رساله معماری
سایت علمی دانشجویان ایران

editexperts
صفحه 3 از 26 ابتداابتدا 12345613 ... آخرینآخرین
در حال نمایش 21 تا 30 از مجموع 254
نمودار محبوبترین‌‌ها8پسندیده شده

تاپیک: بانک مقالات آبزیان

 1. Top | #21

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات آبزیان

  تكثير ماهي آنجل

  من زماني شروع به تكثير ماهي آنجل كردم كه تعدادي از آنها را در مخازن گروهي نگهداري مينمودم و فكر كردم كه تكثير اين ماهي ميتواند به نوعي براي من سرگرمي باشد.
  براي تمامي نوزادان مخزن كافي در نظر گرفتم و در حال حاضر بيش از 20 مخزن 80- 50 گالني دارم. بهترين كار براي انتخاب يك جفت خوب آن است كه حداقل 6 عدد آنجل با كيفيت بسيار خوب كه هنوز به مرحلة بلوغ نرسيدهاند (juvenile) را از مغازههاي آكواريمي معروف و يا آنهايي كه از تكثيركنندگان خريداري كردهايم در يك مخزن كه فقط خودشان حضور دارند, با فضاي بزرگ و تعويض آب حداقل 1 بار در هفته همراه با غذاي متنوع قرار دهيم. در حدود 9 ماه آنها به سن بلوغ خواهند رسيد و جفتگيري كرده و هر جفت را در يك مخزن جداگانه قرار ميدهيم.
  تكثير اين ماهيها تا حدي آسان بوده و آنها فقط نياز دارند كه سالم باشند و آب تميزي داشته و غذاي خوبي مصرف نمايند.
  تمامي مخازن تكثير من شامل فيلتر اسفنجي, بخاري, لولة PVC جهت تخمگذاري و كف مخزن فاقد شن باشد. حداكثر حجم مخازن تكثيرمن 20 گالن است.
  آنجلها به PH در حدود 7 جهت تكثير نياز دارند (PH مخازن من 8 است) آنها به درجه حرارت حدود 80 درجه فارنهايت نيازمندند. تغذية آنها با مخلوط دل گوساله + كرمسفيد + آرتمياي منجمد + غذاي ورقهاي انجام ميگردد.
  اولين تخمگذاري با تعداد بسيار زياد صورت ميگيرد و پس از هچ تعداد چند صد نوزاد كه به فضاي زيادي جهت رشد نياز دارند, خواهيد داشت. قاعده كار بر اين است كه 32 بچه آنجل در هر گالن نگهداري گردد. در اولين باري كه والدين اقدام به تخمريزي ميكنند, آنها هر 107 روز و براي مدت چندين ماه تخمريزي مينمايند كه در آخر شما تعداد بسيار زيادي نوزاد آنجل خواهيد داشت.
  بسياري از والدين تخمهاي خود را ميخورند و من براي اين گونه ماهيان, جدا كردن تخمها را از والدين توصيه ميكنم.
  من به انتظار نوزادان نمينشينم و آنها را با والدين تنها ميگذارم و آنها خودشان نوزادان را بزرگ ميكنند. نقطة جالبي است كه ببينيم والدين خود از نوزادان مراقبت مينمايند. اما, اگر نوزادان را در كنار والدين به حال خود رها كنيم, والدين ديگر تخمريزي نمينمايند البته تا زماني كه نوزادان از مخزن والدين برداشته شوند.
  در صورت وجود نوزادان در مخزن والدين من روزانه 25% از آب مخزن را تعويض كرده و جهت تغذية نوزادان از آرتميايي تازه هچ شده به دفعات زياد در طول روز استفاده مينمايم.
  من همچنين 32 بار والدين را در طول روز با مقدار كم غذادهي ميكنم كه با اين مقدار غذادهي, ديگر نيازي به سيفون كردن غذاي اضافي به دليل عدم تجمع غذا در كف نميباشد. بسيار سخت است كه بدون سيفون كردن نوزادان كار سيفون غذاي اضافه را انجام دهيم. در هر حال بايد تلاش نموده كه اين كار انجام نگردد.
  اگر تصميم به بزرگ كردن نوزادان به صورت مصنوعي گرفتيد, به شما ميگويم كه چه كار انجام دهيد:
  زماني كه والدين عمليات تخمريزي را انجام دادند, من لوله پي وي سي 8 اينچي را برداشته و در يك كوزه 1 گالني قرار ميدهم (كه با آب مخزن والدين پر شده است) همراه با چند قطره متيلن بلو و يك سنگ هوا كه فقط مقدار كافي هوا را به تخمها برساند و تخمها را از بين نبرد و سپس اين كوزه را درون مخزن والدين قرار خواهم داد.
  تخمها در 80 درجه فارنهايت در طي 2 روز هچ خواهند شد و طي 54 روز شروع به شناي آزاد خواهند نمود. به محض شروع شناي آزاد, آنها را به مخزن 5 گالني كه از آب مخزن والدين پر شده است قرار خواهم داد و آنها را با نوزاد آرتميا تغذيه خواهم نمود.
  تعويض آب با مقدار 1 گالن و به دفعات 2 بار در روز است (با استفاده از آب مانده و همان دما و PH) جهت تعويض آب از يك شلنگ هوا استفاده مينمايم و نوزادان مكيده شده را دوباره به مخزنشان برميگردانم.
  چهار بار در روز نوزادان را تغذيه نموده و آنها به سرعت رشد مينمايند و در حدود 3 هفته آنها را در يك مخزن 33 گالني قرار ميدهيم و آنها را از تغذيه با آرتميا خواهم گرفت و با دل گوساله چرخ شده و غذاي ورقهاي به خوبي پودر شده, غذادهي خواهم كرد.
  من نوزادان را به ميزان 3 بار در روز غذادهي نموده و با تعويض آب به ميزان 3 بار در هفته, در سن 6 هفتگي به اندازة يك 10 سنتي خواهند رسيد و حاضرند تا به مغازه جهت فروش منتقل گردند.
  برخي از جفتها والدين بسيار خوبي هستند و خود نوزادانشان را رشد ميدهند و اين منظره بسيار زيبايي است. متأسفانه بسياري از والدين به تخمها و يا نوزادان به چشم يك وعدة غذايي خوب و مناسب نگاه ميكنند.
  با فضاي كافي, تغذية مناسب و تعويض آب مناسب, آنجلها به اندازة كاملا درشتي ميرسند. آنها ماهيان اجتماعي بسيار مناسبي هستند و به يك مخزن حداقل 20 گالني با ارتفاع زياد احتياج دارند تا كاملا خود را در آن نشان دهند.

 2. Top | #22

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات آبزیان

  آشنايي با ماهي زينتي بادكنكي
  ماهي puffer ( بادكنكي) از اعضاي خانواده Tetraodontidae است كه بطور گسترده و در هر گونه شرايط آبي در جهان يافت مي شود. ماهيان بادكنكي از نظر شكل ظاهري از ساير گونه هاي زينتي متفاوت هستند. ماهيان بادكنكي نام خود را به دليل داشتن قدرت دفاعي در برابر تهديدات شكارچي از طريق متورم شدن بدنشان, گرفته اند. آنها با عنوان ماهي بالوني يا بادي نيز شناخته شده اند. به دليل توانايي آنها به باد كردن بدنشان, همانند توپ گلف با بدني بزرگ و بدون مقياس و طرح خاصي در داخل حوضچه هايشان شناور مي شوند و اغلب روي سطح بدنشان خارهايي است كه تا ماهي باد نشود قابل مشاهده نيستند.
  بر خلاف ساير ماهي ها بادكنكي هاب اله هاي لگني ندارند و بجاي استفاده از باله هاي دمي كه يك اندام اصلي براي شنا است آنها از باله هاي سينه اي شفاف به همراه باله هاي پشتي و مخرجي كمك مي گيرد. چشمان ماهيان بادكنكي قادر به حركت به طور مستقل از يكديگر بوده كه ديد دو چشمي را مقدور مي سازد.

  ماهيان بادكنكي طول عمر بالايي حتي در شرايط اسارات دارند و نگهداري آنها نسبتا آسان است. آنها به راحتي مي توانند خودشان را با نوسانات شرايط آب وفق بدهند ( در طول مدت زمانيكه شرايط آب تغيير مي يابد) تعداد كمي از واريته هاي بادكنكي ها براي تكثير به آب شيرين مهاجرت مي كنند اگر چه از اصل دريايي هستند. اين ماهيان با وجود گوشتخوار بودن به غذاي آماده نيز به سرعت سازگاري پيدا مي كنند. آنها ترجيحا از نرم تنان, ميگو و krill تغذيه مي كنند.

  بادكنكي ها در مقابل بيماريها و عفونتها بسيار حساس هستند. آنها با داشتن خارهاي گزنده در مقابل ساير ماهيان بادكنكي و ماهيان ديگري كه آنها را نگه داشته و تكه تكه آنها را مي خورند, به زحمت مي توانند از خود حفاظت كنند. با وجود اين ماهيان بادكنكي كوتوله يا كوتاه قد در مقايسه با ساير بادكنكي ها كمتر گزنده هستند. فقط تعداد كمي از اين گونه ها در تجارت گونه هاي آكواريومي طرفدار دارند. اگر چه بيش از 150 گونه از اين ماهيان شناخته شده اند اما اغلب آنها در محيط هاي آب لب شور و شيرين يافت مي شوند. ماهيان بادكنكي آب شيرين شامل گونه هاي زير مي باشد: Carinotetraodon lorteti , C. salivator, Monotetrus travancoricus, Chonerhinos amabilis, C. nefastus, C. modestus, C. remotus,C. asellus, Colomesus asellus و C. psittacus .

  بعضي از ماهيان بادكنكي متعلق به گونه هاي Tetraodon هستند كه گونه هاي لب شور مي باشند در حاليكه ساير گونه ها بطور كل مربوط به آب شيرين هستند و تعداد كمي حد واسط هر دو آب شيرين و لب شور قرار مي گيرند. ماهي Monotetrus travancoricus كه نام رايج آن Malabar يا ماهي بادكنكي كوتوله است بومي كشور هند است و به عنوان كوچكترين ماهي بادكنكي در تجارت اين ماهيان شناخته شده است. اين ماهي با حداكثر اندازه 5 / 2 سانتيمتر در حال حاضر به عنوان گونه آب شيرين مورد علاقه دوستداران آكواريوم مي باشد. آنها از غذاهاي گوشتي كوچك تغذيه مي كنند و علاقه اي به غذاهاي گياهي ندارند.

  ماهي T. fluuiatilus با نام رايج بادكنكي Ceylon بومي كشورهاي سري لانكا, هند, بنگلادش, ميانمار و برونئي است. آنها در بين گونه هاي تجاري ماهيان رايجي هستند و داراي باله هاي گزنده, خارهاي مشخصي در دوران بزرگسالي هستند. غذاي آنها شامل سخت پوستان كوچك, كرمها, نرم تنان, جلبكها و خرده ريزه ها در حيات وحش مي باشد.

  Tetraodon Biocellatus با نام ماهي بادكنكي ( شكل &) يا بادكنكي eye spot بومي كشورهاي هندوچين, مالزي و اندونزي هستند. اينها در اصل گونه هاي لب شور بوده و پرخاشگر هستند. فاكتورهاي مناسب آنها شامل PH بين 5 / 6 تا 5 / 7 و سختي آب 12 - 5 است. اندازه اين گونه بطور معمول كمي بيش از 5 سانتي متر است.

