آموزش والیبال

آموزش والیبال

آموزش کامل والیبال

آموزش والیبال

آموزش والیبالReviewed by حسین مصلح on Mar 7Rating:

والیبال یک ورزش تیمی و ششمین ورزش محبوب و گسترده‌ترین ورزش در بیشتر کشورهای جهان است که در آن بازیکنان در دو تیم شش نفره، در دو سوی توری قرار می‌گیرند و تلاش می‌کنند تا طبق قوانین بازی، توپ را از روی تور در زمین تیم مقابل فرود آورند. طول زمین والیبال ۱۸ متر و عرض آن ۹ است. هرتیم حداقل باید ۳ ست (یا دست) از ۵ پنج ست بازی را ببرد، تا بتواند پیروز مسابقه شود.

 

والیبال در سال ۱۸۹۵ در کشور آمریکا و توسط ویلیام مورگان ابداع شد. سپس به‌سرعت فراگیر شد؛ به‌طوری که در المپیک تابستان۱۹۶۰ برای نخستین‌بار در برنامه بازی‌های المپیک قرار گرفت و امروزه تقریباً در تمام دنیا بازی می‌شود. این رشته تقریباً برای تمام گروه‌های سنی مناسب است و وسایل بازی شامل توپ و تور است. امروزه، بیش از ۸۰۰ میلیون بازیکن والیبال در سراسر جهان وجود دارند، که ۴۶ میلیون نفر از آنها از ایالات متحده آمریکا هستند.  بر اساس اطلاعات کمیته المپیک، والیبال بالاتر از فوتبال، تنیس و دیگر ورزش‌ها محبوب‌ترین ورزش بازی‌های المپیک است. والیبال قهرمانی جهان قدیمی‌ترین و مهم‌ترین رویداد والیبال پس از بازی‌های المپیک است که هر چهار سال یک‌بار با شرکت تیم‌های ملی والیبال مردان و زنان برتر دنیا در یکی از کشورهای جهان برگزار می‌شود. علاوه بر این، جام جهانی، لیگ جهانی و جام بزرگ قهرمانان جهان به‌ترتیب معتبرترین تورنومنت‌های والیبال در جهان هستند. لیگ‌های متعددی از جمله لیگ سری آ و پرو آ در کشورهای مختلف به‌وجود آمده‌اند که جزو مسابقات داخلی آن کشور محسوب می‌شوند.

 

 

دریافت توپ

دریافت توپ

دریافت توپ به وسیله ی ساعد

پای خود را کمی بیشتر از شانه کنید. قطره باسن خود را نزدیک تر به زمین و زانو را خم کنید. وزن بدن خود را بر روی توپ از پای شما را — اگر وزن شما کاملا در پاشنه باشد ممکن است سرعت العمل شما را کمتر کند .

قرار گرفتن دست ها و پاها در هنگام ساعد :

وقتی آماده به دریافت توپ هستید دستها را ازاد نگاه دارید . پاها خود را ۹۰ درجه خم کنید.

 

دریافت توپ

دریافت توپ

دریافت توپ در موقعیت بالا

هنگامی که توپ در موقعیت بالاتر برای ما فرستاده می شود ، پاهای کمی خم می شود .

پاها در حالت پنجه و بدن در حالت جلو و به طرف تور باشد .

 

 

دریافت توپ

دریافت توپ

دریافت توپ در موقعیت پایین

زانو خم کنید و باسن خود را به زمین نزدیک تر کنید .

این روش برای سرویسهای آبشاری استفاده می شود. در سرویسهای آبشاری چون چرخش توپ زیاد است بنابراین برای دریافت مطمئن توپ با زانو ها و باسن نزدیک به زمین باشد.

 

آسیب های ورزش والیبال

 

 

آسیب والیبال

آسیب والیبال

والیبال هم مثل سایر ورزش ها میتواند به انسان صدمه بزند. وا لیبال جزو ورزشهایی است که به تحرک و سرعت زیادی نیاز دارد که در آن احتمال افتاد و و برخورد بازیکنان با هم فراوان است. همچنین اگر این ورزش به درستی انجام نشود میتواند سبب فشار بر روی بافت های حرکتی و صدمه رساندن به آنها شود.

 

سندروم ایمپینجمنت شانه

به علت اینکه در والیبال دست ها در بالای سر بطور مکرر حرکت میکنند آسیب های ناحیه شانه در این دسته از ورزشکاران دیده می شود. گیر کردن تاندون مشترک عضلات روتاتورکاف در ناحیه شانه میتواند موجب سندروم ایمپینجمنت و یا پارگی روتاتورکاف شود

نوروپاتی سوپرااسکاپولار

عصب سوپرااسکاپولار از سطح بالایی استخوان اسکاپولا یا کتف عبور کرده و به عضلات سوپرااسکاپولار و اینفرااسکاپولار در سطح پشتی استخوان کتف عصب دهی می کند. این عصب در ورزش هایی که در آنها دست در بالای سر حرکت می کند مانند والیبال و تنیس تحت کشش قرار گرفته و موجب بروز علائمی مانند درد و سوزش در پشت یا کنار شانه می شود که ممکن است به بازو هم انتشار پیدا کند. همچنین ممکن است بعضی حرکات شانه دچار ضعف شوند.

آسیب های انگشتان

آسیب های دست و انگشتان در والیبال زیاد دیده می شود. شایعترین این آسیب ها پیچ خوردن مفاصل، شکستگی و دررفتگی مفاصل انگشتان هستند

تاندینوپاتی کشکک

تاندینوپاتی کشکک آسیب دیگری است که ممکن است در زانوی در والیبالیست ها دیده شود. این بیماری به علت حرکات شدید و جهشی زانو و همچنین به علت وارد شدن ضربات مکرر به زانو در حین برخورد به زمین ایجاد می شود
تاندنیت کشکک میتواند در این ورزشکاران موجب بروز درد در جلوی زانو و زیر کشکک شود.

کمردرد

زدن سرویس بصورت غلط و حرکات پیچشی کمر برای رسیدن و ضربه زدن به توپ میتواند موجب بروز کمردرد در ورزشکار شود

 

بورسیت اوله کرانون

برخورد مکرر آرنج به زمین در حین سرخوردن روز زمین و ضربه به توپ میتواند موجب بورسیت اوله کرانون شود

 

آسیب رباط صلیبی

پارگی های رباط صلیبی هم گرچه در ورزشکاران والیبال زیاد دیده نمی شود ولی در صورت بروز میتواند مشکلات جدی را برای ادامه ورزش آنها ایجاد کند

 

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا شایعترین اسیب ورزشی در والیبال است

 

مطالب مرتبط:

آموزش شنا

آموزش بیلیارد

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو