تاثیر میزان خواب بر سلامتی کودکان

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاههای غیرانتفاعی
خرداد 28, 1395
کافئین جایگزین خواب کافی نخواهد شد
خرداد 31, 1395

تاثیر میزان خواب بر سلامتی کودکان

مححقان اخیرا تحقیقاتی به عمل آورده اند و طبق آن مشخص کرده اند که کودکان در رده های سنی گوناگون به چه مقدار خواب در شبانه روز نیازمند هستند.

بر اساس توصیه ی پزشکان، کودکان بین 4 ماه تا یکسال روزانه باید به مدت 12 تا 16 ساعت بخوابند که این میزان شامل خواب های نیمروزی نیز می شود. همچنین کودکان بین یک تا دو سال باید روزانه 11 تا 14 ساعت بخوابند.

کودکان بین سنین 3 تا 5 سال باید روزانه 10 تا 13 ساعت بخوابند این در حالی است که کودکان 6 تا 12 سال باید روزانه 9 تا 12 ساعت بخوابند.

نوجوانان بین سنین 13 تا 18 سال باید روزانه 8 تا 10 ساعت بخوابند.

er

علاوه بر این آکادمی مربوط به امراض کودکان در آمریکا اظهار داشت که تمامی لوازمی که دارای نمایشگر می باشند از جمله کامپیوترها و تلویزیون ها باید نیم ساعت پیش از خوابیدن کودکان خاموش شوند و در اتاق کودکان نباید از هیچگونه از این وسایل استفاده کرد.

برای اثبات بیشتر موارد مذکور محققان مطالعاتی راجع به ارتباط میزان خواب کودکان با سلامتی آنان به عمل آوردند.

بر اساس نتایج این تحقیقات محققان اظهار داشتند که کودکانی که بر اساس ساعات مذکور میزان خواب خود را تنظیم کرده بودند و خوابی منظم داشتند از لحاظ تمرکز، رفتار، سطح یادگیری، حافظه، اطاعت از قانون، کیفیت زندگی و سلامت روحی و فیزیکی بهبود بسیاری یافته بودند.

در مقابل در میان کودکانی که خواب منظمی نداشتند و از خواب کافی بهره نمی بردند احتمال ابتلا به فشار خون، جراحت های گوناگون، چاقی و افسردگی بیشتر بود.

همچنین در میان این کودکان احتمال اقدام به خودکشی و خودزنی نسبت به گروهی که از خواب کافی بهره می بردند بیشتر بود.

شایان ذکر است که محققان اظهار داشتند کودکانی که از میزان کافی بیشتر می خوابند بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون، دیابت، چاقی و مشکلات روحی خواهند بود.

اگر والدین در رابطه با میزان خواب کودکان خود نگرانی هایی دارند باید به پزشک مراجعه کنند تا با بررسی های لازم علت کم خوابی و یا پرخوابی فرزندان آنان مشخص شود.

nkl

این سازمان ها برای خواب کودکان زیر 4 ماه میزان مشخصی را پیشنهاد نداده اند؛ چراکه در میان این کودکان میزان نیاز به خواب بسیار متفاوت می باشد و هنوز اطلاعات کاملی در رابطه با ارتباط میان خواب و سلامتی در این گروه سنی ارائه نشده است.

این تحقیقات در روز 13 ژوئن سال 2016 در روزنامه پزشکی چاپ شد.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
سایت دانشجو