رساله معماری
سایت علمی دانشجویان ایران

صفحه 3 از 3 ابتداابتدا 123
در حال نمایش 21 تا 26 از مجموع 26
نمودار محبوبترین‌‌ها2پسندیده شده

تاپیک: تخم مرغ

 1. Top | #21

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیام پاسخ: کلیاتی در مورد کیفیت پوسته تخم مرغ

  مایع پاستوریزه تخم مرغ


  تخم مرغ بجز مصارف خانوار در پخت و پز، مصارف بسیار عمده و وسیع صنعتی نیز دارد. در کشور ما آمار دقیقی از مصرف تخم مرغ به نحوی که موارد و مبادی آن دقیقاً مورد بررسی قرار گیرد در دسترس نیست اما به وضوح می­توان اذعان کرد که مصرف این ماده غذایی به اشکال غیرمستقیم جایگاه مخصوص در رژیم غذایی دارد. از این موارد می­توان به مصرف تخم مرغ در کیک، کلوچه و بیسکویت، شکلات و آبنبات ، شیرینی­جات و ماکارونی و پاستا، سس­ها ، غذای کودک، بستنی، فرآورده­های گوشتی، ماهی فرآوری شده ، غذاهای آماده طبخ و ... اشاره کرد، که سهم بزرگی از مصرف سرانه تخم مرغ در کشور را به خود اختصاص می­دهند.

  ملاحظات بهداشتی:
  با وقوف به موارد ذکر شده و با علم بر اینکه تخم مرغ به خودی خود حامل برخی از عوامل بیماریزا می­باشد، بازنگری در فرهنگ چگونگی استفاده از تخم مرغ چه از نظر مصارف خانگی و چه مصارف صنعتی بشدت احساس می­شود. محتویات تخم مرغ تازه بخودی خود فاقد هرگونه عوامل میکروبی اعم از باکتری، قارچ، ویروس و ... است . پوسته تخم مرغ به طور طبیعی دارای منافذی است که امکان نفوذ این عوامل از آن وجود دارد و این امر به مرور زمان انجام می­شود.
  از این سوی نگهداری تخم مرغ قبل از توزیع و مصرف بایستی از استانداردهای خاص پیروی کند. به طور طبیعی یک لایه موکوسی- ژلاتینی نازک که در هنگام تشکیل پوسته بر روی آن ترشح می­شود به عنوان اولین سد دفاعی در مقابل نفوذ پاتوژنها (عوامل بیماریزا) عمل می­کند. بهترین زمان مصرف تخم مرغ­های ترک خورده و نوک زده به طور فاحشی به علت شکسته شدن این سد دفاعی کاهش می­یابد.

  برخی از باکتریهایی که در سطح پوسته تخم مرغ وجود دارند، متحرک بوده و تمایل دارند با عبور از این سد دفاعی و از طریق منافذ بسیار ریز پوسته، از محتویات تخم مرغ جهت ادامة بقا استفاده کنند و این عامل باعث آلودگی تخم مرغ و موجب به خطر افتادن سلامتی مصرف کننده خواهد شد. علاوه بر این، آلودگی ثانویه در هنگام شکستن تخم مرغ بلافاصله قبل از مصرف نیز باعث گسترش آلودگی­های پوسته به محتویات آن خواهد شد. این نوع باکتریها اغلب منشاء مدفوعی داشته و باعث اسهال و استفراغ و عفونتهای روده­ای در انسان علی الخصوص در خردسالان و سالخوردگان می­شوند. از جمله این باکتریها می­توان به خانوادة آنتروباکتریاسه و مخصوصاً به اشریشیا اشاره کرد.
  تحقیقات نشان می­دهد 3 نوع از 7 نوع باکتریهای متحرک پوسته­ای در عرض 4 الی 5 روز می­تواننداز پوسته عبور نمایند. این باکتریها عبارتند از : سودوموناس و آلکالیژنز (در 60% موارد) و سالمونلا اینتریتیدیس (در 45% موارد).

  در بین کلیة عوامل بیماریزای فوق سالمونلا اینتریتیدیس با وجود اهمیت بسیار بالای خود کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این باکتری به عنوان یکی از عوامل عمده آرتریت روماتوئید در انسان شناسائی شده و در دراز مدت باعث ایجاد درد مفاصل می­گردد. شاید یکی از علل عمده درد مفاصل در سالخوردگان مخصوصاً در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه عدم رعایت اصول بهداشتی در مصرف تخم مرغ باشد. شستشوی تخم مرغ بلافاصله قبل از مصرف با استفاده از مواد شوینده و گندزداها به عنوان روشی جهت جلوگیری از مسمومیتهای غذایی ناشی از مصرف تخم مرغ و بیماریهای مزمنی همچون آرتریت روماتوئید توصیه شده است. البته لازم به ذکر است شستشوی تخم مرغ و نگهداری طولانی مدت آن حتی در یخچال به علت از بین رفتن سددفاعی ژلاتینی- موکوسال که توضیح داده شد به هیچ وجه توصیه نمی­شود مگر آنکه بعد از شستشو از روغنهای معدنی جهت ایجاد پوشش جایگزین استفاده شود. مورد اخیر نیز در بسته بندی صنعتی تخم مرغ جهت مصارف خانوار کاربرد دارد.

  ملاحظات صنعتی:
  تا چندی پیش استفاده انبوه از تخم مرغ به عنوان ماده اولیه در صنایع غذایی و قنادی معمولاً از دو روش به طور سنتی بهره می­برد:
  1- شکستن تخم مرغ­ها به طور دستی
  2-استفاده از دستگاه سانتریفوژ
  روشهای فوق در کشورهای صنعتی و اکثر کشورهای در حال توسعه مثل کشورهای همجوار و حتی کشور پر جمعیتی همچون هند منسوخ و ممنوع شده است.
  در روش دستی، استفاده از نیروی انسانی فراوان جهت شکستن تخم مرغ­ها و احیاناً جداسازی سفیده و زرده به طور دستی معمول بوده است. این کار علاوه بر اینکه نیازمند اشغال فضای نسبتاً وسیعی است و تعداد زیادی نیروی انسانی را نیز می­طلبد، از نظر بهداشتی نیز به هیچ وجه نمی­تواند حداقل­های بهداشتی در تولید مواد غذایی را تامین نماید. آلودگی­های پوسته به همراه ذرات آن با عیار بالا وارد محتویات تخم مرغ شده امکان جلوگیری و جداسازی آن نیز عملاً وجود ندارد.
  در روش سانتریفوژ، تخم مرغها توسط اپراتور دستگاه داخل آن تخلیه و دستگاه به علت گشتاور بالای خود آنها را شکسته و محتویات آن را از پوسته جدا و به درون ظروف تعبیه شده هدایت می­کند. در این روش سرعت تولید در مقایسه با روش دستی بسیار بیشتر بوده اما به همان نسبت عیار آلودگی­های میکروبی نیز بسیار بالا خواهد بود. علاوه بر آن امکان جداسازی زرده و سفید عملاً وجود ندارد. مایع حاصل از سانتریفوژ با دمای بالاتری که نسبت به دمای معمول دارد و با اختلاط شدید با هوا موجبات رشد هر چه بیشتر باکتریها را تأمین می­نماید. روش سانتریفوژ در مقایسه با روش دستی بسیار آلوده تر و خطرناکتر بوده و سلامت جامعه را تهدید می­نماید.

  پاستوریزاسیون تخم مرغ مایع، راهکاری مولود فن آوری روز:
  استفاده از دستگاه تخم مرغ شکن تمام اتوماتیک، جداسازی زرده و سفیده با معیارهای مقبول و بدون دخالت دست، ذخیره مایع به دست آمده در تانکهای تمام استیل و مجهز به سیستم­های خنک کننده (بجای ظروف کوچک و کم حجم که معمولاً از موادی که قابل استفاده در صنایع غذایی باشند، تهیه نشده­اند)، روند پاستوریزاسیون که موجب از بین رفتن تمامی باکتریهای پاتوژن و اکثریت باکتریهای ساپروفیت می­شود، امکان حمل بهداشتی محصولات فرآوری شده، امکان ذخیره سازی محصول در انبار سرد و حتی به شکل یخ زده، ماندگاری بالا، از بین رفتن معضلات تولید اعم از لزوم به کارگیری نیروی انسانی فراوان در خط تولید جهت تخم مرغ شکنی، ارتقاء سطح بهداشت محصولات کارخانجاتی که از تخم مرغ به عنوان ماده اولیه استفاده می­کنند و ... همه و همه نشانگر اهمیت بالای ورود تکنولوژی پاستوریزاسیون تخم مرغ به کشور است.

  مطالعات نشان می­دهد روند پاستوریزاسیون تخم مرغ آلودگی­های موجود در آن را تا 300 برابر کاهش داده و کلیه باکتریهای بیماریزا مخصوصاً سالمونلا اینترتیدیس را از بین می­برد. طبق استانداردهای ملی کشور میزان آلودگی کلی در تخم مرغ تازه حداکثر باید(به توان 5) 10 × 2/2ذره میکروبی در گرم باشد. که در تخم مرغهایی که عمر آنها بیش از چهار روز از تاریخ تولید باشد این میزان از حد مجاز بسیار بیشتر خواهد بود. این در حالیست که روشهای پاستوریزاسیون تخم مرغ مایع می­تواند میزان آلودگی را تا کمتر از هزار ذره میکروبی کاهش دهد و باکتریهای شاخصی همچون سالمونلا اینترتیدیس را کلاً از بین ببرد.

