رساله معماری
سایت علمی دانشجویان ایران

editexperts
صفحه 2 از 4 ابتداابتدا 1234 آخرینآخرین
در حال نمایش 11 تا 20 از مجموع 37
نمودار محبوبترین‌‌ها1پسندیده شده

تاپیک: گل های آپارتمانی

 1. Top | #11

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیام پاسخ: گل های آپارتمانی

  نقل قول ارسالی توسط 56124 مشاهده پست
  در مورد نگهداری شمعدانی توضیح دهید.
  درود بیكران بر شما...این هم مطالبی در این زمینه...سوالی بود در خدمتم.  خانواده شمعداني و بنفشه آفريقايي


  در مورد دو خانواده شمعداني و بنفشه آفريقايي مطالبي را بيان مي‌کنيم:

  خانواده شمعداني Geraminaceae

  خانواده شمعداني يک خانواده نسبتاً پر گياه است. تعداد زيادي از آن‌ها بعنوان شمعداني‌هاي بذري تحت، عنوان گياهان يکساله در فضاي آزاد کشت مي‌شوند. حدود صد گونه از شمعداني‌هاي يکساله بذري در کاتالوگ‌هاي بذر موجود است.

  شمعداني‌هاي کشور ما از گروه پلارگونيوم‌ها و جنس پلارگونيوم هستند. اين جنس برگ‌هاي سبز پنجه‌اي و گل‌هاي متراکم دارد كه بعنوان گياهان فضاي سبزي و پات پلنت Pot plant معرفي شده‌اند.

  شمعداني معمولي Pelargonium hortom

  شمعداني معمولي يا پلارگونيوم هورتوم علاوه بر اينکه در داخل ساختمان قابل نگهداري است بخش عمده مصرف آن در فضاي آزاد مي‌باشد. به دليل تنوع رنگ (صورتي، سفيد و قرمز) در طراحي‌هاي گوناگون در فضاي آزاد استفاده مي‌شود. حتي شمعداني معمولي به عنوان کشت نواري Border plant هم مورد مصرف دارد و گاهي به عنوان كشت متراکم و کپه‌اي استفاده مي‌شود.  شمعداني عطري گياهي است که برگ‌هاي معطر و گل‌هاي صورتي رنگ کوچکي دارد. برگ‌هاي ظريف و کرک دار و سبز آن بخش زينتي گياه است كه به نور مستقيم آفتاب بسيار حساس است و بايد گياه را در سايه آفتاب درختان کاشت تا با سوختگي حاشيه برگ‌ها مواجه نشويم.  پلارگونيوم دامست يكوم يکي از شمعداني‌هاي نسبتاً قديمي است که در ايران کشت و کار شده است. اين گياه کاملاً متفاوت با شمعداني‌هاي ديگر است و يک هاله سياه رنگ در وسط گلبرگ‌هاي صورتي آن ديده مي‌شود، برگ‌هايي درشت‌تر از شمعداني‌هاي ديگر دارد و نسبت به شرايط خشکي و خاک نامساعد مقاوم است. اين گياه به عنوان يك Pot plant استفاده مي‌شود.  شمعداني‌ها جزء گياهان هرمافروديت Hermaphrodite هستند يعني اندام‌هاي جنسي نر و ماده با هم روي يك گياه وجود دارند. توليد بذر در شمعداني‌ها بندرت اتفاق مي‌افتد بدليل اينکه گاهي پرچم‌ها تبديل به گلبرگ مي‌شوند، يا اينکه گرده افشاني بشکل موفقي انجام نمي‌گيرد (پس در پلارگونيوم‌ها بذر نداريم).  تکثير شمعداني‌ها بوسيله قلمه‌هاي نيمه خشبي ساقه در اوايل پاييز انجام مي‌گيرد. روش تکثير آن‌ها بدين صورت است که قلمه نيمه خشبي به طول 10 تا 15 سانتيمتر را از پايين محل جوانه قطع مي‌کنيم و در يک بستر ماسه‌اي کشت مي‌کنيم. تا بهار كه احتياج به ريشه‌زايي گياه نيست قلمه‌ها را مي‌توان در شاسي‌هاي گرم نگهداري كرد. بعد از ريشه زايي و انتقال به گلدان، به محلي پر نور و داراي خاک غني از مواد غذايي و نسبتاً عميق نياز دارد.  در شمعداني گاهي مشکل آبياري و عدم به گل رفتن وجود دارد و اين به نحوه نگهداري آن‌ها مرتبط است. شعمداني‌ها در محيط پر نور به خوبي رشد و گل دهي دارند و در زير سايه درختان کيفيت گل دهي آن‌ها پايين مي‌آيد. براي بهبود اين وضعيت بهتر است از يک خاک غني و تغذيه به کمک عناصري مانند ازت، فسفر، پتاسيم و ميکرو المنت‌ها و آبياري به موقع بهره بگيريم.

  بنفشه آفريقايي Gesneriaceae

  گياه بنفشه آفريقايي اولين بار در جنگل‌هاي آفريقا توسط يک گياه شناس بنام سن پل شناسايي شد و نام علمي جنس آن Saintpaulia inonata است.  بنفشه آفريقايي گونه‌ها و رنگ‌هاي مختلفي دارد. برگ‌ها به شكل‌هاي گوناگون از قبيل برگ‌هاي ساده، کنگره دار و ابلق وجود دارند. همچنين گل‌ها به فرم‌هاي مختلف از جمله گل‌هاي کوچک و متراکم در سطح پايين‌تر از برگ و گل‌هاي بسيار درشت و بلندتر از سطح برگ ديده مي‌شود.  تنوع در اين گياه فوق‌العاده زياد است و بدليل مطلوبيت و بازار پسندي خاص بنفشه آفريقايي همواره در سطح جهان روي ارقام جديد آن مطالعه انجام گرفته است. جزء معدود گياهان گلدار خانگي و Pot plant است که در منزل بدون هيچ مشکلي به گل مي‌رود و به طول روز بي تفاوت است.  روش تکثير معمولي و همگاني بنفشه آفريقايي استفاده از قلمه‌هاي برگ است كه نياز به بستر بسيار سبکي دارد. يك برگ كامل همراه دمبرگ در جعبه كاشت، كاشته مي‌شود. نکته‌اي که در برداشت قلمه‌هاي بنفشه آفريقايي بايد رعايت شود تراکم لازم و مناسب برگ‌ها است. بعد از 4-3 هفته قلمه‌ها در حرارت 18 درجه سانتي‌گراد ريشه دار مي‌شوند. سپس جوانه‌هاي برگي از سطح داخلي برگ‌ها ظاهر مي‌شوند و بعد از بزرگ شدن جوانه‌هاي برگي، با احتياط قلمه‌هاي ريشه دار شده را به محل اصلي انتقال دهيد. گلدان‌هاي مخصوص براي بنفشه نياز است، سنين اوليه گياه را در گلدان كوچك قرار دهيد و بعد از بزرگ شدن گياه آن را به گلدان بزرگتر منتقل كنيد.  در اثر آبياري زياد و نامنظم برگ‌هاي پاييني بنفشه آفريقايي حالت نرم پيدا كرده و رنگ قهوه‌اي به خود مي‌گيرند. علاوه بر اين بافت نامناسب خاک و نوسان حرارتي گاهي باعث اين عارضه مي‌شود. در هنگام آبياري بايد دقت شود که آب بر روي سطح برگ‌ها ريخته نشود. در ساعت‌هاي منظمي آبياري را انجام دهيد و در آبياري از آب خيلي سرد براي گياه استفاده نکنيد.  بهترين روش آبياري براي بنفشه آفريقايي، آبياري از پاي گياه است. مي‌توان از گلدان‌هايي که يک بخش فتيله مانند در آن‌ها تعبيه شده استفاده کرد و گلدان را در يک زير گلداني مناسب گذاشت و آب را در زير گلداني ريخت که بتدريج توسط بخش فتيله مانند جذب شده و در اختيار ريشه‌ها قرار گيرد.  گل‌هاي بنفشه آفريقايي در محيطي با نور ثابت بخوبي رشد و نمو مي‌کنند. گياه به نور متوسط اما ثابت احتياج دارد. بهتر است از لامپ فلورسنت استفاده کرد.

  خاك كشت و كار بنفشه آفريقايي خاک سبک، هوموسي و باPH پايين بايد باشد.

  مشکلات نگهداري بنفشه آفريقايي

  - آبياري و بدنبال آن بيماري قارچي؛

  - عامل نماتود.

  علائم نماتودها بر روي گياه بصورت رگه‌هاي سفيد بر روي برگ‌ها ديده مي‌شود، گياه به کندي رشد مي‌کند و تعداد دفعات گل دهي آن بسيار پايين مي‌آيد.  براي مبارزه با نماتودها، ضد عفوني خاك توصيه مي‌شود. مي‌توان از نماتودکش‌ها در زمان تهيه خاک‌هاي آلوده استفاده کرد. در ضمن از گياهان آلوده به نماتود براي تکثير استفاده نمي‌کنيم.  گلوگسينيا گياهي است که برگ‌هاي درشت با گل‌هاي شيپوري و رنگ‌هاي متنوع دارد. اين گياه معمولاً به طول روز بي تفاوت مي‌باشد. بوسيله بذر و اندام‌هاي زير زميني قابل تکثير است. به نور غيرمستقيم ولي كامل آفتاب نياز دارد.  براي پرورش و نگهداري گلوگسينيا لازم است که آبياري از پاي گياه انجام گيرد و نيز اين گياه يک استراحت ساليانه در فصل تابستان داشته باشد. از فاصله بذركاري تا به گل رفتن گياه حدود 9- 8 ماه زمان لازم است. غير از بذركاري هم‌چنين بوسيله قلمه‌هاي برگي هم تكثير مي‌شود، در اين حالت حتماً به سيستم ميس نياز دارد.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 2. 7 کاربر از CASSIATORA برای پست مفید تشکر نموده اند:


 3. Top | #12

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیام پاسخ: گل های آپارتمانی

  مراقبت از گیاهان آپارتمانی - پپرومیا
  PEPEROMIA  پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.

  این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.  اگرچه تعداد انواع این خانواده بسیار زیاد است، ولی فقط تعداد محدودی مورد توجه قرار گرفته و در آپارتمان ها پرورش داده می شوند و خاک آنها بایستی خاک پیت (خاک جنگل) باشد تا به خوبی رشد کند.

  با توجه به شکل ظاهری و نحوه ی رشد، آنها را به سه گروه تقسیم نموده اند:

  گروه اول: بوته ای که دارای دمبرگ های قرمز هستند و بعضی نیز برگ های گوشتی و قلبی شکل دارند .
  گروه دوم: دارای ساقه های بلند و قرمز رنگ هستند و بعضی ساقه های گوشتی و برگ های گوشتی دارند و لبه ی برگ ها ارغوانی است و گاه سطح برگ با موهای بسیار ظریفی پوشیده شده است .


  گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست یا قیم بسته می شوند و بالا می روند، یا این که از اطراف گلدان آویزان می شوند و دارای ساقه های قرمز و برگ های ظریف نقره ای و بعضی دارای برگ های سبز آبدار هستند و بخصوص برای گلدان های آویز بسیار مناسبند.

  نگهداری

  گیاه پپرونیا یك ساقه گل دهنده با شاتون های سبز رنگ تولید می كند كه ارزش زینتی ندارد. زمانی كه این گیاه به گل می رود كیفیت برگ ها و زیبایی گل های آن كمتر می شود. با حذف ساقه های گل دهنده می‌توان گیاه را به طور مرتب به حالت رویشی و نونهالی مشاهده كرد.  حرارت : این گیاه به سرمای زیاد مقاومت ندارد و حداکثر می تواند در زمستان 15 درجه سانتیگراد را تحمل نماید و در فصل رشد دمای 24 – 30 درجه برای آن بسیار مناسب است.
  نور: مناطق پرنور یا نیمه سایه اطاق که دور از تابش مستقیم خورشید باشد، مناسب است. این گیاه در زیر اشعه ی چراغ فلورسنت پژمرده می شود.
  آبیاری : این گیاه نیاز چندانی به آب ندارد. همیشه مقدار زیادی آب در برگ های آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بین دو آبیاری باید کاملاً خشک شود، ولی نباید آبیاری آنقدر به تعویق بیفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نیاز دارد و مقدار آبیاری باید خیلی کمتر باشد.

  ریشه آن سطحی است و گسترش چندانی ندارد و در هوای آلوده، زرد و خشک می شود. در صورت آب دادن زیاد اطراف یقه ساقه، موجب پوسیدگی آن می گردد.

  رطوبت هوا :
  میزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نماید، لکه هایی بر روی سطح برگ ظاهر می گردد و برگ را بی حس می کند و برگ می افتد.

  * هر دو ماه یک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهید تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضای آزاد در محلی سایه قرار دهید تا حالت طبیعی خود را به دست آورد.


  خاک : هر اندازه قابلیت نفوذ خاک بیشتر باشد، ریشه و ساقه از پوسیدگی محفوظ خواهد بود. برای تهیه خاک، یک قسمت پیت، یک قسمت ماسه و یک قسمت خاک باغچه استفاده کنید و کف گلدان مقداری ماسه و سنگریزه بریزید.

  تکثیر : پپرونیای ابلق یا سفید با قلمه های بذر و ساقه تكثیر می¬ شود؛ پپرونیای سبز با قلمه¬ های برگ و ساقه تكثیر می شود. پپرونیای معمولی که گیاهی است با برگ های چروكیده، كاملاً متفاوت با گیاهان دیگر این خانواده است و آن را به كمك برگ های كاملش تكثیر می كنند.

  دستور کلی برای تکثیر: در بهار و تابستان از قلمه ی یک ساله گیاه استفاده نمایید. قلمه را به میزان 4- 5 سانتیمتر در ماسه ی شسته فرو کنید و در محلی که دمای آن 18 درجه باشد، در تاریکی قرار دهید. در مورد انواع گوشتی آن، برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر می گردد.

  زمان مناسب برای تغییر گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار داد. در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند.


  منابع

  WWW.IRIB.IR

  «پرورش گل در باغ، خانه، آپارتمان» نوشته مهندس حسن حسنی زاده
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 4. 6 کاربر از CASSIATORA برای پست مفید تشکر نموده اند:


 5. Top | #13

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیام پاسخ: گل های آپارتمانی

  مراقبت از گیاهان آپارتمانی – فیکوس


  فیکوس (FICUS ELASTICA )

  RUBBER TREE

  RUBBER PLANT

  INDIA RUBBER PLANT  گیاهی است از خانواده موراسه که در اصل زادگاهش هند و مالزی است و یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که در منزل نگهداری می شود. برگ ها ، ساقه ها وحتی چوب این گیاه در صورت شکستن از خود ماده چسبناکی خارج می کند که می توان از آن لاستیک تهیه کرد. بعضی از افراد در صورت تماس این ماده با پوست بدنشان نسبت به آن حساسیت نشان می دهند.


