا می کند به طوری که اگر مادر ۳۵ ساله باشد از هر ۱۳۲ تولد ممکن است یک نوزاد مبتلا به سندرم داون به دنیا بیاید، در ۳۶ سالگی این میزان به یک مورد از هر ۱۰۵ تولد می رسد و این روند همانطور ادامه دارد به طوری که برای مثال در ۴۰ سالگی مادر یک مورد در هر ۴۰ تولد شاهد سندرم داون هستیم که این آمار بالایی از این مورد است. در مورد سایر ناهنجاری های کروموزومی هم تقریبا چنین آماری در دست است.

● تغذیه مناسب برای مادران سن بالا

واقعیت این است که بارداری سنین بالا همیشه خطرناک نیست. در بسیاری از تحقیقات ثابت شده که در زنانی که اندام فیزیکی مناسب و بدون مشکلات طبی دارند میزان عوارض بارداری کمتر است و گفته شده اگرچه مرگ و میر مادران در سنین بالای ۳۵ سال افزایش پیدا می کند اما بهبود مراقبت های طبی و بهداشتی باعث کاهش چنین خطراتی می شود. در واقع کلید اصلی به کم کردن خطرات ناشی از سن بالای بارداری داشتن یک شیوه زندگی سالم یعنی رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی منظم، استعمال نکردن دخانیات، استراحت مرتب و خواب شبانه منظم است. در این راستا براهمیت ورزش های کششی هم تاکید شده زیرا تمرینات ورزشی کششی، خون رسانی لگن را بهبود می بخشد. همه افراد در سنین باروری باید روزانه مکمل اسیدفولیک مصرف کنند و این توصیه برای زنان جوان و مسن تر صدق می کند حتی اگر زنانی این دارو را به صورت روزانه مصرف نمی کنند حداقل از زمانی که تصمیم به بارداری گرفتند باید درمصرف روزانه شان حداقل خوردن یک میلی گرم اسیدفولیک را شروع کنند چون همانطور که گفتیم اسیدفولیک مانع ایجاد یکسری اختلالات دستگاه عصبی و مغز می شود که ناهنجاری های مهمی هستند .

منبع :پورتال خبری البرز

Stellar
2011/12/29, 18:50
نکاتی درباره بارداری پس از 35 سالگی
وقتی خانم‌ها به دهه سی خود می‌رسند، دچار زوال قدرت باروری می‌شوند. علاوه‌ بر‌این وقتی به سن 35 سالگی می‌رسند مشکلات دوران بارداری برایشان متداول‌تر می‌شود.وقتی خانم ها به دهه سی خود می رسند، دچار زوال قدرت باروری می شوند.

علاوه بر این وقتی به سن 35 سالگی می رسند مشکلات دوران بارداری برایشان متداول تر می شود. زوال باروری ناشی از بالا رفتن سن ممکن است تاحدی به خاطر مسائل زیر باشد:
- کاهش تعداد و سلامت تخم هایی که تخمک گذاری می کنند.
- تغییرات هورمونی که درنتیجه تغییر تخمک گذاری ایجاد می شود.
- کاهش تعداد تخمک ها
- کاهش تکرار و دفعات رابطه جنسی
- وجود سایر مشکلات پزشکی و مشکلات زنان، مثل اندومتریوز که بر حاملگی تاثیر می گذارد.


بارداری پس از 35 سالگی، آیا درست است؟
با پیشرفت علم پزشکی، این روزها خانم های بالای 35 سال بسیار بی خطرتر از گذشته می توانند باردار شوند اما ناباروری و مشکلات بارداری برای این گروه سنی بسیار بیشتر از زنان جوان تر است. اگر تصمیم دارید که بچه دار شدنتان را به تعویق بیندازید، باید از خطرات مربوط به آن آگاه شوید تا برای به حداقل رساندن این خطرات و افزایش شانس یک بارداری سالم، احتیاطات لازم را پیش بگیرید.


بارداری پس از 35 سالگی، آیا خطر نقص های مادرزادی بیشتر می شود؟
با افزایش سن مادر احتمال به دنیا آمدن بچه با نقص مادرزادی بالاتر می رود. این احتمالاً به خاطر تقسیم غیرطبیعی تخمک که غیرمنفصل نامیده می شود، می باشد. این مسئله منجر به عدم تساوی کروموزوم ها در انتهای تقسیم می شود. سنی که از قدیم برای ناهنجاری کروموزوم ها خطرناک شمرده می شد، 35 سالگی بوده است. تقریباً یکی از هر 1400 نوزادی که از زنان 20 تا 30 ساله به دنیا میآید دچار سندرم نقص مادرزادی هستند، اما این آمار برای زنان 40 سال به بالا به یکی از هر 100 نوزاد می رسد.