  T. leiurus با نام رايج بادكنكي نشانه يا بادكنكي دو خال يك puffer آسيايي است. اين ماهي مي تواند هر گونه شرايط آب, شيرين تا لب شور با PH=7 و سختي آب 12 را تحمل كند. اين ماهي پرخاشگر و داراي باله گزنده است.

  T. lineatus با نام بادكنكي fahaka يا بادكنكي نيل بومي رودخانه هاي نيل حوزه آبريز چاد ولتاي نيجر گامبيا و سنگال در جنوب افريقا است. آنها به puffer خطي نيز معروفند. آنها به شرايط آب شيرين و لب شور سازش دارند و فاكتورهاي آب براي اين ماهي PH=7 و سختي آب 10 مي باشد. اندازه اين ماهي 35 سانتي متر است.

  T. mbu- ماهي بادكنكي غول پيكر آب شيرين با نام mub puffer بومي آفريقا بوده و بطور وسيعي در درياچه Tanganyika و رودخانه Congo basin گسترش يافته است. اين گونه يكي از بزرگترين ماهيان بادكنكي آب شيرين است و به عنوان puffer واقعي آب شيرين به حساب مي آيد. شرايط آب شامل PH متوسط با درجه حرارت 24 تا 26 درجه سانتيگراد است. حداكثر اندازه اين گونه 75 سانتيمتر است.

  T. nigroviridis- ماهي بادكنكي خال سبز به دليل داشتن رنگ سبز زمردي كه موجب كنتراست زيبا با خالهاي سياه شده است بومي نواحي گرمسيري كشورهاي آسياي شرقي شامل نواحي ساحلي هندوچين و فيليپين تا هند مي شود. آنها در آبهاي شيرين و لب شور يافت مي شوند و ماهي رايج درتجارت گونه هاي آكواريومي است. حداكثر اندازه اين گونه 15 سانتي متر است. اين ماهيان پرخاشگر بوده و اغلب به تنهايي نگهداري مي شوند. شرايط آب متوسط سخت با PH=8 تا 5 / 8 , سختي آب 9 و درجه حرارت 24 تا 28 درجه سانتيگراد مي باشد.

 3. 2 کاربر از number one برای پست مفید تشکر نموده اند:


 4. Top | #23

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات آبزیان

  مارماهيان Spiny ( خاردار )

  مارماهيان Spiny ( خاردار ) كه به مار ماهيان مرداب نيز مشهورند از اعضاء خانواده Mastacembelidae هستند. آنها در كشورهاي هند, پاكستان, سري لانكا, بنگلادش, نپال, ميانمار, تايلند, مالزي, ويتنام و اندونزي پراكنش يافته اند. مارماهيان خاردار, مار ماهيان حقيقي نيستند اما به دليل شباهت آنها به مار ماهي به اين نام خوانده مي شوند.

  بدن كشيده شبيه مار با پوزه گوشتي دراز و باله دمي گرد كه از باله هاي پشتي و مخرجي مجزا است. رنگ بدن , قهوه اي متمايل به زرد كه با نوارها يا لكه هاي سياه متمايز شده اند. به دليل زيبايي, ساختار بدني باريك و كشيده, رنگارنگ بودن و رفتار شوخي آميز آنها بيشترين تقاضا را در عرصه تجارت ماهيان زينتي در دنيا دارند. مارماهيان خاردار بسيار مستعد بيماريهاي قارچي و باكتريايي هستند بنابراين نياز به مراقبت وي?ه پس از صدمات وارده خواهند داشت تا از شيوع بيماريها جلوگيري شود. اين ماهيان در آبهاي لب شور و شيرين زندگي مي كنند. از بين 12 گونه شناخته شده 2 گونه Macrognathus aculeatus و Mastacembelus armatus از جايگاه مهمي در بازار ماهيان زينتي برخوردارند.

  گونه Macrognathus aculeatus عموما مارماهي طاووس يا مار ماهي خال خالي ناميده مي شود. اين ماهي داراي بدني بدون پوشش فلس دار و به رنگ قهواه اي روشن بوده و در قسمت فوقاني و بالاي باله پشتي داراي 4 خال حلقه اي و گرد مي باشد. هر دو باله دمي و پشتي داراي نوارهاي زيبايي هستند.


  حداكثر اندازه آنها زمانيكه كاملا رشد كرده اند به 30 - 25 سانتيمتر مي رسد. عادات غذايي شبانگاهي دارند يعني با چال كردن خودشان زير لايه هاي پر از سنگ و ماسه يا صخره ها پنهان شده و به هنگام شب يا صبحدم براي خوردن غذا بيرون مي آيند. فاكتورهاي آب شاملPH خنثي تا كمي قليايي( 2/7 = PH )و درجه حرارت بين 24 تا 26 درجه سانتيگراد مي باشد. اين ماهيان گوشتخوار بوده و ماهيان نابالغ از غذاي زنده نظير بچه ميگو و انواع كرمها بخصوص كرمهاي سياه تغذيه مي كنند و پس از رشد كافي مي توانند از ماهيان كوچك تغذيه كنند. در محيط بسته مي توان آنها را تكثير كرد اما مشكل است در جوانترها جنسيت آنها را تشخيص داد. عموما در ماهيان هم سن و سال ماده ها كمي بزرگتر از نرها هستند.

  به هنگام تكثير شكم ماهي ماده متورم و به رنگ سبز كم رنگ در آمده و بر جستگي مخرجي كاملا مشخص است. ماده ها بين 800 تا 1000 تخم بزرگ و شفاف مي گذارند. تخم ها در مدت 3 روز هچ مي شوند. بچه ماهيان از ناپلي Cyclops تغذيه مي كنند.

  گونه Mastacembelus armatus , عموما به زبان تجاري مارماهي tire track يا مار ماهي زيگزاكي و يا مار ماهي خاردار آتشين ناميده مي شود. اغلب در نهرها و رودخانه ها در زير لايه هاي سنگي, ماسه اي و يا زير صخره ها در كشورهاي آسيايي از پاكستان تا ويتنام و اندونزي يافت مي شوند.

  به عنوان يك عضو از خانواده Mastacembilidae يك رديف خار در پشت بدنشان دارند. اين ماهي علاقه مندان زيادي دارد و براي اضافه كردن به داخل آكواريوم بزرگ مناسب است. بدن كشيده با رنگ قهواه اي طلايي و داراي 2 رديف خطوط زيگزاكي طويل به رنگ قهوه اي سير است كه كم و بيش به طرحهاي مشبك شباهت دارد. باله هاي پشتي, مخرجي و دمي به شكل يك واحد يكپارچه عقب بدن را احاطه كرده اند.

  حداكثر اندازه آن 90 سانتي متر است. آنها غالبا در زير لايه هاي سبز يا زير صخره ها پنهان شده و شب و يا صبحدم براي تغذيه بيرون مي آيند. بنابراين محل هاي مخفي در آكواريوم براي نگهداري آنها مناسب است. فاكتورهاي آب شامل: PH بين 5/6 تا 5/7 و درجه حرارت 22 تا 28 درجه سانتيگراد است.اين گونه دهان كوچكي داشته و از كرمها و لاروهاي پشه تغذيه مي كند. ممكن است از بعضي غذاهاي خشك نظير پلت ها و كرمهاي خوني خشك شده و فريز شده نيز استفاده كنند. تكثير آنها در آكواريوم و يا در محيط بسته ممكن نيست و معده ماده ها زمانيكه براي تخم ريزي آماده مي شوند بزرگتر است.

 5. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 6. Top | #24

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات آبزیان

  ماهيان زينتي Badis badis
  Badis Badis از گونه هاي بومي ماهي زينتي در كشورهاي هند, تايلند و ميانمار متعلق به خانواده Nandidae مي باشد. اين ماهي به Chameleon ( آفتاب پرست ) كوچك معروف است زيرا بسته به وضعيت و شرايط زيست محيطي بوي?ه در طي جفت يابي و تكثير تغيير رنگ مي دهد. سالها اين ماهي مورد علاقه آكواريم داران بوده است. آنها بسيار زيبا و بسيار ظريف مي باشند. ماهيان نر به دليل داشتن وي?گيهايي نظير بدني به رنگ قرمز تيره كه در پشت مايل به آبي با خط هاي موج دار عمود بر بدن است داراي جذابيت بيشتري هستند.
  بيشتر اوقات آنها كم رنگ بوده و با رگه هاي نارنجي و آبي رنگ ديده مي شوند, از طرفي به هنگام نگهباني از لانه يا در گله هاي جوان, رنگ باله ها در ماهي نر سياه كهربايي با نوارهاي آبي روشن است. به هنگام ترس به رنگ ب? با نقاط سياه روي ناحيه دمي تغيير مي يابند. زمانيكه ماهي نر حاكم احساس كسالت مي كند رنگ آن به رنگ تيره با خطوط سياه كه بصورت عمودي در دو طرف بدن كشيده شده اند تغيير مي كند.

  آنها غالبا گوشتخوار بوده و از ماده غذايي مانند tubifex, كرم هاي سفيد, كرمهاي نواري خاكي و ساير غذاهاي گوشتي استفاده مي كنند. به هيچ عنوان از غذاهاي با منشا گياهي يا دانه اي تغذيه نمي كنند. اين ماهيان آرام و صلح طلب داراي حركتي آرام بوده و به خوبي مي تواند در حوضچه بصورت اجتماعي زندگي كنند. اندازه ماهيان بزرگ در حدود 8 سانتي متر و دماي مناسب آب 26 درجه سيلسيوس با pH حدود 7 مي باشد. آنها نياز به گياهان فراواني در اطراف خود دارند و معمولا از چوب هاي شناور به عنوان پناهگاه يا سايبان استفاده مي كنند.

  Badis داراي 3 زير گونه است: Badis badis badis در كشور هند, B badis Siamensis در كشور تايلند و B badis burmanicus در ميانمار يافت مي شوند. همه اين زير گونه ها كوچك و حداكثر اندازه آنها 6 تا 8 سانتي متر مي باشد. Badis ماهي كاملا راحتي براي تكثير است.

  ماهيان نربا ظاهري كشيده و رنگ آميزي بسيار تند ازماده متمايز مي شوند. نر و ماده ها بايستي از يكديگر جدا شده و براي مدت يك هفته در شرايطي قرار گيرند تا بتوانند از غذاي زنده بنحوي استفاده كرده تا نتيجه مطلوب در طول تكثير حاصل شود. آب كمي اسيدي تا خنثي ( 8 / 6 = PH) و درجه حرارت 26 درجه سيلسيوس باشد. در مراحل اوليه جفتيابي ماهي نر به سرعت ماهي ماده را دنبال كرده تا نهايتا ماهي ماده بداخل پناهگاهي جهت تخمگذاري و عمل باروري توسط ماهي نر كشيده شود. براي جلوگيري از تلفات بچه ماهيان بايستي والدين را جدا كرد. عمليات تفريغ در مدت 72 تا 80 ساعت اتفاق مي افتد, بچه ماهيان بتدريج از infusoria, بچه ميگو, دافني و نهايتا از كرمهاي سفيد استفاده مي شود. Badis badis badis بومي شبه قاره هند بوي?ه بخش شمال شرقي آن مي باشد. حداكثر اندازه اين ماهي 8 سانتي متر است. درجه حرارت آب بين 23 تا 26 درجه سيلسيوس وpH آن كمي كمتر از 7 مي باشد. نرها از نظر زيستي داراي بدني مقعر و رنگين و مراقبت از بچه ماهيان به عهده ماهيان نر است.
  آنها به صورت جفتي يا در گروههاي كوچك در تانك هاي بزرگ نگهداري و با غذاي زنده و بعضي از كرمهاي منجمد تغذيه مي شوند. اين ماهيان به گياهان فراواني نياز داشته و ترجيح مي دهند در بعضي نقاط آكواريم پنهان شوند. ساير زير گونه ها تقريبا خصوصيات و رفتارهاي توليد مثلي مشابهي دارند.