  این گیاه جواب خوبی به شرایط آپارتمان می دهد. معمولاًً گیاهان کوچک و جوان به سرعت و به آسانی با محیط خانه شما خو می گیرند، اما گیاهان بزرگتر ابتدا اندکی افت می کنند و برگ هایشان می ریزد یا قهوه ای می شود.

  برگ ها پهن و براق و چرمی با نوک تیز و به صورت متناوب در طول ساقه می روید. با ریزش برگ های پیر در قاعده، ساقه گیاه حالت بد منظر به خود می گیرد که در این حالت می توان آن را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد تا گیاه جوان گردد .  نیازها

  نور :اگرچه گیاه در سایه هم می تواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد آن مطلوب نیست. گیاه به نور کامل نیاز دارد اما باید آن را از نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید. در زمستان نیز باید آن را از سرما حفظ کرد.

  آبیاری : اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شود. آب زیاد از حد، به گیاه آسیب می رساند. این گیاه نسبت به خشکی مقاوم است . در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یک بار آبیاری کافی است.
  خاک: بهترین خاک، خاک لوم است مخلوطی از برگ پوسیده و کود حیوانی و خاک رس(خاک باغچه ).


  تکثیر : گرفتن قلمه حداقل با یک برگ در بهار و ریشه دار کردن آنها در درجه حرارت 24 تا 27 درجه سانتیگراد؛ البته در بهار معمولاً همه قلمه ها ریشه می دهد .
  نکته گیاه پزشکی : گلدان گیاه مریض را هرگز عوض نکنید چون باعث از بین رفتن گیاه می شود .

  منابع

  HTTP://MGONLINE.COM

  WWW.ANZALIFLOWERS.PERSIANBLOG.COM

  WWW.SHARGHNEWSPAPER.COM

  «پرورش گل در باغ، خانه، آپارتمان» نوشته مهندس حسن حسنی زاده

  ترجمه آزاد : م . پاک رو
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 6. 7 کاربر از CASSIATORA برای پست مفید تشکر نموده اند:


 7. Top | #14

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیام پاسخ: گل های آپارتمانی

  بنفشه آفريقايي  نام علمی: سنت پولیا، آیونانتا
  SAINTPAULIA- IONANTHA
  خانواده:


  ژسِنریاسهGESNERIACEAE به آفریقای شرقی (تانزانیا) تعلق دارد. گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.

  مشخصات ظاهری
  اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.  مراقبت های لازم
  نور
  این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.


  آبیاری
  در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
  بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.

  از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.

  یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.


  خاك
  برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.  كود
  در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.  تكثیر
  برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.

  قلمه برگ
  این یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان است


  در این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینید.  برگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود


  قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.


  قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. شكل (4)

  در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.  تقسیم بوته
  این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.  كاشت بذر
  - با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به كاشت بذر اقدام كرد.
  برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.  عوارض و حساسیت ها
  بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.  بیماری ها
  مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.
  رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.

  اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 8. 7 کاربر از CASSIATORA برای پست مفید تشکر نموده اند:


 9. Top | #15

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیام پاسخ: گل های آپارتمانی

  والپیپرهای بهاری: همه جا گل


  گل كاكتوس  گل ليليوم  گل مارگريت  گل ماگنوليا  گل رز بنفش  گل زنبق  ادامه دارد...
  آخرین ویرایش توسط CASSIATORA در تاریخ 2008-Jun-07 انجام شده است
  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 10. 7 کاربر از CASSIATORA برای پست مفید تشکر نموده اند:


 11. Top | #16

  • مدير ارشد كشاورزی
  • تاریخ عضویت
   01-Feb-2008
  • رشته تحصیلی
   تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر
  • محل سکونت
   زمين-اسمان-همين جا...
  • پست‌ها
   7,774
  • سپاس
   30,397
  • 21,144 تشکر در 7,445 پست
  • دریافت
   24
   اهدای کتاب
   22
  • قدرت امتیاز دهی
   62
  • امتیاز
   3414

  پیش فرض پاسخ: گل های آپارتمانی

  ادامه...


  گل شقايق
  گل فوشيا
  گل آزاليا


  گل بوگن ويليه  گل ختمي  گل رز


  همه ی ما به نفرت نیاز داریم تا عشق را بشناسیم.نفرت فقط هنگامی قدرت پیدا می كند كه سركوب یا نفی شود،اما اگر نور آگاهي به آن بتابد به انگيزه اي تبديل مي شود تا فرد با آن،حقيقت دروني خود را يابد.


