رساله معماری
سایت علمی دانشجویان ایران

editexperts
صفحه 7 از 24 ابتداابتدا ... 4567891017 ... آخرینآخرین
در حال نمایش 61 تا 70 از مجموع 233
نمودار محبوبترین‌‌ها1پسندیده شده

تاپیک: تاپیک جامع مقالات دام

 1. Top | #61

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات دام

  نحوه كار با پايوت هاي اسپرم منجمد
  نگهداري و ذخيره سازي اسپرم :يك تانك ذخيره ازت مايع با ظرفيت حداقل يك يا دوهفته به همراه كانيستر براي نگهداري اسپرمها لازم است . بعلاوه ، استفاده از دماسنج ، غلاف تلقيح مصنوعي و دستمال كاغذي و تفنگ تلقيح مصنوعي نيز ضروري است .

  چند نكته ضروري:

  1- غلاف هاي تلقيح مصنوعي را هرگز در در محل هاي گرم در برابر نور مستقيم خورشيد قرار ندهيد .

  2- غلاف هاي بسيار سرد ممكن است در هنگام قرارگيري در تفنگ تلقيح شكسته شده و ترك بردارند ، لذا از آنها استفاده نكنيد .

  3- كانتينر ازت را بر روي سطح چوبي و در محل خشك نگهداري كنيد .

  4- ميزان افت ازت كانتيتر ها را دقيقاً بررسي كرده و ياداشت نمائيد ، درصورتيكه پرت ازت از حد استاندارد بالاتر است ، آن را تعويض نمائيد .

  5- قبل از آب كردن اسپرم ، آن را به آرامي تكان دهيد تا نيتروژن مايع باقي مانده درانتهاي پايوت خارج شود .

  6-براي آب كردن ، اسپرم منجمد به مدت 45 ثانيه در آب 35 درجه سانتي گراد قرار دهيد

  7- بهتر است بيش از سه پايوت اسپرم همزمان آب نكنيد ، تا دماي آب درحد مناسب باقي بماند .

  8- بعد از خارج كردن پايوت از آب آنها را كاملاً با دستمال خشك كنيد.

  9- شماره اسپرم مورد نظر را مجدداً كنترل نمائيد .

  10- اگر نتوانستيد شماره روي اسپرم را بخوانيد ، از آن براي تلقيح مصنوعي استفاده نكنيد .

  11- نوك پايوت اسپرم را كاملاً به صورت صاف و افقي با قيچي قطع كنيد .

  12- هرگز با تاخير در تلقيح باعث سرد شدن مجدد پايوت اسپرم به خصوص در هواي سرد نشويد .

  13- دقت كنيد در صورتيكه پايوت رادرون تفنگ قرار ندهيد ، ظرف 30 ثانيه دماي آن به درجه حرارت محيط تغيير خواهد يافت.

  14 – تفنگ تلقيح را قبل از قرار دادن پايوت اسپرم ، بوسيله دست خود در درون پارچه يا حوله اي 5 الي 6 بار حركت داده و گرم كنيد

 2. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 3. Top | #62

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات دام

  مطالبی در مورد خوراك دام - پنبه دانه
  مقدمه
  با توجه به روند فزاينده افزايش جمعيت ، منابع محدود و فقر و گرسنگي پنهان لازم است برنامه اقتصادي همه جانبه اي در بخش كشاورزي و زير مجموعه آن دامپروري تدوين گردد. پرورش دام وطيور يكي از مواردي است كه با بهینه سازی زمان و سرمایه ما را به اهداف اقتصادي مي رساند. بدين لحاظ نياز به مديريت چنين واحدهايي است تا با تاكيد بر اصلاح نژاد دام وطيور جهت بالارفتن راندمان توليدبهترين شرايط محيطي را فراهم نمايند. از اين لحاظ كه غذا در پرورش دام و طيور بيشترين هزينه را دارد مساله عمده و اساسي است. پنبه دانه می تواند امروزه به دليل كيفيت مناسب و اقتصادي سهم بسزايي در جيره نشخواركنندگان داشته باشد و در جیره طیوربه صورت كنترل شده مورد استفاده قرارگیرد.كيفيت اسيدهاي آمينه پروتئين هاي حيواني نسبت به گياهي ارجحيت دارد اما اين پروتئين ها هزينه بالاي دارند بنابراين لازم است از پروتئين هاي نباتي استفاده شود . بر اين اساس در اين مقاله سعي شده است كه اهميت اين ماده غذايي را از لحاظ تركيبات آن بيان شود . به طور كلي مي توان گفت كه تركیبات حاصل از پنبه دانه يك ماده غذايي بهداشتي و اقتصادي است و به لحاظ تركيبات شيميايي مناسب می تواند در جيره دام و طيور نقش مهمي ايفا كند.
  گیاه پنبه :
  1- پیشینه :
  پیشینه كشت پنبه به منظور تهیه پارچه و لباس به 500 سال قبل می رسد . فرودوت تاریخ نویس یونانی از این محصول به نام درخت یَشم در هندوستان نام برده است. برخی مبدا كشف پنبه را آسیا و گروهی افریقا می دانند. كشت پنبه در ایران پیشینه ای دراز دارد و در تذكره ها وكتاب های كهن ازكشت این محصول در ایران یاد شده است . ماركوپولو نیز در سفرنامه خود از كشت پنبه در ایران نام برده است . بذر الیاف متوسط كنونی در زمان قاجاریه توسط یك كشیش آمریكایی به ایران آورده شده است و قبل از آن ( ورود الیاف متوسط كنونی ) كشت نوعی پنبه بومی با الیاف كوتاه معمول بود كه بیشتر مصرف داخلی داشت.
  2- طبقه بندی گیاهی :
  پنبه گیاهی است گل دار ، دولپه ای از خانواده malvaceae و از جنس gossypium و ریشه آن عمودی است .ارتفاع بوته در تمام رقم ها گوناگون از 6-5/2 سانتیمتر متفاوت است . در آب و هوای معتدل گیاهی است یك ساله ولی در برخی نقاط اگر با زمستان و یخبندان همراه نباشد طول عمر گیاه به چند سال هم می رسد . از نظر گیاهشناسی پنبه به دو گروه بزرگ تقسیم می شود:
  * پنبه آسیایی شامل گونه های :
  G.arboteum و G.herbaceum
  * پنبه امریكایی شامل گونه های :
  G.religiusum و G. hirsitum و G.harbadense
  3- تركیبات و كاربرد آن :
  پنبه از دو قسمت تارهای سپید رنگ و دانه تشكیل شده است . ویژگی تارهای پنبه این است كه قابلیت ریسیده شدن و پس از آن بافت پذیری دارد. این ویژگی ها از همان زمان های دور در بهره گیری از این گیاه بوده است .
  پنبه از نظر اندازه تارها به سه دسته تقسیم می شوند:
  1- تار كوتاه درازای كمتر از 25 میلیمتر
  2- تار متوسط درازای 32-25 میلیمتر
  3- تار بلند درازای بیش از 32 میلیمتر
  از تارهای پنبه در كارخانه های ریسندگی ، نخ تهیه می كنند. پس از تهیه نخ ، انواع پارچه بافت می شود . دانه پنبه از سه قسمت تشكیل شده است :
  · لینتر یا كركهای كه سطح دانه را می پوشانند و 19-2 % وزن دانه را در رقم های گوناگون تشكیل می دهد و از آن نخ ، كاغذ ، پلاستیك ، فیلم ، نمد ، موكت و وسایل بهداشتی تهیه می شود.
  · پوسته كه مغز را می پوشاند و 45-40 % وزن دانه را تشكیل می دهد و به رنگ قهوه ای تیره تا سیاه دیده می شود . از پوست دانه خوراك دام ، كود ، پلاستیك و لاستیك مصنوعی تهیه می كنند.
  · مغز پنبه دانه كه به رنگ سفید روشن است و از روغن و پروتئین تشكیل شده است و 55-50 % وزن دانه را تشكیل می دهد . از مغز دانه روغن خوراكی ، صابون ، گلیسیرین و از تفاله آن كود و خوراك دام تهیه می شود. با تولید هر 100 كیلوگرم الیاف پنبه ف حدود 160 كیلوگرم دانه پنبه از گیاه پنبه تولید می شود.
  هرچند نزدیك به 5000 سال پنبه را به دلیل استفاده از الیاف آن می كاشته اند ، ولی مصرف دانه آن برای تامین مواد غذایی از قرن نوزدهم رایج شده است . در زمان های قدیم هندی ها و چینی ها روش تهیه روغن از پنبه را ابداع كرده اند و آن را به عنوان سوخت چراغ به كار می بردندو كنجاله آن را به دام می دادند . تولید روغن از پنبه بار اول در سال 1767 در امریكا انجام شد و نیمه اول قرن نوزدهم در اروپا كارخانه های روغن كشی آغاز به كار كردند . اولین كارخانه روغن كشی در ایران از سال 1317 تاسیس شد .
  4- ارقام :
  انواع گونه های پنبه كه در ایران كشت می شوند عبارتند از :
  · رقم ساحل كه تنها در مازندران و گرگان و گنبد كاشته می شود.
  · رقم ورامین كه به جز مازندران ، فارس ، گرگان ، و گنبد در سایر مناطق نیز كشت می شود.
  · رقم بومی كه در استانهای خراسان ، فارس ، سمنان ، كرمان ، اصفهان ، یزد و مركزی كاشته می شود.
  در ایران در دشت گنبد و گرگان بهترین نوع پنبه كاشته می شود.
  جایگاه پنبه دانه در طبقه بندی خوراك :
  خوراكهاي مورد نياز در تغذيه طيور از موادي مغذي تشكيل شده كه پس از جذب و ورود به خون هر يك به طريقي در اعمال حياتي بدن حيوان نقش ايفا مي كنند .مواد مغذي به طور كلي شامل كربوهيدراتها و چربيها ، پروتئين ها ، مواد معدني ، ويتامين ها ، آب و تركيبات اضافي مي باشند. پروتئين ها از واحدهايي بنام اسيد آمينه تشكيل شده اند و حدود 20 درصد وزن يك مرغ و 5/12 درصد وزن تخم مرغ از آنها تركيب يافته است. بعضي اسيدهاي آمينه به واسطه انتقال گروه آميني ازاسيدهاي آمينه ديگر بوجود مي آيند . ولي تعدادي تحت عنوان اسيدهاي آمينه ضروري به اندازه كافي در بدن حيوان ساخته نمي شوند اين دسته اسيدهاي آمينه عبارتنداز : آرژنين ، متيونين ، لوسين ، ايزولوسين ، گلوتامين ، هستيدين ، فنيل آلانين ، ليزين ، تريپتوفان ، تره ئونين و والين . در تعادل جيره بيشتر به پنج اسيد آمينه آرژنين ، تريپتوفان ، ليزين ، متيونين ، و سيستين را ملاك قرار مي دهند . اصولا پروتئين ها شامل : دو منبع گياهي و حيواني است كه بسته به خصوصيات ذكر شده مي توان به نسبت از تركيب آنها استفاده نمود . معمولا فرآورده هاي با منشا حيواني توازن اسيد آمينه بهتري دارند و قادرند مواد معدني ضروري و ويتامين ها را تامين كنند. در حال حاضر در تهيه خوراك طيور استفاده از مكملهاي پروتئيني حيواني كمتر از سابق است . از جمله مهمترين منابع پروتئيني حيواني مي توان از پودر ماهي ، پودر گوشت ، پودر خون ، پودر شير ، پودر گوشت استخوان دار پودر پر ، پودر كشك ، اب پنير خشك شده ، باقي مانده كشتارگاههاي طيور و مواد محلول ماهي را نام برد. امروزه با توجه به مشكلات تهيه مواد غذاي سرشار از پروتئين از منابع حيواني سعي شده ازمكملهاي پروتئيني نباتي كه بيشتر فرآورده هاي فرعي كنجاله دانه هاي روغني هستند اين مساله را حل نمايند پروتئين هاي نباتي از لحاظ توازن اسيدهاي آمينه ، منابع فقيرتري هستند از جمله مهمترين منابع پروتئين هاي نباتي مي توان به غلات تقطير شده خشك ، كنجاله سويا ، كنجاله پنبه دانه ، كنجاله بذرك ، كنجاله كلزا ، كنجاله گلرنگ ، كنجاله كنجد ، دانه باقلا و .... اشاره نمود. از ميان آن دسته پروتئين هاي نباتي كه به طور معمول در مناطقی كه كشت پنبه صورت می گیرد، استفاده مي شوند كنجاله پنبه دانه اهميت بيشتري از نظر اسيد آمينه ليزين دارد. ولي در مجموع دركاربرد پروتئين هاي نباتي بايد ميزان و نوع اسيدهاي آمينه و نيز مواد سمي موجود در آن برآورده شود. تازماني كه از هر مكمل جديد تاريخچه مصرف مناسبي در دسترس نيست قبل از استفاده در جيره مي بايست به دقت مورد بررسي قرارگيرد.
  فرآورده های پنیه دانه:
  1- خوراك تخم پنبه cottonseed feed
  نوعی خوراك دام و طیور مركب از كنجاله پنبه دانه( پس از استخراج قسمت عمده روغن از دانه های روغنی ، تفاله باقیمانده كنجاله خوانده می شود ، برای تغذیه دام استفاده می شود) و پوست پنبه دانه . این خوراك كمتر از 36% پروتئین خام دارد ، ولی میزان پروتئین خام آن نباید از 22% كمتر باشد .
  2- آرد پنبه دانه cottonseed flour
  نوعی فرآورده غذایی كه از تخم پنبه پاك شده از الیاف و پوست كنده ( بدون لینتر ) بدست می آید . تخم پنبه به طور نازك غلتك زده می شود و برای مدت 5/1 ساعت در 225 درجه فارنهایت پخته می شود . با این عمل حالت پلاستیكی پیدا می كند و خارج كردن روغن از آن آسانتر می شود . كنجاله پرس شده سرد می شود و آن را قبل از آرد كردن با آسیاب چكشی به مدت 30 روز ذخیره می كنند ، سپس آرد از یك الك شماره 200 عبور داده می شود . این فرآورده رنگ روشن ، مزه آجیلی دارد و حاوی 5/57 % پروتئین خام می باشد.
  3- پوست پنبه دانه cottonseed hull
  پوسته خارجی تخم پنبه مد نظر است .28% پنبه دانه پس از فرآوری ،پوست دانه تشكیل می دهد. بخشی از پس مانده حاصل از روغن كشی از تخم پنبه است،كه از آن در تغذیه دام استفاده می شود . قابلیت هضم پروتئین پوسته بسیار ناچیز و مجموع مواد غذایی آن 7/43 % است . این خوراك را باخوراك های غنی از پروتئین مثل كنجاله پنبه دانه به دام ها تغذیه می كنند .
  4- كنجاله تخم پنبه cottonseed meal
  جهت تعيين ميزان هر ماده غذايي در جيره دام و طيور مي بايست به اين نكات توجه داشت كه :
  1- ماده غذايي اقتصادي و بهداشتي باشد.
  2- تمام نيازهاي لازم را تامين كند.
  يكي از مواد غذايي مورد مصرف در پرورش دام و طيور ، كنجاله پنبه دانه است كه پس از كنجاله سويا و ذرت ، می توان گفت بيشترين اهميت را دارد و فاكتورهاي فوق را در بر مي گيرد بدين ترتيب لازم است شناختي بر آناليز مواد مغذي و ديگر خصوصيات آن داشت. بيشترين اهميت كنجاله پنبه دانه مربوط به پروتئين آن مي گردد اما به همراه پروتئين مواد تركيبات ديگري نيز در آن وجود دارد .
  خوراك تخم پنبه معمولا به عنوان محصولی با 41% پروتئين شناخته مي شود اما به شكل كنجاله با 35% پروتئين قابل دسترسی است. خوراك (كنجاله) تخم پنبه از لحاظ درصد پروتئين بسيار بالا بوده كه با كشيدن روغن از تخم پنبه بدست می آيد.
  دو روش مختلف برای روغن كشی وجود دارد كه ميزان روغن باقيمانده در كنجاله فرق مي كند. ميزان روغن باقيمانده در كنجاله تعيين كننده ميزان انرژی آن است. كنجاله تخم پنبه لذيذ بوده و استفاده ازآن جهت جيره غذايی روزانه احشام متداول است.با داشتن حدود 1% فسفر و 80-70 % مواد غذايی خوراك (كنجاله) تخم پنبه، منبع پروتئين عالی برای طيف وسيعی از احشام مي باشد. خوراك را ميتوان به شكل گلوله ای ( پلت) با اندازه های مختلف برای كاربرد های مختلف
  (1/4", 3/8",1/2", 3/4" , 7/8") نيز فرآوری كرد.
  كنجاله تخم پنبه دارای ماده گوسيپول مي باشد كه ماده ای سمی است. اما در شرايط معمولی حتی پر شير ترين گاوها هم باندازه ای كنجاله تخم پنبه مصرف نمی كنند تا اين موضوع باعث مسموميت آنها شود.
  كنجاله تخم پنبه هم مي تواند بعنوان 1- جيره مستقل غذايی و 2- مكمل غذايی پروتئينه با تركيب ساير غلات مصرف شود. و3- مي تواند جايگزين كنجاله سويا در تمامی جيره غذايی گردد.
  نوعی خوراك دام پروتئینی مشهور است كه از آسیاب كردن تخم پنبه كه قسمت اعظم روغن آن استخراج شده باشد ، بدست می آید. روش جدید استخراج روغن از دانه گیاهان، به طریق شیمیایی و با استفاده از حلال های خاصی می باشد. این روش، محصول بیشتری تولید می كند، با صرفه تر است و سریع تر هم انجام می پذیرد. روشی دیگر برای استخراج روغن از دانه گیاهان، بدون استفاده از حلال صورت می گیرد و به استخراج فیزیكی معروف است. در این روش روغن را با روش های مكانیكی فشردن، استخراج می نمایند. از این روش معمولاً برای تهیه روغن های خوراكی استفاده می شود.
  اگر روغن كشی تخم پنبه به روش حلال انجام شود كنجاله تخم پنبه حاصل حدود 41 % پروتئین خام خواهد داشت و اگر روغن كشی به طریق مكانیكی صورت گیرد كنجاله حاصل حدود 36% پروتئین خام خواهد داشت . طبق استاندارد سازمان تغذيه دام آمريكا ميزان پروتئين باقيمانده با روش فرآوری فشاری نبايد كمتر از 36% باشد.
  مواد خوراكی باید به طور مداوم مورد بررسی قرار گیرند تا از ثبات تركیبات آنها و همچنین عدم آلودگی آنها اطمینان حاصل شود.
  مقایسه كنجاله پنبه دانه با كنجاله سویا:
  1- میزان كمتری پروتئین و مقدار بیشتری فیبر دارد. كه بالا بودن میزان فیبر آن موجب پایین آمدن سطح انرژی قابل متابولیسم می گردد.
  2- مقدار بسیاری از اسیدهای آمینه ضروری در كنجاله تخم پنبه كمتر از كنجاله سویا است و قابلیت استفاده آنها برای طیور پایین تر است .
  3- در دانه پنبه رنگدانه ای به نام گوسیپول وجود دارد كه تاثیرات سوئی بر رشد ، تولید مثل و رنگ زرده تخم مرغ دارد.
  *گوسیپول Gossypol:
  بعضی از غلات و منابع پروتئین گیاهی دارای سموم طبیعی هستند كه می توانند در عملكرد حیوان مصرف كننده موثر باشد . گوسیپول یكی از عناصر بازدارنده و در حقیقت به عنوان ماده سمی برای حیوانات تك معده ای محسوب میگرددكه در رنگدانه های بعضی از منابع گیاهی از جمله مغز تخم پنبه پراكنده و ذخیره شده است . حداقل 15 نوع از این رنگدانه در روغن استخراج شده و یا در كنجاله پنبه دانه شناسای شدهاند ، لیكن مهمترین آنها دارای فرمول شیمیایی است كه برای اولین بار توسط دانشمند انگلیسی لانگمور به سال 1886 از بقایای حاصل از روغن پنبه دانه در تصفیه با قلیا جدا گردید. و در سال 1898 مارچلیوسكی آن را به حالت جامد خالص و زرد رنگ تهیه نمود و بدین نام خوانده شد.
  كنجاله تخم پنبه حاوی یك ماده سمی به نام گوسیپول Gossypol است كه همین ماده میزان مصرف آن را در جیره طیور و خوك محدود می كند.
  گوسیپول یك تركیب آلدئید پلی فنولیك ، آنتی اكسیدان و پلیمریزه كنده است.این تركیبات به شدت فعالند ، خواص اسیدی داشته ، مثل تركیبات فنلی و آلدئیدی عمل میكنند ، در قلیای رقیق حل شده و تشكیل نمك می نمایند.گوسیپول به دلیل دلشتن خاصیت پلی مورفیسم دارای نقطه ذوب متفاوت بوده ، همچنین دارای ایزومز نوری می باشد در میان هشت رنگدانه موجود در غدد رنگدانه ای تخم پنبه ، مهمترین رنگدانه است . گوسیپول می تواند به شكل آزاد و فعال در رنگدانه ها و یا به شكل پیوندی در تركیب با پروتئین و یا مواد دیگر باشد. گوسیپول آزاد با گروه اپسیلون آمین آزاد لیزین و احتمالاَ آرژنین و سیستئین واكنش داده و سبب دناتوراسیون پروتئین می گردد و ارزش تغذیه ای پروتئین و همچنین راندمان استحصال پروتئین را كاهش می دهد.
  علاوه بر آن كنجاله تخم پنبه حاوی تركیبات سیكلوپروپیونید است كه این تركیبات در صورت زیاد بودن در جیره مرغ های تخم گذار موجب كمرنگ شدن زرده تخم مرغ می شود .
  گوسیپول در ریشه گیاه پنبه تولید و سپس به دانه منتقل می شود . واریته های از این گیاه وجود د ارد با وجود اینكه گوسیپول در ریشه گیاه ساخته می شود،ولی به دانه منتقل نمی شود، در نتیجه تخم پنبه در چنین سویه های عاری از گوسیپول است. گوسیپول ممكن است یا به شكل تركیبی و یا به صورت آزاد باشد كه در حالت اول برای حیوانات تك معده ای غیرسمی و در حالات دوم در مقادیر بالا سمی است .
  در صورتی كه گوسیپول كنجاله پنبه دانه گرفته شود ، از آن می توان بدن مشكل در جیره طیور نیز استفاده كرد ، ولی از كنجاله تخم پنبه معمولی نمی توان بیش از 15% كل جیره استفاده نمود .
  كنجاله تخم پنبه عموماَ به عنوان یك ماده خوراكی با كیفیت در جیره های طیور مطرح نیست . هر چند كه به دلایل اقتصادی ، اغلب آن را در نقاط تولید شده مصرف می كنند . مهمترین محدودیت های كاربرد این كنجاله وجود فیبر بالا و گوسیپول در آن می باشد .
  گوسیپول رنگدانه پلی فنولیك ( polyphenolic ) زردی می باشد كه در غده های پنبه دانه یافت می شود . در بیشتر كنجاله ها ، مقدار گوسیپول كل حدود 1% است كه تنها1/0 % آن به صورت آزاد می باشد . گرچه باقیمانده گوسیپول متصل تقریباَ بی اثر است ، اما متاسفانه می تواند با لیزین كنجاله به هنگام فرآوری آن متصل شود و هر دوقسمت گوسیپول و لیزین متصل را از دسترس پرنده خارج سازد .
  كمترین مقدار گوسیپول به صورت آزاد ، در كنجاله تخم پنبه تولید شده ، با فشار حلزونی و روش كاربرد توام فشار و حلال بین 02/0 تا 05/0 درصد و بیشترین مقدار آن در روش استخراج با حلال بین 04/0 تا 4/0 درصد حاصل می شود.
  در اسب ونشخواركنندگان در مقابل مصرف گوسیپول تا حدودی مقاوم هستند . دلیل اصلی مقاومت نشخواركنندگان به خاطر تشكیل تركیبات پروتئینی محلول و پیچیده در معده است كه در مقابل آنزیم ها مقاوم هستند. گرچه گوسیپول تاثیر چندانی بر عملكرد نشخواركنندگان ندارد لیكن تاثیر منفی آن می تواند در گوساله های كوچك كه هنوز شكمبه آنها توسعه نیافته بروز نماید.
  در حیوانات تك معدهای چون مرغ ، گوسیپول به شكل آزاد سبب مسمومیت گردیده و موجب كم اشتهایی و كاهش وزن بدن می گردد.
  استفاده از كنجاله پنبه دانه در تغذ یه دام و طیور :
  واریته های بدون غده ( GLANDIESS) پنبه دانه فاقد گوسیپول نیز وجود دارند . پرندگان می توانند معمولاَ مقدار نسبتاَ بالای گوسیپول را بدون هیچ گونه تاثیری بر عملكردشان تحمل نمایند و هر چند كه حتی مقدار بسیار پایین آن موجبات تغییر رنگ زرده و سفیده را در پرندگان تخم گذار فراهم می كند. تغییر رنگ زرده به صورت های سبز – قهوه ای – سیاه به میزان گوسیپپول جیره و مدت انبار كردن تخم بستگی دارد. افزایش مدت انبار كردن بویژه در هواه خنك 5 درجه سانتیگراد كه سبب تغییر سریع در PHزرده می شود ، بر تیرگی زرده می افزاید . با توجه به اینكه گوسیپول با آهن تشكیل كمپلكس می دهد ، از این واكنش می توان به طور موثری در حذف سم یا غیر سمی كردن كنجاله استفاده كرد . فراهم نمودن نسبت 1 به 1 گوسیپول آزاد و آهن می تواند سبب افزایش مقدار مصرف كنجاله درجیره های گوشتی و همچنین مرغ های تخم گذار شود. از آنجا كه بیشتر نمونه های كنجاله پنبه دانه دارای 1/0 % گوسیپول آزاد هستند با افزودن 5/0 كیلوگرم سولفات آهن در هر تن خوراك می توان مسمومیت حاصل از آن را برطرف نمود . با افزودن آهن ، جوجه های گوشتی و مرغ های تخم گذار بدون هیچ گونه تاثیرمنفی می توانند به ترتیب تا 300 و 30 قسمت در میلیون ( PPM ) گوسیپول آزاد در جیره را تحمل نمایند.
  اگر كنجاله پنبه دانه حاوی مقداری روغن باشد ، اسید های چرب سیكلوپروپیونید ممكن است سبب تغییر رنگ تخم مرغ شوند. این اسید های چرب در غشای ویتلین Vitellin Membrane زرده تغییر شده و قابلیت نفوذ پذیری آن را به آهن كه تنها در زرده وجود دارد تغییر می دهد. آهن تراوشده با كُن آلبومین Conalbumin در بخش سفیده تشكیل كمپلكس می دهد و رنگ صورتی زرده را باعث می شود ، كه تنها راه جلوگیری از آن استفاده از كنجاله های پنبه دانه با مقدار بسیار ناچیز روغن می باشد .
  محدودیت های كه باعث می شود نتوان به مقدار زیاد در جیره از آن استفاده كرد عبارتند از :
  تغییر رنگ زرده تغییر رنگ آلبومن
  میزان روغن میزان گوسیپول قابلیت استفاده لیزین
  محدودیت كنجاله پنبه دانه برای پرندگان تخمگذار در سنین 0 تا 4 هفتگی: حداكثر 5% جیره
  محدودیت كنجاله پنبه دانه برای پرندگان گوشتی در سنین 4 تا 8 هفتگی : حداگثر 10% جیره
  مسمومیت دام ها بویژه خوك در اثر مصرف كنجاله پنبه دانه معمولی زیاد حادث می شود . ماده سمی گوسیپول در كنجاله تخم پنبه معمولی موجب سفت شدن و بزرگ شدن شكم در اثر تجمع مایعات و ضعف عمومی می شود . ظاهراَ مرگ در اثز خیز قلب و شش یا جگر رخ خواهد داد.
  استفاده از كنجاله تخم پنبه در جیره مرغ های تخم گذار برای متخصصین تغذیه و تولیدكنندگان از دیر باز یك مشكل بوده است . گزارش های اولیه در مورد لكه دار شدن تخم مرغ مرغ های تخمگذار كه از كنجاله تخم پنبه تغذیه نموده اند به سالهای 1819 برمی گردد. در دهه 1930 گوسیپول به عنوان ماده موثر در تغییر رنگ زرده در مرغ های تغذیه شده با كنجاله تخم پنبه شناخته شد . بزودی روشن شد كه در تغذیه مرغ های تخم گذار با كنجاله پنبه دانه دو مشكل بوجود می آید :
  1- سفیده تخم های ذخیره شده به رنگ صورتی تغییر رنگ می دهد و این حالت غیر طبیعی به عنوان سفیده صورتی رنگ شناخته شده است .
  2- مشكل دیگر كه ممكن است به طوز همزمان رخ دهد ، رنگ قهوه ای یا زیتونی زرده می باشد .
  3- مشكل دوم از تداخل گوسیپول حاصل از غدد رنگدانه ای تخم پنبه باآهن موجوددر زرده تخم مرغ حاصل می شود.

