پایه عکاسی مونوپاد
مدرسان شریف ۹۳
سایت علمی دانشجویان ایران
دانـلـود مقـالات آی اس آی 
از تـمامـی پـایـگـاه های آنـلایــن، بـه سـادگـی!
تبلیغات پژوهش (توسعه)
صفحه 2 از 7 ابتداابتدا 12345 ... آخرینآخرین
در حال نمایش 11 تا 20 از مجموع 66
نمودار محبوبترین‌‌ها7پسندیده شده

تاپیک: .::بيوگرافي اساتيد بزرگ حقوق ايران::.

1. Top | #11

• ناظم ارشد سایت
    • رشته تحصیلی
      حقوق
    • پست‌ها
      1,647
    • سپاس
      9,195
    • 4,966 تشکر در 1,573 پست
    • قدرت امتیاز دهی
      20

پیش فرض پاسخ: بيوگرافي اساتيد بزرگ حقوق ايران

مرحوم دكتر احمد متين دفتري

(1350 -1275 ق)، حقوق دان، نویسنده و مترجم. نام پدرش در بعضى مآخذ محمودخان و در بعضى محمدحسین ذكر شده است، در حالى كه محمدحسین نام جد وى مى‏باشد. متین در تهران به دنیا آمد. در شش سالگى به لقب سابق پدرش، اعتضاد لشكر، و به گفته خویش اعتضاد خاقان، ملقب شد و شغل پدر را كه همان لشكرنویسى بود اختیار نمود. او بعدها ملقب به متین‏الدوله گردید. وى پس از اتمام تحصیلات ابتدایى، تحصیلات متوسطه را در مدرسه‏ى آلمانى تهران به پایان برد و زبان‏هاى فرانسه و انگلیسى و آلمانى را آموخت. سپس به استخدام وزارت امور خارجه درآمد. متین دفترى، در 1305 ش، به وزارت دادگسترى وارد شد و پس از چندى به اروپا رفت و موفق به دریافت درجه‏ى دكتراى حقوق گردید. وى در 1318 ش نخست وزیر شد. او چند دوره سناتور و در دوره‏ى پانزدهم مجلس شورا نماینده‏ى مردم مشكین‏شهر بود. از آثارش: «آیین دادرسى مدنى و بازرگانى»، در سه مجلد؛ «روابط بین‏المللى از قدیم‏الایام تا سازمان ملل متحد»؛ «تاریخ مختصر حقوق بین‏الملل»، ترجمه؛ «سیاست جزایى»، فارسى و فرانسه؛ «احكام تفصیلى هیئتهاى عمومى دیوان كشور»؛ «انجمن آثار ملى ایران»، ترجمه؛ «دخالت مستقیم دولت در اقتصاد كشور»؛ «رویه‏ى قضایى»، در چهار بخش؛ «كلید استقلال اقتصادى ایران».[1] استاد ممتاز دانشگاه، حقوق دان و محقق بین‏المللى، سیاستمدار، فرزند محمود دفترى (عین‏الممالك) فرزند میرزا حسین وزیر دفتر فرزند میرزا هدایت‏الله وزیر دفتر فرزند میرزا حسین آشتیانى فرزند میرزا كاظم مستوفى‏الممالك فرزند میرزا محسن آشتیانى است. میرزا محسن از رجال و معاریف اوایل زندیه مى‏باشد اولاد و احفاد وى در یكصد و پنجاه سال اخیر از حكومتگران ایران بوده‏اند. خانواده‏هاى وثوق الدوله، قوام‏السلطنه، معتمدالسلطنه، مصدق‏السلطنه، متین دفترى، دفترى، معاون، فرهاد معتمد، شكوه، دادور و میكده همگى از نسل همین میرزا محسن آشتیانى هستند. متین دفترى در 1314 ه.ق در تهران تولد یافت. هنوز به شش سالگى نرسیده بود كه توارثا منصب لشكرنویسى فوجهاى دماوند و فیروزكوه و پیاده سیستان و مظفر تبریز به او رسید. این شغل قبلا شغل پدرش بوده و پس از آنكه مرحوم به مقام مستوفى ارتقاء یافت به فرمان مظفرالدین شاه با عنوان جناب و لقب اعتضاد لشكر و بعد متین‏الدوله به او واگذار گردید. او از همان اوقات تحصیلات خود را در مكتب خانه جدش وزیر دفتر شروع كرد. پس از یاد گرفتن مقدمات به آموزش زبان عربى و ادبیات فارسى و جغرافیا و حسن خط پرداخت و علوم آن روز را به حد كامل آموخت. سپس وارد مدرسه ایران و آلمان كه به خرج دولت آلمان و ایران تأسیس شده بود گردید و مدت هشت سال در آنجا به تحصیل پرداخت و زبانهاى فرانسه، انگلیسى و آلمانى را به حد كامل یاد گرفت و زبان عربى و معارف اسلامى را نزد شیخ محد عبده تكمیل نمود؛ ضمنا در آموزش بعضى از دروس مدرسه حقوق جدیت تام به خرج داد. در اوایل جنگ بین‏الملل اول وارد وزارت امور خارجه گردید و در اداره تحریرات روس مشغول كار گردید؛ همزمان همكارى خود را با مطبوعات آغاز كرد و در روزنامه عصر جدید اخبار روزنامه رویتر را ترجمه مى‏كرد و ضمنا مقالات مستقل هم مى‏نوشت. متین دفترى هنگامى كه در وزارت خارجه اشتغال داشت تحصیلات خود را ادامه داد و یك دوره كامل فقه و اصول و ادبیات عرب را نزد آقا سید اسدالله خارقانى كه ملاى روشنفكرى بود تحصیل نمود. پس از جنگ بین‏الملل اول با مشاركت مصدق‏السلطنه و نصرت‏الدوله و نظام‏السلطنه و ذكاءالدوله غفارى مجله‏اى به نام مجله علمى دائر كردند كه چند سالى انتشار آن دوام داشت. پس از تعطیل مجله علمى به روزنامه ستاره ایران و زبان آزاد پیوست و در حزب دموكرات عضو فعال گردید. از 1298 نیز دوره مدرسه عالى حقوق را گذراند. به هنگام نخست‏وزیرى وثوق‏الدوله با كمك عبدالرحمن بیك قنسول عثمانى در تهران كه نزد متین دفترى زبان آلمانى فرا مى‏گرفت طرح سجل احوال را در ایران تهیه و تسلیم رئیس دولت كرد. برمبناى همان طرح از آن تاریخ شناسنامه در ایران بوجود آمد و بعدها جنبه‏ى قانون ى پیدا كرد. در 1301 ش با حفظ سمت در وزارت امور خارجه نماینده مصدق‏السلطنه والى آذربایجان در تهران شد. در آن هنگام هریك از ولاه یك نماینده در تهران تعیین مى‏نمودند كه كارهاى ایالت را در دوایر دولتى مركز تعقیب كند. چندى هم مستشار ایرانى و مترجم سفارت آلمان بود. آخرین سمتى كه در وزارت امور خارجه بدست آورد ریاست اداره عهود و جامعه ملل بود كه در سازمان جدید وزارت خارجه از ادغام چند اداره تشكیل یافته بود. كتابهاى كلید اقتصادى ایران و كاپیتولاسیون از تحقیقات و مطالعات دوران وزارت خارجه اوست كه همان موقع چاپ و انتشار یافت. در 1306 ش داور اختیارات اصلاح دادگسترى را گرفت و در همان سال عدلیه با سازمان و افراد جدید فعالیت خود را آغاز كرد. متین دفترى و پدرش عین‏الممالك هر دو از افرادى بودند كه به دعوت داور به خدمت قضا اشتغال ورزیدند و با رتبه قضائى اولى به دادیارى و بعد به مستشارى استیناف و دومى به مستشارى دیوان جزاى عمال دولت برگزیده شدند. متین دفترى قریب دو سال در امر قضا با داور همكارى نزدیك داشت و او را در برنامه‏هاى سنگینى كه عهده‏دار شده بود یارى مى‏نمود. در 1308 ش داور را براى مطالعه در سازمان قضائى فرانسه و ادامه تحصیل به اروپا فرستاد و او ضمن كارآموزى در دادگاه هاى پاریس و ژنو و برلن دوره دكتراى حقوق را در سویس پایان برد. پس از مراجعت از اروپا مدتى مدیر كل و معاون ادارى بود تا سرانجام در 1310 به معاونت كل وزارت دادگسترى منصوب گردید و در تهیه و تدوین قوانین مهمى چون قانون مدنى، قانون تجارت، آئین دادرسى حقوق ى و بازرگانى و اصول محاكمات جزا نقش اساسى داشت. در 1311 مدتى در غیاب داور كه به اروپا سفر كرده بود عهده‏دار كفالت وزارت دادگسترى شد. در همین سمت پرونده تیمورتاش بدست او آماده طرح در دادگاه گردید. در 1312 داور به وزارت دارائى انتقال یافت و قرار بود متین دفترى به وزارت دادگسترى منصوب شود ولى رضاشاه ترجیح داد یكى از قضات قدیمى عهده‏دار این سمت گردد و لاجرم صدرالاشراف دادستان كل به وزارت دادگسترى منصوب شد ولى عملا كارهاى مهم وزارتخانه از قبیل تهیه لوایح و دفاع از آن در كمیسیونهاى دادگسترى با معاون كل بود. متین دفترى در 1313 هنگام تأسیس دانشگاه تهران براى احدى تصدى استادى كرسى حقوق جزاى خصوصى به دانشكده حقوق دعوت شد و قریب چهل سال بدون وقفه در آن دانشكده تدریس مى‏نمود. در همان سال بدنبال تشكیل جمعیت طرفداران سازمان ملل به دبیر كلى آن جمعیت برگزیده شد. داور براى تعقیب اصلاحات دادگسترى و تكمیل خدمات خود تلاش مى‏نمود تا متین دفترى كه دست پرورده او بود به مقام وزارت برسد. سرانجام در 1315 صدرالاشراف از وزارت معزول و متین دفترى جاى او را گرفت. دكتر متین دفترى در خاطرات خود درباره انتصاب به وزارت دادگسترى چنین مى‏نویسد: «در تابستان 1315 به مناسبت این كه مدتى بود جمعیت طرفدار جامعه ملل را هم من در دانشكده حقوق ضمن تدریس در آنجا به موازات كارهاى معاون وزیر دادگسترى اداره مى‏كردم به دعوت مسیو آونول دبیر كل جامعه ملل به اتفاق همسرم از راه زمینى بغداد و بیروت عازم ژنو شدم و صبح روزى كه كشتى مركوب، پس از یك هفته مسافرت بسیار مطبوع در آبهاى مدیترانه وارد بندر تریست مى‏شد به من در رستوران كشتى خبر رسید كه رئیس شهربانى بندر براى ملاقات من به سالن كشتى آمده است و در چند ثانیه با خیالات مشوش از پلكان رستوران به طرف سالن بالا مى‏رفتم افسرى با انیفورم پرزرق و برق دیدم كه با بلند كردن دست و سلام فاشیستى استقبالم كرد و پاكتى به دست من داد. آن را گشودم تلگرافى بود به امضاى آقاى محمد ساعد مراغه وزیر مختار ایران در رم در یك جمله كوتاه با این عبارت تكان‏دهنده «حسب‏الامر فورا به تهران مراجعت فرمائید.» بدون هیچ توضیحى كه همین ابهام انسان را همیشه دچار توهمات و حدسیات بدى مى‏كند مراجعت با كشتى كه زودتر از یك هفته حركت نمى‏كرد عملى نبود ناچار با راه‏آهن حركت كردم كه پس از عبور از سویس و آلمان از راه روسیه به ایران برگردم به ژنو كه رسیدم نصرالله انتظام در هتل بدیدنم آمد و از منصورالسلطنه نماینده ایران در جامعه ملل پیغام آورد به موجب تلگرافى كه از وزارت خارجه رسیده است من مجاز نیستم در ژنو با دبیر كل جامعه ملل تماس بگیرم و به اصطلاح در آنجا آفتابى شوم و اضافه مى‏كرد منصورالسلطنه از وصول این تلگراف براى من نگران شده است اما من با اعتماد به نفس به سفر بازگشت ادامه دادم و روزهاى طولانى این مسافرت را در آن اوان كه هنوز هواپیماى كشورى و تجارتى بین‏المللى دائر نشده بود در راه‏آهن بطئى‏السیر روسیه طى مى‏كردم و روزى كه كشتى ما وارد بندر پهلوى شد و نمى‏دانستم چه سرنوشتى در انتظار من است دیدم اتومبیل وزارت دادگسترى جلوى بندر حاضر است و در آنجا مطلع شدم شاه از محاكمه جزائى عده‏اى كه در زمان تصدى آقاى على منصور در وزارت راه مشاغلى به عهده داشتند و متهم شده بودند ناراضى است و وزیر دادگسترى از خدمت معاف شده است.» متین دفترى مدت سه سال وزیر دادگسترى بود و با همان شدت و حدت كه در داور وجود داشت وضع قوانین جدید را ادامه داد. در 1317 به عضویت فرهنگستان برگزیده شد و در همان سال در رأس سازمان جدیدى به نام سازمان پرورش افكار قرار گرفت. سرانجام در آبان ماه 1318 به هنگام افتتاح مجلس دوازدهم از طرف رضاشاه نخست‏وزیر شد. او درباره نخست‏وزیر شدن خود در خاطراتش چنین مى‏نویسد: «یك شب در هیئت وزیران كه من هنوز وزیر دادگسترى بودم و تازه جنگ جهانى دوم شروع شده بود شاه یك مسئله مهم بین‏المللى را براى یك اقدامى كه در نظر داشت مطرح كرد و عاقبت به همه امر فرمود مقاله‏اى بنویسند و بوسیله رئیس دفتر مخصوص هرچه زودتر به عرض برسانند، عینا مثل یك امتحان كتبى كه معلم به شاگردان خود مى‏دهد. روزى كه من مقاله خود را تسلیم كردم مرحوم شكوه اظهار داشت شاه فرموده‏اند براى بهترین مقاله جایزه درنظر گرفته‏اند. از جایزه خبرى نشد و شاه هم راجع به آن موضوع دیگر چیزى نفرمودند ولى چندى نگذشت كه روز افتتاح مجلس (دوره دوازدهم قانون گزارى) كه على‏الرسم دولت مستعفى و كابینه جدید معرفى مى‏شود شاه من را مأمور تشكیل كابینه فرمودند. من چون خودم هیچ اقدامى براى احزار این مقام نكرده بودم و اصلا در آن زمان این گونه تشبث‏ها مجاز و معمول نبود حدس زدم كه مقاله من در این تصمیم شاهانه شاید بى‏تأثیر نبود یا لااقل یكى از عوامل آن بوده است». نخست‏وزیرى متین دفترى زیادى طولانى نشد. در تیرماه هزار و سیصد و نوزده یعنى پس از 8 ماه زمامدارى مغضوب و از كار بركنار و مدتى در بازداشت و تا شهریور بیست در منزل خود تحت‏نظر بود. در 1322 از طرف متفقین به جرم ژرمانوفیلى بازداشت شد. مدتى در اراك و مدتى در رشت در اسارت انگلیس و روس بسر برد تا سرانجام از این مخمصه جان سالم به در برد. در بهمن 1324 كه وضع كشور در اثر وقایع آذربایجان رو به وخامت مى‏رفت و تدابیر