  ...تلخ تر از خود جدايی ها...
  ...آنجايی است كه بعدها آن دو نفر مدام بايد وانمود كنند...
  ...كه چيزی بينشان نبوده...
  ...كه هيچ اتفاقی نيفتاده...
  ...كه از همديگر هيچ خاطره ای ندارند...
  تالار كشاورزی بهترین مرجع مطالب برای دانشجویان عزیز

 12. 8 کاربر از CASSIATORA برای پست مفید تشکر نموده اند:


 13. Top | #17

  • تــــــــــــــــازه وارد
  • تاریخ عضویت
   20-Jul-2008
  • پست‌ها
   10
  • سپاس
   0
  • 42 تشکر در 10 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   0
  • امتیاز
   10

  پیش فرض پرورش آزاله

  پرورش : آزاله ( خر زهره هندی)
  آزاله
  ( خر زهره هندی )
  Azalea
  اسم علمي آن Azalea indica و به فرانسه Azaliaگويند .
  اين گياه از خانواده اريكاسه Ericaceaeمي باشد و ارتفاع آن به 30 تا 50 سانتيمتر مي رسد .اصل گل زيباي آزاله يا آزاليا از چين و ژاپن است . گياهي كوتاه كه برگهايش در نوك شاخه ها بطور دسته ميرويد و گلهايش هر دو تا سه دانه پهلوي هم باز ميشود .
  از اين قسم و اقسام ديگر در حدود 150 تا 200 جور متنوع بدست آمده كه بين آنها از همه زيباتر جورهاي پيش رس است كه زمستان در گلخانه گل ميدهد .
  گلكاران آنرا در تمام نقاط نسبتأ گرم دنيا در باغچه ميكارند و از گلهاي زيباي آن كه در بهار شكوفا مي شود بهره مي گيرند . ولي در نقاطي كه زمستان سرد دارد آزاله را پيش رس نموده و درزمستان از آن استفاده مي كنند.
  گل آزاله به رنگهاي صورتي ، قرمز ، سفيد يا نارنجي ديده ميشود .
  بعضي از علاقمندان گل به علت عدم اطلاع از طرز زندگي آزاليا نميتوانند آنطوريكه بايد آنها را در آپارتمان نگهداري كنند .


  گلدان گل آزاليا را كه از گل فروشي خريداري ميكنند پس از گذشت يكي دو روز بعد از خريد گلها و غنچه ها و حتي برگهاي آن ميريزد و تصور ميكنند كه نگهداري آزاله كار بسيار مشكلي است . در صورتيكه اگر بعضي نكات را رعايت كنند تا حدودي موفق خواهند بود .
  صحيح است كه به علت وجود شرايط نا مناسب حرارت و رطوبت در منزل ، نگهداري آزاله كار مشكلي است معهذا با توجه به نكات زير ميتوان اشكالات را از ميان برداشت .
  1 ـاگر بخواهند مدت زيادي از گل آزاله استفاده كنند ، بايد زماني گلدان را خريداري كنند كه غنچه هاي اوليه در حال باز شدن باشند و بقيه جوانه هاي گل بتدريج در داخل آپارتمان باز مي شود .
  اگر همه گلها كاملا باز شده باشند و از هواي مرطوب گلخانه مستقيمأ به داخل آپارتمان برده شود ، مدت دوام گل زياد نخواهد بود .


  2 ـ آپارتمانهاي گرم و خشك براي نگهداري آزاله مناسب نيست و حتي الامكان بايد گلدان را در يك محل خنك يعني در جائي كه حرارت از 15 درجه سانتيگراد تجاوز نكند قرار دهند . حد اقل درجه حرارت مورد احتياج اين گياه در زمستان 7 ـ 13 درجه است .
  3 ـ آزاله روشنائي غير مستقيم و زياد را مي پسندد ولي نبايد در نور مستقيم آفتاب قرار گيرد .
  4 ـ هيچوقت خاك گلدان نبايد خشك بشود .
  اگر آزاله مدت زيادي خشكي ببيند گلها قهوه اي ميشوند و برگهاي آن خشك شده ميافتد و ريشه ها مجددأ بسختي رطوبت را بخود جذب مي كند ، در اينصورت بايد مدت 5 دقيقه گلدان را داخل ظرف آبي گذاشت تا ريشه ها خيس شوند و بعد از 5 دقيقه آنرا از آب خارج كرد .
  5 ـ خاك آزاله مخلوطي از دو قسمت پيت ( تورب ) و يك قسمت ماسه است بشرطي كه گلدان زه كش داشته باشد .
  آزاله خاك اسيدي لازم دارد و هرچند وقت يكبار كمي تورب به آن اضافه مي كنند تا حالت اسيدي خاك حفظ شود .
  هر 15 روز يكبار با كود تجارتي مايع به نسبت 2 تا 3 در هزار آنرا تقويت كنند .
  وقتي گلهاي آزاله تمام مي شود ، بايد بوته را هرس كرده و در ماه ارديبهشت گلدان را در هواي آزاد در زير درخت قرار دهند و موقعي كه هوا در پائيز سرد مي شود گلدان را بداخل آپارتمان ميبرند ، آزاله 6 ـ 8 هفته استراحت لازم دارد .


