PDA

مشاهده نسخه کامل : مقاله اپیزیوتومیStellar
2011/01/27, 10:55
اپيزيوتومي چيست و چرا انجام مي شود ؟

اپيزيوتومي يك برش جراحي در ناحيه پرينه يا مياندوراه (ناحيه عضلاني بين واژن و مقعد) است و قبل از انجام برش بيحسي موضعي داده مي شود.

اين برش جراحي كوچك در صورتي كه نوزاد تحت استرس باشد و نياز به تولد سريع داشته باشد انجام مي شود. اگر ماما تشخيص دهد كه نياز به گشاد كردن واژن به وسيله برش وجود دارد، اين كار را انجام مي دهد. در غير اين صورت احتمال پارگي شديد واژن وجود خواهد داشت. برخي از متخصصين معتقدند كه برش اپيزيوتومي بهتر از پارگي اتفاقي واژن ترميم مي شود. در عين حال اين روش در بيشتر زنان باعث مشكلاتي چون درد، بي اختياري ادرار و مدفوع و بهبودي دير هنگام شده است. بنابراين اپيزيوتومي فقط بايد براي مادراني كه از آن نفع مي برند استفاده شود. پارگي هاي خود به خود درد كمتري داشته و حداقل در روزهاي بعد از زايمان درد ندارند در حالي كه پارگي اپيزيوتومي دردناك است. بررسي ها نشان داده است زناني كه برش اپيزيوتومي براي آنها داده مي شود، زناني كه پارگي خودبخودي پيدا مي كنند، و همچنين زناني كه هيچ آسيبي نمي بينند، همگي مي توانند با انجام ورزشهاي لازم 3 ماه بعداز زايمان از قدرت مناسب عضلات كف لگن برخوردار شوند.


آيا من قادر به انتخاب روش هستم؟

اگر شما فكر مي كنيد كه روش اپيزيوتومي را نمي پسنديد، بايد موضوع را با ماما يا پزشك خود در يكي از ويزيت هاي پيش از زايمان در ميان بگذاريد. در كلاسهاي مخصوصي كه پيش از زايمان در آن شركت مي كنيد و براي دوران بارداري و زايمان آما مي شويد، حفظ آرامش و استفاده از وضعيت هاي مختلف براي اجتناب از اپيزيوتومي آموزش داده مي شوند.


آيا برش اپيزيوتومي دردناك است ؟

اكثر زنان اظهار مي كنند كه برش اپيزيوتومي را هنگام زايمان احساس نكرده اند. چون بافتهاي اطراف واژن در هنگام زايمان به شدت كشيده شده و برش به سادگي انجام مي شود، اما ممكن است روند بهبود آن دردناك باشد.


براي التيام درد اين نكات مفيد است :

كيسه يخ و يا كيسه هاي ژله اي سرد مي تواند محل بخيه را بي حس كرده و تورم را كمتر كند. اين روش از قديم براي التيام درد استفاده مي شده است .
دوش آب گرم بسيار مفيد است. با اين حال تحقيقات نشان مي دهد كه افزودن نمك به آب وان حمام هيچ تاثيري در بهبود ترميم ندارد. بخيه ها را بعد از حمام با حوله نرم و تميز به آرامي خشك كنيد.
محل بخيه ها را در معرض هوا قرار دهيد. حداقل روزي 10 دقيقه لباسهاي زير را در آورده و روي حوله تميز استراحت كنيد.
به ميزان لازم پياده روي كنيد. ورزشهاي مخصوص عضلات كف لگن را انجام دهيد تا گردش خون تحريك شده و ترميم زخم تسريع شود.


چه زماني مي توانم آميزش جنسي داشته باشم؟

بهبود بخيه ها نبايد بيش از 1 ماه طول بكشد و بسياري از پزشكان تا هفته ششم بعد از زايمان براي شما ممنوعيت در نظر مي گيرند. معمولا بعد از اين زمان و در صورت تمايل، ايراد ندارد. اگر شك داريد كه بخيه هاي شما به خوبي بهبود يافته يا خير، به پزشك خود مراجعه كنيد و يا تا موعد ويزيت هفته ششم بعد از زايمان صبر كنيد.

