PDA

مشاهده نسخه کامل : سوال اندازه گیری قند خون و تشخیص دیابتsolale
2008/01/31, 18:55
http://www.aftab.ir/articles/health_therapy/medical_science/images/150f7db2945cd584cb58bd52575d875b.jpg

اینجا یک فروشگاه عرضه لوازم بهداشتی و درمانی (داروخانه) است. می‌خواهید یک دستگاه اندازه‌گیری قند خون (گلوکومتر) خریداری کنید. مدل‌های مختلفی روی میز قرار دارند که شما نمی‌دانید کدام یک را انتخاب کنید؟ قیمت‌ها، شکل‌ها و... یکی با دیگری متفاوت است ولی واقعا یک دستگاه گلوکومتر خوب برای انتخاب شدن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
یک دستگاه گلوکومتر چیست و چگونه کار می‌کند؟
اگر شما دیابت داشته باشید مجبورید بنا به توصیه پزشکان هر چند وقت یک بار برای اندازه‌گیری قند خونتان به آزمایشگاه بروید.
این آزمایش خون میزان قند خون شما را نشان خواهد داد. ولی راه ساده‌تری هم برای اندازه‌گیری قند خون وجود دارد و آن خرید یکی از همین دستگاه‌های اندازه‌گیری میزان قند خون در منزل است. گلوکومترهایی که در بازار وجود دارند دستگاه‌های پزشکی هستند که میزان تقریبی قند خون شما را نشان می‌دهند.
خرید این وسیله خرید مناسبی (انتخاب مناسبی) برای افرادی است که دیابت شیرین (مرض قند) دارند چرا که با اندازه‌گیری مرتب قند خون می‌توان از میزان قند خون آگاهی یافت تا به یکباره قندن خون از میزان مشخصی بالاتر نرود و دچار عوارض ناشی از زیادی قند خون نشود، استفاده از این وسیله آسان است. هنگام خرید، فروشنده به شما تعدادی سوزن یک بار مصرف، نوارهای ویژه کاغذی و یک دستگاه دیجیتالی خواهد داد. شما با استفاده از یکی از سوزن‌ها انگشت خود را سوراخ کوچکی کرده و یک قطره خون روی نوار حساس می‌چکانید، سپس نوار را درون دستگاه دیجیتال قرار می‌دهید و دستگاه میزان قندن خون شما را روی صفحه دیجیتال نشان خواهد داد.
از حدود سال‌های ۱۹۸۰ میلادی اولین ایده‌های ساختن دستگاهی که بتوان به وسیله آن قند خون را به راحتی در منزل اندازه‌گیری کرد، به فکر کارخانجات سازنده دستگاه‌ها و لوازم پزشکی رسید و تا امروز انواع بسیار متفاوتی از این دستگاه‌ها در بازار مصرف وجود دارد شما با خرید یکی از این دستگاه‌ها می‌توانید از عوارض کوتاه مدت و طولانی‌مدت بالا رفتن قند خون در امان بمانید.
● راهنمای خرید گلوکومتر
برای خرید یک دستگاه اندازه گیری قند خون مناسب باید به شاخص‌هایی توجه کنید. توجه به این شاخص‌ها کمک می‌کند که انتخاب بهتر و آگاهانه‌تری داشته باشید.
● سایز (اندازه)
دستگاه‌های گلوکومتر موجود در بازار اندازه‌های بسیار متفاوتی دارند ولی به طور معمول اندازه این دستگاه‌ها به اندازه کف دست است. ولی انواع بزرگ‌تر و کوچک‌تری از آن هم در بازار وجود دارد. این دستگاه‌ها معمولا با باتری کار می‌کنند.
● نوار آزمایش
در هر جعبه دستگاه‌های گلوکومتر که از بازار خریداری می‌کنید چندین نوار اندازه‌گیری قند خون وجود دارد که شما قطره خونتان را به روی آن می‌چکانید و درون دستگاه می‌گذارید.
سطح این نوارها به مواد شیمیایی آغشته شده است که با قند خون شما واکنش نشان می‌دهند، برخی از این نوارها، نوارهایی پلاستیکی هستند که قطره کوچکی از آنزیم (گلوکتراکسیاز) روی آن چکانده شده است. فراموش نکنید هر نوار یک بار مصرف است و باید پس از مصرف آن را دور بیندازید.
برخی از مارک‌های گلوکومتر به جای نوار، دارای دیسک‌ها (صفحاتی) هستند که شما قند خونتان را روی آن می‌چکانید و در دستگاه قرار می‌دهید این دیسک‌ها چندین بار قابل استفاده هستند. دربرخی دستگاه‌ها لازم است هنگامی که نوار اندازه‌گیری قند خون را درون دستگاه می‌گذارید یک کد را وارد کنید. این کد روی بسته (ظرف) حاوی نوارها درج شده است پس از وارد کردن کد دستگاه تنظیم شده و نوار اندازه‌گیری وارد شده درون دستگاه را می‌خواند.
اگر تصمیم ندارید بعدا هزینه دیگری بابت خرید نوار بپردازید، دستگاهی را از اول انتخاب کنید که تعداد نوارهای آزمایش بیشتری داشته باشد.
● میزان خون لازم
اندازه قطره خونی که برای اندازه‌گیری قند خون باید به دستگاه بدهید، متفاوت است. این میزان از ۳/۰ میلی‌لیتر تا ۱۰ میلی‌لیتر متفاوت است. انواع قدیمی‌تر دستگاه گلوکومتر نیاز به مقدار خون بیشتری دارند، پس انتخاب انواع جدیدتر مناسب‌تر است. اگر دستگاه قندخونی که خریداری می‌کنید، نیاز به مقدار کمتری خون داشته باشد، شما نیاز دارید کمتر انگشتتان را سوراخ کنید.