حكیمى بى‏ثمر ماند، مجلس چهاردهم در روزهاى آخر عمر خود قوام‏السلطنه را با اكثریت بسیار ضعیفى به نخست‏وزیرى انتخاب كرد. قوام براى استحكام كابینه خود دو تن از نخست‏وزیران سابق را به عضویت كابینه دعوت كرد؛ سهام‏السلطان بیات را براى وزارت دارائى و دكتر متین دفترى را براى وزارت مشاور. بعد با تعیین سایر وزیران قوام هیئت دولت را به شاه معرفى كرد ولى هنگام معرفى وزیران به مجلس از معرفى متین دفترى خوددارى نمود. متین دفترى در این زمینه در یادداشت‏هاى خود چنین متذكر شده است. «در اواخر دوره چهاردهم مجلس شوراى ملى در ایامى كه اختلافات ایران و شوروى در آذربایجان برپا شده بود آقاى قوام به نخست‏وزیرى منصوب شد. ایشان قبل از تشكیل كابینه به این فكر افتادند كه هیئت بزرگ و برجسته‏اى مركب از بعضى رجال به مسكو اعزام دارند و آن موقع تصمیم نداشت شخصا به این مسافرت برود لذا به اینجانب مراجعه و اظهار كرد میل دارم شما كه در امور بین‏المللى وارد مى‏باشید و تخصص در چنین مسائل دارید ریاست این هیئت را قبول و به اتحاد جماهیر شوروى مسافرت كنید و بعد براى اینكه این هیئت به دولت انتساب نزدیكترى داشته باشد تكلیف قبول وزارت مشاور را نمود و اینجانب هم نظر به اوضاع باریك آنروز كه در منتهاى وخامت و تیرگى بود با این نظر موافقت و مشغول مطالعه سوابق كارهاى مربوط به مأموریت مسكو گردیدم. روز 25 بهمن 1324 من و سایر اعضاء كابینه به اعلیحضرت همایونى معرفى شدیم و فرمانى دائر بر وزارت مشاور من صادر گردید. مظفر فیروز و بعضى اشخاص دیگر كه نقشه‏هائى داشتند از شركت من در كابینه نگران شده و یقین داشتند با بودن دكتر متین دفترى در كابینه عرصه بر آنها تنگ خواهد شد و نخواهند توانست قوام را هرطور بخواهند بگردانند. بدین جهت به قوام اینطور تلقین كردند كه اگر دكتر متین دفترى چندى در دولت بماند كارها را قبضه خواهد كرد و جاى شما را خواهد گرفت. اما حقیقت این بود كه عمال نفت جنوب میل داشتند كسانى به مسكو بروند كه مورد اعتماد خودشان باشند و با دكتر متین دفترى مخالف بودند، براى این كه از او در زمان نخست‏وزیرى‏اش صدمه خورده و براى انتقام هنگام اشتغال ایران به زندان متفقینش انداخته بودند و این نكته روزى به ثبوت رسید كه در حبس متفقین از من استنطاق كرده بودند چرا در زمان نخست‏وزیرى به كمپانى فشار مى‏آوردى و مى‏خواستى امتیاز 1933 را ملغى كنى. دست‏نشاندگان مصطفى فاتح به قوام فشار آوردند كه دكتر متین دفترى را به مجلس معرفى نكند. قوام كه از هر طرف گرفتار عمال اجنبى شده بود بودن ذره‏اى استقامت از آقاى سید محمد صادق طباطبائى رئیس مجلس شوراى ملى خواهش كرد كه دكتر متین دفترى را ملاقات و به ایشان اطلاع دهند كه فراكسیون حزب توده در مجلس مخالف شركت ایشان در كابینه است و در موقع معرفى به مجلس جنجال برپا خواهند كرد چه خوب است از وزارت استعفا دهید.» متین دفترى با وجودى كه عده‏اى چون طباطبائى و سهام‏السلطان و مظفر فیروز به او تكلیف استعفا كردند نپذیرفت و قوام نیز او را به مجلس معرفى نكرد. در انتخابات دوره پانزدهم كه كلا به دست حزب دموكرات قوام‏السلطنه انجام گرفت متین دفترى یكى از نه كاندیداى دكتر مصدق براى مجلس بود. براى جلوگیرى از رویه حزب و بى‏طرفى در انتخابات متین دفترى به اتفاق عده‏اى از رجال در دربار متحصن شدند ولى این تحصن نتیجه‏اى نداد و انتخابات تهران مطابق میل قوام‏السلطنه انجام گرفت. متین دفترى با وجودى كه قوام‏السلطنه و حزب دموكرات از یكطرف و رزم‏آراء رئیس ستاد ارتش از طرف دیگر مخالف انتخاب وى به نمایندگى مجلس بودند در همان دوره از صندوق مشگین شهر سر درآورده و در زمره وكلاى دوره پانزدهم قرار گرفت. هنگام طرح اعتبارنامه او عباس نراقى وكیل كاشان و عضو فراكسیون دموكارت ایران كه یكى از پنجاه و سه نفر محكومین توده‏اى دوره وزارت دادگسترى متین دفترى بود به مخالفت پرداخت و یكى از وكلاى آذربایجان از او دفاع كرد. سرانجام اعتبار نامه او به تصویب رسید. متین دفترى براى ساقط كردن كابینه قوام‏السلطنه دست به اقدامات دامنه‏دارى زد، نطق مفصلى راجع به جریان انتخابات تهران نمود. باید او را یكى از عوامل سقوط قوام به حساب آورد. در 1328 شاه تصمیم به تشكیل مجلس مؤسسان و تغییر در قانون اساسى به نفع خود نمود. براى اینكه كار خود را موجه قلمداد كند عده زیادى از رجال صدر مشروطیت كه در آن تاریخ حیات داشتند و همچنین تنى چند از رجال حقوق دان را به كاخ خود دعوت كرد و منظور و مقصود خود را براى تشكیل مجلس مؤسسان و تغییر مواد قانون اساسى مطرح كرد و سران قوم همه نظر شاه را تأیید كردند. تنها متین دفترى در آن جلسه به مخالفت پرداخت و شاه را از شبیخون زدن به قانون اساسى برحذر داشت و سرنوشت شاه را با عاقبت محمد على شاه مقایسه نموده بود. سخنان متین دفترى در آن جلسه به اندازه‏اى تند و شدید بود كه سرانجام شاه به او گفته بود «خفه شود فضولى نكن». اولین انتخابات مجلس سنا كه توسط طبقه باسواد و به طریق دو درجه‏اى انجام گرفت متین دفترى سناتور دوم تهران شد. در اوایل 1329 كه شایعه نخست‏وزیرى سپهبد رزم‏آرا در اذهان قوت گرفت او به مخالفت برخاست و روزى كه شاه فرمان نخست‏وزیرى او را توشیح كرد به ملاقات شاه رفت و از سوء تدبیر شاه در انتخاب رزم آرا و ظهور دیكتاتور جدید، شاه را مذمت و لعن و نفرین كرد. او به شاه گفته بود با این عمل جسد پدر خود را آتش زدى. در مجلس سنا در صف اول مخالفین رزم‏آرا قرار گرفت، با وجودى كه دو برادرش از همكاران نزدیك رزم‏آرا بودند- سرتیپ دفترى ریاست شهربانى و دكتر عبدالله دفترى وزیر اقتصاد را برعهده داشتند، متین دفترى با برنامه دولت به شدت مخالفت كرد و طى سخنان طولانى از سناتورها تقاضا نموده كه به او رأى اعتماد ندهند و رزم‏آرا با تلاش فراوان و برخوردارى كامل از حمایت شاه رأى اعتماد ضعیفى در مجلس سنا بدست آورد. در 1330 متین دفترى از طرف مجلس سنا به اتفاق دو سناتور دیگر مأمور نظارت در اجراى قانون ملى شدن صنعت نفت و خلع ید از شركت غاصب انگلیسى شد. احاطه وى به مسائل بین‏الملى موحب شد قانون مزبور بدون درد سر به مرحله اجرا درآید. او در معیت دكتر مصدق به سازمان ملل رفت و نفوذ وى در بین نمایندگان سازمان ملل تأثیر شگرفى بر جاى گذاشت. در 1331 وقتى لایحه مصادره اموال قوام‏السلطنه دشمن دیرین او را پس از تصویب مجلس شوراى ملى به مجلس سنا بردند در كمیسیون دادگسترى كه ریاست آن با متین دفترى بود به سختى ایستادگى نمود و آن را مخالف قانون اساسى دانست. همان استقامت او موجب انحلال مجلس سنا در دوره مصدق گردید. بعد از كودتاى 28 مرداد كه حكومت كشور به دست سپهبد زاهدى به راه دیكتاتورى كشیده شد، متین دفترى در مقام مقابله با دولت برآمد و از انتخابات دوره هیجدهم مجلس شوراى ملى و دوم سنا انتقاد كرد و نامه سرگشاده‏اى به انجمن نظار انتخابات دوره دوم مجلس سنا نوشت و سرانجام طى نامه‏اى كه به جراید فرستاد انتخابات را تحریم نمود ولى پس از انجام انتخابات متین دفترى این بار به عنوان سناتور انتصابى به سنا رفت و از این تاریخ تا به هنگام مرگ دیگر آن شور و هیجان سابق را نداشتند، فقط در تنقیح لوایح دولت مى‏كوشید، گاهى نیز در مخالفت با دولت‏ها برمى‏آمد. در حكومت منصور در 1343 كه منجر به افزایش بهاى نفت و بنزین شد او مردانه ایستاد ولى پس از آن سكوت اختیار كرد؛ به همین سبب تا آخر عمر شغل سناتور انتصابى را براى خود حفظ نمود. در اواخر عمر براى حفظ خویش، از مدیحه سرائى و تجلیل از مقام سلطنت خوددارى نمى‏كرد و بیشتر دلخوش به ریاست كمیسیون دادگسترى مجلس سنا و ریاست كمیسیون بین‏المجالس و ریاست جمعیت طرفداران سازمان ملل در ایران و مسافرتهاى متعدد مجانى بود. دكتر احمد متین دفترى در تیرماه 1350 در تهران درگذشت و در باغچه علیجان حضرت عبدالعظیم به خاك سپرده شد. متین دفترى مردى به تمام معنى دانشمند و محقق بود، در مسائل حقوق ى خاصه امور بین‏المللى تبحر داشت، به طورى كه دانش او در این زمینه مورد تأیید خارجیان بود. با غالب رجال بزرگ هم عصر خود در دنیادوستى و مراوده داشت، دقیقه‏اى از مطالعه غافل نبود، به تدریس در دانشگاه عشق مى‏ورزید، حتى در دوران نخست‏وزیرى خود هم در كلاس درس حضور مى‏یافت. سه مجلد آئین دادرسى مدنى و بازرگانى نشانگر تبحر و احاطه او به درس دانشگاهیش مى‏باشد. وقتى در 1349 او را بازنشسته و استاد ممتاز نمودند به اندازه‏اى متأثر و غمگین شد كه مرتبا مى‏گفت استاد ممتاز یعنى تشییع جنازه در زمان حیات. متین دفترى از تمكن مالى برخوردار بود، ولى فوق‏العاده خسیس و صرفه‏جو بود و از این رو همه ساله به ثروت او اضافه مى‏شد وقتى بین او و حائرى‏زاده اختلاف نظر حاصل شد و از تربیون مجلس شوراى ملى و از میز خطابه مجلس سنا به لجن مال كردن یكدیگر پرداختند حائرى‏زاده به او نسبت سوء استفاده داد و حتى او را متهم كرد یكى از ساختمانهاى او در خیابان لاله‏زار نو دستخوشى است كه از كمپانى اشكودار براى ساختن كاخ دادگسترى گرفته است. ولى چنین چیزى صحت ندارد، او ذاتا مردى ممسك بود و از طریق توارث نیز مال زیادى برده بود ولى از جوانى به علت سخت بودن در معامله به ثروت خود افزود. خوب به خاطر دارم او كتابهاى دانشگاهى خود را براى اینكه پورسانتى به كتاب فروش ندهد شخصا در دانشكده به دانشجویان عرضه مى‏نمود و در پشت كتاب نیز امضاء مى‏نمود اگر دانشجوئى كتاب بدون امضاى او را در دست داشت مواخذه مى‏شد. متین دفترى از زمره رجالى است كه دشمنان پروپا قرصى داشت و تا آخر عمر از این دشمنیها بى‏بهره نبود، گرچه تولد و شكوفائى او در دوره دیكتاتورى رضاشاه بود ولى همیشه با دیكتاتورى و قانون ‏شكنى مبارزه مى‏كرد یا حداقل تظاهر به این موضوع مى‏نمود. پس از شهریور 20 كه تب حمله انتقاد به رضاشاه بالا گرفت. متین دفترى هم كه مدتى وزیر و نخست‏وزیر آن عصر بود از تهمت و افترا مصون نماند. مخصوصا حزب توده براى انتقام‏گیرى از بازداشت 53 نفر كه در دوره وزارت دادگسترى او انجام یافته بود چه نسبتها كه به او نداد. سازمان پرورش افكار و یا به قول متین دفترى افسانه دستنبد زدن به قاضى زنجان را آنچنان بزرگ و مهیب نمودند كه هیچ كانون وكلائى قادر به دفاع از آن نبود. رویهمرفته دكتر احمد متین دفترى مردى باسواد و حقوق دان، باهوش، با پشتكار، و در عین حال جاه طلب، پول دوست، به اقتضاى زمان مطیع، متظاهر و خودپسند بود. او تصور مى‏كرد همه به او دین دارند و دامنه توقعات او از مردم بسیار زیاد بود. او به سه زبان دنیا یعنى فرانسه و انگلیسى و آلمانى تسلط داشت. زبان فارسى و عربى را بخوبى آموخته بود، بسیار شیرین و دلنشین چیز مى‏نوشت، به همان میزان كه در نوشتن مسلط بود در نطق و بیان عاجز و قاصر بود. او در جوانى با یكى از دختران مصدق‏السلطنه عموى پدر خود عقد نكاح بست و صاحب دو پسر و یك دختر گردید. یكى از پسرانش علم حقوق خواند، دیگرى زیست‏شناسى را تعقیب كرد، یگانه دخترش هم نقاش قابلى بود. تألیفات متعددى دارد از جمله كلید استقلال اقتصادى ایران، كاپیتولاسیون، محاكمات فورى، دخالت مستقیم دولت در اقتصاد، آئین دادرسى مدنى و بازرگانى سه جلد، حقوق جزاى خصوصى، روابط بین‏المللى از قدیم‏ترین ایام. ضمنا همه ساله قمستى از خاطرات خود را نوشته با نثر خوب به عنوان پیام نوروزى تهیه و به دوستان هدیه مى‏نمود. حین‏الفوت 73 سال داشت. دكتر متین دفترى سالها پروانه وكالت دادگسترى داشت به همین دلیل پس از فوت مرحوم آسید هاشم وكیل، وكلاى دادگسترى او را به ریاست كانون انتخاب كردند، لیكن پرتو وزیر وقت دادگسترى با او از در مخالفت درآمد و نگذاشت او در رأس كانون باقى بماند.