بارداری پس از 35 سالگی، آیا خطر سقط جنین بالا می رود؟
تحقیقات نشان می دهد که احتمال سقط جنین (افتادن بچه قبل از 20 هفته) برای زنان بین 20 تا 30 سال، 12 تا 15 درصد و این میزان برای زنان 40 سال به 25 می رسد. افزایش احتمال ناهنجاری های کرموزومی منجر به خطر سقط جنین در زنان مسن تر می شود.


بارداری پس از 35 سالگی، چه مشکلات دیگری ممکن است اتفاق بیفتد؟
مشکلات جسمی مزمن: مثل دیابت یا فشارخون بالا در زنان بین 30 تا 40 سال شایع تر است. حتماً قبل از بارداری این مشکلات را کنترل کنید چون هم برای خودتان و هم فرزندتان خطرناک است. کنترل دقیق پزشکی باید قبل از بارداری شروع شده و در دوران حاملگی ادامه یابد. اینکار باعث کاهش خطرات خواهد شد.

فشارخون بالا و دیابت ممکن است برای اولین بار در طول بارداری اتفاق بیفتد و برای زنان بالای 30 سال خطر بیشتری وجود دارد. اگر باردار هستید و سنتان هم بالای 35 است، خیلی مهم است که مراقبت ها و تشخیصات قبل از تولد بچه را انجام دهید و تحت درمان مناسب قرار گیرید.

به دنیا آوردن نوزاد مرده در زنان بالای 35 سال شایع تر است. همچنین زنان بالای 35 بیشتر بچه های سبک وزن به دنیا می آورند (کمتر از 2 کیلوگرم در زمان تولد).

زایمان سزارین نیز درمیان زنان بالای 35 سال که اولین نوزادشان را به دنیا می آورند متداول تر است.


سلامت کافی قبل و حین بارداری به کاهش خطر این مشکلات کمک می کند. در زیر توصیه هایی آورده ایم که می تواند برایتان مفید باشد:
در رژیم غذایی خود به میزان کافی از اسید فولیک استفاده کنید. توصیه برای زنان باردار استفاده روزانه از مکمل غذایی حاوی حداقل 4/0 میلی گرم اسید فولیک درکنار مصرف موادغذایی طبیعی سرشار از اسید فولیک می باشد. اسید فولیک معمولاً در گیاهان و سبزیجات برگ دار، حبوبات، جگر و برخی مرکبات یافت می شود.

مصرف کافئین را محدود کنید. بیشتر از 300 میلی گرم در روز کافئین مصرف نکنید. محتوی کافئین نوشیدنی های مختلف به دانه ها یا برگ هایی که در آن استفاده شده و طریقه آماده سازی آن بستگی دارد. یک فنجان قهوه به طور متوسط تقریباً حاوی 150 میلی گرم کافئین است درحالیکه یک فنجان چای 80 میلی گرم دارد. یادتان باشد شکلات هم حاوی کافئین است—مقدار کافئین موجود در یک نوار شکلات برابر با یک چهارم فنجان قهوه است.

یک رژیم غذایی سالم و متعادل را دنبال کنید و از انواع و اقسام موادغذایی برای بهره بردن از همه موادمغذی لازم برای بدنتان استفاده کنید. موادغذایی را انتخاب کنید که سرشار از نشاسته و فیبر باشند. حتماً به میزان کافی از ویتامین ها و موادمعدنی در رژیم غذاییتان داشته باشید. حداقل 4 وعده در روز از لبنیات و محصولات و فراورده های حاوی کلسیم مصرف کنید. در روز حداقل از یک منبع ویتامین C، ویتامین A، و اسید فولیک استفاده کنید.

مرتب ورزش کنید. با پزشکتان برنامه ورزشی خود را تنظیم کنید. ممکن است بتوانید برنامه ورزشی همیشگی خود را در طول بارداری ادامه دهید مگراینکه به شما گفته شود آن را کاهش داده یا تغییراتی در آن ایجاد کنید.

از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. همچنین از مصرف هر نوع دارو اجتناب کنید مگراینکه به تجویز پزشکتان باشد.
سیگار نگشید.

علاوه بر اینها، حتماً از مراقبت های قبل از زایمان، مخصوصاً در اوایل بارداری بهره گیرید. هشت هفته اول در رشد نوزاد شما بسیار مهم هستند. مراقبت قبل از تولد نوزاد احتمال داشتن نوزادی سالم را افزایش می دهد.

ویزیت منظم پزشکتان در طول بارداری برای کنترل سلامتتان و پیشگیری یا کنترل مشکلاتی که در طول دوران باداری اتفاق می افتد اهمیت زیادی دارد. علاوه بر مراقبت های پزشکی، نیاز به آموزشات قبل از زایمان و تولد نوزاد و همچنین مشاوره هم دارید.