● زمان دستگاه
دستگاه‌های مختلف موجود در بازار در طول زمان‌های متفاوتی قندخون شما را اندازه‌گیری کرده و نشان می‌دهند. این زمان از ۵ ثانیه تا ۶۰ ثانیه متفاوت است.
● واحد میزان قند خون
هنگامی که می‌خواهید روی صفحه نمایش گلوکومتر را بخوانید، باید دقت کنید که این عدد به چه واحدی نمایش داده شده است. این میزان قند خون یا به‌صورت میلی‌گرم بر دسی‌لیتر و یا میلی‌مول بر لیتر در صفحه نمایشگر کوچک دستگاه ظاهر می‌شود.
این واحد اندازه‌گیری قند خون دستگاه بستگی به کشوری دارد که توسط آن کشور ساخته شده است در آن ساخته شده است. دستگاه‌های ساخت آمریکا واحدشان میلی‌گرم بر دسی‌لیتر و دستگاه‌های ساخت اروپا و کانادا میلی‌مول بر لیتر (mmol/l) است. برای تبدیل میلی‌گرم بر دسی‌لیتر به میلی‌مول بر لیتر کافی است عددی که صفحه نمایش نشان می‌دهد را بر ۱۸ تقسیم کنید. برخی از دستگاه‌ها، قابلیت تنظیم این دو واحد را به یکدیگر دارند.
● زمان / ساعت
همه گلوکومترها دارای ساعتی هستند که می‌توان زمان و تاریخ دستگاه را تنظیم کرد. به‌علاوه این دستگاه‌ها دارای حافظه‌ای برای ثبت نتایج آزمایش‌های پیشین شما هستند و شما در صورت لزوم می‌توانید به این داده‌ها دسترسی پیدا کنید و تغییرات میزان قند خون‌تان را در طول روزهای مختلف با یکدیگر مقایسه کنید.
● چه قدر پول بدهید؟
قیمت اندازه‌گیری قند خون با گلوکومتر بستگی دارد به قیمت نوارهای اندازه‌گیری قند خون که باید خریداری کنید. شما یک قیمت اولیه بابت خرید دستگاه می‌پردازید که تعدادی نوار را در جعبه این دستگاه خواهید یافت ولی وقتی این نوارها تمام شد، شما باید این نوارها را خریداری کنید، بنابراین در هنگام خرید دستگاه، قیمت نوارها را هم در نظر بگیرید.
دقت کنید نوارهای تقلبی اندازه‌گیری قند خون هم در بازار وجود دارند. این نوارها قند خون شما را به غلط اندازه‌گیری و نشان می‌دهند که برای سلامت شما خطرناک خواهد بود. شما نباید چنین نوارهایی را خریداری کنید و به فروشنده یا نمایندگی فروش کارخانه گزارش دهید.
● چقدر قابل اطمینان است؟
شاید بگویید نتایجی که این دستگاه‌های گلوکومتر نشان می‌دهند تا چه اندازه قابل اطمینان است؟ و دقت این دستگاه‌ها چقدر است؟ این موضوع موجب انجام مطالعات و تحقیقات بسیاری در سراسر دنیا شده است. فراموش نکنید عوامل بسیاری، دقت یک دستگاه گلوکومتر را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
دقت یک دستگاه گلوکومتر که از بازار خریداری می‌کنید، به تنظیمات آن، محدوده دما، فشاری که برای پاک‌کردن نوار استفاده می‌شود، اندازه قطره خون، میزان داروهایی که در خون وجود دارد، تمیزبودن بخش اندازه‌گیری قند خون و تازه‌بودن نوارهای اندازه‌گیری قند خون بستگی دارد. دستگاه‌های مختلف، قابلیت‌هایشان از نظر این شاخص‌ها متفاوت است و بر این اساس قیمت دستگاه‌های گلوکومتر متفاوت است. مسلما دستگاه‌های دقیق‌تر، قیمت گران‌تری نیز خواهند داشت.
● نکاتی برای استفاده بهتر از گلوکومتر
قبل از استفاده از گلوکومتر جدیدتان، دستورالعمل‌های استفاده از آن را که در بروشورهای کارخانه درج شده بخوانید و یا از راهنمای نمایندگی فروش بخواهید آن را برایتان توضیح دهد.
▪ نوارهای اندازه‌گیری فشار خون را از درون قوطی‌هایی که شکستگی دارند و یا ترک خورده‌اند استفاده نکنید.
دقت کنید نوارهای سنجش قند خونی را خریداری کنید که تاریخ مصرفشان سپری نشده باشد.
▪ قبل از استفاده از دستگاه گلوکومتر جدیدتان‌آن را با فردی که قبلا تجربه استفاده از این دستگاه را دارد، تمرین کنید تا یاد بگیرید درست قند خونتان را اندازه‌گیری کنید.
▪ قبل از استفاده از دستگاه دست‌هایتان را خوب بشویید. حتی اندکی باقیمانده غذا و قند روی انگشتتان بر نتیجه آزمایش اثر خواهد گذاشت.
▪ اندازه قطره خونی که روی دستگاه می‌گذارید مناسب باشد چون در غیر این صورت دستگاه اندازه‌گیری قند خون را با دقت انجام نخواهد داد.
▪ اجازه دهید خون از انگشتتان روی نوار جاری شود. انگشتتان را نچلانید (فشار ندهید) این کار روی نتیجه آزمایش اثر می‌گذارد.
▪ دستگاه گلوکومتر خود را گاه گاهی با محلول‌های کنترل، کنترل کنید.
▪ وقتی برای اندازه‌گیری قند خون به آزمایشگاه می‌روید گلوکومترتان را همراه ببرید تا عددی که صفحه نمایش آن نشان می‌دهد را با نتیجه آزمایش مقایسه کنید. با این کار می‌توانید ببینید دستگاه شما میزان قند خون را تا چه اندازه دقیق و درست نشان می‌دهد.دکتر گلرخ ثریا