  اهمیت در تنظیم بازار:
  تولید تخم مرغ تابعی از زمان است در فصول گرم تولید تخم مرغ به علت عدم توازن عرضه و تقاضا دچار نوعی سردرگمی و ضرر و زیان تولید کنندگان این بخش می­شود. در فصول سرد سال نیز تقاضای بالای تخم مرغ مخصوصاً در صنایع باعث افزایش بادکنکی قیمت تخم مرغ و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده محصولاتی که تخم مرغ در تولید آنها نقش دارد و در نهایت باعث ضرر و زیان صاحبان صنایع می­شود. و این فشار معمولاً به مصرف کننده نهایی منتقل می­شود.
  تولید تخم مرغ مایع پاستوریزه که امکان ذخیره سازی به شکل یخ زده در انبارهای سرد را دارد شاید راهکاری اساسی برای تنظیم بازار تخم مرغ در کشور باشد و این امر توجه روز افزون مسئولان و متولیان امر تولید و توزیع فرآورده­های دامی را می­طلبد.

  در راستای نیل به اهداف فوق شرکت صنایع تبدیلی پارس آیلین مهر به عنوان یکی از اولین و بزرگترین مجموعه ها در کشور، خط تولید مایع پاستوریزه را از سال 1386 راه اندازی نموده و هم اکنون محصولات این شرکت با نام تجاری"نارین" سهم عمده ای در تامین نیازهای کارخانجات مختلف صنایع غذایی کشور دارد. محصولات این شرکت شامل مایع کامل پاستوریزه تخم مرغ، زرده پاستوریزه تخم مرغ و سفیده پاستوریزه تخم مرغ می باشد که در بسته بندی های 5، 10، 20، 30 کیلوگرمی و یک تنی بر حسب درخواست مشتری قابل تحویل می باشد.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 2. کاربر زیر از CASSIATORA برای پست مفید تشکر نموده است:


 3. Top | #22

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیام پاسخ: تخم مرغ

  پاستوریزاسیون تخم مرغ


  اگرچه اغلب تخم مرغ ها به هنگام تولید به دلیل لایه محافظ طبیعی آن از خطر آلودگی به بیماری SE مصون می باشند اما درصورت بروز مشكلات مختلفی چون بیماری گله و غیره احتمال وجودSEدرتخم مرغهای تولیدی به میزان كمی وجود خواهد داشت. دراین حالت دمای بالای محیط نیز درتكثیر و انتشار این بیماری نقش مؤثری رایفا می نماید.

  ازاین رو سازمان های نظارتی و بهداشتی درآمریكا به فكر تدوین قوانین جدیدی برای حمل و نگهداری تخم مرغ های تولیدی افتادند كه درنهایت تصمیم بر آن شد تا تمامی مراحل حمل و نگهداری درشرایطی خاص ودر محدوده دمایی ۲/۷ درجه سانتی گراد انجام گیرد. این قوانین سبب گردید كه تخم مرغهای تولیدی با بالاترین كیفیت به بازار عرضه شوند و تدابیر و روش های جدیدتری نیز جهت پاستوریزاسیون تهیه می شوند دارای PHپایینی هستند و باكتری SEنیز تا اندازه ای درPHپایین تر دارای مقاومت حرارتی بیشتری می باشد.
  درانجام پاستوریزاسیون باید به ساختار وویژگیهای تخم مرغ توجه نماییم به گونه ای كه باتوجه به حساسیت پروتئین های موجود در تخم مرغ از روش های مناسب تری بهره جوییم. از سوی دیگر عناصری چون نمك و شكر نیز كه درفرآورده های تخم مرغ بدان افزوده می شوند نقش بسزایی رادرافزایش مقاومت حرارتی و جلوگیری از انعقاد پروتئین ها ایفا می نمایند، بطور مثال مصرف نمك ممكن است سبب افزایش مقاومت سا‌لمونلا دربرابر افزایش مقاومت سالمونلا دربرابر حرارت گردد. اما بهره بردن از كربوهیدرتهایی مانند شكر، گلوكز و فروكتوز سبب حفاظت پروتئین ها در برابر دناتوره شدن درطول پاستوریزاسیون می گردد.

  یكی از مسائل مهم درطول پاستوریزاسیون تخم مرغ خواص فیزیكی و ظاهری تخم مرغ های مایع از جمله ویسكوزیته و دانستیه آن است كه درگرانروی این فرآورده ها نقش بسزایی دارد وسبب تغییر شكل جریان آن (لمینار، توربولنت و یامخلوطی ازآن دو) می گردد.
  درعملیات پاستوریزاسیون جریان ابتدای یك جریان خطی (كمینار) است كه درادامه به یك جریان توربولنت تبدیل می شود و زمان ماندگاری نیز توسط دستگاههای ویژه ای سنجیده می گردد. لازم به ذكر است كه یكی از دلایل اهمیت یافتن تخم مرغ در صنایع غذایی خواص چند منظوره ای آن از قبیل انعقاد، شكل دهی، امولسیون كنندگی و مقاومت دربرابر كریستاله شدن درفرآورده های قنادی است كه درطراحی تمامی روش های پاستوریزاسیون حفظ كیفیت محصول و عملكرد آن مدنظر قرار گرفته است.

  یكی از خواص سفیده تخم مرغ حساسیت به حرارت و انعقاد دردمای بالای ۵۷درجه سانتی گراد می باشد كه درپاستوریزاسیون زرده سعی شده برخاصیت امولیسیونی آن كمترین تأثیر گذاشته شود. مهمترین چیزی كه اغلب درروشهای پاستوریزاسیون مورد توجه واقع شده است مساله گرما و حرارت می باشد كه درروش های آمریكایی اغلب از حرارت به همراه پراكسید هیدروژن برای پاستوریزاسیون سفیده به دلیل حساسیت آن به دما استفاده شده است.

  پراكسید هیدروژن
  یكی از تحقیقاتی كه دردانشگاه Nebreska انجام شد سنجش مقاومت حرارتی انواع گونه های سالمونلا در انواع فرآورده های تخم مرغ مایع بودكه مقارن بااین مساله دردانشگاه Oklahama جهت پاستوریزاسیون سفیده تخم مرغ ازپراكسید هیدروژن و حرارت بهره جستند.
  یكی از نكات قابل توجه آن است كه بافزایش PHسفیده تخم مرغ مقاومت حرارتی SE به طور چشمگیری كاهش می یابد اما به طور مثال در۳/۹=PHمقاوت حرارتی به طور محسوسی كاهش می یابد. آن چه باید مورد توجه واقع شود آن است كه دمای بالا نیز برخواص تخم مرغ تاثیرگذار است. از این رو در دستگاه پاستوریزاسیون از پراكسید هیدروژن به همراه حرارت بهره می برند تا كمترین تغییرات درخواص تخم مرغ ایجادگردد. بررسی های انجام شده درمورد روش های جدید پاستوریزاسیون و دستگاههای مرتبط با آن بیانگر این مساله است كه PHعامل مهمی جهت دستیابی به محصولی مطمئن و عاری از باكتری های سالمونلاست و جهت تولیدهریك از فرآورده های مختلف روش ها و ملزومات ویژه ای راباید به كار برد.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 4. کاربر زیر از CASSIATORA برای پست مفید تشکر نموده است:


 5. Top | #23

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیام پاسخ: تخم مرغ

  عوامل موثر بر کیفیت داخلی و کیفیت پوستۀ تخم مرغ


  کیفیت پوستۀتخم مرغ و کیفیت داخلی تخم مرغ در صنعت تخم مرغ دارای اهمیت زیادی است. در این مقاله نحوۀ تشکیل تخم مرغ و روش های اندازه گیری کیفیت پوستۀ تخم مرغ و کیفیت داخلی تخم مرغ مورد بحث قرار می گیرد. کیفیت پوستۀ تخم مرغ به صورت اندازه تخم مرغ ، وزن مخصوص تخم مرغ ، رنگ پوسته ، استحکام پوسته ، تغییر شکل پوسته(تخریبی یا غیر تخریبی)، وزن پوسته، درصد پوسته ، ضخامت پوسته و ساختاردرونی پوسته اندازه گیری می شود . روش های جدیددر این زمینه مرتباً در حال توسعه و پیشرفت هستند .کیفیت داخلی تخم مرغ به صورت رنگ زرده، انسجام غشای پری ویتیلین و کیفیت سفیده اندازه گیری می شود. در این مقاله فاکتورهایی که بر روی کیفیت داخلی تخم مرغ و کیفیت پوستۀ تخم مرغ تاثیر می گذارد، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.کیفیت پوستۀ تخم مرغ ممکن است با سویه و سن مرغ تخم گذار، تولک بری اجباری، فاکتورهای تغذیه ای مثل کلسیم ، فسفر ، ویتامین ها ، کیفیت آب ، پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای ، آنزیم ها ، آلودگی خوراک، استرس های عمومی و استرس گرمایی، بیماری ، نوع سیستم تولیدی و خواص افزودنی ها ی جیره های غذایی تحت تاثیر قرارگیرد . کیفیت داخلی تخم مرغ با مدت زمان انبارداری ،سویه و سن مرغ تخم گذار ، تولک بری اجباری ،تغذیه و بیماری تحت تاثیر قرار می گیرد. به منظور تولید تخم مرغ های با کیفیت بالا داشتن اطلاعات کافی در مورد عوامل تاثیر گذار بر روی کیفیت داخلی تخم مرغ و کیفیت پوستۀ تخم مرغ لازم و ضروری است .

  کلمات کلیدی : طیور تخم گذار ، کیفیت پوستۀ تخم مرغ، کیفیت داخلی تخم مرغ، آلبومین ، واحد هاو .

  مقدمه:
  در کل جهان ، تولید تخم مرغ های باکیفیت پوسته و کیفیت داخلی خوب در پویایی اقتصادی صنعت تخم مرغ تاثیر زیادی دارد. مشکلات مربوط به کیفیت تخم مرغ در حال حاضر سالانه میلیون ها دلار به این صنعت خسارت وارد می کند . بنابراین داشتن اطلاعات کافی از عوامل تاثیر گذار بر روی کیفیت داخلی تخم مرغ و کیفیت پوستۀ تخم مرغ حائزاهمیت است. تخم مرغ از سه بخش : 1- زرده (درحدود 30الی 33 درصد)،2- سفیده یا آلبومین ( تقریباً 60 درصد)، 3- پوسته (تقریباً 9الی12درصد)تشکیل شده است.

  نحوۀ تشکیل تخم مرغ در طیور تخم گذار :
  تخم در مرغان تخم گذار محصول نهایی یک سری فرآیند پیچیده است که در زیر شرح داده می شود. اولین مرحله ، تخمک اندازی زرده ( همراه با تخمک ) از تخمدان چپ به داخل لولۀ تخم بر چپ است .تخمدان سمت راست و لولۀ تخم بر سمت راست در طیورتخم گذار تجارتی رشد و توسعه پیدا نمی کند . زرده توسط اینفاندیبولوم گرفته می شود و تخم مرغ رشد کرده و در حدود پانزده دقیقه در این محل باقی می ماند و در اینجاست که غشای پری ویتیلین و شالاز به وجود می آید. در مرغان مادرعمل لقاح در این محل از لولۀ تخم بر صورت می گیرد.
  تخم مرغ سپس حرکت کرده و وارد ماگنوم می شود و در این محل حدود سه ساعت باقی می ماند و پروتیئن های سفیدۀ تخم مرغ (آلبومین) در این محل ترشح می شود(حدود 40 نوع در کل). لایه ای از پروتیئن ها حفاظ مکانیکی و باکتریایی برای زرده ایجاد می کند و همچنین صفحه ای را ایجاد می کند که غشای پوسته و پوسته بعداً روی آن تشکیل خواهد شد. سپس تخم مرغ که از لحاظ اندازه بزرگ شده است از ایستموس می گذرد واین عمل در حدود یک ساعت به طول می انجامد و در این مکان رشته هایی تولید می شود که غشاهای داخلی و خارجی پوستۀ را می سازد. سپس تخم مرغ وارد رحم که دارای غده پوسته سازست،می گردد و در این محل آب و الکترولیت ها وارد سفیده می شود ( فرایندی که پلمپینق نامیده می شود) و همچنین تشکیل نقاط دگمه مانند به نام هسته های پستانی شروع می شود که در حدود پنج ساعت به طول می انجامد. بیشترین زمان توقف در طی تشکیل تخم مرغ در کیسه غدة پوسته ساز صورت می گیرد ( حداقل پانزده ساعت) و در این محل پوستۀ تخم مرغ تشکیل می شود و فرایند پلمپینق تکمیل می شود .
  ماتریکس آلی پوستۀ تخم مرغ حاوی غشاهای پوسته ، هسته های پستانی (نقاط دگمه مانند)، ماتریکس پوسته وکوتیکول است .بخش غیر آلی پوستۀ تخم مرغ شامل کربنات کلسیم است. لایه های مختلف پوستۀ تخم مرغ عبارتند از لایه دگمه پستانی ، لایۀ پالی سد و لایۀ صفحه ای کریستال که کریستال های کلسیمی را در جهات مختلف ایجاد می کند .
  بررسی های اخیر نشان می دهد که تشکیل ماتریکس آلی، سرعت تشکیل پوستۀ تخم مرغ وپایان تشکیل پوسته را تعیین می کند و در نهایت تخم مرغ از طریق مهبل و کلواک خارج می شود.
  پیچیده بودن فرایند تشکیل قسمت های داخلی تخم مرغ و پوستۀ تخم مرغ بدین معنا است که مشکلات مربوط به کیفیت تخم مرغ ممکن است در هر یک از مراحل تشکیل تخم مرغ ایجاد شود. همچنین مشکلات موجود در کیفیت داخلی تخم مرغ و کیفیت پوستۀ تخم مرغ به عوامل متعددی بستگی دارد و تنها یک عامل تاثیر گذار نیست.

  کیفیت پوستۀ تخم مرغ:
  کیفیت پوستۀ تخم مرغ به وسیلۀ روش های مختلف اندازه گیری می شود.برخی از این روش ها نیازمند شکستن تخم مرغ است . علاوه برآن برخی از روش ها به صورت مستقیم بوده و برخی دیگر غیر مستقیم هستند . روش های مستقیم شامل اندازه گیری استحکام پوسته مثل مقدار نیرویی که سبب شکستن تخم مرغ می شود،نیروی سوراخ شدن یا فشار شبه ساکن است. روش های غیر مستقیم شامل وزن مخصوص ،دفرمه شدن غیر تخریبی(تغییر شکل تخم مرغ که نیاز به شکستن تخم مرغ نیست)، ضخامت پوسته و وزن پوسته است. اندازه گیری استحکام پوسته به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ترتیب به عنوان خصوصیات مکانیکی و فیزیکی تخم مرغ مدّ نظر هستند .
  در صنعت تخم مرغ، تخم مرغ ها با استفاده از نور برای تشخیص شکستگی و سایر معایب کندل می شوند و یا اینکه از طریق یک آشکار ساز الکترونیکی شکستگی ، شکستگی و معایب آنها تشخیص داده می شود. وزن مخصوص یک تخم مرغ کامل به وسیلۀ فروبردن تخم مرغ ها در محلول های نمک با وزن مخصوص مختلف تعیین می شود؛ بدین صورت که در هر محلولی که تخم مرغ درآن شناور شد، وزن مخصوص آن تخم مرغ است. وسایل خاصی جایگزین این روش شده است که براساس اصول ارشمیدس به کار می روند.
  رنگ پوسته شاید توسط رویت ظاهری با یک سری از استانداردهای درجه بندی شده تعیین گردد و یا اینکه توسط انعکاس پذیری پوسته اندازه گیری شود. در این روش نسبتی از نور تابیده شده ای که از سطح تخم مرغ تحت شرایط کنترل شده بازتاب می شود، مورد اندازه گیری قرار می گیرد. وزن تخم مرغ به راحتی توسط یک ترازوی الکتریکی اندازه گیری می شود. اندازه گیری استحکام پوسته و بدشکلی پوسته ( به صورت تخریبی و غیر تخریبی )نیازمند استفاده از تجهیزات خاصی است. استحکام پوسته معمولاً به وسیلۀ فشار شبه سکون اندازه گیری می شود که در آن تخم مرغ تحت شرایط کنترل شده تحت فشار قرار می گیرد تا زمانی که پوسته ترک برداشته یا شکسته شود و سپس حداقل نیروی مورد نیاز برای ایجاد شکست در پوستۀ تخم مرغ ثبت می شود. تحقیقات متعدد همبستگی منفی بالایی را بین استحکام پوسته اندازه گیری شده به وسیلۀ فشار شبه سکون و درصد شکستگی ها نشان می دهد . تعیین بدشکلی پوسته شاید به صورت غیر تخریبی(عدم نیاز به شکستن پوستۀتخم مرغ) باشد که درآن انحراف یا شکست پوسته تحت یک نیروی وارده مورد اندازه گیری قرار می گیرد یا به صورت تخریبی(نیاز به شکستن پوستۀ تخم مرغ) است که به صورت اندازة پوستۀ به هم فشرده شده قبل از شکست پوسته اندازه گیری می شود.

  ضخامت پوستۀ تخم مرغ با استحکام پوستۀ تخم مرغ ارتباط دارد. وزن پوسته به وسیلۀ شکستن یک تخم مرغ وخارج کردن سفیده و زرده آن و سپس خشک نمودن پوسته تعیین می شود. وزن پوسته سپس به صورت نسبتی از وزن تخم مرغ برحسب درصد پوسته محاسبه می شود. ضخامت پوسته به وسیلۀ یک ابزارمناسب معمولاً از سه نقطۀ پوسته در اطراف خط مرکزی تخم مرغ اندازه گیری می شود. استحکام پوستۀ یک تخم مرغ نه تنها به وسیلۀ میزان پوسته که به صورت درصد بیان می شود، اندازه گیری می شود ؛بلکه همچنین به وسیلۀ کیفیت ساختاردرونی پوسته نیز اندازه گیری می شود. مطالعۀ کیفیت ساختمان پوسته به وسیلۀ مطالعۀ ساختار درونی پوستۀ تخم مرغ با استفاده از اسکن میکروسکپ الکترونی صورت می گیرد. تکنیک های جدید مثل اندازه گیری سختی دینامیک پوستۀ تخم مرغ نیز توسعه پیدا کرده است و با روش های سنتی و قدیمی قبلی قابل مقایسه است .