برگرفته از کتاب: اثرآفرینان (جلد اول-ششم)

2. 4 کاربر از M.A.H.D.I برای پست مفید تشکر نموده اند:

3. Top | #12

• ناظم ارشد سایت
    • رشته تحصیلی
      حقوق
    • پست‌ها
      1,647
    • سپاس
      9,195
    • قدرت امتیاز دهی
      20

پیش فرض پاسخ: بيوگرافي اساتيد بزرگ حقوق ايران

سيد مصطفي‌ محقق‌ داماد

دكتر سيد مصطفي‌ محقق‌ داماد (احمد آبادي‌)، فرزند آيت‌ اللّ'ه‌ سيد محمد داماد، در 1324 شمسي‌ در شهر قم‌ به‌ دنيا آمد، وي‌ علوم‌ ديني‌ را نزد استادان‌ بزرگ‌ حوزه‌ي‌ علميه‌ي‌ قم‌ فرا گرفت‌ و علاوه‌ بر آن‌ در دانشگاه‌ تهران‌ به‌ تحصيل‌ حقوق ‌ و فلسفه‌ي‌ اسلامي‌ پرداخت‌ و به‌ اخذ درجه‌ي‌ فوق‌ ليسانس‌ در هر دو رشته‌ نائل‌ گرديد.
    وي‌، مطالعه‌ و تحصيل‌ در رشته‌ي‌ حقوق ‌ را پي‌ گرفت‌ و از دانشگاه‌ لوون‌ بروكسل‌ درجه‌ي‌ دكترا دريافت‌ كرد.
    نامبرده‌ پس‌ از استقرار نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ در سمتهاي‌ گوناگون‌ اجرائي‌، قضايي‌ و فرهنگي‌ انجام‌ وظيفه‌ كرده‌ است‌، از جمله‌ مدتها رياست‌ سازمان‌ بازرسي‌ كل‌ كشور را عهده‌دار بود و اينك‌ به‌ عنوان‌ استاد و رئيس‌ گروه‌ حقوق ‌ دانشگاه‌، رئيس‌ گروه‌ علوم‌ و معارف‌ اسلامي‌ فرهنگستان‌ علوم‌ ايران‌، رياست‌ گروه‌ حقوق ‌ سازمان‌ مطالعه‌ و تدوين‌ كتابهاي‌ علوم‌ انساني‌ دانشگاهها، عضو هيئت‌ داوران‌ خبرگان‌ بدون‌ مدرك‌، عضو شوراي‌ علمي‌ مركز دايرة‌المعارف‌ بزرگ‌ اسلامي‌، سردبير فصلنامه‌ي‌ فرهنگستان‌ علوم‌ و... به‌ خدمات‌ علمي‌ و فرهنگي‌ ادامه‌ مي‌دهد.
    از ويژگيهاي‌ ايشان‌، علاوه‌ بر بهره‌گيري‌ از دو نظام‌ آموزشي‌ حوزه‌ و دانشگاه‌، تسلط‌ به‌ زبانهاي‌ عربي‌، انگليسي‌ و فارسي‌ و آشنايي‌ با زبان‌ فرانسه‌ است‌.
    استاد با اين‌ پيشينه‌ و استعداد، در عرصه‌ي‌ پژوهش‌ و نگارش‌ نيز به‌ توفيقاتي‌ دست‌ يافته‌ و آثار مفيدي‌ را به‌ جامعه‌ علمي‌ عرضه‌ كرده‌ است‌ كه‌ اهم‌ آنها به‌ اين‌ قرار است‌:
    1- دوره‌ي‌ اصول‌ فقه‌ در سه‌ جلد به‌ زبان‌ فارسي‌،
    2- قواعد در دو جلد به‌ زبان‌ فارسي‌،
    3- حقوق ‌ خانواده‌ در يك‌ جلد به‌ زبان‌ فارسي‌،
    4- تحليل‌ فقهي‌ وصيت‌ در يك‌ جلد به‌ زبان‌ فارسي‌،
    5- تحليل‌ فقهي‌ اخذ به‌ شفعه‌ در يك‌ جلد به‌ زبان‌ فارسي‌،
    6- تحليل‌ فقهي‌ احتكار در يك‌ جلد به‌ زبان‌ فارسي‌،
    7- مطالعات‌ تطبيقي‌ در فلسفه‌ اسلامي‌، ترجمه‌ي‌ از انگليسي‌ به‌ فارسي‌ در يك‌ جلد،
    8- حقوق ‌ بين‌المللي‌ عمومي‌ اسلامي‌، ترجمه‌ از انگليسي‌ به‌ فارسي‌ در دو جلد،
    9- سير فلسفه‌ در جهان‌ اسلام‌، ترجمه‌ي‌ از انگليسي‌ به‌ فارسي‌ در يك‌ جلد،
    علاوه‌ بر اينها بيش‌ از 30 مقاله‌ در رشته‌هاي‌ فلسفه‌، دين‌ و حقوق ‌ نوشته‌ است‌، از جمله‌:
    1- مفهوم‌ اسلامي‌ حقوق ‌ بشر دوستانه‌ به‌ زبان‌ فارسي‌،
    2- رعايت‌ قوانين‌ انسان‌ دوستانه‌ به‌ زبان‌ فارسي‌،
    3- حقوق ‌ بشر از ديدگاه‌ علي‌ (ع‌) به‌ زبان‌ فارسي‌،
    4- اسلام‌ و دعوت‌ اديان‌ به‌ رعايت‌ حق‌ و كرامت‌ (به‌ زبان‌ فارسي‌)،
    5- مقاله‌ي‌ "Religious Minorities in the Islamic Republic of Iran" به‌ زبان‌ انگليسي‌،
    6- مقاله‌ي‌ "Religious Tolerance and Universal Brotherhood in Islam" به‌ زبان‌ انگليسي‌،
    آخرین ویرایش توسط M.A.H.D.I در تاریخ 2010-Sep-18 انجام شده است