Non-Existent
2008/02/24, 23:51
در بیماری دیابت؛ قند خون،هموگلوبین و فشار خون باید به طور مرتب کنترل شود.

اهمیت اندازه ‌گیری مرتب قند خون در منزل چیست؟
همان طور که قبلاً گفته شد تغذیه ی صحیح، ورزش ، کنترل روزانه ی قند خون و مصرف داروها از اجزای اصلی درمان دیابت هستند.
دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون یا " گلوکومترها"، به افراد دیابتی و پزشکان این امکان را می ‌دهند تا بتوانند به تنظیم این اجزا بپردازند. شاید بتوان درمان دیابتِ بدون اندازه ‌گیری مرتب قند خون را، به رانندگی در جاده با چشمان بسته تشبیه کرد.
اهمیت استفاده از گلوکومتر در پیشگیری از عوارض دیابت مخصوصاً در دیابت نوع 1 در تحقیقات متعددی به اثبات رسیده است. این تحقیقات نشان داده‌اند که در افراد دیابتی که قند خونشان را به طور مرتب اندازه می ‌گیرند و از نتیجه ی این آزمایشات برای تنظیم روش درمانی خود استفاده می ‌کنند، عوارض دیابت به نحو قابل ملاحظه ‌ای کمتر دیده می ‌شود.

آزمایش هموگلوبین A1c چیست و چه اهمیتی دارد؟
آزمایش هموگلوبین A1c که به صورت درصد بیان می ‌شود، نشان می ‌دهد که در طول 3- 2 ماه گذشته چند درصد از هموگلوبین خون (که یکی از پروتئین‌های موجود در گلبول‌های قرمز است)، با قند ترکیب شده است.هر چه این درصد بالاتر باشد، بیانگر این است که معدل قند خون طی 3-2 ماه پیش بالاتر از حد طبیعی بوده است. این آزمایش وسیله ی بسیار خوبی برای تصمیم‌گیری در مورد موفقیت روش درمانی فعلی می‌ باشد.
در واقع وقتی می ‌توان درمان یک فرد دیابتی را موفق دانست که درصد هموگلوبین A1c او در حد قابل قبول ‌باشد.
مقدار قابل قبول هموگلوبینa1c زیر 8 و ترجیحاً زیر 7 درصد است.آزمایش هموگلوبین A1c را باید ترجیحاً هر 3 ماه یا حداکثر هر 6 ماه یک بار انجام داد.
مطالعات متعددی نشان داده‌اند که نگه داشتن هموگلوبین A1cزیر 7 درصد، نه تنها از پیدایش عوارض دیابت در چشم‌ها، کلیه‌ها و اعصاب جلوگیری می ‌کند، بلکه حتی در صورت وجود این عوارض باعث بهبود آنها شده و از پیشرفت شان جلوگیری به عمل می ‌آورد.


منظور از اصطلاح "کنترل سختگیرانه ی دیابت" چیست؟
کنترل سختگیرانه ی دیابت روشی است که در آن 5 پایه ی اصلی درمان دیابت؛ یعنی آموزش، کنترل روزانه، تغذیه صحیح ، فعالیت جسمانی و داروها به طور هم زمان مورد استفاده قرار می‌ گیرد و لازمه ی آن مشارکت فعال فرد دیابتی در طرح درمانی ارائه شده توسط "تیم مراقبت از دیابت" شامل پزشک معالج، پرستار آموزش دیده و متخصص تغذیه می‌ باشد. یکی از ملزومات این روش انجام آزمایشات مکرر قند خون در منزل و به کارگیری نتایج آنها در تنظیم داروها و نحوه ی تغذیه و فعالیت بدنی می ‌باشد.
با وجودی که روش کنترل سختگیرانه ی دیابت ممکن است در ابتدا مشکل و پُر هزینه به نظر برسد، ولی دارای نتایج بسیار عالی در زمینه ی بهبود کیفیت زندگی افراد دیابتی و پیشگیری از عوارض دیابت (که خود بسیار هزینه‌ بر هستند) می ‌باشد. انجام تزریقات متعدد انسولین (حداقل 4 بار در روز) یکی از روش‌های مشهور انسولین درمانی در کنترل سختگیرانه ی دیابت، مخصوصاً دیابت نوع 1 است.

