آیا کتاب های الکترونیکی تهدیدی برای کتب های چاپی هستند؟

راه اندازی دانشگاه تخصصی مهدویت در شیراز
آبان 12, 1395
پژوهش محوری رکن ارتقاء دانشگاه ها
آبان 12, 1395

آیا کتاب های الکترونیکی تهدیدی برای کتب های چاپی هستند؟

پس از رشد چشمگیر فروش کتاب های الترونیکی در سالیان اخیر، هم اکنون برای اولین بار فروش اینگونه کتاب ها در سال اخیر با کاهش چشمگیری همراه بوده است.

طبق آمارهای موجود Penguin اخیرا با کاهش شدیدی در فروش کتاب های الکترونیکی مواجه شده است و همین مسئله سبب دلسردی و کاهش اعتماد به نفس سران این مرکز شده است.

گرچه امروزه کتاب های دیجیتال و چاپی هر دو به آسانی در بازار به چشم می خورند اما سوالی که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد آن است که آیا کتاب های دیجیتال نسل کتاب های چاپی را منقرض خواهند کرد؟

در این زمینه سوال های زیادی وجود دارد و به نظر می رسد که نگرانی پیرامون کتاب های الکترونیکی بسیار زیاد است چراکه مردم همیشه از پیشرفت تکنولوژی هراس داشته اند و مایل نیستند حقیقت را باور کنند که کتاب های الکترونیکی و چاپی می توانند همیشه در کنار هم وجود داشته باشند و کتاب های دیجیتال نسل کتاب های چاپی را منقرض نخواهند کرد.

در طول تاریخ از این دست مسائل بی شمار به چشم می خورد. برای مثال، هنگامی که تلویزیون اختراع شد بسیاری از افراد نگران از بین رفتن رادیو بودند اما هم اکنون شاهد آن هستیم که رادیو همچنان وجود دارد و شما می توانید در اتوموبیل خود، به هنگام مسافرت با قطار و در محل کار خود از آن استفاده کنید.

%d8%b9%d9%84

نگرانی های پیرامون از بین رفتن نسل کتاب های چاپی مسئله ی تازه ای نیست. در اوایل دهه 1984 برخی گمان می کردند که دستگاه های ضبط صوت سبب بوجود آمدن کتاب های صوتی خواهند شد و این مسئله انقراض کتاب های چاپی را به دنبال خواهد  اشت اما این اتفاق هیچگاه رخ نداد.

این مسئله بارها و بارها در طول تاریخ تکرار شده است و برخی عقیده دارند که فیلم، رادیو، تلویزیون، وسایل ارتباطی و تلفن های همراه همگی در پی خیانت به کتاب ها هستند و قصد نابودی آنان را دارند. این عکس العمل ها همیشه برای بشر وجود داشته است چراکه هر قومی با توجه به فرهنگ خاص خود به نحوی در برابر تغییر تکنولوژی واکنش نشان می دهند و ترس خود را به گونه ای ابراز می کنند.

اینگونه واکنش ها در طول تاریخ عادی به شمار می روند. با پیشرفت تکنولوژی امروزه مردم به کتاب ها، تلویزیون و کامپیوترها چنان وابسته شده اند که حتی گاهی به سبب ارتباط تنگاتنک با آنان همچون انسان ها با این وسایل برخورد می کنند. برای مثال، ممکن است گاهی برای اتومبیل خود نامی را انتخاب کنید و حتی گاهی برای اینکه لپ تاپ شما به خوبی کار نمی کند سر آن داد بکشید.

بنابراین همگامی ما با تکنولوژی امروز، همچون کتاب های دیجیتال نشان دهنده ی هماهنگی با تکنولوژی روز است و تاثیری بر اقتصاد و جامعه کشور ندارد و نیازی به نگرانی در رابطه با این مسائل نیست.

به سبب پیشرفت تکنولوژی است که به مرور اشتیاق ما پس از مدتی نسبت به بسیاری از پدیده ها فروکش می کند. هنگامی که در قرن پانزدهم کتاب های چاپی بوجود آمدند بسیاری از افراد نگران از بین رفتن مطالب دست نویس بودند و همچنین در دهه 1920 با وجود آمدن نسل جدیدی از فیلم ها مردم برای فیلم های بی صدای قدیمی دلتنگ شده بودند. همچنین اتفاقاتی مشابه این موارد به هنگام تبدیل عکاسی آنالوگ به دیجیتال، بوجود آمدن سی دی ها، و همچنین به هنگام تبدیل تلویزیون های سیاه و سفید به نوع رنگی آن ها وجو داشت. هم اکنون نیز این نگرانی ها پیرامون کتاب های الکترونیکی وجود دارد.

%d9%84

افرادی که هنوز نگران جایگزینی کتاب های الکترونیکی به جای کتاب های چاپی هستند باید بدانند که جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد و اینکه کتاب ها تاکنون با وجود پیشرفت تکنولوژی در جایگاه اصلی خود پا بر جا مانده اند.

اینگونه مخالفت ها ادامه خواهند یافت چراکه تکنولوژی به صورت مداوم در حال دگرگونی می باشد و انسان ها از تغییر نفرت دارند. شاید بتوان این مسئله را به موضوع مرگ و نیستی انسان تشبیه کرد. همه ی انسان ها از مرگ و نیستی بیزار هستند و شاید به همین خاطر باشد که از نابودی تکنولوژی قدیم واهمه دارند اما تا زمانی که چیزی از دست نرود نمی توان به پیشرفت و اختراعات جدید دست یافت.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
سایت دانشجو