  ازدياد :
  بوسيله قلمه در خرداد و تير از گياهاني كه در هواي آزاد پرورش يافته اند گرفته مي شود و در زير شيشه آنرا ريشه دار مي كنند .
  قلمه ها بعد از 2 ـ 3 سال گل مي دهند .
  همچنين ازدياد از طريق پيوند مقدور است كه در اينصورت بوته هاي قويتر و با دوام تر بدست مي آيد .

 14. 5 کاربر از مژگان غفوری برای پست مفید تشکر نموده اند:


 15. Top | #18

  • تــــــــــــــــازه وارد
  • تاریخ عضویت
   20-Jul-2008
  • پست‌ها
   10
  • سپاس
   0
  • 42 تشکر در 10 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   0
  • امتیاز
   10

  پیش فرض پرورش آنتوریوم

  پرورش : گل آنتوريوم
  آنتوريوم

  ANTHURIUM

  آنتوريومANTHURIUMجنسي از تيره برگ انجیری ها آراسهها Araceae است كه اقسامي از آن بواسطه برگهاي پهن و فلزي رنگ با عروق سفيد و نيز گلهايش قابل توجه بوده و در گرمخانه ها ميكارند .

  بلندي اين گياه به 30 الي 80 سانتيمتر مي رسد . دو رقم از اين گل كه تاكنون شناخته شده است عبارتند از :  ۱ ـ آنتوريوم شرزيرانوم A. Schezerianum : كه يكي از زيباترين گلها با برگهاي پهن جالب است .  2 ـ آنتوريوم آندرينوم A. Andreanum : با شاخه هاي عمودي با رنگهاي عالي و برگهاي بسيار پهن و شاخه هاي گل زيبا .

  شاخه هاي گل آن بسيار مورد توجه است و مدتها در آب دوام ميآورد .

  اين نوع گل بخصوص براي پرورش در گلخانه مناسب است زيرا در اين مكان است كه مقدار رطوبت ، درجه حرارت و آبياري به راحتي قابل كنترل مي باشد .


  نوع Schezerianum A.براي پرورش در آپارتمان ، يك گل بسيار مناسب است .

  اين گياه در شرايط مناسب مرتبأ گل داده و برگهاي بسيار زيباي آن به رنگهاي قرمز درخشان يك ماه و حتي بيشتر دوام مي آورد .
  مواظبتهاي زراعي :

  نور ـنور ملايم در درجه اول

  حرارت ـ محيط گرم

  رطوبت ـ خاك را بايد مرطوب نگاهداشت  تكثير :

  ازدياد اين گياه از طريق قلمه زدن ساقه انجام ميشود .

 16. 6 کاربر از مژگان غفوری برای پست مفید تشکر نموده اند:


 17. Top | #19

  • تــــــــــــــــازه وارد
  • تاریخ عضویت
   20-Jul-2008
  • پست‌ها
   10
  • سپاس
   0
  • 42 تشکر در 10 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   0
  • امتیاز
   10

  پیش فرض پرورش پیچ امین الدوله

  پرورش: پیچ امین الدوله


  پيچ امين الدوله


  LONICERA


  پيچ امين الدوله ، Lonicera از گياهان خانواده كاپريفولياسه Caprifoliacea

  و جزو گياهان بالارونده و متداول قديمي بوده و در بيشتر منازل قديمي براي

  پوشش آلاچيق ، چَپَر ، داربست هاي چوبي ازآن استفاده ميكردند .


  از انواع مشهور آن عبارتند از :

  1 ـ پيچ امين الدوله پريكلي منيوم L.periclymenium: است كه عطري بسيار دلپذير دارد .

  گلهاي لوله اي شكل گلدسته اي به رنگهاي سفيد ، كرم و ارغواني ملايم تمام گياه را

  مي پوشاند .

  شكفتگي گلهايش از اواسط خرداد تا شهريور ماه است .

  2 ـ پيچ امين الدوله بلژيكا L.belgica: كه شكفتگي گلهايش زودرس ميباشد.  گلبرگها به رنگهاي گوناگون مشاهده ميشوند و بخصوص قسمت خارجي گلبرگها تيره تر

  است .

  3 ـ پيچ امين الدوله سرو تينا Serotina: كه شكفتگي گلهايش به كندي وآرام صورت ميگيرد.

  از ارقام ديگر اين گياه نوعي دورَگِه وجود دارد كه گلهاي زرد پرتقالي و برگهاي دائمي

  دارد.

  گلهاي اين گونه بخصوص بدون عطر و داراي دوام طولاني است و ازتيرماه تا آذرماه

  ادامه دارد.

  دو رَگِه ديگري از اين درختچه وجود دارد كه داراي گلهاي زرد ارغواني بوده و فقط در

  تابستان گل ميدهد .