اهمیت کنترل فشار خون در افراد دیابتی چیست؟
تحقیقات جدید نشان داده‌اند که اهمیت کنترل فشار خون بالا در افراد دیابتی به منظور پیشگیری از عوارض دیابت به اندازه ی اهمیت کنترل قند خون است.
به همین خاطر دیابتی‌ها باید فشار خون خود را به دقت کنترل کنند.فشار خون ایده‌آل برای این افراد شامل فشار ماکزیمم کمتر از 130 و مینیمم کمتر از 80 میلی‌متر جیوه است.
عوامل دیگری که به کنترل بهتر فشار خون کمک می ‌کنند عبارتند از: کاهش وزن (در صورت وجود چاقی)، کاهش مصرف نمک، ورزش مرتب، ترک سیگار و مصرف نکردن الکل.
منبع: انجمن دیابت ایران

MESSENGER
2008/03/05, 11:21
بهره گيري از تشعشات براي تشخيص ديابت
پژوهشگران دانشگاه كاليفرنيا دستگاهي را ابداع كردند كه براحتي گلوكز بدن افراد را نشان مي دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پايگاه خبري نيوكرالا، به گفته مديران اين پژوهش، پژوهش حاضر واكنش گلوكز با پروتئين بافت هاي بدن مانند پوست و رگ هاي خوني مواد شيميايي را توليد مي كند و ماده توليد شده با جمع شدن در ديواره هاي رگ هاي خوني، باعث نازك و سخت كردن ديواره و در نتيجه باعث بروي بيماري ديابت مي شود.
بنابر اين گزارش، در حين آزمايش ها دانشمندان دريافتند اين ماده در هنگام تجمع در ديواره هاي خوني، تشعشاتي توليد مي كند، در نتيجه محققان با الهام گرفتن از اين موضوع دستگاهي را ابداع كردند كه با پالس هاي كوچكي در پوست، ميزان تشعشات حاصل را اندازه گيري مي كند. يادآور مي شود، محققان در شيوه جديد، زمان تشخيص ديابت را بسيار كوتاه تر از شيوه هاي گذشته معرفي كردند.

ArasH
2009/07/14, 12:36
شیوه های اطمینان از یک تست قند خون صحیح

http://www.img98.com/images/psy8w9nmlyqi0gm79hxp.jpg


توجه به سلامت افراد به ویژه کسانی که با یک نوع بیماری زندگی می کنند، اهمیت ویژه ای در پیشگیری از تشدید بیماری و در نتیجه جلوگیری از هزینه هایی دارد که متوجه فرد و جامعه می شود.توجه به سلامت افراد به ویژه کسانی که با یک نوع بیماری زندگی می کنند، اهمیت ویژه ای در پیشگیری از تشدید بیماری و در نتیجه جلوگیری از هزینه هایی دارد که متوجه فرد و جامعه می شود.
از جمله این بیماریها می توان به دیابت اشاره کرد که جمعیتی بیش از ۷ میلیون نفر را در کشور درگیر خود ساخته است. کوری، بیماریهای قلبی و عروقی، نارسایی کلیه، دیالیز، قطع عضو و سکته مغزی را می توان از جمله مهمترین عوارض بلند مدت بی توجهی به دیابت دانست که ابتلا به هر کدام از آنها می شود علاوه بر آنکه برای بیمار یک فاجعه تمام عیار محسوب شود، برای جامعه نیز بحران آفرین و هزینه ساز باشد.
امروزه مطالعات بر این موضوع دلالت دارد که پیشگیری از عوارض دیابت صرفاً از طریق کنترل مستمر قند خون امکان پذیر است، که در همه جای دنیا این وظیفه بر عهده بیمار گذاشته می شود. اما بهره برداری از دستگاه های اندازه گیری قند خون یا گلوکومترها نیز همچون امور دیگر آداب خاص خود را دارد که اگر رعایت نشود، نتیجه ای جز اخلال در سیر درمان و از دست دادن بخش دیگری از سلامت فرد ندارد.
در نظر بگیرید بیمار دیابتی نتواند به طور صحیح عمل تست قند خون را انجام دهد، در این صورت ما باید منتظر یک فاجعه برای بیمار باشیم، چرا که ممکن است بیماری که اساساً در آن زمان قند خون متعادلی دارد، بر اثر خطایی که به هر علت بروز کرده است، مشمول بالا بودن قند خون تشخیص داده شود و با تزریق انسولین اضافه به کما رود.
بر این اساس افراد دیابتی، به واسطه اهمیتی که خود برای سلامت، تندرستی و استمرار صحیح دوره درمان خویش قائل هستند، می بایست ملاحظاتی را به هنگام استفاده از این دستگاه ها در نظر داشته باشند. دکتر اسدا... رجب رئیس انجمن علمی دیابت کشور در این رابطه توصیه هایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم:
۱ - هرگز از یک نوار اندازه گیری بیش از یک بار استفاده نکنید.
۲ - برای پیشگیری از بروز خطا، پیش از اندازه گیری حتماً دستانتان را با آب گرم و صابون بشویید. شستشوی دستها با آب گرم و صابون، خروج خون از سرانگشتان را نیز ساده تر می کند.
۳ - به تاریخ انقضای درج شده روی بسته نوارهای اندازه گیری دقت کنید و توجه کنید که تاریخ مصرفشان سپری نشده باشد.
۴ - به منظور اطمینان از صحت نتایج، از دستگاههایی استفاده کنید که از سیستم کنترل «حجم خون» برخوردارند.
۵ - ترجیحاً از دستگاههایی برای سنجش قند خون استفاده کنید که مورد تأیید بیمه های مسؤولیت کشور باشند، این موضوع می تواند از سویی نشان از کیفیت دستگاه و دارا بودن تأییدات لازم جهت نشان دادن دقیق میزان قند خون باشد و از سوی دیگر تا حدودی امنیت خاطر و آرامش را به ارمغان آورد.
۶ - به هولوگرام نصب شده بر پاکت و بسته بندی نوارهای اندازه گیری و نیز دستگاهها دقت کنید. هولوگرام نشان دهنده آن است که این محصول تحت نظارت وزارت بهداشت به کشور وارد شده است.
۷ - نوارهای اندازه گیری را از درون قوطی هایی که شکستگی دارند و یا ترک خورده اند و یا فاقد بسته بندی مناسب هستند، استفاده نکنید.
۸ - از تعمیر خانگی دستگاهها خودداری و در صورت بروز هر گونه مشکل، به خدمات پس از فروش شرکت صاحب کالا مراجعه کنید. بخصوص در رابطه با محصولاتی که دارای خدمات بیمه مسؤولیت هستند)
۹ - نوارهای آزمایش قند خون را در دمای اتاق قرار دهید و از مجاورت آنها با رطوبت خودداری کنید.