4. 5 کاربر از M.A.H.D.I برای پست مفید تشکر نموده اند:

5. Top | #13

• ناظم ارشد سایت
    • رشته تحصیلی
      حقوق
    • پست‌ها
      1,647
    • سپاس
      9,195
    • قدرت امتیاز دهی
      20

پیش فرض پاسخ: .::بيوگرافي اساتيد بزرگ حقوق ايران::.

آیت‌الله دکتر سید محمد موسوی بجنوردی

آیت‌الله دکتر سید محمد موسوی بجنوردی در سال 1322 در نجف اشرف متولد شد ولی در شناسنامه وی 1324 به عنوان سال تولد رقم خورده است. ایشان تحصیلات علوم حوزوی و دینی خود را در ایران و نجف اشرف به انجام رساندند.وی به مدت 30 سال در محضر استادان درجه اول فقه و اصول و فلسفه از جمله مرحومان امام خمینی (س)، پدر معظم ایشان آیت‌الله العظمی میرزا سید حسن بجنوردی ـ صاحب کتاب القواعد الفقهیه و مرجع تقلید وقت ــ آیت‌الله خویی و آیت‌الله حکیم در نجف‌اشرف به فراگیری علوم دینی پرداخت. موسوی بجنوردی که دروس جدید و حوزوی را با هم می‌خواند در 18 سالگی کفایتین (سطح 3) را به پایان رساند. وی کفایتین و شرح منظومه ملاهادی سبزواری و اسفار را نزد آیت‌الله شیخ صدرا بادکوبه‌ای خواند و در سال 1340 درس خارج را نزد پدر بزرگوار خود و حضرت آیت‌الله العظمی سید محسن حکیم گذراند.

پس از تبعید حضرت امام خمینی (س) به نجف اشرف در بهار 1344 یکی از شاگردان همیشگی دروس ایشان در تمام 14 سال اقامتشان و سید محمد موسوی بجنوردی بود. همزمان با حضور در درس خارج امام و موسوی بجنوردی به مدت 12 سال در کلاسهای آیت‌الله العظمی خویی نیز حاضر می‌شدند. ایشان در طول این مدت در مسجد جامع نجف اشرف (هندی) رسائل و مکاسب و کفایتین را به زبان عربی برای شیعیان کشورهای عرب زبان همچون عراق، لبنان، سوریه و مصر تدریس می‌کردند.

سید عباس موسوی و شیخ راغب حرب از شهدای برجسته حزب‌الله لبنان از شاگردان آیت‌الله موسوی بجنوردی در آن دوران بودند.

رابطۀ استاد و شاگردی آیت‌الله موسوی بجنوردی با حضرت امام چنان محکم شد که پس از مراجعت امام از نجف به پاریس وی نیز حضرت امام را همراهی کردند.

موسوی بجنوردی پس از پیروزی انقلاب به ایران آمدند و در دفتر استفتاتات حضرت امام مشغول به کار شدند. در سال 1359 به دستور امام راحل و دادگاه عالی قضات را راه‌اندازی کرد. ایشان از سال 1360 به مدت دو دوره تا سال 1368 به عضویت شورای عالی قضایی درآمدند که تا ارتحال حضرت امام و تغییر در قانون اساسی (که منجر به حذف شورای عالی قضایی شد) ادامه داشت. در این شورا بخش مهمی از تدوین قوانین و اصلاحیه‌های مربوط به قانون مدنی و آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی و نظارت مستقیم بر احکام همۀ دادگاه ها بر عهدۀ ایشان بوده. همزمان با این فعالیتهای اجتماعی و امور اجرایی کار تدریس و تحقیق در دانشکده‌های حقوق دانشگاه‌های شهید بهشتی و تربیت مدرس و نیز دانشکدۀ الهیات دانشگاه تهران را دنبال کردند. در سال 1368 به رتبۀ دانشیاری و در سال 1382به رتبه استادی رسیدند و تاکنون رسماً در دانشکده‌های حقوق ، الهیات دانشگاههای قم (کارشناسی ارشد)، تربیت مدرس، تهران، امام صادق (ع)، شهید بهشتی آزاد (کارشناسی ارشد و دکتری)، پژوهشکدۀ امام خمینی (س)، انقلاب اسلامی (کارشناسی ارشد) و موسسۀ عالی بانکداری ایران (کارشناسی ارشد) مشغول به تدریس در این مراکز هستند و همچنین دو درس خارج فقه و اصول را هر روز در حوزۀ علمیه تدریس می‌کنند.

ایشان از سال 1371 عضو هیأت علمی و ریاست گروه الهیات دانشگاه تربیت معلم (خوارزمی) بودند و در حال حاضر رئیس گروه الهیات و رشتۀ حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه می‌باشند.
    از ایشان در داخل کشور بیش از 40 مقاله در مجلات علمی و 13 جلد کتاب با عناوین زیر منتشر شده است که بعضاً عنوان کتب درسی رشتۀ حقوق در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری مورد توجه استادان و دانشجویان قرار گرفته است.
    عقد ضمان؛
    علم اصول؛
    فقه تطبیقی؛
    فقه تطبیقی و بخش جزایی (جلد دوم)؛
    قواعد فقهیه جلد 1 و 2؛
    مجموعه مقالات فقهی، حقوق ی، فلسفی و اجتماعی 5، 4، 3، 2، 1؛
    مصادر التشریع عندالامامیة و السنة (به زبان عربی)
    مقالات اصولی.
    آیت‌الله موسوی بجنوردی از اواسط دهۀ هفتاد ارتباطات علمی مستمری با دانشکده حقوق دانشگاه محمدالخامس مراکش داشته است. ایشان رفت و آمد و تدریس در مراکش را بسیار مفید دانسته و از این بابت بسیار اظهار خرسندی داشته‌اند.
    سال گذشته آیت‌الله موسوی بجنوردی به دانشگاه سن ژوزف (القدیس یوسف) لبنان دعوت شدند و جلسات علمی را در آن دانشگاه که شاخه‌ای از دانشگاه سوربن می‌باشد. برگزار کردند.
    در اردیبهشت 1381 آیت‌الله موسوی بجنوردی به دعوت دکتور سید طنطاوی شیخ الازهر به مصر رفت و ضمن ارائۀ جلساتی در خصوص «نقش عقل در شریعت» ارتباطات علمی را با دانشگاه الازهر و عین‌الشمس برقرار کردند.

6. 4 کاربر از M.A.H.D.I برای پست مفید تشکر نموده اند:

7. Top | #14

• ناظم ارشد سایت
    • رشته تحصیلی
      حقوق
    • پست‌ها
      1,647
    • سپاس
      9,195
    • قدرت امتیاز دهی
      20