  فاکتورهای تاثیر گذار بر روی کیفیت پوستۀ تخم مرغ:
  سویۀ پرنده :
  در نتیجۀ انتخاب ژنتیکی ، سویه های مختل♁ مرغان تخم گذار به طور چشم گیری در کیفیت پوستۀ تخم مرغ ، اندازۀ تخم مرغ ،و میزان تولید تفاوت دارند و تفاوت آشکاری بین پرندگان تجاری مدرن و نژادهای قدیمی پرندگان تخم گذار وجود دارد . انتخاب برای یک صفت خاص مثل تولیدتخم مرغ یا وزن تخم مرغ سایر خصوصیات مرغ مانند کیفیت پوستۀ تخم مرغ را تحت تاثیر قرار می دهد.

  سن پرنده :
  تعدادی از مطالعات نشان می دهد که با افزایش سن مرغ کیفیت پوستۀ تخم مرغ کاهش می یابد. با افزایش سن پرندة تخم گذار، اندازة تخم مرغ افزایش می یابد و همزمان با افزایش اندازۀ تخم مرغ، وزن پوسته افزایش می یابد یا ثابت باقی می ماند. افزایش وزن تخم مرغ متناسب با افزایش وزن پوسته نیست وبنابراین نسبت افزایش وزن پوسته به وزن تخم مرغ ( اغلب به عنوان درصد پوستۀ مرغ مطرح است) کاهش می یابد. مدارکی وجود دارد که نشان می دهد ، ناتوانی مرغ در تولید مقدار بیشتری از پوستۀ تخم مرغ به فعالیت 25- هیدروکسی کوله کلسی فرول -1-هیدروکسیلاز بستگی دارد و این آنزیمی است که در هوموستازی کلسیم دخالت دارد.تغییرات جیره ای که اندازه تخم مرغ را کاهش دهد، شاید کیفیت پوستۀ تخم مرغ را در مرغان تخم گذار مسن بهبود بخشد و همچنین برخی از مکمل ها در بهبود کیفیت پوستۀ تخم مرغ در مرغان مسن موثرند.

  تولک بری :
  اثر سن روی کیفیت پوستۀ تخم مرغ می تواند به وسیله عمل تولک بری اجباری تا اندازه ای معکوس شود. نتایج های گزارش شده متفاوت بوده و بستگی به نوع و شدت تولک بری و همچنین سن پرنده دارد. رولاند و براکی گزارش نمودند که اثرات مفید تولک بری در پرندگان مسن تر مدت زمان زیادی طول نمی کشد و اثر اندک و موقتی روی کیفیت پوستۀ تخم مرغ دارد.

  تغذیه :
  پوستۀ تخم مرغ حاوی سه گرم کلسیم است.بنابراین جیرۀ یک مرغ بایستی دارای مقادیر کافی کلسیم باشد به شکلی که به طور موثرقابل استفاده باشد.شواهد ضد ونقیضی در مورد کاربرد اندازه ذرات منابع کلسیم وجود دارد. اگر چه به عقیدۀ اکثر متخصصّین تغذیه، بایستی 50 تا 70 % کلسیم به صورت درشت (دو تا پنج میلی متر قطر) بوده و ما بقی به فرم پودر تهیه گردد. ارایه کردن کلسیم جیره به صورت ذرات درشت (مثل سنگریزه) مشخص شده است که اثرات سودمندی دارد؛ اما این حالت مناسب سیستم خوراک دهی اتوماتیک نیست. برخی از محققین مخلوطی از سنگ آهک آسیاب شده همراه با پوستۀ صدف را توصیه می نمایند. فسفر ناکافی در جیره ممکن است موجب تحلیل محتویات مواد معدنی اسکلت در پرندگان تخم گذار شود. نسبت کلسیم به فسفر در جیره خیلی مهم است به صورتی که فسفر بالا در جیره با جذب کلسیم در روده تداخل کرده و منجر به کاهش کیفیت پوسته می شود.احتیاجات کلسیم و فسفربه نظر می رسد با سن پرنده تحت تاثیر قرار می گیرد. علاوه برآن ، به خاطر مسایل زیست محیطی استفاده از فسفر درکشورهای پرجمعیت حداقل شده است.

  لازم است که میزان کلسیم جیره هفت تا ده روز قبل از ظهور اولین تخم مرغ افزایش یابد . شواهد متعددی وجود دارد که ارایه کردن کلسیم اضافی زودتراز زمان مناسب ،اگربا میزان فسفرکم درجیره همراه باشد، تاثیر منفی روی کلیه ها دارد .با این وجود این نکته خیلی مهم است که اگر کلسیم اضافی در شرایط مناسب ارایه نگردد، اثرات منفی بلند مدت شدیدی روی متابولیسم کلسیم و ذخایر استخوانی کلسیم خواهد داشت.
  ویتامین ها مثل ویتامین D برای متابولیسم کلسیم مورد نیاز است و بایستی در جیره مدّنظر قرار گیرد . متابولیت ویتامین D ، 25-هیدروکسی ویتامین 3D ( که به فرم ویتامین 3D فعال از لحاظ بیولوژیکی در بدن پرنده تبدیل می شود) امروزه در دسترس بوده و ارزش آن در بسیاری از شرایط اثبات شده است.میزان مناسبی از ویتامین C برای سلامتی طبیعی ضروری است و همچنین به کاهش اثرات استرس نیز کمک می کند. همچنین شواهدی وجود دارد که مکمل ویتامین E تحت شرایط استرس گرمایی مناسب است . میزان کم ویتامین A در جیره شاید وقوع لکه های خونی را در تخم مرغ افزایش دهد و باعث کاهش کیفیت داخلی تخم مرغ می شود.
  کیفیت آب شاید کیفیت پوستۀ تخم مرغ را تحت تاثیرقرار دهد.آب دارای میزان بالایی از الکترولیت ها (آب آشامیدنی شور) اثرات بلند مدت منفی روی کیفیت پوستۀ تخم مرغ دارد. آبی که جهت مصرف طیور تخم گذار ارایه می شود بایستی بهداشتی بوده و اطمینان داشته باشیم که بیماری با این راه منتقل نمی شود. دمای آب نیز در طیور تخم گذار به ویژه در هنگام هوای گرم دارای اهمیت است . میزان مصرف آب با افزایش دمای آب ، کاهش می یابد.مطالعات نشان می دهد که در پرندگان تحت استرس شدید گرمایی ،ارایه آب خنک منجر به بهبود کیفیت پوستۀ تخم مرغ می شود.

  جیره های حاوی میزان بالایی از پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای (NSPs) ویسکوزیتۀ روده ای را افزایش داده و آب زیادی را نگه می دارند و موجب مدفوع آبکی و چسبناک می شوند. استفاده از آنزیم های تجزیه کنندة NSP بعضی مواقع در جیرۀ جوجه های گوشتی برای کاهش اثرات منفی NSPs به ک☧ر می رود. در سالهای اخیر آنزیم های خوراکی در خوراک طیور تخم گذار به منظور کاهش میزان مدفوع چسبناک به کار می رود. نتیجه یک تحقیق مشخص کرده است که افزودن آنزیم تجاری به جیرۀ طیور تخم گذارکه عمدتاً حاوی گندم – جوباشد نه تنها میزان رطوبت مدفوع را در برخی شرایط بهبود بخشید؛ بلکه باعث بهبود کیفیت پوستۀ تخم مرغ نیز شد. با این وجود این مطالعه همچنین مشخص کرد که افزودن آنزیم موجب سفیدی رنگ پوستۀ تخم مرغ در مرغان تخم گذار قهوه ای می شود و واحد هاو نیز کاهش می یابد. این اثرات منفی در هنگام استفاده از آنزیم در طیور تخم گذار بایستی مدّ نظر قرار گیرد.
  فیتاز در جیره طیور به منظور آزاد کردن فسفر ترکیب یافته با فیتات و همچنین کاهش میزان فسفر در مواد دفعی توسط طیور به کار می رود . مشخص شده است که افزودن فیتاز باعث بهبود کیفیت پوستۀ تخم مرغ می شودتحقیقات اخیر اثرات همکوشی را بین فیتاز و گزیلاناز در جیره های بر پایه گندم و جو نشان می دهد .
  آلودگی خوراک با مایکوتوکسین ها باعث کاهش شدید تولید تخم مرغ و کیفیت پوستۀ تخم مرغ می شود که احتمالاً به علت کاهش میزان مصرف خوراک آلوده باشد.برخی از مرغ ها به علت دارا بودن یک ژن ارثی مقادیر قابل توجهی از تری متیل آمین (TMA) را در تخم مرغ های خود جمع می کنندکه باعث ایجاد بوی ماهی در تخم مرغ می شوند.علت این امرناتوانی پرنده در اکسید نمودنTMA موجود درخوراک هایی نظیر کنجالۀ منداب و پودر ماهی است.