  الهام كريمي / كارشناس معاونت تكثير و پرورش آبزيان

 7. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 8. Top | #25

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات آبزیان

  ماهيان زينتي درياچه ملاوي

  ماهيان زينتي سيچلايد درياچه ملاوي زيبا پرتوان با قابليت تكثير راحت و بسيار ارزان در محيط هاي مناسب هستند. آنها متعلق به دوگروه متمايز به نامهاي Mbuna و non- Mbuna مي باشند. ماهيان non- Mbuna در مناطق سنگي اين درياچه و گروه Mbuna در سطوح گرم آبهاي درياچه يافت مي شوند. در هر گروه تعداد زيادي گونه وجود دارد اما بعضي از آنها داراي خصوصيات مشتركي هستند كه مورد توجه علاقمندان است. گروه Mbuna از نظر اندازه كوچك رنگي گوشتخوار فعال و با رفتار تهاجمي هستند. اما گروه non- Mbuna كمي تهاجمي از نظر اندازه بزرگ و همه چيز خوار هستند. گونه هاي متعلق به گروه Mbuna شامل: Labidochromis Melanochromis Cynotilapia و Pseudotropheus و گونه هاي متعلق به گروه non- Mbuna عبارتند از: Aulonocara Cyrtocara Nimbochromis Protomelas Copadichromis Lethrinops و غيره. بارزترين وي?گي ماهيان سيچلايد ملاوي رنگ آنها است. بيشتر گونه ها داراي رنگ آميزي چشمگيري هستند. نرها داراي رنگ روشن تر از ماده ها هستند. در محيط طبيعي آنها درياچه ملاوي pH آب بين 8/7 و 3/8 و درجه حرارت 0C3026 است. گروه non- Mbuna به كاهش اكسي?ن حساس بوده و به همين دليل در سطوح بالاي آب درياچه براي اكسي?ن گيري مناسب زندگي مي كنند. ميزان اكسي?ن محلول بايستي در حدود ppm6 يا بيشتر باشد.

  در رابطه با غذادهي سيچلايد ملاوي بهتر است عادات غذايي آنها را در نظر گرفت. پلت هاي با كيفيت خوب يا غذاهاي پولكي در دراز مدت و با تو بي فكس يا كرمهاي خوني حداقل يك بار در هفته استفاده مي شود. بطور معمول يك غذاي پولكي كم پروتئين استاندارد ( با پروتئين 38 33%) براي همه گونه ها استفاده مي شود. همينطور از يك بوسترنظير Spirulina (نوعي جلبك) گهگاهي مي توان استفاده كرد. اگر شرايط آب مناسب باشد كيفيت خوب غذا و فيلتراسيون مناسب آب آنها را در شرايط اسارت تكثير مي كنند. اين ماهيان تكثير كنندگان دهاني هستند. ماده ها تخم ها را بر روي خمره يا ماسه مي گذارند تا عمل لقاح توسط نرها انجام شود. بعد از لقاح تخم ها درون دهان ماهي ماده نگهداري مي شوند تا عمل تفريخ (hatch ) انجام شود. زمانيكه نوازد ماهيان كيسه زرده خود را جذب كردند كه حدود 18 روز طول مي كشد ماده ها آنها را بسته به نوع گونه و دماي آب رها مي كنند. در طول اين مدت ماده ها يا بسيار كم و يا اصلا آب نمي خورند.

  ماده ها از بچه ماهيان براي چند روز مراقبت مي كنند. بچه ماهيان با غذاهاي مقوي تغذيه مي شوند. همچنين از بچه ميگوي تازه تفريخ شده مي توان براي غذا دهي استفاده كرد. دما در اين مرحله بايستي 0C5/28 باشد و هوا دهي ملايم انجام گيرد. گونه Labidochromis كه از پرطرفدارترين ماهيان سيچلايد در بين علاقمندان است كه از بين آنها L. caeruleus (سيچلايد زرد ليمويي) با داشتن رنگ زرد روشن با خطوط سياه در باله پشتي زيباترين است. در مقايسه با ساير Mbuna اين گونه خيلي مهاجم نيست و هر دو ماهي نر و ماده جذاب هستند. نگهداري اين گونه آسان است و در شرايط اسارت تكثير مي شوند. اين ماهي آبهاي قليايي سخت با درجه حرارت بين 24 تا 0C5/27 را ترجيح مي دهد و تغييرات جزيي دما را تحمل مي كند. آنها همه چيز خوار بوده و از حشرات حلزونها و صدفها تغذيه مي كنند. در شرايط آكواريومي غذاهاي پولكي با كيفيت مناسب پلت هاي مخصوص ماهيان سيچلايد و غذاهاي منجمد مورد استفاده قرار مي گيرند.

  Melanochromis معروف به سيچلايد طلايي ملاوي در بين علاقمندان هنوز هم با داشتن رنگ طلايي و خطوط سياه بر روي بدن ماهي پرطرفداري است. آنها مي توانند تهاجمي شوند و بايستي با ساير گونه هاي بزرگ تر Mbuna نگهداري شوند. در هر حال توصيه مي شود از نگهداري بيش ا زيك نر يا نرهاي مشابه از ساير گونه هاي Melanochromis جلوگيري شود. آب با شرايط دماي بين 23 تا 0C28 و قليايي سخت و pH بين 6/8 6/7 مناسب است. آنها از جلبكها و ساير غذاهاي آكواريومي تغذيه مي كنند. رنگ آميزي در جوانترها يك جور است اما در نرهاي بالغ رنگهاي سياه بيشتر ديده مي شود. آنها براحتي تكثير مي شوند و حداكثر طول آنها به 10 تا 13 سانتي متر مي رسد.

  گونه Cynotilapia در تجارت به عنوان afra يا Mbena black afra معروف است. رنگ طبيعي نرها رنگ آبي روشن به همراه خطوط آبي تيره بر روي بدن است در حاليكه رنگ ماده ها خاكستري ب? است. آنها نبايستي با ساير گونه هاي Mbuna ماهياني كه رنگ آميزي نرها يا ماده ها شبيه هم هستند نگهداري شوند. اگر ساير ماهيان متهاجم در آكواريوم قرار گيرند رنگشان را از دست مي دهند و به رنگ آبي خاكستري بدون خطوط در مي آيند. نرها سلطه جو و خشن هستند. ظاهر يا شمايل نرها در بين جمعيتهاي گوناگون فرق مي كند. نرها تا اندازه حدود cm11 رشد مي كنند. در حاليكه ماده ها كوچكتر هستند. آنها اگر شرايط آب مناسب باشد در شرايط اسارت تكثير مي شوند.

  گونه Protomelas fenestratus در بين علاقمندان به لب كلفت thick lip معروف است و داراي خاصيتي است كه از پهلو شكل فشرده اي دارد. در ماهيان بزرگتر هر دو ماهي نر و ماده بطور خاصي داراي لبهاي بزرگ گوشتالو هستند. نرها غالبا رنگي بوده و چانه هاي آنها رنگ آبي متمايل به سبز و رنگ شكم زرد است.

  منبع :جديدترين شماره مجله Infofish International شماره نوامبر-دسامبر 2004

 9. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 10. Top | #26

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات آبزیان

  مديريت و نگهداري از آكواريوم
  اول بار نام آكواريوم توسط طبيعت گراي انگليسي به نام Henrry Gosse درسال 1853 استفاده گرديد. آكواريوم ازريشه كلمه لاتين آكوا گرفته شده و به معناي آب مي باشد.
  آكواريوم جايگاه مصنوعي آماده سازي شده اي است كه مشابه محل زندگي ماهيان در شرايط طبيعي است و معمولا ازجنس شيشه ساخته مي شود ولي مي تواند ازپلا ستيك هاي شفاف هم ساخته شود كه البته در اين حالت خيلي زود خراب مي شود.
  آكواريوم ها در اشكال مدور بيضي استوانه اي مستطيلي و تيغه اي هستند كه روي ميله هاي فلزي محكمي سوار مي شوند. اندازه آكواريوم ها با توجه به نوع ماهي پرورشي و ميزان تحرك آنها متفاوت است. آكواريوم هميشه بايد سرپوشيده باشد و در مكاني با نور كافي قرار داده شود. آكواريوم نبايد درگوشه اتاق و بدور از تابش خورشيد قرارداد ه شود زيرا اين مساله سرعت فتوسنتز گياهي را كاهش مي دهد. از سوي ديگر نبايد در معرض روشنايي مستقيم خورشيد قرار داده شود زيرا اين كار دماي آب را افزايش مي دهد و جلبك ها رشد مي كنند كه اين امر براي ماهي ها مضر است.
  در آكواريوم ها گياهان مختلفي بكار مي روند كه عمل توليد اكسي?ن را بر عهده دارند وحتي برخي ازآنها ذرات كوچك دتريتوس شناور درآب را جذب مي كنند. گياهان آكواريومي همواره مي بايست براق و سالم باشند.
  به محض رشد اين گياهان حلزون ها را مي توان به آكواريوم معرفي كرد كه اين كار باعث پاكسازي آكواريوم مي شود. بهتر است حداقل دو هفته بعد ازورود گياهان ماهيها به آكواريوم معرفي شوند تا در طول اين مدت اين گياهان بخوبي استقرار پيدا كنند در غير اين صورت ماهيها آنها را به سرعت از ريشه بيرون مي آورند.
  سنگريزه هاي كوچكي هم در كف آكواريوم بكار مي روند كه مي بايست شفاف روشن و عاري از جلبكها باشند. درصورت نياز به تميز سازي آكواريوم آن را بشوئيد و سنگريزه هاي كف را برداشته به مدت 30 دقيقه تا يك ساعت گرم كرده و يك لايه از آنها را دركف آكواريوم بريزيد كه اين كار باكتري هاي موجود در آنها را از بين مي برد.
  آكواريوم را با پرمنگنات پتاسيم وبعد با آب معمولي شستشو داده و در نور آفتاب و يا با استفاده ازلامپ هاي الكتريكي خشك كنيد.
  اكسي?ن خالص در آكواريوم ها توسط هواده مصنوعي تامين مي گردد كه نسبت اكسي?ن ودي اكسيد كربن را در حد تعادل نگاه مي دارد. در هنگام شب مي بايست از هواده استفاده شود. قبل از وارد كردن ماهي به آكواريوم هواده را دو بار ويا حتي بيشتر كنترل كنيد اگر دي اكسيد كربن در آب افزايش پيدا كرده باشد لازم است كه آب را تقريبا 24 ساعت هوادهي كنيم.
  درجه حرارت آب آكواريوم بايد در حدود 60 درجه سانتيگراد نگاه داشته شود و البته درجه حرارت براي هر گونه از ماهيها متفاوت است. بمنظور تامين دماي لازم درشب از روشنايي استفاده مي شود و در بعضي ازمواقع كه دماي هوا پائين مي آيد دماي آكواريوم هم كاهش پيدا مي كند. پس در اين زمان بمنظور ثابت نگاه داشتن دما از بخاري استفاده مي گردد.
  نور و روشنايي هم در نگهداري آكواريوم بسيار مهم است. گياهان آكواريومي نور خورشيد را براي فتوسنتز استفاده مي كنند و درغياب نور گياهان پوسيده مي شوند. مي بايست در نبود نور خورشيد مثلا بهنگام شب از نور مصنوعي استفا ده شود كه معمولا به رنگ سفيد و يا زرد يعني مشابه نور خورشيد استفاده مي شود و تاثير آن از لامپهاي رنگي بهتر است اما ازنورهاي قوي نبايد استفاده شود زيرا سبب تبخيرآب مي گردد.
  همچنين بمنظور برداشت بقاياي مواد غذائي و برگهاي پوسيدة گياهان از فيلتراسيون آب استفاده مي شود كه 2 روش براي فيلتر كردن وجود دارد:

  1. فيلتراسيون مكانيكي: به اين صورت كه لوله هائي در كف آكواريوم تثبيت مي گردد كه به يك محفظة فيلتر كننده وصل هستند و مواد زائد معلق را از بين مي برند.
  2. فيلتراسيون بيولو?يكي: در اين نوع از فيلتراسيون از سنگ هاي دوتائي متخلخل مثل آزبست استفاده مي شود و مواد زائد روي آنها تجمع مي يابد.
  پس از فراهم كردن تمامي تجهيزات اقدام به وارد كردن ماهي ها مي گردد. از ماهي هاي زيبا وسالم استفاده مي گردد كه تحرك فعال داشته باشند و البته از هر ماهي هم براي نگهداري در آكواريوم استفاده نمي شود.
  ماهي هاي مبتلا به بيماريهاي قارچي و انگلي مي بايست فورا از آكواريوم خارج شده وتحت درمان قرار بگيرند زيرا اين بيماري ها به سرعت ازيك ماهي به ماهي ديگر انتقال پيدا مي كند واما تغذيه اين ماهيان تغذيه اين آبزيان از غذاهاي مختلفي انجام مي شود:
  • غذاي خشك: اين نوع غذا ها روي سطح پاشيده مي شوند و آب را جذب كرده وبه كف آكواريوم مي روند و ماهيها اين غذاي فرورفته را در شب مصرف مي كنند.
  • غذاي منجمد شده: اين غذاي مصنوعي آماده سازي شده ارزش غذائي بالايي دارد.
  • غذاي زنده : شامل دافني ها كرم هاي كوچك لارو حشرات و ... مي باشد كه در تغذية بعضي از ماهيان اكواريومي كه از اين نوع غذا بهتر استفاده مي كنند بكار برده مي شوند.
  غذائي كه توسط ماهي ها استفاده نمي شود مضر است چرا كه بعد از مدتي فاسد مي شود و اگر چنين غذائي مصرف گردد ماهي ها به بسياري از بيماري ها مبتلا مي گردند. بنابر اين برداشتن همة گياهان مرده و پس مانده هاي غذائي از اكواريوم بسيار مهم مي باشد زيرا بر روي گياهان داخل آكواريوم و ماهي اثرات سوئي مي گذارند.


  منبع:
  Shammi, Q. and S.Bhatnagar. 2002. Applied fisheries. In setting and management of fresh water aguarium .Agrobios, India. pp.205 - 213.

 11. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 12. Top | #27

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات آبزیان

  آشنايي با آكواريم

  مقدمه
  علاقمندان و صاحبان آكواريوم ماهيان زينتي علاقه زيادي به شناسايي گونه هاي مختلف آبزيان زينتي و نحوه تكثير و پرورش آنها دارند ولي متأسفانه منابع اطلاعاتي كمي بصورت مكتوب يا الكترونيك در اين خصوص وجود دارد. از زمان معرفي و گسترش ماهيان زينتي در آكواريمها سالها مي گذرد ماهيان زينتي از ديرباز مورد توجه علاقمندان به طبيعت به خصوص در شهرهاي صنعتي بوده است .
  زندگي ساكت آبزيان و بخصوص ماهيها براي انساني كه از زندگي مدرن و ماشيني مملو از سروصدا فرار مي كند آرامش بخش است. انسان وقتي به تماشاي محيط زيستي متضاد با فضاي كنوني خود مينشيند سكوت نموده و با حوصله فراوان غرق در دنياي زيباي آبزيان مي شود. آبزيان زينتي در مقايسه با ساير آبزيان دريايي بدليل امكان زندگيشان در محيطهاي مصنوعي بيشتر مورد توجه مردم شهرنشين قرار گرفته اند .
  پس از جنگ جهاني دوم و با فراهمشدن امكانات حمل و نقل هوايي آبزيان زينتي به اقصي نقاط دنيا انتقال داده شدند. امروزه شاهد حضور گونههاي ماهيان زينتي مختلفي دركشورهاي آسيايي هستيمگونه هايي كه روزگاري تنها در رودخانه هاي آفريقا ميزيستهاند و يا وجود گونههاي آبزي مختص به رودخانه هاي آمريكا درآكواريوم خانههاي اروپاييان و آسياييها است و امروزه شاهديم كشور سنگاپور با داشتن آب و هوا و شرايط اقليمي مساعد مركز جهاني تجارت و تكثير و پرورش آبزيان زينتي شده است و روزانه ميليونها گونه آبزيان زينتي به اقصي نقاط دنيا مبادله و صادرشود.

  پيشگامان آكواريوم
  اگرچه اطلاعات دقيقي در مورد نگهداري انواع ماهي بصورت تزئيني توسط انسان در دست نيست با وجود اين مي توان گفت كه از هزاران سال قبل در چين ماهيها را بعنوان يك حيوان خانگي نگهداري مي كردند. اولين كتاب درباره ماهي بنام كتاب ماهيهاي قرمز در قرن شانزدهم ميلادي توسط Changchi-en نگاشته شده كه بيشتر در مورد زيبايي اين نوع ماهيها و عكس العملشان نسبت به تغييرات حرارت بحث نموده است.
  •اولين آكواريوم عمومي در سال 1853 در شهر لندن پايتخت انگلستان گشايش يافت و يكسال بعد از آن كتابي بعنوان نگهداري آكواريوم در منزل توسط مؤسس آكواريوم عمومي لندن بنام فليپ به رشته تحرير درآمد.
  •اولين سري ماهيهاي زنده استوايي در سال 1863 به اروپا صادر گرديد.
  •اولين ماهي كه صادر شد ماهي بهشتي بنام Mocropodus opercularis كه ماهي بسيار زيبا و مقاوم بوده است.
  •اولين پمپ كه در آكواريوم به كار برده شد در سال 1860 در آكواريوم عمومي پاريس بود.
  •اولين بار جمع آوري ماهيهاي زينتي و طبقه بندي و تكثير آنها توسط آلمانها انجام شد.

  نصب و راه اندازي آكواريوم
  اگر تعدادي ماهي را در مخزن كوچكي قرار دهيم بايد شرايط مساعدي براي آن فراهم سازيم تا از تماشاي اين محيط مصنوعي لذت ببريم. بدليل اينكه ماهي بايد مواد غذايي و اكسي?ن مورد نياز خود را از آب آكواريوم تهيه نمايد لذا بطور پيوسته بايداز تامين غذا وفراهم شدن اكسي?ن آب اطمينان حاصل كردو فعاليت در زمينه تكثير و پرورش ماهيان زينتي نيز همانند كار با ساير ماهيان پرورشي داراي وي?گي ها و مسائل خاص خود استكه مي توان ازجمله به تهيه و ساخت يك آكواريوم مناسب تهيه ماهيان زينتي مناسب تغذيه وغذادهي بهداشت و بيماريهاي ماهيان زينتي اشاره نمود.
  بعضي اوقات مشاهده شده كه علاقمنداني بدون داشتن اطلاعات در زمينه نگهداري و تكثير و پرورش ماهيان زينتي براي خريد ماهي و آكواريوم به فروشگاه هاي ماهيان زينتي مراجعه مينمايند واقدام به خريد گونه هاي مختلف ماهي و آكواريوم نامناسب از نظر ظرفيت نگهداري مي نمايندو پس از راه اندازي آكواريم در منزل يا محل كار خود آكواريوم دچار مشكل شده و علاقه خود را از دست مي دهند. اين عزيزان بهتراست قبل از خريد ماهي يا آكواريوم اطلاعات مختصري از گونه هاي آبزي مورد علاقه خود بدست آورند و در ابتداي كار به موارد زير توجه فرمايند:
  اختصاصات ظرفيت آكواريوم
  ظرفيت آكواريوم را بايد به نسبت تعداد گونه مورد علاقه خود انتخاب نمود تراكم بيش از اندازه ماهي در آكواريوم بعلت بوجود آمدن پس ماندههاي غذايي و ازدياد فضولات ماهي موجب كمبود اكسي?ن و سريع آلوده شدن آب آكواريوم ميشود. فضولات ماهي در آب آكواريوم توليد آمونيوم نموده و در محيط با فعل و انفعالات شيميايي توليد سم مي نمايد كه باعث مرگ ماهيان زينتي درآكواريوم مي شود.
  با عنايت به ظرفيت هر آكواريوم و توجه به اين نكته كه ماهيان از لحاظ رفتاري داراي گونه هاي مختلف صلحجو پرخاشگرو تهاجمي مي باشند قرار دادن آنها در يك آكواريوم مشكلات مهمي را براي صاحب آكواريوم بودجود خواهد آورد لذا رعايت اين نكته توصيه جدي ميشود و بايد توجه داشت كه چرخه زندگي درآكواريوم فعاليتي بيولو?يكي محسوب مي شود از اينرو رعايت تعادل بين گياهان آبزي و ماهيان زينتي درمحيط آكواريوم ضروري مي نمايد .
  در زمانيكه محيط آكواريوم بصورت طبيعي يا مصنوعي روشن مي باشد گياهان توليد اكسي?ن ميكنند و زمانيكه محيط تاريك مي شود گياهان مصرف كننده اكسي?ن ميشوند. بدينترتيب عدم تعادل تراكم ماهي و گياه آبزي باعث كمبود اكسي?ن درآب آكواريوم ميشود كه در صورت زياد بودن تراكم گياهان آبزي آكواريوم خصوصا در هنگام تاريكي خطر جدي از جهت كاهش اكسي?ن ماهيان آكواريوم را تهديد مي كند. همچنين بايد توجه داشته باشيم كه ماهيان زينتي به دو صورت زنده زا و تخم ريز تكثير مي شوند لذا ممانعت از قرارگيري توام آنها در يك آكواريوم ضروري است .

