با انجام این آزمایش از وضعیت دیابت خود آگاه شوید

زمان توزیع کارت آزمون دکتری 95 دانشگاه آزاد
بهمن 5, 1394
در مصرف انتی بیوتیک ها میانه رو باشید
بهمن 8, 1394

با انجام این آزمایش از وضعیت دیابت خود آگاه شوید

اخیرا پزشکان با انجام تست های یک دقیقه ای بر روی افراد می توانند از وضعیت آنان در رابطه با دیابت آگاه شوند. بدین صورت که میتوانند بدانند که آیا افراد در معرض ابتلا به دیابت هستند یا خیر. هدف از این سیستم جدید افزایش آگاهی مردم نسبت به وضعیت سلامتی آن هاست.

همچنین با وجود امکاناتی که این سیستم فراهم آورده است افراد می توانند از طریق آنلاین نیز این تست را انجام دهند.

هدف از این امر آن است که بر اساس معیارهای مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها و همچنین انجمن دیابت آمریکا افراد بتوانند پیش از ابتلا به دیابت از وجود خطر ابتلا به این مشکل آگاه شوند.سشاز میان بزرگسالان آمریگا از هر 3 نفر 1 نفر آن ها در خطر ابتلا به دیابت قرار دارد. بدین معنا که میزان قند خون در بدن آن ها به صورت غیرعادی بالا می باشد اما آنقدر بالا نیست که به عنوان دیابت بروز کند. با این حال تنها 10 درصد از این افراد از وضعیت خطرناک خود آگاه هستند.

بر اساس گفته ی CDC افرادی که در این مرحله قرار دارند با کاهش وزن و همچنین ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی خود می توانند از خطر بگریزند. 30 درصد از افرادی که در این مرحله دست به اقدامی نمی زنند در 5 سال آینده زنگی خود مبتلا به دیابت نوع 2 خواهند شد. همچنین در این افراد احتمال ابتلا به سکته های قلبی و مغزی نیز افزایش می یابد.

س

                             کاهش هر 2.2 پوند از وزن = 13 درصد کاهش در خطر ابتلا به دیابت

لیزا شرمان، مدیر و سرپرست بخش آ دی کانسیلز در این رابطه اظهار داشت:

” این موقعیت، موقعیت وحشتناکی است 1 نفر در میان 3 نفر به این معناست که آن یک نفر می تواند برادر، خواهر، دوست صمیمی و یا هم خانه ی شما باشد.

امیدوار هستیم تا تست های آنلاین و همچنین خدماتی که در کمپین های ما در اختیار مردم قرار می گیرند بتوانند مردم را در آگاهی از شرایط خود تشویق  کنند. امیدواریم که مردم برای کاهش این خطرات انگیزه ی بیشتری از خود نشان دهند. “

تست های آنلاین و یا تست هایی که بوسیله ی پیام های کوتاه انجام می شود شامل هفت سوال می باشد که برخی از آن ها به صورت زیر می باشد:

  • جنسیت شما چه می باشد؟(زن / مرد)
  • آیا مادر، پدر، خواهر و یا برادری که مبتلا به دیابت باشند دارید؟
  • شما چند سال دارید؟

افرادی که سن بالاتری هستند و افراد خانواده ی آن ها افراد مبتلا به دیابت به چشم می خورد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند. همچنین احتمال ابتلا به دیابت در مردان بیشتر از زنان است.

ش

به محض اینکه شما تست را تمام کنید، نمره ای از 0 تا 10 کسب خواهید کرد. نمرات 5 و یا بالاتر از آن بدین معناست که شما در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارید. اما با وجود این تست شما باید به پزشک مراجعه کنید و برای اطمینان بیشتر تست قند خون انجام دهید.

تست های گوناگونی برای آگاهی از این وضعیت وجود دارد که از میان آن ها می توان به تست    A1C  اشاره کرد، این تست میانگین قند خون شما را نشان می دهد. میزان گلوکز پلاسما به صورت ناشتا در این آزمایش بررسی خواهد شد و برای بررسی میزان قند خون در این تست فرد باید به مدت 8 ساعت چیزی نخورده باشد. بخش دیگر این آزمایش تست اورال است که اندازه گیری قند خون افراد پیش و پس از مصرف یک نوشیدنی قنددار مخصوص است.

بر اساس گفته ی انجمن دیابت آمریکا افرادی که هریک از نتایج زیر در تست A1C آنها مشاهده شود در معرض ابتلا به دیابت خواهند بود:

  • افرادی که نتایج تست A1C آن ها بین 5.7 تا6.4 باشد.
  • افرادی که گلوکز خون آن ها بین 100 میلی گرم بر دسی لیتر تا 125 میلی گرم بر دسی لیتر باشد.
  • افرادی که در تست اورال گلوکز خون آن ها بین 140 میلی گرم بر دسی لیتر تا 199 میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

سایت دانشجو