دكتر گودرز افتخار جهرمی

- گودرز افتخار جهرمى، متولد ،۱۳۲۲ جهرم فارس
    - اخذ مدرك ديپلم رياضى از دبيرستان خواجه نصير جهرم.
    - اخذ مدرك ليسانس حقوق از دانشگاه تهران، ۱۳۴۵
    - اخذ مدرك فوق ليسانس حقوق تجارت و فوق ليسانس تاريخ تجارت از دانشكده حقوق پاريس، ۱۳۵۱
    - اخذ مدرك دكتراى تخصصى حقوق و اقتصاد كشورهاى اسلامى، ۱۳۵۳ و اخذ مدرك دكتراى دولتى حقوق خصوصى از دانشكده حقوق پاريس، ۱۳۵۶
    - استاد دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتى
    - رئيس دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتى از سال ۱۳۵۸ تاكنون
    - نماينده مديران مسؤول مطبوعات در هيأت نظارت بر مطبوعات در ۵ دوره ۲ ساله تا سال ۱۳۸۱
    - سرپرست دفتر خدمات حقوق ى بين المللى نهاد رياست جمهورى
    - عضو انجمن ايرانى حقوق جزا
    - عضو انجمن ايرانى حقوق بين الملل
    - عضو هيأت مديره كانون وكلا
    - عضويت در دوره هاى اول و دوم شوراى نگهبان (به عنوان عضو حقوق دان)
    - تأليف مقالات متعدد و تربيت چندين نسل از دانشجويان رشته حقوق دانشگاه شهيد بهشتى
    248256.jpg
    گودرز افتخار جهرمى حقوق دان نام آشنا و سرشناس دوره ماست. در سال ۱۳۲۲ در جهرم متولد شده، پدرش كه به كشاورزى و دامدارى اشتغال داشته در عين حال مردى اهل مطالعه و باسواد بوده و مادرش نيز اهل مطالعه و شعر و ادبيات بوده است.
    از اولين كتاب هاى غير درسى كه مطالعه كرده كتاب آفريدگار جهان و شب هاى پيشاور را به ياد مى آورد. آفريدگار جهان در پى اثبات وجود حق تعالى و شب هاى پيشاور مناظره سلطان الواعظين شيرازى با جمعى از علماى اهل سنت در مورد امامت است.
    زمانى هم كه به دانشگاه تهران راه پيدا مى كند كتاب هاى مذهبى و اجتماعى را مطالعه كرده است.
    بعد از اخذ مدرك ليسانس، به مدت دو سال در مقطع فوق ليسانس در همان دانشگاه در رشته حقوق تجارت به تحصيل مشغول مى شود و سپس تصميم مى گيرد كه در فرانسه تحصيلاتش را تداوم ببخشد.
    علت انتخاب دانشگاهى در فرانسه براى ادامه تحصيل افتخار جهرمى را از زبان خودش بخوانيد:
    «حقوق ايران در آن زمان و در حال حاضر هم عمده اش اقتباس شده از حقوق فرانسه است. در ضمن استادان ما هم كه فارغ التحصيل فرانسه بودند، ما را تشويق مى كردند كه به فرانسه برويم و معمولاً و جاهاى ديگر را براى ادامه تحصيل ما تشويق نمى كردند.»
    سفر فرانسه دومين سفر او، بعد از سفر به عتبات عاليات عراق بوده و علاوه بر حضور در كلاس هاى مرتبط با رشته خود، در كلاس هاى هانرى كربن ايرانشناس نامدار فرانسوى شركت مى جسته است.
    «هانرى كربن، دانشمند بزرگى بود كه به ايران و اسلام علاقه زيادى داشت و به خوبى از عرفان اسلامى و اسلام ايرانى در كلاس هاى درس دفاع مى كرد.» و گودرز افتخار جهرمى در كلاس هاى متعدد شرق شناسى و عرفان اسلامى كربن حضور پيدا مى كرده و از معلومات و علم و آگاهى آن ايرانشناس بهره مند مى شده.
    بر اين اساس، او كه در ايران نام و آوازه هانرى كربن را شنيده و مطلع بود كه به ايران هم رفت و آمد و با علامه طباطبايى هم مباحثاتى دارد در فرانسه فرصت هاى حضور در كلاس هاى او را از دست نمى دهد. تز دكتراى نخست او در مورد حقوق جزاى كشورهاى اسلامى بوده است.
    با توجه به اينكه رساله فوق ليسانس جزاى او در دانشگاه تهران ناتمام مانده بود مى كوشد در فرانسه با بهره گيرى از منابع متعدد تحقيقى مطالعه اى تطبيقى انجام دهد و رساله اش را با ابتناى بر اين نوع مطالعه ارائه دهد. در بخش تطبيقى، مباحث مرتبط با تعداد جرائم را بررسى مى كند. مقوله اى كه هم از نظر تئورى و هم از جهت قانون گذارى در كشورها در مورد آن اختلافات زيادى وجود دارد.
    در كشورهايى همچون فرانسه مجازات جرم اشد اعمال مى شود در حالى كه در كشورى مثل ايتاليا مجازات هاى فرد را با هم جمع كرده و حكم دادگاه در مورد فرد خاطى و مجرم صادر مى شود.
    از ديد افتخار جهرمى اين وضعيت در سال هاى قبل و بعد از انقلاب در ايران متفاوت است. در سال هاى قبل از انقلاب مجازات جرم اشد اعمال مى شده و در سال هاى بعد از انقلاب مجازات ها جمع مى گردد. مى گويد كسى كه جرائم متعددى انجام داده شايد روا نباشد فقط به يك مجازات محكوم شود و بهتر است كه مجازات هاى شديدتر نسبت به او اعمال گردد. تز دكتراى دومش، تزى مدنى - تجارى بوده و از آنجا كه مشاهده مى كرده در مورد رويه قضايى آن در فرانسه تحولاتى در آن خصوص ايجاد شده آن تز را برمى گزيند.
    «در حقوق فرانسه اگر فروشنده، علم به معيوب بودن مال و محصولش داشته باشد و با فروش آن زيانى متوجه خريدار بشود بايد آن ضرر را جبران كند. اما اين بحث هم بود كه سازنده اى هم كه آن شىء و كالاى معيوب را ساخته با توجه به اينكه عالم به عيب است بايد موظف گردد كه در جبران آن زيان سهيم شود.»
    در حقوق ايران چنين تأسيسى وجود ندارد اگر چه از ديد اين حقوق دان سعى شده از نظريه تسبيب استفاده شود تا چنان زيانى توسط فروشنده جبران شود. به هر حال مباحثى كه در فرانسه در اين زمينه وجود داشته به رويه قضايى تبديل شده و طبق آن اقدام مى شود. او در اين تز مى كوشد حقوق آلمان، سوئيس، رم باستان، فرانسه و تا حدودى حقوق اسلام و ايران را مورد بررسى تطبيقى قرار دهد به ياد مى آورد در زمان تكميل اين تز، علامه محمدتقى جعفرى به پاريس آمده و در منزل او به مدت چند روز اقامت داشته است و افتخار جهرمى مسائل مرتبط با حقوق اسلامى را از آن علامه نامدار مى پرسيده و مباحث تحقيق خود را غنا مى بخشيده. البته افتخار جهرمى مى گويد چه در جهرم و چه در تهران و در مدرسه مروى تا حدى تحصيلات حوزوى را هم مى گذراند و در مدرسه مروى هم كتاب شرايع الاسلام را در محضر علماى آنجا خوانده است. تز دكتراى او به عنوان بهترين رساله سال در دانشگاه شناخته شده و معرفى مى گردد.
    بازگشت او به ايران مصادف با حوادث دوران انقلاب است. در سال ۱۳۵۸ از سوى دانشجويان دانشكده حقوق به عنوان رئيس دانشكده انتخاب مى شود و شوراى دانشكده هم كه متشكل از نمايندگان استادان، كارمندان و دانشجويان بوده به انتخاب افتخار جهرمى رأى مى دهند. از آن زمان به بعد و تاكنون به طور مكرر رياست او بر دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتى ادامه پيدا كرده است.
    248121.jpg
    از جمله خدمات او در اين دانشكده اين است كه تعداد ۴ يا ۵ استاد تمام وقت دانشكده را به تعداد ۴۰ استاد تمام وقت مى رساند. او به ياد مى آورد در سال هاى اوليه انقلاب به علت كمبود استاد مجبور بوده درس هايى را نظير حقوق اساسى، آيين دادرسى و حقوق كار تدريس كند ولى درس هاى اصلى مرتبط با رشته و تخصص او حقوق مدنى، حقوق بهشت، تاريخ حقوق و داورى بين المللى است.
    گودرز افتخار جهرمى در زمان اقامتش در پاريس در كلاس هاى تاريخ حقوق بين النهرين و حقوق رم باستان كه به ترتيب توسط پروفسور از لكتر و پروفسور كاردسيا برگزار مى شده شركت كرده است.
    «از لكتر بيشتر حقوق بابل را تدريس مى كرد. استادى بود كه به خط هاى مختلف ميخى اعم از آشورى، عيلامى و بابلى مسلط بود و همه اين خطوط را مى خواند و به خط آشورى آشنايى كامل داشت. در اين كلاس ها مباحثى مطرح مى شد كه ما در ايران فقط اسامى آن را شنيده بوديم. مثلاً با نام حمورابى آشنا بوديم ولى اطلاع چندانى در مورد قوانينى كه او وضع كرده بود نداشتيم.
    در گشت و گذارهايش در پاريس از جاهاى مختلفى ديدن مى كند. از جمله از موزه لوور بازديد مى كند و در آنجا مى بيند آثار قديمى فراوانى از ايران، مصر، رم باستان و كشورهايى كه تمدن قديمى دارند به نمايش گذاشته شده است.
    يكى از دوره هاى بسيار جالب زندگى خود را حضور در دوره هاى اول و دوم شوراى نگهبان مى داند. دوره هايى كه به عنوان حقوق دان در آن شورا حضور داشته كسانى همچون آيت الله صانعى، آيت الله مهدوى كنى و آيت الله صافى گلپايگانى به عنوان فقيه حضور داشته اند و افتخار جهرمى به زعم خود از محضر آن بزرگان استفاده هاى فراوان نموده است.
    او از زمانى هم كه سرپرست دفتر خدمات حقوق ى بين المللى نهاد رياست جمهورى بوده خاطرات فراوانى به ياد دارد. دفتر حقوق ى مسؤول نظارت و هماهنگى دعاوى متعددى را به عهده داشته كه بعد از انقلاب از سوى آمريكايى ها عليه ايران در ديوان داورى طرح شده بود و شهيد رجايى در زمان رياست جمهورى خود طى بخشنامه اى گفته بود بعد از قضيه جنگ تحميلى عراق عليه ايران، بزرگترين كارى كه در مملكت انجام مى شود دفاع از حقوق ايران در دعاوى آمريكا و ايران است و اين دفاع هم توسط دفتر خدمات حقوق ى بين المللى صورت مى گرفته است. اين دفتر بعدها در معاونت حقوق ى و پارلمانى رئيس جمهورى ادغام شد و رسيدگى به چند هزار دعاوى آمريكايى ها هم همچنان ادامه دارد.
    به مدت ۱۰ سال نيز به عنوان نماينده مديران مسؤول مطبوعات در هيأت نظارت بر مطبوعات ايران حضور پيدا مى كند و مى كوشد از آزادى و استقلال مطبوعات دفاع كند و در اين خصوص گمان مى كند كارنامه مثبتى داشته است.
    به مدت چند سال هم عضو هيأت نظارت بر پيگيرى و اجراى قانون اساسى بوده است. هيأتى كه از سوى سيدمحمد خاتمى موظف شد پرونده هاى ارجاع شده از سوى رئيس جمهور را مورد بررسى قرار بدهد و احياناً تخلفات صورت گرفته در زمينه اجراى قانون اساسى را به رئيس جمهور اعلام كند.
    افتخار جهرمى در مقاله اى توضيح مى دهد كه قوانين حقوق بشرى كه از طرف مجامع بين المللى در مورد نقض حقوق بشر اعمال مى شود آيا با حاكميت ملى در تناقض قرار مى گيرد يا نه و او اثبات مى كند كه آن اقدامات منجر به نقض حاكميت ملى نمى شود.
    اعتقاد به قانون داشتن چه دستاوردى به دنبال دارد؟ گودرز افتخار جهرمى در مواجهه با اين سؤال پاسخ مى دهد: «جوامع بشرى بدون قانون نمى توانند زندگى كنند و قانون است كه در جوامع، نظم ايجاد مى كند تا مردم در رفاه و آسايش باشند. قانون هست كه حقوق مردم را در برابر حكومت ها حفظ مى كند و باعث مى شوند كه حكومت ها در چارچوب قانون عمل كنند و مأموران دولتى به مردم تعدى نكنند.»
    او قانون مند شدن جامعه را مرتبط با سطح كارآمدى قوانين، مجريان قانون و مردم و آگاهى آنان مى داند.
    «قانون بايد با فرهنگ مردم و با ميزان رشد جامعه هماهنگ باشد و همينطور مجريان بايد قوانين را آنطور كه قانون خواسته اجرا كنند و مردم هم بايد اعتقاد به قانون پيدا كنند و معتقد باشند كه اجراى قانون به نفع همه است.»
    آخرین ویرایش توسط M.A.H.D.I در تاریخ 2010-Sep-23 انجام شده است

8. 3 کاربر از M.A.H.D.I برای پست مفید تشکر نموده اند:

9. Top | #15

• ناظم ارشد سایت
    • رشته تحصیلی
      حقوق
    • پست‌ها
      1,647
    • سپاس
      9,195
    • قدرت امتیاز دهی
      20

دكتر مهدی شهیدی

به طور خلاصه اينجانب مهدي شهيدي ، استاد دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي (ملي سابق) [در سال 1313] در يك خانواده فرهنگي علمي در شهر قزوين زاده شدم و پدرم را در سنين كودكي از دست دادم.
    پس از دوره ابتدايي و متوسطه به اخذ ديپلم رياضي و مدارك دانشگاهي به موازات مطالعات در ادبيات عرب، منطق، فلسفه، فقه، اصول و ساير علوم مربوط و اخذ گواهي اجتهاد نايل آمدم.
    پس از موفقيت در مسابقه ورودي دانشگاه در رشته هاي مختلف رياضي، ادبي، طبيعي مانند علوم رياضي، پزشكي، حقوق و اقتصاد، رشته حقوق دانشكده حقوق دانشگاه تهران را برگزيدم. پس از گذراندن دوره هاي ليسانس و فوق ليسانس حقوق خصوصي با درجه ممتاز و با گذراندن دوره كارآموزي ، پروانه وكالت دادگستري را به دست آوردم. سپس به كشور فرانسه عزيمت كردم و ظرف مدت كوتاهي كه تا آن زمان سابقه‎اي براي آن معلوم نشده ، دوره D.E.S را در حقوق خصوصي و D.E.S. در علوم كيفري را طي كردم و دكتراي دولتي (Etat ) را در حقوق خصوصي اخذ كردم و رساله ديگري براي دكتراي علوم كيفري در پاريس ثبت كردم كه پس از بازگشت به ايران به علت اشتغال زياد مجال گذراندن رساله اين رشته را نيافتم.
    پس از بازگشت از فرانسه به عضويت هيئت علمي دانشكده حقوق دانشگاه ملي ايران آن زمان با مرتبه استادياري درآمدم و به موازات تدريس، به طور محدود به كار وكالت دادگستري نيز پرداختم.
    در دعاوي بين‎المللي به عنوان صاحب نظر و يا وكيل مدافع شركت كردم و سالها براي كانون وكلاي دادگستري مركز در اختبار و كميته استفتائات فعاليت كردم.
    ساعات تدريس من زياد بود و در شروع فعاليت آموزشي و براي سه نيمسال تحصيلي پنجاه ساعت در هفته در دانشكده‎هاي حقوق و نيز علوم سياسي و اقتصادي و موسسات ديگر تدريس كردم. تا كنون استاد راهنماي بيش از يكصد و بيست پايان نامه كارشناسي ارشد و دكتري بوده‎ام.
    كتابهايي چون، تشكيل قرارداد ها و تعهدات، اصول قرارداد ها و تعهدات، آثار قرارداد ها و تعهدات ،سقوط تعهدات و ارث از اينجانب منتشر شده است..
    مقالات و سخنراني هاي متعددي در رشته هاي حقوق مدني، تجارت، بين‎الملل خصوصي و علوم كيفري و نيز در موضوعات مستحدث، مانند تلقيح مصنوعي انسان و ناباروري و غيره از اينجانب چاپ و منتشر شده است.
    در سال ۱۳۷۲ به عنوان استاد نمونه دانشگاه شهيد بهشتي و در سال ۱۳۸۰ به عنوان استاد نمونه دانشگاههاي كشور برگزيده شدم.
    مدتي نيز به تدريس قضات دادگستري تهران، اشتغال داشته و دارم.
    اكنون به تدريس در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد ودكتراي دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي و نيز دكتراي دانشگاه تربيت مدرس و به طور محدود به و كالت دادگستري اشتغال دارم.

توضیح سایت حقوق دان: استاد مهدي شهيدي در تاريخ ۲۵/۱۱/۸۳ به رحمت حق پيوست. روحش شاد، يادش جاودان و راهش پر پوینده.

خلاصه شرح حال تخصصي

سوابق تحصيل:
    گواهي اجتهاد در مورد علوم فلسفه،ادبيات ، فقه واصول ،كارشناسي وكارشناسي ارشد رشته حقوق بارتبه‌ممتازي ازدانشكده حقوق تهران ، دوره D.E.S ‏حقوق خصوصي ) ديپلم مطالعات عالي دولتي ( ازفرانسه ،دوره D.E.S ‏علوم كيفري ) ديپلم مطالعات عالي دولتي (ازفرانسه ، دكتراي دولتي حقوق خصوصي از فرانسه ،تدريس در دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي ودانشكده اقتصاد وعلوم بانكي وخدمات اجتماعي.

زمينه هاي علمي و تحقيقاتي:
    لوايح قانون ي قانون مجازات ، ط‌رح قانون اساسي، اصلاح قانون تجارت ، مسائل معضل حقوق ي استعلام شده از ط‌رف كانون وكلاي دادگستري ،دعاوي مطروح بين سازمانهاي دولتي واشخاص حقيقي وحقوقي خارجي ،مسائل استعلام شده از سوي بانك مركزي و دفتر خدمات حقوق ي بين المللي دركميته هاي تخصصي و شوراي حقوق ي وزارت راه وترابري.

زمينه علمي مقالات:
    مسائل متنوع حقوق ي ،حقوق مدني بازرگاني وادله اثبات دعوي ،مسائل حقوق ي مربوط به موضوعات مستحدث حاوي بحثها و تحليلهاي حقوق ي براي اولين بار نظير تلقيح مصنوعي انسان ،وضعيت حقوق ي كودك آزمايشگاهي ومسائل كيفري.
    آخرین ویرایش توسط M.A.H.D.I در تاریخ 2010-Sep-23 انجام شده است

10. 3 کاربر از M.A.H.D.I برای پست مفید تشکر نموده اند:

11. Top | #16

• ناظم ارشد سایت
    • رشته تحصیلی
      حقوق
    • پست‌ها
      1,647
    • سپاس
      9,195
    • قدرت امتیاز دهی
      20

سيد محمود مصطفوي كاشاني

سال تولد 1321

سوابق تحصيل:

كارشناسي حقوق قضائي از دانشكده حقوق دانشگاه تهران در سال 1344، دكتراي حقوق قضائي از دانشكده حقوق دانشگاه تهران در سال 1350 .

مرتبه علمي:

طي مراحل استادياري، دانشياري و ارتقاء به درجه استادي دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي.

زمينه هاي علمي و تحقيقاتي:

ايجاب وقبول درعقد غائبين،مطابقت كالادرقرارداد بيع‌بين‌المللي،تدريس دروس حقوق مدني،دادرسي بين‌المللي، فقه اسلامي، حقوق مدني تطبيقي دردانشگاههاي شهيد بهشتي،تربيت مدرس و امام‌صادق .

تاليفات

تعداد تاليفات به زبان فارسي: 3 تعداد تاليفات به زبان خارجي: 1

زمينه علمي تاليفات:

نظريه تقلب نسبت به قانون ، عقد بيع ، قيام ملت مسلمان ايران در 30 تير 1331 و نظرات حقوق ي در مجموعه آراء ديوان داوري ايران و آمريكا.

مقالات

تعداد مقالات به زبان فارسي:

11 تعداد مقالات به زبان خارجي:

زمينه علمي مقالات:

تعليقي بر ط‌رح قانون مجازات عمومي ايران، روابط مالك و مستأجر كل وجزء در عقد اجاره، مقاله‌اي بمناسبت اولين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، گزارش كار سمينار حقوق بشر دراسلام و كميته تنظيم اعلاميه حقوق بشراسلامي، سلسله مقالاتي تحت عناوين روابط بين الملل، در چه مرحله‌اي از انقلاب فرهنگي قرار گرفته‌ايم، نقدي برطرح تعيين حدود اختيارات و وظايف رياست جمهوري مصوب مجلس شوراي اسلامي، نگاهي به قطعنامه شماره 598 شوراي امنيت در زمينه جنگ تحميلي،انقلاب اسلامي ايران و حكومت قانون .

سوابق کاری

استاد‌يار دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي (دانشگاه ملي ايران ) از ١٣٥٠ تا ١٣٥٥، رتبه دانشياري از ١٣٥٥ تا ١٣٦٩ ، استاد تمام وقت از ١٣٦٩
    - گذرانيدن دوره پژوهشي حقوق خصوصي در دانشكده حقوق پاريس از ١٣٥٥ تا ١٣٥٧
    – عناوين دروس
    - حقوق مدني (قراردادها، ادله اثبات دعوي ، ثبت اسناد و املاك ) و حقوق بشر در دوره كارشناسي حقوق
    - حقوق مدني تطبيقي و داوري بين المللي در دوره كارشناسي ارشد حقوق
    - راهنمائي پايان نامه هاي كارشناسي ارشد در دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي‌، پايان نامه دكتراي حقوق خصوصي در دانشگاه تربيت مدرس و عضو هيأت رسيدگي به پايان نامه دكتراي دولتي حقوق شهرسازي در دانشگاه نانتر (پاريس ١٠)
    – ديگر مسئوليت ها
    - داور ارشد جمهوري اسلامي ايران در ديوان داوري دعاوي ايران و آمريكا، ‌در لاهه – هلند از ١٣٥٩ تا ١٣٦٣‌- عضو هيأت مديره كانون و‌كلاي دادگستري مركز از ١٣٧٩ تا ١٣٨٢ (دوره هاي ٢١و٢٢) و از ١٣٧٨ تا كنون (دوره ٢٥)
    - تدريس در دوره هاي گوناگون آموزش قضات دادگاه هاي عمومي استان تهران ‌ - برگزاري دوره سخنراني هاي حقوق ي در مجمع قضات دادگاه هاي تجديد نظر استان تهران
    - ‌ايراد‌ سخنراني هاي عمومي كارآموزان وكالت در كانون هاي وكلاي دادگستري مركز ، استان اصفهان و استان خراسان
    - رئيس گروه حقوق جشنواره علمي فارابي‌ از سال
    آخرین ویرایش توسط M.A.H.D.I در تاریخ 2010-Sep-27 انجام شده است

12. 3 کاربر از M.A.H.D.I برای پست مفید تشکر نموده اند:

13. Top | #17

• ناظم ارشد سایت
    • رشته تحصیلی
      حقوق
    • پست‌ها
      1,647
    • سپاس
      9,195
    • قدرت امتیاز دهی
      20

استاد عباسعلی عمید زنجانی

استاد عباسعلی عمید زنجانی در تاریخ دهم فروردین 1316 در شهرستان زنجان ، ایران بدنیا آمدند. ایشان استاد عضو گروه آموزشی حقوق خصوصی و اسلامی و عضو وابسته گروه آموزشی حقوق عمومی ، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران می باشند. استاد عمید زنجانی همچنین یک روحانی عالیرتبه و در علوم حوزوی دارای تخصص و درجه اجتهاد و از صاحب نظران به شمار می آیند و در دو دوره قانون گذاری بعنوان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز خدمت نموده و عضویت هیات امنای دانشگاههای امام خمینی و علوم پزشکی زنجان و دانشگاه تهران را بر عهده داشته اند.
    ایشان دانشنامه دکتری خود را در رشته فقه و حقوق اسلامی در سال 1366 از طریق خبرگان دانشگاهی از وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران اخذ نموده و با کسب امتیاز علمی که از آثار پژوهشی ( کتابها و مقالات متعدد ) بدست آورده بودند توسط هیات ممیزه وزارت علوم به مرتبه دانشیاری ارتقا و در سال 1373 به مقام استادی نائل آمدند .
    استاد عمید زنجانی با سابقه پنجاه سال تدریس و تالیف بیش ا ز جهل جلد کتاب و هفتاد مقاله علمی دروس بسیاری را در مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه ها ی مرتبط با حقوق اسلامی مانند فقه سیاسی ، حقوق بین الملل اسلام ، فقه تطبیقی و حقوق اساسی ( کلیات و حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران و حقوق اساسی تطبیقی ) و مبانی حقوق عمومی در اسلام تدریس نموده اند. ایشان همچنین در بیش از 179 همایش داخلی و بین المللی با ارائه مقاله یا به عنوان سخنران ، شرکت داشته اند .
    استاد زنجانی در بازنگری قانون اساسی بسال 1368 به عنوان منخب مجلس در شورای بازنگری حضور فعال داشته است .
    راهنمایی بیش از140 تز و رساله کارشناسی ارشد و دکتری از جمله فعالیتهای علمی استاد می باشد . ایشان موسس پژوهشکده مطالعات و تحقیقات علوم اسلامی هستند که از سال 1367 فعال می باشد . وی در روند سیاست گذاری و فعالیتهای اجرایی انقلاب فرهنگی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی همکاری موثری داشته اند .استاد عمید زنجانی در بیست و ششمین سال تدریس در دانشگاه از تاریخ ششم دیماه 1384 به سمت ریاست دانشگاه تهران منصوب شدند .

