آیا پس از مرگ مو و ناخن ها رشد می کنند؟

شورای سنجش و پذیرش وزارت علوم،عهده دار تعیین رشته های کنکور
دی 1, 1395
اطلاعیه سازمان سنجش درباره اصلاحات آزمون ارشد
دی 3, 1395

آیا پس از مرگ مو و ناخن ها رشد می کنند؟

سوال هراسناکی که ممکن است برای هر فردی مطرح شود این است که آیا مو و ناخن افراد پس از مرگ به رشد خود ادامه می دهند؟
در پاسخی کوتاه باید گفت خیر!
چراکه پس از مرگ بدن انسان با بی آبی و خشکی مواجه می شود و همین امر موجب چروک شدن و جمع شدگی پوست می شود.
دکتر دوریس دی، متخصص امراض پوستی و پزشک بیمارستان لنوکس هیل واقع در نیویورک در این رابطه اظهار داشت:
جمع شدن پوست پس از مرگ باعث پدیدار شدن بخش هایی از مو و ناخن ها که در زمان زنده بودن فرد در زیر پوست قرار داشته اند می شود و باعث می شود که مو و ناخن ها بلندتر به نظر برسند.

معمولا ناخن ها 0.1 میلی متر (0.004 اینچ) در روز رشد می کنند. اما برای این رشد نیازمند گلوکز- قند ساده ای که انرژی بدن را تامین می کند هستند.

دی در ادمه بیان داشت:

پس از مرگ افراد، دیگر گلوکزی در بدن آن ها وجود ندارد، بنابراین سلول های پوست، سلول های مو و سلول های ناخن دیگر تکثیر نمی شوند و سلول تازه ای پدید نخواهد آمد.

همچنین طبق نتایج مطالعه ای که در سال 2007 در مجله BMJ منتشر شد، پس از مرگ افراد هیچ یک از فعالیت های هورمونی مربوط به رشد مو و ناخن صورت نمی گیرد و از آنجایی که رشد مو و ناخن نیازمند فعالیت های پیچیده ی هورمونی است پس از مرگ رشد آن ها متوقف می شود.

با وجود این حقایق مردم بسیاری از فرهنگ ها این مسئله را قبول ندارند و عقیده دارند که مو و ناخن ها پس از مرگ تا حدودی رشد می کنند.

حتی در کتاب All Quiet on the Western Front،  نویسنده نگاشته است که تصور می کند ناخن های دوست او پس مرگ آنقدر رشد خواهد کرد که به صورت مارپیچی در خواهد آمد.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
سایت دانشجو