سعید اویس

یادداشت : روزنامه قدس

Non-Existent
2009/07/30, 00:39
احتمال اینکه دیابتی‌ها در آینده نزدیک به تاتو کردن روی بیاورند، کم نیست، البته صرفا به دلایل پزشکی!

دیسکاوری در مقاله‌ای که به تازگی منتشر کرده است، خبر ساخته شدن جوهر تاتوی خاصی را داده که می‌تواند، این بیماران را از طبیعی بودن تا بالا رفتن مقدار گلوکز خونشان مطلع کند!

«هیتر کلارک» و همکارانش در آزمایشگاه دراپر Draper در ماساچوست، جوهر تاتویی ساخته‌اند که با تغییر میزان گلوکز در پوست، رنگش تغییر می‌کند.

بیماران دیابتی اصلا لازم نیست که تاتوی بزرگی روی بدنش حک کنند، تاتویی به اندازه چند میلیمتر هم برای این کار کفایت می‌کند.

گروه تحقیقاتی در ابتدا اصلا قصد نداشتند، جوهری برای شناسایی سطح گلوکز درست کنند، هدف اولیه آنها این بود که جوهری بسازند که به سطح سدیم خون حساس باشد تا از این طریق سلامت قلب را مورد پایش قرار دهند، در مورد الکترولیت‌های بدن تحقیق کنند و یا از دریافت کافی آب و الکترولیت توسط ورزشکاران مطمئن شوند.

در حقیقت پایش میزان یک یون بسیار ساده‌تر از پایش مولکولی است که ۲۴ اتم دارد. اما کلارک بعد از صحبت با یکی از همکارانش متقاعد شد که تلاشش را برای ساختن جوهری که به میزان گلوکز حساس باشد، انجام دهد.

جوهری که آنها ساخته‌اند به صورت ذراتی در ابعاد نانو است. این ذرات به شکل هرم‌های پیچ و تاب‌داری به اندازه ۱۲۰ نانومتر هستند. هر هرم سه قسمت دارد: قسمت شناساگر گلوکز، جوهری که تغییر رنگ می‌دهد و مولکول دیگری که از مقلد گلوکز است.

بر حسب میزان گلوکز پوست، رنگ این جوهر تغییر می کند، در سطح گلوکز بالا، جوهر زرد می‌شود، در سطح گلوکز پایین نارنجی می‌شود و در سطح گلوکز طبیعی به رنگ پرتقالی درمی‌آید.

البته این روش یک عیب دارد: تاتو، به سطح گلوکز پوست حساس است و نه سطح گلوکز خون و از آنجا که ۲۰ دقیقه طول می‌کشد که سطح گلوکز خون، میزان گلوکز پوست را تحت تأثیر قرار دهد، این روش برای آگاهی از قند خون در لحظه، مناسب نیست. با این همه، این نوع تاتوی خاص، می تواد دیابتی‌ها را از نرمال بودن قند خونشان در یک بازه زمانی طولانی‌تر، آگاه کند و نیاز به گرفتن نمونه‌های خون را کاهش دهد.

علاقه‌مندان این روش باید دو سال تا تکمیل این روش و آزمایش آن روی نمونه‌های انسانی، صبر کنند.