  لوازم مورد نياز يك آكواريوم:
  افرادي كه علاقمند به داشتن آكواريوم هستند مي توانند يكدستگاه آكواريوم را بصورت آماده خريداري كنند و يا اينكه خود يك آكواريوم مناسب بسازنند. البته در صورت خريد آكواريوم آماده وسايل آنرا هم دريافت ميكنند اما در صورت حوصله و گذاشتن كمي وقت ميتوانند آكواريوم مورد نظر خود را در ابعاد مختلف بسازند كه دراينصورت هم ارزانتر تمام مي شود و هم لذت بيشتري براي سازنده آن دارد.
  بهتراست آكواريوم بصورت مكعب مستطيل تهيه شود چون از مزاياي اين نوع آكواريوم سطح تهويه زياد آب درآن است ماهيها نيز فضاي بيشتري از سطح را در اختيار داشته و تميز كردن آكواريوم بمراتب آسانتر مي باشد .ضخامت شيشه آكواريوم ها با توجه به كوچك يا بزرگي آن مختلف است در يك آكواريم با حجم 30 ليتر مي توان از شيشه 4ميليمتري استفاده كرد ولي براي ساخت آكواريومهاي بزرگتر بايد از شيشه 6 ميلمتري استفاده كرد .
  ارتفاع آكواريوم بايستي بين 30 تا 40 سانتي متر و عرض آن بهتر است به اندازه بلندي آن باشد طول آكواريوم بستگي به محل قرار گرفتن آكواريوم دارد. بايد بر روي آكواريوم سرپوشي قرار گيرد كه اندازه آن حداقل به اندازه طول آكواريوم و عرض آن 15 سانتي متري باشد كه در قسمت جلوئي آكواريوم تعبيه مي شود . يكي از ضروريترين وسايل مورد نياز آكواريوم پمپ هوا ميباشد پمپ ها از طريق لرزش هوا را به داخل آكواريم ميفرستند البته نوعي از پمپ ها نيز وجود دارند كه در داخل آنها موتور مخصوصي براي هوادهي وجود دارد.
  در موقع تهيه پمپ حتما بايد ابعاد آكواريم را در نظربگيريدپمپ درآكواريوم اساسي ترين كار را جهت تهويه آب از طريق جريان دادن حبابهاي هوا بداخل آكواريوم و جريان دادن آب بداخل فيلتر به منظور تميزكردن آب انجام ميدهد.خاستگاه اكثر ماهيان زينتي مناطق گرم و استوايي ميباشد بنابراين بايد محيط آبي گرم در حدود 23 الي 26 درجه سانتيگراد درآكواريوم براي ماهيها مهيا شود كه اين عمل توسط بخاري انجام شود.
  جنس بخاريها شيشه اي پيركس (نشكن) و بصورت لوله اي هستند كه داخل آنها يك لوله چيني تعبيه شده است و روي آن سيم پيچ بخاري قرار دارد و در قسمت بالايي بخاري ترموستات نصب شده كه مي توان با آن درجه حرارت آب آكواريوم را تنظيم كرد همچنين بايد قدرت بخاري مورد نظر را براي حجم آب موجود در آكواريوم و تعداد ماهي قابل نگهداري در آن مورد توجه قرار داد. براي اندازه گيري درجه حرارت و كنترل دماي آكواريوم از گرماسنج استفاده ميشود.
  آب آكواريوم بعلت وجود موجودات زنده گياهي و جانوري درآن كم كم تيره و كدر مي شود و حالت شفافيت خود را از دست ميدهد. از آنجا كه تعويض دائمي آب آكواريوم كاري دشوار است و هر بار تعويض آب موجب بوجود آمدن استرس در ماهيان ميشود لازم است با بكاربردن فيلتر مرتبا مواد زائد و معلق داخل آب آكواريوم گرفته شود تا آب هميشه براي ماهيان صاف و شفاف باقي بماند.
  البته بديهي است پس از مدتي در اثر پر شدن حفرات ريزفيلتر كم كم از قدرت فيلتر كردن آن كاسته خواهد شد و هر چند وقت يكبار بايستي فيلتر تميز شود تميز كردن فيلتر بستگي به حجم آب نحوة تغذيه ماهيها درآكواريوم دارد هر چه روش تغذيه صحيحتر باشد و كمتر مواد غذايي اضافي وارد آب شود طبعا عمر فيلترآكواريوم بيشتر خواهد شد. براي صيد ماهيها بخصوص در هنگام تميز كردن آكواريوم يا بيرون آوردن ماهي بيمار بايستي از تورهاي دستي مخصوص كه انواع مختلفي دارند استفاده نمود. جنس اين تورها بايستي در حد امكان نرم و لطيف باشد تا صدمه اي به بدنماهي وارد نشود.

  عوامل اصلي در نگهداري يك آكواريوم:
  پس از تهيه آكواريوم و تامين وسايل مورد نياز اوليه كه براي نگهداري و حفظ سلامت ماهيان آكواريومي ضرورت دارد توجه و رعايت برخي از نكات باعث داشتن ماهيان زيبا و شاد ميشود كه رضايت هر بينندهاي را به خود جلب مينمايد. اين عوامل عبارتند از :
  1- اكسي?ن كافي

  اكسي?ن مورد نياز ماهيان زينتي را بايستي توسط گياهان آبزي و تهويه مداوم آب آكواريوم بوسيله پمپ هوا و بطور همزمان تأمين كرد كمبود اكسي?ن خطرناكترين عاملي است كه باعث تلفات سريع ماهي درآكواريوم ميشود .عواملي كه در تأمين اكسي?ن بطور مستقيم و غير مستقيم دخالت دارند عبارتند از:
  تعداد ماهي در آكواريوم:
  هر چه تعداد ماهي در آكواريوم زيادتر باشد توليد اكسي?ن نيز در آن بهمان نسبت بايستي بيشتر باشد .اكثرا هر جفت ماهي به حدود 20 الي 50 سانتي متر مربع از وسعت سطح آكواريوم نياز دارد البته اين مقدار به اندازه ماهي نيز بستگي دارد مثلا ماهي گوپي در حدود 20 سانتي متر به فضاي آكواريومي نياز دارد در حاليكه ماهي دم شمشيري بزرگ در حدود 50 سانتي مترفضا نياز دارد. يك ماهي 9 سانتي متري در حدود 65 سانتيمتر فضا نياز دارد در اين فضاي محدود فقط ماهيها زنده هستند و براي رشد و نمو به سه برابر اين فضا نياز دارند.
  سطح آب آكواريوم
  يكي ديگر از عوامل توليد اكسي?ن سطح آب آكواريوم است كه هر چه سطح آب آكواريوم در مجاورت بيشتر هوا باشد ميزان تبادلات گازي و در نتيجه اكسي?ن محلول در آب افزايش خواهد يافت . زياد بودن سطح آب توانايي جذب اكسي?ن هوا توسط ماهيها را در موقع قطع برق و كم شدن اكسي?ن محلول در آب زيادتر خواهدكرد.
  گياهان آبزي
  يكي از مهمترين عوامل تامين اكسي?ن آب آكواريوم گياهان آبزي هستندكه در مقابل تابش نور خورشيد يا نور مصنوعي با عمل فتوسنتز توليد اكسي?ن در محيط آبي مي كنند.

  2- نور كافي
  گياهان و ماهيها مانند اكثر موجودات زنده براي رشد و نمو و سلامت خود احتياج به نور دارند. بيشتر گونه هاي ماهيان زينتي مي توانند در نور كم سالم و زنده بمانند ولي رشد و نمو و توليدومثل آنها ممكن است بطور طبيعي انجام نشود زماني كه گياه آبزي در داخل آكواريوم وجود ندارد بايد آكواريوم روزانه چندين ساعت در معرض تابش نور قرار گيرد.
  بنابراين همواره بايستي آكواريوم در جايي قرار گيرد كه روزانه باندازه كافي نور خورشيد بطورغيرمستقيم به آن بتابد. در صورت استفاده از نور مصنوعي آكواريوم را در هر نقطه اي از اتاق مي توانيم قرار دهيم اما در موقع تاريكي مطلق روشن كردن ناگهاني چراغ باعث ناراحتي ماهيها ميشود و گاهي اوقات در اثر روشن شدن ناگهاني چراغ ماهيها از آكواريوم به بيرون پريده و باعث مرگ و مير خود ميشوند.

  3- درجه حرارت مناسب
  اغلب مردم فكر مي كنند كه ماهيان زينتي بايد در درجه حرارت بالا نگهداري شوند ولي بعلت اينكه برخي گونههاي ماهيان زينتي جزو گونههاي مناطق غيراستوايي و يا معتدل محسوب ميشوند نگهداري همه ماهيها در يك درجه حرارت يكسان كار درستي نمي باشد. ماهيها مي توانند 5 تا 6 درجه تغيير حرارت را در حالت طبيعي و يا بصورت تغييرات طبيعي تحمل نمايند و بعلت اينكه در طبيعت در شبها دماي آب حداقل چند درجه از روز كمتر ميشود اين تغيير درجه حرارت تاثير ناگواري بر روي ماهيها حتي ماهيهاي باردار و يا تخم دار و نيز تخمها و نوزادهاي آنها نخواهد داشت.
  بطور كلي افزايش درجه حرارت آب از حد مجاز خطرناكتر از كاهش آن مي باشد زيرا با افزايش درجه حرارت بهمان نسبت از اكسي?ن محلول در آب كاسته خواهد شد. بطور كلي درجه حرارت لازم براي نگهداري ماهيان زينتي بين 22 تا 25 درجه سانتي گراد مي باشد.

  4- بهداشت آكواريوم
  آكواريوم در صورت تميز و سالم بودن باعث لذت بيشتر آبزيان درون خود است. تميز بودن آكواريوم و سلامت ماهيها تا حدودي لازم و ملزوم يكديگر مي باشند. مواد زائد غذائي حاصله از تغذيه غير صحيح تابش بيش از حد نور تهويه نامناسب و عدم دقت كافي در گزينش و به كار بردن آنچه كه بايستي در داخل آكواريوم قرارگيرد باعث اختلال در كار آكواريوم و خراب شدن آب و نامساعد شدن محيط زيست ماهيها و سرانجام آماده شدن محيط براي رشد و نمو انگلها ميكربها و ساير عوامل بيماريزا و در نتيجه از بين رفتن ماهيها ميشود.

  5- تغذيه صحيح
  تغذيه صحيح اثر بسيار مطلوبي در سلامت ماهيها و مقاومت آنها در برابر انواع بيماريها و انگلها دارد. هرچه شرايط داخل آكواريوم بهتر باشد ماهيها سالمتر بوده و در برابر بيماريها مقاومتر خواهند بود. هر ذره از مواد غذايي زائد در داخل آكواريوم مي تواند باعث رشد و نمو عوامل ناخواسته و در نتيجه آلوده شدن آب گردد. اين مواد نه تنها رشد و نمو ميكربها و فيتوپلانكتونها را تسريع مي كند بلكه باعث رشد و نمو قارچها و ساير عوامل آلودگي زا مي گردند.
  در تغذيه ماهيها بايستي دقت كافي بعمل آيد تا پس از چند دقيقه هيچگونه غذاي زائدي در كف آكواريوم باقي نماند. اگر به ماهي كمتر از نيازش غذا داده شود بهتر از اين است كه آنقدر به آن غذا داده شود كه نتوانند بخورند و در كف آكواريوم جمع شود و باعث رشد و نمو باكتريها گردد.


