PDA

مشاهده نسخه کامل : انواع کشتی‌های صیادیYAŞIL KÖLGƏ
2011/03/16, 16:02
انواع کشتی‌های صیادی
-----------------------

کشتی‌های صیادی برخلاف آنچه همه فکر می‌کنند انواع مختلفی دارند.شناورهای Troll ،شناورهای Gilnetter ،شناورهای Purse seiner و شناورهای Trawler از مهم‌ترین کشتی‌های صیادی به حساب می‌آیند.دراین متن به توضیح این شناورها خواهیم پرداخت.


شناورهای Troll

شناورهای troll نوعی کشتی ماهیگیری هستند که برای گرفتن ماهی‌های آزاد بزرگ سطحی استفاده می‌شود.در این شیوه از روش طعمه گذاری از طریق تعداد زیادی قلاب که توسط یک رشته طناب طویل بهم متصل هستند همراه با حرکت شناور استفاده می‌شود. این شناورها به وسیله‌ی دکل بلند خود قابل تشخیص هستند.
http://iranmarine.ir/images/stories/text_pics/vessels/troll.jpgشناورهای Gilnetter

شناورهای Gilnetter برای صید ماهی آزاد به کار گرفته می‌شوند و دارای تورهایی بزرگ هستند. طول این شناورها بین 9 تا 12 متر است و به راحتی توسط غلطک هیدرولیکی که تور دور آن پیچیده شده قابل تشخیص است.این غلطتک‌ها می‌توانند در جلو یا عقب شناور نصب شوند.

http://iranmarine.ir/images/stories/text_pics/vessels/gilnetter.jpgشناورهای Purse seiner

شناورهای Purse seiner برای گرفتن ماهی تون،ماهی آزاد،ماهی روغنی و شاه ماهی به کار گرفته می‌شوند. شیوه صید پرساین یا صید محاصره‌ای برای صید انواع ماهیان صنعتی و تون در آب‌های عمیق و دور از ساحل طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.در این شیوه شناور با استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته الکترونیکی و ماهواره‌ای به شناسایی،تعقیب،محاصره و نهایتاً صید گله‌های بزرگ ماهیان تون می‌پردازد. ماهیان صیدشده در شرایط خاصی در شناور نگهداری و در انتها با انتقال به سواحل به صنایع کنسروسازی تحویل می‌گردند.پرساینرهای بزرگ اغلب چند هفته در دریا حضور دارند و دارای مکانی برای نشستن و برخاستن هلیکوپتر در روی عرشه هستند.این کشتی‌ها می‌توانند به وسیله‌ی بازوی متحرک بزرگ و تور انباشته در پشت شناور شناسایی شوند.


شناورهای ترالر و روش صید ترال:

به دلیل روش خاص این شناورها که استفاده از تور ترال می‌باشد به ترالر شهرت دارند. در این روش توری که به شکل کیسه می‌باشد همراه با دو تخته ترال که از جنس فولاد یا چوب می‌باشد،به دنبال شناور کشیده می‌شود. صید ترال به سه روش انجام می‌شود: ترال کف(تور و تخته در بستر دریا می‌نشیند)، ترال میان آبی (تور و تخته در میان آب و در لایه عمقی مورد نظر قرار می‌گیرد) و ترال سطحی (تور و تخته در عمق چندمتری از سطح آب قرار می‌گیرد).امروزه در کشورهای پیشرفته از ترال کف استفاده نمی‌شود که دلیل آن تخریب بستر دریا بوسیله‌ی ادوات صیادی است و زیستگاه بسیاری از آبزیان که وابسته به بستر می‌باشند،در این روش صید از بین می‌رود.بیشترین بهره برداری از آبزیان در دنیا با استفاده از روش ترال میان آبی و سطحی صورت می‌گیرد.شناورهای کلاس فردوس ایران قابلیت ترال کشی در هر سه روش فوق را دارا می‌باشند. انواع کشتی‌های صیادی ترالر را می‌توان به صورت زیر بر شمرد:کشتی صیادی ترالر از پهلو

این نوع از شناورها تا سال1950 در اقیانوس اطلس برای صید ماهی از پهلو استفاده می‌شدند،اما صید از پهلو مشکلات زیادی ایجاد میکرد.ازجمله عدم استفاده‌ی مناسب از فضای عرشه‌ی صید و مشکلات پایداری عرضی که به هنگام بالا کشیدن دام انجام می‌شد.

http://iranmarine.ir/images/stories/text_pics/vessels/trawler_from_side.jpgکشتی صیادی ترالر از پاشنه

از سال 1950 این نوع از شناورها برای ماهی‌گیری و انجام عملیات صید از پاشنه مورد استفاده قرار گرفتند. این نوع از شناورها دارای یک شکاف شیب‌دار در پاشنه‌ی خود می‌باشند که تور از روی این سطح شیب دار از دریا بالا کشیده می‌شود. ازنظر فنی ترالر از پاشنه بسیار آسان‌تر از ترالر ازپهلو است.علاوه بر اینکه از فضای روی عرشه صید مطلوب‌تر می‌توان استفاده کرد.بیشتر فعالیت‌ها را می‌توان ماشینی و سریعتر انجام داد، ضمن این‌که پایداری شناور بیشتر شده و امکان انجام عملیات صید در آب و هوای نامناسب نیز امکان دارد.

شناورهای صیادی کارخانه‌ای


http://iranmarine.ir/images/stories/text_pics/vessels/trawler_from_stern.jpg


این مدل شناورها یک کشتی بزرگ صید ترالر از پاشنه است که دارای امکانات اضافی برای فرآیند فریز کردن ماهی است واین امکان را به آن می‌دهد که برای مدت زیادی در آب بماند و تناژ آن‌ها به بالای 300 تن می‌رسد.

1- پل فرماندهی
2- ترال وینچ‌ها
3- وینچ موتور
4- عرشه‌ی صید
5- دریچه‌ی تخلیه دام در تانک ماهی
6- سالن عمل آوری
7- واحدهای فریز کردن و نگهداری ماهی در سرما
8- موتور خانه‌ی کشتی


در این شناورها پس از تخلیه‌ی ماهی در مخزن مخصوص ،محتویات تور از تسمه نقاله‌ها به میز جداسازی رسیده و بعد از جداشدن ماهیان درشت مورد نظر،باقی صید از طریقه دریچه‌ای به دریا برگردانده می‌شود.

درانبار ذخیره‌ی ماهی که گنجایش 100 تا 120 تن ماهی را دارد،آبزیان صید شده در دمای 27- درجه نگهداری می‌شوند.


ایران مارین (http://iranmarine.ir)