يك پزشك

amirpasha
2010/03/15, 01:08
در توضيح اين آزمايش بايد گفت که اصولاً هموگلوبين يکي از پروتئين هاي داخل گلبول هاي قرمز است و وظيفه حمل اکسيژن در خون را بر عهده دارد. هموگلوبين نيز مانند تمام پروتئين هاي ديگر بدن با قندها از جمله گلوکز ترکيب مي شود. اين ترکيب تا زماني که گلبول قرمز در خون زنده است (تقريباً 120 روز) پايدار مي باشد و اين اساس آزمايش هموگلوبين A1C را تشکيل مي دهد که هر چقدر ميزان قند خون شما در طول 3-2 ماه گذشته بالاتر از مقدار طبيعي باشد، درصد هموگلوبين A1C خون شما با گلوکز ترکيب شده است نيز بيشتر خواهد بود. به عنوان مثال مقدار هموگلوبينA1C بين 6، 7و 8 درصد به ترتيب بيانگر قند خون 120mg/dlو 150mg/dlو 180mg/dl طي 3-2 ماه گذشته است.در افراد ديابتي مقدار هموگلوبين A1C که با گلوکز ترکيب شده است کمتر از 6 درصد مي باشد. در افراد مبتلا به ديابت اين درصد بر اساس نحوه کنترل ديابت و قند خون متفاوت است. هموگلوبين A1C کمتر از 7 درصد بيانگر کنترل ديابت و قند خون مي باشد و مقادير بالاي 8 درصد نشان مي دهد که شما بايد در روش درمان ديابت خود تجديد نظر کنيد. بنابراين هدف از درمان موفق ديابت رساندن مقدار هموگلوبين A1C به کمتر از 7 درصد مي باشد. البته تحقيقات نشان داده اند که کاهش مقدار هموگلوبين A1C به هر ميزان باعث کاهش عوارض بلند مدت ديابت خواهد شد و اين امر به مقدار هموگلوبين A1C اوليه بستگي ندارن.» مقادير ايده آل هموگلوبين A1C در سنين مختلفمقدار ايده آل هموگلوبين A1C در سنين مختلف متفاوت است. به عنوان مثال از آنجايي که هر چه مقدار اين هموگلوبين پايينتر باشد، احتمال بروز حملات هيپوگليسيمي (پايين افتادن قند خون) نيز بيشتر خواهد بود، در کودکان قبل از سنين دبستان که وجود قند خون پايين براي سلول مغزي در حال رشد خطرناک و مضر است مقدار ايده آل هموگلوبين A1C نسبت به افراد در سنين بالاتر بيشتر است. در ادامه مقادير ايده آل و هدف هموگلوبين A1C در سنين مختلف آورده شده اند:» آيا آزمايش هموگلوبين A1C را بايد در ساعات مشخصي از روز يا بصورت ناشتا انجام داد؟آزمايش هموگلوبين A1C را مي توان در هر ساعتي از شبانه روز انجام داد و نيازي به ناشتا بودن نمي باشد. همچنين نتيجه اين آزمايش بر خلاف آزمايشهاي شخصي قند خون ارتباطي با نوع تغذيه و فعاليت بدني و يا وعضيت روحي شما در روز آزمايش ندارد؛ ولي اگر شما دچار هرگونه کسالت بيماري هستيد بهتر است انجام آزمايش هموگلوبين A1C را به روز ديگري موکول کنيد. زيرا اين احتمال وجود دارد که آزمايش به طور کاذب بالا برود.» تفاوت نتايج آزمايش هموگلوبين A1C در آزمايشگاههاي مختلفاز آنجايي که روشهاي اندازه گيري هموگلوبين A1C در آزمايشهگاههاي مختلف متفاوت است، نتايج اين آزمايش نيز متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در يک آزمايشگاه ممکن است نتيجه 6 درصد به عنوان نتيجه طبيعي و در ديگري به عنوان قند خون بالا طلقي شود. بنابراين هميشه با پزشک خود در مورد نتيجه آزمايش هموگلوبين A1C مشورت کنيد و همچنين آگاه باشيد که با تعويض ازمايشگاه ممکن است نتيجه آزمايش A1C نيز تغيير کند. پس هميشه يک آزمايشگاه مشخص را براي انجام اين آزمايش در نظر بگيريد.» آيا آزمايش هموگلوبين A1C مي تواند جايگزين آزمايشهاي روزانه شود؟در پايان ذکر اين نکته لازم است که آزمايش هموگلوبين A1C به هيچ عنوان جايگزين آزمايشهاي روزانه شخصي قند خون نمي شود و نمي تواند به عنوان مثال آنرا مبناي اضافه يا کم کردن مقدار تزريق روزانه انسولين قرار داد. در واقع جهت کنترل موثر ديابت انجام مرتب آزمايش شخصي قند خون و نيز آزمايش هموگلوبين A1C هر 3-2 ماه يکبار، هر دو به يک اندازه از اهمييت برخوردارند

مقادير ايده آل هموگلوبين A1C در سنين مختلفبالاي 18 سال
کمتر از 7 درصد


بين 18-12 سال
کمتر از 8 درصد


بين 12-6 سال
کمتر از 8/5 درصد


زير 6 سال
کمتر از 9 درصد

1C

labman
2010/09/04, 22:34
محققين MIT به روشي براي اندازه گيري گلوكز خون در افراد ديابتي ، با استفاده از تاباندن مادون قرمز بر روي پوست دست يافتند.

:: اين روش باعث ميشود كه بيماران ديابتي بدون استفاده از سوراخ كردن پوست مقدار قند خون خود را كنترل كنند .

بيماران ديابتي نوع يك هميشه بايد يك چشمشان به ميزان گلوكز خونشان باشد . افزايش مقدار گلوكز مي تواند به اندام هاي بدن فرد اسيب برساند . بسياري از افراد ديابتي بايد هر روز براي چندين مرتبه انگشت خود را براي جاري ساخت خون و اندازه گيري گلوكز آن سوراخ كنند .براي به حداقل رساندن درد و ناراحتي ناشي از آن ، محققان مركز MIT’s Spectroscopy Laboratory ، بر روي يك روش غير تهاجمي كار مي كنند تا به وسيله آن مقدار گلوكز خون را با استفاده از نور اندازه گيري كنند . براي اولين بار اين روش توسط پرفسور Michael Feld بر اساس طيف سنجي رامان معرفي شد . يا استفاده از اين روش مي توان تركيبات شيميايي را بر اساس بسامد ارتعشات پيوندهايي كه مولكول ها را در كنار هم نگه مي دارد شناسايي كرد . اين تكنيك مي تواند بدون خون گيري ، سطوح قند خون بيمار را به سادگي و با اسكن كردن بازوي بيمار و يا انگشت بيمار با مادون قرمز اندازه گيري كرد .