 4. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 5. Top | #63

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات دام

  تسريع در خوراك دادن به گوساله ها- برنامه هاي از شير گيري
  • كنترل برنامه خوراك دادن گوساله ها و پيگيري اين موضوع كه چرا اين روش انجام مي شود .
  • سود موجود در زود از شير گيري .

  مقدمه :
  اين مقاله در نظر دارد برنامه موجود خوراك دادن گوساله هاي شيري جوان را ارزيابي كند. يك دوره مناسب براي كه چرا و چه كار امروز انجام مي دهيم و چه انتخابي در‌آينده مي توانيم داشته باشيم.
  تسريع در برنامه هاي تغذيه ايي (زود از شير گيري ) يك عنوان داغ در مباحث مربوط به كار پرورش گوساله است . اظهار نظر گاوداران در مورد سئوال (( شما مي دانيد چرا ما شير به مقدار كافي به گوساله نمي دهيم؟ )) جالب است. ما هرگز گوساله ها را با مواد مغذي كافي براي حداكثر رشد تغذيه نمي كنيم. تغذيه گوساله ها با شير يا شير جانشين محدود انرژي و پروتئين كافي براي حداكثر رشد را تأمين نمي كند. به يك مثال توجه كنيد .
  • فرض كنيم كه با يك گوساله 45 كيلويي سرو كار داريم .
  • و اين گوساله را در هر روز با 454 گرم پودر شير جانشيني كه جاي %20 پروتئين خام و % 20 چربي خام است تغذيه مي كنيم . اگر فرض كنيم كه شير جانشين % 95 ماده خشك دارد. به اين تريتب گوساله در هر روز 431 = 95 /0 * 454 گرم پودر خشك شير تغذيه شده است.
  • اجازه دهيد فرض كنيم كه شير جانشين در حدود 5 / 20 ( مگاژول ) انرژي مقابل متابوليسم در هر كيلوگرم از ماده خشك داشته باشد. اگر 431 /0 كيلو گرم از ماده خشك استفاده شده باشد، بنابراين گوساله MJ 8/8 = 5/ 20 * 431 /0 از انرژي قابل متابوليسم در هر روز مصرف كرده ، البته مقدار واقعي ME بر اساس كيفيت اجزاء استفاده شده در فرمول شيرجانشين متفاوب است ، اما فرض مي كنيم يك محصول با كيفيت خوب و مناسب داريم . ( توجه شود كهME شير كامل بالاتر از شير جانشين 20/ 20 است) .
  • اگر گوساله به 452 /0 مگاژول انرژي به ازاء 75 / 0 وزن بدن براي نگهداري نياز داشته باشد ( اين فرمول بر اساس نيازمنديهاي NRC است )، پس يك گوساله 45 كيلو گرمي براي نگهداري وزن بدن در هر روز به MJ 85/7 = 75 / . 45 * 452 /0 انرژي نياز دارد . بنابراين ( شير مصرف شده MJ 9 /. = 9/7 – 8/8 از انرژي قابل متابوليسم براي رشد دردسترس است.
  • اگر فرض شود گوساله براي هر كيلوگرم افزايش وزن به MJ 13 انرژي قابل متابوليسم نياز دارد. بنابراين گوساله مي تواند در هر روز gr69=13÷9/0 افزايش وزن داشته باشد.

  چرا ما گوساله ها را به اين روش تغذيه مي كنيم ؟
  مسلما" تغذيه محدود انرژي و پروتئين مخصوص بيشتر حيوانات جوان نيست . اغلب حيوانات جوان ( خوكها ، بره ها ، و غيره ) در ابتداي دروه زندگيشان براي حداكثر رشد تغذيه مي شوند، زيرا آنها در مصرف پروتئين براي رشد بافت استخواني بسيار مؤثر عمل مي كنند . تئوريهاي مختلفي وجود دارد كه چرا ما به طور سنتي .1lb ( 454g ) پودر شير جانشين ( يا مقدار تقريبا" يكساني از مواد جامد شير كامل ) براي گوساله‌هاي شيري تغذيه مي كنيم .
  بعضي از اين تئوريها عبارتند از :
  • شير هاي جانشين قديمي كيفيت پائيني داشتند و اگر از آنها به مقدار بيشتري استفاده مي شد، احتمال اسهال در گوساله ها افزايش مي يافت.
  • تغذيه 2/1 پوند به ازاء هر بار تغذيه (227گرم ) براي اندازه گيري و استفاده از فنجاني كه در پاكت شير هاي جانشين بود راحتتر بود.
  • فرمول شير هاي جانشين قديمي بايد ارزانتر از تغذيه شير هاي كامل مي شد واستفاده بيشتر از آنها باعث مي شد كه تغذيه شير كامل ارزانتر شود .
  • پرورش دهندگان ( قبل از توسعه شير جانشين ) بطور سنتي 2 ليتر شير كامل در هر بار تغذيه استفاده مي كردند و تغيير عادت افراد سخت است .
  • محدود كردن شير جانشين در زود از شير گيري و كاهش هزينه ها ي پرورش گوساله هاي شيري در 2 ماهگي مؤثر است بدون اينكه اثرات منفي ثابتي روي عملكرد داشته باشد .
  كدام يك از تئوريهاي بالا بيشتر صحت دارد ؟ شايد تمام اين تئوريها تا اندازه اي درست باشند و هر كدام قسمتي از توصيه هاي سنتي تغذيه شير جانشين را شامل مي شوند . ترديدي نيست كه فرمولهاي قديمي شير جانشين كيفيت بالاي مخلوط‌هاي امروزي را نداشتند. و اعتبار تئوري اينكه 2 ليتر از مايع در هر بار تغذيه سنتي است و شكستن سنت وقتي كه شما يك محصول جديد را معرفي مي كنيد ( مشابه يك شير جانشين ) قابل پذيرش نخواهد بود، بسيار بالا است .
  اما تئوري آخر اعتبار و درست بسيار بالاتري دارد. اين به اين دليل است كه ، اگر ما مقدار شير يا شير جانشين را محدود كنيم :
  • شكمبه گوساله ها وقتي به اندازه كافي توسعه يابد زودتر براي از شير گيري حاضر مي شود .
  • رشد و توسعه شكمبه مستقيما" با مصرف كربوهيدرات قابل تخمير كه توليد اسيد چرب فرار را در شكمبه افزايش مي دهند ، ارتباط دارد .
  • كربوهيدرات قابل تخمير در استاتر گوساله هستند .
  • بين مصرف انرژي از خوراك مايع ( مثل شير جانشين ) و مصرف انرژي از استارتر ارتباط وجود دارد. با مصرف انرژي از طريق مايع ، گوساله ها انرژي كمتري از استارتر مصرف خواهند كرد .
  • محدود كردن مقدار انرژي كه گوساله از طريق شير جانشين مصرف مي كنند ، مصرف زودتر و بيشتر استارتر گوساله را تحريك مي كند كه منجر به مصرف كربوهيدرات قابل تخمير و توليد بيشتر VFA در شكمبه مي شود. اسيدهاي چرب فرار منجر به رشد فيزيكي و متابوليكي شكمبه مي شود و گوساله را براي از شيرگيري آماده مي كند .
  تعداد زيادي از تحقيقات وجود دارند كه ارزش برنامه هاي زود از شير گيري براي گوساله هاي شيري جوان را مستند كرده اند . بسياري ازآنها در جاهايي مثل دانشگاه اوهايو ، دانشگاه پنسيلواينا و دانشگاه كورنل انجام شده است . بسياري از تحقيقات ( كه بعد از 1950 و قبل از 1960 انجام گرفته اند ) توانايي حيوانات براي خوردن خوراك خشك و تغييرات فيزيولوژيكي و فيزيكي همراه با رشد شكمبه را مستند كرده اند. ديگر تحقيقاتي كه تقريبا" در زمان مشابه انجام گرفته اند ، برنامه هاي مديريتي زود از شير گيري، مصرف استارتر گوساله و رشد گوساله هايي كه براي از شير گيري در سن 3 تا 5 هفتگي مديريت مي شوند را ارزيابي مي كنند . تقريبا" بدون استثناء همه اين تحقيقات گزارش كرده اند كه گوساله از نظر فيزيولوژيكي ،‌آمادگي از شير گيري در سن 28 روزگي را دارد به شرط اينكه براي رشد كافي شكمبه ، مقدار كافي خوراك خشك
  مصرف كرده باشند . تحقيقات تجاري بوسيله بسياري از سازندگان خوراك برنامه هايي كه زود از شيرگيري گوساله هاي شيري جوان را زمينه سازي مي كنند شرح مي دهند .
  براي مثال به يك كمپاني سازنده خوراك ، محصول خودشان را بعنوان يك خوراك آغازين (استارتر) كه گوساله ها را براي زود از شيرگيري آماده مي كنند . اين كار در سال 1935 شروع شد .
  يك شركت ديگر محصولي توليد كرده كه در نظر است كه از آن در برنامه هاي از شير گيري در 2 هفته استفاده شود . در حقيقت اغلب كارخانجات خوراك شامل توليد كنندگان شيرجانشين – توصيه مي كنند كه گوساله ها در كمترين سن از شير گرفته شوند . اين موضوع براي سالهاي زيادي بعنوان روش اقتصادي پرورش گوساله بحساب مي آيد . چقدر زود مي توان گوساله ها را از شير گرفت ؟ شايد قطعي ترين تحقيق بوسيله دكتر جيم موريل از دانشگاه كانزاس انجام گرفته است . جيم گوساله را با پيش استارتري بر اساس محصولات شير پلت شده پرورش داد . اين پيش استارتر به سطل شير اضافه شد تا گوساله را وادار به خوردن خوراك خشك كند تا رشد شكمبه زودتر انجام شود. زمينه كاري او مشخص كرد كه گوساله ها را مي توان در 17 روزگي از شير گرفت.
  اين برنامه بوسيله تعدادد كمي از توليد كنندگان پذيرفته شده ، اما بعضي هم قادر به اجراي اين برنامه مي باشند. بر طبق داده هاي وزارت كشاورزي آمريكا در حدود 2% توليدكنندگان در عرض 3 هفته يا كمتر گوساله ها را از شير مي گيرند. بعبارت ديگر 7/56 توليدكنندگان گوساله هاي خود را در 8 هفتگي يا ديرتر از شير مي گيرند .
  برنامه هاي از شير گيري موجود: اگر چه واسطه ها ، متخصصين تغذيه كمپاني هاي خوراك و حتي دامپزشكان زود از شيري را توصيه مي كنند ، اغلب افراد اين كار را انجام نمي دهند. معمولترين سن از شيرگيري در آمريكا بر اساس خلاصه اطلاعات وزارت كشاورزي آمريكا 8 هفتگي مي باشد. چرا؟ عقيده بر اين است كه مديريت گوساله در اغلب مزارع زياد كافي نيست تا به تمام گوساله ها اجازه زود از شيرگيري را بدهد. منظور از مديريت گوساله ، مديريت خوراك ( هم مايع و هم جامد ) ، در دسترسي آب و مديريت كلستروم طي 24 ساعت اول ( گوساله هاي بيمار بعيد است كه با ولع استارتر را بخورند )‌ و جايگاه و مديريت به حداقل رساندن خطر بيماري مي باشد. بعلاوه چيز ديگري كه كاملا" مرسوم است مديريت گوساله ها در گروه‌مايي دسته جمعي است بجاي نگهداري انفرادي آنها . اين كار به ويژه در پرور شاههاي بزرگ گوساله جايي كه صدها گوساله در سال پرورش داده مي شوند انجام مي شود.
  در اين حالت معمولا" قانون 20/80 بكار گرفته مي شود و آن اين است كه %80 يا بيشتر از %80 گوساله ها در 28 روزگي از شير گرفته خواهند شد ، ولي %20 آنها بخاطر بيماري ، مصرف كم استارتر و غيره براي از شيرگيري آماده نيستند. چون گوساله ها بصورت گروهي نگهداري مي شوند در نتيجه تنها زماني از شير گرفته خواهند شد كه حداقل 20% حاضر باشند بجاي 80% . اين امر منجر مي شود كه از شيرگيري در سنين بالاتر رخ دهد در حالتي كه بسياري از گوساله ها مي توانند و بايد زودتر از شير گرفته شوند.
  مديريت حداقل مقدار مخرج ايده ال نيست ،‌ اما كار مؤثري است كه كل هزينه هاي پرورش گوساله را پايين آورد .
  توصيه هاي تغذيه اي صنعت بر اين مبني است كه گوساله ها را با تغذيه محدود شير جانشين براي از شير گيري در 28 روزگي آماده كنيم‌ . بخاطر دلايل مختلف زيادي (‌بسياري از آنها با مديريت ناكافي مرتبط هستند ) پرورش دهندگان گوساله‌ها را بسيار ديرتر از شير مي گيرند . بنابراين آيا اين مسئله قابل درك است كه گوساله ها را با برنامه اي كه براي زود از شيرگيري هستند تغذيه كرد ولي آنها را ديرتر از شير گرفت ؟
  اين مسئله باعث مي شود، برنامه هاي تغذيه بيشتر مورد توجه قرار گيرند.