  4 ـ پيچ امين الدوله ژاپوني L.japonica: اين گونه از انواع مقاوم و نيرومند است .

  از ارديبهشت ماه تاهنگام يخبندان غرق درگلهاي سفيد ميباشد .


  5 ـ پيچ امين الدوله چيني L.chinensis: داراي گلهاي صورتي و برگهاي ارغواني

  است و تضاد بيناين دو رنگ حالت عجيبي بوجود مي آورند .

  6 ـ پيچ امين الدوله رتيكولاتا L.Reticulata: از انواع پاكوتاه بوده در سينه مال

  و خاكهاي شيب دار براي جلوگيري از ريزش خاك و سبز كردن خاك مورد استفاده قرار

  ميگيرد . تمام انواع اين درختچه پيچنده هستند و شاخه ها بدور پايه انتخاب شده ميپيچند .

 18. 7 کاربر از مژگان غفوری برای پست مفید تشکر نموده اند:


 19. Top | #20

  • مدیر سابق تالار صنایع غذایی
  • تاریخ عضویت
   07-Apr-2007
  • رشته تحصیلی
   مهندسی کشاورزی علوم و صنایع غذایی
  • محل سکونت
   نصف جهان
  • پست‌ها
   1,027
  • سپاس
   824
  • 3,987 تشکر در 1,201 پست
  • دریافت
   0
   اهدای کتاب
   0
  • قدرت امتیاز دهی
   17
  • امتیاز
   504

  پیش فرض پاسخ: گل های آپارتمانی

  نقل قول ارسالی توسط flower.addict مشاهده پست
  یه بگونیا دارم.نمی دونم چرا برگاش داره می ریزه.اول سر برگا یه کم خشک می شه و بعدش هم می ریزه.می خواستم ببینم دلیل خاصی داره؟

  بگونیا

  بگونیاهای برگ چناری از آفریقا، بگونیاهای همیشه گل‌دار از برزیل و گونه‌های ریزوم‌دار بگونیا از مکزیک اصل و منشاء یافته‌اند. بگونیاها را به دسته‌های ذیل می‌توان تقسیم نمود:

  ▪ بگونیاهای معمولی با ریشه افشان
  این دسته مهم‌ترین ارقام بگونیا را شامل می‌شود. نوعی که در بالا به آن اشاره شده است (بگونیای همیشه گلدار) که حالت بوته‌ای و نسبتاً کوچک است یکی از این انواع بگونیا است که دارای ساقه‌های کوتاه پیچیده و آبکی است. برگ‌های آن مومی و گیاهی است همیشه گلدار.

  ▪ بگونیای ریزوم‌دار
  که دارای ریزوم‌هائی شبیه به ریشه است. بخشی از این ریزوم‌ها به‌صورت افقی بالای سطح خاک قرار گرفته و ریشه‌های خود را به داخل خاک می‌فرستند. به‌علاوه در برخی از انواع بگونیا ریزوم‌ها عمودی به طرف بالا رشد می‌کنند، و غالباً از یک طرف برگ می‌دهند. در هر دو این بگونیاها گل به‌صورت خوشه‌ای با دمبرگ نسبتاً بلند در بالای شاخه‌ها و برگ‌ها قرار می‌گیرد.

  ▪ بگونیاهای رکس
  شامل تمامی هیبریدها و شکل‌های موتاسیون یافته از بگونیا رکس است که در آسام در سال ۱۸۵۶ کشف شد. این گیاه به دلیل برگ‌های رنگین و بافت زیبای شاخ و برگ کشت و کار می‌شود. برخی از این بگونیاها دارای ریزوم کرک‌داری می‌باشند که به‌صورت افقی در سطح خاک رشد می‌کنند و برخی دیگر رشد عمودی دارند و با شاخه‌های منشعب دیده می‌شوند.

  ▪ بگونیای غده‌ای (پیازی)
  این نیز یکی از گروه‌ەای بزرگ بگونیا است و غالباً در تابستان‌ها گل می‌دهد. در باغ‌ها و در زیر سایه‌ درختان از آنها برای گلکاری خارج از ساختمان استفاده می‌شود.

  ● کشت و کار بگونیا
  نظر به این‌که ارقام بگونیا بسیار متنوع است، نحوه پرورش و کشت و کار و تکثیر این گیاه نیز متفاوت است. به‌طور کالی شرایط پرورشی این گیاهان بایستی با شرایط اصلی یعنی محیط گرم و مرطوب وفق دهد. درجه حرارت مناسب برای پرورش این گیاهان در شب حدود ۱۸ درجه سانتی‌گراد و روز حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. درجه حرارت شب تقریباً در بیشتر خانه‌ها برای رشد و نمو این گیاه مهیا است. در بین انواع مختلف این گیاه، مقاومت بگونیای همیشه گلدار نسبت به سرما بیش از ارقام دیگر است، در ساختمان‌های نسبتاً سرد باقی می‌ماند. برعکس، بگونیای رکس محل گرم‌تری می‌خواهد و باید از سرما محفوظ بماند. بگونیا در مقابل آلودگی هوا حساسیت نشان می‌دهد و به هوای آزاد و نور کافی (نور مستقیم آفتاب نباشد) نیازمند است. به‌طور کلی بگونیای همیشه گلدار و انواعی که دارای ریشه‌های افشان می‌باشند و نیز بگونیای ریزوم‌دار در مقابل شرایط نامساعد محیطی نسبت به بگونیای رکس که حساس و ظریف‌تر است، مقاومت بیشتری نشان می‌دهند. بگونیای اخیر به رطوبت زیاد، هوا و گرما نیاز دارد.

