چرا سقف نيروگاه های اتمی گنبدی شکل است؟

آیا خطرات استفاده از کولر خودرو را می دانید؟
تیر 18, 1388
Domain چیست؟
تیر 21, 1388

چرا سقف نيروگاه های اتمی گنبدی شکل است؟

چرا سقف نيروگاه های اتمی گنبدی شکل است؟ Reviewed by shima65 on Jul 12Rating:

آيا می دانيد : سقف های گنبدی بسيار محکم تر از سقف های معموليست ؟؟

سوخت يک نيروگاه هسته ای ، اورانيوم است. اورانيوم عنصری است که در اکثر مناطق جهان از زيرزمين استخراج می شود. اورانيوم بعداز مرحله کانه آرايی بصورت قرصهای بسيار کوچکی در داخل ميله های بلند قرار گرفته و داخل رآکتور نيروگاه نصب می شوند. کلمه «Fission» به معنی شکافت است. در داخل رآکتور يک نيروگاه اتمی ، اتمهای اورانيوم تحت يک واکنش زنجيره ای کنترل شده ، شکافته می شوند. در يک واکنش زنجيره ای ، ذرات حاصل از شکافت اتم به ساير اتمهای اورانيوم برخورد کرده و باعث شکافت آنها می گردند. هريک از ذرات آزاد شده مجدداً باعث شکافت ساير اتمها در يک واکنش زنجيره ای می شود. درنيروگاههای هسته ای ، معمولاً از يک سری ميله های کنترل جهت تنظيم سرعت واکنش زنجيره ای استفاده می گردد. عدم کنترل اين واکنشهامی تواند منجربه توليد بمب اتم شود. اما در بمب اتم ، تقريباً ذرات خالص اورانيوم 235 يا پلوتونيوم (باشکل و جرم معينی) بايد با نيروی زيادی در کنارهم قرار گيرند. چنين شرايطی در يک رآکتور هسته ای وجود ندارد.

واکنشهای زنجيره ای همچنين باعث توليد يک سری مواد راديواکتيو می شوند. اين مواد در صورت رهايی می توانند به مردم آسيب برسانند. بنابراين آنها را به شکل جامد نگهداری می کنند. اين مواد در گنبدهای بتنی بسيار قوی نگهداری می شوند تا در صورت بروز حوادث مختلف ، خطری بوجود نيايد .
واکنشهای زنجيره ای باعث توليد انرژی گرمايی می شوند. اين انرژی گرمايی برای جوشاندن آب در قلب رآکتور مورد استفاده قرار می گيرد. بنابراين ، به جای سوزاندن سوخت ، در نيروگاههای هسته ای ، اتمها از طريق واکنش زنجيره ای شکافته شده و انرژی گرمايی توليد می کنند. اين آب از اطراف رآکتور به قسمت ديگری از نيروگاه فرستاده می شود . در اين قسمت که مبدل گرمايی ناميده می شود، لوله های پر از آب حرارت داده شده و بخار توليد می کنند. سپس بخار حاصله باعث گردش توربين و درنتيجه توليد برق میشود.

رئيس شرکت دولتی ايمنی امور نظارت فنی روسيه گفت که نيرو گاه هسته ای توسط روسيه در بوشهر در حال ساخت است بدون هيچ ترديدی ايمن است و همه استانداردهای بين المللی معاصر را برآورده می کند .
ولاديمير کوزلوف رئيس شرکت دولتی ايمنی امور نظارت فنی روسيه (Rostekhnadzor) در گفتگويی با خبرگزاری ايتارتاس گفت که مسئله اصلی در باره ايمنی نيروگاه بوشهر حفاظت آن در مقابل تاثيرات جوی است .
وی گفت : نيرو گاه اتمی بوشهر بايد به طور موثر در يک صدم درصد رطوبت و چهل و پنج درجه دمای هوا کار کند . مثل اينکه در يک حمام روسی دائمی قرار داشته باشد .
اين کارشناس روسی گفت : اين نيروگاه همچنين تمامی اصول ايمنی ديگر را برآورده می کند و بويژه در مقابل زلزله مقاوم است ومی تواند سقوط يک هواپيما از ارتفاع چند هزار کيلو متری را تحمل کند و از تهديدات تروريستی نيز حفاظت می شود .
وی با بيان اين مطلب که واحد های انرژی اتمی اين نيرو گاه که توسط روسيه ساخته شده است يکی از بهترين واحدهايی است که در جهان ساخته شده گفت : در نيرو گاه بوشهر که از هر ده کارشناس آن پنج تن آنها روسی هستند به طور دائم کيفيت اين نيرو گاه در برابر هرگونه نشت و سوراخ کنترل می کنند و هر ساله دهها کارشناس روسی از ساختمان اين سايت بازديد می کنند .
رئيس شرکت (Rostekhnadzor) گفت ما برتوليد تمامی تجهيزات لازم نظارت کامل داريم و بخشهايی ازاين توليدات را به 130 شرکت روسی که در طرحهای بوشهر سهيم هستند واگذار کرديم .

شايان ذکر است ولاديمير کوزلوف که شرکت وی قراردادهای جداگانه ای با ايران برای کمک به امور بازرسی هسته ای اين نيرو گاه امضاء کرده است و اين قرارداد در سال 1996 به امضاء رسيده و از همان سال تا سال 2008 اعتبار دارد . طبق اين قرارداد کارشناسان روسی بازرسی از نقشه و نصب نيروگاه بوشهر ، آموزش پرسنل و تاييد اسناد کنترل کيفی لازم را انجام می دهند.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

1 دیدگاه

  1. مونا رازقی گفت:

    خیلی ممنون. اطلاعات خوبی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو