عوارض ناشی از جراحی لیزیک چشم

برپایی نمایشگاه‌های ابتکارات دانشجو معلمان
آذر 7, 1395
ثبت نام ۳۶ هزار نفر در فراگیر ارشد دانشگاه پیام نور
آذر 13, 1395

عوارض ناشی از جراحی لیزیک چشم

تحقیقات اخیر نشان داده اند که جراحی های لیزیک چشم پس از مدتی مشکلات جدیدی برای چشم ایجاد می کنند.

محققان دریافتند که بیش از 40 درصد از بیماران چشمی سه ماه پس از انجام جراحی لیزیک مشکلات بینایی جدیدی همچون بخش هایی روشن و هاله مانند در اطراف اشیا مشاهده خواهند کرد که پیش از انجام جراحی آن را تجربه نکرده اند.

محققان اداره کل غذا و دارو در مقاله ای که در روز 23 نوامبر در مجله ی مطالعه ی چشم منتشر شد، چنین نگاشتند:

بررسی که ما انجام دادیم تنها یکی از تحقیقاتی است که از عوارض جدید این عمل های چشمی خبر می دهد.

در این بررسی محققان دو گروه از افرادی را که تحت این جراحی قرار گرفته بودند را پس از 6 ماه از انجام جراحی مورد مطالعه قرار دادند. گروه اول شامل 262 نفر از کارکنان نیروی دریایی بود که میانگین سنی آنان 29 بود. گروه دوم نیز شامل 312 نفر از افراد غیر نظامی با میانگین سنی 32 بود.

در این بررسی سوالات گوناگونی پیش از عمل و پس از آن از این شرکت کنندگان پرسیده شد. پس از عمل از این شرکت کنندگان سوال شد که از جراحی خود رضایت دارند یا خیر و اینکه آیا پس از عمل، علائم جدیدی نسبت به پیش از عمل همچون هاله های نور و دوبینی داشته اند یا خیر.

طبق گفته ی FDA، در جراحی لیزیک پزشکان برش کوچکی بر روی قرنیه ایجاد می کنند و از لیزر برای از بین بردن بخشی از بافت قرنیه استفاده می کنند و با هدف بهبود بینایی بیمار آن را اصلاح می کنند.

kn

محققان دریافتند اگرچه بینایی این بیماران پس از جراحی بهبود یافته است، اما؛ 43 درصد از افراد گروه اول و 46 درصد از افراد گروه دوم  پس از گذشت سه ماه از جراحی علائم جدید همچون هاله ها و درخشندگی هایی در اطراف اشیا و دو بینی را تجربه کرده اند.

به طور میانگین بیشتر افراد شرکت کننده در این مطالعه از کیفیت بینایی خود پس از جراحی رضایت داشتند اما یک تا چهار درصد افراد گروه اول و دوم نیز از کیفیت بینایی خود راضی نبودند و این در حالی بود که تنها 6 ماه از جراحی آنان گذشته بود.

دکتر مارک فورمر، متخصص چشم بیمارستان لینوکس هیل واقع در نیویورک که در این مطالعه نقشی نداشت در این مورد اظهار داشت:

هیچ عمل جراحی بدون عوارض جانبی نیست. بیمارانی که عوارض گزارش شده در این مطالعه را پس از عمل تجربه می کنند مشکل چندانی با این موضوع ندارند و این عوارض طاقت فرسا و مهم نیستند.

بیماران پیش از انجام این جراحی باید از جانب دکتر با خطرات و عوارض آن آگاه شوند. جراحی لیزیک می تواند یک عمل فوق العاده باشد به شرطی که بر روی بیماری صورت بگیرد که توانایی انجام آن را دارد و  اثرات و خطرات جانبی آن از جمله خشکی چشم، تاری دید و هاله های نور و دو بینی را به عنوان یک بخش عادی از این عمل بپذیرد.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
سایت دانشجو