  بگونیاها به نور مستقیم آفتاب نیاز ندارند. نوری که از موانعی گذشته و مقادیری از آن قبلاً جذب شده باشد مناسب‌تر است (نگهداری در گلخانه‌هائی که به وسیله حصیر و یا مواد آهکی پوشش شده باشند، و کاشت بگونیا در نقاط آفتاب ـ سایه زیر درختان). بگونیای همیشه گلدار به نور بیشتری نیاز دارد، در حالی‌که بگونیای رکس حداقل نور را می‌پسندد و در نور زیاد صدمه می‌بیند و می‌خشکد.

  برخی نویسندگان بگونیا را به‌طور کلی جزو گیاهان سایه‌پسند طبقه‌بندی کرده‌اند. بنابراین این گیاهان باید در فصل تابستان از نور شدید محافظت شوند. در نواحی سردسیر بگونیاها فقط در روزهای گرم تابستان در سایه نگهداری می‌شوند. بگونیاها به‌طور کلی در محیط کاملاً مرطوب به خوبی رشد و نمو می‌کنند، با وجود این، شدت رطوبت (خاک و هوا) نباید به حدی باشد که این گیاهان همیشه خیس باشند، در غیر این صورت ریشه‌های ظریف و نازک بگونیا که به پوسیدگی حساسیت دارد در مقابل این عارضه مقاومتی نمی‌کند. در محیط خشک برگ‌های بگونیا به زودی خشک می‌شود (پیچیدگی برگ‌ها و لکه‌های خشک شده روی برگ بگونیا به دلیل خشکی هوا به کرات اتفاق می‌افتد)، در مورد بگونیای همیشه گلدار آبیاری باید به زمانی موکول شود که خاک گلدان تقریباً خشک شده باشد و یک‌باره آب فراوانی به آن داده شود تا کاملاً خیس شود. بگونیای رکس در مقابل چنین روش آبیاری مقاومت نداشته، همواره باید به‌صورت متعادل مرطوب نگاه داشته شود. کاشت این گیاه در گلدان‌های مخصوص که خاک به‌صورت دائم از بخش تحتانی رطوبت جذب می‌کند، توصیه می‌شود.بگونیا در مراحل رشد به کودی با ۲/۱ غلظت آن‌چه به‌طور کلی برای گیاهان گلخانه‌ای توصیه شده است، نیاز دارد. مثلاً اگر ازت، فسفر و پتاسیم به غلظت ۱۰۰۰ پی‌پی‌ام هر ۱۵ روز یک‌بار توصیه شده است، در مورد بگونیا غلظت ۵۰۰ پی‌پی‌ام این عناصر کفایت می‌کند، منتهی این کودپاشی هر هفته باید صورت گیرد، و بلافاصله بعد از گلدهی و نیز در دوره خواب از کودپاشی این گیاه اجتناب می‌شود.


  سوره آل عمران از سوره هاي مدني - آيه شماره 8
  متن عربي :
  رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ
  ترجمه فارسي :
  بارالها ، دل هاي ما را به باطل ميل مده پس از آنكه به حق هدايت فرمودي ، و به ما از لطف خويش اجر كامل عطا فرما كه همانا تويي بخشنده بي عوض و منت .
  ترجمه انگليسي:
  lord, do not cause our hearts to swerve after you have guided us. grant us your mercy. you are the embracing giver
  .

 20. 5 کاربر از food_technology برای پست مفید تشکر نموده اند:


صفحه 2 از 4 ابتداابتدا 1234 آخرینآخرین

اطلاعات تاپیک

کاربران حاضر در این تاپیک

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک هستند. (0 عضو و 1 مهمان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

قوانین ارسال

 • شما نمی‌توانید تاپیک جدید ارسال کنید.
 • شما قادر به ارسال پاسخ نیستید .
 • شما نمی‌توانید فایل ارسال کنید.
 • شما نمی‌توانید پست ‌های خود را ویرایش کنید.
 •  
دانشجو در شبکه های اجتماعی
افتخارات دانشجو
لینک ها
   
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
سایت برگزیده مردمی در چهارمین و پنجمین جشنواره وب ایران
به دانشجو امتیاز دهید:

آپلود مستقیم عکس در آپلودسنتر عکس دانشجو

توجه داشته باشید که عکس ها فقط در سایت دانشجو قابل نمایش می باشند.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1