 6. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 7. Top | #64

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات دام

  دوقلوزایی همیشه سودمند نیست
  زمانی كه یك گاو دوقلو باردار است مشكلات آن بیشتر است. دوقلوها در همگام تولد اكثرا ضعیف‌تر هستند. تلیسه‌هایی كه با یك گوساله نر به صورت دوقلو متولد شده‌اند در 90 درصد موارد غیربارور هستند كه به نام فری مارتین (نروك) شناخته می‌شوند. چنین تلیسه‌هایی به دلیل هورمون‌های برادر دوقلوشان كه بر روی مراحل توسعه مجاری تناسلی آن‌ها تاثیر می‌گذارد و مانع از رشد طبیعی این مجاری می‌شود، عقیم می‌مانند. ولی ظاهرا به صورت گوساله ماده هستند. یك تست فوری برای گوساله‌های ماده فری مارتین فرو كردن لوله باریكی در واژن آن‌ها است كه بیش از 2 – 3 اینچ به داخل نمی‌رود ولی در تلیسه‌های طبیعی میله به اندازه 6 اینچ به داخل واژن فرو می‌رود. عمل آنالیز و آزمایش كروموزومی برای تشخیص مشكلات ارثی تولیدمثلی گوساله‌ها عمل هزینه‌بردار وغیراقتصادی است.

 8. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 9. Top | #65

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات دام

  پروبایوتیك ها تقویت كننده سیستم ایمنی طبیعی بدن
  ماست بایو:
  فرآورده هایی كه مایه بایو به آنها افزوده شده است از سودمندی ای ویژه ای برای انسان ها در همه سنین برخوردارند.مایه «بایو» گونه ای پروبایوتیك است كه هضم و جذب مواد خوراكی درون دستگاه گوارش به كمك آنها انجام می شود.این پروبایوتیك های سودمند همچنین سیستم ایمنی طبیعی بدن را برمی انگیزد تا بهتر بتواند در برابر عوامل بیماری زا مقاومت كند . ویژگی ها و سودمندی های پروبایوتیك ها سبب شده است كه خانواده ها در كشورهای پیشرفته به مصرف ماست و شیر بایو روی بیاورند. بایو ماده ای طبیعی است كه به رشد كودكان ،بزرگسالان ،جوانان و تامین تندرستی آنان كمك می كند. شركت پاژن سربلند است كه برای نخستین بار ماست همراه با مایه بایو را به مردم ایران عرضه می كند.
  راه طبیعی رسیدن به سلامتی:
  پروبایوتیكها چه هستند؟ در سیستم گوارش انسان میلیونها باكتری مفید زندگی می كنند كه نقش مهمی را در كارآیی سیستم ایمنی و هضم و جذب غذا بر عهده دارند.این باكتری های سودمند پروبایوتیك نامیده می شوند.
  پروبایوتیكها چه كار می كنند؟ پروبایوتیك ها یك خط دفاعی بر علیه باكترهای بیماری زا بوجود می آورند و به ما اجازه می دهند تا از مواد مغذی كه از خوراك روزانه مان می گیریم استفاده بیشتری ببریم.
  چرا از ماست بایو استفاده می كنیم ؟ ماست بایو یك فرآورده پروبایوتیكی با فرمول ویژه است كه دستگاه گوارش شما را با باكتری های سودمند پوشش می دهد.ماست بایو به حفظ توازن محیط روده كمك می كند روند بهبود پس از بیماریها و مصرف آنتی بیوتیكها و بهبود عوارض هر گونه استرس را سرعت می بخشد. مسافرت و تغییرات رژیم غذایی و آب می توانند اثر تخریبی بر دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن شما داشته باشند. با استفاده از ماست بایو بهترین شانس برای سازگاری با این دگرگونی ها را به خودتان می دهید.

 10. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 11. Top | #66

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات دام

  مراقبت از گوساله ی تازه متولد شده
  آماده كردن آغل:
  - بستر تمیز با كاه یا خاك اره نو باید قبل از به دنیا آمدن گوساله مهیا گردد.
  - چون گوساله تازه متولد شده در برابر عوامل بیماریزا به شدت حساس می باشد باید آغل از لحاظ عوامل بیماریزا كاملاً پاك شده باشد.
  - اگر شرایط آب و هوایی( بالای F 45-50یا خشك ) باشد گاو ها می توانند در چراگاه وضع حمل كنند اما زمانی كه زمین گل آلود و نمناك باشد اینكار توصیه نمی گردد.

  گوساله های تازه متولد شده:
  - بند ناف را بایستی بلافاصله بعداز تولد با تنتور ید 5-7% بصورت اسپری یا غوط ورسازی ضد عفونی كرد. این عمل در هنگام تغذیه دوباره تكرار می شود.
  - گوساله ها باید بلافاصله بعداز تولد با آغوز خوب تغذیه شوند( این كار نباید بیشتر از 3 ساعت بعداز تولد به تأخیر بیافتد.)
  - واكسن آبله مخصوص گوساله ها را باید 60-30 دقیقه قبل از خوراندن آغوز به آنها داد.
  - 10-8 ساعت بعداز اولین تغذیه،دوباره به گوساله آغوز داده می شود.
  - گوساله باید در یك جایگاه یا قفس شخصی با بستر خوب، خشك و تمیز قرار گیرد تا بروز بیماری ها به حداقل برسد.

  كیفیت آغوز:
  - اولین آغوزی كه از گاو دوشیده می شود همیشه بالاترین كیفیت را دارد.
  - كیفیت و ارزش آغوز از گاوی به گاو دیگر متفاوت است.
  - كیفیت آغوز تولید شده توسط گاو شكم اول نسبت به گاوهای شكم دوم تا چهارم پایین تر است.

  ذخیره و جابه جا كردن آغوز:
  - آغوز را تا 3 روز قبل از استفاده،می توان در یخچال نگهداری كرد. همچنین می توان آن را بدون اینكه از كیفیتش كاسته شود به صورت منجمد بالای 18-12 ماه ذخیره كرد.
  - هم در هنگام یخ زدن وهم هنگام یخ زدایی جهت سهولت،بهتر است آغوز در بسته های 2 لیتری منجمد گردد.
  - یخ زدایی آغوز در آب گرم یا گرمای الكتریكی انجام می شود فقط باید مواظب بود تا در طی یخ زدایی گرمای بالایی دریافت نكند چراكه باعث از بین رفتن قسمت زیادی از ایمنوگلبولین هایش می شود و در نهایت از كیفیت آن كاسته می شود.