وقتي براي اولين بار بعد از زايمان رابطه جنسي داريد امكان دارد در ابتدا تنگي واژن و درد را احساس كنيد. در اينصورت حفظ آرامش و استفاده از ژل لوبريكانت را توصيه مي كنيم. سعي كنيد قبل از رفتن به بستر دوش آب گرم بگيريد و زمان زيادي را به ابراز احساسات اختصاص دهيد. در موقع انجام عمل جنسي، وضعيت راحتي را براي خود انتخاب كنيد.

www.ninisite.com

Stellar
2011/05/13, 11:34
رايج‌ترين جراحي مامايي

اپيزياتومي يا برش جراحي در ناحيه پرينه (ناحيه تناسلي زنان) شايع‌ترين عمل جراحي مامايي به شمار مي‌آيد. به طوري که استفاده از آن در 80 تا 90 درصد زايمان‌هاي طبيعي گزارش شده است....

اپيزياتومي برشي است که در بافت بين دهانه واژن و ناحيه مقعد حين زايمان انجام مي‌شود. اگرچه اپيزياتومي جزيي از کارهاي معمول زايمان طبيعي است اما در برخي موارد هم انجام نمي‌شود. از آنجا که اپيزياتومي داراي آثار فيزيولوژيک، روان‌شناختي و اقتصادي- اجتماعي بر زنان است، بنابراين نه تنها تصميم به انجام آن بلکه چگونگي انجام اين تکنيک و کيفيت مراقبت بعدي از آن نيز داراي اهميت است. در ايران آمار دقيقي از ميزان اپيزياتومي در دسترس نيست، اما با توجه به ميزان بالاي مواليد احتمالا اپيزياتومي در ايران نيز از فراواني بالايي برخوردار است.


اپيزياتومي از قديم تا امروز

در گذشته عقيده داشتند که استفاده روتين از اپيزياتومي مزيت‌هاي متعددي براي مادر و نوزاد دارد از آن جمله مي‌توان به پيشگيري از آسيب کف لگن، بي‌اختياري ادرار، پارگي اسفنکتر آنال(دريچه مقعد)، خون‌ريزي داخل جمجمه‌اي نوزاد و پارگي‌هاي شديد پرينه(ميان‌دوراه) اشاره کرد اما طي 20 سال گذشته مقاله‌هاي متعددي به چاپ رسيده که در آن بر استفاده انتخابي از اپيزياتومي تاکيد شده است. اين مقاله‌ها گزارش کردند که برخلاف تصور، اپيزياتومي روتين نه تنها از عوارض فوق جلوگيري نمي‌کند بلکه ميزان پارگي‌هاي درجه 3 و 4، عفونت، خون‌ريزي و درد را افزايش داده و تاثير منفي بر عملکرد جنسي دارد.

تحقيق‌ها نشان مي‌دهد نيازي به انجام روتين و معمول اپيزياتومي نيست. اما در برخي موارد نياز به اپيزياتومي وجود دارد. پزشک در اين 3 مورد ممکن استانجام اپيزياتومي را لازم بداند:

• احتمال پارگي شديد واژن

• وضعيت غيرطبيعي نوزاد در رحم

• اگر لازم باشد نوزاد سريعا خارج شود.

اگر لازم باشد که براي شما به ‌عنوان مادر باردار اپيزياتومي انجام شود، يک بي‌حسي موضعي به صورت تزريقي دريافت مي‌کنيد تا بافت کمي بي‌حس شود. شما هنگام انجام اين برش يا دوختن آن هيچ‌چيز متوجه نمي‌شويد.


نقش ماساژ بافت

براي نرم شدن بافت واژن براي زايمان، برخي پزشکان پيشنهاد مي‌کنند که سطح بين دهانه واژن و مقعد در هفته آخر بارداري ماساژ داده شود. اين به نام ماساژ ناحيه پرينه خوانده مي‌شود. اگر چه هيچ تضميني وجود ندارد و زنان باردار مجبور نيستند اين کار را انجام دهند، اما ايجاد کمي کشش ممکن است وارد آمدن ضربه‌ها را حين زايمان در واژن کاهش دهد. براي اين کار با شست‌وشوي دست‌ها شروع کنيد. مطمئن شويد که ناخن‌هايتان کاملا کوتاه است. سپس با استفاده از يک ژل لوبريکانت، دست‌تان را آغشته به ژل کنيد. ژل را به ناحيه داخلي واژن ماليده و بعد به طرف عقب و سمت رکتوم ادامه دهيد. به مدت 1تا 2 دقيقه اين عمل را تکرار کنيد. سپس به آرامي ماساژ دهيد. اين حرکت ماساژ را 1بار در روز به مدت 10 دقيقه تکرار کنيد تا زمان زايمان شما فرا برسد. همسرتان هم مي‌تواند به شما کمک کند. احساس سوزش و کمي ناراحتي امري طبيعي است اما اگر درد شديدي احساس کرديد، اين کار را قطع کنيد.