بارداری پس از 35 سالگی، چه نوع آزمایشات پیش از وضع حمل را باید انجام دهم؟
ازآنجا که زنان بالاتر از 35 سال بیشتر درمعرض مشکلات دوران بارداری هستند، احتمالاً آزمایشات زیر برای آنها توصیه خواهد شد. این آزمایشات به تشخیص اختلالات قبل، حین و پس از بارداری کمک می کند. برخی از این آزمایشات نیاز به مشاوره ژنتیکی مناسب دارند که شامل بحث مفصل درمورد خطرات و فواید این دوران است. اینکه تصمیم بگیرید این آزمایشات را انجام دهید یا خیر برعهده خودتان است. درمورد اینکه کدامیک از این آزمایشات برای شما مفید است با پزشکتان مشورت کنید.

آزمایش اولتراسوند (همان سونوگرافی): در این تست از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویر جنین شما استفاده می شود. اولتراسوند در مراحل ابتدایی بارداری برای تشخیص زنده بودن جنین استفاده میشود (اینکه جنین در رحم هست یا قلبش می تپد یا خیر). وجود بیش از یک جنین و تعیین زمان تولد جنین یا سن او نیز از این طریق ممکن است. در مراحل بعدی بارداری، از آزمایش اولتراسوند برای تعیین وضع حال جنین، تعیین محل جفت و میزان مایع آمنیوتیک اطراف جنین کاربرد دارد.

آزمایش کواد مارکر (Quad Marker Screen): آزمایش خونی است که در آن محتویات داخل نمونه خون برای بررسی هرگونه مشکلات در رشد مغز، ستون فقرات، و سایر بافت های عصبی سیستم عصبی مرکزی جنین (لوله عصبی) مثل اسپینا بیفیدا یا آنانسفالی (بی مغزی)، ارزیابی می شود. نقص های لوله عصبی در یک یا دو مورد از هر 1000 تولد اتفاق می افتد. این آزمایش می تواند تقریباً 80-75 درصد از نقص های باز لوله عصبی را تشخیص دهد.

این آزمایش همچنین قادر است اختلالات ژنتیکی مثل سندرم داون که یک ناهنجاری کروموزومی است را تشخیص دهد. آزمایش تعیین سرمی آلفا فیتوپروتئین تقریباً 75 درصد از موارد سندرم داون را در زنان پایین 35 سال و بیش از 80 درصد از موارد این مشکل در زنان بالای 35 را شناسایی می کند. شایان ذکر است که دریافت نتیجه مثبت از این آزمایش برایوجود نقص تعیین کننده نیست. معمولاً قدم بعدی مادر برای ارزیابی کروموزوم های نوزاد آزمایش آمینوسنتز و همچنین برای ارزیابی بدن جنین برای نشانه هایی از نقص مادرزادی آزمایش اولتراسوند را انجام می دهد.
این آزمایش در هفته 15 تا 20 بارداری انجام می شود.

اسکن سه ماهه اول: آزمایش جدیدتری است که بین هفته 10 تا 14 بارداری انجام می شود و وجود دو نشانه در نمونه خون را به همراه اولتراسوند برای ارزیابی ضخامت پشت گردن جنین تعیین می کند. این آزمایش به دنبال ناهنجاری های کروموزومی مثل سندروم داون می باشد که به اندازه آزمایش تعیین سرمی آلفا فیتوپروتئین دقیق است.

آمنیوسنتز: که معمولاً آمنیو هم نامیده می شود، عملی است که در آن مقدار کمی از مایع آمنیوتیک از کیسه دور جنین برداشته شده و برای تعیین نواقص مادرزادی جنین مورد آزمایش قرار می گیرد. بااینکه این آزمایش همه نواقص را تعیین نمی کند اما می توان درصورت داشتن خطر ژنتیکی جدی از سوی والدین، از آن برای تعیین بیماری سلول داسی شکل، فیبروز سیستیک، تحلیل عضلانی، بیماری تای ساکس (Tay-Sachs) یا سندرم داون استفاده کرد.
آمنیوسنتز می تواند برخی نواقص لوله عصبی مثل اسپینا بیفیدا و آنسفالی را تشخیص دهد. ازآنجا که در زمان آزمایش آمنیوسنتز، اولتراسوند انجام می شود، می توان از طریق آن نواقصی که توسط آمنیوسنتز قابل شناسایی نیست مثل شکاف کام، شکاف لب، پای گرزی (بدشکلی مادرزادی پا) یا نواقص قلبی را تشخیص داد. اما برخی نواقص مادرزادی هستند که نه توسط آمنیوسنتر و نه توسط اولتراسومنئ قابل شناسایی نیستند.

نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS): آزمایشی است که در آن نمونه کوچکی از سلول ها که کوریونیک ویلی chorionic villi نامیده می شود از جفت که به دیواره رحم متصل است گرفته می شود. کوریونیک ویلی پرزهایی از جفت هستند که از تخمک بارور شکل می گیرند، به همین دلیل ژن آنها از همان ژن جنین است. اگر در خطر مشکل خاصی باشید، این آزمایش برای تشخیص نواقص مادرزادی در اوایل بارداری مناسب می باشد. CVS نیاز به مشاوره ژنتیکی مناسب که شامل بحثی مفصل درمورد خطرات و فواید این عمل است می باشد.