PDA

مشاهده نسخه کامل : مقاله کاربرد شبکه های عصبی در ارتش امریکاICE
2011/01/14, 20:08
شبکه های عصبی

شبکه های عصبی گامی فراتر از هوش مصنوعی هستند . شبکه های عصبی از نرم افزار های رایانه ای برای تقلید از ساختار سلول های مغزی و ارتباط بین آنها استفاده می کنند . برای مثال مردم قادر به همگون سازی بیش از دو یا سه متغیر در آن واحد نیستند ولی شبکه های عصبی می توانند ارتباط بین صدها متغیر را درک کنند . در نتیجه آنها می توانند عملیات بسیار زیادی را همزمان انجام دهند و از طریق تجربه به یادگیری بپردازند . (11)

کاربرد شبکه های عصبی در ارتش امریکا

شبکه های عصبی از چند جهت پیشرفته هستند . این فناوری ها بخصوص در کاربرد نظامی آنها برای برنامه ریزان ، هنگامی که می خواهند شبکه سنسور های هوشمند را به یک وب ارزان متصل کنند تا به صورت یک ردیاب همه جانبه تبدیل شوند ، بسیار اهمیت دارند .

بیشتر فعالیت های در حال انجام در زمینه گسترش شبکه های عصبی توسط تنی چند از برنامه ریزان آزانس پروژه های تحقیقات پیشرفته امریکا (Darpa) انجام می شود که سرمایه گذاری این موسسه بیشتر در زمینه شبکه های عصبی می باشد . دراین موسسه با پیگیری در صنعت و جمع آوری پروپوزال ها دانشگاهی برای ابداع روشی جدید در توسعه آرایش سنسور های بزرگ بر پایه تکنولوژی فعالیت شده است . یکی ازمستندات بیانگر این بوده است که آرایش سنسور های بزرگ و مجتمع های به هم مرتبط به هم متصل نیازمند ایده های جدید ریاضی می باشد . در دومین درخواست بر روی روش های حساس چند بعدی(Multidimensional ) و چندکیفیتی (Multimodal ) تاکید شده است . هر دو لازم دانسته اند که یک سیستم عصبی سراسری ، از آرایش شبکه های حساس که پوشش دهنده هر چزی از آنچه که در دست جا می گیرد تا حس گر های شیمیایی ، ساخته شود .

برنامه حسگر وب دارپا پیگیری شد تا از تکنولوژی شبکه عصبی برای گسترش آرایش های بزرگ از حسگر های کوچک که تنها 300 دلار هزینه داشت و حتی قابلیت نصب بر روی یک چراغ راهنمایی را داشت استفاده شود . با پیگیری این برنامه و با استفاده از سیستم های میکروالکترومکانیکی از این روش ها برای برنامه تولید (( گرد و غبار هوشمند)) که حسگر های ریزی در باد آزاد می کند استفاده شد .

در واقع با این رویکرد روش های سنتی با هزینه های سرسام آور و حجیم کنار گذاشته و بسته های بزرگ ایستاده جای خود را به حسگر های کوچک داد و در حال حاضر آماده به کارگیری در میدان های جنگ می باشد ، برای مثال در اواسط دهه 90 موسسه تحقیقات نوال با استفاده از بخش هیپوکمپوس مغز خرگوش برای شنیدن صدای بردار ثابت هلیکوپتر ها استفاده نمود . این تحقیق ثابت کرد که سیستم شبکه عصبی از متخصصین مکانیک در کشف پتانسل های خرابی های فاجعه انگیز در هلیکوپتر های نظامی موثر می باشد که توسط ارتش امریکا گسترش داده شد .

یکی دیگر از حسگر های ایجاد شده توسط ارتش که کار آن 1980 آغاز شده ، سیستم بازشناسی هدف است (ATR) . این سیستم از ترکیب حسگر های فعال و منفعل برای کمک به خلبانان و دیگر نیرو ها و موضع هدف پنهان شده به وسیله صدا های ناهنجار و سیگنال های مزاحم ساخته شده است .

همچنین دانشمندان امریکایی دانشگاه جرج واشنگتن بیان کرده اند که یکی از کاربرد های شبکه های عصبی در بهبود کیفیت الگوریتم های بدست آمده از عکس های ماهواره ای می باشد که به صورت مرحله به مرحله توسط گروهی از دانشمندان در این فرآیند استفاده می شود . (10)

کاربرد فناوری اطلاعات در پروژه های جاسوسی

وظیفه اصلی سازمان های اطلاعاتی تامین امنیت در کشور خود است به طور مثال کشور عراق که هم اکنون صحنه تاخت و تاز نیرو های مسلح و تروریستی است فاقد سازمان منسجم اطلاعاتی بوده و کشور های اشغالگر هم از آب گل آلود ماهی می گیرند . و مسئله فعالیت تروریست ها را بهانه ای برای ماندن خود در عراقو سیدن به اهداف گوناگون دارند ، در حالیکه گاهاً در بسیاری از اقدامات تروریستی هم ردپایی از اشغالگران پیدا شده است .

هدف سازمان های اطلاعاتی از فعالیت در کشور های دیگر معمولاً دنبال کردن مقاصد زیر است :

1- شناخت کامل و کافی در خصوص نقاط قوت و ضعف حکومت ها

2- شناسایی احزاب و تشکیلات سیاسی و ... موافق و مخالف دولت

3- به دست آوردن اخبار و اطلاعات برنامه های مختلف دولت

4- به دست آوردن اطلاعات نظامی و تخمین قدرت نظامی کشور ( آمار نفرات ، نوع ، و تعداد تجهیزات نظامی و ...)

5- شناسایی فردی شخصیت های مهم

6- نفوذ در مراکز علمی و تحقیقاتی

7- شناسایی و چگونگی کار مراکز مختلف ، اقتصادی و فرهنگی و ...

جمع آوری اطلاعات فوق به دو روش صورت می گیرد ، روش اول که همیشه مورد توجه سازمان های اطلاعاتی بوده و بیشتر هم از آن استفاده می شود ، به کارگیری از عوامل انسانی (جاسوس ) است .

روش دوم جمع آوری اخبار ، جاسوسی با استفاده از وسایل فنی و الکترونیکی است ، با پیشرفت علم و ساخت وسایل پیچیده گوناگون و به کارگیری این ابزار در جهت در جهت جاسوسی ، ماموریت های گوناگونی انجام می شود ، از جمله این ابزار و وسایل می توان به ماهواره ، سیستم های شنود و استراق سمع ، دوربین های فیلمبرداری و عکاسی اشاره کرد . رایج ترین شیوه های به کارگیری فناوری اطلاعات در پروژه های جاسوسی به فیلم و عکس و میکروفن می باشد . (9)

منبع:وب نامه انجمن مدیرت صنعتی