منبع: تبيان

14. 3 کاربر از M.A.H.D.I برای پست مفید تشکر نموده اند:

15. Top | #18

• ناظم ارشد سایت
    • رشته تحصیلی
      حقوق
    • پست‌ها
      1,647
    • سپاس
      9,195
    • قدرت امتیاز دهی
      20

دكتر بهروز اخلاقي

خلاصه : بهروز اخلاقي در سال 1316 در شهر بندر تركمن بدنيا آمد. ايشان داراي مدرك دكتراي رشته حقوق خصوصي از دانشكده حقوق و علوم اقتصادي
    اكس مارسي (Aix- Marseills) فرانسه در سال ۱۳۵۰ است. وي هم اكنون عضو هيئت علمي و دانشيار دانشكده حقوق و علوم سياسي/گروه حقوق عمومي دانشگاه تهران مي باشد.
    گروه : علوم انساني
    رشته : حقوق
    والدين و انساب : پدر بهروز اخلاقي با توجه به اينكه در سازمان تازه تأسيس راه آهن استخدام شده بود او مأموريت يافته بود به شهر بندر تركمن نقل مكان كند و در آنجا مشغول به كار شود. بهروز اولين پسر و فرزند خانواده از هفت فرزند خانواده است. چهار برادر ديگر او در كشورهاي ديگر رحل اقامت افكنده اند. اما اولين برادر ارشد نتوانسته خود را راضي به مهاجرت از كشور كند.نادر اخلاقي ششمين فرزند خانواده و برادر بهروز فارغ التحصيل دانشگاه سوئد و مهندس ارشد شركت نوكيا است و در پروژه نسل سوم تلفن همراه آن شركت در كپنهاگ كار مي كند و حسن اخلاقي فرزند آخر خانواده، باز فارغ التحصيل سوئد است و مشغول به كار در شركت اريكسون و نماينده و مدير اجرايي پروژه هاي اريكسون در هند، چين، تايوان، هنگ كنگ و ايران مي باشد.
    خاطرات کودکي : بهروز اخلاقي به ياد مي آورد كه در دوره دبستان در رشته ورزشي پينگ پنگ فعال بوده و در زمينه زيبايي اندام هم كار مي كرده و البته به ياد دارد كه هر يك از پايه هاي ۶ گانه دوره ابتدايي را در يكي از شهرهاي شمال كشور طي نموده است. به علت ابتلاي او به بيماري تب مالت، پدرش مجبور مي شود به تهران بيايد و درواقع خانواده آنها تن به مهاجرت ديگر مي دهند و بهروز دوره متوسطه را در دبيرستان بوعلي سيناي تهران سپري مي كند. دبيرستاني كه دانش آموزان آن را دانشگاه بوعلي سينا ناميده اند؛ به خاطر آزادي رفت و آمد به كلاسهاي درس.دكتر اخلاقي ياد مدير مدرسه - آقاي چمني - را بعد از چند دهه گرامي مي دارد. مي گويد: «به من مي گفت با اين علاقه اي كه تو به ادبيات و علوم انساني داري روزي شايد رجلي خواهي شد»
    تحصيلات رسمي و حرفه اي : تحصيلات رسمي بهروز اخلاقي به ترتيب زير است:
    - اخذ مدرك ديپلم در سال ۱۳۴۰ از دبيرستان بوعلي سيناي تهران.

- اخذ مدرك كارشناسي قضايي از دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران، ۱۳۴۳.

- اتمام دوره دكتراي حقوق خصوصي از دانشگاه تهران، ۱۳۴۴.

- اخذ مدرك دكتراي حقوق خصوصي از دانشكده حقوق و علوم اقتصادي
    اكس مارسي (Aix- Marseills) فرانسه در سال ۱۳۵۰.
    - طي دوره حقوق تجارت و تجارت بين الملل در دانشكده حقوق دانشگاه آكسفورد oxford University ۵۶ – ۱۳۵۵

خاطرات و وقايع تحصيل : از خاطرات بهروز اخلاقي مي توان به چند مورد زير اشاره مي شود:
    «خوشبختانه وقتي وارد پاريس شدم يكي از همكلاسي هاي سابقم كه دو سه سال قبل از من رفته بود پيدايش كردم. من غريب را دريافت. ديد من هاج و واجم. مرا برد و بعضي خيابان هاي معروف پاريس را نشانم داد و گفت نترس آنجور درسها هم سنگين نيست. مدتي در پاريس بودم و بعد با قطار به جنوب فرانسه رفتم.»

فعاليتهاي ضمن تحصيل : بهروز اخلاقي درسال ۱۳۳۶ تحصيل در رشته هاي حقوق و همچنين زبان و ادبيات فرانسه را به موازات هم در دو دانشكده حقوق و ادبيات دانشگاه تهران شروع مي كند ولي در سال سوم به ناچار مجبور مي شود به دليل ممنوع بودن تحصيل در دو رشته، رشته زبان فرانسه را ناتمام بگذارد و تحصيل در رشته حقوق را ادامه دهد. در سال ۱۳۴۰ تحصيل در مقطع دكتراي حقوق خصوصي را آغاز مي كند. در سال ،۱۳۴۳ در آزمون بورسيه اعزام به خارج موفقيت حاصل مي كند. بورسيه اي كه توسط انجمن فرهنگي ايران و فرانسه ترتيب داده شده بود و يكي از شروط آن آشنايي به زبان فرانسه بود.
    استادان و مربيان : آيت الله سنگلجي از اساتيد بهروز اخلاقي بود كه ايشان در باره او چنين مي گويد: «مرحوم سنگلجي روحاني تمام عياري بود و بي نياز از مناصب دولتي. عشق مي ورزيد به دانش فقه، دانشكده و دانشجويان و بسيار شوخ بود و همه ما را تحت تأثير قرار داد. علاوه بر محيط دانشكده، منزلي داشت كه اسمش رواق بود و بچه ها مي رفتند روزهاي تعطيل در رواق و گفت وگو و مباحثه داشتند. او بزرگترين تأثير را بر من و بر همه ما گذاشت.» از دكتر سيد حسن امامي هم به نيكي ياد مي كند. «دكتر امامي استاد مسلم حقوق مدني بود و امام جمعه تهران. واقعاً نمونه تقوا و فضيلت و دانش بود. زماني نماينده مجلس بود و بعداً خودش را از سياست كنار كشيد و آمد صرفاً در دانشكده حقوق با بچه ها سرو كله مي زد.» نام استاد راهنماي فرانسوي اش را به ياد مي آورد: دو.لاپرادل (Dela Pradelle)؛ استاد حقوق هوايي و حقوق و حقوق بين الملل عمومي كه متخصص مسائل هواپيمايي بوده و اخلاقي هم به همين دليل او را به عنوان استاد راهنماي خود برمي گزيند.
    «يكي از خصوصياتش اين بود كه هميشه مي گفت من عاشق ايرانم و وقتي دوره دكترا در دانشكده حقوق تأسيس شد از ايشان دعوت كردند براي افتتاح دوره دكتراي حقوق بين الملل عمومي را در اولين دوره درس بدهد.»
    استاد شاخص ديگر او در فرانسه پروفسور ادينه (Audinet) بوده؛ استاد حقوق بين الملل خصوصي. «دو سه سال پيش كه به اتفاق همسر و بچه هايم رفتيم، توفيق ملاقاتش را پيدا كردم. پدرش هم در دانشگاه اكس مارسي سابقه تدريس داشت.»

هم دوره اي ها و همکاران : دكتر عراقي، دكتر آشوري، دكتر دروديان، دكتر محمدي، دكتر كاتوزيان، دكتر صفايي و دكتر الماسي برخي از استادان شاخص كنوني دانشكده حقوق دانشگاه تهران هستند كه با بهروز اخلاقي همدوره بوده اند.
    همسر و فرزندان : بهروز اخلاقي متاهل است.يكي از پسران بهروز اخلاقي در رشته حقوق از دانشگاهي در آمريكا فارغ التحصيل شده و قرار است در يك مؤسسه حقوق ي در واشنگتن در زمينه وكالت اختراعات كارآموزي كند و بعد از يك سال به ايران بيايد. ايشان مي فرمايند:«قرار بر اين بوده كه در آنجا كارآموزي كند و با سيستم دعاوي عملي آشنا شود و بعد از بازگشت به ايران، من و همسرم اين دفتر حقوق ي را به ايشان بدهيم و از ايشان تقاضاي بازنشستگي كنيم.»

وقايع ميانسالي : بهروز اخلاقي بدون دفاع از تز دكترايش در دانشگاه تهران، با هواپيما به فرانسه مي رود تا در دانشگاه اكس - مارسي در جنوب آن كشور دكتراي حقوق خصوصي بخواند و موفق هم مي شود معتبرترين نوع دكترا درفرانسه يعني دكتراي دولتي كه عمدتاً به اتباع آن كشور اعطا مي شود دريافت كند و به ايران مراجعت كند، در دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران عضو هيأت علمي شود و تا اكنون يعني به مدت ۳۴ سال صرفاً در اين دانشكده به تدريس حقوق هوايي و تجارت و تجارت بين الملل بپردازد و آنچنان مهارتي در اين حوزه ها پيدا كند كه دانشكده حقوق تهران به اسم كمبود نيروي انساني مجرب به تقاضاي بازنشستگي او جواب رد بدهد. ايشان دراين باره چنين مي گويد:
    «سي و چهار سال است كه من در خدمت دانشكده حقوق دانشگاه تهران هستم. افتخار دارم كه دين خودم را به اين دانشكده ادا مي كنم. چند سالي است كه پي در پي تقاضاي بازنشستگي كرده ام ولي چون مي گويند استاد دوره دكترا و فوق ليسانس به اندازه كافي نيست با تقاضاي من مخالفت مي شود. اميدوارم كه امسال موافقت كنند.» او در فرانسه از تزش با عنوان «سازمان هواپيمايي كشور و آمايش سرزمين» دفاع مي كند. درزماني كه اخلاقي از تزش دفاع مي كند چند فرودگاه تهران، آبادان، مشهد و اصفهان در ايران داير بوده اند و اين دانشجوي ايراني به اين نتيجه مي رسد كه براي توسعه اقتصادي و ارتباطات كشور بايد دست كم ۳۰ فرودگاه در كشورمان تأسيس شود.
    مي گويد احداث راه آهن سراسري ايران باعث شد شهرهاي متروك و يا حتي كوچكي مثل ساري رونق و شكوفايي پيدا كند.

مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : سمتهاي اداري مورد تصدي بهروز اخلاقي به قرار زير است:
    معاون آموزشي و پژوهشي دانشكده حقوق دانشگاه تهران، ۵۳-۱۳۵۰.