Ishan Barman و Chae-Ryon Kong دو دانشجويي تحصيلات تكميلي اين آزمايشگاه ، دستگاه طيف سنجي رامان كوچكي را توسعه دادند كه هم اندازه يك لپ تاپ است كه ميتوان ان را در مطب پزشك و يا خانه استفاده كرد . چنين دستگاه ي ميتواند روزانه به يك ميليون نفر در آمريكا و ميليون ها نفر در كل دنيا براي جلوگيري از نارحتي هاي ديابت يك كمك كند .

محققان آزمايشگاه طيف سنجي اين روش را به مدت ۱۵ سال در حال بررسي و توسعه دارند . يكي از موانع اصلي انها در اين راه اين است كه نور مادون قرمز تنها نيم ميلي متر در زير پوست نفوذ مي كند بنابراين اين روش تنها گلوكز مايع بينابيني سلول هاي پوست را اندازه گيري مي كند نه گلوكز خون را . براي غلبه بر اين مشكل ، محققان از الگوريتمي براي ارتباط بين اين دو استفاده مي كنند و بدين ترتيب با استفاده از اندازه گير مقدار گلوكز مايع بينابيني مي توان گلوكز خون را محاسبه كرد .

اين اندازه گيري بعد از خوردن غذا و يا نوشيدني شيرين توسط بيمار بسيار سخت خواهد شد چون مقدار گلوكز خون به سرعت افزايش خواهد يافت در حالي كه ۵ تا ۱۰ دقيقه وقت لازم هست تا افزايش گلوكز در مايع بينابيني را مشاهده كرد . بنابراين اندازه گيري گلوكز مايع بينابيني تصوير دقيقي از انچه در جريان خون را اتفاق ميافتد را نشان نميدهد .

براي حل و پرداخت به ان زمان تاخيري كه در بالا به ان اشاره شد ، Barman و Kong ، روش كاليبراسيون جديدي را ابداع كردند كه به آن- Dynamic Concentration Correction -DCC و يا اصلاح غلظت پويا مي گويند كه شامل سرعت انتشار قند خون به مايع بينابني است . در يك مطالعه اي كه بين ۱۰ بيمار داوطلب انجام گرفت ، محققان از روش DCC-calibrated Raman spectroscopy براي كمك به اندازه گيري دقيق گلوكز استفاده كردند كه به طور ميانگين ۱۵٪ و در بيشترين حالت ۳۰ ٪ باعث بهبود اين نتايج شد.

محققان روش هاي كاليبره و اندازه گيري خود را در ۱۵ جولاي در مجله journal Analytical Chemistry منشتر كردند . همچنين در ماه اكتبر ، Barman ، به خاطر كار بر روي اندازه گيري طيف سنجي گلوكز جايزه Tomas A. Hirschfeld Awardرا در كنفرانس شيمي تجزيه دريافت كرد .
منبع (http://lab-sciences.blogfa.com/post-261.aspx)

nasirii
2011/01/27, 12:09
آزمايش قند خون صبح ناشتا مهم تر است يا دو ساعت بعد از خوردن قند چرا؟؟؟

R O Y A
2011/01/27, 21:55
دقيق نمي دونم فكر كنم 2 ساعت بعد براي اينكه نشون ميده انسولين در بدن عملكرد درستي داره يا نه .ولي اگر فرد ديابتي باشد هردو مهم است چون بايد هر دو ساعت قند خون خود را كنترل كند مخصوصا ديابت نوع يك يا همان وابسته به انسولين

GOD send
2011/01/27, 22:21
تشخیص دیابت با قند خون نااشتاFBS هستش و البته دوساعت بعد از غذا هم انجام میشود

ولی بنظرم حساسیت برای موارد قبل از قند بیشتر باشه و بنظرم آزمایش نااشتا کلیدی و مهم برای تشخیص هست

R O Y A
2011/01/27, 22:28
بله ولي ما يه آزمايش داريم (تست تحمل قند خون)اين مهمتره براي تشخيص ديابت

HamidMahdavi
2011/01/27, 22:31
شرمنده این رو ندیده بودم مرسی که خبر دادین
والا من زیاد در این مسائل وارد نیستم من بیشتر آسیب شناسی اسکلتی-عضلانی تخصص دارم اما چیزی که میدونم رو میگم
هشت ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه هیچ غذا یا آشامیدنی (بجز آب) نخورده و نیاشامید.(این مدت ناشتایی در شب توصیه شده است که فعالیتهای بدن به حداقل رسیده و مقادیر طبیعی نیز در نمونه های صبح مقدار شدهاند) و مدت زمان ناشتایی حداقل 12 ساعت است!