عوارض اپيزياتومي

اپيزياتومي نيز مانند هر برش ديگر جراحي خطرهايي را در بر دارد که از جمله آنها مي‌توان به موارد زير اشاره کرد: درد و ناراحتي‌ مياندوراه، خون‌ريزي،عفونت، آبسه، هماتوم، صدمه به اسفنکتر مقعد و مخاط مقعد، باز شدن زخم و گسترش پارگي. با آنکه اغلب اين عوارض تهديدکننده حيات نيستند، اما اين مشکل‌ها تعداد زيادي از زنان را تحت ثاثير قرار مي‌دهند. عفونت زخم مياندوراه اگرچه نادر است،معمولا در روز 3 يا 4 بعد از زايمان ايجاد مي‌شود.


بهبودي پس از اپيزياتومي

اقدام‌هاي فراواني براي کاهش درد مياندوراه و تسريع بهبود زخم پيشنهاد شده است که از جمله آنها مي‌توان به رعايت بهداشت مياندوراه و شست‌وشوي مرتب ناحيه فرج، خشک نگه داشتن محل زخم، استفاده از نمک و ساولن در آب شست‌وشو،استفاده از گرماي خشک به وسيله تاباندن اشعه لامپ مادون قرمز، حمام نشيمن سرد وگرم، انجام ورزش کگل، استفاده از پدهاي عصاره گياهي نظير اسطوخودوس، بابونه، هماور،هميشه‌بهار و... اشاره کرد.

اگر حين زايمان طبيعي اپيزياتومي براي‌تان انجام شده است، اين زخم به مدت 1 تا 2 هفته وقتي راه مي‌رويد يا مي‌نشينيد، سبب ناراحتي شما مي‌شود. اگر اين برش يا پارگي شديد باشد، حساسيت اين ناحيه بيشتر طول مي‌کشد. معمولا نخ مورد استفاده براي بخيه کردن ناحيه اپيزياتومي خود به خود جذب مي‌شود اما انجام اين کارها به تسريع روند بهبودي کمک مي‌‌کند:
* استفاده از مواد ضدعفوني‌کننده رقيق طبق دستور پزشک مي‌تواند به بهبودي صحيح و سريع‌تر زخم کمک کند.

* استفاده از کيف يخ يا يخ پيچيده شده در يک پارچه قابل شست‌وشو. سردشدن ناحيه به بهبودي کمک مي‌کند.

* تميز نگه داشتن زخم: با ظرف تميز آب رابا کمي فشار به بافت بين دهانه واژن و مقعد بپاشيد . بعد از هر بار دستشويي رفتن هم ظرفي را پر از آب‌گرم کنيد و داخل‌اش بنشينيد.

* براي پيشگيري از درد و کشش طي دفع مدفوع به آرامي يک پد تميز روي زخم بگذاريد و در حالي که خودتان را به سمت پايين مي‌کشيد آن را به طرف بالا فشار دهيد. اين کار به تسکين درد شما کمک مي‌کند.

* با دقت بنشيند و بلند شويد. براي پيشگيري از کشيدگي و فشار ناخواسته به زخم اپيزياتومي در نشستن و برخاستن دقت کنيد. اگر نشستن براي‌تان ناراحت‌کننده است از يک کوسن يا بالش کوچک براي کاهش فشار استفاده کنيد.

* ورزش‌هاي کگل انجام دهيد. اين ورزش‌ها به افزايش توان عضلاني عضله‌هاي کف لگن کمک مي‌کند. قوي‌تر شدن عضله‌هاي لگن به تسريع روند بهبودي کمک مي‌کند. اين ورزش‌ها رامي‌‌توانيد يک روز پس از زايمان طبيعي انجام دهيد. اين کار را به مدت 5 ثانيه و 4تا 5 بار در روز انجام دهيد.

* اگر لازم شد از دارو استفاده کنيد. پزشک شما ممکن است برخي داروها را براي تسکين دردتان و حتي براي پيشگيري از يبوست تجويز کند.