رئيس كتابخانه دانشكده حقوق دانشگاه تهران، ۱۳۵۵.

مدير گروه حقوق عمومي دانشكده حقوق دانشگاه تهران، ۵۷-۱۳۵۵.

استاديار دانشكده حقوق دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۰.

دانشيار دانشكده حقوق دانشگاه تهران از سال ۱۳۵۵ تاكنون.

عضو انجمن بين المللي وكلاي دادگستري (IBA)

عضو كانون وكلاي دادگستري آمريكا (ABA)

عضو انجمن حقوق ي آسيا و اقيانوسيه (Law Asia).

عضو مركز مطالعات حقوق بين المللي (CILS)

عضو كنسرسيوم حقوق تجارت بين الملل (IBLC)

مؤسس و مدير انجمن حقوق خصوصي ايران از سال تأسيس (۱۳۷۵) تاكنون.

عضو كانون وكلاي دادگستري مركز از سال ۱۳۶۰ تاكنون.

فعاليتهاي آموزشي : عناوين دروس آموزشي ارائه شده توسط بهروز اخلاقي به قرار زير است:

كارشناسي ارشد
    حقوق تجارت

حقوق تجارت بين الملل ومالكيت

حقوق تجارت

دكتري
    حقوق تجارت بين المللي

حقوق تجارت تطبيقي

--------------------------------------------------------------------------------
    آثار :
    1 European Union Law
    ويژگي اثر : Nutshells – By Mike Cuthbert, London- Sweet and Maxwell ????
    2 اصول قرارداد هاي تجاري بين‎المللي
    ويژگي اثر : ترجمه- از انتشارات موسسه بين‎المللي يكنواخت كردن حقوق خصوصي پونيدروآ (رم) با همكاري آقاي فرهاد امام سال ????
    3 حقوق اتحاديه اروپا
    ويژگي اثر : ترجمه- با همكاري دكتر وحيد اشتياق و دكتر پرويز پرويزيان سال انتشار ????
    4 حقوق تجارت – تحليل پاره‎اي از مباحث: نظريه عمومي حاكم بر اسناد تجاري و قرارداد هاي تجاري، دوره كارشناسي ارشد رشته حقوق خصوصي
    ويژگي اثر : از انتشارات دانشكده حقوق و علوم سياسي سال ???? تا كنون
    5 حقوق تجارت (?)
    ويژگي اثر : اسناد تجاري، دوره كارشناسي – جزوه درسي از انتشارات دانشكده حقوق سال ?? – ????
    6 حقوق تجارت بين الملل
    ويژگي اثر : دوره كارشناسي ارشد رشته حقوق خصوصي سال ???? تا كنون
    7 حقوق تجارت بين الملل
    ويژگي اثر : دوره دكتري رشته حقوق خصوصي سال ???? تا كنون
    8 حقوق تجارت بين‎الملل
    ويژگي اثر : ترجمه- تأليف پروفسور اشميتوف با همكاري تعدادي از دانشجويان دوره كارشناسي ارشد ????
    9 حقوق تجارت پيشرفته
    ويژگي اثر : سال ???? تا كنون
    10 حقوق تجارت تطبيقي
    ويژگي اثر : سال ???? تا كنون
    11 حقوق هوايي
    ويژگي اثر : دوره كارشناسي – جزوه درسي از انتشارات دانشكده حقوق سال ?? – ????

16. 2 کاربر از M.A.H.D.I برای پست مفید تشکر نموده اند:

17. Top | #19

• ناظم ارشد سایت
    • رشته تحصیلی
      حقوق
    • پست‌ها
      1,647
    • سپاس
      9,195
    • قدرت امتیاز دهی
      20

محمدعلي اردبيلي

در سال ۱۳۲۶ شمسي در تهران به دنيا آمد. دورة ابتدايي را در مدارس نوبنياد نظامي، رشديه و عيسي بهرامي و دوره متوسطه را با رتبه ممتاز در دبيرستان رازي به پايان رساند. (۱۳۴۵ ش) در سال ۱۳۴۶ ش. به تحصيل در دانشكده حقوق دانشگاه بروكسل (بلژيك) پرداخت. همزمان به مطالعه در رشته فلسفه نيز مشغول شد. دوره كارشناسي را بادفاع از پايان نامه خود با عنوان (مباني حق مجازات ) در رشته حقوق جزا به پايان رساند. در سال ۱۹۴۷ (م). كارشناسي ارشد علوم جزا و جرم شناسي را با معرفي رسالة «بزهكاري اطفال و حالت خطرناك» از دانشكدة حقوق دانشگاه ليل (فرانسه) دريافت كرد. سرانجام در سال ۱۹۷۸ (م) برابر با ۱۳۵۷ ش با دفاع از پاياننامه خود با عنوان «بزهكاري اطفال و نوجوانان در ايران» موفق به دريافت دكتراي حقوق جزا و جرم شناسي با درجه ممتاز گرديد.
    پس از بازگشت به ايران همكاري خود را ابتدا با شعبه ۴۸ دادگاه عمومي تهران (اطفال و نوجوانان بزهكار) به عنوان مشاور و سپس در خرداد ۱۳۵۹ به عنوان سرپرست كانون اصلاح تربيت تهران با دادگستري آغاز كرد. مدتي نيز در شوراي سرپرسي زندانها و اقدمات تأميني و تربيتي با سمت رئيس قسمت پژوهشي و مطالعاتي به كار تنظيم آيين نامه زندانها مشغول بود. از سال ۱۳۶۳ (ش) به عضويت هيئت علمي دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي درآمد و تا سال ۱۳۷۰ در مرتبه استادياري و پس از آن تا سال ۱۳۸۰ در مرتبه دانشياري و هم اكنون در مرتبه استادي به تدريس دروس حقوق جزاي عمومي، جرم شناسي، بزهكاري اطفال و نوجوانان، جامعه شناسي جنايي و حقوق بين‌المللي كيفري مشغول بوده و هست. تدريس در دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري دانشگاه آزاد اسلامي، مدرسه عالي شهيد مطهري، دانشگاه علوم اسلامي رضوي، دانشگاه امام صادق، دانشكده روابط بين‌‌الملل و مدرسه عالي قضايي قم بخش ديگري از فعاليتهاي آموزشي او به شمار مي رود. دكتر اردبيلي بارها از طرف دانشگاههاي آزاد اسلامي از جمله دامغان، ورامين، نراق، رفسنجان، يزد، كازرون، بيرجند، اهواز براي ايراد سخنراني دعوت شده است. در بيش از ده همايش علمي در تهران و شهرستانها مشاركت فعال داشته است و در هيئت هاي قانون گذاري براي تدوين و نگارش قوانين عضويت داشته است.
    اهم آثار تأليفي و تحقيقي دكتر اردبيلي عبارتند از:
    ۱ ـ حقوق جزاي عمومي (۲ ج)
    ۲ ـ ترجمة كتاب جرايم و مجازات ها اثر بكاريا
    ۳ ـ معاضدت قضايي واسترداد مجرمين
    ۴ ـ حمل و تحويل تحت نظارت نشر
    بيش از بيست مقالة حقوق ي در نشريات مختلف حقوق ي كشور و دو مقاله در نشريات خارجي.
    ايشان علاوه بر عضويت در انجمن بين المللي حقوق جزا و انجمن ايراني جرم شناسي ، هم اكنون رياست انجمن ايراني حقوق جزا را نيز به عهده دارد.

زمينه مشاوره علمي: مباحث حقوق كيفري

منبع : سايت حقوق دان

18. 2 کاربر از M.A.H.D.I برای پست مفید تشکر نموده اند:

19. Top | #20

• ناظم ارشد سایت
    • رشته تحصیلی
      حقوق
    • پست‌ها
      1,647
    • سپاس
      9,195
    • قدرت امتیاز دهی
      20

سید محمد هاشمی

دكتر سيد محمد هاشمي
    تاريخ و محل تولد: ۱۳۲۰ قم
    تحصيلات:
    ۱ ـ ليسانس حقوق از دانشكده حقوق دانشگاه تهران ۱۳۴۷
    ۲ ـ فوق ليسانس حقوق عمومي از انستيتو بين‌المللي مديريت عمومي فرانسه (پاريس) ۱۹۷۲
    ۳ ـ دكتراي حقوق از دانشگاه پاريس يك (پانتئون ـ سوربن) فرانسه ۱۹۷۵
    شغل فعلي: استاد پايه ۲۴ و مدير گروه حقوق عمومي دانشكدة حقوق دانشگاه شهيد بهشتي
    اشتغال بين المللي: عضو گروه كار بازداشتهاي خودسرانة كميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد
    اشتغال حقوق ي: وكيل پايه یک دادگستري
    فعاليت اجتماعي: عضو شوراي عالي كميسيون حقوق بشر اسلامي (نهاد ملي)

كارهاي علمي:
    الف ـ كتابها:
    ۱ ـ حقوق اساسي جمهوري اسلامي ايران (جلد اول: اصول و مباني كلي نظام)
    ۲ ـ حقوق اساسي جمهوري اسلامي ايران (جلد دوم: حاكميت و نهادهاي سياسي)
    ۳ ـ حقوق بشر و آزاديهاي عمومي ( آمادة چاپ)
    ۴ ـ حقوق اساسي و نهادهاي سياسي (مفاهيم كلي) (آمادة چاپ)
    ۵ ـ حقوق اساسي تطبيقي ( دستنويس)
    ۶ ـ نگرش بر قانون كار جمهوري اسلامي ايران (حقوق كار)
    مقالات:
    ۱ ـ نظام حقوق ي منع جمع مشاغل عمومي در حقوق ايران
    ۲ ـ بررسي تطبيقي و موضوعي بازنگري قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران
    ۳ ـ تحليل حقوق ي جرايم سياسي و مطبوعاتي
    ۴ ـ حقوق زنان در نظامهاي داخلي و بين المللي
    ۵ ـ ضرورت بازنگري آيين نامة داخلي مجلس شوراي اسلامي
    ۶ ـ تهذيب قوانين و روشهايي كه در اين خصوص بايد بكار گرفته شود.
    ۷ ـ نگرش بر حقوق مطبوعاتي و طرح اصلاحي قانون مطبوعات
    ۸ ـ حقوق اجتماعي و سياسي زنان در چهار عرصه
    ۹- La Republique islamique au regard de sa constiution
    ۱۰ ـ‌ جامعة مدني و نظام سياسي
    ۱۱ ـ جستجوي اصل جهاني حقوق بشر در اندرون فرهنگ و تمدن كشورها
    ۱۲ ـ امنيت شهروندان در نظام اسلامي و حقوق بين المللي و حقوق داخلي.
    ۱۳ ـ بازرسي و نقد رابطة منطقي حاكميت قانون و دموكراسي در نظام جمهوري اسلامي ايران
    ۱۴ ـ نگرشي كوتاه بر حمايتها و تضمينات حقوق بشر در حقوق داخلي و نظام بين‌المللي

منبع : سايت حقوق دان

20. 2 کاربر از M.A.H.D.I برای پست مفید تشکر نموده اند:

صفحه 2 از 7 ابتداابتدا 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب ‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

• شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
  • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
  • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
  • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
  •  
دانشجو در شبکه های اجتماعی
افتخارات دانشجو
لینک ها

سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
به دانشجو امتیاز دهید:

آپلود مستقیم عکس در آپلودسنتر عکس دانشجو

توجه داشته باشید که عکس ها فقط در سایت دانشجو قابل نمایش می باشند.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1