R O Y A
2011/01/27, 22:42
به اين لينك مراجعه كنيدhttp://www.daneshju.ir/forum/f847/t110650.html#post504340

peyman balini
2011/01/27, 23:48
با توجه به سابقه ی این بیماری در فامیل من دو ساعت بعد مهمتره چون امکان داره شما شب قبلش یه چیزی خورده باشید و این خورشو توی آزمایش اول نشون نده

R O Y A
2011/01/28, 00:13
با توجه به سابقه ی این بیماری در فامیل من دو ساعت بعد مهمتره چون امکان داره شما شب قبلش یه چیزی خورده باشید و این خورشو توی آزمایش اول نشون نده

منم هم عقيده ي شمام ولي دليلتون منطقي نيست.(-B

R O Y A
2011/01/28, 01:03
دوستان اشتباه نكنيد در آزمايش قند خون ناشتا بايد حتما فرد ناشتا باشه واگرنه تست تحمل گلوكز (2ساعت بعد)هم اشتباه ميشه

nasirii
2011/01/28, 16:51
تشخیص دیابت با قند خون نااشتاFBS هستش و البته دوساعت بعد از غذا هم انجام میشود

ولی بنظرم حساسیت برای موارد قبل از قند بیشتر باشه و بنظرم آزمایش نااشتا کلیدی و مهم برای تشخیص هست

با تشکر از تمامي دوستان عزيز که در اين بحث مهم شرکت نموديد تقريبا تمامي مطالبي را که تمام عزيزان شرکت کننده در بحث فرمودند تقريبا در جاي خودش در ست است اما جواب صحيح تر اين است که جگر انسان در تمام طول استراحت شبانه قند ميسازد و قند خون ناشتا ي صبح از هر حيث ترجيح دارد

اما براي کنترل قند خون واقعي بيمار بايستي از فرد آزمايش هموگلوبين HG A1C هم به عمل آيد تا معدل قند خون يک ماهه گذشته را بدست آوريم با تشکر نصيري

R O Y A
2011/01/28, 19:21
ببخشيد يه سوال HGA1CباHBA1Cفرق ميكنه؟

Pharmakon
2011/01/28, 19:51
ببخشيد يه سوال HGA1CباHBA1Cفرق ميكنه؟

سلام و خسته نباشید

hba1c آزمایش هموگلوبین است که میتونید به وسیله ی اون میزان قند خون رو به ویژه مرتبط با دیابت اندازه بگیرید

HGA1C برای آزمایش کنترل دیابت در مدت کوتاه مثل 2 تا 3 ماه تجویز میشه


اساسا فرق زیادی ندارن اگه بیشتر توضیح میخواین بگین از چه جهت؟

جامونده از شهدا
2011/07/11, 13:17
رئيس انجمن علمي ديابت ايران ضمن هشدار نسبت به عوارض استفاده از نوارهاي كنترل قند خون كه فاقد برچسب وزارت بهداشت هستند، گفت: بيماران ديابتي از دستگاه‌هايي براي اندازه‌گيري قند خون خود استفاده كنند كه دستورالعمل فارسي داشته باشد.

دكتر اسدالله رجب در گفت‌وگو با مهر افزود: كنترل و اندازه‌گيري قند خون از نكات خيلي مهم است كه بيماران ديابتي بايد آن را مورد توجه قرار دهند. چون هر چه در مورد اهميت كنترل خون حرف بزنيم، كم گفته‌ايم.
وي با اشاره به استفاده از دستگاه‌هاي كنترل قند خون در كشور افزود: اين موضوع هم خيلي مهم است كه بدانيم از چه دستگاه‌هايي براي اندازه‌گيري قند خون استفاده كنيم.

رجب ادامه داد: دستگاه‌هاي كنترل قند خون علاوه بر داشتن مجوز وزارت بهداشت بايد دستورالعمل فارسي نيز داشته باشند. رئيس انجمن ديابت ايران با بيان اين‌كه تمامي دستگاه‌ها و نوارهاي كنترل قند خون كه در كشور وجود دارد وارداتي است، افزود: بايد از اين نكته مطمئن شويم كه نوارهاي كنترل قند خون قيمت زياد بالايي نداشته باشند.

مهر

F a r z a n e h
2012/05/26, 16:12
محققان موفق به ابداع يك لنز تماسي شده‌اند كه با قابليت تغيير رنگ در زمان افزايش قند خون مي‌تواند در آينده جايگزين دستگاه‌هاي متداول اندازه‌گيري ميزان قند خون شود.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، يكي از روش‌هاي متداول براي اندازه‌گيري قند خون در بيماران ديابتي، چكاندن يك قطره خون بر روي نوار تست قند خون است كه اين مسأله اغلب براي بيماران ناخوشايند است.


1726117261

زماني كه سطح انسولين در بيماران ديابتي افت مي‌كند، سطح قند علاوه بر خون، در اشك يا ادرار بيمار نيز افزايش مي‌يابد و محققان از همين گزينه براي ابداع لنز تماسي استفاده كرده‌اند.

«ژون هو» متخصص شيمي دانشگاه اكرون در اوهايو مي‌گويد: عملكرد اين لنز تماسي، مشابه كاغذهاي pH معمولي است.

اين لنز با يك ماده شيميايي پوشيده مي‌شود كه به گلوكز موجود در اشك چشم واكنش نشان مي‌دهد و اين واكنش شيميايي موجب تغيير رنگ لنز تماسي مي‌شود.

بيماران مي‌توانند با استفاده از تلفن همراه هوشمند، سطح قند خون در چشمان خود را ذخيره كنند.

اين محقق همچنين در حال كار بر روي برنامه نرم‌افزاري براي محاسبه و ثبت قند خون با استفاده از تصاوير است. تنها يكي از دو لنز تماسي حاوي ماده شيميايي حساس به گلوكز است و اين برنامه نرم‌افزاري مي‌تواند با بررسي تفاوت رنگ دو چشم، ميزان قند خون را محاسبه كند.

لنز تماسي به مقدار بسيار كمي از ماده شيميايي براي تغيير رنگ نياز دارد و اين مقدار ناچيز رنگ تغييري در وضعيت بينايي فرد ايجاد نمي‌كند.