 12. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 13. Top | #67

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات دام

  آیا اولتراسوند كمك می كند كه گاوهای بیشتری را آبستن كنیم؟
  شان» با این سوال ساده در مورد اولتراسوند به من تلفن كرد. او سرپرست گاوداری بزرگی بود كه خارج از حوزه فعالیت معمول ما قرار داشت و اندازه گله اش در طول 2 سال چهار برابر شده بود. شرایط مطابق نقدینگی و برنامه های پیش بینی شده پیش نمی رفت. بیشتر مشكلات موجود در رابطه با سلامت گاوها بود. من حداقل یك بار در سال قبل به گاوداری او رفته بودم . در آن زمان مشاور یك شركت خدمات كشاورزی بودم . «شان» باید به یاد داشته باشد كه من كار در آنجا را با آموزش منحنی استفاده از اولتراسوند برای معاینات دامپزشكی شروع كردم . پاسخ من به «شان» این بود كه همیشه اطلاعات بیشتر جهت اخذ تصمیم بهتر سودمند است. تنها راه برای تعیین تاثیر یك فن آوری جدید روی گاو ،آزمایش آن در داخل گاوداری است . «شان» از من پرسید كه آیا می توانم در آن گاوداری كار كنم یا نه . ایجاد تغییر در تولید مثل وقت گیر است. بنابراین من از او در خواست تعهد 6 ماهه كردم. برنامه ریزی مجدد انجام دادم تا از گاوداری «شان» هر دوشنبه بعدازظهر بازدید كنم.شش گروه گاو دوشا وجود داشت و گاوهایی كه نیاز به معاینات باروری داشتند توسط یك در جدا كننده پس از شیردوشی انتخاب می شدند. من طوری برنامه ریزی كردم تا وقتی به آنجا می رسم نیمی از گاوها دوشیده و جدا شده باشند.
  كمتراز نیمی از گاوها آبستن بودند.....
  وقتی من رسیدم حدود 80 گاو در انتظار بودند . بنابراین به سرعت كار را شروع كردیم مدت زیادی طول نكشید تا من كارهایی كه این گله می بایست برای بازگشت به موقعیت تولید مثل طبیعی انجام دهد را تعیین كردم. كمتر از 50 درصد گاوهایی كه تلقیح مصنوعی شده بودند آبستن بودند. جایگاه گاوهای پاك نشده پر بود. تعدادی هم گاوهای كیستی وجود داشت. بیشتر گاوها بیش از 120 روز از زایمان شان می گذشت و هنوز آبستن نبودند. گاوهای زیادی بودند كه با وجود این كه دو ماه از زایمان آنها می گذشت ،دستگاه تولید مثلی شان از سلامت برخوردار نبودند. «شان» برای این گاوها اصطلاح «پاك نشده» را انتخاب كرده بود. گاودارهای بزرگ بخشی از وقت دامپزشك را می گیرند تا از هر كاری كه انجام می شود سر دربیاورد. فهمیدن این كه چرا آنها یك كار خاصی را انجام می دهند وقت گیرتراست. وقتی معاینات دامپزشكی را انجام می دادیم من برای كسب اطلاعات بیشتر كند و كاو می كردم.
  ما به یك برنامه نیاز داشتیم.....
  برنامه طولانی مدت،یافته های قابل توجهی در مورد وضعیت سلامت گاو از جمله واكسیناسیون،تغذیه،چگونگی جمع آوری گله و توانایی افرادی كه با گاو كار می كنند را در خود جای می داد من تصمیمات فوری را برای شروع با اولین گاو غیر آبستن آغاز كردم. گاوهای پاك نشده تحت درمان فشرده ای با پروستاگلندین قرار گرفتند و اكثر آنها به یك یا دو با تكرار پاسخ دادند. گاوهای كه كیست داشتند و روزهای بازشان بیش از 150 روز بود تحت دستورالعمل همزمانی اوسینك قرار گرفتند و در روز پنج شنبه تلقیح شدند.«شان» نمی خواست تمام گروه برنامه همزمانی اوسینك تلقیح شوند. بنابراین برخی از گاوها كه روزهای بازشان بیشتر بود تحت درمان پروستاگلندین قرار گرفتند و جهت مشاهده فحلی تحت نظر بودند و بالاخره برای گاوهای گروه سوم تصمیم گرفتیم برنامه همزمانی اوسینك دیگری ایجاد كنیم طوری كه از سه شنبه شروع می شد و جمعه بعد تلقیح می شدند.
  آیا فكری برای حل مشكلات شده است....
  در دومین بررسی هفتگی گله،«شان» مشكل دیگری كه طی ماه های قبل مشاهده كرده بود را با ما در میان گذاشت. برخی از گاوها با وجود این كه آبستن تشخیص داده شده بودند دوباره فحل می شدند. با به كارگیری آمارهای نسبتاً كامل مشخص شد گاوهایی كه قبلاً آبستن و حالا غیر آبستن بودند حدود 15 درصد كل گاوها را تشكیل می دهند. درصد گاوهایی كه آبستن بودند فقط 40 درصد بود. ما به سمت كاهش تولی شیر و تعداد گوساله حركت می كردیم چطور به اینجا رسیدیم؟
  «شان» یكی از بهترین گاودارانی است كه تا به حال دیده ام،او بیش از 1200 راس گاو را با چشم می شناخت و فردی مطلع و نكته بین بود علی رغم تمام توانایی هایش او نمی توانست بر این حقیقت كه هر روز فقط 1440 دقیقه است و او باید مقداری از آن را بخوابد غلبه كند.
  موارد اضطراری در اولویت قرار گرفتند.....
  مسائل مربوط به سلامتی كه اغلب با توسعه گله در اتباط است وقت زیادی می گیرد تا تنها بتوان گاوها را زنده نگه داشت. اما تولید مثل غالباً در اولویت دوم فوریت های روزانه قرار می گیرد. تشخیص فحلی و تلقیح گاوها در این گاوداری نیز مقدم نبود. اما منظم كردن برنامه تولید مثلی فواید عظیمی در كمك به ما برای حفظ تمركز و تسهیل برنامه های كاری دارد. وظیفه فوری ما شناسایی گاوهای باز و تلقیح مجدد آنها بود. البته باید زیان های اقتصادی ناشی از عدم آبستنی را بررسی می كردیم اما در آن زمان وقت ما با تعیین گستره مسائل تولید مثلی پر شده بود.
  آنچه ما انجام دا دیم......
  ما دستورالعمل خلاصه شده ای از برنامه همزمانی پری سینك – اوسینك را به اجرا در آوردیم. 50 روز پس از زایش ،گاوها در روز سه شنبه پروستاگلندین دریافت می كردند. اگر فحلی را نشان می دادند تلقیح می شدند و اگر فحل نمی شدند،دو هفته پس از تزریق پروستاگلندین استفاده از اوسینك در آنها شروع می شد. این گاوها همگی طبق برنامه تعیین شده تلقیح می شدند. مگر این كه ایستا فحلی را نشان می داند. از 28 روزگی به بعد آبستن بودن این گاوها با اولتراسوند مشخص می شد. اگر در این آزمایش گاوی غیر آبستن تشخص داده می شد در برنامه اوسینك قرار می گرفت . این تشخیص زود هنگام گاوهای باز به آنها فرصت بیشتری برای تلقیح دوباره می داد ،قبل از این كه تولید شان به قدری كم شود كه مجبور به حذف آنها از گله شویم. ما بررسی آبستنی را در اواسط و اواخر آبستنی هم انجام می دادیم تا گاوهای بازی كه در بررسی قبلی آبستن بودند را شناسایی كنیم . بعد از 70 روزگی تمام گاوها برای تایید آبستنی توش ركتال می شدند. میزان طبیعی عدم آبستنی پس از 70 روزگی 5/0 درصد است. علاوه بر این ما گاوها را قبل از خشك كردن بررسی می كردیم تا گاو بازی را خشك نكنیم. این كار را دستیار «شان» انجام می داد. بسیاری از گاودارها بررسی آبستنی در زمان خشكی را به وسیله فشار دادن شكم در سمت پایین و راست و احساس گوساله ای كه به ضربه آنها پاسخ می دهد انجام می دهند. تمام گاوهای باز در بررسی میانی و پایانی دوره آبستنی از لحاظ توانایی تولید در آینده ارزیابی شدند و یا دوباره وارد برنامه اوسینك می شدند و یا اگر تولیدشان زیر 18 كیلوگرم بود برای حذف علامت گذاری می شدند.
  حالا پس از گذشت 6 ماه اوضاع چگونه بود؟ طبیعی. درصد گاوهای آبستن گله 63 بود. نرخ عدم آبستنی به عدد ثابت 8 درصد رسید. گاو نر به خاطرعدم كارایی فروخته شد. ما دیدیم كه سطح تولید آرام آرام بالا می آمد.
  آیا اولتراسوند به آبستن كردن گاوها در گاودای «شان» كمكی كرد؟ اولتراسوند به ما اطلاعات بیشتری را در زمان كوتاه تری داد تا تصمیمات بهتری بگیریم. ارزش این اطلاعات به اندازه ای است كه از آن استفاده می شود. تلفیق اولتراسوند و اوسینك برای «شان» ابزاری بسیار قوی بود و در گاوداری هایی كه من از آنها بازدید می كنم چه بزرگ و چه كوچك كارایی خوبی داشته است.

 14. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 15. Top | #68

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات دام

  آیندۀ گاوداری خانوادگی
  گرك هارتشا» مثل تمام گاوداران جوان كار در مزرعه را با برداشت علوفه در تابستان اغاز كرد.هر كسی كه در یك گاوداری خانوادگی كار كرده می داند كه مجموعه ای از افراد لازم است تا كارها به صورت مرتب انجام شود. گاوهایی وجود دارند كه باید دوشیده شوند.خوراكی كه باید مخلوط شود،كودی كه باید پخش شود و محصولی كه باید كشت شود.خانواده هایی كه در سر تا سر كشور هستند فهرست كارهای روزمره و حتی بیشتر از آن را هر روز انجام می دهند.یكی از گاوداری های خانوادگی در شمال شرق اوهایو،نزدیك «سی كامور» قرار دارد كه متعلق به خانواده «آلن هارتشا» است.مزرعه 200 هكتار است و 125 راس گاو هلشتاین را می دوشد،متوسط تولید گله 3/11905 كیلوگرم شیر در سال است.خانه «گرك هارتشا» برنده جایزه سال 2004 بهره وری تولید محصولات لبنی ملی FFA ،نیز در این گاوداری قرار دارد.
  مشاركت فعال...
  اكثر فرزندان گاودارانی كه در گاوداری بزرگ می شوند،به یكی از دو مورد علاقه مند می شوند.گاوها یا تجهیزات گاوداری . گرك به دومی علاقه مند بود. او می گوید:«مورد دوم راهی بوده كه همیشه در راستای آن حركت كرده ام ،زمانی كه بچه بودم همیشه دوست داشتم یك چیز بسازم . بنابراین طبیعی بود به محض این كه به قدر كافی بزرگ شدم،كمك كردن در كارهای مزرعه را آغاز كنم».گرك از 9 سالگی كار در مزرعه را شروع كرد.در آن زمان به قدر كافی بالغ بود تا بتواند تجهیزات را مدیریت كند. پدر گرك می گوید«من و همسرم همیشه می خواستیم پسرهای مان تا زمانی كه به قدر كافی بزرگ نشده اند و كار با تجهیزات را یاد نگرفته اند ،به تنهایی با وسایل كار نكنند .لذا ما در ابتدا به او كارهای ساده ای مثل برداشت علوفه می دادیم و او به آرامی راه ها را پیمود تا به اینجا رسید».
  گرك با افزایش سن مسئوولیت های بیشتری را در مزرعه متقبل شد.در حال حاضر او مدیریت بیشتر كارهای زراعی در بهار و برداشت در پاییز را به عهده دارد.در این مزرعه خانوادگی با مساحت حدود 200 هكتار ،علوفه و ذرت قسمت عمده محصولات را به خود اختصاص داده اند و مقدار كمی هم محصولاتی مانند گندم و سویا كشت می شود.گرك می گوید«كارها خوب پیش می رود.برادرم به درمان گاوها و مدیریت گله علاقه بیشتری دارد ومن بیشتر وقتم را صرف تجهیزات مزرعه ای می كنم». آلن می افزاید«پسرها همیشه دوست داشتند در كارها به ما كمك كنند و وقتی به مدرسه می رفتند ما واقعاً برای شان دلتنگ می شدیم ». گرك و برادرش برایان هر دو به اوهایو می رفتند ،در حالی كه برادر كوچك ترشان،جیسون ،اولین سال تحصیلی خود را در دبیرستانی در وین فرد می گذراند. آنها یك سرپرست گاوداری و تعدادی كارگر را در این زمان استخدام كردند. خانوادۀ «هارتشا» طرحی را برای توسعه مزرعه شان در سال 2000 در نظر گرفتند.گرك گفت ما به بازدید سایر گاوداری ها رفتیم و در مورد استفاده از فری استال جدید فكر كردیم ،ولی چون قیمت شیر رضایت بخش نبود ،خانواده تصمیم گرفت فری استال جدید را به اصطبل دهۀ 1960 خود اضافه كند. یك بخش انتظار زایمان در سال 2002 اضافه شد كه 28 جایگاه فری استال داشت.
  در حال حاضر آنها روی مسقف كردن و فضای تمرین و توسعه آخورها با كمكهای مالی NRCS كار می كنند . تهویه تونلی و نوردهی بلند مدت نیز برای بهبود تولید به گاوداری شان اضافه كردند.درهر یك از این طرح ها ،گرك بخشی از كار هر قسمت ،از طراحی تا ساختن و سیم كشی ساختمان را انجام می داد.گرك توضیح می دهد كه اخیراً خانواده روی بهبود عملكرد گاوهای انتقالی متمركز شده اند.افزایش فضای آخورها به آنها این امكان را می دهد كه گاوهای خشك و تلیسه های آبستن را زودتر با جیره گاوتازه زا تغذیه كنند.این امر باعث كاهش بیماری های متابولیكی و بهبود آغاز شیر دهی می شود.
  مالكیت مهم است...
  گرك خیلی بی پرده در مورد نحوه تشكر وقدردانی خودش نسبت به كارهایی كه والدینش در كودكی به او سپرده بودند سخن می گوید.او درسن 9 سالگی اولین گوساله خود را برای یك جشنواره می فرستد.بعد از آن مسوولیت 4 تلیسه ای كه برای گله خریداری شده بود به او سپرده شد و بعداً این تعداد به 10 گاو و 11 تلیسه افزایش یافت. او متذكر شد این مالكیت مشوق نقش فعالی كه در گاوداری ایفا می كرد بود.گرك می گوید:من فكر می كنم نگاه من نسبت به بچه های گاوداران سایر مناطق متفاوت بود.برخی از آن ها صاحب هیچ حیوانی نبودند و به همین خاطر فكر می كنم آنها به اندازه من و برادرانم احساس مسوولیت نمی كنند و بسیاری از آنها هیچ علاقه ای به برگشت به گاوداری ندارند. برادرها در ازای شیری كه گاوهای شان تولید می كردند،دستمزد می گرفتند. این درآمد براساس متوسط قیمت شیر در دوره شیردهی منهای هزینه های مربوط به درمان و تلقیح مصنوعی گاوها بود. گرك توضیح می دهد این برنامه از زمانی كه او 9 ساله بود در گاوداری اجرا می شد. این كار به آنها اجازه می داد كه مقداری از پولشان را در سنین پایین تر پس انداز كنند و بعد در مدرسه این پس انداز را خرج كنند. به تازگی او و برادرش برایان تصمیم گرفتند مقداری از سودشان را برای خرید زمین سرمایه گذاری كنند.«تیرماه گذشته والدین ما تصمیم گرفتند مزرعه همسایه مان را بخرند.بعد از بحث زیاد،آن را خریدند و 8 هكتار آن را به من و برادرم فروختند» . قابل ذكر است كه آنها از این كه در چنین سن و سال كمی صاحب زمین می شدند خوشحال بودند.
  گرك در دوران مدرسه در چند طرح مشاركت كرده بود و در سال 2003 گروه مهندسی كشاورزی او در رقابتی در سطح ایالت به مقام دوم رسید.جایزۀ آنها مسافرت به ایالت های شرق در غرب Spring field بود.علاوه بر این او در داوری گاوهای شیری و دریك مباحثه شركت كرد.
  «گرك یكی از برجسته ترین اعضا FFA بود كه ما تا به حال داشته ایم » این جمله ای بود كه معلم دبیرستان می گوید.هافمن و تام دایبر،سرپرستان برنامه FFA در وین فرد هستند كه حدود 55 تا 75 دانش آموز دارد. او یكی از اعضاء دخیل در فعالیت های FFA است و همیشه درتلاش است كه دانش آموز بهتری باشد و پول بورسیه را به دست آورد.
  تلاش گرك برای به دست آوردن جایزۀ ملی FFA در سال 2004 از یك سال پیش شروع شد.درسال 2003 او مقام دوم تولید گاوهای شیری را به دست آورد.بعد از تشویق هایی از طرف معلمان FFA ، او تصمیم گرفت دوباره طرحی را شروع كند.گرك می گوید «من از سال پیش می دانستم كه در برخی زمینه ها باید بهتر شوم و جزئیات بیشتری را به آماره های ثبت شده ام اضافه كنم.» مصاحبۀ بی نظیری بود و با تعداد زیادی سوال كه شما را به فكر وا می داشت. در این زمان گرك در اوهایو برنده شد.چند ماه بعد او نامه ای دریافت كرد كه به عنوان یكی از چهارنفری كه به رقابت های نهایی راه یافته بودند،دعوت شده بود.بعد از یك مصاحبه كه با 10 داور مختلف انجام شد ،گرك به عنوان برنده ملی اعلام شد . گرك می گوید«من فكر می كنم شانس خوبی داشتم كه آنجا بودم و گمان می كنم هیچ چیز رضایت بخش تراز این نیست كه برندۀ عنوان درجۀ دامپروری امریكا گردم . این پایان خوشی برای من بود»
  در دومین سال كه در اوهایو در رشته سامانه های مدیریتی كشاورزی تحصیل می كرد هر آخر هفته به خانه باز می گشت و در كارهای مزرعه به خانواده اش كمك می كرد.از آنجایی كه هدف نهایی او این است كه با خانواده اش در كارهای مزرعه مشاركت كند ،لذا برنامه او این است كه كاری در ارتباط با فروشندگی تجهیزات كشاورزی پس از فارغ التحصیل شدن از اوهایو در سال 2007 پیدا كند.مهمتر از همه برای گرك جایی است كه از آنجا آمده است . گرك می گوید «من می دانم كه گاوداری به قدر كافی بزرگ نیست كه زندگی همۀ ما را تامین كند.اما در حال حاضر ما در آن كار می كنیم >» قضاوت در مورد تلاش آنها، ما را به این نتیجه می رساند كه روحیه همكاری است كه برای آنها پیروزی هایی را به دنبال دارد.

 16. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 17. Top | #69

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات دام

  وسائل و روشهاي كمكي براي تشخيص فحلي:
  - استفاده از ركورد برداري و تابلوي توليد مثل: بي گمان مهمترين كمك در تشخيص فحلي داشتن سيستم ركورد برداري مي باشد . يكي از روشهاي ركوردبرداري استفاده از تابلوي گردان توليد مثل مي باشد. يك تابلوي مديريت توليد مثل در خيلي از گاوداري ها به عنوان پرونده موقتي اطلاعات و وسيله براي كمك كردن به تصميم گيري مناسب مورد استفاده قرار مي گيرد. تابلو به 12 قسمت تقسيم شده است و هر قسمت يك ماه را نشان مي دهد كه خود به روزهاي آن ماه تقسيم مي شود. در هر روز اين تابلو به اندازه يك روز چرخانده مي شود. هر طرف شماره يا وسيله چسب دار داراي رنگ متفاوتي است. رنگ ها معمولا نكاتي مانند فحلي گاو، گاوهاي آبستن، گاوهاي آماده براي تلقيح، گاوهاي خشك را نشان مي دهند. بنابراين گاودار مي تواند هر روز با نگاه كردن به تابلو گاوهايي كه انتظار مي روند فحل شوند را شناسايي مي كند.
  2 - استفاده از دوربين مدار بسته: استفاده از دوربين و تلويزيون مي تواند وسيله اي موثر براي مشخص كردن گاوهاي فحل باشد. روشن است كه هنگامي اين روش نتيجه بهينه مي دهد كه گاودار بخوبي بتواند گاوهاي خود را بشناسد و يا با پلاك شماره گذاري آنها را از يكديگر متمايز نمايد.
  3-استفاده از قدم شمار(Movement detector Pedometer): در حين فحلي گاو ماده نسبت به ساير دوره ها تحرك بيشتري دارد و مدت كمتري را صرف استراحت و غذا خوردن مي كند.لذا در زمان فحلي با استفاده از پدومتري كه به پاي گاو بسته مي شود مي توان ميزان مسافتي كه گاو طي كرده اندازه گيري نمود و غير مستقيم به فحل بودن گاو ماده پي برد.
  4 -استفاده از قلم علامت گذار(Crayon):
  5-اندازه گيري مقاومت الكتريكي واژن (Vaginal resistance measurement):
  9- استفاده از تي زر(Teaser):
  9-2)استفاده از گاو نر اخته يا آندوژنه:
  9-3)ماده گاو مجهز به قلم چانه اي(Chin ball maker):
  10- اندازه گيري دماي بدن:
  2- تشخيص آبستني با اندازه گيري هورمونها:
  اندازه گيري هورمونها براي تشخيص آبستني بويژه اگر در شير امكانپذير باشد به دليل راحتي نمونه گيري مزيتهاي بيشتري از روش بازرسي ركتال دارد.
  2-1) پروژسترون جسم زرد در طول آبستني پروژسترون توليد مي كند. حداكثر غلظت پروژسترون در روز دهم پس از تخمكريزي حاصل مي شود. روشهاي اندازه گيري پروژسترون مانند راديو ايمنو اسي و تست اليزا در روز 21-24 با دقت 85-80 درصد قادر به تشخيص آبستني مي باشد.
  2-2) سولفات استروژن تعيين تركيباتي كه به وسيله جنين توليد مي شود، نسبت به تركيبات توليد شده توسط مادر ارزش بيشتري براي تشخيص آبستني خواهد داشت. جنين استروژن توليد مي كند و غلظت سولفات استروژن در پلاسما از روز هفتادم آبستني افزايش مي يابد. تست سولفات استروژن در 15 هفتگي نشانه آبستني است.
  3-بالوتمان: شكم گاو ماده آبستن تقريبا از ماه هفتم آبستني بزرگتر مي شود. چنانچه دست مشت شده به بخش سمت راست شكم فشار داده شود گاهي مي توان برخورد جنين به دست راپس از بازگشت جنين حس كرد.
  4-اولتراسوند:در اين روش از ميله درون ركتومي استفاده مي شود كه امواج فراصوتي ارسال كرده و امواج منعكس شده را دريافت مي كند. طول موج پس از برخورد با جنين زنده و يا جريان خون جنين تعيير مي يابد.
  جمع بندي:يكي از دلايل مهم اقتصادي نبودن پرورش گاو شيري در استان، پايين بودن راندمان توليد مثلي در گله هاست. ضعف در تشخيص بموقع فحلي و آبستني موجب مي شود تا فحليهاي زيادي در زمان طول عمر اقتصادي گاو از دست برود كه اين امر به خودي خود سبب طولاني شدن فاصله دو زايمان و به تبع آن ضررهاي مالي فراوان به دامداران مي گردد. با توجه به توسعه تكنيك تلقيح مصنوعي، به جاي گاو نر خود گاودار بايد عمل فحل يابي را انجام دهد و اينجاست كه بسياري از اشتباهات مديريتي موثر بر باروري گله آشكار مي شود. مشكل مربوط به تشخيص فحلي در گاوهاي ماده به خاطر كوتاه و متغير بودن طول دوره فحلي مي باشد تشخيص دقيق آبستني از نظر به دست آوردن و حفظ حداكثر بازدهي توليد مثل حائز اهميت است. دانستن اين نكته كه يك گاو پس از جفتگيري آبستن نشده است براي گاودار از اين نظر اهميت دارد كه با كمترين اتلاف وقت گاو را جفتگيري داده يا تلقيح كند. در هنگام فحلي، ابتدا دماي بدن به طور محسوسي كاهش و در نهايت در مدت كوتاهي دماي بدن افزايش مي يابد لذا مي توان با اندازه گيري دما تا حدودي از فحل بودن گاو ماده مطلع گرديد.
  تشخيص آبستني: تشخيص دقيق آبستني از نظر به دست آوردن و حفظ حداكثر بازدهي توليد مثل حائز اهميت است. دانستن اين نكته كه يك گاو پس از جفتگيري آبستن نشده است براي گاودار از اين نظر اهميت دارد كه با كمترين اتلاف وقت گاو را جفتگيري داده يا تلقيح كند. در ذيل تعدادي ار روشهاي سنتي و جديد تشخيص آبستني آورده شده است:
  1- بازرسي ركتال در اين روش با وارد كردن دست به درون راست روده محتويات رحم جهت تعيين تعييرات اندازه يكي از شاخهاي رحم كه به دليل وجود جنين صورت گرفته است از راه لمس كردن بازرسي مي شود. از هفته ششم تا هشتم آبستني اختلاف اندازه بين دو شاخ رح محسوس تر است. در اين روش از يك قلم نشانه گذاري كه به چانه گاو نصب شده استفاده مي كنند.اين وسيله حاوي كره اي است كه محتوي ماده رنگي است كه گاو فحل به طور غير مستقيم تشخيص داده مي شود. در اين روش امكان آسيب ديدن گاو ماده نسبت به روشهاي ديگر بسيار زياد است لذا كمتر توصيه مي شود. تي زر به حيواني گفته مي شود كه به سوي گاو فحل جذب مي شود و در نتيجه امكان شناسايي گاو فحل را به آساني امكانپذير مي سازد.
  9-1)استفاده از سگ فحل ياب: در اين روش از سگهاي تعليم ديده براي تشخيص بوي ترشحات ماده گاو فحل استفاده مي كنند. در هنگام بروز فحلي، حجم مايع مخاطي واژن و همچنين محتويات يوني آن به طور محسوسي افزايش يافته و قابليت رسانايي بالائي پيدا مي كند.با استفاده از نشانگرهاي ثبت كننده مقاومت الكتريكي محتويات واژن، از فحلي گاو مذكور مي توان اطمينان حاصل كرد.از معايب اين روش اينست كه وارد كردن اين وسيله در واژن باعث التهاب بافتهاي مربوطه مي گردد و احتمال بروز عفونت را افزايش مي دهد.
  6 -اندازه گيري ميزان پروژسترون شير باستفاده ازروش راديو ايمنواسي(Radioimmunoassay) با توجه به اينكه در هنگام فحلي غلظت استروژن خون افزايش و متعاقبا ميزان پروژسترون كاهش مي يابد .با استفاده از روشهاي موجود ميزان كاهش پروژسترون خون ميتواند يكي از نشانه هاي تشخيص گاو در حالت فحلي باشد.
  7-استفاده از شاخص ياب ((Heat mount detector : ابن وسيله به گاودار نشان ميدهد كه آيا گاو ماده به گاوهاي ديگر سواري داده است يا نه،از لحاظ ساختار اين وسيله داراي دوكيسه تو در تو با يك سيلندر پلاستيكي است.هنگامي كه ساير گاوها سوار گاوحاوي اين وسيله شوند،كيسه داخلي پاره شده و باعث آزاد شدن ماده قرمز رنگي به درون كيسه بزرگتر مي شود.
  8- استفاده از خمير دميTail past: اين وسيله،وسيله اي بسيار ارزان و مقرون به صرفه است و در حقيقت خميري است كه ناحيه دم ماليده مي شود و پس از خشك شدن در صورت سواري گرفتن ساير گاوها تحت فشار وارده شكسته مي شود و فحل بودن احتمالي گاو را اطلاع مي دهد. اين وسيله مانند يك قلم نشانه گذاري است كه بوسيله آن هر بامداد بالاي دم گاو ماده علامتگذاري ميشود.در صورت سواري گرفتن ساير گاوها،اين رنگ پاك شده و دامدار به فحل بودن گاو پي خواهد برد.