  منبع: عمادي حسين. آكواريوم ماهيان آب شيرين

 13. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 14. Top | #28

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات آبزیان

  مقدمه ای بر کاد ماهیان(Cod) با تاکید برماهیان وارداتی آلاسکا پولاک،هوکی و وارهو

  مقدمه ای بر کاد ماهیان(Cod) با تاکید برماهیان وارداتی آلاسکا پولاک،هوکی و وارهو
  نامگذاری اشتباه برخی ماهیان وارداتی به نامهای مشهور ماهیان دیگر اینجانب را بر آن داشت تا مقدمه ای کوتاه از این گروه از ماهیان که اطلاعات کمی نیز راجع به آنها وجود دارد بیان دارم امید است سایر همکاران نیز در محکوم کردن نامگذاری های اشتباه که منجر به سردرگمی مصرف کننده می گردد ما را یاری دهند.
  کاد یک نام عمومی است برای جنس گادوس ماهیان (Gadus) متعلق به خانواده Gadidae که به عنوان نام عمومی برای برخی دیگر از ماهیان نیز بکار می رود.
  گوشت تازه کاد ماهیان با یک طعم ملایم و کم چرب و متراکم که به راحتی برش می خورد مطرح می باشد
  ازروغن کبد این ماهیان هم جهت تولید قرصهای روغن ماهی و شربتهای روغن ماهی و موارد دیگری استفاده می گردد و منبع مهمی برای ویتامین A وD و اسیدهای چرب omega-3 مانند اسید چرب 22 کربنه DHA(Docosa Hexaenoic Acid ( و اسید چرب 20 کربنه EPA(Ecosa Pentaenoic Acid) می باشد
  کاد ماهیان در اعماق مختلف آب زندگی میکنند و رنگ بدن آنها با عمق زندگی آنها تغییر می کند مثلا آتلانتیک کاد(haddock) دارای دو فاز رنگی متفاوت خاکستری تا سبز و قهوه ای متمایل به قرمز می باشد
  میانگین وزنی آنها بین 10 تا 25 پوند معادل 5/4 تا 11 کیلو گرم است اما مواردی تا 90 کیلو گرم هم ثبت رکورد شده است .
  در میان آنها ماهیان مهاجر که در زمستان جهت تخمریزی به جنوب مهاجرت میکنند هم دیده می شود
  یک کاد ماده بزرگ حدود 5 میلیون تخم در سال می گذارد که تعداد کمی زنده می مانند.
  پولاک را coal fish یا green fish هم مینامند که دارای رنگ سبز زیتونی است و در آبهای سرد آتلانتیک زیست می کند باله دمی چنگالی و خط جانبی کم رنگ دارد و تا 90 سانتی متر به وزن 14 کیلوگرم دیده میشود البته رکورد 8/1متر هم از آن ثبت شده است.
  در انگلستان ماهی آتلانتیک کاد یکی از معروفترین ماهیانی است که در fish & chips استفاده می شود در پرتغال نیز این ماهی مصرف زیادی دارد.
  سایر ویژگی ها
  از لحاظ آناتومیک کاد ماهیان دارای سه باله پشتی تقریبا منحنی و دو باله مخرجی و باله شکمی آنها نسبتا کوچک است و اولین شعاع باله کشیده می باشد و معمولا در زیر آبششها قرار گرفته جلوتر از باله های سینه ای اندازه چشم ها متوسط بوده و خط جانبی آنها از شیار آبشش تا ابتدای باله دمی کشیده شده و قسمت انتهایی بدن آنها متمایل به سبز قهوه ای است و گاهی دارای خالهایی در منطقه روشن بدن و زیر شکم می باشند.
  تولید مثل:
  تخمگذاری آنها در ماه ژانویه تا آوریل و اوج آن درمارس است و بین 8 تا 23 روز تفریخ تخمهای آنها طول می کشد
  این ماهیان کف زی بوده ودسته های آنها در اعماق 20 تا 200 متری و بطور میانگین 80 متری شناورند.
  تغذیه:
  کاد بالغ شکارچی فعالی است از ماهی Haddock تا کاد کوچک و اسکوئید ، خرچنگ ، ستاره دریایی ، کرم و ماهیان کوچک را شکار می کند این ماهی بیشتر در آبهای بریتانیا صید می شوند.
  هوکی:
  این ماهی را blue grenadier یا ماهی دم شلاقی نیوزلند می نامند نام علمی آن Macruronus novaezelandiae می باشد در جنوب استرالیا و نیوزلند دیده می شودودر اعماق 10تا1000 متری صید می شود و طول آن 60 تا 120 سانتی متر است.
  این ماهی با چشمانی بزرگ و بدنی مخروطی دارای باله سرتاسری از باله پشتی تا مخرجی بصورت متصل ودر ابتدای باله پشتی یک خار کوتاه دارد این ماهی گوشتخوار بوده (carnivorse) و دارای دهانی بزرگ با دندانهایی تیز می باشد که با آنها طعمه های خود مانند فانوس ماهیان را میگیردکه مهمترین غذای این ماهی می باشد.
  اما سخت پوستان و اسکوئید هم میخورد رنگ بدنش آبی تاسبز کم رنگ است و شکم آن نقره ای و باله ها تیره هستنداین ماهی بعنوان یکی از اهداف مهم اقتصادی جهت صنعت صید در نیوزلند است گوشت آن ماکول بوده با طعمی ملایم و شبیه به کاد ولی بافت عضلات به ماهی مکرل شبیه است این ماهی بعنوان اصلی ترین خرید شرکت McDonald جهت تهیه ساندویچ فیله ماهی می باشد در ایران به اشتباه آنرا شوریده اقیانوسی می نامند در صورتی که شوریده از راسته (order) perciformesمی باشد .
  Kingdom: Animalia
  Phylum: Chordata
  Class: Actinopterygii
  Order: Gadiformes
  Family: Merlucciidae
  Subfamily: Merlucciinae
  Genus: Macruronus
  Species: M. novaezelandiae
  Blue grenadier (HOKI)

  Kingdom: Animalia
  Phylum: Chordata
  Class: Actinopterygii
  Order: Gadiformes
  Family: Gadidae
  Genus: Theragra
  Alaska pollock

  آلاسکا پولاک (Alaska pollock)
  در خانواده Gadidae دو جنس مهم وجود دارد بنام pollachius ( معروف به پولاک) و Theragra که ماهی آلاسکا پولاک جزء جنس دوم است اینها را معمولا از پولاکها می دانند و شامل Alaska pollock با نام علمی Theragra chalcogramma و Norwegian pollock با نام علمی Theragra finnmarchica می باشد.
  این ماهی بزرگترین منبع غذای دریایی در جهان است بیش از 3 میلیون تن از آلاسکا پولاک در اقیانوس آرام شمالی صید می شود از آلاسکا تا ژاپن. فقط حدود 5/1 میلیون تن از آن توسط ایالت متحده صید می شود که بیشتر آن از دریای برینگ (Bering sea) می باشد.
  این ماهی عظیم ترین منابع ماهی جهان را تشکیل می دهند هر چند منابع این ماهی نیز در سالهای اخیر رو به کاهش گذارده.
  آلاسکا پولاک نسبت به آتلانتیک پولاک یک مزه ملایم و دارای گوشتی سفید و کم روغن است بصورت قطعات مختلف الشکلی آن را برش داده پس از فرایند IQF روانه بازار می گردد.
  در اروپا و آمریکا بعنوان ماده اولیه برای سوریمی بکار می رود
  از این ماهی در fast food های معروفی مانند dairy queen, Arbys, McDonald, استفاده می شود.
  وارهو(common warehou)
  این ماهی در جنوب استرالیا و اطراف نیوزلند دراعماق 50 تا 400 متری زندگی می کند میانگین طول آن75 سانتی متر است در قسمت پیشانی دارای قوس ملایمی است که به نظر طول بدن را افزایش داده باله های سینه ای بلند و نوک تیز و راس آن گاهی به ابتدا باله مخرجی می رسد رنگ بدن سبز تا آبی تیره بوده قسمت پایین بدن نقره ای و سفید بوده در ناحیه سرو پشت لبه سرپوش آبششی دارای رنگ تیره بوده
  این ماهی از salp های اقیانوسی تغذیه کرده و از میگوهای ریز آبهای سرد (krill) خرچنگها و اسکوئید های کوچک نیز می تواند استفاده کند.
  Silver warehou
  این ماهی در جنوب هند وجنوب اقیانوس آرام و در عمق 100 تا 650 متری آبهای آزاد زیست می کند میانگین طول آن 65 سانتی متر است .
  دارای باله های سینه ای کوچک پوزه ای تیز تر از سایر وارهوهاست رنگ بدن خاکستری تا آبی کم رنگ است در پهلو ها دارای نقاط سیاه رنگی است و رنگدانه تیره ای روی سرش دیده می شود که بصورت یک عدد7 تا باله پشتی امتداد دارد.
  White warehou
  این ماهی در جنوب اقیانوس آرام و جنوب اقیانوس اطلس در اعماق 500 تا 800 متری دیده می شود طول آن حدود 75 سانتی متر و دارای فلسهای کوچکی است که براحتی دیده نمی شوند رنگ آن از سفید تا خاکستری ودر قسمت سر تیره تر است اما رنگدانه 7 شکل ندارند متاسفانه برخی در ایران این ماهی را شیر اقیانوسی می نامند که این مورد هم مانند قبلی کاملا اشتباه میباشد.

  Kingdom: Animalia

  Phylum: Chordata

  Class: Actinopterygii

  Order: Perciformes

  Family: Centrolophidae

  Genus: Seriolella

  Species: S. caerulea
  White warehou
  Kingdom: Animalia
  Phylum: Chordata
  Class: Actinopterygii
  Order: Perciformes
  Family: Centrolophidae
  Genus: Seriolella
  Species: S. brama
  Common warehou
  همانطور که می دانید ماهی شیر از Family(خانواده) scombridae بوده که به آن تن ماهی هم می گویند و ارتباط نزدیکی با ماهی وارهو ندارد ماهی شوریده نیز از Family(خانواده) Sciaenidae می باشد و نامیدن ماهی هوکی با نام شوریده اقیانوسی نیز جای تامل بیشتری دارد .

