PDA

مشاهده نسخه کامل : ارتش جدید ترین جنگنده ایرانی را می سازدf-14 tomcat
2011/02/27, 01:49
ارتش جدیدترین جنگنده ایرانی را می‌سازد
معاون تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش از شروع پروژه ساخت جدیدترین جنگنده بومی کشور خبر داد.

امیر محمدرضا کارشکی معاون تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش در گفتگو با فارس از شروع پروژه ساخت جدیدترین جنگنده بومی کشور با همکاری این نیرو و صنایع دفاعی وزارت دفاع خبر داد و گفت: مراحل آغازین این پروژه در حال اجراست و در آینده باید منتظر شنیدن خبرهای خوشی در این زمینه باشیم.

کارشکی با اشاره به تجربه ساخت جنگنده صاعقه به عنوان اولین جنگنده بومی کشور تصریح کرد: پروژه دیگری در دست اقدام است که طی آن با ایجاد تغییرات اساسی در یک نوع هواپیمای دیگر غیر از صاعقه، این هواپیما به یک جنگنده پیشرفته تبدیل خواهد شد که این امر نیز در مرحله مطالعات و پژوهش قرار دارد.

طراحی و ساخت جنگنده یکی از پیچیده‌ترین علوم در امر تجهیزات نظامی است که مستلزم توان بسیار بالای علمی و تخصصی در زمینه هوافضاست.

به دنبال دستیابی متخصصان نظامی کشور به این فناوری پیشرفته، طراحی ساخت جنگنده صاعقه در سال 79 توسط مرکز تکنولوژی و الکترونیک نیروی هوایی با کمک دانشگاه شهید ستاری آغاز شد و این جنگنده در تابستان سال 1383اولین پرواز آزمایشی خود را با موفقیت انجام داد.

هواپیمای صاعقه در واقع پیشرفته‌تر از نوع اولیه خود (آذرخش) بود که در طراحی بدنه و سامانه‌های اصلی آن، تفاوت‌های زیادی صورت گرفته بود.

پس از ساخت سری بعد این جنگنده بومی که با انجام تحقیقات فراوان بر روی نسل اول آن با همکاری نیروی هوایی و سازمان صنایع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صورت گرفت، در تاریخ 29 شهریور 86 بود که دو فروند از سری جدید جنگنده‌های صاعقه در محل پایگاه یکم شکاری مهرآباد، با حضور فرماندهان عالی‌رتبه ارتش، وزیر دفاع و چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحویل نیروی هوایی شد.

ساخت تعداد بیشتری از این جنگنده در دستور کار صنایع دفاعی کشور قرار گرفت تا اینکه در تاریخ 28 شهریور 88 امیر خلبان حسن شاه‌صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش در گفتگو با فارس از تشکیل اولین اسکادران جنگنده صاعقه در کشور خبر داد و افزود: با این اقدام مهم، ایران اسلامی جایگاه خود را در عرصه هوایی ارتقاء خواهد بخشید و نیروی هوایی ارتش و وزارت دفاع نشان دادند با یک برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت مناسب، می‌توانند در بخش مهم و مدرنی چون ساخت جنگنده نیز سرافراز باشند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش همچنین تاکید کرد: با تولید انبوه جنگنده‌های بومی صاعقه، تمام گلوگاه‌های طراحی و ساخت این هواپیما برای ما حل شده است و ما تلاش خواهیم کرد تا در آینده، نمونه‌های به‌روزتر و مدرن‌تری را وارد ناوگان هوایی خود کنیم.

امروز و با همت متخصصان صنایع دفاعی کشور جنگنده بومی صاعقه در کنار انواع جنگنده‌های استراتژیک موجود در نیروی هوایی ارتش مانند اف 4، اف5، اف14، سوخو24، میگ29 و میراژ اف1 به انجام ماموریت‌های محوله می‌پردازد و با توجه به دستیابی متخصصان صنایع دفاعی کشور به فناوری پیچیده طراحی و ساخت هواپیماهای نظامی، باید منتظر ورود جدیدترین نوع جنگنده بومی به ناوگان نیروی هوایی ارتش باشیم.

منبع:
http://www.khabaronline.ir/news-132987.aspx

فیلدمارشال رومل
2011/02/27, 20:03
با عرض سلام به خدمت دوست عزیزم f-14 tomcat و ممنون از لطفشون در زمینه اطلاع رسانی :
نکاتی هست که باید به اون اشاره کنیم ، نکاتی که بیشتر جنبه جنجال بر انگیز داره !

1- ساخت یک جنگنده به معنای تولید رادار ان هست ، در حالی که در صاعقه ، ما نه تنها از رادار نشانی دیدیم بلکه از موشکها هم اثری ندیدیم .

2- مورد بعدی ان موتور هست که در کل به علت تحریم باید قید روسها زد
3- صندلی خلبان و راکت های صندلی پران .
4- نوع سازه و ...
5- سایر موارد زیاده که در اینجا به بعضی از اونها اشاره کردم . پس به نظر من باید بیشتر ارتقا سازی داشته باشیم تا ساخت . چرا که علم مواد همین ظوری نیست که بخواهیم زود در موردش حرف بزنیم .
اذرخش هم یک نمونه F-5 اپگرید شده هست نه یک جنگنده جدید .
در مورد صاعقه موتور اون هم مال F-5 هست چرا که نازل خروجی ان مال همون J-85 هست .
در مورد شفق اینکه احتمال کنسل شدنش زیاده و مورد اموزشی ان منجر به یک هواپیمای دیگه شده و بحث پنهانکاری ان منجر به ساخت سفره ماهی .
فکر کنم باید در این زمینه بیشتر بحث شه . چون اگه قرار به ساخت جنگنده جدید شه پس حتما علم موادش رو داریم که در این صورت بهتره سازه F-14 رو قوی تر کنیم و خستگیش رو بهینه کنیم .

باز هم با تشکر از دوست عزیزمون F-14 TOMCAT .