* به دنبال علايم عفونت باشيد. اگر درد، غيرقابل تحمل يا زياد شد،احساس گرما داشتيد و محل زخم دچار تورم و‌ ترشح شد، حتما بايد به پزشک‌تان اطلاع دهيد، شايد دچار عفونت شده باشيد.

هفته نامه سلامت

Stellar
2012/06/22, 21:45
اپی زیاتومی یک برش جراحی در ناحیه پرینه بوده که جهت تسهیل عبور جنین ایجاد میشود. این روش هنگامی انجام میشود که پارگی پرینه، واژن یا سرویکس محتمل باشد.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/34/Medio-lateral-episiotomy.gif/230px-Medio-lateral-episiotomy.gif

اندیکاسیون:

اپی زیاتومی جهت کوتاه نمودن مرحله دوم لیبر، تسکین فشار وارده بر سر جنین، تسهیل زایمان های بریچ و استفاده از فورسپس انجام میشود.انواع برش اپی زیاتومی:

برش را میتوان در خط وسط (اپی زیاتومی مدیان) ایجاد نمود یا آنرا از خط وسط شروع کرد و به طرف جانبی و پایین و دور از رکتوم جهت داد (اپی زیاتومی مدیولترال).


نوع اپی زیاتومی
مشخصات خط وسط مدیولترال
ترمیم جراحی آسان سخت

دردپس ازعمل جزیی رایج
خون ریزی کم بیشتر
گسترش پارگی شایع ناشایع
دیس پارونی نادر گاه گاهی

پیش ازانجام اپی زیاتومی، بی حسی موضعی یا منطقه ای داده می شود.http://www.mayoclinic.com/images/image_popup/mcdc7_episiotomy.jpg


تعیین زمان اپی زیاتومی:

اگر اپی زیاتومی به طور غیرضروری انجام شود، ممکن است خون ریزی از محل برش در فاصله زمانی بین انجام اپی زیاتومی و زایمان، قابل توجه باشد.


اگر اپی زیاتومی خیلی دیر انجام شود، از ایجاد پارگی پیشگیری نخواهد شد. روش رایج آن است که برش زمانی انجام شود که سر جنین در طول انقباض رحمی به قطر 3 تا 4 سانتی متر قابل رویت باشد.پارگی های اپی زیاتومی:

برش های اپی زیاتومی به صورت درجه 1،2،3 و4 تقسیم بندی میشود.


پارگی درجه 1:شامل فورشت،پوست پرینه ومخاط واژن


پارگی درجه2:علاوه بر پوست و مخاط ها شامل فاشیا و عضله جسم پرینه است در این درجه از پارگی زخمی مثلثی شکل و نامنظم تشکیل میشود


درجه3:پوست، مخاط و جسم پرینه گسترش یافته و اسفنگتر مقعد را نیز در بر میگیرند.


درجه4:به مخاط رکتوم گسترش یافته و لومن رکتوم را در معرض دید قرار می دهد.تعیین زمان ترمیم اپی زیاتومی:

رایج ترین روش آن است که ترمیم محل اپی زیاتومی را تا پس از زایمان جفت به تعویق بیندازیم .


زایمان زودرس جفت، خونریزی ارمحل لانه گزینی را کاهش می دهد. زیرا از ایجاد خونریزی پشت جفتی گسترده پیشگیری به عمل آورد.


راه بسیاری برای بستن محل برش اپی زیاتومی وجود دارد ولی برقرای هموستاز و ایجاد آناتومی طبیعی بدون به کاربردن بخیه بیش از حد برای موفقیت هر روشی ضروری است. معمولا از نخ کرومیک برای ترمیم استفاده میشود.اقدامات پرستاری برای کاهش درد پس از اپی زیاتومی:استفاده از کیسه یخ باعث کاهش تورم و ناراحتی میشود
استفاده از اسپری های حاوی مواد بی حسی موضعی نیز در مواردی کمک کننده است
داروهای ضددرد هم استفاده میشود.
کمپرس گرم و ماساژ پرینه موجب نرمی و کشیدگی عضلات پرینه شده و ممکن است نیاز به انجام اپی زیاتومی را کاهش دهد.
توصیه به فرد حهت انجام ورزش کگل جهت برگشت تون عضلانی تشویق می شود.