  استرس:
  استرس عمومی :

  انواعی از استرس های عمومی می تواند کیفیت پوستۀ تخم مرغ را تحت تاثیر قرار دهد. نشان داده شده است که تراکم بالای جمعیت موجب افزایش تولید تخم مرغ های بدون پوسته می شود . تصورمی شود که تخم مرغ های بدون پوسته در نتیجۀ انقباض غده پوسته ساز هنگامی که پوستۀ تخم مرغ در مراحل اولیۀ شکل گیری است ، ایجاد می شود. استرس همچنین می تواند موجب تاخیر درزمان تخم ریزی گردد و باعث افزایش وقوع دوحالت در تخم مرغ به نام های تخم مرغ های دارای پوستۀ نوار سفید و تخم مرغ های دارای پوستۀ ناصاف گردد . تخم مرغ های دارای پوستۀ نوار سفید بیشتراز زمان تخم اندازی معمولی در بدن قرارمی گیرد(زمان توقف طولانی تری دارند) . تخم مرغ های دارای پوستۀ ناصاف به صورتی تشکیل می شود که تخم مرغ به غدۀ پوسته ساز وارد می شود، درحالی که تخم مرغ اولی هنوز درآنجا هست. عوامل استرس زای جابه جایی موجب افزایش وقوع تخم مرغ های با پوسته حاوی ذرات کلسیمی (ظاهر جوش دار)، تخم مرغ های دارای پوستۀ ناصاف ، تخم مرغ های دارای پوستۀ نوار سفید و تخم مرغ های بدشکل می گردد. هر گونه آزار واذیت پرندگان موجب افزایش تخم مرغ های شکسته می شود . اکثر اثرات مضر استرس های عمومی روی کیفیت تخم مرغ می تواند با تزریق آدرنالین تشدید شود.

  استرس گرمایی :
  آب و هوای گرم به ویژه در تابستان موجب کاهش اندازۀ تخم مرغ در پرندگان و کاهش کیفیت پوستۀ تخم مرغ می گردد . استرس گرمایی مصرف خوراک را کاهش می دهد و قابلیت دسترسی کلسیم خون را برای تشکیل پوستۀ تخم مرغ کاهش می دهد. همچنین ممکن است استرس گرمایی موجب کاهش فعالیت آنزیم کربنیک انهیدراز شود . این آنزیم در تشکیل بی کربنات نقش دارد و کربنات لازم برای پوستۀ تخم مرغ را ایجاد می کند . بنابراین افزودن بی کربنات سدیم در طی تنش گرمایی موجب بهبود کیفیت پوستۀ تخم مرغ می شود. عمل تغذیه بایستی در آب و هوای گرم مدنظر قرار گیرد تا مواد مغذی لازم در طی استرس گرمایی توسط پرنده دریافت شود. جیره های طیور نیاز است که برای تامین تمامی احتیاجات مورد نیاز در این دوره تنظیم شود و این مساله بایستی مدّ نظر باشد که پرندگان در ساعات خنک تر روز میزان مصرف خوراک بالایی دارند.افزودن چربی به جیره در شرایط هوای گرم دارای اثرات سودمندی است.
  شکل کلسیم مورد تغذیه احتمالاً توانایی مرغ را برای تولید تخم مرغ های با پوستۀ خوب تحت شرایط گرمایی متاثر می سازد و به نظر می رسد که ارایه نصف کلسیم جیره به صورت ذرات†درشت کیفیت پوستۀ تخم مرغ را در پرندگان تحت شرایط استرس گرمایی بهبود می بخشد.با این وجود هیچ مدرکی وجود ندارد پیشنهاد کند که افزایش کلسیم جیره به بالاتر از نیازپرنده برای دستیابی به مصرف کافی کلسیم دارای اثرات سودمندی است. به نظر می رسد که نیاز فسفر طیور تخم گذار در شرایط هوای گرم اندکی افزایش می یابد. سایر افزودنی ها ی جیره ای برای کاهش اثرات منفی استرس گرمایی روی تولید تخم مرغ مثل افزودن بی کربنات سدیم و افزایش تعادل الکترولیتی جیرۀ غذایی و افزودن آلومینوسیلیکات ها می باشد. ارایه آب خنک در این شرایط نیز باعث کاهش اثرات منفی استرس گرمایی می شود.

  بیماری:
  گزارش شده است که تعدادی از بیماری ها بر روی کیفیت پوستۀ تخم مرغ اثر می گذارند. هر بیماری که موجب آسیب به سلامتی طیور می شود اثرات مضری روی تولید تخم مرغ و همچنین کیفیت پوسته می گذارد. هر عامل بیماری زایی که در بافتهای دستگاه تناسی رشد می کند می تواند مشکلاتی را در تشکیل پوستۀ تخم مرغ ایجاد کند. گزارش شده است که برونشیت عفونی موجب کمرنگ شدن پوستۀ تخم مرغ و در برخی موارد باعث بروز ظاهری چین خورده در تخم مرغ می شود.سندرم افت تولید تخم مرغ مثل ایجاد کاهش در میزان تولید تخم مرغ ، همچنین باعث بروز تخم مرغ های کم رنگ و سایر بدشکلی های پوسته مثل تخم مرغ های با پوستۀ نرم یا پوستۀ خشن می شود. سایر بیماری هایی که باعث کاهش تولید تخم مرغ می شوند عبارتند از بیماری نیوکاسل، آنفولانزای مرغی، آنسفالو میلیت مرغی و مایکو پلاسما گالی سپتیکوم (Mycoplasma galliseticum) می باشد.

  سیستم تولید:
  نوع سیستم تولیدی کیفیت پوستۀ تخم مرغ را تحت تاثیر قرار می دهد. مشکلات اولیه ای که در مورد تخم مرغ های شکسته در قفس های پرورشی وجود داشت ،امروزه با طراحی قفس های مدرن که تخم مرغ های گذاشته شده را سریع و به صورت اتوماتیک جمع آوری می کنند، بهبود یافته است. مقایسات مستقیم بین انواع مختلف سیستم پرورشی ( مثل قفس ، بستر، پرورش آزاد) به علت عدم امکانات کافی برای نگهداری ثابت سایر عوامل تاثیر گذار بر روی تولید و کیفیت تخم مرغ سخت و مشکل است. مشکلاتی در کیفیت پوستۀ تخم مرغ در مرغ هایی که در مناطق آزاد پرورش می یابند ، به علت ناکافی بودن برخی مواد مغذی در جیره (عدم تعادل جیره ای)گزارش شده است.

  افزودنی های خاص به جیره :
  برخی مواد معدنی در مقادیر کم برای طیور لازم وضروری است. مثل روی و منگنز که به عنوان کوفاکتور یا به عنوان فعال کنندۀآنزیم هایی که در تشکیل پوستۀ تخم مرغ شرکت می کنند، عمل می کنند.

  کیفیت داخلی تخم مرغ :
  اندازه گیری کیفیت داخلی تخم مرغ:

  قسمت داخلی تخم مرغ شامل زرده و سفیده (آلبومین) است . کیفیت داخلی تخم مرغ با روش های متعددی اندازه گیری می شود. یک تخم مرغ با کیفیت خوب بایستی عاری از هرگونه لکه داخلی مثل لکه های خونی، لکه های رنگی و تکه های گوشت باشد. برخی از دستگاه های درجه بندی تخم مرغ چنین معایبی را تشخیص می دهند. کیفیت زرده به عنوان بخشی از کیفیت داخلی تخم مرغ است. کیفیت زرده به دو صورت اندازه گیری می شود: رنگ زرده و استحکام غشای پری ویتلین که اطراف زرده را احاطه کرده است. اگر غشای یتیلین ضعیف باشد ( در تخم مرغ های کهنه ) زرده به آسانی شکسته می شود. رنگ زرده خیلی متفاوت است و بستگی به منطقه پرورش دارد و همچنین کاربرد رنگدانه های طبیعی و مصنوعی نیز رنگ زرده را تغییر می دهد.به عنوان مثال رنگ زرده مطلوب در استرالیا بر اساس مقیاس رنگ رُش 11 می باشد در حالی که برخی از کشورها رنگهای روشن زرده و یا تیره تر را ترجیح می دهند.دربرخی ازکشورها مثل سوید استفاده از رنگدانه های مصنوعی ممنوع است.
  کیفیت سفیده معمولاً از ارتفاع سفیده در فاصله یک سانتی متری از زرده اندازه گیری می شود.
  ترکیب آلبومین یا سفیدۀ تخم مرغ :
  ارتفاع آلبومین و واحد هاو ویسکوزیتۀ آلبومین غلیظ را اندازه گیری می کند .با این وجود مشکلی که در برخی از کشور ها مثل استرالیا در مورد کیفیت داخلی تخم مرغ وجود دارد مربوط به بخش آلبومین رقیق است. آلبومین تخم مرغ دارای حدود 12 درصد پروتیئن است که مهمترین آنها اوآلبومین ) 54 درصد(، اووترانسفرین ) 13 درصد(، اووموکویید ) 11 درصد( ، آلفا و بتا اوومیوسین 1/5) تا 3 درصد(، و لیزوزیم ) 3/5 درصد( می باشد. تمام پروتیئن ها به جز لیزوزیم دارای ترکیب گلیکو پروتیئنی هستند.