  منابع:
  Clover,Charles 2004 Howoverfishing is changing the world Ebury Press London-
  ISBN 0-09-189780-7 Tony Ayling & Geoffrey cox collins Guide to the see fishes of Newzealand 1982-
  ISBN 0-00-216987-8

  تهیه و تنظیم
  دکتر علی باقرپور
  کارشناس دفتر بهبود کیفیت آبزیان

 15. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 16. Top | #29

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات آبزیان

  FPC (پروتئين غلیظ شده ماهی)

  FPC (پروتئين تغلیظ شده ماهی ) Fish protein concentrate
  نویسنده:
  ByM.L windsor

  مقدمه :
  اين مقاله ابتدا به معرفي پروتئين تغلیظ شده ماهي پرداخته و سپس در مورد چگونگي ساخت و مشكلات اصلی فني آن توضيح مي دهد 0 همچنین بر مسائل اقتصادي و اجتماعي تولید کننده و مصرف کنندگان اين فرآورده به طور خلاصه مورد بررسی قرار خواهد گرفت 0
  تولید FPC مربوط به قرنها پیش بوده و حتی در سال 1876 در نمایشگاه بین المللی نروژ نوعی بیسکوئیت حاوی آرد ماهی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفت0
  اما، از 25 سال قبل تلاش گسترده اي براي توليد پروتئين تغلیظ شده ماهي بعمل آمده است و تنها در چند سال اخیر بسياري از مسائل و مشكلات تكنيكي توليد FPC در مقياسي وسيع حل شده است0
  پروتئين تغلیظ شده ماهي( FPC ) چيست؟
  FPC فرآورده ای است که برای مصرف انسانی تولید گشته و میزان پروتئین آن از میزان پروتئین ماده خام اولیه ( ماهی) بیشتر می باشد0
  انواع اصلي FPC كدامند؟
  سازمان خواربار وكشاورزي ملل متحد FAO)) سه گونه FPC تعريف و تعيين نموده است0
  نوع A:
  پودري تقريبا" بي بو و بي مزه كه داراي حداكثر محتواي نهايي چربي 75/0 درصد مي باشد
  نوع B:
  پودري كه محدوديت خاصی براي بوومزه (طعم) ندارد ، ولي بي شك داراي بووطعم ماهي بوده حداكثر محتواي چربي آن 3 درصد مي باشد0
  نوع C :
  این نوع FPC در واقع نوعی پودر ماهی معمولی بوده که تحت شرایط بهداشتی قابل قبولی تولید می شود0
  اين سه نوع FPC که در ظاهر شبیه پودر ماهی می باشند0موضوع بحث اين مقاله اند ، ولي انواع ديگري از FPC وجود دارد كه کاملا"متفاوت از پودرماهی بودهو از طریق هيدروليزه كردن پروتئين ماهي بوسيله آنزيمهايا مواد شيميايي ديگر تولید شده و فرآورده تولیدی به شکل خمیر می باشد0
  محتواي چربي اين گونه ها در زمانيكه اقسام FPC را تعريف مي كرديم مشخص شده اند ، زيرا چربي وقتي اكسيد مي شود مي تواند اغلب طعمي تند و قوي را در محصول ايجاد نمايد0 محتواي پروتئين FPC به مواد خام استفاده شده در آن وبه حدي كه آب از آن گرفته شده باشد بستگي دارد ،ولي معمولا" محصولات حداقل 65 درصد پروتئين دارند و در نوع A اين رقم به 80 درصد مي رسد0
  تفاوت FPC با پودرماهي( Fish meal )
  پودر ماهي همانطور ي كه در سرتاسر دنيا توليد مي شود يك FPC احتمالي بسيار ارزان است ولي اين پودر براي مصارف انساني ساخته نمي شود، اين نوع از پودر براي ساختن غذاهاي خوك و مرغ و خروس براي كشاورزي استفاده مي شود0
  پودر ماهي معمولي براي مصرف بشري به سه دليل عمده ذيل مناسب نمي باشد:
  1 - اين پودر معمولا" تحت شرايط مناسب ساخته نمی شود و خطر آلودگی به باکتریهای بیماری زا درآن وجود دارد0
  2 - اين پودر معمولا" محتوي چربي فاسد است كه ويتامين هاي خاصي را نابود مي كند و مي تواند ارزش غذايي پروتئين را كاهش دهد ، استفاده از پودر ماهی در رژیم غذایی افرادی که دچار فقر غذایی می باشند می تواند باعث کاهش ویتامین بدن گردد0 همچنين بوي چربي فاسد در بسياري از جوامع غير قابل قبول است 0
  3 – این احتمال وجود دارد که مصرف طولانی مدت پودر ماهی اثرات سمی فزاینده ای داشته باشد0
  اولين دليل مهمترين دليل در خصوص عدم استفاده از پودر ماهی جهت مصارف انساني است و پودر ماهی تولید شده تحت شرایط کاملا" بهداشتی را FPC نوع C می ناميد0
  آيا FPC مشابه آرد ماهي است؟
  آرد ماهي يك اصطلاح خاص نيست ودر برخي از زبانها مشکلاتی را ایجاد می نماید ولي اين نام گاها" به FPC نوع A اطلاق می گرددبه شرطی که مانند یک پودر ریز آسیاب شده و می توانند مانند یک افزودنی در تهیه غذاهای آماده مصرف مورد استفاده قرار گیرد0
  مواد اولیه مورد نیاز در ساخت FPC
  ماده خام اولیه جهت ساخت FPC مي تواند ماهي تازه از تقريبا" هر نوع و هر سايز (اندازه) ویاحتی آرد ماهي باشد0 ماهي مورد استفاده در تولید FPC باید بلافاصله پس از صید یخ گذاری شود 0 مدت زمان نگهداری این ماهیان در داخل یخ از زمان صید تا هنگام عمل آوری جهت تولید FPC نباید از 8 روز تجاوز نماید0
  تولید FPC در مقیاس بزرگ می تواند از لحاظ مصرف ماهی خام رقیبی برای صنایع پودر ماهی باشد براساس برآورد بیولوژیست ها صید جهانی ماهیان دریایی تا دو الی سه برابر قابل افزایش است که بخش اعظم این صید از گونه های غیر معمول خوراکی بوده که می تواند در تولید FPC مورد توجه قرار گیرد0
  چگونگی ساخت FPC؟
  در این مقاله مراحل ساخت P C F نوع A وB مورد بررسی قرار می گیردومراحل ساخت P C F نوع C چون مشابه مراحل تولید پودر ماهی بهداشتی می باشد در اینجا به آن پرداخته نمی شود0
  آب و چربي با همكديگر حدود 80 درصد از كل بدن ماهي را مي سازند ، كه برخي از گونه ها مقدار چربي گهگاه به حدود 20 درصد مي رسد0 توليد صنعتيFPC شامل خارج كردن اكثر مقدار آب و مقداري يا كل چربي ماهي مي باشد0
  روشهايي كه تا كنون توسعه و گسترش يافته اند اساسا" بر اساس استفاده از حلال هاي شيميايي براي خارج كردن آب مي باشد و نيز براي خارج كردن چربي و مواد مولف هاي توليد كننده بوي ماهي از ماهي خام و يا از پودر ماهي می باشد حلال هايي كه براي ساختن PC F نوع A بطور موفقيت آميزي استفاده مي شوند الكل ها هستند ، براي مثال اتانول يا پروپانول،اتيلن دي كلوريد نيز براي اين امر استفاده مي شود0 انتخاب بين اتانول و پروپانول بر اساس هزينه استوار است ولي چون پروپانول معمولا" ارزان مي باشد گرايش به جايگزيني بجاي اتانول را دارد0 معمولا" ، حلال مجددا" بازيافت مي شود و بارهاوبارها مصرف مي گردد0
  فرآيند توليد صنعتي اين فرآورده كاملا" پيچيده است ولي ليستي از يك فرآيند خاص توليد اين فرآورده در تصوير مشخص شده است 0 توالي عمليات توليد و ساخت اين فرآورده عبارتند از:
  نموداري از يك كارخانه توليد PC F
  1- ماهي تازه را خيلي زود پس از صيدبا آب تميز شستشو مي دهند0 وزن مي كنند و بوسيله نقاله به داخل چرخ گوشت مي فرستند 0
  2 - استخراج اوليه :
  ماهي چرخ شده در داخل تغلیظ کننده 1 آبگیری می شود ، اين دستگاه يك لوله غير حرارتي است كه در آن گوشت چرخ شده براي حدود 50 دقيقه به همراه با مايع اي كه ازتغلیظ کننده2بازيافت مي شود تكان داده مي شود تغلیظ کننده2 در برگيرنده مقدار ايزوپروپانول مي باشد0
  3 - سانتريفوژ كردن :
  محتواي تغلیظ 1 به داخل يك سانتريفوژ فرستاده مي شود، در این مرحله ماده تغلیظ شده به دو فاز1- کیک مرطوب و 2- مایع تبدیل می گردد0 کیک مرطوب به تغلیظ کننده 2 فرستاده شده و عملیات مربوطه جهت جدا سازی چربی سازی چربی و حلال از مایع ادامه می یابد0
  4 –تغلیظ 2:
  در این مرحله کیک مرطوب تا درجه حرارت 75 درجه سانتيگراد قرار گرفته و مایع حاصل از تغلیظ 3 به آن اضافه شده و به مدت 90 دقيقه هم زده مي شود0 در آغاز اين مرحله ، كيك مرطوب تقریبا" بدون آب بوده و داراي محتوي چربي 5 درصد است كه درپایان این مرحله به 1% کاهش می یابد0
  5 - سانتريفوز :
  محتويات تغلیظ 2 سانتريفوژ مي شود ، كيك مرطوب به تغلیظ3 حمل مي شود و مايع حاصله به تغلیظ 1 بر مي گردد0
  6 – تغلیظ 3:
  ماده حاصله از تغلیظ 3 پوشش گذاری شده و حرارت دستگاه به حدود 75 درجه سانتيگراد مي رسد 0 ايزوپروپانول تازه به كيك مرطوب افزوده مي شود و براي حدود 70 دقيقه تكان داده مي شود0 در طول اين مرحله محتواي چربي تا حدود 3/0 درصد كاهش مي يابد0
  7- سانتريفوژ كردن :
  محتواي تغلیظ 3 سانتريفوژ مي شود و كيك مرطوب با ايزوپروپانول خالص براي حدود 50 دقيقه شسته مي شود 0 مايع حاصل به تغلیظ شماره2براي پخت بعدي بر مي گردد0
  8 - خارج كردن حلال :
  كيك مرطوب حرارت داده مي شود و اين عمل در يك لايه خلاء چرخشي براي تبخير حلال انجام مي شود بخارهاي حاصل از تبخير متراكم مي گردند و مجددا" مورد استفاده قرار مي گيرند
  9 – آسياب و بسته بندي :
  ماده خشك به يك آسياب چكشي منتقل ودر آنجا به يك پودر ریز الک شده تبدیل می گردد0 PC F به طور خاصي در ظرفهاي lb- 50 فيبري بسته بندي مي شوند و براي حمل به انبار هاي آماده شده فرستاده مي شود0
  نكته مهم براي اشاره كردن اين است كه در مراحل تولید PC F جهت حرکت ماده خشک و حلال خلاف حرکت یکدیگر می باشد0 بنابر اين مقدار آب و چربي حلال در زمان حرکت از تغلیظ 3 به تغلیظ 1 بیشتر گشته در حالیکه در ماده خشک که مسیر حرکت آن عکس می باشد کاهش می یابد0
  چربي مي تواند از حلال بازيافت گرددو حلال مي تواند مجددا" استفاده شود ،کاهش مقدار حلال گفته شده حدود 1 درصد از مقدار استفاده براي يك تنور پخت را شامل مي شود0
  مشكلات تكنولوژيكي موجود در رابطه با PC F چيستند؟
  مشكلات توليد نگهداری به نوع PC F بستگي دارد 0
  براي PC F ازنوع A ، با محتواي چربي پايين ، مشكل ومسئله اصلي باز گشت بو مي باشد، يعني ممكن است كه محصول در طول ذخيره سازي بويي مثل بوي ماهي يا بوي آرد ماهي را به خود بگيرد 0 خارج كردن كامل حلال نيز برخي اوقات در مورد اين فرآورده مشكلاتي را ظاهر مي سازد 0در اینجا باید به این نکته توجه داشت که اگر ترکیبات طعم دهنده ماهی به همراه چربی برداشته شود فرآورده تولیدی بدون طعم و بی مزه خواهد بود0 در حالیکه تعداد ی از مصرف کنندگان به دنبال فرآورده ای می باشند که فاقد چربی بوده ولی دارای بوی ماهی تازه باشد0
  مشكل اصلي در رابطه با PC F پرچرب ، جلوگيري .پيشگيري از فسادآن است ، چربي اكسيد شده به لحاظ تغذیه ای نامطبوع است و اغلب بخاطر بوي آن از طرف بسياري از مردم پذيرفته نمي شود0
  در گذشته مشکلاتی نیز در خصوص باز یافت حلال و چربی وجود داشته که در حال حاضر بخش اعظم آنها حل شده است0در اینجا ذکر این نکته ضروری است که بافت PC F تا حدی شبیه بافت گچ می باشد که حل این مشکل تا حدی مشکل بوده ولی آنچه به نظر می رسد آنست که رفع این مشکل می تواند در توسعه مصرف PC F موثر باشد0
  چرا PC F يك منبع پروتئيني عالي است؟
  اولا" بدين علت كه اين فرآورده بصورت تغلیظ شده ، غذا هاي خام و غير عمل آوری شده معمولا" بيش از 20 درصد پروتئين ندارد ، در حالیکه PC F حدود 80 درصد پروتئين را در خود جاي مي دهد 0
  ثانيا" ، كيفيت پروتئيني در آن بالا است ؛ يعني اينكه آمينواسيد هايي كه پروتئين را مي سازند در توازن درست براي غذاي انساني قرار گرفته اند 0 غذاهاي ديگري مثل غلات مي توانند مقادير مفيد خاصي از پروتئين را در اختيار داشته باشند ولي اغلب در يك يا چند آمينواسيد كه براي رشد مفيد و ضروري اند فقيرند و آنهارا ندارند0
  PC Fچگونه مصرف مي شود؟
  PC F نوع A يك نوع پودر بي مزه بي بو است كه اگر به تنهايي مصرف شود اصلا" مطبوع نيست بنابراين مسئله ي اصلي يافتن روشهايي براي افزایش مصرف آن می باشد0اين ماده بايستي درترکیب با غذا ها و مواد غذايي ديگر مثل نان ، بيسكويت ، سوپها ، نتايج خوبي با فرآورده هاي ماكاروني ، شير ، سس اسپاكتي ، غذاهاي نوزادان ، غذاهاي رژيمي و غلات مورد استفاده قرار گیرد0
  مشكلات کمتری در ارتباط با فرآورده هاي PC F وجود دارد كه کمی داراي بوی ماهی هستند 0 بوي ماهي ، حتي اگر بوئي زننده هم باشد ، در مواد غذايي در برخي از جوامع حتي پذيرفتني هم مي باشد؛ بنابر اين ، PC F مي تواند كم و بيش به شکل خالص مصرف گشته يا بعنوان چاشني در سوپها يا غذاهاي آب پز مصرف گردد0
  اما درست است اين را بگوئيم كه اين ماده غذايي ، فشرده و مغذي ، امروزه حتي بدون تقاضا ي اندكي براي استفاده از آن در بازار موجود مي باشد0
  مدت ماندگاری PC F
  PC F در تعريف به عنوان مادهاي پايدار توصيف شد؛ اصطلاح پايدار در اينجا بطور آزمايشي تعريف شده بود زيرا هيچ نوع خاصيتي در كيفيت آن در 6 ماه اول ساخت در دماي 27 درجه سانتيگراد و در زماني كه در قوطي هاي فلزي بدون منفذ بسته بندي مي شد مشاهده نشده بود برخي PC F هايي كه امروزه ساخته مي شوند قطعا" مي توانند به اين معيار و استاندارد ثبات و پايداري برسند0
  ارزش PC F چقدر است؟
  بدست آوردن عقيده يك شركت در باره قيمت تجاري اين محصول مشكل است ؛ اين امر تاحد چشمگيري بر هزينه مواد خام و نوع عمل آوری بستگي دارد0 برآورد ها بين 15 و 50 سنت ايالات متحده براي يك پوند از اين محصول متفاوتند ؛ قيمت تجاري براي نوع A به قيمت دوم يعني 50 سنت نزديكتر مي باشد0 عصاره پروتئيني ماهي حدود نصف قيمت شير خشك بدون چربي است و حدود يك بيستم قيمت گوشت براي يك (وزن واحد) پروتئين مي باشد0
  آياPC F مشكلات تغذيه جهان را برطرف مي كند؟
  خير ، PC F ونه هيچ منبع پروتئيني ديگر مشكل غذايي دنيا را حل نخواهد كرد مگر اينكه رشد جمعيت كاهش پيداكند0 در آينده اي نزديك بعيد بنظر مي رسد كه يك منبع منفرد واحد پروتئيني مثل PC F قادر به حل چنين مشكلي باشد0 كه در هر مورد به پروتئين ها محدود نمي شوند، هر چند اين مواد بسيار مهم اند0
  اما، PC F مي تواند نقشي محوري و موثر در كاهش فقر پروتئيني در مناطق جهان ، جائيكه بخشهاي بزرگي از جمعيت از سوء تغذيه رنج مي برند بكار برود 0 مطالعات تغذيه اي تاثير مفيد قابل ملاحظه اي را از افزودن PC F به رژيم غذايي نشان داده اند ؛ استفاده از آن علي الخصوص براي رشد كودكان مفيد مي باشد ونيز براي زنان باردار مفید می باشد20 گرم PC F درهر روزمی تواند نیاز روزانه یک بچه را به پروتئين برآورد ه سازد0
  يك كارخانه PC F كوچك كه 50 تن ماهي خام را در روز عمل آوری مي كند مي تواند PC F كافي براي سه چهارم يك ميليون كودك را فراهم آورد 0
  اما، در برخي از مناطق دنيا جائيكه ماهي بسيار فراوان مي باشد شايد توسعه صنايع سنتي شيلات و ماهيگيري براي برآوردن ذخيره پروتئيني منطقي تر بنظر برسد0 و محدود كردن PC F براي استفاده ضروري از آن با صرفه تر باشد0
  مردم مواد معدني را بلع يا جذب نمي كنند، آنها غذا مي خورند؛ و معمولا" چيزي را به تنهايي خريداري نمي كنند و نمي خورند زيرا براي آنها خريدن غذايي ساده با دارا بودن محتويات تغذيه اي بالا بسيار بهتر خواهد بود 0 مشكل اجتماعي پذيرش اين مواد ، مشكل ترين و سخت ترين مسئله اي است كه با آن سروكار داريم؛ PC F يك فرآورده جديد و كامل در شكل بي بو و بي مزه اش است و هيچكدام از خصوصيات سنتي يك ماده غذايي را ندارد 0
  بسياري از دانشمندان بر اين باورند كه اگر PC F براي اولين بار به پناهندگان ، يتيم ها و زندانيان معرفي مي شد تصويري از يك نوع غذا براي افراد فقير را در ذهن ايجاد مي كرد و رد آن از طرف گروههاي اجتماعي بيشتر وبيشتر مي گشت 0 عجيب آنكه ، معرفي آن بعنوان غذايي سالم و فشرده و عصاره پروتئيني با كيفيت بالا ( مطلوب) در كشور هاي ثروتمند تر شايد راهي پذيرفتني تر براي آن به منظور رسيدن به افراد دچار سوء تغذيه باشد0
  در اين خصوص از مسائل بحث ها و مباحث بي پاياني وجود دارد ولي ، عليرغم تلاش هاي گسترده اي كه بوسيله سازمان ملل ، افراد و كارخانه داران صورت پذيرفته ، PC Fهنوز هم راهي مستمر در بازار رفع سوء تغذيه در هيچ كشوري را پيدا ننموده است0اما در جهاني كه اساسا" از نظر پروتئيني فقير بنظر مي رسند ، شك وشبهه اندكي وجود دارد كه برخي بازارها براي انواع PC F در طول دهه آينده گسترش يابد0