 18. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


 19. Top | #70

  • مدیر بازنشسته تالار کشاورزی
  • تاریخ عضویت
   06-Jul-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندس !!!
  • محل سکونت
   شماره یک
  • پست‌ها
   3,711
  • سپاس
   214
  • 3,809 تشکر در 2,264 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   19
  • امتیاز
   14

  پیام پاسخ: بانک مقالات دام

  مبارزه سیستماتیك با اسهال گوساله ها
  خطرات تهدیدكننده گوساله ها دربدو تولد و منشا ابتلای اسهال گوساله ها پس از زایمان
  گوساله های پس از زایمان توسط تعداد كثیری از میكروبهای گوناگون (باكتریها، ویروسها و پارازیتها) كه در تمام محیط و احتمالاً توسط مادر درهنگام زایمان انتقال داده میشوند در معرض خطر قرار دارند.
  مهمترین این میكروبها عبارتند از:

  • (Rotavirus (Reoviridae / RNA – Virus
  • (Coronavirus (Coronaviridae / RNA – Virus
  • (E. Coli (Echerichia Coli
  • (Cryptosporidiosis (Cryptospriidae / Eimeriinae / Sporozoa / Protozoa

  شیرآغوز و اهمیت آن
  گوساله تازه بدنیا آمده عاری از سیستم ایمنی فعال میباشد.
  شیرآغوز مستقیماً پس از تولد گوساله نوزاد را دربرابر میكروبهای تهدیدكننده حمایت مینماید.
  شیرآغوز گاوهای ماده واكسینه نشده حاوی آنتی بادیهای طبیعی میباشد كه حمایت كافی نوزاد را در روز اول پس از زایمان بعهده میگیرد.
  طبق برنامه های مدیریتی آگاهانه در دامداریهای مدرن اقدام به واكسینه كردن گاوهای باردار در زمانهای تعریف شده نه تنها تدبیری صحیح در پیشگیری از ابتلا به بیماری (پیشگیری از بیماری باصرفه تر از درمان بیماری میباشد) بلكه از دیدگاه اقتصادی سودمند میباشد.
  امروزه با افزایش آنتی بادیهای مشخص ازطریق غیرمستقیم تحت واكسیناسیون كیفیت شیرآغوز نیز افزایش داده میشود. به این نوع شیرآغوز شیرآغوز ایده آل یا شیرآغوز كیفیت بالا میگویند.
  بدیهی است كه كیفیت این شیرآغوز بهمان میزان بیشتر است كه آنتی بادیهای مشخص و شناخته شده اقلیمی به آن اضافه شده است. امروزه صنایع دارویی و آزمایشگاههای واكسن سازی خدمات سودمندی در این زمینه ارائه میدهند.
  تغذیه با شیرآغوز میبایست حداكثر تا 8 ساعت پس اززایمان شروع شده باشد زیرا شیرآغوز ابتدایی موثرترین عامل حمایتی نوزاد را بعهده میگیرد.
  گوساله های نوزاد را توصیه میگردد كه در محلهای جداگانه با شیرآغوز ذخیره ای كیفیت بالا بمقدار روزانه نیم لیتر تامین نمود. با این اقدام حمایتی میتوان تا هفته های اولین پس از زایمان از ابتلا به اسهال مبارزه كرد.
  از دیدگاه اقتصادی مقرون به صرفه ترین روش پیشگیری از اسهال گوساله ها استفاده صحیح و بموقع از شیرآغوز میباشد بنابراین امروزه در كشورهای توسعه یافته در دامداریهای مدرن شیرآغوز ذخیره گشته كه حاوی آنتی بادیهای مشخص و اقلیمی مناسب میباشد پس از زایمان به گوساله ها داده میشود. این امر سبب كاهش هزینه های دامپزشكی در این دامداریها میباشد.

  زمان مناسب واكسیناسیون
  6 تا 8 هفته قبل از زایمان اولین واكسیناسیون انجام میگردد. 1 تا 3 هفته قبل از زایمان واكسیناسیون تكرار میگردد و سالانه یكبار واكسینه كردن 2 تا 6 هفته قبل از زایمان توصیه میگردد.
  بدیهی است كه واكسیناسیون نمیتواند جایگزین اقدامات بهداشتی در دامداریهای مدرن باشد بنابراین واكسیناسیون اقدامی تكمیلی جهت مدیریت صحیح در اجرای اقدامات اساسی در دامداریهای مدرن میباشد. از موارد اصلی تدابیر بهداشتی میتوان موارد ذیل را نام برد:
  پاكیزه بودن اسطبل
  اسطبل جداگانه برای گوساله ها
  محل زایمان پاكیزه

  از دیدگاه اقتصادی هر گوساله كه بنا بدلایل خاص خود از دامداری جدا میگردد هزینه های اضافی را بوجود می آورد مانند هزینه های درمان، هزینه خرید گوساله جهت جایگزینی و در نهایت قیمت ازدست رفته گوساله جداگشته از دام. همچنین گوساله هایی كه مبتلا به اسهال میگردند ناقلین اصلی این بیماری در دامداری نیز محسوب میگردند.
  تمام این هزینه های اضافی و قیمت ازدست رفته یا كاسته شده را میتوان با یك اقدام پیشگیری كننده كم هزینه عملاً از بین برد.

  Paraimmunity
  مصونیت اكتسابی مصنوعی یا افزودن ایمنی بدن دربرابر میكروبهای گوناگون التهاب زا ، سموم و بطوركل آنتی ژن بمدت كوتاه (تا 2 هفته) را Paraimmunity میگویند. امروزه در كشورهای توسعه یافته از این طریق بطور سیستماتیك پیشگیری از بروز بیماری میگردد.

 20. کاربر زیر از number one برای پست مفید تشکر نموده است:


صفحه 7 از 24 ابتداابتدا ... 4567891017 ... آخرینآخرین

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
دانشجو در شبکه های اجتماعی
افتخارات دانشجو
لینک ها
   
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
به دانشجو امتیاز دهید:

آپلود مستقیم عکس در آپلودسنتر عکس دانشجو

توجه داشته باشید که عکس ها فقط در سایت دانشجو قابل نمایش می باشند.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1