  فاکتورهای که بر روی کیفیت داخلی تخم مرغ اثر می گذارند:
  ویسکوزیتۀ کم آلبومین رقیق احتمالاً به این علت است که تخم مرغ زمان طولانی تر از حالت نرمال در غدۀ پوسته ساز سپری می کند ( به عبارت دیگر تخم مرغ ماندگاری بالایی دارد) و بنابراین آب بیشتر را جذب می کند .
  گزارش شده است که عوامل زیادی بر روی واحد هاو تاثیر می گذارند. دما و زمان نگهداری ، سن مرغ ، سویۀ پرنده ، تغذیه (میزان پروتیئن و اسید آمینۀجیره مثل لیزین و متیونین ، آنزیم های خوراکی ،نوع دانه ،منبع پروتیئنی) بیماری ( مثل IB) ، افزودنی ها (اسید آسکوربیک و ویتامین E ) ، تولک بری اجباری، تجویز دارو(مثل سوین ).

  نگهداری:
  اثرات مدت زمان نگهداری و دمای نگهداری تخم مرغ روی کیفیت سفیدۀ تخم مرغ اثبات شده است. ارتفاع آلبومین و واحد هاو با افزایش زمان نگهداری کاهش می یابد و این کاهش ارتفاع آلبومین و واحد هاو با افزایش دما تسریع می شود.خنک کردن سریع تخم مرغ ها با دی اکسید کربن باعث بهبود واحد هاو در تخم مرغ های نگهداری شده می شود. در طی نگهداری تخم مرغ ها pH آلبومین افزایش می یابد و به همین خاطر کیفیت آلبومین کاهش می یابد. قرار گرفتن تخم مرغ ها در غلظت های متفاوتی از آمونیاک منجر به رابطۀ خطی مشخصی بین pH و ارتفاع سفیده می شود. به نظر می رسد، تغییرات به وجود آمده درکیفیت آلبومین در طی نگهداری تخم مرغ به علت تغیرات در اوومیوسین (به ویژه اوومیوسین آلبومین غلیظ) باشد.در طی نگهداری تخم مرغ کیفیت غشای پری ویتیلین تقلیل می یابد و باعث می شود که زرذه خیلی حساس به پاره شدن شود.

  سن و سویۀ پرنده :
  با افزایش سن پرنده کیفیت آلبومین کاهش می یابد.کیفیت آلبومین با سویۀ پرنده و انتخاب ژنتیکی تحت تاثیر قرار می گیرد.

  تولک بری اجباری :
  مشخص شده است که کیفیت آلبومین در پرندگان مسن به دنبال تولک بری اجباری بهبود می یابد.

  تغذیه و کیفیت داخلی تخم مرغ :
  تعدادی از عوامل تغذیه ای روی کیفیت آلبومین اثر می گذارند اگرچه ویلیامز نتیجه گیری کرد تغذیه روی کیفیت سفیده اثر چندانی نمی گذارد. با این وجود گزارشاتی وجود دارد که نشان می دهد کیفیت آلبومین با افزایش میزان پروتئین و اسید آمینۀ جیره ، کاهش می یابد . همچنین با افزایش میزان لیزین جیره ، کیفیت آلبومین افزایش می یابد.و با افزودن مکمل اسید آسکوربیک و افزودن مکمل ویتامین E به ویژه تحت شرایط درجه حرارت بالای محیطی کیفیت آلبومین ،افزایش می یابد .

  خوردن آلوده کننده ها :
  خوردن روغن خالص منجر به کاهش واحد هاو تخم مرغ می گردد . مشخص شده است که وانادیوم نیز باعث کاهش کیفیت آلبومین می شود که این عمل به وسیلۀ کاهش میزان اوومیوسین به ازای میلی لیترآلبومین غلیظ تخم مرغصورت می گیرد . میزان اوومیوسین آلبومین رقیق به وسیلۀ وانادیوم تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

  بیماری :
  اصلی ترین بیماری که درطیور تخم گذارمشخص شده است روی کیفیت آلبومین اثر می گذارد،ویروس برونشیت عفونی است. مدارکی وجود دارد که نشان می دهد برونشیت عفونی سنتز پروتیئن های سفیده در ماگنوم لولۀ تخم بررا مختل می نماید و با تغییرات بافتی در بافت پوششی ماگنوم همراه است.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 6. کاربر زیر از CASSIATORA برای پست مفید تشکر نموده است:


 7. Top | #24

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیام پاسخ: تخم مرغ

  مکانیسم‌های حفاظتی تخم‌مرغ در برابر نفوذ میکروب‌ها


  همچنانکه در یاخته تناسلی بارور شده تخم مرغ، انواع مواد تدارک شده اند تا جوجه ای از آن حاصل شود، حیرت آور نخواهد بود اگر برای حفاظت آن از هجوم عوامل مختلف از جمله میکروب ها نیز امکاناتی به طور طبیعی تامین شده باشد. سد دفاعی تخم مرغ در دو بخش فیزیکی و شیمیایی قرار می گیرد.

  سد دفاع فیزیکی تخم مرغ : پوسته ، غشاهای پوسته ، کیسه آلبومین ی
  سد دفاع شیمیایی تخم مرغ : غشاهای پوسته ، آلبومین

  حفاظ دفاعی پوسته
  اساس ساختمان فیزیولوژیکی پوسته شامل ترکیبات مختلفی است که به عنوان مانعی در برابرتبادلات گازهای حیاتی و انتقال آب می باشد. نوار نازک داخلی(Film) که داخلی ترین مانع در پوسته می باشد توسط لایه های پروتئینی غشاهای داخلی و خارجی پوسته پوشیده شده است. نوار نازک داخلی سطح بیرونی کوریوآلانتوئیس را که پر از رگ های خونی است فراگرفته، در حالیکه غشاء خارجی ضخیم پوسته شامل هسته های مامیلاری بوده، که مراکز اپی تاکتیک برای تشکیل کریستالهای کلسیت را در پوشش سالم پوسته تشکیل می دهد.نوار نازک داخلی و غشاء داخلی پوسته در کنار هم مانع انتشار اکسیژن به اندازه یک پوسته کامل می گردند، اما خود پوسته، در حالت کلی مانع انتشار دی اکسید کربن و بخارآب می شود. برآمدگی های مامیلاری آهکی شده بر روی هسته ها تشکیل شده و کریستال ها ازمحل برآمدگی ها به سمت بالا رشد کرده و به کریستال های مجاور متصل شده و سلول های مخروطی ناحیه مامیلاری و ستون های کریستالی را تشکیل می دهند که لایه اسفنجی یا لایه نرده ای را پوشش می دهند.منافذ پوسته سالم در جایی که لبه های ستون ها و مخروط ها به طور کامل به هم نمی رسند، تشکیل می شوند. بنابراین، تشکیل مخروط های مامیلاری و انتشار آنها به استحکام مکانیکی و کیفیت تنفس پوسته مربوط می شود.پوشش خارجی ناهموار پوسته کوتیکول نام دارد. کوتیکول از ترکیبات پروتئینی به همراه پلی ساکارید و لیپیدها تشکیل شده است و به مانند یک پل در مدخل اکثر منافذ پوسته قرار گرفته و یا به داخل کانال های منافذ گسترش می یابد و آنها را می پوشاند.ممکن است کوتیکول مجاری کانال های منافذ را به سمت بیرونی تخم مرغ متصل کرده و مسیری برای انتشار گازها فراهم نماید. کوتیکول در ابتدا از یک مایع چسبناکی تشکیل شده که تماس باCO۲ محیط بیرون آن را از بین می برد. پوسته در حفاظت جنین داخل تخم مرغ نقش مهمی ایفا می نماید و محل تبادل گازهای تنفسی بوده و در حفظ رطوبت تخم مرغ به عنوان یک حفاظ مکانیکی جنین به صورت یک داربست عمل می نماید. اما با وجود این، پوسته یک سد حفاظتی مطلق در برابر نفوذ باکتری ها محسوب نمی شود. تنها مسیر موجود برای نفوذ میکروب به داخل پوسته سالم منافذ آن می باشد. منافذ شامل دریچه های قیفی فرم پهن می باشد که کانال های واحد غیر منشعب را تشکیل می دهند و به داخل لایه های کریستالی نفوذ نموده و در مجاورت برآمدگی های مامیلاری به فرم چنگالی ختم می شوند. این فرم از منافذ در پرندگان از قبیل مرغ، بوقلمون، غاز و اردک و مرغ شاخدار یافت می شود اما منافذ منشعب در قو و شترمرغ وجود دارند.کوتیکول ماهیت گلیکوپروتئینی داشته و اغلب به داخل منافذ امتداد یافته است. وقتی تخم مرغ از بدن پرنده خارج می شود، کوتیکول آن مرطوب است اما حدود ۳ دقیقه پس از تخم گذاری کوتیکول خشک است. مطالعات میکروسکوپی پوسته مرطوب، یک ظاهر گرانولی، باز و کف مانند دارد اما کوتیکول خشک ساختمان کروی دارد و به شکل کوتیکول بالغ، کل پوسته را پوشش داده و مانع آلودگی آن می شود. مواد کوتیکولی بر روی پوسته در زمان تخم گذاری دارای نظم ساختمانی مشخصی نیستند و ساختمان وزیکولی آن در مدت چند دقیقه نخست شروع تخم گذاری تشکیل می شود. نفوذ شدید باکتری ها از منافذ پوسته زمانی که تخم مرغ با کوتیکول غیر متبلور را بر روی پشم پنبه مرطوب شده حاوی باکتری قرار دهیم رخ می دهد، در صورتی که این میزان در پوسته با ساختمان کوتیکولی منظم و خشک در سطح پایین خواهد بود چرا که کوتیکول در این شرایط یک شبکه مقاوم را تشکیل می دهد. رطوبت مواد مغذی مورد نیاز برای رشد میکروب ها را فراهم ساخته و به حرکت باکتری ها از پوسته کمک می نماید.