  سامیه مبصر
  کارشناس شیلات استان گلستان

 17. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 18. Top | #30

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات آبزیان

  بررسي تغييرات پراكسيد و اسيديته روغن محتوي كنسرو ماهي تون از توليد تا انقضای مصرف

  بررسي تغييرات پراكسيد و اسيديته روغن محتوي كنسرو ماهي تون از توليد تا انقضای مصرف
  فريبا هرمزي :
  كارشناس مسئول صنايع غذايي و كشاورزي اداره كل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان سيستان و بلوچستان
  مريم اسلامی
  مسعود فيروزکوهی
  کارشناسان آزمايشگاه کنترل مواد غذايی و بهداشتی معاونت دارو غذا دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
  چكيده
  روغنها و چربيها از مهمترين مواد فرمول كنسرو ماهي تون و ساير كنسروها هستند و اکسيداسيون روغنها نیز یکی از مهمترين مسائل تکنيکی صنايع غذايی را تشکيل می دهد. دليل پيشنهاد طرح پژوهشي فوق ، مشاهده چندين مورد فساد روغن كنسرو (تغيير طعم و بو) در نمونه هاي مورد آزمون قبل از انقضاي مصرف و نيز عدم وجود حدود مجاز تعيين كننده فساد روغن مانند پراكسيد و اسيدهاي چرب آزاد (اسيديته ) در بروشور استاندارد كنسرو ماهي تون در روغن بود، اين پژوهش جهت دستیابی به اهدافی از قبیل رسيدن به نتايج منطقي جهت مصرف روغن بعنوان ماده اوليه ، ارتقاء و افزايش كيفيت محصولات توليدي كنسرو تون در روغن ، كاهش هزينه و ضايعات ناشي از مصرف نابجاي روغن و رسيدن به مقادير منطقي فاكتورهاي تعيين كننده فساد روغن دركنسرو (پراكسيد ـ اسيديته) پیشنهاد گردید.
  براي انجام اين پژوهش ابتدا تحت شرايط كنترل شده (مواد اوليه مثل روغن مصرفي در کنسرو ) آزمون پركسيد ، اسيديته بر روي روغن و پس از آن بر روي محصول توليدي انجام شد سپس نگهداري كنسرو ماهي تون در روغن در مدت 24 ماه در دو دماي متفاوت ( انبار كارخانه – شرايط آرمايشگاه ) و انجام آزمونهاي پراكسيد- اسيديته به صورت هر دو ماه يكبار با سه تكرار انجام شد ) . تجزيه تحليل آماري نتايج بدست آمده در انتها با استفاده از نرم افزار Spss و محاسبه ضريب همبستگي پيرسون و روش T-test دوتايي يا جفتي جهت مقايسه تغييرات پراكسيد و اسيديته در شرايط نگهداري مختلف ( انبار كارخانه و آزمايشگاه ) محاسبه شد و نتايج اسيد هاي چرب آزاد (ffa) و پراكسيد مورد توجه قرار گرفت. روند افزايشي اين دو شاخص به ويژه اسيديته در ماههاي اول نگهداري گوياي فساد روغن محتوي كنسرو ماهي تون در روغن بود.

 19. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


صفحه 3 از 26 ابتداابتدا 12345613 ... آخرینآخرین

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
دانشجو در شبکه های اجتماعی
افتخارات دانشجو
لینک ها
   
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
به دانشجو امتیاز دهید:

آپلود مستقیم عکس در آپلودسنتر عکس دانشجو

توجه داشته باشید که عکس ها فقط در سایت دانشجو قابل نمایش می باشند.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1