آثار باستانی شهر قزوین

دراویش گنابادی و صوفیان درویش
دراویش گنابادی کیستند
اسفند 2, 1396
مشخصات هواپیمای atr
هواپیمای ATR
اسفند 2, 1396

آثار باستانی شهر قزوین

آثار باستانی شهر قزوینReviewed by حسین مصلح on Feb 21Rating:

آثار باستانی، آثاری به‌جای مانده از سال‌های دور با ارزش بالای تاریخی هستند. آثار باستانی که دارای اهمیت جهانی باشند، معمولاً در موزه‌های کشورها یا توسط کلکسیونرهای مطرح آثار عتیقه جمع‌آوری و نگهداری می‌شوند.

 

قوانین بین‌الملل

براساس معاهده لاهه، کشورهای امضاکننده متعهد به حفاظت از اموال فرهنگی و آثار باستانی در زمان مخاصمات مسلحانه می‌شوند.

 

عمارت کمتر شناخته شده چهلستون قزوین

عمارت چهلستون قزوین از بنای همنام خود در اصفهان قدمت بیشتری دارد، اما به دلایل مختلف از آن کمتر شناخته شده است.

بسیاری ازافراد با شنیدن نام چهلستون به یاد کاخ چهلستون اصفهان می افتند اما در شهرقزوین هم بنایی بسیار زیبا با معماری کم نظیر از دوران صفوی به همین نام به جا مانده است.

 

مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق قزوین یکی از بناهای باشکوه و کم نظیر تاریخی ایران است که پس از گذشت قرن ها، اکنون نیز با کارکردهای مختلف همچون پژوهشی، فرهنگی و گردشگری به حیات خود ادامه می دهد.

این مسجد که بر اساس کتاب قزوین، آیینه تاریخ و طبیعت ایران، یکی از کهن ترین و کم نظیرترین مساجد ایران به شمار می رود اکنون علاوه بر کاربرد مذهبی، قسمتهایی از آن به موزه و کارگاه صنایع دستی اختصاص داده شده است

 

پل لوشان قزوین

از آثار تاریخی قزوین می توان به پل لوشان بزرگ در جاده قزوین – رشت اشاره کرد . این پل را (حاجی محمد هادی تاجر میانجی) که ساکن قزوین بوده در سال ۱۲۰۹ ه. ق ساخته است .

پل لوشان دارای طرح خاصی است . برخلاف بیشتر پل ها که دهانه های آنها نسبت به محور عرضی میان پل قرینه هستند ، با یک شیب منظم بر ارتفاع آن افزوده می شود .

 

 

الموت

اَلَموت نام منطقه ای در استان قزوین است که خود متشکل از دو بخش الموت غربی و الموت شرقی در رشته‌کوه‌های البرز، واقع در شمال شرقی یکی از بخش‌های شهرستان قزوین در استان قزوین، جنوب مازندران و گیلان، باختر طالقان و خاور رودبار زیتون قرار دارد. عمده شهرت این منطقه به علت وجود دو دژ الموت و لمبسر در آن است. قابل توجه کسانی که علاقمندند الموت را ببینند خیلی‌ها بر اثر تعریف دیگران از منطقه الموت، دوست دارند به الموت سفر کنند و متأسفانه گاهی بدون مشورت اقدام به سفر می‌کنند و پس از ان عده ای از دشواری سفر یا تطابق نداشتن با تعاریف گله می‌کنند. به همین خاطر لازم است توضیحاتی دربارهٔ الموت و سفر به ان داده شود تا با آگاهی و آمادگی عازم الموت شوند

 

باستان شناس كيست و چيست؟

 

 

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت دانشجو