  حفاظ دفاعی غشاهای پوسته
  زیر ماتریکس پوسته غشاهای پوسته وجود دارند که شامل سه لایه مجزاست . غشاء داخلی و خارجی آن شامل شبکه ای از فیبرهاست که جهت یابی تصادفی داشته و سومین لایه به صورت لایه یکنواخت ، حاوی مواد Electron-dense بوده و غشای حائل یا مانع( Limited membrane ( نام دارد. غشاها در تبادلات گازی با کوریوآلانتوئیس بوده و در حرکت کلسیم از پوسته نقش دارند. در اثر وجود فشار اسمزی در طول غشاهای پوسته، ممکن است طغیان آب در منافذ و حرکت کند آن در طول کانال، جریان مداومی را سبب شده که بر اساس آن جابجایی باکتری ها در طول پوشش تخم مرغ رخ بدهد. اما این حالت درتخم مرغ سالم هرگز مشاهده نمی شود، چرا که نیرو ی کشش ایجاد شده توسط کانال منافذ بیشتر از فشار اسمزی موجود در غشاها می باشد.غشاها مهم ترین سد دفاعی در برابر انتقال باکتری ها محسوب می شوند و به صورت یک صافی در مقابل میکروب ها عمل می کنند. این غشاء باکتری ها و قارچ ها را که از کوتیکول و پوسته عبور نموده اند، به دام می اندازد. احتمال رشد جنین در داخل تخم مرغ بدون وجود هیچ نوع آلودگی در محتویات داخلی آن، علی رغم وجود هزاران باکتری در بین غشاهای پوسته امکان پذیر است. اما این وضعیت خوب نیست، چون جنین داخل تخم مرغ در زمان تفریخ تخم و خارج شدن از آن با این عوامل میکروبی برخورد خواهد داشت. بدتر اینکه، پس از تفریخ از تخم تمام جوجه های موجود در سینی هچری با این غشاهای آلوده و قطعات پوسته در تماس می باشند. پوسته با هر دو غشاء مقاومت بیشتری در مقابل نفوذ میکروبی نشان می دهد و بین دو غشاء مقاومت غشاء داخلی بیشتر از غشاء خارجی است. در این که تشکیلات خارجی تخم مرغ بمنزله حائلی در مقابل میکروارگانیسم ها می باشد شکی وجود ندارد، اما این تشکیلات بیشتر به صورت مانعی در مقابل فساد تخم مرغ عمل می کنند. با افزایش سن تخم مرغ میزان pH سفیده موجود در بین غشاهای پوسته در اثر هیدرولیز قلیایی پروتئین ها به سرعت افزایش یافته و محیط مناسب برای رشد باکتری ها فراهم می شود. مطالعات میکروسکوپی نشان می دهد که نفوذپذیری غشاها پس از ورود باکتری ها افزایش یافته، که خود نشانگر وجود فعالیت آنزیمی در فرایند نفوذ میکروب ها می باشد.ویژگی قابلیت اتصال غشاها به یون های آهن نقش مهمی در انتقال آلودگی به داخل محتویات تخم مرغ دارند. وجود آب به ویژه در حضور آهن موجب افزایش رشد باکتری می گردد. آهن با اتصال به مدولای غشاهای پوسته تا چندین هفته قدرت مقاومت را داشته و بنابراین نیاز میکروارگانیسم را فراهم می سازد. غشاها شامل آنزیم های مختلف از قبیل لیزوزیم و N- استیل گلوکز آمینیداز، با ویژگی تجزیه کنندگی باکتری ها می باشد و از سوی دیگر موجب کاهش مقاومت حرارتی پاتوژن ها ی باکتریایی گرم منفی و گرم مثبت می شوند.

  آلبومین
  یک توافق عمومی در نحوه رشد باکتری در آلبومین از تحقیقات مختلف موجود نیست، دلیل این اختلاف را می توان به تفاوت در اندازه، گونه، حرارت و زمان تلقیح باکتری و نیز سن تخم مرغ ها دانست. پس اهمیت فاکتورهای بازدارنده مختلف موجود در آلبومین بسته به نوع باکتری و شرایط آزمایشگاهی متفاوت می باشد و در اغلب موارد اووترانسفرین به عنوان بازدارنده اصلی رشد باکتری ها بویزه سالمونلا ها در آلبومین گزارش شده است.۱۳-۱۲ درصد وزن تخم مرغ را مواد پروتئینی آن تشکیل می دهد که این مواد در سه قسمت غشاهای پوسته، آلبومین و زرده تخم مرغ جای گرفته اند. عملکرد بیولوژیکی این پروتئین ها ممانعت از نفوذ میکروارگانیسم ها به زرده و فراهم ساختن موتد مغذی مورد نیاز جنین در طی مراحل پایانی رشد و نمو آن می باشد. مهم ترین پروتئین های آلبومین عبارتند از، آنزیم های باکتریولیتیک(لیزوزیم)، پروتئین های متصل به فلزات(اووترانسفرین)، بازدارنده های پروتئیناز(اوواینهیبیتور، اووموکوئید، اووماکروگلوبولین و سیستاتین)، پروتئین های کیلات شده با ویتامین ها(اویدین و ریبوفلاوین). تشکیل ساختارهای چندگانه این پروتئین ها در فعالیت های بیولوژیکی آنها نقش اساسی را دارد.

  آلبومین از دو طریق مکانیکی و شیمیایی به عنوان سد دفاعی تخم مرغ در برابر نفوذ میکروب ها عمل می نماید. در دفاع مکانیکی آلبومین دو جزء مهم نقش دارند :

  الف- ویسکوزیته پروتئین ها
  ب- سازماندهی آلبومین در یک کیسه آلبومین ی

  سد شیمیایی آلبومین تخم مرغ شامل pH بالا، فقدان آب آزاد، کمبود ویتامین ها، برخی کاتیون ها و ترکیبات ساده نیتروژنی، پروتئین های بازدارنده مانند لیزوزیم، بازدارنده های پروتئاز و پروتئین های اتصالی می باشد.

  خصوصیات بیولوژیکی ضدمیکروبی پروتئین های سفیده تخم مرغ
  ترکیب فعالیت


  لیزوزیم: هیدرولیزپیوندB(۱-۴) پیوندهای گلیکوزیدی در پپتیدوگلیکان دیواره سلولی باکتریایی
  فولیکولاسیون سلول های باکتریایی
  تشکیل الیگوساکاریدها از تتراساکاریدهای دیواره سلول باکتریایی از طریق ترانس گلیکوزیل
  اووترانسفرین: کیلات شدن باFe۳+, Cu۳+, Mn۲+, Co۲+, Cd۲+, Zn۲+,Ni۲
  اویدین: اتصال با بیوتین و خارج نمودن آن از دسترس باکتری
  اووفلاوپروتئین: اتصال به ریبوفلاوین
  اووموکوئید: بازدارنده تریپسین در خوک و گاو
  بازدارنده آلفا کیمو تریپسین در گاو وطیور
  بازدارنده پروتئیناز های سرین
  بازدارنده فیزین- پاپائین: ممانعت از فعالیت فیزین و پاپائین

  منبع:
  Board, R. G. and Tranter, H. S. (۲۰۰۲). The Microbiology of Eggs. In: Egg science and technology. eds. Stadelman, W. J. and Cotterill O. J. pp:۸۱-۱۰۴.
  Peebles, E. D. and Mcdaniel C. D. (۲۰۰۴). A Practical Manual for Understanding the Shell Structure of Broiler Hatching Eggs and Measurements of Their Quality. Department of Poultry Science Mississipi State University.
  Board, R. G. and Tranter, H. S. (۲۰۰۲). The Microbiology of Eggs. In: Egg science and technology. eds. Stadelman, W. J. and Cotterill O. J. pp:۸۱-۱۰۴.
  Messens, W.; Duboccage, L.; Grijspeerdt, K; Heyndrickx, M. and Herman, L. (۲۰۰۴). Growth of salmonella serovars in hen’s egg albumen as affected by storage prior to inoculation . Food Microbiology. ۲۱:۲۵-۳۲.
  Board, R. G. and Tranter, H. S. (۲۰۰۲). The Microbiology of Eggs. In: Egg science and technology. eds. Stadelman, W. J. and Cotterill O. J. pp:۸۱-۱۰۴
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 8. Top | #25

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیام پاسخ: تخم مرغ

  نقش منافذ موجود در پوسته تخم مرغ


  پوسته تخم مرغ شامل بیش از 17000 منفذ به منظور انتشار گازهای تنفسی مورد نیاز جنین می باشد. ابعاد این منافذ به گونه ای است که هر کدام ستونی از آب را در یک فاصله طولانی در ضخامت پوسته فراهم می سازند. در صورتیکه بر اساس خاصیت مویینگی در منافذ پوسته آب طغیان نماید، جنین داخل تخم مرغ در اثر خفه شدن از بین خواهد رفت. اما پوسته ویژگی دفع کنندگی آب را حتی زمانی که تخم مرغ در آب غوطه ور است دارا می باشد که این حالت مانع از طغیان آب در منافذ می گردد. به علاوه به علت وجود کوتیکول که سطح پوسته و منافذ را پوشانده، تخم مرغ در برابر ورود آب مقاومت می کند و مقاومت پوسته در برابر آب یک سد دفاعی در مقابل حرکت باکتری ها محسوب می شود.
  کوتیکول با بستن منافذ کانال ها اندازه آنها را تغییر می دهد. لایه کوتیکول از وزیکول هایی تشکیل شده که امکان انتقال گازها و بخارآب از طریق آنها فراهم می شود. در تخم مرغ هایی که کوتیکول ناقص بوده و یا اصلاً کوتیکول ندارند، خاصیت دفع کنندگی آب را دارند اما فاقد ویژگی مقاومت در برابر آب می باشند. از نظر تئوری انرژی جنبشی مورد نیاز جهت جریان آب بایستی به نیروی مقاومت پوسته در برابر آب غلبه نماید. چون این مقاومت پوسته عمدتاً از وجود کوتیکول آن ناشی می شود، هر عاملی که باعث آسیب کوتیکول شود باعث از بین رفتن این مقاومت خواهد شد.
  در یک تخم مرغ با کوتیکول سالم، بیش از 20-10 منفذ فاقد کوتیکول یا فاقد پوشش کامل آن می باشند، لذا محلی برای نفوذ باکتری ها به داخل محتویات تخم مرغ می باشند.

  حرارت های بالاتر در عملیات مربوط به ضدعفونی تخم مرغ بر کوتیکول آسیب رسانده و حتی شواهد حاکی از تأثیر اسید اوریک موجود در ادرار پرنده بر آن می باشد. علاوه بر این گونه های باکتریایی Streptomyces, Alcaligenes bookeri، قادر به هضم کوتیکول بوده و اولین سد دفاعی تخم مرغ را می شکنند. تعداد منافذ پوسته فاکتور تعیین کننده در مکانیسم دفاعی آن در برابر نفوذ باکتری ها نمی باشد، بلکه تعداد منافذی که کوتیکول آنها را نمی پوشاند و در نتیجه مسیر عبور میکروب ها به راحتی فراهم می گردد،عامل تعیین کننده می باشد.

  عموماً منافذ پوسته درشت و تعداد منافذ باز پوسته کم بوده و تعداد منافذ در قسمت پهن تخم مرغ بیشتر است. با افزایش سن پرنده تعداد منافذ افزایش می یابد اما ابعاد آنها نسبتاً ثابت باقی می ماند. همچنین منافذ باز در قسمت پهن تخم مرغ بیشتر است. با پذیرفتن نظریه انقباض محتویات تخم مرغ گرم در محیط با حرارت پایین و ایجاد خلاء و فشار منفی در داخل آن، می توان احتمال داد که جایی که دو غشاء پوسته از هم جدا شده و اتاقک هوایی را تشکیل می دهند، غشاء داخلی همانند یک دیافراگم عمل نموده و به همراه محتویات انقباض یافته حرکت می نماید.


  این عمل موجب انتقال خلاء ایجاد شده بر روی مناطقی از پوسته که کیسه هوایی را در بر گرفته اند می گردد. هوا با فشار از طریق منافذ پوسته در این ناحیه به داخل تخم مرغ راه یافته و لایه کوتیکول تحت فشار قرار گرفته و ممکن است پاره شود. هر چه ابعاد منافذ بزرگتر باشد احتمال پارگی کوتیکول بیشتر است و هر چه خود لایه کوتیکول نازکتر باشد احتمال پارگی بالاست. بنابراین وقتی یک منفذ خالی ایجاد می شود جریان هوا از طریق آن به راحتی امکان پذیر بوده و فشار وارده به کوتیکولی که سایر منافذ را پوشانده کاهش می یابد. با این فرض می توان علت تعداد کم منافذ باز در تخم مرغ و تعداد بیشتر آن را در انتهای پهن توجیه نمود.

  منبع
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 9. Top | #26

  • مدیر سابق تالار صنایع غذایی
  • تاریخ عضویت
   07-Apr-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندسی کشاورزی علوم و صنایع غذایی
  • محل سکونت
   نصف جهان
  • پست‌ها
   1,027
  • سپاس
   824
  • 3,987 تشکر در 1,201 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   17
  • امتیاز
   504

  پیش فرض وراثت تولید تخم مرغ

  وراثت تولید تخم مرغ

  به ارث بردن توان توليد والدين تصوير ژنتيكي پيچيده اي دارد و اين بدان علت است كه توليد تخم مرغ حاصل اثر چندين صفت ژنتيكي جداي از هم مي باشد كه با هم عمل مي نمايند و باعث مي شوند كه پرنده در يك دوره معين تعداد مشخصي تخم مرغ توليد نمايد . از بين فاكتورهاي متعدد پنج فاكتور را ذيلا" توضيح مي دهيم :

  1- بلوغ جنسي زودرس.هرچه مرغها درسنين پائين تر شروع به توليد كنند،دريك سال تخمگذاري شان تخم مرغ بيشتري توليد خواهند كرد . ولي اين يك ارزش منفي بحساب مي آيد و بايد از توليد گله تخمگذار در سنين پائين جلوگيري شود چون تخم مرغهاي توليد شده در سنين پائين كوچكتر از آنهائي خواهند بود كه در سنين بالاتر گذاشته مي شوند . با برنامه هاي محدوديت غذائي و كنترل نور از تخمگذاري در سنين پائين ميتوان جلوگيري نمود ، ولي بهرحال از نظر ژنتيكي ژن مربوطه هنوز وجود دارد .

  2-شدت تخمگذار ي . بروز اين صفت بدين صورت است كه مرغها توانائي تخمگذاري با سرعت زياد را خواهند داشت چون مرغها تخم مرغشان را در فازهاي فعال[1] مي گذارند ، يعني در روزهاي متوالي هر روز يك تخم مرغ توليد مي كنند . طول دوره فاز فعال تخمگذاري يك فاكتور ژنتيكي مهم است.وقتي توليد يك مرغ 80 درصد است بايد درهر پنج روز،چهار تخم مرغ بگذارد . ديده شده است كه پرندگاني در 200 روز متوالي بدون از دست دادن حتي يك روز تخمگذاري كرده اند.

  3-طولاني بودن سيكل تخمگذاري . طولاني تر بودن سيكل تخمگذاري پيش از آنكه مرغ به دوره تولك رفتن برسد باعث افزايش توليد آن مرغ خواهد شد . اين صفت يك فاكتور ژنتيكي مشخص در ارتباط با توليد تخم مرغ است . در ابتداي شكل گيري صفعت پرورش طيور تخمگذار تجاري يك دوره 12 ماهه توليد را كافي مي دانستند ، ولي امروزه مرغهائي كه در دوره هاي بيش از 13 ماه توليد داشته باشند را ترجيح مي دهند .

  4-موارد توقف تخمگذاري . توقفهاي طولاني تر از 2 تا 3 روز بين فازهاي تخمگذاري پديده اي است كه در طي دوره توليد بر تعداد كل تخم مرغ توليدي اثر دارد . اين توقفهاي طولاني معمولا" نتيجه بعضي از استرسهاست ، ولي ممكن است بخاطر خصوصيات ژنتيكي هم باشد .

  5-تعداد دوره هاي كرچي . اگرچه در خيلي از گونه هاي طيور كرچي كاهش داده شده و يا حتي حذف گرديده است ولي اين صفت بخصوص در گونه هاي طيور گوشتي هنوز هم فاكتوري مهم بشمار مي آيد . طيور در زمان كرچي توليد طبيعي خود را از دست مي دهند .

  توليد تخم مرغ توارث پذيري ناچيز و در حدود 15 درصد دارد ، بعبارت ديگر 85 درصد توانائي توليد تخم مرغ به مديريت بستگي دارد . فاكتورهاي مديريتي متعددي در اين امر اثر دارند كه بحث آنها در اينجا تكراري است . هر عاملي كه باعث بهبود محيط پرورش طيور گشته و از استرس و تلفات زياد جلوگيري كند و شرايط فيزيولوژيك مساعدي بوجود آورد ، بطور غيرمستقيم منجر به بهبود توليد هم خواهد شد .
  http://teyor.blogfa.com/
  CASSIATORA پسندیده است!


  سوره آل عمران از سوره هاي مدني - آيه شماره 8
  متن عربي :
  رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ
  ترجمه فارسي :
  بارالها ، دل هاي ما را به باطل ميل مده پس از آنكه به حق هدايت فرمودي ، و به ما از لطف خويش اجر كامل عطا فرما كه همانا تويي بخشنده بي عوض و منت .
  ترجمه انگليسي:
  lord, do not cause our hearts to swerve after you have guided us. grant us your mercy. you are the embracing giver
  .

 10. 3 کاربر از food_technology برای پست مفید تشکر نموده اند:


صفحه 3 از 3 ابتداابتدا 123

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
دانشجو در شبکه های اجتماعی
افتخارات دانشجو
لینک ها
   
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
به دانشجو امتیاز دهید:

آپلود مستقیم عکس در آپلودسنتر عکس دانشجو

توجه داشته باشید که عکس ها فقط در سایت دانشجو قابل نمایش می باشند.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1