دانش سرمایه گذاری

دانش سرمایه گذاری

دانش سرمایه گذاریReviewed by محمد نظری زاده on Feb 17Rating:

سرمایه گذاری

اینکه ثروت خود را با هدف افزایش آن و کسب پول و ثروت بیشتر وارد کار و یا تجارتی کنید سرمایه گذاری خوانده می شود

که چندین شکل دارد

با سایت دانشجو که مرکز علمی دانشجویان می باشد همراه باشید

تعریف سرمایه گذاری چیست؟

این تعریف کمی آکادمیک تر است:

به عمل اختصاص پول یا سرمایه با یک یا چند هدف (تجارت، پروژه، املاک و غیره) با انتظار دریافت یک درآمد یا سود اضافه در آینده کوتاه مدت و یا بلند مدت را سرمایه گذاری کردن می‌خوانیم. مانند مدل های دیگر تجارت سرمایه گذاری کردن نیز شامل مقدار زمانی که شما برای مطالعه چشم‌انداز یک شرکت صرف می‌کنید باشد زیرا میزان بازه سرمایه گذاری در درصد سود آن کاملا دخیل است، مخصوصاً که از قدیم گفته‌اند وقت طلاست.

آموزش سرمایه گذاری کردن

درآمد یا درآمد هایی که حاصل از سرمایه گذاری کردن است می‌تواند به شکل‌های مختلفی باشد، مثل سود سهام، بهره سپرده های بانکی یا افزایش ارزش دارایی ها مانند ملک و یا حتی برند (حق استفاده از چیزی به صورت انحصاری و عایدی های آن).

اغلب موارد سرمایه گذاری کردن به تعهد بلندمدت اشاره دارد، درحالی‌که معامله یا سفته بازی درست در مقابل این تعریف قرار می‌گیرند و معاملات کوتاه مدت و اغلب با گردش سرمایه بالا هستند که به تبع آن، میزان ریسک بیشتری را نیز با خود به همراه دارند. و این به نوعی سفته بازی و دلالی میشود.

سرمایه گذاری کلید ثروت آفرینی است، اما صرفاً سرمایه گذاری کافی نیست. شما باید هوشمندانه سرمایه گذاری کنید! سرمایه گذاری عملی است پرمخاطره، زیرا شرکتی که شما در آن سرمایه خود را می‌گذارید می‌تواند کاهش ارزش داشته یا حتی کاملاً تعطیل و ورشکسته شود. مهم است قبل از اینکه پولتان را از دست دهید، شرکت‌ها را موردتحقیق قرار داده و ریسک سرمایه گذاری کردن در آن‌ها را تحلیل کنید.

اصطلاح سرمایه گذاری کردن می‌تواند به زمان نیز اشاره داشته باشد. به طور مثال، شما می‌توانید زمان خود را در کارکردن برای یک پروژه یا مشاوره دادن به یک استعداد جوان، سرمایه گذاری کنید. در هر دوی این حالت‌ها، همان نتایج مطلوب سرمایه گذاری پول اعمال می‌شوند: شما امید دارید تا بهره‌ای ببرید. این بهره می‌تواند به شکل‌های مختلف موفقیت حرفه‌ای (که می‌تواند به منفعت مالی نیز منجر شود) یا رضایت تبدیل کردن یک انسان دیگر به فرد بهتری باشد.

روش سرمایه گذاری

چگونه سرمایه گذاری کنیم

شما می‌توانید از طریق یک واسط که بهتر است بانک، کارگزاری یا شرکت بیمه سرمایه گذاری کنید. در بسیاری از موارد، این سازمان‌ها با سرمایه گذارانی که پول خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند، برای سرمایه گذاری های بزرگ‌تر شریک می‌شوند و هر شخص سرمایه گذار در بخشی از سرمایه گذاری بزرگ‌تر حقی دارد. به علاوه می‌توانید با یک کارگزار که به ازای هزینه یا کمیسیونی سرمایه شما را کنترل خواهد کرد، سرمایه گذاری نمایید.پ

که معمولا سرمایه گذاری در بانک و موسسات با سابقه سود متعادل اما کم خطری دارد و همیشه جزو سرمایه گذاری های معقول محسوب می شود.

انواع سرمایه گذاری

دو نوع اصلی سرمایه گذاری:

سرمایه گذاری با درآمد ثابت و سرمایه گذاری با درآمد متغیر. سرمایه گذاری با درآمد ثابت به نوعی از سرمایه گذاری اشاره دارد که یک مقدار مقرر سود به صورت منظم فراهم می‌کند، مثل اوراق مشارکت یا سپرده های کوتاه مدت و بلندمدت بانکی، سرمایه گذاری با درآمد متغیر به مالکیت یک ملک یا شرکت اشاره دارد.

معمولا تغییرات سود چه مثبت و چه منفی در حالت دوم زیادتر است

تاریخچه سرمایه گذاری کردن در جهان

بازار سهام نیویورک (NYSE) برای اولین بار در سال ۱۷۹۲ گشایش یافت و تا به امروز یکی از پیشروترین بازارهای سهام جهان به شمار می‌آید. بیشتر بانک های برجسته‌ای که بر دنیای سرمایه گذاری حاکم هستند کار خود را در سده ۱۸۰۰ شروع کردند، مثل Goldman Sachs و J.P Morgan. در اوایل ۱۹۰۰، واژه سرمایه گذاری به شدت با معامله، سفته بازی و سایر اصطلاحاتی که حالا پرمخاطره هستند گره خورده بود و به اهداف کوتاه مدت اشاره می‌کرد. در حوالی ۱۹۵۰، سرمایه گذاری از سایر اصطلاحات دور شد و به عنوان یک روش بلندمدت و قابل‌اعتماد برای خرید اوراق بهادار تبدیل شد.

در راستای این بررسی به ویژگی های شخصیتی سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار تهران پرداخته شده است. داده ها از طریق پرسش نامه جمع آوری گردیده و با استفاده از تحلیل رگرسیون چندگانه میزان رابطه میان متغیرها اندازه گیری شده است.
نتایج به دست آمده نیز حاکی از این موضوع است که به ترتیب میزان بازده جاری کسب شدۀ سرمایه­گذار در بورس، پس­انداز، سالهای حضور در بورس، درآمد و افق سرمایه­گذاری بیشترین تأثیر را روی حجم سرمایه­گذاری افراد در بورس اوراق بهادار دارا می باشند.

در ایران نیز بورس اوراق بهادار تهران از سال ۱۳۴۵ شمسی (۱۹۶۷ میلادی) آغاز به کار کرد و از آن سال رفته‌رفته توسعه یافت.

سرمایه گذاری دانشی است که نیاز به هم فکری با یک اقتصاد دان کارکشته و شاید جوان و بروز دارد که تغییرات دنیای جدید را بهتر لمس میکند دارد.

معادل‌ انگلیسی سرمایه گذاری کردن عبارت است از:

Investing

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو